Nogmaals Nieuw-Guinea Tsjoe voor gesprek met Grote Vier naar VS. Dulles: Amerika 2t niet Scholieren veroorzaken rassenrel in Texas |es nog. steeds zoek Miljoen schade bij brand in Geldermalsen Moeder van Friese gisteren vierling en Amerikaanse troepen binnen maand uit Libanon GROTE ALARMOEFENING VOOR MILITAIREN RAVAGE IN DRACHTEN STORM VERWOEST TENT: Abbas wil met Parijs pralen ONDANKS DREIGENDE IMPASSE Chef staf op Cyprus ontkomen aan aanslag Eisenhower: Open scholen met spoed at A Kroost (gezond) nog in couveuse 0 ONGEREGELDHEDEN HOUDEN AAN DEINUMKLA AR OM VERWACHTING BEIROET: VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1958 ZESTIENDE JAARGANG No. 4105 Prinses Beatrixivas iveer defect Quemoy Rampzalig Norstad: „Minder kans op wereldoorlog"' Woning i -f i V. J Directeur: H.' DE RUIG 1A VJ Hoofdredacteur:- üi J. A. H. J t>. BRUINS SLOT /YNDANKS een dreigende impasse zyn de Amerikaans-Chinese" Ns besprekingen te Warschau over de kwestie-Formosa nog niet afgebroken. Tegen de verwachtingen in -hebben de onderhandelaars, nadat zy gisteren een uur en 40 minuten geconfereerd hadden, be sloten a.s. dinsdag opnieuw bijeen te komen. Achter de schennen wordt thans vooral in het gebouw van de V.N. te New York een intensieve diplomatieke activiteit ontwik keld om de crisis in het Verre Oosten te verminderen. Naar uit gewoonlijk -welingelichte bron te New York verluidt is er een mogelijkheid dat de communistisch-Chinese premier, Tsjoe En-.Lai, wordt uitgenodigd naar New York te komen voor bespre kingen niet Dulles, Sehvyn Lloyd, 'Gromyko en Couve de Murville, de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote .Vier. Een woordvoerder van de Russische delegatie bij de Ver. Naties heeft evenwel laten weten, dgt.de Sowjet-Unie geen voorstandster van een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken over het Verre Oosten is. i $m 14 dagen gratis HMMMMU witte oe Wiuisiraat at) - 'i'clet. 115700 it li Poctbus 11X2 - Postgiro No. 424S19. KiacBtcncUcnst abonnementen: 1830—19.30 uurr Zoierdags 17—18 uur. Telefoon 1X5700 >*-Gr*venhai:e: Huygensplein 1 - Telei. 183467 .3 lijnen) Postbus 1091 - Postgiro No. 424867 xClachtentuenst: 1830—1930 u. Telei. 362569 Dordrecht: Scbefiersplem 3 - Postgiro No 424208. Teletoon 4570 Kiiichtendicnst na 1730 uur 7314. Schiedam: Lange Kerkstraat 24 b - Telefoon 67882. Abonnementsprijs 61 cent per week f 2,65 per maand, f 7,90 per kwartaal. Losse nummers 15 cent Verschiint daceliiks. (Geldis tot morgenavond) KOUBEEE NACHT. Opklaringen,maar aanvankeliik ook nog hier en daar enkele buien in hoofdzaak in de kuststreken. Koude nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Matige tot zwakke wind, aanvankelijk noordwestelijk, later uit uiteenlopende richtingen. Morgen: zon op: 6.33 Maan op: 18.09 onder: 18.29 onder: 6.03 P een bepaalde morgen kregen we op ons bureau een paar telefoon tjes met de vraag: Waarom verzwijgt u de opvattingen van prof. dr. J. "Ver kuyl met betrekking tot de kwestie Nieuw-Guinea? ;J Gelukkig konden we bewijzen dat een verslag van zijn rede voor „Kerk e£t Vrede" diezelfde dag in de krant stond. vToen kregen we een brief: „Waar om neemt u -een verslag van- de rede Yjtn prof. Verkuyl op? Dat hoort in een krant als „Trouw" niet thuis. Maar als 'u het, toch doet, spreek het betoog dan tegen." Dit laatste verzoek stond ook in andere brieven. .Wij hadden gedacht dat dit niet no dig was, want wij hebben de laatste jaren zo herhaaldelijk ons standpunt ten aanzien van "Nieuw-Guinea uiteen gezet en daarbij ook de argumenten, die prof. Verkuyl nu weer met vuur naar voren brengt, weerlegd, dat we meenden er ditmaal wel het zwijgen over te kunnen bewaren. Wij. hebben nL in 1957 en 1953 bij elkaar achttien hoofdartikelen gepu bliceerd over Nieuw-Guinea. Twee van coze militaire medewerker, drie van prof. Schol ten en de rest van onszelf. In al die artikelea zijn al de argu menten en contra-argumenten