Dirigisme (IV) Plan van Eisenhower in nieuwe nota verworpen Jordaners bonden schaatsen onder Veiligheidsraad niet geslaagd m Premier van Libanon aan dood ontsnapt Slechts shock en kneuzingen Maniak stak 5 en boerderijen „Lucifers waren hooibergen in brand Meer steun van VS voor Bagdadpact op- anders Na 1 april '59 zes avonden T.V. per week Rustiger weer Libanese rebellen nu ook voor spoedige verkiezing POGING OM WESTEN TE VERDELEN Kerngezonde Joke op de step MOORDAANSLAG MISLUKT SCHADE LOOPT IN HONDERDDUIZENDEN i Verdrag meer dan ooit nodig President Nasser wil spoedbijeenkomst A.A.-landen r r STEMMING REEDS DONDERDAG? DINSDAG 29 JULI 1958 ZESTIENDE JAARGANG No. 4054 GEEN AUSTRALISCHE VERSTERKINGEN NAAR NIEUW-GUINEA O Welke datum Veranderingen? Rode sdoed JOURNALIST BREYER OVERGEBRACHT NAAR DEN BOSCH Pro-weslers V. Directeur: H. DE RUIG A J Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT Chroestsjew zond de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk nota's waarin hij zijn oorspronkelijk voorstel van een vijfmogend- hedenconferentie, zonder enige rechtstreekse bemoeienis van de Verenigde Naties, opnieuw naar voren brengt. Chroestsjew beschuldigt Eisenhower en Macmillan ervan, dat zij het houden van een topconferentie trachten te vertragen. De Rus sische premier zegt, dat hij het wèl eens is met de Gaulle, die er de voorkeur aan geeft niet in de Veiligheidsraad te New York maar in Europa te confereren. In Washington ziet men deze opmerking van Chroestsjew als een poging om verdeeldheid te zaaien in het wes telijke kamp. PREMIER SAMI ES SOLH van de Libanon is vandaag ontsnapt aan een aanslag op zijn leven. Toen hij van zijn villa in de bergen naar de hoofdstad Beiroet reed, ontplofte er in een auto, die langs de weg gepar keerd stond een zware bom. De wagen die voor die van de eerste minister "eed. werd van de weg geworpen; de- vijf inzittenden kwamen om het leven. Een mo torrijder die de premier bege leidde, werd ernstig gewond. (Van een onzer verslaggevers) N de Krimpenerwaard en in de Lopikerwaard is vannacht een maniak aan het werk geweest, door wiens toedoen twee boerde rijen en drie hooibergen zijn af gebrand. In totaal zijn 21 perso nen, onder wie elf kinderen, dak loos geworden. Ongeveer honderd stuks vee kwamen om het leven De schade loopt in de honderd duizenden. De dader, de .15-jarige fabrieksarbeider A. de M. uit Gouda, kon in de loop van de nacht door de politie woiden in gerekend. Vt De Ned. Televisiestichting zal met ingang van 1 april 19.19 meer zendtijd krygen. De rege ring heeft nl. medegedeeld er geen bezwaar tegen te hebben dat met ingang van die datum de zendtyd van de N.T.S. wordt uit gebreid van 12 tot 15 uur per week. Dit betekent dat het aantal zendavonden van 5 op 6 zal wor den gebracht. Volgens de plannen zal dan ook op zondagavonden regelmatig worden uitgezonden. «oaeraufe vvuui a* «viaurtrMt 30 «wet. 115700 <4 li Po«t£mc 1112 Ptwtgiro No, 424519. iüacbtendien*! «bonnemealen U.JO18.30 nar Saterdag* 17—18 irur. Telefoon 115700. 't-GreTentuge: Huygewrpleln 1 TeleL 183487 (S lljaenl Postbus 1081 - Puetgllt) No. 424807 KJachtendienat: I8i0—19.V. u. Telel, 362589. Onrdreebtl Schefferspleui 3 Postgiro No 424208 Telefoon 4S7P K*tcfetend!en»t 9a 17 JK) uur 7314. Schiedam: Lange Keriartraat *tb Telefoon 67882, Abonnementsprijs Si oent per week f 2,93 5>er maand, f7.90 per kwartaal. Loose nummer* 15 eeat VarschtSnt aareHIls* (Geldig tot morgenavond) MINDER WIND. Op de meeste plaatsen droog weer en perloden met zonneschijn. Matige, tijdelijk zwakke wind tussen west en zuid. Enige stijging