Spaarstimulans Traag A.R.-FRACTIELEIDER ZN DE TWEEDE KAMER: verdelende gerechtigheid moet betracht worden Guinea wil graag band met Frankrijk bewaren Koffie 6 tot 12 cent goedkoper Dulles: „Ontr Quemoy TSJANG wil er niets van weten Assemblage in Rotterdam van Simca. Chrysler en Vedette-lijn Opnieuw diefstal uit museum Mr. Luns sprak met Dulles Chrissemeuje 109 Ontwikkeling van wereld roept om chr. politiek Spoedig delegatie naar Parijs? Ambonees geslagen door politieman Blanken laten hun plan varen Terroristen gepakt die Eiffeltoren wilden opblazen VERKLARING VAN TOERÊ S" WOENSDAG I OKTOBER 1958 ZESTIENDE JAARGANG No- 4109 Munt Opticiens in vitte jas naar ministeries J Directeur: H. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H J 55 BKUiNS SLOT (Van onze parlementaire redacteur) TN de Tweede Kamer zijn gisteren de politieke beschouwingen over de Rijksbegroting 1959 begonnen. Aan de regeringstafel hadden de minister-president dr. Drees en de ministers en staats secretarissen plaatsgenomen, behalve de ministers Klompé, Cals en Luns. De publieke tribunes en de gastenloge waren tot aan de laat ste plaats bezet. Op de sprekerslijst stonden achtereenvolgens de namen van prof. Oud (VVD), De Groot (CPN), fiomme (KVP), Burger (PvdA), Bruins Slot (AR), Gortzak (dissident Comm.), Van Dis (SGP) en Tilanus (CH). JT|E heer Bruins Slot (A.R.) ving zijn rede aan met de opmerking dat de Troonrede onvoldoende antwoord geeft op de vraag wat de regering gaat doen. Iets positiefs van grote allure is er niet in le vinden. Dat is jammer want we leven in een tijd van grote spanning en grote politieke vraagstukken. Tegen de achtergrond daarvan had de regering haar houding en beleid moeten schetsen. Veel mensen zijn gedeprimeerd. Zij onttrekken zich aan de span ningen en houden zich slechts bezig met hun materieel hestaan De jongste Troonrede versterkt deze verkeerde mentaliteit, omdat onvoldoende een politiek beleid naar voren brengt dat hen weer met idealisme vervult en waarvoor de mensen warmlopen. Rijkelijk laat ïn Kruisüerg ie Doelinchem LITTLE ROCK Zie verder pag. 4, 6e kol.) DE Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft dinsdag op zijn wekelijkse persconferentie nieuwe, sterke toespelingen gemaakt, dat de Ver. Staten de Chinese nationa listen van Tsjang Kai Sjek zul len trachten te overreden, hun strijdkrachten van Quemoy en Matsoe terug te trekken als de Chinese communisten zouden in stemmen met een bestand in de Straat van Formosa. 1^. Ai Succes uoor Franse politie 14 dagen gratis f uur. alteram» witte oe Witastraat 30 - l'aiet. 113700 14 u Poetboe im - Postgiro No. 424518, Klacateodienst abonnementen: 18.30—-19.30 Saterdag» 1718 uur. Telefoon 113700 '»-Gr*TenhJ;c: Huygeneplem 1 - Tetel. 183467 13 lijnen). Postbus 109i - Postgiro No, 424867. Klachtendie net, 18-30—18.30 u. Telel. 362069. Oordrsebt: Schettersplem 3 - Postgiro No 424208 Telefoon 4570 Kicchtdndlenrt na 1730 uur 7314. femedam: Langs Kerststraat 24 b - Telefoon 67882. Abonnementsprijs ftl oent per week f 2.65 per maand, f7,30 pw kwartaal. Losse nummer» 15 cent Versehirat davelïïka (Geldig tot morgenavond) ENKELE BUIEN. Veranderlijke bewolking met enkele buien. