Vergelijken Stopsetting voor 1 jaar niet redelijk L EO Het optreden van Osborn Londen verwacht Lreen invasie Ministers Casey en Luns: I Volledig eens over Nieuw-Guinea Algerije beslist mee over Fr ankrijks lot jongens „wilden huis in de lucht laten vliegêii Wrak Hugo de Groot kan niet worden wborgen WEMEF Academisch probleem wordt WAAR BEGINT DE RUIMTE? Kans op onweer AT00M0 VERLEG KAN DOORGAAN Chroestsjew steil Genève voor SHIRTS 1 Samenwerking wordt voortgezet De Gaulle in radiorede: Kabinet vandaag; in Parijs bijeen Peter Townsend gaat plotseling terug naar Londen Dr. Platteel sprak zonder opdracht van regering r M r> ■A ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1958 ZESTIENDE JAARGANG No. 4082 Meisje bij botsing gedood, grootvader gewond Ned. personeel van „De Unie" ontslagen DIEPZEE-TELEVISIE ONBRUIKBAAR Voor MODERN bestek Geen bezorgdheid huns over bondgenootschap: Juristen brachten I I het slechts tot h I „BEZINT U!" I v V. J Directeur: R. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLUT Chroestsjew acht Genève de geschiktste plaats voor een conferen tie. Daar hebben deskundigen van Oost en West namelijk kort ge leden een akkoord bereikt over toezicht op kernproeven. Chroestsjew verklaarde met nadruk, dat de voorgestelde bespre kingen het sluiten van een akkoord ter beëindiging Van de kern proeven van elk soort door alle staten cn voor altijd tot doel moe ten hebben. 1 j EEL lezers zonden ons f vragen en opmerkingen in verband met het op treden van de Amerikaanse evangelist 0shorn op het M'alievehl te Den Haag en de publikaties daarover. Wij verwijzen hen naar het artikel van me), dr. J. Q. Schrander elders in dit nummer, waarin zij een kri tische beschouwing over dc ni discussie zijnde beweging geeil Door haar arbeid komt mej. Srhreuder dagelijks in aanraking met de vragen die hier opgeroepen worden en haar studie beweegt zich ooi op dit terrein. Dr. Schrevder is geestelijk verzorgster van het het- vormde rusthuis Amstcl hof" te Amsterdam. Zij pro moveerde het vorig jaar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam bij prof. dr. G. C Berkouiuer tot doctor in dc godgeleerdheid op een proef- schrift, getiteld: „Dc ovei- winningsgedachte bij Johan n Christoph Blumhardt"11 iet in komt de kioestie van ch zgn. ..geloofsgcnezing" aan de orde. A Case}' had gisteren op zijn 64e verjaardag bij zijn aankomst op Schiphol al verklaard, dat Australië de Nederlandse aanspraken op Nieuw-Guinea volledig onderschrijft. Op zuiver legale gronden acht Australië deze aanspraken en de daaruit voortvloeiende souve- reiniteit onaantastbaar. P, h P. O OM SPOREN VAN INBRAAK VIT TE WISSEN OiunoiïpUjk Geeiu vliegfouL? A pjLonxj-s grontngen dealerslijsf op aanvraag aotteraara. wztt» <s« wrtturtraai av x*«j« 11370® L\ Fosttou* 1112 - Poctgiro No 4Z4519. Klachtendienal abonnementen isjö mi Zaterdag» 17—IB me Telefoon UÖ700. 's-Gravenhagc: Huygerusplem 1 Telef 183467 '3 Ulnen). postbus 10S1 Pawtgiro No 424867 Xlachtendienst. 182(0—19.30 u relet j«Za69. Dordrecht ScheCfersplej» 3 Postgiro No 424208 Teleioon 4S7C Kaechtendienvt wn 17 jo uur 7314 Schiedam. iLange Kerkstraat 14 b Telefoon 67682. A.bonnemenaprd« «1 oent t>er week f 2.95 per maand 17.30 per kwartaal. Losï» nummer* 16 oeot Veracnttal «wrelifk* A PLAATSELIJK MIST. Hier en daar een reeen- of onweersbui en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. In de kustprovincies gema tigde temperaturen, elders vrij warm of warm. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit rcihtingen tussen noord en oost. Morgen: Zon op: 5.48 onder: 19.32 Maan op: 20.04 onder: 8.12 EEN groep van wat oudere Russi sche studenten neusde een maand fang rond in de Verenigde Staten Voordat ze naar Moskou terugkeerden was er een perscon'n-eutie Een paar vriendelijke woorden over da genoten gastvrijheid. En voor de rest niets dan kritiek. Dat er in Amerika betaald moest worden voor het voorrecht van aca demisehe studie, deugde tt. De col legegelden zijn te hoog voor de kinde ren van arbeiders en boeren. De toe rusting van'de openbare ziekenhuizei kan niet halen bij die van de particu liere, die rijke patiënten hebben. Ame rikaanse studenten gebruiken geen sovjet-studiemateriaal' bij hun bestu dering van de Russische revolutie. „We hebben herhaaldelijk geprobeerd om in contact te komen met jonge ar beiders, maar het wou nooit lukken." Dat en nog met van dat soort ver telde de Russische groep, onder leiding van een delegatieleider van 35 jaar, op de persconferentie. En de Amerikaan se kranten geven het onverstoord door aan hun lezer*. Moskou akkoord met Westers voorstel ET en zonder commentaar. Want men kan er wel wat van zeggen, maar men kan ook erbij zwij gen, omdat het allemaal i~«h niets uit haalt. Een commentator -hieef: deze mensen zijn te goed getraind in de kou de oorlog. Maar ook: volhouden; meer gro-apen, meer contact, meer uitwisse ling, Men kan ook zeggen: als weten schappelijke onderzoekinstituten met een knappe staf maandenlang werk hebben om op onderdelen een vergelij king van Russische en Amerikaanse „toestahden" op te stellen in billijke formuleringen en na zorgvuldig te heb ben, nagegaan waf eigenlijk voor ver gelijking in aanmerking komt, wat voor waarde heeft dan de opinie van een groep ook nog vooringenomen mensen, die één maand hebben rond gekeken in een totaal vreemd land? Verder kan worden gezegd, dat het eigenlijke punt van verschil toch niet de hoogte '<an collegegelden of de toe rusting van een ziekenhuis is, maar de vrijheid, ook de vrijheid van openbare kritiek, zodat men vragen kan om eventuele Amerikaanse kritiek maar eens af te drukken in de Russische pers. Dat kan het commentaar zijn. En misschien kan het nog even verder gaan en opmerken, dat vreehide ogen scherp zien, dat er toch ook op Ame rikaanse „toestanden" nog wel iets aan te merken valt en dat overal zwak ke plekken zijn en zelfs zwarte olek ken. DE centrale vraag is dan echter nog niet gesteld. Want de centrale vraag is of we met dergelijke vergelij kingen op de goede weg zijn. Deze vraag is juist daarom centraal omdat ze het hart van do zaak kan ra ken. Het hart van de zaak is namelijk, dat er in dat vergelijken zoveel hoog hartigheid en zelfverheffing zitten. Dan loopt het uit op een tegen elkaar opbieden <n deugden en gebreken: in wetenschappelijkheid en in sociale ge rechtigheid, in technische prestaties en culturele waarden; en waarom niet? Maar de ander is «-■ t naast ons ge steld om 'ons aan hem te meten en hardnekkig te proberen in felle con currentie net even iets boven hetn uit te steken. De ander is naast ons ge- steld, opdat wij hem zouden erkennen in wat hem eigen is. Wi''^n we werke- lijk contact met hem, dan zullen we moeten beginnen met 7' i anders zijn te eerbiedigen. In elk geval leert te bijbel ons het vergelijken wel af. Want hij waar schuwt ons tegen lichtvaardig oorde len, Romeinen 2. De mensen komen de bijbel niet naar voren in dat, waai in zij verschillen en waar wii unie vergeiijkingslust zouden willen boi" e- ren. Zij komen juist, als iemand han den vol materiaal zou denken te Kun nen aanvoeren om hen te vergelijke! naar voren in dat, waarin zij geliik