Bagdad-Pact Top gesprek omstreeks midden augustus? Chroestsjew overleg in Bonn zal Iraaks bewind erkennen Adviesraad kritiseert bestuur N.- met tegen V-raad Faubus herkozen in Arkansas brandstichter ging voorbij. Ooievaarspoot in t gips Rebellen dreigen weer met verkiezingsboycot Drie mensen ooggetuigen van inbraak in Velsen Vraag: wanneer komt den op gewacht autonome raad? Prawda doet aanval op het Westen Treinverkeer bij Hoorn gestremd fh Zusters heelden ivat emu brak Kandidaat Chehab in moeilijkheden Unie Irak-Nasser op komst DERTIG MILLE VERDUISTERD Ned. geleerden naar geofysisch congres in MOSKOU Benzine opnieuw duurder Duitse jongen in zee verdronken Ned. bergbeklimmer omgekomen Explosie in auto, man omgekomen Meer zonneschijn D' WOENSDAG 30 JULI 1958 ZESTIENDE JAARGANG No. 4053 r „WEZITTEN HIER VOOR SPEK EN BONEN" Beschuldiging VERWARRING IN LIBANON Directeur: H. DKRUJG _y Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BKU1NS SLOT De Sowjet-Unie heeft het voorstel van het Westen om een speciale topconferentie in de Veiligheidsraad te houden aanvaard, maar Groot-Brittannië en de V.S. hebben dit voorstel „met verbazing wekkende haast" vervangen door een ander, met de bedoeling het vraagstuk van het Midden-Oosten te laten behandelen door de Veiligheidsraad in zijn normale samenstelling", aldus Tass. J BUI. «otterdam* witte oo mmmraat ao relet usvoo n Postbus i m - Postgiro No Stsil Lh Klucbtendienat ab^maentenien luao-^iii Zotgrdug» 17-18 mZi> UJTM ^GraTMitoreiHuygeijgjieia i Telex. 163467 «s Ulnen). Postbus 1091 - Postgiro No 424867 Klachïeiulienst; 18^019.30 u. TelcL s«ascfl Dordrecht) Sc2«?ffersplein 3 Postgiro No 424208 Telefoon 4570 Kiüchtend lenst 1730 uur 7314. Schiedam) Lange Kerkstraat M b Telefoon «7883. 1 CCnt f 2'#s P» f7,90 per. zwartaiu. „„tow nummer» 15 cent Veraehlfnt dacelilks. (Geldig tot morgenavond) GEMATIGDE TEMPERATUREN Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind tussen west en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. Morgen: 2on op: 4.59 Maan op: 20.27 Onder: 20.33 Onder: 6.01 (Van onze militaire medewerker) DE leden van het Bagdad-Paet heb ben te Londen de situatie be sproken ontstaan door de revolutie in Irak. Het gaat om belangrijke zaken, nl. o£ men de nieuwe regering zal er kennen en of Irak al dan niet tot het Pact zal blijven behoren. Op dit laatste schijnen Perzië, Tur kije en Pakistan niet erg gebrand te yijn, terwijl Engeland en Amerika aan het Iraakse lidmaatschap nog wel waarde zouden hechten. Hoe dit ten slotte ook afloopt, als bondgenoot zal Irak er stellig niet op vooruitgaan. Uit deze gezichtshoek bezien voelen we meer voor het standpunt van de drie Islamitische landen, die hun pap penheimers beter kennen en weten dat een onbetrouwbare bondgenoot in de rug gevaarlijker is dan een openlijke vijand. De relatieve verzwakking van het Pact door een eventueel uittreden van Irak hangt overigens ten nauwste sa men met de poiitieke en militaire ge dragslijn die Amerika en Engeland in Libanon en .Tordame gaan volgen. Blijven de Brits-Amerikaanse troe pen daar (zo lang er geen stabiele re geringen zijn gevormd) van voldoende kracht om zich zelfstandig te verzet ten tegen al dan niet via Nasser te ver wachten Moskouse pogingen om het thans mislukte spel te herhalen, dan is het verlies van Irak voor het Bag dad Pact nauwelijks meer een verlies. Dan heeft het Westen een brugge- hoofd dat (met behulp van een krach tig bewapend en goedgeoefend Israël) een sterke bedreiging blijft voor Sy rië, Irak en Egypte. De