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. Morgen: Zon op: 6.41 Maan op: 20.27 onder: 18.17 onder: 11.12 DE zojuist begonnen maand staat in het teken van het sparen. Met ingang van vandaag treedt de jeugd spaarwet in werking. De propaganda voor het jeugdsparen begint. En als het einde van de maand daar Js, zal ter gelegenheid van de viering van de wereldspaardag opnieuw na drukkelijk gewezen worden op de nut tige functie van het sparen. Er is bij de parlementaire behande ling van de jeugdspaarwet door som mige afgevaardigden een nogal gere serveerde houding aangenomen. Men had er, vooral met het oog op het stre ven naar bezitsvorming, niet zoveel verwachting van. Het wetje is zelfs vergeleken met eeD spruitje verpakt in cellofaan' papier met strikken. De vergelijking is aardig gevonden, maar toch hoede men zich voor over drijving naar de verkeerde kant. De jeugdspaarwet is op de weg naar be zitsvorming inderdaad een bescheiden stap, doch niettemin van betekenis, Jonge mensen, die van deze regeling gebruik maken, zullen, wanneer zij- overgaan tot de stichting van een ge zin, zich duurzame consumptiemidde- Jeu kunnen aanschaffen, waarvan zij jarenlang plezier hebben. Het is toe te juichen, wanneer van overheidswege een stimulans uitgaat, welke ertoe leidt dat de jeugd weer op verantwoorde wijze gaat sparen. Als gevolg van het Eerste-Kamerde- bat is ook een soepeler regeling ge troffen ten aanzien van de minimum- iniage, welke aanvankelijk op vijf gul den was gesteld. Daarvan zal thans, zoals staatssecretaris Schmelzer me dedeelde, in onderling overleg tussen spaarinstelling en jeugdige spaarder kunnen worden afgeweken, indien de spaarinstellingen over de bezwaren van stijgende administratieve kosten willen heenstappen. Animo om te spa ren wordt bevorderd door een goed spaarklimaat. Van de ontwikkeling va., dat klimaat zal in belangrijke mate afhangen of de jeugdspaarrege- ling een succes wordt. t N de Eerste Kamer is ook het stre- i vén naar bezitsvorming in meer algemene zin ter sprake gekomen. De voorzitter van het CNV. de heer M. Ruppert, heeft namens de A.-R.-frac- tie daarover *n aantal principiële op merkingen gemaakt en enkele midde len aangegeven waarvan de overheid gebruik kan maken om de lust tot be zitsvorming door sparen te bevorde ren. Hij noemde o.a. als zodanig de be waking van de waardevastheid van het geld, het geven van goede voorlich ting, het dienstbaar maken van de fi nanciële politiek aan het bevorderen van sparen en bezitsvorming en een meer gedifferentieerd loonbeleid. Ten slotte noemde de heer Ruppert ook de herziening van de structuur en de rechtsvorm van de onderneming. „De brede groep van loon- en sala- nstrekkenden zou daardoor ook daad werkelijk betrokken kunnen worden bij de problematiek van sparen, be zitsvorming en investeren, met alleen op 'l niveau van bet bedrijfsleven als geheel en op dat van de bedrijfstak ken, maar vooral ook op het stuk van de onderneming zelf". In dit verband uitte de heer Ruppert kritiek op de regering dat zij- de SER zelfs nog niet heeft geviaagd om ad vies over de herziening van het ven nootschapsrecht. De zaak is nu al ja ren in het parlement aan de orde. Twee jaar geleden deed de minister president bij het optreden van het ka binet op dat punt de toezegging dat een onderzoek zou worden ingesteld naar de mogelijkheid van een herzie ning. In januari van dit jaar heeft dr. Drees, daarover geïnterpelleerd, als zijn mening te kennen gegeven dat een aanvrage om advies bij de SER ook z.i. het beste was. Toch is er sindsdien nog steeds niets gebeurd. Terecht heeft de heer Rup pert zich beklaagd over deze trage Ontwikkeling. Het wordt tijd, dat er meer schot komt in deze zaak. Een initiatief van regeringswege zou er stellig toe bijdragen, dat het dode punt, waarop we klaarblijkelijk zijn aangeland, wordt overschreden. Het is lang niet onmogelijk, dat van de zij-de van het maatschappelijk leven de weg kan worden aangegeven naar de op lossing van dit vraagstuk. Minister Luns heeft gisteren in Washington een onderhoud gehad met zijn Amerikaanse ambtgenoot Dulles. Mr, Luns sprak over een „zeer lang en openhartig onderhond, dat echter