zijn, namelijk in de zonde. Bovendien, als wij op het internJtu- nale vlak toch wel de vergelijking zou den „aandurven", is er de bijn^i>e waarschuwing mei het verhaal van Nebukadnezar en het grote Babylon dat hij gebouwd had. Tenzij de volken, d grote en de klei ne, naar dit woord horen, zullen zij geer. dageraad zien. R. SCHIPPERS (Van onze correspondent) 4 De 14-jarige G. van Riesen uit Lei den' is gistermiddag bij een verkeers ongeval op de Soetdijkerweg te Zeist om het leven gekomen. Het meisje reed met haar grootvader, de 69jarige W. van R. uit Maarn op een tandem bromfiets. Bij het plotseling oversteken van de weg werd de tandem door een auto aangereden. Het meisje werd on geveer twintig meter meegesleurd en overleed ter plaase. De grootvader is gewond in het ziekenhuis in Baarn opgenomen. DE Russische premier Chroestsjevv heeft de voorstellen van de Verenigde Staten en Engeland om op 31 oktober overleg te be ginnen over de definitieve stopzetting van atoomproeven, aanvaard. Dit is meegedeeld door het Russische persagentschap Tass, dat het bericht ontleende aan een verklaring van de premier tegenover het partijblad Prawda. De Russische regering, aldus Chroestsjew, gaat akkoord met alle be sluiten eri aanbevelingen met betrek king tot het inspectiesysteem voor de algemene stopzetting van kernproeven als vervat in het rapport van de Ge neefse deskundigenconferentie. Nu. zo verklaarde de premier met nadruk, kunnen er geen excuses meei voor zijn. wanneer men een onmid dellijke stopzetting weigert van proe ven met kernwapens, waar dan ook ter wereld. De stopzetting voor een jaar noemde Chroestsjew van geen be tekenis. omdat de atoomstaten in .die periode van'rust voorbereidingen kun nen treffen tot het houden van nieuwe proeven. In het interview -met Prawda "ging de''Rtfbrf'jdUu-''jïrermei in op.hei eerder door Rusland gedane voorstel tot stopzetting van de proeven met kernwapens, dat weer is ingetrokken, Chroestsjew was van mening dat En geland en de V.S. het besluit van de regering hadden gebruikt om mili taire voordelen te behalen. De Sowjetregering nam deze ver plichtingen, zei Chroestsjew, op zich in de hoop dat zij in de Westelijke sta ten weerklank zouden" vinden. De. Sowjet-Russische premier besloot met de opmerking dat de „algemene ver gadering der,Verenigde Naties op haar komendd dertiende zitting haar in vloedrijke mening moet geven over het staken dèr kernwapenproeven door alle staten". In Washington wilde men geen rechtstreeks commentaar geven op Chroestsjew's verklaring. Men legde er echter de nadruk op dat een permanent verbod tot het nemen van proeven met kernwapens dient te worden gekoppeld aan het stopzetten van de produktie van splijtbaar jnateriaal. (Advertentie) Indien de Sowjetregering bereid is aan de besprekingen die eind oktober moeten beginnen deel te'nemen zullen Engeland en de Verenigde Staten de proeven voor een jaar staken. 1 Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren verklaard, dat de toe stand in het gebied van Formosa vol gens de Britse regering „natuurlijk ernstig is, maar beslist niet kritiek". Londen verwacht geen invasie van de Chinese communisten op het nationa listische eiland Qucmoy. De 19-jarige J. Corler uit de Dan. Stalpaerstraat is op de binnenweg tus sen Hilversum en Baarn-ten hoogte van Anna's Hoeve aangereden door -een vrachtauto. De chauffeur bracht "het slachtoffer, dat slechts licht gewond scheen, naar diens woning. Vanmor gen echter is de jongen plotseling overleden. De politie verzoekt de vrachtautochauffeur en eventuele Oog getuigen van dit ongeluk