Frankrijks Vijfde Republiek een feit Veel Jcisvan overzee Zware slag voor communisten Tevredenheid over Franse uitslag de Opkomst kiezers een record Nederlander als 35-miljoenste bezoeker op de Matroos doodt zijn vrouw KRIJGT ROTTERDAM TOCH ZIJN UITZICHTTOREN? Juidelijke wind Onderzoek naar publikaties TSJANG: GEEN mm Mollet: resultaat is schitterend CONCESSIES Speciale vrachtauto voor geschenken Zonder financiële steun van gemeente ECHTPAAR OMGEKOMEN DOOR KOLENDAMPVERGIFTIGING Late medische hulp Onderzoek naar wijze van ontgroening jouden voorwerpen gestolen uit het Rijksmuseum r r DVLLES OVER VERRE OOSTEN: BABY GEDOOD; MOEDER GEWOND BIJ ONGEVAL MAANDAG 29 SEPTEMBER 19-58 ZESTIEIVBS JAARGANG No. 4107 imm. Jongste van vermiste broertjes gevonden Gefaald De vrije hand In Rotterdamse har Geheime gegevens door ambtenaren verstrekt? J y Directeur; H. DB RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. t>. BKU1NS SLOl 5? HET Franse volk heeft zondag de Vierde Republiek ten grave gedragen en met een overweldigende meerderheid zijn vertrouwen gegeven aan generaal De Gaulle. FRANSE GEBIEDEN IN AFRIKA Atlantische Oceaan GUY Mollet de Franse minister vqn Staat en secretaris-ge neraal van de Franse socialisti sche partij, heeft zondagavond gezegd, uiterst tevreden te zijn over de „schitterende resultaten" van het referendum. PRESIDENT RENE COTY bracht zijn stem uit in een meisjesschool te Parijs. VOORDAT PREMIER de Gaulle gisterochtend op het gemeente huis van Colombey-les deux Eglises zijn stern uitbracht, schudde hij,-vele dorpelingen de her,ui Hier ziet men d£ ontwerper van Frankrijks nieuwe Grondwet, terwijl hij het stemjormulier in de bus deponeert. Aan Groningse universiteit Liet dief zich insluiten? dagen gratis jttueMasu witte ae wiuutraat 30 - xeiei. 1X5700 (4 L» Postbus 1112 - Postgiro No. «2451». Klacfctendienst uboonemeateix; 18.3019,30 uur Zaterdags 17—18 uur. Telefoon 115700, •t4irirenUage: Kuygensplefc ;l - Telei, 183407 «3 ;i)nen). Postbus 1091 - Postgiro No. 424867. Klacntendieim: 16-3013,)» u. xcJet. 362569, Dordrecht: ScneUerspiein 3 - Postgiro No 424208 i'elefoon 4570 Kiachteedienzt na 1730 uur 7314. Schiedam: I>; :ige Kerkstraat 24 b Telefoon 67882. Abonnementsprijs 81 cent per week f 2.65 per maand, f 7,90 per kwartaal. Losse nummers 15 cent Verschijnt daseliiks (Geldis tol morgenavond) ZUDELIJKE WIND. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige, langs de kust aanvankelijk af en toe harde zuidelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Morgen: Zon op: 6.38 Maan op 19.22 onder: 9.12 op: onder: 18.22 VERRASSEND GROTE ZEGE loopt Europa gevaar VAN DE GAULLE Volgens te Parijs ontvangen berich ten heeft nen groot, aantal van de stemgerechigden in Franse overzeese gebieden aan de voIkstemming over "de nieuwe grondwet deelgenomen. Het percentage voorstemmers was aanzien lijk groter dan het aantal tegensiem- mers. De bevolkging van de overzeese gebieden kon door tegen te stemmen kenbaar maken, dat zij onafhankelijk wil worden. Op het eiland Reunion, In de Indi sche Oceaan, sprak ruim zestig pro cent van de kiezers zich uit vóór de grondwet. In Frans-Somaliland was dit percentage 65. In Frans-Guinea (een deel van Frans West-Afrika) zijn veel neer neen- dan jastemmen uitgebracht. Er z\jn 50.498 neens tegen 551 ja's geteld. Dat dit pebied neen zou stemmen werd overigens reeds verwacht. In Dakar, de hoofdstad van Snegal en de enige stad in Frans Wes-Afrika waar zich relletjes bij de campagne voor het referendum hadden voorge daan, waren 51.680 kiezers voorstander van de grondwet en* 46.920 tegenstem mers. Volgens gedeeltelijke uitslagen tn Frans Equatorlaal-Afrika waren er 89.632 voorstemmers tegen 547 tegen stemmers. Met een krachtig „oui" (ja) antwoordden de miljoenen Fransen in Frankrijk, in het door opstand verscheurde Algerije en in de uitgestrekte overzeese gebiedsdelen op de nieuwe grondwet, die Frankrijk