Geen overeenstemming over atoomgeheimen Vlieg feest viel d door ongunstig weer Afschieten van raketten In Noordrijn-Westfalen C.D.U. behaalt de meerderheid grog niet door Helikopter brengt gewonde van schip naar Leiden Ti*a Nasser en Averoff op Brioni Mollet verdedigt en prijst De Gaulie Ver. Staten willen dat Chamoun aftreedt GESPREK MET DULLES PARIJS Wel inlichtingen over onder zeeer RUSTIG WEER Koning Feisal (23) trouwen HOOGTEPUNT: ENORME VERKEERSDRUKTE Adenauer's positie zeer versterkt S'ponton e staking op Cyprus „West Europa" vliegt naar Tokio Libanese politici spreken over compromis „Zuiderkruis" bracht 800 studenten uit VJ5. naar Rotterdam r IN ANDERHALF UUR TIJD MAAIVDAG 7 JULI 1958 ZESTIENDE JAARGANG No. 4835 Teleurstelling? Aankomst Twee bruiloftsgangers bij ongeluk gedood Alles min vier Geen applaus _y r V, -y Directeur: H. DE KU1G Hoofdft'fiacteur: Dr J A. H. J. S. BKU1NS SLOT Dulles zei, dat hij het atoomprogramma van Frankrijk met de Gaulle had besproken. „Doch in die kwestie zijn we niet tot be sluiten gekomen. Het is een zaak. die moet worden uitgewerkt met de militairen van Frankrijk en de Ver. Staten en binnen de NAVO." Dulles vertrekt dinsdag met president Eisenhower naar Ottawa voor besprekingen met de Canadese premier Diefenbaker en andere autoriteiten. Bruidegom bleef ongedeerd 4 w - (Van een onzer verslaggevers) Hoogtepunt nummer één var. het zaterdagmiddag gehouden Navo- vhegieest was: de enorme verkeersdrukte rondom Soesterberg tus sen twee en drie uur. Hoogtepunt twee was: het sterk de aandacht trekkende bezoek van de Koningin en de prinsessen Beatrix en Irene aan de tweehon derd treden hoge verkeerstoren. Hoogtepunt drie was: het angstig heen-en-weer rennen van een maas. Hoogtepunt vier was: de enorme verkeersdrukte rondom Soester berg tussen hallzeven en acht uur. Verder had het Navo-viiegfeest, gegeven ter gelegenheid van het 45-jang bestaan der Kon. Luchtmacht, geen hoogtepunten. De CDU heeft de absolute meer derheid behaald bij de verkiezin gen van gisteren in Noordrijn— Westfalen, de belangrijkste staat van de Westduitse Bondsrepu bliek. De christen-democraten be zetten nu 104 zetels in de landdag; de sociaal-democraten 81 en de vrije democraten (liberalen) 15 zetels. Zie verder pag. 3, 7e kol.) KccMrajuzL» aur. M meï 11«00 L). Po«tbuc 1112 - Postgiro No 424519, Klacbtendlenst ibcanementen 1840—IS 20 Zaterdags 17—18 wir Telefoon U57O0. ■S-OrsTcnSsce. Hujrgensplelü 1 Telet 183467 'S Ulnen) Postbus 1091 pv-jtgire No 424867 Klachten dienst 1840—19 30 u. Telet 3Ö2S68. Oordreehti Schefferspleln 3 Postgiro No 4242OT relefoon 457P ICiacbtendlenst -m 1740 uur 7314 Schiedam: Lange Kerkstraat 84 b Teleloon «7882. Abonnementsprijs oi cent oer week f 2 65 per maand. 17,90 per kwart J- joase nummers 15 cent Verschlhit dagelijks (Geldig tot morgenavond) MEER ZON. Droog en zonnig weer, maar aanvankelijk plaatselijk nog wolkenvelden. Over het algemeen hogere middag- temperaturen. Weinig wind. Maan op: 23.54 Morgen: Zon op: 4,29 onder: 12.39 onder: 31.00 De Gaulle uitgenodigd voor bezoek aan Y.S. PRESIDENT EISENHOWER heeft de Franse premier de Gaulle uitgenodigd voor een bezoek aan de Verenigde Staten. De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft deze uit nodiging zaterdag overgebracht tijdens zijn besprekingen met de Gaulle in Parijs. In een communiqué dat na deze besprekingen werd uitgegeven stond dat de beide staatslieden „in een geest van wederzijds begrip en vriendschap, karakteristiek