S»Ë-;<r=«. De Streep Anti-Joodse campagnes H-bommen voor aanleg havens maar Situatie is ernstig, niet hopeloos Londen niet gebonden aan actie V.S. bij Qiiemov Doodvonnis van Wilson bevestigd Was vlucht naar Nederland met de Martin Mariner P 303 wel verantwoord D COMMUNISTEN BEVREESD VOOR OPSTAND Hongaren hardhandig aan boord gebracht Geen herhaling van Münehenpolitiek Diefstal van 1 dollar 95 Nog mogelijkheden voor beroep Droog met zonnige perioden Sehulpengat is diep genoeg voor „Karei Doorman' Macmillan contra Randolph Churchill PROCESSEN WAREN GEEN SUCCES EISENHOWER OVER VERRE OOSTEN KLOPT INDONESIË NU IN SOVJET-LANDEN AAN? VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1958 ZESTIENDE JAARGANG No. 4093 r Kokoschkaprijs niet voor mej. Vogel VS'plan in Geneve maar zonder wapens - Verdwenen na aankomst op Schiphol Anderhalf uur Proeftocht mislukt Verroest Directeur: H. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLUT 1 Nooit zullen de Verenigde Stek ten schuchter wijken voor de dreiging van een gewapende aan val in het Verre Oosten, verzeker de de Amerikaanse president. De Verenigde Staten zouden onder handelingen, die vruchtbaar kun nen zijn voor het behoud van de vrede in het gebied van Formosa, toejuichen, Eisenhower maakte zijn bedoe ling volkomen duidelijk, door te herinneren aan de door de Engel se premier Chamberlain gevolgde politiek tegen nazi-Duitsland. Een politiek van toegeven en weer toe geven, de zg. München-politiek, De president waarschuwde er voor, dat de geschiedenis geen herhaling van de München-poli tiek zou te zien geven. «oK*rasm> mn.a, wiarnn*x ao r««. uy/oo Po«tbus 1112 Postgiro No, 424fil8. Klachtendieioat .boonementea. 18.30m.30 mrr Zaterdag* 17—la 'sur Telefoon 113.700 t-GraranAage: Huygensplem J Telet 185487 «a maan). Mfflb^gragro No. totem, AbonoeaJsntaptlj# ft <*tu per «*ak t 3.J3 per maand, f7,80 per cwartaai. LM£t numnser» 13 cent Verachltot daceMIki V*. (Geldig tot morgenavond) RUSTIG WEER Droog weer met zonnige perioden. Weinig wind en iets hogere middagtemperaturen. In de nanacht hier en daar mist. Ulorgen Zon op: 6.10 Maan op: 6.05 onder: 19.02 onder: 18.44 j-, R is in de westelijks wereld weer p. eens een meningsverschil over do internationale politiek. Het gaat nu over de eilandjes Que moy en Matsoe, een paar kleine eilandjes in de straat van Formosa dicht bij hel Chinese vasteland. De eilandjes zijn bezet door Chinese troepen van Tsjang de communis ten bombarderen die eilandjes. Want zij willen die eilandjes en ook For mosa „bevrijden". De Amerikanen echter steunen Tsjang, De Amerikaanse zevende vloot dekte de bevoorrading van de eilandjes en riskeerde daarmee een militair conflict. De Chinezen lieten het daar echter niet op aankomen. Tal van mensen in het Westen, in Engeland, In Nederland en ook wel in Amerika stellen nu de vraag; Zijn die eilandjes nu het risico van een oor log waard? Op zichzelf Inderdaad niet. Die eilandjes zijn klein en onbeduidend. Zij hebben geen strategische beteke nis, Als rood-China ze in handen krijgt, wordt de bedreiging van For mosa daar niets groter door. Waarom dan ter wille van zo iets on beduidends een zo groot risico geno men? E reden Is dat die eilandjes daa waarvan Amerika tegen de commu nisten zegt: Als gij met geweld daar overheen komt, dan vechten wij. Dc reden is dat er ergens 'n streep moet zijn, omdat ais men die streep niet zet, niets meer veilig Is. Dan springen de rode