een krachtige leider met bijkans dictatoriale bevoegd heden moet geven. Zelfs de keuze van Frans-Guinea zich uit het Franse Gemenebest terug te trekken, kan de overweldigende steun die De Gaulle ontving geen afbreuk doen. De Vqfde Republiek zal aanstaande .zondag uitgeroepen worden in de staatscourant, maar de Franse kiezers hebben dit eigenlijk gisteren al gedaan. In Frankrijk kreeg De Gaulle 17.767.408 stem men voor en 4.661.858 tegen of 78,5% „ja's". In het Franse moeder land bracht 84,9% van de kiezers z'n stem uit, dat is de grootste opkomst die ooit werd genoteerd. In Algerije ging 83% van de kiezers naar de stembus en 97% hiervan stemde „ja". Ook in de overzeese gebieden was de meerderheid voor de generaal. 2O0O km ALGERI rktAUftCTANie ALótêtt r* w. i/iiK. AFRIKA QZBAH UiOOtM CQHGQ rovllie Het hele land had zondag de wens te kennen gegeven, aan de hernieu wing van de republiek te willen mee werken. Mollet constateerde met vol doening. dat het totaal aantal neen- stemmen minder is dan de stemmen, die de kandidaten van de communis tische partij in 1956 op zich verenig $en. De Fransp bladen, met uitzondering van de communistische en uiterst linkse, zien de grote meerderheid voor de nieuwe grondwet als een duidelijk teken van het vertrouwen van het Franse volk in ztJn toekomst en in generaal de Gaulle, Het linkse blad Combat schrijft, dat het te vroeg Is om te zeggen, dat de stemming het einde inluidt 'an het partjjenbewlnd. Maar de aftredende afgevaardigden hebben, aldus het blad, een waarschuwing gekregen die voor sommigen het karakter van een ver oordeling heeft. De Engelse ochtendbladen constate ren een overweldigende overwinning voor de Gaulle's nieuwe grondwet en sommige kondigen de geboorte van Frankrijks Vijfde Republiek aan. Het Russische partyblad Prawda zegt vandaag tn een artikel over het Franse plebisciet, dat de ..fascistische escapades" van de regering-de Gaulle het aantal neen-stemmers laas hebben gehouden. „In de vier maanden die rijn verlopen sinds de Gaulle aan de {Van onze correspondent) Vanmorgen ontdekten arbeiders van een kistenfabriek aan het Donkere ipaame ter hoogte van de Friese Var- kensmarkt in Haarlem het drijvende stoffelijk overschot van de jongste van de sinds woensdag vermiste broertjes Terzijlbergh. Zijn zevenjarig broertje is nog niet gevonden. Er wordt inten sief gedregd en kikvorsmannen blijven duiken. i«tf twam, ïljn fascistische escapa des een alledaags verschijnsel gewor den. Het doel van dit alles was ie stemmen van het volk dat neen wilde zeggen te verstikken," aldus het bla-d, Met hun „ja" maakten da kiezers een einde aan de Vierde Republiek, die in haar korte geschiedenis van twaalf jaar 25 zwakke regeringen had zien komen en gaan met politieke cri sis die het land op de rand van een burgeroorlog brachten. De Fransen zullen hrnovember nog maals ter stembus gaan ditmaal om een nieuwe president te kiezen, en wie zou dit anders kunnen zijn dan generaal de Gaulle? Van het moment af dat de stemmen begon te tellen, bestond er niet de minste twijfel aan de uitslag. De uit slagen uit de steden en dorper over het gehele land waren vrij eentonig: 70 procent „oui" hier, 75 procent daar, 80 tot 85 procent elders. De Gaulle zelf was zo overtuigd van zijn overwinning dat hij zich zondag avond reeds om 11 uur ter ruste begaf. Het was niet alleen een overwinning voor de generaal van historische fee- Menlf!, maar teven» een verpletterende nederlaag voor de Franse communis tische partij. De communisten, van de aanvang af de Gaulle's verbitterde vijanden, had den een heftige meedogenloze cam pagne gevoerd tegen de nieuwe consti tutie. Zü faalden en hun nederlaag was des te groter daar de gebieden waar zy tot dusver altijd vaste voet aan de De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles, heeft zater dagavond verklaard, dat elke Ameri kaanse capitulatie voor communisti sche dreigementen tn de Straat van