nog Biet Is afgerond". Mr. Luns sprak ook met Christian Herter, de onderminister van Buiten landse Zaken en met C. Burke Elbrick, de assistent-minister van Buitenland- Be Zaken belast met Europese kwesties Vermindering van subsidielast zaak van groot belang Donderdag hoopt de oudste Inwoonster van Nederland, de weduwe Christina KarnebcekBaks uit de buurtschap Hol- terhoek bij Eibersen (Gld.), beter bekend als Chrissemeuje, haar 109de verjaardag te leren. Waarschijnlijk is Chrissemeuje de oudste vrouw, die Nederland in deze eeuw gekend heeft In verband met de gezondheidstoestand van Chrissemeuje ral de verjaardag in intieme kring worden gevierd. De heren Van Wingerden en Oud leverden voor de radio kritiek. Ten onrechte. De regering treft geen blaam, dal zij advies vroeg. Vermin dering; van de subsidielast is een zaak van srod belang. Het zou van grote betekenis zijn als ieder mens uit zijn Inkomen weer de werkelijke prijs van de goederen die hij gebruikt be taalt. Als de regering hierover ad -vies vraagt, begrijpt spr. niet wat de heer Oud daar op tegen kan hebben Het is bekend, dat de heer Oud niet zo enthousiast is over de S.E.R. en dat hem andere organisatievormen •voor ogen staan tussen overheid en bedrijfsleven, maar de S.E.R Is er nu eenmaal en hij is adviseur der re gering krachtens de wet. Het verwijt van de heer Oud, dat de regering niet regeert, gaat niet op. Het is niet waar, dat de regering geen maatregelen in overweging heeft. Dr. Bruins Slot bewees dat door twee pas sages voor te lezen uit de brief van de regering aan de S.E.R. Het des betreffende hoofdartikel in „Trouw" werd daarom terecht geschreven. De heer Oud had beter dichter bij huis kunnen blijven, nl. by de NJt.C., die op 24 sept. jl. de radiorede van de heer Oud besprak en daar weliswaar EKOE TOERe, de 36-jarige pre mier van Guinea, dat zich pas uil de Franse unie heeft gestemd, heeft verklaard, dat Guinea onafhankelijk heid wenste cn alle gevolgen aan vaardt. Maar Guinea wilde ook banden handhaven, heizij rechtstreeks met Frankrijk, hetzij met de Franse ge meenschap, die door de nieuwe Franse grondwet is geschapen. Guinea zou willen profileren van het artikel in de grondwet met betrekking tot de oprichting van een verbond van vrije volken. (Het artikel, waarop premier Toeré zich beroept, stelt de Franse republiek of de Franse gemeen schap in staat, overeenkomsten aan te gaan met staten, „die met haar een soort associatie willen aangaan ter ontwikkeling van hun beschaving". Waarnemers zijn van oordeel, dat de bedoeling van het artikel is, een band tussen Frankrijk en de onafhankelijke staten van Marokko en Tunesië moge lijk te maken). Premier Toeré zei voorts, dat Guinea binnenkort een delegatie naar Frank rijk zal zenden als het er zeker van is dat deze delegatie ook ontvangen wordt. Guinea zou in de eerste plaats bij Frankrijk om bijstand aankloppen, maar als het werd „teleurgesteld" zou het zich tot anderen wenden. Intussen zijn in Parijs reeds bespre kingen begonnen tussen Frankrijk en andere westelijke landen over de vraag hoe te voorkomen dat de Sowjet-Unle uit de nieuwe situatie in Guinea munt zal slaan. De meer dan 2.000 ambtenaren van Franse nationaliteit in Guinea blan ken zowel als kleurlingen zullen over twee maanden geleidelijk worden SEKOE TOERE overgeplaatst. De Franse regering zal geen druk uitoefenen op de Franse particuliere zakenlieden om zich uit Guinea terug le trekken. Een groot deel van handel en industrie is in handen van Fransen. Met ingang van vandaag zijn de kof fieprijzen verlaagd. Deze verlaging, die een gevolg is van een daling op de wereldmarkt, bedraagt over het alge meen 6 tot 12 cent per pakje van 250 