die er met betrekking tot Nieuw-Guinea ge maakt en te maken zijn, behandeld. En we hebben daarbij steeds hetzelf de standpunt verdedigd. Daarom dach ten we: Ditmaal kan het verslag van de rede van prof. Verkuyl wel zonder tegenspraak verschijnen, want de le zers kennen ons standpunt wel. I WIJ willen, nu dit gevraagd wordt, ons standpunt met betrekking tot de gedachtengang van prof. Verkuyl echter nog wel weer bepalen. Prof. Verkuyl onderschikt het vraagstuk Nieuw-Guinea aan het. vraagstuk van de verzoening tussen Nederland en Indonesië. Naar onze mening is dat niet juist. Hèt vraagstuk Nieuw-Guinea moet als eèn vraagstuk tussen Nederland en Nieuw-Guinea worden gezien en dan gaat het daarbij alleen om het belang van Nieuw-Guinea. Prof. Verkuyl acht overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië ook nu verantwoord. Wij achten dat niet ver antwoord. Het zou betekenen dat In donesië, koloniaal heerser over Nieuw- Guinea zou worden en dat het zou na laten wat Nederland tegenover Nieuw- Güinca en de hele wereld en in over eenstemming met -het Handvest der Verenigde Naties op zich, genomen heeft: het land en zijn bevolking bren gén tot zelfstandigheid. Nieuw-Guinea1 is geen deel van In donesië. De Papoea's zijn geen Indo nesiërs, maar Melanesiërs. -Zij hebben het recht om zichzelf te zijn. En dat recht gaat by prof. Ver kuyl te loor. Warschau-overle niet 3J De nieuwe veerboot- Vlissingen Breskens, de „Prinses Beatrix", is kort nadat dé boot gistermiddag Vlissingen had verlaten weer teruggekeerd we gens een defect, aan de kanteldeuren. De deuren weigerden open te gaan. Dit zou de vierde maal zijn sinds de indienststelling, dat dit defect is op getreden. De reparatie duurde een uur. H.M. de Koningin bezichtigde gis termorgen de Oranje Nassau" van de Kon. Nederlandsche Stoomboot- Maatschappij. Links van H'.M: een der directeuren van de K.N.S.M., jhr. H. van Hennep. Achter de Ko ningin de burgemeester, mr. G. van Hall. Vanmorgen is eên aanslag gepleegd op generaal Kendrew, de Britse chef staf op Cyprus, toen hij in een auto op weg was naar gouverneur Sir Hugh Foot in Nicosia. De aanslag werd gepleegd door mid del van bommen die op de weg waren geplaatst, en die ontploften onder een escorterende jeep. Twee soldaten raak ten gewond, maar de generaal bleef ongedeerd. Het schijnt dat vooral Engeland bij zonder actief is om de onvruchtbare besprekingen in Warschau over te he velen naar een kleine topconferentie. Het plan om Tsjoe En Hai naar. New York te laten komen schijnt afkomstig te 'zijn van de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Lloyd. Een nationalistisch-Chlnees konvooi heeft vandaag kansgezien door de communistische artillerie heen te bre ken en voorraden te ontladen aan de kust van het hevig belaagde Quemoy. De Britse Labourlelder Gsitskeli jieeft gisteravond'voorgesteld Formosa onder bestuur van de Ver. Naties te brengen, waarna een volksstemming over de toekomstige status van i het eiland zou moeten beslissen. In de Assemblée der VN. brak de Britse minister van Buitenlandse Za ken, Selwyn .Lloyd, gisteren een ians voor een onmiddellijk staken van het vuren In de Straat van Formosa. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles,, heeft gister avond verklaard dat Rusland, als het zulks wil, een vreedzame oplossing van de Formosaanse crisis mógelijk kan maken. De minister verklaarde, dat Amerika „tegenover de Chinese uitdaging geen besluiteloosheid of zwakte kent". HU zei, dat Amerika zich niet zal terugtrekken ivoor geweld of bedrei ging met geweld". Het hoofd van de nationalistisch Chinese inlichtingendienst op Quemoy heeft donderdag melding gemaakt van een „opzienbarende concentratie" van communistische strijdkrachten aan de kust tegenover de eilanden. Volgens hem zouden er nu kanonnen van Rus sische makelij van kaliber 203 en 212 in stelling worden gebracht. In totaal zou er 250.000 man in het