Formosa gevolgen sou hebben, die de defensie van West-Europa zouden ver zwakken, Dulles zei, dat communistisch-China, gesteund door Rusland, probeert „de V.S. te verdrijven van Formosa" en dat dit een vuurproef is van de vastbera- dendheic van Amerika. Als de V.S. in Azië aan die arrogan te eis zouden toegeven, aldus Dulles, zouden de gevolgen in West-Europa gevoeld worden. Wat betreft Quemoy zet Dulles; Er wordt thans een poging tot vernieti ging van de HAVO geconcentreerd op een punt dat geografisch aan de an dere kant van de wereld ligt. op een punt waar de communisten een capi tulatie het waarschijnlijkst achten. Doch desondanks zijn de beginselen die hier op het spel staan dc baginse len waarop de NAVO berust. Ais- zy in Azië niet gelden en niet worden gehandhaafd, dan kan niet met ver trouwen worden aangenomen dat zy zullen gelden en gehandhaafd blijven in Europa. Dulles zei nog, dat de V.S. niet ver wachten dat de NAVO militaire steun za! verlenen in het gebied van For mosa. President Tsjang Ka» Sjek van na- tionaiistisch-China heeft vandaag ver klaard dat de nationalisten noch In Warschau noch eventueel in de Ver. Naties concessies zulle?» doen, voor wat betreft de kwestie-Quemoy. Tsjang grond hadden, zich achter de generaal schaarden. De Franse communistische party, die sinds 1945 bij elke algemene verkie zing dertig procent der stemmen wist te behalen, zag haar-aanhang snel krimpen. Zy en de verscheidene niet communistische tegenstanders van de nieuwe grondwet slaagden er in slechts 20 procent' van het totaal uitgebrachte aantal stemmen op zich te verzamelen. Dat kan slechts een ding betekenen; dat miljoenen die op de communistische party plachten te stemmen, zich ach ter de Gaulle hebben geschaard. Dn» Vijfde Republiek y,at eerst in ja nuari in werking treden als zy zondag officieel wordt geproclameerd. De huidige Nationale Vergadering zal blijven bestaan tot nieuwe verkiezin gen zullen zyn gehouden en Coty zal als president aanblijven tot een nieuwe wordt gekozen. Maar volgens de grondwet zal de Gaulle »ijna alles mogen dien wat hij wil, zelfs het schrijven van een nieuwe verkiezingswet. Artikel 92 van de grondwet zegt: „De regering kan (gedurende de overgangs periode van vier maanden) maatrege len op alle terreinen treffen, die zij nodig aent voor het welzyn van de na-, tie, de bescherming van baar burgers en de bescherming van hun vrijheden". Zij kan derhalve „interneringskam Een Nederlander was de 35 miljoen ste bezoeker van de Expo in Brussel. Het was de 38-jarige timmerman Willy Jouret uit het grensplaatsje Klinge in oostelijk Zeeuws-Vlaanderen, die za terdag met zyn vrouw en »yn zwager naar de Wereldtentoonstelling was ge komen. De hesr Jouret ontving niet min der dan 85 geschenken uit handen van Belgische en buitenlandse hostesses. Daarbij waren een naaimachine, twee camera's, een verzameling grammo foonplaten en een kaas van twaalf kilo. Er was een speciale vrachtwagen om de cadeaus naar Kinge te brengen. Het drietal werd voorts een vorste lijke ontvangst bereid. Men verwacht dat de Expo bij de sluiting op 19 oktober door ongeveer veertig miljoen mensen zal zijn be zocht. By de opening van de tentoon stelling op 17 april hoopte men op 35 miljoen bezoeken. pen" oprichten voor Algerijnen die ver dacht worden van terrorisme. Zij kan ook de communistische party buiten de wet stellen. Maar naar verluidt is de Gaulle er tegen de communistische party te ver bieden. Hij .heeft ei niet teroin de. be voegdheid voor. (Van onze correspondent) Een zes maanden oude baby var het echtpaar M. A. L. uit Nagele (N.O.P.) is bij een verkeersongeval ie Harder wijk om het leven gekomen. Mevrouw L werd ernstig gewond. De auto, die door L. bestuurd werd, slipte en botste tegen een boom. L. zelf werd lichtgewond, evenals twee van zyn kinderen en een zwager, die ook in de auto zaten. meende dat de kwestie momenteel niet naar de Ver. Naties verwezen moet worden. Tsjang verklaarde voorts dat er geen sprake kan zyn van een staakt- het-vuren in het Straat van Formosa. Hij zei dat de nationalisten het Chi nese vasteland zullen bombarderen, als Quemoy ernstig bedreigd wordt. (Van een onzer verslaggevers) In een café aan de West Duelstraat te Rotterdam is zaterdagnacht de 20- jarlge vrouw M. JU W. d. G.