Van Schiphol verjaagde boeren willen meer schadevergoeding Ontslag Adams op handen n Ernstig meningsverschil onder democraten in YS Rode landauers stopten bij militair hospitaal Felle aanval van Soebandrio op minister Luns CEFA wint geding tegen filmbedrijf JEUGDIGE GANGSTERS IN HOOFDSTAD GEGREPEN Droog weer CHR. MIDDENSTANDSBOND JUBILEERT Ons denken wordt er vaak geheel door beheerst J. 8. Hoek benoemd bij Europees parlement Enorme schade door brand in HVA- pakhuis bij Medan Engelse soldaat na kernproef overleden Kwestie-F ormosa twistpunt Quemoy-blokkade weer doorbroken Interneringskampen voor Algerijnse terroristen Amerikaanse troepen uit Marokko Journaalfilm moet geleverd worden „Essex in omgeving van Formosa Voorbijgangers om vuurt je' gevraagd Lagerhuis vloog niet in de lucht r NEW YORK TtMES: NASLEEP UIT DE BEZETTINGSTIJD GROTE SCHEEPSRAMP IN INDISCHE OCEAAN en beroofd tfOEIXSDAG 17 SEPTEMBER 1958 ZESTIENDE JAARGANG No. 4097 r Koffertje weer in ere Koninklijk gezin maakte rijtoer Minister Zijlstra naar Venetië Koomboterprijs gaat niet drastisch omlaag CALTEX VII TE WATER J J Directeur: H. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BKUINS SLOT Inventariseren Consequenties Zie verder pag. 3, le kol.) -'J - Oneens j S3» De Gaulle overweegt: Anonieme brief bracht opschudding «oHMIUiBi VIM# Om muutraei so rwet. 119700 (4 LI. Postbus 1112 Potrtglro No 424518. Klachteadicnsi abonnementen 18,30XBJO m Zaterdags 17IB stur Telefoon U&7O0. «4t>TOli|<! HuygenapJein 1 Telet 163497 <s lUcen). Poattma 1091 - Pomglro No, 424867. Klachtendienat. 18.S019.30 a. TedeL 862369. OtMrnUi Schetfersplein 3 Pttftviro No 424206 Telefoon 4975 KïachtendienR tm 172» our 7314. Schiedam; Lange Kerkstraat 24 b - Telefoon 67683. Abonnsmaataprijs dl oerrt per «eek t S.ëo per maand, f 7.30 per kwartaal. Loose aommtn US o VeradKttot dftreHika A (Geldig tot morgenavond) DROOG WEER Droog weer met wisselende bewolking. In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige noordoostelijke tot oostelijke wind. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere. Morgen: zon op: 6.18 onder: 18.50 Maan op; 12.40 onder: 21.44 Streven naar welvaart gevaar van deze tijd „Willen wy arbeid van blijven de waarde verrichten, dan zullen wy dit nooit bereiken, indien wy blijven volstaan met de levens houdingen van „socialist" en „li beraal". Praktische stelsels bren gen ons evenmin verder. Willen wy enig werk verrichten ven blij vende waarde voor ons land en voor Europa dan zullen wy onszelf geheel in dienst moeten stellen van hogere idealen. Het is de vrees en angst van deze tyd, dat wy werken voor behoud en opvoering van de welvaart, zon der te zien, dat deze welvaart op zichzelf beschouwd van betrek kelijke waarde is". De voorzitter van de Christelijke Middenstandsbond, de heer H. de Mooij te Rijsburfi. sprak deze woor den vanmorgen in het Grand Hotel Gooiland te Hilversum, waar de CMB onder grote belangstelling, zowel van de overheid als van het bedrijfs leven, zijn veertigjarig bestaan her dacht. De jubileumrede van de bondsvoor zitter, getiteld „In Godes vrees te le ven", werd gekenmerkt door een posi tief eigen geluid. Gedenkdagen zijn be zinningsdagen. Vooral voor een chris telijke organisatie. Het gaat niet om mijzelf alleen en het gaat niet om mijn naaste alleen, In Godes vrees te leven vraagt meer: God, mijn naaste en ik. „Vandaag", aldus de heer De Mooy, „op deze jubileumdag, moeten wtj de moed hebben te inventariseren. Dan zal blijken, dat het giote kwaad van nu is. dat ons denken geheel beheerst wordt door het welvaartsstreven. De welvaart bepaalt onze levenshouding. De verkiezingen zUn daarvan een be wijs. Eerst kiest men het