zich met haar in verbinding te stellen. O Het Indonesische ministerie van Voorlichting heeft alle Nederlanders, die nog in. dienst waren van de N.V. koninklke drukkerij „De Unie" ont slagen. De directeur van deze Ned. drukkerij in Indonesië, welke op een na de grootste was in de archipel, de heer H. Winterkamp en zes andere Neder landse employe's kregen bericht, dat zij' „eervol ontslagen" waren. Het be drijf komt onder leiding van ambte naren van het ministerie van Voor lichting. De heer Winterkamp deelde mede, dat de Nederlandse aandeelhouders over zijn ontslag niet waren ingelicht of geraadpleegd. „Bij „De Unie" werden vier Indone sische dagbladen gedrukt, terwijl zij uitgeefster was van het honderd jaar oude Nederlandse dagblad „Java- bode", dat in december als gevolg van de auli-Nederianase campagne de ver- schijmging moest staken. Op zaterdag 27 september zullen voor de achtste maal nationale kam pioenschappen in maehineschryven worden 'gehouden in de Houtrusthal- ien in Den Haag. Een onafhankelijke jury zal het werk van de deelnemers beoordelen en aan de winnaar of win nares de Babylon-wisselbeker uitrei ken. PRINSES WILHELMINA, die morgen haar 78e verjaardag viert. AUSTRALIË en Nederland zyn het over Nieuw-Guinea volkomen eens. Dit verklaarden minister Luns en zijn Australische collega Casey gisteravond, nadat zij bijna twee-en-een-halfuur besprekingen hadden gevoerd'in'Den Haag. X {1 f y. 5/ De besprekingen tassen de ministers Luns en Casey gingen in hoofdzaak Aan hel siot van zijn reis door de Franse gebieden in Afrika heeft pre- (Van onze correspondent) DE Soestar politie heeft vrijdag twee jeugdige inbrekers (een zeven tien- en een vijftienjarige pupil uit een opvoedingsgesticht in Maarsber- (Van een onzer verslaggevers) NAARMATE het onderzoek naar de ramp met het KXJVI.-viiegtufg Hugo de Groot vordert, blijkt de kans op het vinden van de oorzaak steeds kleiner te worden. De deskundigen staan voor haast onoplosbare proble men, omdat zij niet over voldoende materiaal beschikken. Het moet na melijk uitgesloten worden geacht, dal het wrak van het toestel, dat 200 meter onder de zeespiegel ligt. kan warden geborgen. Het stuk zee waarin de Hugo de Groot onderging, is uiterst gevaar lijk. Voor bergings vaar tuigen is het, afgezien van het feit, dat men niet precies weet waar het vliegtuig wrak ligt, onmogelijk op de plaats van de ramp te. opereren. Er is onderzocht' of men met behulp van diepzee-televisiecamera's het wrak op de zeebodem zou kunnen ob serveren. Deze methode had succes bij het onderzoek naar de Vamp met een Cornet-passagiersvliegtuig van "een Britse luchtvaartmaatschappij. Dit onderzoek behoefde echter op maar" GO meter diepte te geschieden en bovendien in een stil gedeelte van de Middellandse Zee tijdens goed weer. Nöehtans duurde het zes maanden! Men acht het uilgesloten een soort gelijk onderzoek in te stellen bij het wrak van de Hugo de Groot. Nu de deskundigen, na hun werk zaamheden in Ierland te hebben afge sloten, in ons land zijn teruggekeerd, zijn werkgroepen gevormd, die zullen nagaan welke mogelijkheden er voor het verongelukken van een Supercon- stellation zyn Men moet werken met hypothesen, die stuk voor stuk ge toetst zullen woiden aan de rapporten van de medici, die de stoffelijke over schotten hebben onderzocht en aan hetgeen van het toestel teruggevonden is. Aan de hand van laboratoriumproe ven desnoods met complete onder delen van romp, motoren en uitrusting van een zustervlfegluig van de Hugo de Groot zal men trachten uit te vinden of de veronderstellingen de waarde van