-B. door haar man om het leven gebracht. De da der de 25-jarige matroos ter grote vaart P. J.m v. d. G. kon in de loop van da nacht worden aangehonden. Hy heeft een volledige bekentenis afgelegd. Sinds enige tyd leefde het echtpaar gescheiden van elkaar- Zaterdagavond verscheen v- d. G. in het café waar zyn vrouw zich in de achter het café ge legen danszaal bevond. Toen de ma troos in de danszaal kwam trachtte hij een gesprek te beginnen met zyn vrouw. Zy schonk echter nauweiyks aandacht aan hem. Even later ver dween v. d. G. Een half uur daarna keerde hy te rug. Zyn vrouw had intusen de dans zaal verlaten en zat nu aan de bar tn het café. Plotseling trad v. d. G. op haar af, halde een dolkmes te voor schijn en stak zijn vrouw hiermee enige malen in de rug en borst. He vig bloedend viel het slachtofer op de grond- De dader zag kans de vlucht te,ne men. Hy sprong door een deurruit- en verdween in de duisternis. Later heeft de politie hem gearres teerd. Hij droeg het dolkmes nog bij zich. De vrouw is in aller yi naar het zie kenhuis aan de Coolsingel overge bracht. Operatief ingrypen bleek hier noodzakelijk, maar mocht niet meer baten. Een kwartier na aankomst in het ziekenhuis is de vrouw overleden. (Van een onzer verslaggevers) Rotterdam zal hoogstwaarschijnlijk toch zijn uitzichttoren aan de Parkha ven krijgen. Het comité N.V. Eurotoren i.o. heeft zich tot het college van R. en W. te Rotterdam gewend met de me dedeling dat het van plan is, ondanks het uithiyven van steun der gemeente, de toren te bouwen en in exploitatie te nemen. Het comité heeft thans ge vraagd een aanbieding in erfpacht van het perceel te ontvangen. B. en W. van Rotterdam menen aan het verzoek te moeten voldoen en het stuk grond, waarvan de waarde op 160.000 gulden gesteld wordt, uit te geven in erfpacht tegen een jaar- lykse kanon van 7600 gulden. De tails van de overeenkomst zullen worden vastgesteld als de gemeente raad zich in beginsel heeft uitge sproken de bouw te helpen mogelyk maken. De meerderheid van de commissies voor de financiën en de openbare werken kan zich met de gronduitgifte verenigen. Een minderheid heeft nog bezwa ren, in het byzonder tegen de plaats waar de toren zal worden opgericht. Daarnaast acht men het niet uitgeslo ten dat de bouw tot gevolg zal hebben dat andere belangrijkere werken voor lopig niet ter hand zullen kunnen wor den genomen. Donderdag zal de gemeenteraad zich over deze aangelegenheid hebben uit te spreken. Een maand geleden had de Rotter damse raad er bezwaar tegen finan ciële medewerking aan de bouw te verlenen, Maar tegen de bouw van de toren zelf zal de raad waarschyniyk niets hebben. (Vau een onzer verslaggevers) De 82-jarige heer J. Corver uit de Zwaardenmakerstraat In Bussum is zaterdagnacht door kolendampvergifti ging om het leven gekomen. ZUn 77-ja rige echtgenote werd in zeer ernstige toestand naar het Majellaziekenhuis vervoerd, waar zy hedenmorgen Is overleden. Oorzaak van de kolendampvergifti ging is het verkeerd plaatsen van een kachelpijp in de schoorsteen. Het ge sloten einde van de pyp, waarin roet wordt opgevangen, was in de schoor steen gestoken. Toen de buurman van het echtpaar zaterdagnacht om halféén thuiskwam, zag hij in de woning van de heer en mevrouw Corver nog licht branden. Hy vond dat vreemd, want de oude mensen bleven nooit zo laat op. Toen hy door de voorruit keek, zag hij dat de heer Corver, die invalide was, be wegingloos in zyn rolstoel zat. Zijn vrouw lag op de grond. De buurman belde een familielid van de heer Corver op, die hem advi seerde de politie