socialisme, maar dan komt er een kink in de kabel dan holt men weg naar het liberalisme. Overigens is dit nog met zo verwonder lijk: liberalisme en socialisme zijn van daag veel meer een kwestie van le venshouding dan van beginsel of le- vensvisie. Met dankbaarheid constateerde de voorzitter van de CMB, dat de chris- telijk-sociale beweging gekenmerkt wordt door eenheid. Het christelijk geloof overbrugt tegenstellingen. Ook in de CMB tegengestelde belangen ont moeten elkaar. Spr. herinnerde hier aan het conflict koffie-textiel dat in de boezem van do Christelijke Midden standsbond al was opgelost voor het overleg op algemeen niveau kon begin nen. Ook constateerde hij met vreugde, dat tn de kring van de CMB ten aan zien van de parallellisatie een oplossing verwacht kan worden, die aller instem ming zal hebben. Nief het negatief af wijzen lost de vragen op, maar het po sitieve interne beraad. Wij moeten ons niet vergapen aan een hol welvaarts streven, maar ons laten lelden door hogere idealen, die door ledereen ook door de eenvoudigen begrepen en aangevoeld worden. Het christelijk geloof is een hoger ideaal. Het is een dagelijkse kracht tot vernieuwing. De heer De Mooij keerde zich tegen die christenen, die menen zich neu traal te moeten organiseren. Neutraal leven is echter onmogelijk. Ook voor een christen. Het heeft consequenties voor het organisatieleven. Herinnerend aan het feit. dat de middenstandszetels in de SER nog steeds onbezet zijn, noemde hij het standpunt van de CMB ten aanzien van de p.b.o. positief. Maar als de ver scheidenheid van geestelijk-maatschap pelijke opvattingen niet wordt erkend ontstaat er en karikatuur-p.b.o., waar- H. DE MOOIJ positief intern beraad brengt oplossing Het bateau van het Europees parle ment heeft de heer J. S. Hoek, parle mentair redacteur van bet dagblad Trouw, benoemd tot raad bU de direc tie parlementaire voorlichting en do cumentatie. De heer Hoek swam in 1945 als Haags redacteur bij Trouw en werd in 195! parlementair redacteur. Hij is lid van de redactie van Neder landse Gedachten, het weekblad van de A. R. Partij Volgens de New York Times Is het ontslag van Eisenhowers rechterhand, Sherman Adams, op handen. Het blad zegt dit vernomen te hebben van een republikeins Congres-lid. Adams is onlangs het middelpunt ge weest van een hetze, toen bekend werd dat hij geschenken had aangenomen van de Bos to use industrieel Bernard Goldfine. Volgens in Djakarta ontvangen be richten is in Laras, bli Medan, een pakhuis van de „Handelsvereeniging Amsterdam", dat diende tot opslag van slsalvezels, in vlammen opgegaan. De schade wordt geraamd op meer dan honderd miljoen roepiah. Persoon lijke ongevallen hebben zich niet voor gedaan. Naar de oorzaak van de braad wordt een onderzoek Ingesteld. De zendingspredikant J. Sierat, die met verlof uit Nieuw-Guinea in Ne derland is. zal zijn vertrek i.v.m. zyn gezondheidstoestand moeten uitstellen. Namens een tiental boeren, die in het begin van de tweede wereldoorlog door de Duitsers van Schiphol zijn ver jaagd, heeft mr, L. C. van der Tas te Amsterdam na vele besprekingen, o.a. met minister Staf, zich nu schriftelijk tot de regering gewend om alsnog een aanvullende vergoeding te verkrijgen. Minister Staf had tijdens de bezetting de leiding van het bureau ontruiming en van de daaruit voortgevloeide stich ting landelijke bezettingsschadc. De Duitsers, die Schiphol voor militaire doeleinden wensten uit te breiden, lieten de boerenbedrijfjes naar de Wie- ringermeer verplaatsen. Volgens de boeren werd hun daarbij door het bureau Ontruiming en door de Stich ting Landelijke Bezettingsschade be loofd, dat zij na beëindiging van de vijandelijkheden hun gronden en