Chinezen straks weer naar een ander eilandje, dan beginnen ze weer in Zuidoost Azië, dan begint Rusland weer in het Midden-Oosten of in Europa of waar dan ook. De ervaring heeft geleerd, dat het zetten van zulke strepen noodzakelijk is om de communistische agressie een halt toe te roepen. De ervaring heeft geleerd dat waar zulke strepen gezet worden de agressie tot staan komt en waar zij niet gezet worden de agres sie voortwoekert. De kwcstie-Berlljn was zulk een streep. Toen dc Russen probeerden zich van West-Berlijn meester te ma ken door de toevoer naar die stad af te- snoeren, stelden dc Amerikanen een luchtbrug in en redden die stad. De Russen zwichtten. De 39ste breedtegraad in Korea was zulk een streep. Toen Noord-Korea ge steund door Russen en Chinezen pro beerde zich van Zuid-Korea meester te maken, hebben de westelijke landen hun „neen" laten horen en dat door grote militaire inspanningen gehono reerd. De communisten zijn gezwicht. Het feit dat Amerika niet tijdig een streep in het Midden-Oosten heeft ge zet heeft de grote moeilijkheden in het Midden-Oosten veroorzaakt. In dc Libanon poogt het thans alsnog die streep te trekken. Zulk een streep is nu ook daar in de straat Formosa gezet. Dat is de betekenis van wat daar nu geschiedt. Het gaat niet om eilandjes, het gaat niet om Tsjang Kai Tsjek. Het gaat erom tegenover de communistische wereldmachten een duidelijke politiek van tot hiertoe en niet verder te stellen. Deze poli tiek van de streep is de oude poli tiek van Truman, de politiek van con tainment. We vallen u, communisten, niet aan, maar we vechten ais ge u met geweld buiten de gebieden be geeft, die gij bezet houdt. Politie -terreur neemt toe in Roemenië laaien weer op UEN' FELLE politieterrein woedt op het ogenblik in Roemenië, -J waar de communistische autoriteiten bevreesd schijnen te zijn voor een openlijke opstand tegen hun regime. Enige tijd geleden scheen de activiteit van anti-communistische groepen vooral in dc westelijke provincies van het land steeds.meer toe te nemen. De autoriteiten begonnen toen maatregelen te ncinen om eventueel verzet in de kiem te smoren. In vele steden zijn schijn processen begonnen tegen anti-communisten, aldus wordt in We nen vernomen. Een onderdeel van de huidige terreur is een sterke anti-joodse campagne. Een groep Amerikaanse toeristen, die Roemenië bezocht, heeft gisteren plotseling bevel gekregen het land binnen 24 uur te ver laten. Bii sommige processen, die in de ste den Timlsoara. Cloej cn Boekarest werdci* schonden, kregen de rechters het met dr beklaagden aan de stok, die z'tl. niet zo maar willoos lieten be handelen. zodra het hun duidelijk werd da bet bewind spectaculaire processen wHdc doen plaats hebben en er niet over dacht de beklaagden van de wet teSUU voorgeschreven juridische bij stand te voorzien. Uii welingelichte bron wordt ver nomen, dat de beklaagden tijdens de zittingen van de gerechtshoven In dc/.e plaatsen tegen de gevolgde procedure protesteerden en weiger den om dc door het Hof aangewezen aovocaten te aanvaarden, omdat zij deze beschouwden als „marionetten van do regering". Sommigen vcr- kïar.iden bovendien dat hun beken U-nissen" waren afgedwongen. Joodse Roemeense emigranten, die dc vorigo u-eek in Wenen aankwamen, hebhui meegedeeld, dat de antl-semie- tiaehe terreur die door het bewind wordt uitgeoefend, ernstiger is dan de campagne die onder bet regiem van de fascistische dictator