kustgebied zijn samengetrokken. De communistische vlootstrydkrach- ten in de haven van Amoy zouden negen kanonneerboten en twaalf'tot zestien torpedoboten omvatten. Boven dien zou er in de omgeving een raket divisie zijn gelegerd. Er. waren echter nog geen raketten afgevuurd. I (Van onze' correspondent) Tot nu toe ontbreekt nog ieder spoor van de twee broertjes, de 7-jarige Th. W. en de 5-jarige Th. J. Verzijlbergh uit Haarlem, die sinds woensdagmid dag worden vermist. Vandaag zoeken kikvorsmannen1 in het water van het Spaarne op plaatsen, waar het tweetal het laatst werd gezien. Een jongeman beweerde, de twee jongens bij een ko- lehstshtiit -ih *:de'buurt 'yan de Friese Vdrkërismarkt té hébben gezien." Art, beiders verklaarden, dat zij de kindë- ren bijeen vloerenfabriék aan de Spaarndamsëweg bij de waterkant op ijzeren -balken zagen" klimmen. Deze tips-zijn slechts enkele van de tiental len,diede politie .-ernstig, maar zon der resultaat onderzocht. IN bet plaatsje Texarkana in de Amerikaanse staat Texas hebben donderdagavond driehonderd blanke scholieren een rel ontketend door ar geloze negers in de binnenstad van het plaatsje aan te vallen. Van onge veer twintig auto's werden de ruiten ingegooid. De meeste van deze auto's behoorden toe aan negers. Enkele per sonen liepen bij de relletjes lichte ver wondingen op. De politie trad zeer krachtigtegen de raddraaiers op. Enkele blanke jon gens werden gearresteerd. tvDe; blanke scholieren waren afkom stig van de middelbare school van Texarkana in Texas en van de middel bare school van Texarkana in de staat Arkansas. Zy waren samengekomen In verband met een rugby-wedstrijd die zou worden gespeeld. Deze jaarlijkse wedstrijd tussen de beide scholen pleegt door een bijeenkomst in het Texaanse plaatsje te worden vooraf gegaan. President Eisenhower heeft gister avond gewaarschuwd, dat het sluiten van openbare scholen, die in Arkansas en Virginia tot integratie-over zouden moeten gaan, tot „rampzalige" gevol gen zon kunnen leiden voor de Ver. Staten en de Amerikaanse kinderen. „Ik hoop vurig", zei de president, „dat de scholen spoedig weer zullen worden, geopend/en ,dat de opmars van óns streven-weér 'zë!-worden hervat". Eisenhower gaf. uitdrukking aan zijn gevoelens in een brief aan Rolston, voorzitter van decommissie voor open bare opvoeding-in Charlottesville in de staat Virginia. De-'opperbevelhebber van de NAVO in Europa, generaal Norstad. heeft op een bijeenkomst in New'York verklaard te gelóven, dat de kans op eèn we reldoorlog. minder is geworden. (Van een onzer verslaggevers) Een ontzaglijke brand heeft gister middag de grote veilinghal van de co- operatieve veilingvereniging Gelder malsen en Omstreken radicaal ver woest. Honderden tonnen fruit.' ruim 150.000 kisten, enorme hoeveelheden pakpapier en viif kostbare sorteer# machines gingen verloren. De directie deelt mee. dat de schade ongeveer.een miljoen gulden beloopt. De brand is ontstaan door kort sluiting. - Gistermiddag om twee uur viel plot seling het liebt uit in de aan de; loods grenzende kantoren én hallen. Kort; hierop klonk de kreet „brand". De' directeur, de heer M. Bentem, en het directielid de heer H. -van den Berg waren de eersten, dié met schuim- blussers en waterkanonnen het vuur bestreden. Toen de brandweer Uit Geldermal sen arriveerde, tob'de zij geruime tijd met een gestagneerde watertoevoer,, zodat de hal in korte tijd brandde als een grote fakkel. -■ - Met versterking uit Deil, Neteren en Tiel kon de brandweer zich er slechts toe beperken "dé omliggende kantoren en hallen nat te houden. Een portierswoning, die het meest gevaar liep door het vuur aangetast te wor- den, liep aanzienlijke waterschade-op,';." Met vereende, krachten zijn inwoners.' va n Geldermalsen en politiemannen de gehele middag In dè weer geweest óm een gedeelte .van de honderddui- zenden kisten te redden. Vannacht besloot de brandweer - de muren omver te