gram. veel vriendelijke woorden aan wijdde, maar t.a.v. het punt, hier in het geding, schreef dat bij de publieke opinie de neiging is gebleken te menen dat de regering om advies had gevraagd om zich daarachter te kunnen verschuilen. Dit is echter een misvatting, aldus dat blad, want de Wet op de Bedrijfs organisatie is duidelijk. De publieke opinie, waarvan de N.R.C. gewaagde, is de opinie van de heer Oud. IETS anders is, dat de regering de zaak op een vrij ongeluk kige wijze aan de orde heeft gesteld en rijkelijk laat is met het vragen van advies. Was dit eerder gebeurd dan had de Troonrede concreter kun nen zijn. Bovendien dreigt er verwar ring te ontstaan, In de Troonrede is sprake van een zo stabiel mogelijk loonniveau, in de brief aan de S.EJR. spreekt de regering over gehele of gedeeltelijke afschaffing der subsi dies in het kader van een aanvaard bare ontwikkeling van het loon en prijspeil, terwijl minister Suurhoff in de nieuwe memorie van toelichting op de begroting van Sociale Zaken zegt dat „rust op loongebied beslist noodzakelijk is". De laatste uitlating is min of meer in tegenspraak met de beide eerste. Dat had de regering moeten voorkomen. De wijze waarop de heer Van Win gerden van het N.V.V. ceageerde voor de radio wekte de indruk dat het N.V.V. de regering onder onaan vaardbare pressie wilde zetten. Hier trad de pressure-groep in al haar on behouwenheid naar voren en het is koren op de molen van hen, die af kerig zijn van een goed bewerktuigde maatschappij en radicale staatscmt houding prediken. Wat ons betreft, aldus de heer Bruins Slot, wij zullen het S-E.R.-ad- vies afwachten en vermindering van (Van onze Haagse redacteur). Een van de zeven Ambonezen onder de 37 ex-verstekelingen die eer gisteren per Joh. van Oldenbarneveldt naar Indonesië zijn teruggestuurd, heeft een brief achtergelaten wnann hij beweert in de Kruisberg te Doe- tinchem te zijn geslagen door een politieman. Deze schriftelijke klacht (de naam van de briefschrijver is be kend) wordt natuurlijk onderzocht, maar er kan nu reeds op gewezen worden dat de verstandhouding tussen het bewakend personeel en de ver stekelingen op de Kruisberg steeds uitstekend is geweest. Incidenten de den zich niet voor. Dit wordt ook be vestigd door Maatschappelijk Werk. Tijdens het verblijf heeft zich nooit iemand beklaagd over de behandeling. De vereniging van blanken in Little Rock die van plan was de middelbare scholen aldaar als particuliere instel lingen te heropenen, heeft dinsdag be kendgemaakt dat zij van haar voorne mon afziet. Deze mededeling kwam nadat het federale Hof te Omaha had meege deeld, dat de scholen deze week nog niet aan de particuliere verenigingen mochten worden verhuurd aangezien het Hof de huurcontracten eerst wilde onderzoeken. Een leider van de groep particulieren te Little Rock heeft medegedeeld, dat vandaag een nieuw plan bekend gemaakt zal worden. Maar een woord voerder. die in nauw contact staat met gouverneur Faubus, zei: „Wij zijn aan het einde van ons Latijn". De gemeenteraad van Norfolk (Vir ginia) heeft dinsdag de noodtoestand afgekondigd en de staat verzocht de zes middelbare scholen onmiddellijk te heropenen jn het belang van de stad. De scholen waren gesloten krach tens de anti-integratiewetten van Virginia. fVan onze Haagse redacteur). Aye opticiensbedryven in Neder land, aangesloten bij de federatie van Nederlandse opticiens organisaties, zullen woensdag 8 oktober gesloten zijn. De opticiens gaan dan namelijk naar Den Haag waar zij in de Dierentuin een grote protestvergadering zullen houden. Na afloop gaan de opticiens in hun witte jas een plechtige stoet formeren en dan naar de ministeries van Econo