be drijven rondom Schiphol zouden terug krijgen. Hiervan is niets gekomen. De verjaagde boeren hebben wel een nieuw bedrijf of bedrijfje in de Wie- rlngermeer toegewezen gekregen en ontvingen in ettelijke gevallen een financiële tegemoetkoming, doch tien van hen wijzen er uitdrukkelijk op, dat ze er toch sterk op achteruit zijn ge gaan. Voor een van hen vraagt mr. Van der Tas ca. 50.000. Als de over heid dit verzoek niet inwilligt, over weegt de raadsman, de Staat te dag vaarden. Een 22-jarige Britse soldaat uit Swansea is overleden aan leukemie, die het gevolg was van een proef mei een atoombom in het gebied van Christmas Island in de Stale Oceaan. In de Amerikaanse democratische partij is een groot meningsverschil aan de dag getreden over president Eisen howers politiek in het Verre Oosten. Vele invloedrijke democraten heb ben zich met bezorgdheid en zelfs met vijandigheid uitgelaten over Eisen hower's waarschuwing aan de Chinese communisten, dat er geen sprake kan zijn van een Münehen in het Verre Oosten. Oud-president Truman daar entegen, daargaans een van de felste bestrijders van Eisenhower, heeft zich onvoorwaardelijk achter de waarschu wing aan de Chinese communisten ge plaatst. In tegenstelling lot de besehuldi gingen van democratische zijde, dat de president de Verenigde Staten aan de rand van een oorlog met commu nistisch China brengt, schrijft Tru man in een artikel voor de „North American News Alliance", dat Eisen hower geen andere keuze heeft dan aan de regering te Peking op elk mo gelijk punt het hoofd te bieden. De ernst van het menigsverschil on der de democraten blijkt uit het feit, dat thans voor.de eerste maal Trunmn en zijn vroegere'minister Buitenlandse Zaken, Acheson, voor het eerst een te gengesteld standpunt hebben over een belangrijke kwestie op het gebied van de 'ouitenlandse politiek. Vóór de uitspraak van Truman had het er de schijn van, dat de democra tische kandidaten de politiek in het Verre Oosten tot een van de grote pun ten in de huidige campagne voor de verkiezingen voor het Congres zouden maken. Het nu gebleken meningsver schil maakt de positie van de partij echter in hoge mate onzeker. Twee nationahstisch-Chinese sche pen door Amerikaanse vlooteenheden geëscorteerd, hebben vandaag bij het aanbreken van de dageraad de commu nistische blokkade van Quemoy ge forceerd en zijn erin geslaagd hun ladingen te lossen. Het was de tweede keer binnen twee dagen, dat de blokkade met succes werd doorbroken. De landingsschepen werden, na aankomst op een der stran den van Quemoy, in twintig minuten gelost en keerden vervolgens in allerijl terug naar de Straat van Formosa. Minister Hofstra opende gister middag in de Tweede Kamer weer het koffertje, derde dinsdag m september". In de Indische Oceaan is op ongeveer negentig mijl ten zuiden van kaap Ras el Hadd een schip gezonken, dat 200 opvarenden aan boord had. De ramp is gemeld door het Britse tankschip „British Vigilance", dat te hulp is ge schoten. Een vliegtuig, dat van het vliegveld te Bahrein opgestegen is, om op onderzoek uit te gaan heeft geen wrak of overlevenden waargenomen. Radio-Aden heeft gemeld, dat het tankschip „Nefala" zondag 82 opvaren den van het schip aan boord heeft ge nomen. De naam van het gezonken vaartuig luidt „Almowaffak". De Franse regering overweegt nieu we krachtige maatregelen om de ter reur van de Algerijnse nationalisten In Frankrijk tegen te gaan. Volgens goed ingelichte bron in Parijs, zullen bin nenkort de volgende maatregelen wor den getroffen: 1. Oprichting van interneringskampen voor Algerijnse terroristen in Frank rijk; 2. Het terugroepen In tijdelijke dienst van ongeveer 15.000 reserve-gendar mes; 3. Legering