delen van de Arabische Federa tie blijven dan geo-strategisch van el kaar gescheiden en kunnen doordat zij «ïilitair zwak zijn achtereenvolgens verslagen worden zonder dat er atoomwapens aan te pas behoeven te komen. Noch Irak noch Syrië kan op snelle Russische hulp rekenen want de Rus sische legers zouden minstens 200 mijl moeten afleggen door zwaar bergter- ïein in Turkije en Perzië, in welk ge val tevens de NAVO of het Bagdad- Pact m het geding zou komen. Moskot zou zo een wereldoorlog riskeren, die het bepaald niet wenst, kE balans opmakend kunnen we constateren dat de militaire Eisenhower wil ook wel in Europa confereren Op liet ministerie van Buiten landse Zaken in Bonn worden de laatste voorbereidingen voor een erkenning van de nieuwe Iraakse regering getroffen. De gezant in Bagdad heeft, naar verluidt, reeds de nodige instructies ont vangen. f 7 1 i(inheemsen). Daar wordt nu al maan- O Is er kans dat RESIDENT EISENHOWER zal de Russische premier Chroest sjew voorstellen, binnen het kader van de Ver. Naties tussen 10 en 15 augustus een topconferentie te houden, zo is van gezag hebbende zyde te Washington vernomen. Naar verluidt zullen de Ver. Staten er niet op staan, dat de bijeenkomst te New York wordt gehouden. Zij zouden akkoord gaan met een vergadering in Europa, indien de Veiligheidsraad dit zou voorstellen. Eisenhower wil alleen niet in Moskou vergaderen. Het Russische perbureau Tass heeft meegedeeld dat de westelijke commentators, die uit Chroestsjew's antwoord lezen dat hij tegen een topconferentie is, „het bij het verkeerde eind hebben". waarde van het Bagdad-Pact praktisch niet wordt verzwakt door -uittreding van Irak, mits Libanon en Jordanië aan de Westerse kant blijven slaan Ernstige gevaren gaan echter dreigen indien onder de druk der Ver. Naties deze landen wederom de speelbal zou den worden van ondermijnende acties van Nasser c.s. Zouden immers Libanon en Jordanië eveneens vallen, dan verengt zich het Westers bruggenhoofd in het Midden- Oosten tot Israël dat dan politiek en strategisch geheel omsingeld wordt, een positie waarin het moet opereren op de binnenlijnen met onvoldoende operatieruimte, betgeen op een neder laag moet uitlopen. Deze zou dan nog alleen voorkomen kunnen worden door het ingrijpen van de VS en En geland, doch dan is het conflict nauwe lijks meer te lokaliseren omdat het dan gericht zou zijn tegen de totali teit van de Arabische Liga van Lybiè tot de Perzische Golf toe. Dan is er met reden groot gevaar voor een der de wereldoorlog. Dat gevaar dreigt met indien het Pact van Bagdad /.ijn vitale rugge steun behoudt in de vorm van het bruggehoofd Libanon-lsraël-Jordanié. Doch dat is de mmimumlijn van ver dediging. die het Westen zich kan per mitteren. Gaat deze verloren en daar is Rusland op uit dan wordt de toestand in het Midden-Oosten ex plosicver dan ooit o IN dit verband moet ernstig ge waarschuwd worden tegen het militaire dilettantisme van de heer Hammarskjoeld. Kort voor de Ameri kaanse actie verkondigde hij, dat de 65 waarnemers van de Verenigde Na ties volkómen in staat waren de infil traties van wapens en troepen in Li banon te constateren. Thans nu dit aantal 200 bedraagt, verklaart het hoofd van deze waarne mers, dat men dit aantal tot minstens 600 moet opvoeren om de 300 km lan ge grens reëel te kunnen observeren. En dan behoeft men nog niet te den ken aan het tegengaan van deze infil traties!! Dit had elke militaire deskundige wel direct kunnen vertellen doch de heer Hammarskjoeld trachtte het Wes ten diets te