van temperatuur. Morgen: Zon op: 4.57 Maan op: 29.58 Onder: 20.35 Onder: 4.54 (Van onze parlementaire redacteur NIET alleen op het terrein van de landbouw en de woningbouw treedt de Duitse regering prijsrege- lend op, hetzelfde is het geval op tal van andere gebieden. Wij denken aan het verkeerswezen, waar de overheid de tarieven voor de spoorwegen, de autobussen, de P.T.T. en do binnen scheepvaart vaststelt. Reeds jarenlang voert Nederland een vergeefse strijd tegen de niet-na- icving van de akte van Mannheim die de vrije vaart op de Rijn heeft geproclameerd, maar waartegen de Duitse bondsregering zich hardnekkig verzet rnet een beroep op de nood zaak van een dirigistische bescher ming van de eigen binnenscheepvaart Ook met betrekking tot de spoorwe gen beslist de overheid, van een com merciële bedrijfsvorming is geen spra ke. De Duitse spoorwegtarieven zijr onlangs 50 pet. verhoogd. Van vrije-markteconomie is hier geen sprake. Hetzelfde geldt voor de industrie, waar men m Duitsland prijsregelingen kent voor de openba re dienstverleningen, zoals gas, elek triciteit en water. Op dit terrein is er meer overheidsingrijpen dan in Ne derland. De Duitsers kennen ook bij openbare aanbestedingen h-at instituut van de prijscontrole: de prijscalcula- ties worden daar namelijk achteraf gecontroleerd. ET betrekking tot'het prijsrege- M lend optreden v?n de overheid op sociaal terrein valt te constateren, dat de bondsrepubliek evenals ons land verpleegtarieven voor ziekenhuizen kent, die door de overheid worden vastgesteld. Men gaat in Duitsland zelfs nog verder door ook de genees middelentarieven en de prijzen van orthopedische accessoires van over heidswege te bepalen. Hetzelfde is ten slotte het geval met autoverzekerings premies. Er wordt in Nederland heel wat demagogie bedreven met de vrijere loonvorming, die in Duitsland wordt aangetroffen. Ons systeem van de ge coördineerde loonvorming kennen de Duitsers niet. Men treft daar een vrij sterke ioondifferentiatie tussen de be drijfstakken aan. Waarom heeft men, dit systeem in Nederland niet van meet af aan in gevoerd, zo blagen de antj-diriglsten. Maar men vergeet dat de arbeiders ut Nederland onder geheel andere eco nomische voorwaarden Leven dan de Duitse. In de tijd dat er in Neder land esn tekort aan arbeidskrachten was, heerste er m Duitsland een vrij sterke werkloosheid. In 1950 was er 10 procent werkloosheid. In 1955 was dit cijfer nog 5 procent De voortdu rende stroom van vluchtelingen uit het oosten naar West-Duitsland zorgde er voor dat de Duitse industrie over een arbeidsreservoir kon beschikken, dat tot de enorme vlucht van de indus triële produktie in de bondsrepubliek heeft geleid, welke de wereld versteld deed staan. Er was dan ook geen re den om de loonbeheersing even krach tig van overheidswege te leider als in Nederland noodzakelijk bleek. Ge zien het feit, dat de bondsrepubliek uit een groot reservoir geschoolde ar beiders kon putten als gevolg van de vlucht uit Oost-Duitsland, steeg de arbeidsproduktiviteit verhoudingsge wijs sterker dan in Nederland. Chroestsjew maakt snel topoverleg onmogelijk iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Joke Haanschoten uit Putten, wier naam enige maanden geleden opt de voorpagina's van vele kranten heeft gestaan, speelt nu, als zovele van baar leeftijdgenootjes, weer onbezorgd op straat. En zo te zien vindt zij het niet zó erg dat zij "wat „op, de achtergrond" is geraakt. Van de radio-actieve stra ling. waaraan Joke heeft blootgestaan na een ongeluk met een naald in het ziekenhuis, heeft zii gelukkig geen na