in belangrijke steden in Frankrijk van bepaalde militaire po- litie-eenheden, welke thans in Duits land zijn gestationeerd; 4. De oprichting van speciale anti-ter reurbrigades van de politie. De reeds genomen maatregelen, zo als het gereedhouden van machinege weren in de bolitiebureaus, de wegver sperringen en de militaire bewaking voor olie-opslagplaatsen en belangrijke fabrieken, zullen gehandhaafd blijven. Ook wordt gedacht aan een snelle berechting van agenten van de Alge rijnse verzetsbeweging, door speciale militaire rechtbanken, in plaats van dóór civiele tribunalen. Amerika gaat er in principe mee akkoord zijn troepen uit Marokko terug te trekken en daarover onmiddellijk onderhandelingen aan te knopen. Marokko is bereid met Amerika te spreken over een evacuatie in stadia. Na het terugtrekken der troepen zal Amerika zijn luchtbases in Marokko niet meer voor strategische doeleinden mogen gebruiken. JJrtJ de „ingang" van de Perzische Golf is het Liberiaanse tankschip Mehka In aanvaring gekomen ^'St de Franse tanker Fernand Gilaberc. Beide schepen vlogen na de botsing in brand; by het ongeluk zijn waarschijnlijk 22 personen om het leven gekomen. Helikopters van het Britse vliegdek- schip Bulwark, dat in de buurt van het ongeluk voer, hebben aan het red dingswerk deelgenomen. Er werden zelfs Britse militairen aan boord van de Melika gebracht om de brand te blussen. Op de foto zien we een Britse helikopter de brandende Melika na deren. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Soebandrio, heeft een felle, persoonlijke aanval gedaan op minister Luns, door te verklaren, dat „de heer Luns zelf aansprakelijk zal worden gesteld voor het aan het Ne derlandse volk toegebrachte leed". Minister Soebandrio zei dit in een commentaar op een door de Ned. mi nister in New York gehouden persge- sprek, waarin hij volgens berichten zou hebben gezegd, dat de betrekkingen, tussen Indonesië en Nederland hes laagste punt hebben bereikt sinds de inzet van de anti-Nederlandse campag ne In december j.l. Minister Luns zou hebben verklaard, dat er geen voor uitzicht op verbetering bestaat, zolang Indonesië al zijn internationale over eenkomsten met Nederland blijft schenden en zolang het niets doet om tot enigerlei regeling te komen over de gestolen Nederlandse eigendommen. Minister Soebandrio zei, dat Indo nesië „geen haast heeft om de bespre kingen met Nederland waarover dan ook, te heropenen, zolang Nederland zijn politiek met betrekking tot weste lijk Nieuw-Guinea niet verandert". Het grote Amerikaanse vliegdek- schip „Essex", dat 65.000 ton meet, is uit de Middellandse Zee in de wateren van Formosa aangekomen om de Ame rikaanse Zevende Vloot te versterken. De Essex heeft deel uitgemaakt van de Zesde Vloot tijdens de crisis in het Midden-Oosten. De straaljagers aan boord van het schip kunnen raketten met kernwapens afvuren- Tc Amersfoort wordt dinsdagmorgen (10 uur) aan de Prins Frederiklaan 5. een vel ling gehouden van kunst en antiek o a. van .schilderijen van Bosboom. Kever, v. Deven ter. Henriette Eonner, N. Rlegen. J. Schoen maker, Dupré enzzeldzame boeken, antiek koper, juwelen enz Vanaf 2 2september zal de Christe lijke Filmacfie elke week de beschik king moeten hebben over drie kopieën van de journaalfilm „De spiegel van Nederland", welke vervaardigd wordt door Hagbefilm N.V. te Den Haag. Deze beslissing heeft de president van de Haagse rechtbank genomen. De prijs van deze kopieën moet zijn 70 per week (bet bedrag, dat Haghe- film noemde in de offerte van vorig jaar. november); Hiermee won de Cefa het kort geding, dat aanhangig werd gemaakt fegen Hagefilm. Van de zijde yan de Cefa .werd de levering van de journaalfilm