maken dat hij met zijn maatregelen het varkentje wei kon wassen. We hopen zeer, dat Amerika zich op een eventuele topconferentie niet door dit dilettantisme ec niet door de Ver. Naties in de luren zal laten leggen docb evenals in Korea eea koers zal vaien, waardoor een mili tair en politiek succes verzekerd is. Anders eindigt het gehele Libanees- Jordaanse avontuur evenals bij he Suezkanaal, in een Westerse politieke «ederlaag. Naar in Washington verluidt aam president Eisenhower afwijzend staan tegenover Chroestsjew's voorstel voor een büeenkomst van de regeringslei ders van vUf landen de Sowjet- Unie. de V.S.. Engeland. Frankrijk en India om een oplossing voor de cri sis in het Midden-Oosten te vinden. Eisenhower zou in dit voorstel de Rus sische opvatting weerspiegeld zien dat de wereld door de grote mogendheden moet worden beheerst. In het ontwerp-antwoord van Eisen hower zouden de V.S. voorts willen voorstellen de Veiligheidsraad in zijn normale samenstelling op 4 augustus bijeen te laten komen om de proce dure -voor een bijeenkomst waarbij de regeringsleiders tegenwoordig zijn, vast te stellen. De raad zou ook de datum, plaats en samenstelling van ziin bijeenkomst op het hoogste vlak moe ten bepalen. liet Russische partijblad Prawda heeft de Ver. Staten en Engeland er vandaag van beschuldigd dat zü „noch ra noch buiten de Veiligheidsraad een topconferentie willen". Het blad schreef verder dat presi dent Elsenhower een naïeve poging deed om het volk om de tuin te leiden door te doen alsof hy bereid was tot een topconferentie maar ln werkelijk heid pogingen te doen de hele affaire te torpederen. De Prawda zei, dat premier Macmil- lan nu ook niet meer voorwendde voorstander van een topconferentie te zijn, maar zich nu onvoorwaardelijk aan de zijde der V.S. had gesteld. Het blad noemde de politiek van Amerika en Engeland „een grove klucht". Het artikel, dat „de samenzwering der agressoren" heette en ondertekend was door „waarnemer", werd door radio-Moskou uitgezonden. Gistermiddag om 4 u. 10 is in Hoorn een zacdwagen ontspoord, waardoor de sporen In de richting Alkmaar en Purmerend versperd werden. De treinen reden enerzijds tot Aver il orn en van de andere zyde tot Bob- beldijk. Tussen deze laatstgenoemde plaaisen en Hoorn werden de reizi gers met bussen vervoerd. Dit ft een tekening van het Amsterdamsc- Rai-gebouw, zoals het er ln de toekomst uit gaat zien. Het nieuwe gebouw zal op het Westersehcldeplrin komen te staan. De bouw zal in september beginnen. Men hoopt bet in begin 1960 In gebrnik tc kunnen nemen. Orval Faubus. de man die bekend is geworden bij de rassenmoeilijkheden in de Amerikaanse steel Little Rock, is gisteren voor de derde maal herkozen tot gouverneur van de staat Arkansas. In 2162 van de 2332 kiesdistricten kreeg Faubus 229.423 stemmen, tegen zijn concurrenten Finkbeiner en Ward respectievelijk 55.214 en 47.865. De overige uitslagen zijn nog niet bekend maar zullen geen verrassingen ople veren. Faubus heeft reeds verklaard dat „de stemming een veroordeling van het volk betekent van de illegale federale inmenging in de aangelegenheden van de staat, het afschuwwekkende ge bruik van bajonetten in de straten van een Amerikaanse stad". F. lands bestuur is tot uiting gebracht in de adviserende raad Hollandia op Nieuw-Guinea. „We zitten hier eigenlijk voor spek en bonen", zei een van de leden, de heer Groot. „De overheid legt de ad viezen van de raad naast zich neer. De vorige raad heeft om dezelfde reden en bloc bedankt. We kunnen niet op deze wijze