delige gevolgen ondervonden, zo is on langs In een officieel rapport meege deeld. Dat Joke kerngezond is blijkt ook wel uit deze foto, die gisteren in Putten werd gemaakt. t ATUURLIJK zijn er tal van an N dere factoren naast bovenge noemde aan te geven die tot het voor Duitsland zeer gunstige resultaat heb ben geleid. Zoals wij reeds opmerkten. zijd de economische voorwaarden waaronder de arbeiders in Duitsland leven echter geheel anders dan in Ne derland. Wij herinneren b.v. aan onze snelle bevolkingsgroei en aan het feit dat 35 procent van-onze export uit land- bouwprodukteo bestaat, die grote moeilijkheden bij de afzet ondervin den en dat Duitsland het land is dat in overwegende mate kapitaalgoede ren produceert, waarvoor de wereld grote belangstelling heeft Uit het bovenstaande zal gebleken zijn, dat ook de bondsregering ei principieel niet voor terugschrikt over al m het economisch, leven in te grij pen, waar dit noodzakelijk wordt ge acht uit sociale overwegingen of ter bescherming van de eigen producen ten. Het is nuttig hierop de aandacht te vestigen. Want prof. Erhard, de Duitse minister van Economische Za ken, slaagt er wonderwel in om eigen volk en blijkbaar ook vele mensen buiten Duitsland die „Seelenmassage' te geven, die hen er toe brengt in hem de kampioen van de vrijheid te zien. Het Duitse volk is gewend van staatswege propagandistisch te wor den beïnvloed. Nuchtere Nederlanders laten zich daardoor echter niet zo ge makkelijk van de wijs brengen en ne men het anti-dirigisme van minis Erhard met een korreltje zout. x) De vorige artikelen stonden „Trouw" van 19, 22 en 24 juli jl. in DE RUSSISCHE premier Chroestsjew heeft gisteren de kans op een spoedige topconferentie sterk doen verminderen door krachtige nota's aan de westelijke landen, waarin hy het voorstel van Eisenhower om topoverleg te houden binnen de Veiligheids raad, duidelijk schijnt te verwerpen. voor interventie" in Irak. Hij be toogt, dat de thans in Londen plaats vindende conferentie van het Bagdad- pact de indruk maakt van „een sa menzwering tegen de Arabische sta ten". Chroestsjew doet verder uitkomen, dat het z.i. voor de regeringen van Groot-Brittannié en de Verenigde Sta ten moeilijk zal zijn zijn voorstel voor het houden van een vfjf-mogendhe- dentopconferentie in Europa te ver werpen, „daar dit gebaseerd' is 'op het jongste plan van generaal de Gaulle". In Washington is nog geen officieel commentaar gegeven op Chroestsjew's jongste brief. Hoewel ook in Londen nog geen officiële verklaring is uit' gegeven, nemen vooraanstaande Britse diplomaten in de Engelse hoofSstad toch aan, dat premier Macmillan zal blijven aandringen op een topconfe rentie van regeringsleiders in de Vei ligheidsraad De Australische premier Menzies heeft verklaard, dat de federale rege ring de verdediging van oostelijk Nieuw-Guinea niet zal versterken. De premier zei dit, toen hem om commen taar werd gevraagd op berichten, als zou de Nederlandse regering voorne mens zijn een vliegkampschip in de wateren van wcs.elijk Nieuw-Guinea te stationeren. I11 Den Haag vernamen wy dat de regering geen plannen heeft de Karei Doorman naar Nieuw-Guinea te zen den. Er zijn m de pers wel suggesties gedaan in die richting. Deze sugges ties zijn wellicht in Australië aanlei ding geweest tot geruchten en vragen aan Menzies. In de Russische antwoordnota, die in krachtiger bewoordingen was gesteld dan tot nu toe bet geval was, wordt verklaard, dat de Russen ook wei in Genève .Parijs of Moskou bijeen wil len komen. In de kringen der Verenigde Naties is men thans zeer somber gestemd ten