Nieuw-Guinea Veiligheidsraad komt vanmiddag m spoedzitting bijeen Nieuw bewind is situatie nog niet meester 4 Premier oeri Es Paid (de „sterke man van Irak) toch ontsnapt K.L.M. mijdt Irak Buien op komst Hal mil joen schade door brand in IJmuiden Loods in Delft aangestoken Oostduitser lag uitgehongerd op iet Helderse strand Mussen korten wacht bij pont Twee kinderen verdronken mg? LAATSTE NIEUWS Persconferentie op itte Huis Ook leger verbiedt „Op de Uitkijk" Nieuw regime zet prijs op zn hoofd r r y m&s Nederlanders in Irak maken het goed VUURZEE IN VODDENPAKHUIS Enkhuizen Delft DINSDAG 15 JULI 1958 ZESTIENDE JAARGANG IV©. 4942 Dnecieur' H DE RUiG J A Hoofdredacteur: Dr J A H. b BKUIWS ai-DT ERWIJL een dreigende stilte liangt rondom Irak, en radio-Bagdad in handen vau het nieuwe bewind vrijwel de enige bron van inlichtin gen is, wordt in de westerse hoofdsteden koortsachtig overleg gepleegd. Hoewel het moeilijk is een juist beeld van de situatie te verkrijgen staat het volgende wel vast: L De Verenigde Staten zullen troepen naar Jordanië en mogelijk ook naar Libanon zenden als een ..veiligheidswacht'' tegen verdere onge wenste ontwikkelingen in het Midden-Oosten. 2. Amerikaan-e transportvliegtuigen zijn naar Europa onderweg om op alles voorbereid tc zijn. De Amerikaanse Zesde Vloot is in beweging geko men. Uit Napels. Cannes. Genua en Athene zijn smaldelen vertrokken die koers hebben gezet naar Het besluit tn president Eisen hower om de Veiligheidsraad bij een te roepen voor een bespreking van de toestand in het Midden- Oosten. was voor diplomaten bij de V.X. een grote verrassing. a ran) Alles wel VLUCHT GESTUIT DOOR NOORDZEE «UI i ni oü U -I3VU0 U. Ptwtoui 11J2 - Postgiro No «24519 Klachtendicnal abonnementen lb julo.so Zate! d^gs 18 I [«oon U570oT ,-eraTearoue Hu>g,'napleiE xdel 183467 3 lonen). Poartfcui i09l Paetgiro No 424867 Klaebtendtenat. 18.S0—i9.30 a. Xclei stSUMa. scbetfersplein 3 Postgiro No 424208 relet oon 467 C K-xchtendienst m 17J0 uur 7314 Lange Kerkstraat t« b Telefoon 07882. 4bMnement«pni» 63 W f 2,8 er m ad. 11S0 pet «wartaal. Lo«sw nummer» 14 ocat, VeraeWlnt «aactüks soCMSfEam oordreeüt- etmedaa (Geldig tot morgenavond) ENKELE BUIEN Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige veranderlijke wind. .Minder koude nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen a!s vandaag. Morgen: Zon op: 4.38 Maan op; 4.35 onder: 20,53 onder: 20.12 De Dr. Wiardi Beckmanstichting het wetenschappelijk bureau van de p.v.d.A., heeft een rapport het licht doen zien ovei ..Het vraagstuk Nieuw Guinea". De verdienste van het rap- poit is de uitvoerige analyse van de problematiek die hier ligt. Het onbevredigende van het rapport ligt hierin dat het de regering in ge breke stelt omdat haar politiek ge richt zou zijn op een handhaven van de status quo. een politiek van immo bihsme en dat het nalaat te zeggen wat er dan wel moet gebeuren. Het rapport onderzoekt bij wijze van spreken alle mogelijkheden, die ervoor een andere politiek zijn. Het wijst daarvan sommige af. het acht een an dere mogelijk en nog weer een ande re misschien ook wel mogelijk, maar op het ogenblik zeker niet. Onmogelijk acht het rapport over dracht aan Indonesië zoals het nu is of aan een eventueel communistisch Indonesië. De mogelijkheid van overdracht acht het rapport de overweging waard, in dien een democratisch, niet door anti westerse ressentimenten beheerst re gime kans ziet zijn gezag in geheel Indonesië te doen gelden en de poli tieke stabiliteit in dit land te herstel len. Maar vao die mogelijkheid zegt het rapport dht het er voorshands niet naar uitziet dat Indonesië binnen afzienbare tijd ook maar enigermate de noodza kelijke voorwaarden zou kunnen ver vullen, V EEN andere oplossing ziet het rap port in een oriëntering op het ge bied van de Zuid-Pacific. Maar dat een geheei andere oplossing, een op lossing die lijnrecht staat tegenover de overdracht aan Indonesië. Wanneer men de regering van „im mobilisme" beschuldigt zal men niet kunnen volstaan met tegen de rege ring te zeggen: Word mobiel. Kom in beweging. Dan moet men zeggen: Ga die bepaalde richting uit. Men krijgt wel de indruk dat het rapport neigt naar de oriëntatie op de Zuid-Pacifle: „De mogelijkheid van een Melanesische staatsvorming dient stellig niet te worden uitgesloten". Er is ol een samenwerking van de ver schillende beherende staten in de Zuid- Pacific commissie. Maar deze neiging wordt toch weer relatief gemaakt door ook de mogelijk' heid van een overdracht t.z.t. aaneen democratiscl Indonesië te stellen. In een analyserend rapport is het stellen van deze verschillende moge lijkheden zeker op zijn plaats. Maar :n een politiek rapport eD dat is dit rapport ook vant het wil een andere politiek dan de Nederlandse regering volgt, moet men dan ook een keus doen. Dan moet men voor één moge- lnkheid kiezen en de andere afschrij ven. Amerikaanse en Britse troepen staan klaar Westen in koortsachtige spanning over situatie in M.-Oosten T \V7IJ zijn ook van mening dat het verwijt van immobilisme aan de regering niet gerechtvaardigd is. Im mers men wijst een aantal oplossingen af. Een andere bepaalde oplossing ver klaart men voorshands niet realiseer baar. En van weer een andere oplos sing, de Melanesische staatsvorming, die het rapport mogelijk acht, zegt het dat het met meer is dan een aandui ding of richtingwijzer. Wat heeft men do regering dan te verwijten? Zulks te meer is die vraag gerechtvaardigd aangezien Nederland aan de Zuid-Pa cific-commissie meewerkt Het rap port maakt er melding van dat een embryonaal vertegenwoordigend li chaam, de Zuid-Pacificconferentie, pe riodiek bijeenkomt. Ook drie verte genwoordigers van Nederlands Nieuw- Guinea gaan daar naar toe en hun deelneming aan de conferentie, aldus het rapport, mag volstrekt niet als schijn beschouwd worden. Bovendien kan de Nederlands-Aus tralische verklaring van 5 november 1957 inzake de coördinatie van het be stuursbeleid op Nederlands en op Australisch Nieuw-Guinea als een stap in die richting worden beschouwd. Het rapport stemt met die verklaring in. Dan kan men toch moeilijk over im mobilisme klagen De Nieuw-Guinea- poiitiek van Nederland is bepaald niet uitsluitend op Nederland betrokken. De internationale aspecten spreken daar blijkens het bovenstaande be paald in mee. Maar waar het rapport over elke oplossing zelf noga! vaag blijft ook over de Melanesische op lossing moet men toch de regering met hard vallen dat zij niet vlugger opschiet Tl 3T is van belang te noteren dat het rapport voorstellen om West- Nieuw-Guinea onder trustschap te stellen, hetzij van Nederland hetzij van twee mogendheden, waaronder Ne derland, hetzij van een andere mo gendheid dan Nederland hetzij van £e Verenigde Naties zelf, als onmoge- Bjk ziet. het oostelijk deel van de Middellandse Zee. De Britse Middellandse Zee-vloot heeft opdracht ge kregen zich gereed te houden 0111 binnen 24 uur te kunnen uitvaren. Ook de Franse vioot is pa raat. Zowel in Amerika als in Engeland zijn troe peneenheden in alarmtoestand gebracht. 3. Vanmiddag om drie uur Nederlandse tijd komt de Veiligheidsraad van de Ver. Naties op verzoek van president Eisenhower bijeen om de toestand in het Midden-Oosten te bespreken. d. President Chamoun van de Libanon heeft de regeringen van de Ver. St.. Engeland en Frank rijk gevraagd onmiddellijk troepen te zenden om de LibaneesSv rische grens te sluiten. Volgens niet-officiële berichten uit Istanboel heeft koning Hoessein van Jordanië Amerika en Turkije hulp gevraagd in verband met de gebeurtenissen .n Irak. Over wat er In de raad zal gebeuren lopen de meningen uiteen. Sommige diplomaten zijn van mening: dat Ame rika de raad eenvoudig zal meedelen, dat de regering in Washington besloten heeft troepen naar het Midden-Oosten te zenden. Anderen menen, dat de raad zal worden verzocht een noodstrüd- macht naar de Libanon te sturen. Een dergelijk voorstel zal vrijwel zeker door een Russisch veto worden getor pedeerd, De zaak zou dan echter in de algemene vergadering kunnen worden gebracht, waar geen recht van veto Is. Het Britse kabinet