een conclusie mag worden toegekend. Dit nauwkeurige onderzoek kan vele maanden duren. Wij menen le weten, dat experts neigen tot de veronderstelling, dat er niet'van een vliegfout, maar wel van een technische storing sprake is ge weest. De statistiek toont aan. dat van alle vliegtuigrampen over de gehele we reld 92% veroorzaakt wordt door vhegfouten, 4% door weersomstandig heden, 2% door constructiefouten en dat van 2% van de oorzaken onbekend blijft. Het door een Spaanse trawler opge viste boordboek van de Hugo de Groot is nog niet op Schiphol en even min het gevonden neuswiel van de Superconstellation. Ook het rapport van het vliegveld Gander en de vol ledige verslagen van het medisch on derzoek van de slachtoffers zijn er nog niet. Advertentie Jaarbeurs Scand 2070- 2072 2074 2e etage Vredenburg gen) op heterdaad betrapt bij een inbraak in de winkel van een rijwiel handelaar aan de Soesterber -estraat, die met vakantie was. De jongens wil den, zo vertelden zij de politie, alle sporen van hun daad uitwissen door het huis in de lucht te laten vliegen. Ze zouden dan bij het verlaten van de zaak een kaars ontsteken en alle gas kranen opendraaien Maandagmiddag maakten de jongens onder geleide een wandeling in Soest, toen zij moesten schuilen voor een regenbui. Dit gebeurde juist voor de fietsenhandel. Toen zij het bordje „Afwezig tot 1 september" zagen, rijpte het plan te ontvluchten en een paar bromfietsen te stelen. Woensdag middag hadden zij uit de winkel reeds een bromfiets gestolen. Deze is latei- in de bossen van Maarsbergen terug gevonden. Vrijdag liepen zij echter tegen de lamp, doordat een buurman gerucht hoorde, terwijl hy wist dat de fietsen handelaar afwezig was. Later heeft de politie nog een derde jongeman, even eens uit de Maarsbergse inrichting, aangehouden. Hij zou ook bij deze inbraak betrokken zijn geweest. De Britse kolonel Peter Townsend heeft zijn nog maar pas begonnen reis om de wereld onverwachts afge broken en is per trein naar Londen vertrokken. Townsend weigerde by doorkomst van de Oriëntexpress in Triest, Vene tië en Milaan met verslaggevers te spreken. De reden vooi de plotselin ge terugkeer is nog niet bekend. Townsend is in de Orientexpress ge stapt in de Joegoslavische stad Zagreb drie dagen nadat hij uit Brussel was vertrokken voor zijn tweede reis om de wereld. mier de Gaulle gistermiddag een radio rede gehouden in Algiers, waarin hü verklaarde dat de Algerijnen op 28 september bij de volksstemming als volkomen gelijken en met één van beide woordjes „ja" of „neen" op een directe manier mede over het lot van Frankrijk zullen beslissen. De Gaulle zei, dat een „ja" zou betekenen dat de Algerijnen honderd procent Fransen willen zijn en dat de ontwikkeling van Algerije zal plaatsvinden binnen het Franse kader. Frankrijk wil Algerije, tot bloei brengen en in vergelijking hiermee zijn de aanvallen van de terroristen niets anders-dan.-verspilde levens, verspilde kracht en jmgebruïkie gelegenheden aldus der Gaulle. De Gaullê sprak niet over integratie van Frankrijk en Alge rije en dit heeft in Algiers teleurstelling gewekt. De Gaulle zou echter van mening zijn dat deze politiek een kwestie van daden en niet van ver klaringen is. Het FLN heeft zich intussen fel tegen de deelneming van Algiers aan de volksstemming gekeerd. Deze bond acht deelneming het resultaat van be drog onder pressie, dwang en terreur. Zaterdagmorgen is het Franse kabi net onder voorzitterschap van premier de Gaulle, die terug is in Parijs, bijeen gekomen om de voorgestelde grond wetsherziening te bestuderen. Gedurende