trekken, daar zij gevaar vormden voor de brandwëér-t% lieden. Een der oorzaken van desnéllè verspreiding vain het vuur was de harde wind, die hot vuur steeds aahwak- ker'de. -V-,v: Het fruit, dat' verloren ging, was juist klaargemaakt; voor de export. (Van onze'correspondent) f-N het dorpje Deinum is het dan- i derdag al een beetje feest geweest, want de moeder van de Friese vierling, mevrouw Jannetje LautenbachSpoel man, is in haar woning teruggekeerd. Het echte grote feest zal 'er pas zijn, als over enkele maanden ook de kin deren zelf in het dorp zullen komen. De kinderen zullen niet alle vier tegelijk thuiskomen: telkens als één van hen het gewicht van vijf pond heeft bereikt, zal het naar het Mtfm* rfWi; ouderlijk huis vervoerd .worden. Het zwaarste van de vier is nu 1800 gram..Het viertal zal in de cou veuses dus nog flink moeten groeien „Ze zijn toch wel groter gewor den", zei mevrouw Lautenbach, die haar spruiten de avond vóór het vertrek nog eens met scherpe moe derlijke ogen heeft gadegeslagen. Mevrouw Lautenbach is 'in de wo ning van haar ouders, waarin zü nog met haar man inwoont, teruggekeerd. Haar broertjes en zmjes hadden de vlag uitgestoken eh natuurlijk was er heel wat belangstelling, zoals mevrouw Visser, de Deinumse baker, die by dé bevalling aanwezig was, en dr. G. C. M. Kolff uit Marssum, dié de Deinumse vierling gezond en wel ter wereld heeft geholpen Voordat de kinderen.thuiskomen zul len de heer en mevrouw Lautenbach een nieuwe woning kunnen betrekken, die voldoende plaats zal bieden aan dit plotseling zo sterk uitgebreide gezin. Half oktober vertrekt de onderwijzer, die er tot nu toe in woonde, naar el ders en dan komt de wontng dus vry. Omdat de kinderen een voor een thuiskomen zal mevrouw Lautenbach zo zoetjes aan wat aan de drukte kunnen wennen. Maar als de kinde ren er eenmaal zijn, zal zo niet alleen voor het werk komen te staan, zo hebben heel wat Deinumers al toe gezegd: bij de was van 120 luiers pei dag willen heel wat dorpsgenoten behulpzaam zyn. Zolang de kinderen nog niet thuis zün draagt mevrouw Lautenbach vol vertrouwen de verzorging over aan de verpleegsters in het Diakonessenhuis te Leeuwarden. Over de wijze waarop zy en haar k:n- deren daar verzorgd zijn is mevrouw Lautenbach vol lof- Drie van de kin deren zijn tot. nu toe door de moeder zelf gevoed, de vierde kreeg kunst matige voeding. De voeding van de moeder zal nu naar de kinderen in het ziekenhuis worden getransporteerd. De geschenken blijven nog steeds komen en als de kinderen eenmaal thuis zyn zullen vele cadeaus, die nu reeds toegezegd zyn nog volgen, zoals de kinderwagen. Moeder Lautenbach kan zich nog niet voorstellen hoe die er uit zal komen te zien. Zullen de baby's naast elkaar, tegenover elkaar of misschien boven elkaar komen te liggen? 0 Op het ogenblik wordt met Zweden overlegd over het openstellen van de Zweedse grens voor Nederlandse pe ren. De appel- en perenoogst in Euro pa is tweemaal zo hoog als vorig jaar. TIET echtpaar Churchill maakt op het Et ogenblik een tiendaagse trip door de Middellandse Zee aan boord vari het jacht „Christina", dat eigendom is van de bekende Griekse reder Gnassis, Deze foto is genomen even voor het vertrek uit een Franse Middellandse, Zee haven. Lady Churchill opent haar parasol om Sir Winston tegen de felle zon te beschermen. Zoals bekend heb ben de Churchill's kortgeleden hun gouden, huwelijksfeest gevierd. Waarschijnlyk- zullen de Amerikaan se troepen binnen een maand uit Liba non vertrekken, aldiis heeft de nieuwe Libanese premier, Kashid Karami, mee gedeeld. De Libanese regering zal trachten het vertrek te bewerkstelli gen zonder hiertoe een formeel ver zoek te doen. De hiieuwe premier heeft medege- deëïd 'dat Libanon de Eisenhower-doc trine niet langer onderschrijft omdat deze eenvoudig niet meer bestaat en dat de buitenlandse politiek zal zijn gebaseerd op de grondbeginselen van de Arabische Liga. •V