is gisteravond tot twaalf uur bijeengeweest om de toe stand in het Midden-Oosten te bespre ken. Er werd geen verklaring afgelegd. De Franse premier de Gaulle heeft overlegd met zijn minister van Buiten landse Zaken, Couve de Murville, Grote ongerustheid heerst ook in Israel. Pre mier Ben Goerion heeft de Ameri- TURK'Jt Adarao mZaiah Mosul KifkuU ©Aleppo HeBands 5YKIF Bagdad I ?AK llpERZIË 11 te Jaut O SAOEDI-ARABIt EGYPTE Grens Oüetedsig U Olieveld XM ,;OT BAHREI s\ KROONPRINS Abdoel tllah van Irak die gisteren door een volksmenigte om hel leven is gebracht. De prins was een oom van de afgezette koning Faisal en was een van diens trouwste raadgevers. kaanse ambassadeur in Israël. Lawson, ontboden voor dringend overleg over de toestand in Irak. Omtrent het lot van koning Feisal van Irak, die gisteren werd afgezet, staat nog steeds niets vast. Het meest waarschijnlijk is, dat de koning in arrest is, want in Istanboel, waar hij een vergadering van de mohamme daanse leden van het pact van Bagdad zou bijwonen, Is hij nooit aangekomen. Het nieuwe bewind in Irak heeft bekendgemaakt dat de toestand in het land weer geheel normaal is. Er zijn echter redenen om hieraan te twijfelen- Een van deze redenen is het bericht dat premier Noeri Es Said van Irak kans heeft gezien te ontvluchten. Gis teren was gemeld dat de premier, die bekend stond als de sterke man in het olieland, en een fel tegenstander van Nasser is. bij de staatsgreep het leven verloren had. Maar radio-Bagdad heeft vandaag zelf bekendgemaakt, dat de Zie verder pag. 3. Se kol.) James Hagerty, de perschef van pre sident Eisenhower, heeft de pers ver zocht om 12 uur Ned. tijd op het Witte Huis aanwezig te willen zijn voor een persconferentie. Bü het ter perse gaan van deze editie was nog niets over de te verwachten belangrijke mededeling bekend. Presidint Nasser is plotseling van het eiland Brionl (Joegoslavië) naar Egyp te vertrokken, naar men aanneemt in verband met de Iraakse revolutie. Het officiële presidentsjacht haalde de pre sident en zijn gezelschap af en zette onmiddellijk koers naar Alexandrle Twee torpedobootjagers van de Ver. Arabische Republiek begeleidden het jacht. Het ziet in de verte de mogelijkheid waarbij alle Melanesische gebiedei onder het trustschap van de Zuid-Pa cific-commissie zullen worden ge plaatst als voorbereidende stap voQr een Melanesische federatie Maar dat is een zaak van langere adem Daar bij zijn immers veie gebieden met ver schillende beherende mogendheden be trokken. Wij hebben tn een hoofdartikel van 6 februari j.l. ook geschreven over de mogelijkheid van een Melanesisehs federatie en stonden daar in beginsel niet afwijzend tegenover Maar wij schreven ook dat hier niets geforceerd kan worden. Wij eindigden dat hoofdartikel aldus: „Maar wij, 4 Nederland, doen ergoed aan Westelijk-Nieuw-Gumca niet te zien als iets op zichzelf en als iets uitsluitend in relatie tot Nederland, maar ook als iets in zijn natuurlijk volkenkundig en aardrijkskundig ver band. Er moet een historisch aan vaardbaar perspectief zijn." (Van een onzer verslaggevers) Naar wü vernemen is het juli-num- nier van „Op de Uitkijk" nu ook ver dwenen van de leestafels van het leger. De Leger Voorlichtingsdienst deelde ons mede, dat deze bladen moesten worden ingetrokken, „aangezien het artikel van ds. Okke Jager, „In de on derste ronding van een noodlottige spi raal", beledigend voor de krijgsmacht en gezagsondermijnend wordt geacht." Op last van hogerhand werd het nummer van het christelijk-culturcel maandblad gisteren al ingenomen door de afdeling ontwikkeling, sport en ont spanning van de Koninklijke Marine. Atleen de luchtmacht heeft de ver spreiding van „Op de Uitkijk" niet verboden. Niet omdat men daar wel met de inhoud instemt, maar om de eenvoudige reden dat de luchtmacht geen abonnementen op dit maandblad bezit. Itadio-Bagdad heeft medegedeeld, dat premier Noeri Es Said van Irak aan zijn vervolgers heeft weten te ont komen. Volgens de in Londen beluis terde uitzending heeft de opperbevel hebber van het