doorgaan raadje te spelen, terwijl we in feite niemand vertegenwoordigen. De leden die er zo over denken, zullen hieruit de con sequenties moeten trekken. Indien er geen verandering komt, zal de apa thische houding in de raad niet ver anderen." Op voorstel van de heer Van Eldik werd ten slotte besloten het gouver nement schriftelijk te verzoeken van de plannen inzake de voorgestelde autonome raad en het tijdstip van ver werkelijking daarvan een uiteenzetting te doen geven, hetzij door de voorzit ter, hetzij door een aan te wijzen ver tegenwoordiger van het gouvernement. Met dit besluit konden alle leden zich verenigen. De heer Brandenburg van der Gron den had voorgesteld de raad uit te breiden met voorzitters van de ARKA en het CWNG, ten einde een zo goed mogelijke representatie van de tour gerij te verkrijgen. De heer Van Eldik vroeg zich af of de bijeenkomsten van de raad wel zin hadden. In het tweede kwartaal van 1958 is niet vergaderd. Er schijnt dus geen behoefte te zijn aan de adviezen van de raad. Er is indertijd een lijst van onderwerpen opgesteld, die de raad zou willen behandelen. Hoe zit het daarmee? Er is besloten tot uitbreiding van de raad met een tweetal autochtonen dat binnen afzienbare tijd een zelfstandige gemeenteraad wordt gerealiseerd? Is dat het geval, dan heeft het weinig zin te discussiëren over uit breiding van de raad in zijn huidige vorm, zei de heer Van Eldik. De voorzitter antwoordde hierop dat de vorige gouverneur tegen e-n. benoeming van twee autochtone leden was. Met de benoeming van een ging hij wel akkoord, echter heeft hij dat nooit althans niet tegenover de raad zo gesteld. Of er een autonome raad komt en wanneer, daarop kon de voor zitter geen antwoord geven. Wat betreft de opgestelde lijst van onderwerpen, daarop is van de ver schillende diensten geen enkele re actie binnengekomen. MET SOMBERE GEZICHTEN staan vader en zoon Streefland uit Haas trecht voor de restanten van wat eens hun boerderij was. Zij behoren tot dp slachtoffers van een maniak uit Gouda, die gister nacht brandstichtend door de Krim- penerwaard ls getrokken. «Twee boer derijen en drie hooibergen werden üoor zijn toedoen een prooi der vlammen, 21 mensen werden dak loos. De oppositieleiders ia de Libanon hebben een veertien punten omvatten de verklaring uitgegeven, waarin wordt betoogd, dat de Amerikaanse strijdkrachten het land moeten verla ten en president Chamoun dient af te treden alvorens verkiezingen kunnen worden gehouden. De verklaring werd gepubliceerd na een conferentie in de •voning van de rebellenleider Salam. De voorzitter van het Libanese par lement, Osseyran, heeft vandaag echter verklaard ervan overtuigd te zijn, dat veneraal Qjehab morgen tot president van Libanon zal worden gekozen on danks de tegenwerking van het rebel lerende nationale front. Osseyran verzekerde, dat het par lement morgen zai bijeenkomen, wat er ook zal gebeuren, dat het vereiste aantal parlementsleden aanwezig zal zijn en dat generaal Chehab, de enige kandidaat voor het presidentschap, met vrijwel algemene stemmen tot presi dent zal worden gekozen. Dc aanslag op premier Es Solh heeft de crisis in de Libanon aanzienlijk ver scherpt. Het kabinet gaf Chehab, die stafchef van het leger is, na de aan slag opdracht voor morgen de ver- zclshaarden van de rebellen in de hoofdstad, Beiroet, te vernietigen. Het Libanese leger heeft echter tot nu toe drze verzetshaarden met rust gelaten. Verondersteld wordt, dat Chehab geen zwarï aanvallen op de rebellen wil doen, ten einde de stenn