de Oud en feiten LEGER KRIJGT ALLE MACHT I Brandende barricade Onpraktische grondwet buiten werking Sluit Soesterberg straaljagers voor I Toestand van Paus zeer ernstig 1 Verontwaardigde Ambonezen gaan minister petitie aanbieden r Nieuw verlies voor Bagdacl-Pact? Ds. W. H. A. Nelck overleden „Vooral op u mooie dag is het buiten niet te harden" MOSKOU WIL „GELIJK SPEL IN ATOOMPROEVEN Faubus beschuldigt Washington Verkoop volle melk wordt niet verboden Tanks vuurden op menigte bij Beiroet Sigarettenindustrie wil lagere omzetbelasting UITWIJZING 37 VERSTEKELINGEN Openbare mening wakkerschudden INWONERS (MOE VAN T LAWAAI): Arbeider kreeg ijzeren deur op bet hoofd TANTE VERMOORD: 2 ]/2 JAAR WOENSDAG 8 OKTOBER 1958 ZESTIENDE JAARGANG No. 41 IS J Directeur: H. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLU'-t f 1 pRESIDENT MIRZA van Pakistan heeft vandaag in het gehele X- land de staat van beleg afgekondigd. Hij heeft tevens met onmiddellijke ingang de centrale regering en de provinciale rege ringen ontslagen, het nationale parlement en de provinciale volks vertegenwoordigingen ontbonden, de grondwet huiten werking ge steld en alle politieke partijen verboden. Mirza heeft de opperbevelhebber van het leger, generaal Moham med Khan, alle noodzakelijke volmachten gegeven om toe te zien op de naleving van de noodmaatregelen en om de orde te hand haven. Alle strijdkrachten zijn hiertoe tot zijn beschikking gesteld. De Pakistaanse president liet weten dat de maatregelen zijn ge nomen, omdat „politieke avonturiers poogden de betrekkingen tus sen Pakistan en landen als de Sowjet-Unie, de Ver. Arabische Re publiek en communistisch-China te verstoren". Dit zou een aandui ding kunnen zijn dat Pakistan losser komt te staan van het Pact van Bagdad. is ..RUSTLIJ RT JE'' Protest bij Tiveede Kamer BUNGALOWS ^ooerOtst: witte ae mtnauraat 30 - ieiet. 11S700 (4 Li Poatbu* 1112 - Postgiro No. 424519. KlacatendJcturt abonnementen. i«jo19,30 uur Zeterdag» 17is uur. Telefoon 115100. jraeMüttge: Huygeiwplela 1 - Telet. 1034S7 13 dlneni. Foctbua 1001 Postgiro No. 424867. Klaobtendienet: 18.3019HO u. Telei. 362569. pordreebt: Scüeilerspiein 3 - Postgiro No 424208 feletoon 4570 Kiachtendienst na 17.30 uur 7314. gcUedam: heng# Kerkstraat 24 b - Telefoon 67862. AboiutementaprUs «1 cent per week f 2.93 per maand, f 7.90 per JeinurtMÏ. Losse nummers 15 cent TeraehUst damHIks. „/-•"N, (Geldig tot morgenavond) NOG VRIJ ZACHT Half tot zwaar bewolkt maar slechts hier en daar enige lichte regen. Matig tot krachtige wind, aanvankelijk zuidelijk, later westelijk. Weinig verandering in tem peratuur. Morgen: zon op: 6.53 onder: 18.03 Maan op: 2.17 onder: 16.12 DE vraag die van belang is tegen de achtergrond van de principle Ie debatten, die verleden week in de Tweede Kamer gehouden zijn, is deze Wat betekent het liberale standpunt voor de praktische politiek. pe heer Oud is tegen de almachtige jtaat. Hij wil vermindering van staats bemoeiing. Hij heeft bezwaar tegen bet begrotingstekort Hij is tegen conjunctuurpoiitiek. Als dat allemaal zo is dan mag aan de heer Oud ge vraagd worden wat hij dan wel wil. Hoe zijn politiek er concreet uitziet. pie vraag klemt te meer omdat de heer Oud het Kabinet radeloos noemt en niet tot regeren ln staat acht en het zelfs verzocht om nu maar direct af te treden. Pie vraag klemt te meer, omdat de heer Oud, na van de regeringspoli- tlek* alleen maar kwaad te hebben ge sproken, zich ook nog met grote ver heffing van stem alsof hem het grootste onrecht werd aangedaan, wat in het geheel niet het geval was distantieert van