revolutionaire leger een beloning van 10.000 dinar (ruim 100.000 gulden) uitgeloofd voor degene die de voormalige eerste minister weet op te sporen en gevangen te nemen Details over de ontvluchting werden niet gegeven. Oorspronkelijk was gemeld, dat de 70-jarige premier maandag door een woedende menigte was gelyncht. De uitzending van radio-Bagdad, waarin een losprijs op premier Noeri Es Said's hoofd werd gesteld, is ook in Cairo opgevangen. In de door ge neraal Kerim Kassem uitgegeven op roep werd gezegd, dat de „huurling en verrader zich schuilhoudt voor de haat van het volk". Diplomaten, in Cairo menon dat re kening moet worden gehouden met pogingen van het nieuwe Iraakse be wind om te doen voorkomen alsof Es Said ontvlucht zou zyn om eventueel later te kunnen mededelen dat hU tij dens een achtervolging is neer geschoten, De verantwoordelijkheid voor een lynchpartij van Noeri Es Said diq gisteren reeds was gemeld zou op die manier kunnen worden ontgaan. In een telegram, dat op het ministe rie van Buitenlandse Zaken is ont vangen van het Nederlandse gezant schap te Irak. wordt medegedeeld, dat, voor zover bekend, onder de Neder landse kolonie in Irak tijdens de om wenteling geen slachtoffers zijn geval len. Noeri Ei Said Het K.L.M.-vliegtuig dat vandaag volgens de normale dienstregeling van Schiphol naar Bagdad zou moeten ver trekken, zal met het oog op de toe stand in Irak niet verder gaan dan de op een na laatste landingsplaats, Ankara. Hoe de K.L.M..-diensten op Irak ver der geregeld worden zal van de ver dere ontwikkelingen in dit land afhan gen, De KJL.M. heeft per week drie diensten naar het Midden-Oosten of Abadan, die Bagdad aandoen. Voorts wordt op een der diensten naar Sin gapore eenmaal per week Basrah m Irak aangedaan. Alle personeelsleden van de KLM in de Iraakse steden Bagdad en Basrah, maken het goed. Deze mededeling ont ving de KLM-directie vanmorgen pet telex van haar stationschef op het vliegveld van Bagdad De kantoren van de KLM in Irak hebben vandaag de normale personeelsbezetting en zijn pïeï beschadigd. Bi; de KLM is nog geen bericht ont vangen van haar vertegenwoordiger in Irak, dat de vliegvelden daar weer voor de burgerluchtvaart opengesteld worden. Een hogedrukgebied, dat gisteren boven Frankrijk lag, trok naar Duits land. Onder invloed hiervan nan in ons land de wind af en kwamen opkla ringen voor, tijdens welke de tempe ra.'uur in de afgelopen nacht plaatse lijk tot 7 graden daalde. Na liet weg trekken van het hogedrukgebied ont stond boven Zuid-Frankrijk een on weersstoring, die zich langzaam naar het noorden uitbreidt. De bijbehoren de wolkenvelden dreven vanmorgen reeds ons land binnen, Een andere storing lag vanmorgen hij Ierland. Op het vliegveld Shannon bracht deze in de afgelopen 24 uur on geveer 25 mm neerslag. Het weer in ons land komt in de komende 36 uur onder invloed van deze storingen, zo dat enkele regen of onweersbuien moeten worden verwacht. (Van onze correspondent) ENORME vuurkolommen laaiden gisteravond van kwart voor zes tot halfacht nit een opslagplaats voor vodden en oud papier aan de Indus triestraat in Umuiden. Een uitslaande brand zoals Kennemerland-ln jaren niet gekend had, berokkende de eige naar van het omstreeks 1930 gebouwde (Van onze correspondent) ANGST voor hel communistische re- - gime heeft een 18-jarige Oostduitse jongen 1 ut Maagdenburg ertoe gedre ven naar het westen te vluchten en zo lang verder te gaan tot de zee hem een halt toeriep. Te voet. liftend en bede lend trok hij door West-Duitsland en weggedoken in een grote oplegger van een internationaal meubeltransportbe drijf, passeerde hij bij Nieuweschans de Nederlandse grens, zonder de aan dacht van de douane ie trekken. Vrees deed hem echter besluiten nog verder liet wachten op de pont bij de Hem- brug kan bijzonder vervelend zijn Maar als er tsjilpende mussen op d< c \Vt motorkap van de auto komen Zitten is het er voor een belangstellende kleuter best uit te houden. te gaan en xo arriveerde hij vrijdag aan de Noordzeekust op een verlaten strandgedeelte tussen