voor de onderlinge betrekkingen, alle grote internationale vraagstukken hebben behandeld, waarvoor de twee landen zich zien geplaatst". Ook by zyn terugkeer in Washington heeft Foster Dulles zich zeer gunstig over de Gaullc uitgelaten. Ik ben, zei Dulles, uit Parijs vertrokken met de indruk, dat premier de Gaulie een wys en krachtig man is, die veel zal doen voor de oplossing der problemen waarvoor Frankrijk zich geplaatst ziet, zodat Frankrijk de rol in de wereld kan spelen waarop het recht heeft. Volgens functionarissen (e Parijs heeft Dulles gezegd dat de Verenigde Staten Frankrijk inlichtingen kunnen geven over de bouw van een onderzee, boot met kern aandrijving, maar dat de Amerikaanse regering op grond van de bestaande wetten, in andere atoom kwesties voorzichtiger moet zijn. De Gaulie liet weten dat Frankrijk vast besloten is een „atoommogendheid" te worden, aangezien zijn land mèt kern wapens van veel meer waarde voor het Atlantisch bondgenootschap zou "zijn dan wanneer het voor kernwapens van de Verenigde Staten afhankelijk zou moeten blijven. In officiële Franse kringen verheel de men volgens United Press zijn te leurstelling over het betrekkelijk ne gatieve resultaat van de besprekingen tussen Dulles en de Gaulie niet. Ten aanzien van de drie belangrijkste pun ten. t.w. Frankrijks toetreding tot de ..atoomclub" en mogelijke Amerikaan se hulp daarbij, medezeggenschap over in Frankrijk te vestigen Amerikaanse raketbasissen en medezeggenschap over de in Frankrijk aan te leggen voorraden Amerikaanse kernwapens zou geen overeenstemming z|jn bereikt. Over andere defensieproblemen, de verhouding Oost-West, het- Midden- Oosten en dergelijke kwesties lagen de Franse en Amerikaanse standpunten ..buitengewoon dicht bij elkaar" zo werd in Parijs vernomen. Volgens Amerikaanse kringen was Dulles „zeer ingenomen" met het re sultaat van de besprekingen. Dulles is in de nacht van zaterdag op Zondag weer naar Washington teruggevlogen. Dulles werd zaterdagmorgen bij zijn aankomst aan het hotel Matignon, de officiële residentie van de Gaulie door de premier persoonlijk begroet. De Gaulie kwam naar zijn gast toe, drukte hem hartelijk de hand en leidde hem vervolgens naar de tuin om te poseren voor officiële foto's. Bij de Gaulie bevonden zich de Franse minister van Buitenlandse Zaken. Couve de Murvllle, en de se cretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken, Joxe. Als een bewijs van hartelijkheid no digde de Gaulle Dulles en alle dames van de Amerikaanse diplomaten mevrouw Dulles, mevrouw Amory Houghton, echtgenote van de Ameri kaanse ambassadeur, en mevrouw Cecil Lyons, echtgenote van de hoogste func tionaris op de ambassade aan de lunch. De Gaulie nodigt slechts zelden da- p EDURENDE het weelseinde breidde een rag van hoge luchtdruk zich langzaam van de oceaan over de Britse eilanden In oostelijke richting uit, terwijl een zwakke vore van lage luchtdruk zich over Noord-Denemarken naar Zweden ver plaatste. Noordwestelijke winden voerden voort durend lucht naar onze omgeving, waarin uitgestrekte wolkenvelden \oorkwamen, waaruit voornamelijk gedurende de nacht ook plaatselijk motregen viel. Zondag kwa men alleen In Zeeland, Brabant en Limburg in de middag opklaringen van betekenis voor. Uenoemde rug van hoge luchtdruk breidt zich verder over West-Europa uit, waar door aan de aanvoer van lucht alt het noord-westen geleidelijk een einde komt en de wolkenlaag welke zich op ongeveer X000 meter hoogte