te alarmeren. De politie was zeer spoedig ter plaatse en bracht onmiddeliyk dt heer en mevr. Corver naar buiten. Alleen mevrouw Corver vertoonde nog enige tekenen van leven. Op advies van dt politie helde de buurman de dienstdoende arts van de centrale doktersdienst op. Mevrouw Corver had al drie kwartier op- het grasveld voor haar woning ge legen, toen er nog steeds geen medi sche hulp was verschenen. Ten slotte kwam de ambulance ter plaatse, die mevrouw Corver naar het Majellazie kenhuis bracht, waar zij hedenmorgen om halfzeven is overleden. (Van onze correspondent) De rector-magnificus van de Rijks universiteit te Groningen, prof. mr. H J. Scheitema, heeft opdracht gegeven een diepgaand onderzoek in te stellen naar de methoden, waarop in Gronin gen de ontgroening is geschied. Dit is gebeurd naar aanleiding van verschillende geruchten en enkele pu- blikaties, als zouden er In Groningen by de ontgroening drie groenen min of meer ernstig gewond zijn geraakt Klachten hebben de rector-magnifi cus niet bereikt, maar hy wil uitge maakt zien wat er aan de hand is ge weest Het is niet ty.kend cpot wie het onderzoek zal worden verricht. TIJDENS het weekeinde stond het weer in Nederland onder invloed van een gebied van hogedruk, dat zich over een groot deel van het Europese vasteland uit strekte. Als gevolg hiervan was er veei zonneschijn en liep de temperatuur op de meeste plaatsen op tot 18 a 19 graden. Tegen de avond bereikte een uit het wes ten komend front Zeeland. Het veroorzaak te in de zuidwestelijke provincies enkele onweersbuien. In Vlissingen viel 4 mm regen. Het front is nu geheel opgelost, maar een volgend front heeft Wert-Engcland al bereikt. Het behoort hij een diepe depres sie, waarvan het centrum vanmorgen op 700 kilometer ten westen van Ierland lag. Het bracht langs de weskust van Enge land plaatselijk meer dan 25 mm regen. Het gebele systeem van front en depressie be weegt langzaam naar het oosten. Als gevolg hiervan blijft de wind in onze omgeving overwegend zuidelijk en duurt het betrek kelijk zachte weer voirt. Het is waarschijn lijk dat het front morgen Nederland zal bereiken en ook hier enige regen zal ver oorzaken. (Van onze Haagse redacteur) Minister Staf heeft besloten een in tern onderzoek te doen instellen naar de vraag wie geheime gegevens uit de notawisseling over de Friendships voor het leger, aan derden heeft ver strekt. In publikaties, de vorige week ge daan, is minister Staf ervan beschul digd in strüd met de oovattlneen van de chef luchtmachtstaf "te hebben be sloten tot een bestelling van Friend ships. Maar drie tussen aanhalingste kens geplaatste citaten blijken letter lijke uittreksels uit zeer geheime brie ven en rapporten te rijn. Een of meer militaire rif burgerlijke ambtenaren van het ministerie van Oorlog hebben blykbaar niet geaar zeld om deze geheime brieven aan de openbaarheid prys te geven ten be hoeve van een aanval op het beleid van minister Staf, Zyn de inlichtingen in deze affaire verstrekt door een functionaris die de dienst onlangs heeft verlaten? Men vermoedt van wel. Reeds eerder zyn publikaties ver schenen waarin van geheime gegevens gebruik werd gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) lu de nacht van vrijdag op zaterdag jl zUn uit een binnenkamer van het Uijksmusenn te Amsterdam enige bij zonder kostbare gouden voorwerpen van grote historische waarde gestolen. De directie en de politie achten het onbegrUpeiyk, hoe de indringer kans heeft gezien het museum ongemerkt binnen te komen en te verlaten. Naam. Straat: Woonplaats: Wenst zich ingaande heden te abonneren op bet dagblad Irouw ea ontvangt gedurende 14 dagen de kranl gratis Betaling zal geschieden per week (61 cent)/pet kwartaal 7.90), Doorhalen wat niet gewenst wordt. U wordt verzocht deze bon toe te zenden aan Administratie „Trouw", Witte dt Withstraat 30, Rotterdam.

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1