de Gaulle's reis van tien dagen door Afrika heeft Frankrijks hoogste wetgevende lichaam, de Raad van State, zich met de wijzigingen beziggehouden. Naar verluidt zyn in het oorspronkelijke ontwerp van de speciale commissie bestaande uit kabinetsleden en parlementariërs slechts veranderingen van onderge schikt belang aangebracht. Men verwacht, dat de Gaulle tevens verslag zal uitbrengen van zijn reis, gedurende welke hij aanvaarding van de grondwetswijziging heeft bepleit. De volksstemming hierover wordt op 28 september gehouden. De campagne begint op 4 september. Voor deze dag staat een communis tische meeting op de Place de la République op het programma. De communisten zijn fel gekant tegen de grondwetsherziening. Ook de socialis ten zijn overwegend tegen, doch minder fel dan de communisten. In de raadsvergadering te "Waterin gen, is aan wethouder L. H. C. Swin- kels, geboren op 1 april 1897 te Wate ringen, meegedeeld dat hij benoemd is tot rioder in de orde van Oranje-Nas- sau. Deze onderscheiding is hem ver leend voor de arbeid, die hij verricht heeft als raadslid, wethouder, loco burgemeester en in vele andere open. bare functies. (Advertentie) over de kwestie-NieuW'-Guinea. en het standpunt van Indonesië ten aanzien daarvan. Vooral is ook veel aandacht besteed aan de kwestie van het zelf beschikkingsrecht van de bevolking van het hele eiland. Op een vraag of ook een tijdstip was besproken, waarop de bevolking dit recht zou krijgen, zei Casey: „Het is' op dit ogenblik niet praktisch ook'maar een tijdstip in overweging te nemen". Minister Luns zei, dat men-volle dig tot overeenstemming was geko men over de mogelijke verdere ont wikkeling van het gebied. Hij- dacht dat op de komende conferentie, in Canberra overeenstemming zal wor den bereikt over een basisplan voor verdere samenwerking. Op een vraag over Britse wapenle veranties aan Indonesië weigerde mi nister Casey te anwoorden, Maar ook op dit punt zou hij geen meningsver schil met minister Luns hebben. Gisteravond heeft minister Luns zyn jarige Australische collega eén diner aangeboden, waaraan tevens de ministers Drees, Staf en Helders en de staatssecretarissen Van der Beugel en Moorman aanzaten. - Vandaag werden de besprekingen voortgezet. In Indonesië wordt inmiddels met spanning uitgezien naar de resultaten van de besprekingen. Er heerste daar echter geen bijzondere bezorgdheid naar aanleiding van de berichten, dat Nederland zou trachten tot een militair bondgenootschap met Australië te ko men tenaanzien van Nederlands Nieuw-Guinea. - Een woordvoerder van het Indoné--- sische ministerie van Buitenlandse Za ken zei: „Wij hebben bekendgemaakt, dat wij het gebied niet zullen aanvallen, en Australië heeft verklaard geen mi litair verdrag met Nederland over West-Irian te zullen sluiten." Het nationalistische dagblad „Soeloeh Indonesia", schrijft dat Nederland de. huidige crisis in de straat van Formosa; sli- argument zou kunnen gebruiken om Australië te overtuigen van de noodzaak van een militair verdrag met Nederland ten aanzien van westelijk Niëuw-Guinea. De onafhankelijke „Times of Indo nesia" prees de verklaring van de In donesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, dat Indonesië niet Dassief zal blijven tegen enige te gen Indonesië gericht militair bondge- nootschap. 