Antonesco tegen de .Inden werd gevoerd. Groepen Joden kwamen vanuit Boe karest in Wenen aan, zowel per trein ais per vliegtuig, met een maximum van vec-rtig kg bagage, bestaande uit wai pet soonlijke eigendommen. Zij h.iddt-n emigratie-visa gekregen voor Ausëalië en Israël. Zij bevestigden berichten dat prak tisch alie Joden m regeringsfuncties bun ontslag hadden gekregen. De joden deelden mee, dat zij waren gedwongen verder al hun eigendom men aan agenten van de regering over te geven. Volgens berichten, die in Wenen zijn ontvangen, heeft de Roemeense regering haar nieuwe campagne ook uitgebreid tot de orthodoxe kerk. Minstens 200 orthodoxe priesters en monniken zonden de laatste maand in Boekarest en omgeving gevangen zijn genomen. Voorts zou de patriarch van de Roe meense orthodoxe kerk, Marina Justi nian. door de regering zyn afgezet. Waarschijnlijk door een onduidelijk heid in de uitspraak van de jury werd gisteren bekendgemaakt dat aan mej. R. Vogei te Delft de Kokoschkaprijs was toegekend. Naar thans blijkt is de heer Jac. Siegers uit Eindhoven de gelukkige. De Kokoschkaprijs voor schilderkunst wordt door een interna tionale jury te Salzburg toegekend. De Amerikaanse gedelegeerde dr. Walter Llbby heeft op de atoomconfe rentie in Genèvc gepleit voor het ge bruik van waterstofbommen voor vreedzame doeleinden, zoals de aanleg van havens, het verpletteren van rot sen enz. De Sowjet-Unie heeft zich uit drukkelijk tegen deze plannen ver zet. Engeland distantieerde zich op opvallende wOze. De sowjet-afge- vaardigde zei in het Amerikaanse plan een manier te zien om een ak koord betreffende het staken van kernproeven te ontduiken. Amerika zal voorstellen dat over drie jaar opnieuw een atoomconferen tie in Genève zal worden gehouden. Er is wel krachtdadig opgetreden, toen vier Hongaarse verstekelingen op zondag 11 augustus aan boord van een Argentijns schip werden gebracht, waarmee ze enkele dagen tevoren in Amsterdam waren aangekomen, maar er is geen gebruik gemaakt van wa pens. Ook is er geen sprake van een strik om de hals van een der vluch telingen. Dit zegt minister Samkalden in ant woord op vragen van het Tweede- Kamerlid de heer Van Rijckevorsel (VVD) over het optreden van enkele leden van de Kon. Marechaussee bij deze gelegenheid. Van strafbaar of laakbaar optreden van deze leden, noch van de betrok ken ambtenaren van de Amsterdamse gemeentepolitie is de minister bij on derzoek gebleken. President Eisenhower heeft in een rede voor de Amerikaanse radio en televisie over de crisis in het Verre Oosten gezegd, dat er geen sprake zal zijn van een poli tiek van verzoening door conces sies. De situatie in het Verre Oos ten was, hoewel ernstig, niet ho peloos en naar Eisenhower meent, zal er geen oorlog komen. De officiële zegsman van premier Harold Macmillan heeft gisteravond Gistermiddag raakte op de provinciale weg tussen Uitgeest en Krommenie een grote personenauto bij het patseren van een vrachtwagen van de weg en kwam in de sloot terecht. Van de zes inzittenden, twee heren en vier dames, moest de heêr E. B., afkomstig uit California, naar het algemeen ziekenhuis te Zaandam worden overgebracht. De t(jf anderen kregen slechts lichte verwondingen. Het gezel schap was op weg van Groningen naar Den Haag. De bestuurder van de auto, de heer D. J., uit Groningen, wilde een voor hem rijdende vrachtwagen passeren, toen deze laatste bezig was een derde auto in te haten. De