van de oppo- s'lie niet te verliezen. President Chamoun van de Libanon zou de speciale afgezant van president Eisenhower, Murphy, hebben beloofd, Chenab te zullen steunen. Sami Es Solh zou echter na de aanslag van gis teren nog meer tegen de kandidatuur van Chehab zijn gekant dan vroeger. Het te Damascus verschijnende blad Ai Raj al Aam schrijft, dat tussen enige vooraanstaande personen van de Verenigde Arabische Republiek en Irak inleidende besprekingen zijn ge voerd, die hebben geleid tot voorlopige overeenstemming over het tot stand brengen van een unie tussen beide staten, welke het midden zon houden tussen volledige eenheid en federatie. jH EN OOIEVAAR in het zieken huis als patiënt. Tot grote verbazing van de ver pleegsters kwam dat aisteren vooi in het diaconessenhuis te Emmen De ui het Noorderdierenpark ge boren tien weken oude ooievaar was na een vlucht in de ren van de emu (een struisvogelachtig dier) terechtgekomen. De emu was van dit bezoek helemaal niet gediend en viel de ooievaar aanzodat deze een poot brak. lit het ziekenhuis kreeg dg-vogel. een liefdevoller behandeling dan in de emu-ren. Vier zustertjes waren lange tijd bezig bij een chirurgische behandeling, waarna de vogel een gipsverband kreeg aangelegd. Men hoopt dat de vogel de poot zal behouden om in staat te zijn de trek naar het zuiden te volbren gen. Het vogeltrekstation'te Leiden, dat de vogel heeft laten ringen, was namelijk benieuwd, of deze in ge vangenschap geboren vogel de ouders zou verlaten om de trek naar het zuiden mee te maken. Mocht de poot niet genezen, dan zal worden getracht de ooievaar van een kunstpooi te voorzien. Aan de Wijkerstraatweg in Velsen hebben een echtpaar en een bejaarde grootmoeder een slapeloze nacht be leefd, toen zU een inbraak voor hun ogen zagen gebeuren in de dameskap salon van S. aan de Wijkerstraatweg. Zij waren zo bevreesd dat ook bil hen zou worden ingebroken, dat zü de ge hele nacht voor de deuren en ramen van hun woning hebben gewaakt. Zij zagen hoe een jongeman het slot van de achterdeur van de salon ver nielde en daarna het pand binnen drong. Een bedrag aan geld wordt ver mist. Opnieuw zyn in IJmuiden twee diefstallen gepleegd. Uit een kamp van Engelse padvinders in de Heerendui nen te Velsen verdween een bedrag van 500 gulden in Engels geld. Boven dien worden de 44 retourbiljetten voor de boot Engeland-Frankrijk van de jongelui vermist. De Velsense politie verzoekt een ieder, die inlichtingen over deze dief stallen kan verschaffen, zich met haar in verbinding te stellen. Vt; Yt -J (Van onze correspondent) Op het politiebureau te Apeldoorn kwam gisteravond de 54-jarige ver tegenwoordiger H. K. uit Hillegom zich aangeven. Hij zei een bedrag van ongeveer 30.000 verduisterd te heb ben ten nadele van zijn werkgever. Daarvan had hij goede zwier gemaakt. Toen hij zich op het politiebureau ver voegde had hy nog 1P.5J over. K. js ingesloten. „Het is niet uitgesloten, dat men het geofysisch jaar na 31 december 1958 nog enige tüd wil verlengen voor be paalde onderzoekingen. Zo is men pas laat begonnen met de onderzoekingen naar het asgrouwe licht van. de maan ter bepaling van het terugkaatsend vermogen van de aarde, omdat de ca mera's te laat klaar waren. En ook zul len mischlen de activiteiten aan de Zuidpool voortgezet worden". Dit zei gisteren prof. dr. W. Bleeker, die met prof. dr. J. Veldkamp, beiden van het KNMI te de Bilt, per KLM- toestel naar Moskou vertrok. Daar be gint vandaag de vijfde bijeenkomst van het internationale comité voor het geo fysisch