aanzien van de vooruitzichten van een topconferentie over h#t Midden-Oos. ten in de Veiligheidsraad. Verschei dene westelijke diplomaten zijn thans zelfs reeds van oordeel, dat er nu he lemaal niets meer van een topconfe rentie zal komen, noch in New York noch in Europa. Eisenhower beeft Chroestsjew vori ge" weelr voorgesteld, dat de Veilig heidsraad een topconferentie kou voor bereiden, maar Chroestsjew ant woordt nu dat de Veiligheidsraad de kwestie reeds heeft besproken, maar er niet in is geslaagd iets tot stand te brengen. „Indiër, wy werkelijk internationale ontspanning wensen, moeten wij ermee instemmen, dat de vijf mogendheden (de westelijke grote drie, de Sowjet- Unie en India) dit vraagstuk regelen Het schijnt echter dat thans gepoogd wordt het oorspronkelijke denkbeeld van een dergelijke conferentie te tor pederen. Wij kunnen hiermee met instemmen", aldus de Russische pre mier. Volgens Chroestsjew pogen de Ver enigde Staten de „voorgenomen top conferentie" in een doolhof van be sprekingen en procedurezaken te ver wikkelen". teneinde oplossing van het dringendste aan de orde zijnde vraag stuk, namelijk het terugtrekken van de buitenlandse troepen uit Libanon en Jordanië, te vertragen." Chroestsjew zegt, dat hy ook wel in Moskou wil confereren als de Ameri kanen m New York niet voldoende vei. ligheidsmaatregelen zouden kunnen ne men. De Russen willen nu van Washington horen, welke datum de Amerikanen het meest geschikt voorkomt. In de brief aan de Gaulle sugge reert Chroestsjew, dat de regeringen van de V.S. en Engeland „zich ge haast hebben" af te wijken van hun oorspronkelijke standpunt, zo dra de Sowjetregering dit had aan vaard. In de brief aan Macmillan spreekt Chroestsjew van „voorbereidingen m Premier Es Solh liep een shock op en kreeg voorts ten gevolge van de plotselinge zwenkingen, die zijn chauf feur met de auto moest maken, en kele kneuzingen. Na de bomexplosie werd ae auto van de Libanese premier van ver schillende kanten onder vuur geno men. De auto werd verscheidene ma len geraakt, maar geen der kogels trof Es Solh. De chauffeur wist de macht over het stuur te behouden en zonder ongelukken dravage op ae weg voorby te ryden. Als de bom, die elektrisch tot ex- .plosie moet zijn gebracht, een fractie van een seconde later zou zijn ontploft. De Verenigde Staten hebben gis teren op de conferentie van de lan den van het Bagdad Pact in Lon den hun betrekkingen met het pact verstevigd. Dit blijkt uit een communiqué dat na afloop van de zitting van gisteren is uitgegeven. De premiers van Engeland, Turkije, Perzië en Pakistan, alsmede de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken hebben maandag aan het eind van de eerste dag van de conferentie van de Bagdad-raad een verklaring ondertekend, waarin zij zeggen vast besloten te zijn hun collectieve vei ligheid te handhaven en zich te ver zetten tegen directe of indirecte agres sie. De V.S. verklaren met de lande» van de verdragsorganisatie waar van zii niet volledig lid zijn in dezen te zullen samenwerken en „spoedig akkoorden te zullen aan gaan om deze samenwerking te re aliseren" De premiers Macmillan, Menderes, Egnbal en Sir Firoz Chan Noon, als mede minister Dulles herinneren eraan, dat artikel één van het verdrag in de sluiting van dergelijke speciale over. eenkomsten voorziet Z(J zijn met hel oog op de recente gebeurtenissen tot de slotsom gekomen dat het bestaan van het verdrag meer dan ooit nodig is De kwestie of er aanzienlijke verande ringen in het pact en zijn organen moe ten worden aangebracht of dar men de beslaande toestand moet