bevindt zal oplossen. De temperaturen zullen daarbij van dag tot dag enkele graden hoger worden. De kans op regen is de eerste paar dagen gering. mes aan officiële lunches en diners In het hotel Matignon. a y y D ty Zaterdagmorgen is in het Spaarbank- bos in de gemeente Ruinen een auto die op weg was naar een bruiloft te gen een boom gereden, vermoedelijk doordat een wiel van de auto was ge lopen. Van de drie inzittenden werd de heer B. Baas uit de Noord-Oostpolder op slag gedood. Zwaar gewond werd de heer G. Morsink uit Zuidwolde. Hij is later op de dag overleden. Een derde Inzittende, de heer Van Achteren, die zaterdag in het huwelijk zou treden, bleef ongedeerd. Het snelste vliegtuig ter wereld is de Lockheed F 104 A „Starfighter". Hier van namen twee exemplaren deel aan de zaterdag gehouden NAVO-lucht- machtensnow op Soesterberg. De „Starfighter" kan een snelheid van tweemaal die van het geluid be reiken. Uiteraard werd er zaterdag niet zo hard mee gevlogen. Slechts onge veer 1100 kilometer per uur. De 23-jarige koning Feisal van Irak zal In /het eerste kwartaal van het volgende jaar trouwen met de zeven tienjarige prinses Fazile, een dochter van Prins Mehmed Ali van Egypte. Dit heeft zaterdag kroonprins Abdoel IIlab, een oom van koning Feisal, te Istanboe! bekend gemaakt. Tot nu toe had Noordrijn-Westfalen een socialistisch-liberale coalitierege ring'. Na deze overwinning is het ze ker, dat de CDU de partii van Aden auer het heft in handen zal nemen. De CDU-overwinning komt te meer als een verrassing, omdat de christen-democraten hun propagan da geheel gebouwd hadden op Karl Arnold, die echter kort voor de ver kiezingen overleed. De socialisten en liberalen boden toen aan de verkie zingen uit te stellen, maar de chris ten-democraten wezen dat onder dank af. Van de tieneneenhalf miljoen kies gerechtigden kwam ongeveer 75 pro cent op. Volgens het districtenstelsel werden 150 afgevaardigden gekozen De overige vijftig zetels werden ver deeld naar verhouding van het aan tal behaalde stemmen in de gehele staat. Rechtstreeks werden 92 christen democraten en 59 socialisten gekozen De katholieke centrumpartij, de neo- nazistische Deutsche Reichspartei en de Duitse Unie slaagden er niet in het minimum van vijf procent van de stem men te behalen, zodat ze geen recht hadden op een van de vijftig per centsgewijze te verdelen zetels. Door de uitslag van deze verkiezin gen wordt de positie van de CDU in de Bondsraad, de vertegenwoordiging van de Westduitse landen bij de wetgeving, aanzienlijk versterkt. De tegenstanders van Adenauer noemden in de verkie zingsstrijd deze verkiezingen een ple bisciet over Audenaners politiek van bereidheid om atoomwapens voor West-Duitsiand te aanvaarden. De demonstratie van het afschieten van (ongeladen) raketten kon niet doorgaan omdat, zoals aan de op dat moment nog steeds in hemdsmouwen en zomerjurken zittende toeschouwers werd meegedeeld, het weer dit niet toeliet. Er de finale van het feest: een imposant défilé waaraan alie Navo- luchtmachten zouden deelnemen, viel totaal in duigen, doordat de diverse eskaders elkaar niet konden vinden. De explicateur troostte echter, dat het onder normale omstandigheden een fantastisch mooi schouwspel zou zijn geweest. Het weer moet zateidag dus wel ab normaal slecht zijn geweest. Wij vertrouwen dat bij zulk weer de luchtmachten van minder goed be. vriende landen dan Turkije, West- Duitsland en IJsland in dezelfde mate onbruikbaar zijn. Of, in het