geëist, welke eis door Haghefilm afgewezen was. Na een mondeling onderhoud tus sen Cefa en Haghefilm deed dit film bedrijf in november 1957 een offerte over de levering van de nieuwe, door het Haags bedrijf te vervaardigen jour naalfilm. In maart van dit jaar deelde de Cefa mede, op de offerte in te gaan, en vroeg levering van drie kopieën met ingang van september. Haghefilm het daarna weten, dat de offerte van november 1957 niet meer in stand was. Het hoofdbestuur van de Cefa, dat Haghefilm wel gebonden was aan de offerte en maakte het kort geding aan hangig. Tydens de pleidooien werd van de zijde van Haghefilm gezegd, dat in het filmbedrijf contracten van januari tot januari lopen en bij het doen van offerte was Haghefilm ervan uitge gaan, dat de Cefa met ingang van januari 1958 het nieuwe journaal zou worden afgenomen. Namens de Cefa werd medegedeeld, dat bü het mondeling onderhoud het bestaande contract voor journaals met Fox-films te Amsterdam ter sprake was gekomen en dat medegedeeld was, dat de Cefa tot september aan dit con tract gebonden was. Tijdens het kort geding was van de zijde van Haghefilm het spoedeisend karakter bestreden. Deze spoed is er wel, aldus de president. Het is voor de Cefa immers van groot belang, dat voor de vertoning in het land beschikt kan worden over journaals, vooral nu het contract met Fox afgelopen is. Tegenover dit belang van de Cefa is het belang van Haghefilm geringer, aldus de president, waarbij komt, dat Haghefilm niet heeft medegedeeld, dat Hoewel het weer echt met prettig was, stonden er duizenden langs de route van de rijtoer, die de koninklij ke familie gistermiddag door Den Haag heeft gemaakt. Bij het militaire hos pitaal was het bijzonder druk, want daar zou de stoet een ogenblikje stil houden. Het personeel van het hospitaal stond stram in de houding toen het konink lijk gezelschap in open rode landauers aankwam. In het eerste rijtuig zaten koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Marijke, in het tweede zaten de prinsessen Beatrix en Irene. Ongeveer twintig zieke bed legerige militairen konden de konink lijke familie toch langs zien gaan, want zij waren met bed en al langs de rou te opgesteld. De prinsessen Beatrix en Irene tijdens de rijtoer' door Den Haag. Het oponthoud bij het hospitaal was kort. Er was net tijd om foto's van het bezoek van prins Bernhard aan het militaire hospitaal in september van bet vorige jaar en bloemen aan te bieden. In snel tempo ging de stoet verder door de Haagse binnenstad. Overal werd de koninklijke familie van harte en uitbundig toegejuicht. Het begin en het eindpunt van de rijtoer was het Huis ten Bosch. Daar stond een groep van 300 B.B.-noodwachters en noodwachtsters uit het gehele land in een erehaag opgesteld. De B-B.-drum- band uit Deest bij Druten speelde bij het vertrek en de terugkeer van het koninklijk gezin. (Van een onzer verslaggevers) Op verrassend snelle wijze heeft de Amsterdamse politie drie leden van een jeugdige bende gearresteerd, die 's avonds laat stille stegen en zijstra ten in de binnenstad onveilig maak ten. Hun tactiek was hun slachtoffers argeloos om een vuurtje te vragen, waarna ze een dolkmes trokken of een judogreep toepasten. Het is gebleken, dat men de da ders van een laffe overval, die op het Spui en In de St. Luciensteeg zijn gepleegd, heeft aangehouden. In het eerste geval werd een arbeider van 40 beroofd, in het tweede ge val had men een student bjj de keel gegrepen, die geen geld bij zich had. De politie Ijeeft de daders, die tot een bende behoorden, op toevallige wijze aangehouden en nog wel in de onmiddellijke nabijheid van het hoofd bureau, namelijk op de Elandsgracht. Twee jongens, die