personenauto werd van de weg af gedrukt en kwam op xljn kant aan de overzijde van de weg In de sloot te recht. Het Hooggerechtshof van de Ameri kaanse staat Alabama heeft gisteren het doodvonnis van de 55-jarige neger Jimmy Wilson gehandhaafd en als nieuwe datum voor de executie vastge steld 24 oktober. Wilson is schuldig bevonden aan diefstal in de nachtelijke uren van 1 dollar 95. Het Hof heeft zich niet bereid verklaard terug te komen op een vroegere bevestiging van de dood- straf. Ofschoon diefstal in de nachtelij ke uren gepleegd, in Alabama wordt beschouwd als een halsmisdaad ge beurt het slechts zelden dat de jury bet doodvonnis uitspreekt. Gouverneur James E. Folsom van Alabama, die dagelijks honderden brieven ontvangt uit alle delen van de wereld waarin op clementie wordt ingedrongen of waarin wordt gepro testeerd tegen het strenge vonnis heeft reeds laten doorschemeren dat hij het ^pnnis in levenslang zal wijzigen in dien het niet zal worden veranderd door het Amerikaanse Hooggerechts- hot Wilson kan een beroep doen op de gouverneur maar voordien kan h(i dus nog hoger beroep aantekenen bij het Amerikaanse Hooggerechtshof. EEN gebied van hogedruk, dat zich al enkele dagen nabij de Britse eilanden ophoudt, verplaatst zich langzaam naar de Noordzee cn breidt zich daarbij over mid den- en zuidoost Europa uit. Het houdt oceaandepresslcs op grote afstand van ons land. Deze volgen thans een koers, die van New Foundland via IJsland naar Noord-Noorwegen voert. Een oud en wei nig betekenend lagedrukgebied, dat onge veer halverwege Ierland en de Azoren is gelegen, verplaatst zich nu langzaam naar het noorden. Tengevolge van de nadering van het boven Engeland aanwezige hogedrukge- bied, is in onze omgeving de noordelijke stroming in kracht afgenomen. Er drijven slechts weinig wolkenvelden van zee uit naar binnen. Opklaringen krijgen geleide lijk de overhand. In verband hiermede is een kleine stijging van de temperatuur waarschijnlijk. (Van een onzer verslaggevers) Er bestaat geen gevaar dat H.M. v'iegdeksehip Karei Doorman zal vast lopen. wanneer de oorlogsbodem op de thuisreis naar Den Helder het Schul- pengiw passeert. Geruchten, die daar over on het ogenblik de ronde doen. ziin ongegrond, zo is ons gebleken. L»e diepte van het vaarwater tn het S.-biüpengat wordt jaarlijks gepeild en n-.-venc.ien zijn talloze andere schepen, cro.-*r.dar. de Doorman, er al eerder tcoreevaren. Momenteel verrichten de Rijkswa- ters'aa en de hydrografische dienst var, de murine juist metingen in het ScnUpengat. Dit wordt met het oog Je ot-ververdediging elk jaar ge nua'.. Zowel de marine-inlichtingen- rilciist als havenautoriteiten en des- knntslgen van Waterstaat hebben ons dar ook verzekerd dat vastlopen van Je L'oorman uitgesloten moet worden geacht Wel heeft men voor de havenmond "n 1-7 de haven zelf moeten baggeren on or vaargeul naar de Kruiserkade cp juiste diepte te krijgen. „Wat de toestand in het Verre Oos ten betreft, hebben wy geen enkele verplichting aan de Verenigde Staten" Met deze woorden heeft premier Mac millan zich voor wat Engeland betreft, duidelijk gedistancieerd van de Eisen- howerpolitiek. Althans wat betreft het daadwerkelijk steunen. Premier Mac millan zag zich tot deze opzienbarende verklaring genoopt door een artikel van Randolph Churchill in de „Eve ning Standard". Daarin had Churchill jr. zoon van Sa- Winston gezegd, dat hem uit een gesprek met premier Macmil lan