andere ge val, dat de ambassadeur van Rusland, die tot de genodigden behoorde, het tóch al overgebriefd heeft, zodat w|j geen Navo geheimen verraden. De teleurstellingen begonnen al met de flypast (ook by een Neder lands vliegfeest wordt uiteraard de Engelse terminologie gebruikt) van jachtvliegtuigen van elk der in de Navo deelnemende luchtmachten. Hierbij misten we namelijk tot onze spijt vier landen. Nu was dat van Luxemburg en IJsland niet zo verwon- Een Nederlandse helikopter heeft zaterdag een ernstig gewonde man van een Duits vrachtschip gehaald. De kapitein van het 2082 ton metende Duitse vrachtschip Dorte-Oldendorff had telegrafisch om hulp verzocht, omdat hij een man met een schedel- basisfractuur aan boord had. De loodsafhaaldienst uit IJmuiden zond een boot met een arts aai boord en de opsporings- en reddingsdienst van het marinevliegkamp Valkenburg bij Leiden stuurde een helikopter. De helikopter landde met de gewonde aan boord op het Schuttersveld in Leiden, waar men klaar stond om de man naar het Academisch Zieken huis te vervoeren. De gehele red dingsactie, van de eerste oproep om hulp tot het ogenblik waarop de ge wonde in het ziekenhuis aankwam, heeft nog geen anderhalf uur ge duurd Het vliegkamp Valkenburg had, ter wijl de helikopter en een Neptune naar het schip op weg waren, de politie, de brandweer en de genees kundige dienst in Lelden gewaar schuwd. De helikopter werd bestuurd door it.-t.-z. 2e klasse J. Timmer. De ge wonde werd aan boord verzorgd door korporaal-ziekenverpleger H. Mast. De vrachtboot, die uit Liibeck afkom stig is, zette de reis naar Rotterdam voort. Spelend op de rand van het trottoir is zaterdagmiddag te Tilburg het vier jarig jongetje J. J. M. van der Pol on der een vrachtauto geraakt. Het kind werd op slag gebood. derlyk, warrt deze bondgenoten hebben geen luentmaeht. Maai' dat de Britten en de Belgen er wegens technische moeilijkheden aan hun uitverkoren machines met bij waren, nee, dat viel zwaar tegen, vooral van de Engelsen Voor het meer op sensationele kun sten beluste deel van het kwart mil joen koppige puühek kwam hier alras nog bij, dat de Skyblazers, ook al mei het oog op het weer, met hun volle dige stuntprogramma konden afwer ken. Nu bleef er overigens nog stun- ter|j genoeg over, want er waren, beurtelings uiteraard, liefst vijf stunt teams in de lucht. Er ontspon zich zelfs tussen enige van deze teams een als gevolg van alwéér dat weer nog al gezapig wedstrijdje in stunten om een beker, die ten slotte door de Italianen werd veroverd al hadden de Nederlandse stunters van Volkel meer punten behaald. Wonderiyk genoeg deed het team, dat die middag de bes te kunsten vertoonde de Britse „Zwarte Pylen" aan deze wedstryd niet mee het bepaalde zich ertoe een jury te produceren. OE president van de Ver. Arab. Republiek, Gamal Abdei Nasser en maarschalk Xlto van Joegoslavië beginnen vandaag officiële besprekin gen op het eiland Brioni, over Joego- slavie's positie ten opzichte van Rus land en over een eventuele stenn van Joegoslavië aan Griekenland, ten op zichte van het recht op zelfbeschikking van Cyprus. De twee „neutralistisehe" presiden ten hebben zondag een informele be spreking gehouden in Tito's jacht huisje. De Griekse minister van Buitenlandse Zaken Averoff komt vandaag eveneens naar Joegoslavië, om zich bij de be sprekingen van Tito en Nasser aan te sluiten. Volgens wel-ingeiichte kringen zou den Tito en Nasser wederom verklaren, dat zij voor positieve