zonder licht fiets ten werden aangehouden. Het zou aanvankelijk op een bekeuring zijn uit gelopen, ware het niet, dat twee agen ten van bet bureau Singel passeerden, aan wie het signalement van de over vallers bekend was. Bij fouillering werd een verfom faaid briefje van tien en een dolkmes op een hunner gevonden. Bij het scher pe verhoor vielen zij al spoedig door de mand. Een der daders bleek een nog slechts 16-jarige een scholier te zijn. De politie zoekt nog naar an dere knapen. Amsterdammers, die slachtoffers zijn geworden van over vallen, die de politie niet bekend zijn, worden verzocht 63744 te bellen. Minister Zijlstra zou vanmiddag per vliegtuig naar Venetië vertrekken om daar deel te nemen aan de besprekin gen van ministers der E.E.G.-Ianden over de vrijhandelszone. het onmogelijk is per september 1958 aan de Cefa journaals te leveren. De president wees de eis van de Cefa toe. Haghefilm zal met ingang van 22 september elke week drie kopieën van het journaal moeten leveren. Haghe film werd veroordeeld in de kosten, van het geding 125). De directie van. Haghefilm zal nader overwegen of te gen deze uitspraak appèl zal worden aangetekend. Tussen vijf en acht uur hedennamtd- dag zal het Lagerhuis in de lucht vliegenZo luidde een anonieme brief, die gisteren besteld werd op het Engelse ministerie van Oorlog, het ministerie van Luchtvaart en hij de redacties van een aantal kranten. De politie stelde onmiddellijk een uit gebreid onderzoek in en legde voor alle zekerheid een cordon rondom het parlementsgebouw aan de Theems. Langzaan verstreken de uren en naarmate het donkerder werd, steeg de spanning rondom de* bedreigde gebouwen. Totdat de Big Ben zijn verlossende acht slagen over de stad liet galmen. De parlementsgebouwen stonden er toen nog, grijs en hooghartig als altijd. De Londertse politie probeert nu uit te zoeken wie de grappige brief schrijver is geweest. Berichten, volgens welke volgende week de consumentenprijs voor boter drastisch zou worden verlaagd, missen volgens het Produktschap voor Zuivel elke grond. In deze berichten wer den zelfs prijsverlagingen van 28 cent per half pond genoemd. Het binnenlands verbruik van bo ter is sinds april dermate gestegen, dat aan dergelijke drastische maatre gelen om de boterconsumptie te sti muleren geen behoefte bestaat, aldus het produktschap. Op de werf van Niestern Scheeps bouw Unie te Hellevoetsluis is de bin- nenvaarttanker „Caltex VII" te water gelaten. De Caltex VII is een 1200 tons tanker, uitgerust met een 500 pk tien cilinder Bolnesmotor. Het nieuwe schip zal eind oktober in de vaart komen. Dë kleine depressie, die gisteren door de Duitse bocht trok en. plaatselijk la ons land regen veroorzaakte, bad vanoch tend ai het zuiden van Polen bereikt. Ach ter deze depressie is boven Zuld-Scandi- navie en het Noordzeegebied de barometer flink gaan stijgen. Er kwam een gebied van hogedruk tot ontwikkeling dat ook ln do bovenlucht nog in betekenis toeneemt. Langs de oostflank van dit hogedrukge- bied wordt over Noord-Rnsland thans koud» uit de poolgebieden afkomstige lucht naar het zuiden getransporteerd. De temperatuur van deze lucht is een paar graden beneden het vriespunt. BU de zuidpunt van Groenland bevindt zich een zeer diepe depressie, die in een groot gebied storm veroorzaakt. Deze depressie vindt de weg naar het oosten geblokkeerd door het reeds genoem de hogedrukgebied. Als gevolg hiervan ondergaat de weers- situatie in onze omgeving het eerstkomend» etmaal weinig- verandering. Met winden overwegend uit oostelijke richtingen wordt continentale lucht aangevoerd, waarin flin ke opklaringen zullen voorkomen.

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1