T"v - houden. Er zal aan deelgenomen; wor- f 1/7 t l 17TI - 0~n 7 f JI T* <*en d°°r eenheden van'de parate Yier- IM IA/VLVII V Of V LVLi'I de Divisie en door legerkorpstroepen. Bovendien wil men ook een aantal soldaten oproepen, die met kléin 'ver lof dus al weer burger zöh. De oefening „Carillon" zal vrij wél gelijk zijn aan de vorig najaar gehou den manoeuvre „Torenklok IIF', die drie dagen duurde, en waarbij: 30.000 militairen zich plotseling moesten ver plaatsen naar Overysel. Er werd toén, echter niet aan deelgenomen door 'dienstplichtigen, die al naar huis wa ren en hun militaire spullen al hadden/ opgeborgen in de kamferkist. Om de werkelijkheid zo yeel moge lijk te benaderen, wil men' nu wel. een aantal klein-vcrlofgangers oproe pen. Men is benieuwd hoe lang xe er over zullen,doen voor ze hun onderde len bereikt hebben. Een dienstplichtig soldaat, die veer-.. tien maanden gediend heeft, gaat mét zgn. klein-verlof in afwachting van groot-verlof. De periode van klein- verlof duurt vier maanden en geduren de die tijd kan hy zonder meer wor den opgeroepen. Hoe men de klein- verlofgangers, die bij „Carillon" zullen worden ingeschakeld, wil oproepen, houdt men geheim. Dit kan gebeuren per speciaal telegram," per radio en ook door het inschakelen van de politie. (Van een onzer verslaggevers) Dit najaar zal voor ruim 30.000 mi litairen een grootscheepse alarmoefe ning worden gehouden. De datum en het nur, waarop oefening „Carillon" begint, wordt angstvallig geheim ge- Slechts wanneer hier geen voorwaar den aan zün verbonden zal Libanon mi litaire en economische hulp van de Ver. Staten accepteren. In de christeiyke stadswijk van Bei roet hebben enkele duizenden aanhan gers van de Falange vanochtend gepro testeerd tegen de regering. Hup leuze was „Weg met Karami". zy maakten veel lawaai, maar incidenten deden zich niet voor. De regeringstroepen zyn de wijk niet "ingegaan om de betoging stop te zetten. Wel werd de bewaking van het presidentieel paleis versterkt met enkele machinegeweren en mi trailleurs. (Van onze correspondent) Het ijsballet Maxi en Ernst Baier, dat in de afgelopen weken in Friesland een reeks voorstellingen heeft gegeven is te Drachten door een grote tegenslag getroffen, doordat de storm daar dc grote tent, waarin de voorstellingen werden gegeven, praktisch geheel heeft vernield. De schade wofdt voorlopig op drie ton geraamd. Reeds vroeg in de morgen bleek dat de stormwind vat kreeg op de enorme tent, die te Drachten op een terrein by de Gauke Boelensstraat is opgesla gen. De wind rukte aan het tentdoek en hoewei tientallen mannen direct in de weer waren om grotere schade tegen te gaan bleek het niét mogelijk een verdere verwoesting te keren. Het zeil scheurde en wapperde in de wind, balken braken af en het rondslinge rende materiaal leverde uiteraard vee! gevaar op voor de omgeving. Arbeiders, geholpen door de Drach- ter brandweer, zyn uren achter elkaar bezig geweest om te redden wat er nog te redden was. Er zouden nog vijf voorstellingen in Drachten worden ge geven, maar deze zullen zeker niet kunnen doorgaan- Dat op zichzelf is reeds een schade van f 50.000. Wel heeft men hoop, dat volgende week, zy het misschien op enigszins geïmproviseerde wyze, in Sneek dc aangekondigde voorstellingen wel kun nen worden gegeven. De premier van de Algerijnse regering in ballingschap, Ferhat Abbas, heeft vandaag te Cairo verklaard dat zyn regering mét Frankryk wenst te onderhandelen over onafhankelijkheid voorAl gerije en beëindiging van de oor log. Naam. Straat; Woonplaats: Wenst rich ingaande beden te abonneren op het dagblad lrouw en ontvangt gedurende '14 dagen de kranl gratis. Betaling zal geschieden per week (61 cent)/per kwartaal (J 7.90). Doorhalen wal met gewenst wordt. U wordt verzocht deze bon toe te zenden aan Administratie „Trouw", Witte de Withstraat 30, Rotterdam.

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1