neutraliteit en" vredelievende co-existentie zijn. Uit die kringen wordt ook vernomen, dat Nasser's optreden, wat betreft de kwestie Cyprus, ongetwijfeld van in vloed zal z|}n op de toch al onder zware druk staande zuidoostflank van het Navo-bonflgenootschap, als gevolg van de vijandschap tussen Grieken en Turken. De Griekse Cyprioten houden van daag op het gehele eiland een spontane algemene staking uit protest tegen het optreden van de Britse veiligheidstroe pen, die zaterdag het vuur hebben ge opend op betogers in het dorp Avgorou en daarbij twee Griekse Cyprioten hebben gedood en dertien anderen heD- ben gewond. Overal hingen vanmorgen Griekse vlaggen halfstok. Dat het publiek de grap want dat het afschieten van raketten, het vry vallen van grote hoogte door zeven Belgische parachutisten (al vielen Koningin Juliana bezichtigde zater dag na afloop van het vliegfeest op Soesterberg de Lockheed F 104 Star fighter, 's werelds snelste vliegtuig. De Amerikaanse piloot Waiter Invin, die in een toestel van dit type het snel heidsrecord en het hoogterecord voor bemande vliegtuigen vestigde, lichtte de Koningin voor. laatstgenoemden later toch nog) en een redelijk teamwork van dertien luchtmachtdelegaties door het weer onmogelijk werden gemaakt móét een grap zijn geweest niet erg waarde ren kon, bleek uit het feit dat nergens voor werd geapplaudisseerd. Geapplaudisseerd werd er niet voor de reusachtige, met acht straalmotoren uitgeruste, Amerikaanse atoombom- DE Franse socialistische leider Guy Mollet heeft zondag op een „voorlichtingsconferentie" van zijn iprtü in Parijs zijn houding ten aan zien van de Gaulie verdedigd. HU prees de oprechtheid van de generaal en zei, dat de Gaulie zyn beloften heeft gehouden. Als het weer moest, zou ik me weer bU de Gaulie aansluiten en met minder angstige voorgevoelens dan de eerste keer, aldus Mollet, die minister van staat in de regering is. Mollet zei, dat veel punten van de buitenlandse politiek van de Gaulie overeenstemmen met het beleid van de socialistische party. De besluiten in zake Tunesia en Marokko kon de partij slechts toejuichen, meende hij Voorts betoogde Mollet, dat slechts één man in Frankrijk de orde in het ieger kan herstellen, nl generaal en niet de premier de Gaulie. Verscheidene afgevaardigden gaven evenwel op de vergadering nog blyk van hun ongerustheid. Robert Verdier bv. waarschuwde dat het indertijd in Italië vier jaar geduurd heeft voor het fascisme zich openbaarde. Edouard Depreu bracht in herinnering, dat Mollet in de regering alleen zichzelf en niet de partij vertegenwoordigt. Volgens Depreu was de positie van Mollet als secretaris-generaal van de party onverenigbaar met die van mi nister. De vroegere minister van Bui tenlandse Zaken Pineau sprak zich met voorbehoud voor de Gaulie uit. „Ik geloof dat hij besloten heeft geen misbruik van zijn macht te maken, maar ik geloof ook dat hy niet vol doende rekening houdt met wat na hem zal komen", zo zei hij. De KLM zal aan de openingsvlucht AmsterdamTokio via de Noordpool een bijzonder karakter geven. Per DC-7C zullen op 1 november verte genwoordigers van verschillende sec toren van de Westeuropese samenle ving naar Japan gebracht worden, waar zij een week lang zullen ver blijven. Uitgenodigd zyn bv. een sportsman uit Groot-Brittannië, een musicus uit Oostenryk, een landbouwman uit De nemarken, een politieman uit Monaco, een vertegenwoordiger van de werk nemers uit België, van de beeldende kunst uit