handhaven, wordt door de betrokken regeringen onderzocht. Dp maniak begon zijn verwoestend werk in VFilleskop bij Montfoort Hier ging de eerste hooiberg in vlammen op. Na zijn arrestatie vertelde de man: „Ik kwam on een brommer uit Utrecht en Ik dacht: „Kom, Ik steek hier een hooiberg In brand." Nadat hij de hooiberg van de heer W. Soruit in vlam bad gezet, bleef bii even naar het vuur staan kijken. Bru taalweg hielp hij zelfs de bewoners van de aangrenzende boerderij met het naar buiten brengen van het meubi lair. De politie had er nog geen ver moeden van, dat de brand opzctteliik was gesticht. Zij meende te maken to hebben met een geval van hooibroe) De uit hun slaap gewekte bewoners kregen evenwel argwaan, toen de be hulpzame man plotseling op zijn brom mer stapte en wegreed c Enkele ogenblikken later zae men in Montfoort tegen de donkere hemel een rode gloed in de richting van Haastrecht. Daar stond het dak van de boerderij van de heer P. Boere in lich terlaaie. Het gezin van de heer Boere. bestaande uit man. vrouw en vijf kin deren, werd dakloos. Men was nog niet van de schrik bekomen, of weer werd enkele ki lometers verder de nachtelijke lucht angstwekkend verlicht. Als een fak kel brandde de hooiberg van W. Houwdijk. Het woonhuis bleef ge spaard. Kort daarna ontwaarde men voor de derde maal de onheilspellende gloed. Nu bleek de boerderij van B. Streefland uit Haastrecht het te moe ten ontgelden. De boerderij brandde tot de grond toe af. Vier volwassenen en vyf kin- deren moesten bij buren een onder komen vinden. De toeschouwers raakten buiten zichzelf van woede, toen zij van de politie vernamen, dat cr een brand stichter aan het werk was. De Mont- foortse politie zette een achtervolging ii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii'iiiiiimiinniiii[iiiii!iiiiiiiiiiniiniiiii (Van een onzer verslaggevers) De Westduitse fotojournalist Karl Breyer, die zaterdag op Schiphol werd wgearresteerd, omdat ay enkele jaren In. In de buurt van Gouda raakte men1 grinden c*oor de politierechter te Maas tricht by verstek veroordeeld was tot vier wok en hechtenis en f 75 boete Een aantal jeugdige bewoners van de Jordaan, het hartje van Amsterdam, heeft gisteren de rolschaatsen onder gebonden om te strijden om de „Gro te Prüs van de Lindengracht". Deze wedstrijd, die georganiseerd was in het kader van het „Jordaan Jeugdfestival", stelde aan de deelnemers zware eisen: 25 maal moesten zü een blokje om. Hier ziet u een spannend moment uit de race. zou de premier volgens ooggetuigen de aanslag niet hebben overleefd. De 75-jarige Sami Es Solh is in zijn negende ambtsperiode als premier. Hij is pro-westers gezind. Vyf weken geleden hebben rebellen het landgoed /an de premier aange vallen. De Libanese premier, op wie de rebellen felle kritiek hebben uit geoefend, heeft zich tot nog toe weinig van zijn tegenstanders aangetrokken Hu vertoonde zich, in tegenstelling tot president Chamoun, die angstvallig in ziin paleis blyft, veel in het openoaar en rookte iedere dag in zijn stamcafé zun waterpijp. Es Solh is een moslem. het spoor even kwijt, maar wel ont dekte men een brandend spoor en wel in Gouderak, waar de boerderij van dc familie K. van der Vis in brand stond. Op het moment dat drie agenten met een motorfiets de Gouderakse dtjk opreden, naderde uit de tegenoverge stelde richting een bromfiets. Er volg de een ontmoeting, die eindigde in de arrestatie van de brandstichter. Met een taxi werd de man naar Montfoort overgebracht, waar hy alles grif be kende. „Mijn lucifers waren op. Ik had an ders nog wel meer hooibergen in brand willen