mische Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Daar zullen peti ties worden aangeboden. subsidielast toejuichen want subsi dies komen ten goede aan mensen die het wel en die het niet kunnen beta len. De verdelende gerechtigheid zal echter moeten worden betracht, zodat de lasten naar draagkracht worden gespreid. De botte afwijzing van het N.V.V. betekent alleen maar het con tinueren van een voordelige positie der meest draagkrachtlgen. Spr gaf uiting aan zijn instemming met de opvattingen van het C.N.V. (bereid heid tot overleg) en wees er op dat het verschil tussen chr, en niet chr. vakbeweging weer eens principieel aan het licht is getreden. JN Japan heeft de orkaan „Ida" meer dan een half miljoen mensen dakloos gemaakt en overstromingen veroor zaakt welke aan honderden mensen het leven hebben gekost. Een groot aantal mensen wordt bovendien nog vermist, Deze foto toont een vrachtauto met redders en een bootje, op weg naar een overstroomde straat in Tokio waar dringend hulp moet worden geboden. „Ida" is een van de ergste orkanen uit de geschiedenis uit het vaak geteisterde Japan. Maar president Tsjang Kal Sjek heeft vandaag ip feite verklaard dat hij gekant is tegen een vermindering van zijn strijdkrachten op de eilan den voor de kust van rood-China of enigerlei verandering in de status ervan. De nationalistiseh-Chinese lei der verklaarde niet veel te geloven van de berichten van minister Dulles als zon het „niet verstandig zijn de omvangrijke strijdkrachten van natio nalistisch-China op de eilanden te bandhaven als een wapenstilstand iflf# stand gebracht kan worden." „De heer Dulles moet weten," aldus Tsjang, „dat het alleen maar wensdro men zijn om de Chinese communisten om een wapenstilstand te verzoeken. Aangenomen dat de heer Dulles de verklaring afgelegd heeft die hem toe geschreven wordt, dan zou het toch een eenzijdige verklaring zijn en mijn regering zou niet verplicht zijn zich daaraan te houden," aldus Tsjang, Dulles moedigde Peking gisteren aan tot een bestand te komen en de rode troepen zoveel mogelijk van de kust van het Chinese vasteland terug te trekken. President Mao Tse Toeng van rood- China heeft vandaag verklaard dat communistisch-China „niet alleen over een sterk beroepsleger moet beschik ken, maar ook het aantal dienstplich tigen moet vermeerderen". Hij achtte dit nodig met het oog op de toestand in de Straat van Formosa. Adlai Stevenson, de voormalige democratische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, heeft dinsdag in een rede de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten gehekeld. Volgens Stevenson dienen de V. S. Formosa te verdedigen, maar niet Que moy en Matsoe. Voor de Straat vaa Formosa zou een bestand moeten wor den gesloten en de nationalistische troepen dienden de eilanden voor het Chinese vasteland te ontruimen. V. (Van een onzer verslaggevers) De werknemers van de N-V. NEKAF in Rotterdam (assemblage van Simca- automobielen) worden niet ontslagen. Ontslag heeft geruime tyd in de lucht gehangen, maar de zaken hebben thans een zodanige keer genomen, dat het bedrijf zelfs een vrij groot aantal nieu we werkkrachten moet gaan aantrek ken. In de Rotterdamse fabriek, die vroe ger Kaizer-Frazer-automobielen en jeeps heeft geassembleerd voor Kaizer- Frazer en Willys en vervolgens de Franse Simca is gaan monteren, zul len namelijk binnenkort behalve de Simca, de Amerikaanse Chrysler en de Franse Vedettelyn (Versailles, Cham- bord en Beauheu Simea's erfenis van de samenwerking met Ford) worden geassembleerd. De Vedettelijn werd tot nog toe ge ïmporteerd en verkocht door de N.V. Nederlandse Fordfabriek. Dit hieli verband met het feit, dat de Ford-fa- De