gebleken was dat „Engeland in het Verre Oosten vastberaden naast de VS zal staan". Macmillan verklaarde vlak daarop. ..Het artikel geeft de persoonlijke me ning van de heer Churchill weer en was niet geautoriseerd door de minis ter-president." De Invloed van Nederland en Austra lië heeft ertoe geleid, dat Engeland geen „grote militaire uitrustingsstnk- ken" aan Indonesië zal leveren. Dit besluit, dat al enige tUd werd verwacht, Is gisteravond officieel door het mi- verklaard, dat Groot-Brittannlë geen enkele verplichting heeft jegens de Verenigde Staten in zake de crisis in hc- Verr1 Oosten. Dc verklaring werd uitgegeven om üe vtees weg te nemen dat Engeland een geheim akkoord zou hebben tot steunverlening aan de Amerikanen bU een eventuele strijd met communistisch China in bet geschil om Quemoy. Artillerie op de kust van communis tisch Chii-a heeft donderdagmiddag de Quemoy-eilanden heviger dan ooit be- scnaien zo is door een militaire woord voerder ie Taipeh meegedeeld. Er wer den meer dan 55.000 granaten afge- VdUI U. Maar desondanks hebben drie na- tionalistisch-Chinese landingsvaar tuigen voorraden naar de eilanden gebracht Het transport werd in de Straat van Formosa door vaartuigen vi-r: de Amerikaanse zevende vloot gt ëscorteerd. De Amerikaanse oor logschepen naderden Quemoy tot op drie mijl. Communistisch China heeft don derdag voor de vierde maai een „ern stige waarschuwing" tot de V.S. ge- ricbi. omdat deze zich schuldig zou den hebber gemaakt aan een „invasie" van het Chinese lucht- en" zeeruim. iiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiimii nisterie van Buitenlandse Slaken in Londen bekendgemaakt. Aziatische diplomaten verwachten dat Indonesië nu zal trachten wapens te krijgen van achter het ijzeren gor dijn. Het land krijgt slechts Uchte wapens uit de Verenigde Staten en heeft verder al enkele contracten met enkele communistische landen, waar van Tsjechoslowakije straaljagers heeft geleverd. 'Advertentie) De president deed een beroep op de Chinese communisten onderhandelin gen te beginnen „die een gunstig resul taat kunnen hebben voor het bewaren van de vrede in het gebied van For mosa en tot een oplossing leiden, die voor alle betrokken partijen, uiteraaid met inbegrip van onze bondgenoot, oe Chinese republiek, aanvaardbaar kan zyn". Eisenhower zei te verwachten, dat nieuwe ambassadeursbesprekingen tus sen de V-S. en communistisch China zullen beginnen als de communistische ambassadeur Wang Ping Nan in War schau is teruggekeerd na overleg m Peking. „Misschien zal ons voorstel (voor nieuwe politieke onderhande lingen) vruchten dragen. WÜ hopeu dit vurig", aldus Eisenhower. De president noemde de huidige spanningen in het Verre Oosten ern stig, maar liet erop volgen: „Ik geloof niet dat er een oorlog komt". Eisenhower zei, dat de Verenigde Staten zich noch zouden laten verlei den, noch door angst ertoe zouden la ten brengen een politiek van ver zoening te gaan volgen wegens de zware beschietingen door communis tisch China en de dreigementen Quemoy en de andere nationalistische eilanden aan te vallen. Hij voegde eraan toe: „Ik verzeker u nu, dat geen enkele Amerikaanse jongen zal worden gevraagd alleen voor Quemoy te gaan vechten. Maar degenen, ijle onze'; gewapendestrijd krachten vormen en ik geloof het Amerikaanse volk In zijn geheel staan gereed om het beginsel te ver dedigen, dat gewapende macht piet zal worden gebruikt voor agressieve