Frankrijk. Nederland zal ver tegenwoordigd worden in de sector handel en verkeer. De Verenigde Staten hebben er bU president Chamoun van Libanon op aangedrongen, dat h|j plaats zal maken voor een figuur, die voor een deel van de opstandelingen aanvaardbaar zou zijn. Dit wordt uit officiële kring in Washington vernomen. De V.S. zouden Chamoun hebben meegedeeld, dat zU zijn wens om de resterende paar maanden van zijn ambtsperiode uit te dienen steunen, maar hy zou geen pogingen moeten doen om persoonlUk zyn opvolging te regelen. Overigens houdt men in Washington onverminderd vast aan het standpunt, dat de onafhankelijkheid van Libanon bewaard moet blijven. Libanese politici hebben zondag be sprekingen gevoerd met het doel een einde te maken aan de burgeroorlog. De meerderheid van de parlements leden en de ministers schynen er w«I ven overtuigd te zijn dat alleen eon compromis tot een uitweg voert. Het eerste doel van de besprekingen was het vinden van een kandidaat voor het presidentschap, die voor beide partijen aanvaardbaar is. De „New York Times" weet te mel den dat Amerikaanse functionarissen in Washington officieus hebben meege deeld dat zu over gegevens beschmken. waaruit blijkt dat de Ver. Arabische Republiek zich schuldig maakt en ge maakt heeft aan inmenging in dp Vn- nenlandse aangelegenheden van Liba non. De functionarissen hebben vo'gens het blad te kennen gegeven dat zij persoonlijk het verslag van de waar nemers var. de V.N. als niet ovectU'- gend beschouwen, omdat de waarne mers pas korte tijd hun werkzaamhe den in Libanon uitoefenen en de rebel len de waarnemers niet toestonden grote delen van het grensgebied te controleren. Ook is er haast nog geen controle des nachts uitgeoefend. Tijdens het afgelopen weekeinde zijn ia Libanon gevechten geleverd te Tri poli en Beiroet. President cnamoun heeft in eau vraaggesprek van het Londense blart „Daily Mail" ernstige kritiek geuit op de secretaris-generaal van de Ver. Na ties, Hammarskjoeld en de VN-waar nemers in Libanon. De VN-waarnemers hebben zich lu Libanon als toeristen gedragen, aldus de president. De verklaring van Ham marskjoeld en het rapport van de VN-waarnemers geven volgens hem aan president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek een blanco vol macht „om zich van het gehele Mid den-Oosten meester te maken". Als wy voor de druk van nieuwe infiltraties moeten wyken, aldus Cha moun, zullen wy de Veiligheidsraad vragen een politiemacht te zenden om ons tegen de agressie te verdedigen. (Van een onzer verslaggevers) Met het emigrantenschip „Zuider kruis"' zyn vanmorgen achthonderd Amerikaanse studenten in Rotterdam gearriveerd. Aan de kade van de Hol landAmerika Lijn speelde de poli- tiekapel „Hermandad" pittige mars muziek en ook het studenten-scheeps- o.-kest liet zich horen De secretaris-generaal van Algemene Zaken, mr. W. C. L. Fock, heette de jeugdige Amerikanen welkom in oris land_. Dit is de elfde maal, dat door bemiddeling va.i het Ned. bureau voor buitenlandse studentenbetrekkingen de overtocht van studenten -is georgani seerd. Kapitein J. H. Schulting van de Zui derkruis maakte een dergelijke reis voor de eerste maal mee. De stemming onder de 600 meisjes en 200 jongens uit de „States" was uitstekend. Z|j zullen drie tot vier dagen in Neder land vertoeven en dan naar andere landen in Europa trekken. Onder hen waren er, die van plan zijn dertien tot veertien landen te bezoeken.

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1