jaar, die tot 9 augustus duurt. ln Moskou zullen ook enkele voor drachten over de resultaten met kunst manen gehouden worden. (Van onze Haagse redacteur) Met ingang van vrijdag 1 augustus zullen de verkoopmaatschappijen van aardolieprodnkten de prijs van ben zine en enkele oliesoorten verhogen. De benzine wordt dan 0,3 cent per liter dunrder. Ook na deze kleine verhoging blijft de benzine In Nederland altijd nog aanmerkelijk goedkoper dan in de meeste andere landen van West- Europa. (Van onze correspondent) De 17-jarige Klaus van Vetten uit Fattensen (Duitsland) is ty- dens het zwemmen by Zandvoort te ver in zee afgedreven en vermoe delijk verdronken. Reddingspogingen door de motorreddingboot „Neelijc Ja- coba", de loodsboot „Deneb" en een helikopter van de opsporings- en red dingsdienst van het marinevliegkamp Valkenburg hebben geen resultaat op geleverd. De jongen bracht met een gezelschap uit een Evangelisch Luthers kamp een vakantie in Nederland door. BÜ het beklimmen van de m hoge berg Badile, in de omgeving van de Italiaanse plaats Sondrlo, is een Nederlandse bergbeklimmer om het leven gekomen en een andere gewond geraakt. Theodoor van Lokeren, oud 19 iaar, it Zaltbommel, en zijn neef Peter Eranu van Lokeren, eveneens 19 jaar oua maakten op de helling van" de Badile een val van ongeveer 30 meter hoogte. Kort na aankomst in het ziekenhuis van Morbegno overleed Theodoor aan de g.;volgen van zijn val. Zijn neef bleek slechts licht gewond te zijn en had een shock gekregen. (Van onze correspondent) In een onbewaakt ogenblik is het anderhalf jaar oude zoontje van het echtpaar Van der Meer aan de Thema- tirweg te Vleuten te water geraakt en verdronken. Het ongeluk gebeurde, toen de moeder even niet op het jon getje kon ietten. Door de op een kier staance achterdeur glipte het kind naar buiten en liep regelrecht de achte' de boerderij gelegen sloot in. Enkele minuten later ontdekte de moeder haar zoontje in het ondiepe water. Het kind bleek toen reeds te zyn overleden. (Van onze correspondent) Op de rijksweg tussen Bergum en Drachten is dinsdagavond de 26-jarige D. Blokker uit Leeuwarden om 't leven gekomen, toen zijn personenauto ten gevolge van een ontploffing geheel uitbrandde. De heer Blokker had zyn auto aan de kant van de weg geparkeerd. Na dat hy met omstanders had gespro ken, was hy weer in de auto gegaan. Toen bi) in de wagen zat, hoorden de omstanders plotseling een ontploffing en zagen een grote rookontwikkeling. Het lukte niet de portieren open te krijgen. Daardoor kwam de heer Blok ker in de auto, die inmiddels fel was gaan branden, om het leven. De oor- Zaak van de ontploffing is niet be kend. Door drukst ijgingen ontwikkelde zich bo ven onze omgeving een zwzkke rug van hose luchtdruk, waardoor zich dinsdagmid dag een gebied met opklaringen over ons land uitbreidde. De rug van hoge luchtdruk werd gevolgd door een weinig actief lage drukgebied, dat Schotland heeft bereikt. Aau de zuldflank hiervan stroomt met een in kracht afgenomen zuidwestelijke wind drogere oceaanlueht naar West-Europa. De ze lucht ontmoet boven Zuid-Frankrijk war me. van de subtropen afkomstige lucht. De bewolking, die lang» de scheidiagstyn tussen belde luchtsoorten voorkomt, drong tijdelijk tot het zuiden en midden van het land door. De aanvoer van de droge oceaan- lucht duurt het komende etmaal voort, zo dat de regenkansen gering blijven en do zonnige perioden de overhand krijgen* ln de temperaturen komt weinig verandering.

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1