doeleinden". Eisenhower zei, dat de besprekin gen tussen Amerika en communistisch China die naar verwacht wordt spoe dig in Warschau zullen beginnen tot een overeenkomst voor het staken van het vuren kunnen leiden. Mochten deze besprekingen misluk ken, aldus Eisenhower, dan is er nog de hoop, dat de Ver. Naties een vreed zame invloed op de situatie kunnen uitoefenen. Van een onjuiste voorlichting van de Staten-Generaal is geen sprake ge weest. Dit heeft de minister van Eco nomische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, aan het Eerste Kamerlid prof. Mole naar (V.V.D.), geantwoord op schrif telijke vragen over een artikel van dr. Karl Schilling in „Die Gegenwart" be treffende de strekking van artikel 88 vair het E.E.G.-verdrag. Voorts heelt de minister aan de Sta ten-Generaal geen voor een. juiste oor deelsvorming noodzakelijke gegevens' onthouden, aldus het antwoord. De burgemeester van Kortgene ver zoekt namens de ouders te worden bekendgemaakt met de verblijfplaats van de 37-jarige Cornells Jozias Heij- boer (geboren te Kortgene 8 maart 1921), die maandag 8 september jl. om 9.15 uur met het KLM-vliegtuig KL-608 uit New York op Schiphol is aangekomen en sindsdien verdwenen is. Een ongeluk wordt gevreesd. Hij zou waarschijnlijk verblijf zoeken in Den Haag of Amsterdam. Signalement: lang 1.78 meter, zwart haar. donkerbruine ogen, blootshoofds, heeft minstens één koffer bij zich. Ieder die inlichtingen kan verschaf fen, wordt verzocht zich in verbinding te steilen met de groepscommandant der rijkspolitie in Kortgene. telefonisch te bereiken onder nummer 344. net nummer 01108, of met de politie in zijn/haar woon- of verblijfplaats. De vraag rijst of de vlucht van Nieuiv-Guinea naar Nederland met de Martin Mariner P :{<)3, die brandend neerstortte op het vlieg veld te Abadan, wel verantwoord was. Wij geven hier de feiten, zo als deze gebracht zyn door het dagblad „Dc Zaanlander". Het verloop van de reis was als volgt: De Mariner vertrekt op 11 juli uit Biak. Nog maar kort na de start ontdekt de negenkoppige bemanning (marinepersoneel, dat zij n tijd op Nieuw-Gtiinea had uitgediend en naar Nederland werd overgeplaatst), dat oe benzineleiding lek is. Op Laboean, een eiland voor de kust van Brits Noord- Borneo. wordt velanri. De commandant seint naar Biak, dat het toestel defect is en niet verder kan vliegen. Op 15 juli arriveert op Laboean een Marmer uit Biak met materiaal en reparatie- personeel. Op 16 juli start de Mariner P-303 opnieuw en koerst na een week op Laboean te hebben vastgezeten, naar Singapore. Van Singapore vliegt het toestel via Ceylon naar Karach'. Het schema is zo vastgesteld, dat tel kens een dag wordt gevlogen, en een dag rust wordt gehouden. In Karachi verblijft het toestel aan de grond in verband met de dreigende toestand In het Midden-Oosten. Het blijkt niet verantwoord over Irak, Jordanië of Libanon te vliegen met een militair vliegtuig als een Ma riner, die geen grote hoogte kan be reiken. Op Valkenburg krijgt lt.-t.