Den Helder en Julianadorp aan Zee. Op dit strand bracht hij de nacht door en de gehele volgende dag genoot hij van de vrij heid. de zon en de zee. Zaterdagmiddag besloot een Helderse jongeman te gaan zwemmen en daar voor koos hij juist het rustige strand gedeelte uit, waar hij de Oostduitser aantrof. Nadat de Helderse jongeman een duik in het zilte nat had genomen, wilde hij zijn haar kammen, maar hij kwam tot de ontdekking, dat hij zyn kam had vergeten. Hij vroeg er toen een aan zijn buurman te leen, die tot zijn verbazing in hei Duits antwoord de, dat hij er geen bezat en die ver telde dat hij op zoek was naar werk. Uit het gesprek dat volgde, bleek Je Helderse jongeman, dat hij met een vluchteling te doen had. Hij maakte op hem een hongerige indruk en zag er haveloos uit. Van kou en doorgestane emoties lag hij te klappertanden op het warme zand. Zijn enige bezit be stond uit een kapot hemd en boven broek terwijl een badbroekje als on dergoed dienst deed. De Nederlander besloot de vluchte ling mee naar huis ie nemen. Daar werd hij van eten, schoon goed, geld en sigaretten voorzien en vervolgens in bed gestopt. Zondagmorgen stelde men de politie van zijn aanwezigheid in kennis. De Duitser maakte tijdens een verhoor een solide, doch angstige indruk. Hij bleek wees te zijn en geen familie meer te .bezitten. De Helderse politie heeft hem zeer welwillend behandeld en gistermorgen op de trein naar Nieuweschans gezet, waar hij aan de Westduitse vreemde lingenpolitie is uitgeleverd. Het staat wel vast. dat hem door de Westduitse autoriteiten politiek asiel zal worden verleend. pand een schade van ongeveer een half miljoen golden. Over de haven hing een dichte zwar te rook, die kilometers in de omtrek te zien was. De plaatselijke brandweer, die uit Santpoort hulp kreeg, was zwaar gehandicapt door de lage wa terdruk, Zij ging de vlammen te lyf met negen stralen, maar er was geen redden aan. Het vuur-vrat zich langs de trappen een weg naar boven. Bin nen een uur stond slechts de voormuur nog overeind. In aller ijl werden gebouwen in de omgeving, waaronder een olie-opslag plaats, ontruimd. De jeugd maakte zich verdienstelijk door het wegrollen van honderden vaten met olie. De brand bleef beperkt tot de voddenopslag- plaats. De politie vermoedt, dat broei of een sigarettepeukje het vuur heeft doen ontstaan. De bedrijfsleider bracht ongeveer twintig minuten voor de brandmelding nog een bezoek aan het gebouw. Hij zag toen niets bijzonders. De eigenaar was verzekerd. Gisteravond omstreeks halfzeven werd alarm geslagen voor een brand op het opslagterrein van de Zuider zee 'verken te Enkhulzen. Dikke rook wolken torenden omhoog. Het bleek, dat een grote party ge teerde balken in brand stond, vermoe delijk ten (evolge van het stoken van een vuurtje door jongens. Met vier stralen werd het vuur aangepakt. Dank rij het feit dat er geen wind stond, konden een woonark en een woonwa gen, alsmede grote stapels dryfhout, behouden blijven. Omstreeks zes uur gisteravond is brand ontstaan aan het Westeinde te ïeift, in een houten loods van de N.V. 7an der Kuil te Leidschendam, die daar buizen bouwt. Het grootste deel van de loods kon behouden blijven. In het afgebrande gedeelte bevonden zich gereedschap pen. Met de mogelijkheid dat er opzet in het spel is, wordt ernstig rekening gehouden. Kinderen, die bij de loods hadden gespeeld, hebben verklaard, dat zy een man met een brandende fakkel naar binnen hadden zien gaan. Wegens de vakantie in de bouwvak ken was niemand van het personeel aanwezig. U uohvorüi Co. kondigi op dc gew. aand een regelm kwart div aan ran S 0.62® intern. Business Machines, At dochtermijen Netto-Winst eerste half). '58 8 50.597.655 (40.061.807), ai *37 <3.38) per aand. (Van een onzer verslaggevers) In de gracht aan de Stadhouderskade te Amsterdam zijn gisteravond tussen zes en halfzeven twee kinderen ver dronken. Het zyo de 6-jarige H. van der Huist en de even oude J. Snel. Zij waren aan de waterkant aan het spelen. •j

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1