steken. Het hooi was nat ook", vertelde hij. Hij verKlaarde, zelf afkomstig te zyn uit een boerenfamilie. Hu had het thuis eenter zo boni gemaakt, dat men hem geen onderdak meer wiidc ver schaffen. Als hy dan een paar borrdls op had, werd hy door razernij over vallen. De biandwercn van Montfoort, Haastiecht, Gouderak, Oudewater, Berkenwoude en Gouda zyn tot des morgens toe bezig geweest met het nablussen. Naar te Beiroet vernomen wordt, wenst president Nasser, van de Ver. Arabische Republiek met het oog op dc toestand in het Midden-Oosten een spoed-bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken der Afrikaans- Aziatische landen. De diplomatieke vertegenwoordigers van de VAR heb ben opdracht gekregen de betrokken regeringen te polsen over plaats cn datum. wegens het smokkelen van koffie, is vanmorgen naar het Huis van Bewa ring te 's-Hertogenbosch overgebracht. Hoewei het aanvankelijk in de be doeling lag, Bieyer onmiddellijk na zyn arrestatie naar Maastricht over te brengen, werd hij eerst ingesloten in de gevangenis te Hoorn. De advocaat van Breyer, mr. R. P. Kokosky te Amsterdam, heeft hoger beroep tegen het vonnis laten aanteke nen. Mr. Kokosky zou vandaag In 's-Hertogenbosch de invryheidsstelling van dc heer Breyer verzoeken. HET depressfegebied boven de Noord zee trok langzaam verder en boos daarbij naar het noorden af. Dinsdagmor gen lag de kern enkele honderden 'kilo- m et err, leu westen van Zuid-Noorwegen. In Schotland viel zeer veel regen. Vele plaatsen meldden in 24 uur tljds ongeveer 30 mtUimeter Een van de oceaan afkomstig storlngsgebled trok snel In noord-oostelUke richting over Zuld-Engeland langs >ns land naar de Noordzee. Na deze storing volgt een nog la betekenis toenemende rug van hogeluchtdruk, welke zich vergezeld van opklaringen dinsdag In de loop van de morgen van het westen uit over ons land begon uit te breiden .Dit zal aanlei ding geven tot rustiger weer. waarbij de temperaturen weer hoger zullen worden. De Libanese rebellenleider Saeb Sa- lam heeft z|jn standpunt, dat de presi dentiele verkiezingen niet dan na de terugtrekking der Amerikaanse troepen moeten worden gehouden, gewijzigd. Dit is maandagavond in de Libanese hoofdstad vernomen. Salam huldigt echter nog het stand punt, dat hoe spoediger de Amerikaan se troepen het land verlaten, hoe beter het is. Hieruit valt op te maken dat hjj een kandidaat die belooft de Ver. Staten te verzoeken hun troepen terug te trekken, zal accepteren. Deze nieuwe ontwikkeling geeft de hoop, dat de ver kiezingen op donderdag of spoedig daarna gehouden zullen worden. Generaal Foead Sjehab, de stafchef van het Libanese leger, is maandag door een groep parlementsleden uit het regerings- en oppositiekamp, als mede door neutrale personen kandi daat gesteld voor het presidentschap, zo werd later bekendgemaakt. De 56-jarige Sjehab wordt als een met-politieke figuur beschouwd, die zowel de achting van de regeringsaan hangers als de opstandelingen geniet. Hij is een maronitische christen. Hij bezocht Franse militaire scholen en. is getrouwd met een Frangaise. Intussen gaat de Amerikaanse be middelaar Robert Murphy voort met z|jn pogingen de tegenstanders tot elkaar te brengen. Maandag voerde hij ten huize van Salam besprekin gen met leiders van de oppositie. Ook had Murphy een onderhoud met president Chamoun. Deze verklaarde later dat h|J een „hoge militaire figuur", wiens naam niet werd genoemd, op het oog heeft, die een serieuze kandidaat zou zijn, Indien deze ^ich daarvoor beschikbaar wil stellen.

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1