-z vlieger le kl. T. M. A. Hoebink uil Voorschoten, oud-oorlogsvlieger en zeer gezien bij het personeel van de Marine Luchtvaartdienst, opdracht naar Karachi te vliegen om de situati» met de Mariner ter plaatse onder ogen te zien. Lt. Hoebink arriveert in Karachi cn besluit met het toestel in ieder geval naar Abadan te vliegen. Aldus ge schiedt. Maar onderweg van Karachi naar Abadan valt een van de twee motoren uit. Luitenant Hoebink waagt het erop cn bereikt op één motor op 23 augustus de luchthaven van Abadan. Deze iigt te blakeren In een enorme hitte van 52 gr. Celsius. Boven het vliegveld gekomen probeert mei: radiocontact te krijgen, maar dat lukt niet. Anderhalf uur duurt het. alvorens de verkeerstoren antwoord geeft. Al die iyd cirkelt het toestel op één mo tor boven Abadan. Als de kist goed en wel aan dc grond staat, blijkt de dienstdoende telegrafist aan de radio geslapen te hebben. Weldra blijkt het de bemanning, dat niet alleen de motoren defect zijn ge raakt, maar dat liet toestel ook stevig verankerd staat in het door de hitte zacht geworden asfalt van de lucht haven. De luchthaven presenteert de be manning weldra de rekening van het beschadigde asfalt en werkt ook niet mee om het euvel te verhelpen. Het ministerie in Den Haag stuurt op de noodkreten van de bemanning twee Dakota's naar Abadan. In de ene wor den twee nieuwe vliegtuigmotoren ver voerd. in de andere personeel om de motoren te plaatsen. De bemanning krijgt de opdracht met lt. Hoebink per Dakota naar Nederland terug te keren. Maar als deze Dakota startklaar staat, komt opeens de order niet op te stijgen, omdat het niet vertrouwd word! geacht over het Midden-Oosten te vliegen. De K.L.M. verleent bemid deling en zet de tien Mariner-mannen in een lijntoestel, dat van Tokio op weg is naar Amsterdam. Intussen staat de Marmer nog steeds muurvast in de asfaitblubber van de luchthaven. De reparatieploeg heeft de oude en ver sleten motoren vervangen door de nieuwe, welk karwei, gezien de outil lage ter plaatse, een flinke tijd in be slag neemt. Een proeftocht mislukt en na de start in begin september moet de Mariner al dadelijk weer landen om opnieuw en niet bepaald zacht in het asfalt te belanden. Opnieuw bekijkt de reparatieploeg bet toestel en repa reert. Luitenant Hoebink, inmiddels dus terug op Valkenburg, krijgt opnieuw opdracht het toestel te gaan halen. Per K.L.M. vliegt hij naar Abadan met enkele collega's. Woensdagmorgen stijgt het vliegtuig op voor de definitieve thuisreis. Nau welijks is het toestel in de lucht, of hetzelfde defect, waarmee men op Borneo te kampen had, zorgt voor een nieuw ongeluk, nu zo fataal, dat het tien mannen, die het toestel even kwa men repareren en halen, het leven kost. Negen weken was er al getobd met de Marmer, die volgens schema in zes tien dagen van Biak in Nederland had boeten zyn. daarbij een omweg makend van Athene via Nice naar Valkenburg om de hoge Alpen te vermijden. Het is bekend, dat de Mariners, die in 1955 niet nieuw' in de Verenigde Stalen zyn aangekocht, geen grote hoogte kunnen bereikrn. Bekend is thans ook, dat de Mariners in verroes te staat werden aangetroffen toen z(j in de V.S. werden opgehaald. Zij bleken reeds door Amerikaanse maatschappijen in huur te zijn ge bruikt voor vrachtvervoer alvorens de marine ze afhaalde. Wekenlang heb ben de afhalers in de V.S. moeten ver toeven alvorens de toestellen zodanig waren opgeknapt, dat de vliegers er mee naar Nederland konden overste ken. Bekend is voorts, dat er b(j het ministerie rapport is uitgebracht over de toestand, waarin het vliegtuig ver keerde toen het in Abadan in de blub ber van asfalt vastzat. Voordien was bekend, dat het toestel niet in al te beste staat verkeerde. Maar men was van een bepaalde gebrekkige toestand van sommige onderdelen niet op de hoogte.

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1