Franse politie Is er gisteren bU razzia's in geslaagd de Algerijnen te arresteren die verantwoordelijk moe ten worden gesteld voor enkele van de meest spectaculaire sabotagedaden van de laatste tijd. In Rouaan werden vijftien Algery nen aangehouden die beschuldigd wor den van een poging tot bomaanslag op de Eiffeltoren. In Marseille arresteerde de politie veertien personen, onder wie twee vrouwen, die beschuldgid worden van de brandstichting in de grote olieraf finaderij van Mourepiane en het plaat sen van een bom aan boord van het Franse passagiersschip „President de Cazalet" even voordat het schip naar Algiers vertrok. Het Franse kabinet is gistermiddag vierenhalf uur bijeengeweest ter be spreking van maatregelen die een ein de moeten maken aan het Algerijnse terrorisme. brieken aandelen bezaten (15 pet van het totaal) in de Franse Simcafabrie- ken, sinds deze de Franse Ford-fabriek (Vedette overnamen. Morgen staakt Ford en haar dealersorganisatie deze verkoop, want het Amerikaanse Chrysler-con cern heeft, behalve een deel van de Fiat-aandelen, alle Ford-aandelen in Sihca overgenomen. Chrysler bezit thans 25 pet van de aandelen in Sim ca. Fiat nog tien pet. Simca zelf heeit de rest. Intussen heeft de N.V. NEKAF (Ne derlandse Kaizer-Frazer-fabrieken) opgehouden te bestaan- Het bedrijf heet nu: Chrysler International SA..; in wezen is het een Zwitserse vesti ging. De overdracht heeft in novem ber plaats. De assemblage van de Simca-auto- mobielen gaat, in tegenstelling tot de verwachtingen van enige maanden ge leden, thans gewoon door. Tevens krijgt het bedrijf dan Chrysler-automobielen te assembleren voor Europa en waar schijnlijk zelfs voor Zuid-Amerika. Ook de Vedette-modellen, die Ford al tijd kant en klaar over kreeg uit Frankrijk en Antwerpen, zullen bin nenkort in Rotterdam worden geas sembleerd. Een en ander zal een aan zienlijke uitbreiding van het bedrijf en van het personeel noodzakelijk maken. Tot tweemaal toe is de laatste we ken ingeborken in het Erve Kots te Lieveke, een tussen Groenlo en Lich tenvoorde gelegen museum, waar al tientallen Jaren een coUectie van in de streek gebruikte oude opgegraven voorwerpen is verzameld. Bil de dief stallen zijn een aantal koperen ketels, tinnen borden, porceleinen kopjes en schotels e.d. verdwenen. Sommige de zer voorwerpen zijn later in de omge ving teruggevonden; de dief heeft ze kennelijk van onvoldoende waarde ge acht. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de dief bij de eerste inbraak de' sleutel van het museum heeft kunnen gebruiken, die de eigenaar na een rondleiding steeds wee rop een be paalde plek placht te hangen. IJe sleutel was dan weliswaar niet direct zichtbaar, maar voor een bezoeker met kwade bedoelingen zou het een klein kunstje zijn geweest hem naderhand te pakken. Bij de tweede diefstal die de vorige week werd gepleegd, is in elk geval die sleutel niet gebruikt. Over de waarde van het gestolene lo pen de meningen uiteen. De rijkspoli tie te Groenlo spreekt van „kruimel diefstallen", waarben zeker geen kunstvoorwerpen zijn verdwenen en mogelijk zelfs niet eens sprake is van antiek; de eigenaar vindt dit evenwel een onderschatting van de waarde van net gestolene. De directie kon ons nog niet medede len tot hoever deze uitbreiding zal gaan. Naam Straat. Woonplaats: \tensi zich ingaande heden te abonneren op het dagblad 1 rouw en ontvangt gedurende 14 dagen de krant gratis Betaling zal geschieden per week (61 cent)/per kwartaal (f 7.90). Doorhalen wal niet gewenst wordt. U wordt verzocht deze bon toe te zenden aan Administratie „Trouw", Witte de Withstraat 30, Rotterdam,

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1