'A-V -jc; t „Dr. Platteel had geen instructie van de Nederlandse regering, een ver klaring af te leggen zoals hij in Port Moresby (Australisch Nieuw-Guinea) tegenover journalisten heeft 'gedaan. Over politieke kwesties, zoals die wel ke werden aangeroerd, beslist de cen trale regering". Met deze woorden reageerde mi nister Luns gisteravond op 'een ver klaring van de gouverneur van Ned. Nieuw-Guinea, dr. Platteel, dat de Nederlandse regering een militair bondgenootschap met Australië ten aanzien van Nieuw-Guinea zou toe juichen, in verband met de Indone sische dreiging. De Australische minister van Bui tenlandse Zaken, Casey, verklaarde dat er voor de Indonesische regering ..geen enkele reden is om bezorgd te zijn" over een Australisch-Nederlands militair bondgenootschap. WAAR betlint de ruimte? Ouar waar gewone luchtvaart niet meer mo gelijk is? OS daar waar het de mens niet meer mogeliik 1 s zonder speciale voorzieningen in leren te hli/ven'' O' waar de aantrekkingskracht tan de aarde geen uitwerking meer heeftOr daar waar de sirahna n groot is dat zü gevaren oplevert voor de mens? Dit probleem werd gisteren in Den Haag aangesneden door de Amerikaan dr Strughold tijdens een bespreking over wetgeving vooi de ruimte. Een antwoord kwam er evenwel niet, „Men za) zich hierop grondig moeten be zinnen," zei dr Strughold. en met die opdracht kunnen dan de deelnemers aan de bespreking naar hun landen terugkeren. Als men er niet uitkomt, kan men altijd de ruimte m verschillende secto ren verdelen en voor elke sector af- zonderlijke wetten opstellen, zei de spreker nog. Een ander Drobleetn, door veischei- dene andera sprekers le berde ge bracht: wat ts het luchtruim en dc ruimte bocen een land, waar dn land soeverein is? De moeilijkheid is na melijk. dat de aarde draait en dat daar door ieder ogenblik een ander deel can de ruimte boven een bepaald land Hg*. i Aiie landen hebben deze moeilyk- heid blijkbaar ingezien Niemand heeft er tenminste tot nu toe bezwaar tegen gemaakt, dat een kunstmaan over ?yn gebied vloog. De Nederlandse mevrouw De Rode- Verschoor had zich het hoofd gebroken ever de rerancchng van schade, aan gericht door ruimtevoertuigen. Zij stelde voor een internationaal garun- ticjonds t» liet leven te roepen, waarin alle staten, die zich bezighouden met ruimtevaart, gelden zouden kunnen storten Eventuele schade, veroorzaakt door ruimtevaartuigen, zou dan uit dit fonds kunnen worden betaald. De deelnemers aan het colloquium namen ook nog een resolutie aan waarin zij vroegen om een internatio nale organisatie, die de wettelijke pro blemen rondom de ruimtevaart zou moeten oplossen. DE afgeloptn '4 uur bleef ons land in het overgan£<tj;ebied tussen de1 warme lucht boten het vaste land en de koelere oceaanlucht boven Engeland en West Frankrijk. De onweersactiviteit ln "het overganesjtcbled leefde gisteravond ln het westen van het land op Door de onweers buien was er in een groot deel van het tand vrij veel bewolking, waardoor de nachtelijke afkoeling steric werd getem perd. op sommige stations kwam de tem peratuur niet lager dan 18 graden. Het overgangsgebied verplaatst zich maar zeer lantaarn naar het oosten. Dit hangt samen diet de handhaving van een hogedrnkge- bird boven Noordoost Europa* en het afhul- - gen van een ocraandepressle In Noorde lijke richting. De luchtdnikverdeling in onze «reken blijft daardoor vlak. t» d* bovenlucht staat evenwel nog een krach tige zutdnestelljke wind, waarmede ge makkelijk onweersstoringeu uit Frankrijk naar onze streken kannen worden ge voerd. In verband daarmede blijft voor morgen de kans op een regen- of onweers bul bestaan De temperaturen, zullen over dag in het westen van het land door zee wind lager zijn dan In de oostelijke helft, hoewel onweer ook daar enige afkoeling kan brengen.

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1