Burgerrecht. Daar zoekt de heer Oud het ook al niet. De vraag is waar hij het dan wel zoekt. De keren dat de heer Oud en de heer Van Leeuwen met het Kabi net de degen hebben gekruist over de algemene beleidslijn ter zake van de sociaal-economische politiek is er he lemaal niets uitgekomen voor de li beralen. De liberalen hadden geen alterna tief. Dat is de zwakte van de oppositie van de heer Oud. En nu mogen er mensen zijn, die het mooi vinden dat tenminste de heer Oud in de oppositie is, maar dan moet die oppositie hout snijden. En dat doet zij niet Staat van beleg voor geheel Pakistan menigten keken toe. hoe de militairen de gebouwen bezettien en soms juich ten zij by het naderen van de solda ten. Er deden zich nergens ongeregeld heden voor. TEGENOVER de boze woorden en onvriendelijke dingen die de heer Oud zonder eigen politiek zijn tegenstanders in de Kamer en het Ka binet toevoegt, is het aardig om nu eens te stellen dat de minister van Economische Zaken die de heer Oud speciaal tot het doelwit van zijn op positie maakt, wel een eigen politiek heeft, een politiek, die goed is en een politiek die in velerlei opzicht slaagt Nee, de heer Zijlstra kan ook geen ijzer met handen breken. Hij heeft te regeren en moet daar bij met feiten rekening houden. Een politieke ontwikkeling in de goede richting is niet een zaak van: rechts omkeert, mars! Het is een zaak van nauwlettend op de feitelijke mogelijk heden letten om als deze de kans bie den de ontwikkeling in goede richting te sturen die kans waar te nemen. Dat is nu weer gebeurd bij het ak koord dat de minister met de verte genwoordigers van het bedrijfsleven heeft getroffen over een vrijer prijs beleid. Handhaving van de prijsstabilisatie in de oude vorm, aldus de minister, zou betekenen dat de overheid haar taak overschatte. Doei van het prijs beleid is altijd geweest bet tegengaan van de spiraalbeweging van lonen en prijzen. Indien men die beweging kan bedwingen ook met een vrijere prijs vorming dan is dat goed. Het feit dat alleen van N.V.V.-züde reserves wer den gemaakt terwijl de K.A.B en het C.N.V. de minister steun boden, even als de werkgeversorganisaties, doet zien dat de minister op de goede weg Is. De minister hield het principe van zijn beleid hoog. Hij deed wat er ge daan kon en moest worden tegen de taakoverschatting van de overheid in dezen. Dat is geen bewijs van de ra deloosheid waarvan de heer Oud sprak.: Dat is een bewijs dat de minister re-| geerde, ook al zegt de beer Oud dat dit niet meer gebeurt. En dat is het tegenovergestelde van het varen in het kielzog van de socialisten.' President Mirza heeft laten weten dat hij een aantal „vaderlandslieven de personen" zal bijeenbrengen om de politiek van Pakistan am een onder zoek te onderwerpen en naar een grondwet te streven die meer in over eenstemming is met de aard van de mohammedanen. Volgens Mirza staat Pakistans bui tenlandse politiek bloot aan onver standige en onverantwoordelijke kri tiek. De nu ingetrokken grondwet werd door de president „onpraktisch"' genoemd. De mentaliteit van de poli tieke partijen is volgens Mirza bene neden elk peil. Kort nadat de staat van beleg was afgekondigd hebben troepen het gebouw van radio-Pakistan, het -station en hoofdkantoor van de spoorwegen, de belangrijkste ge- ,meente*lyke~gebouwen en alle kan toren van de centrale regering in de hoofdstad Karatsji bezet. y Jeeps en vrachtauto's met militairen reden door de straten. Grote mensen- Op 62-jarige leeftijd is dinsdag avond overleden ds. W. H. A. Nelck. predikant bij de hervormde gemeente te Amsterdam. Ds. Nelck, die vorige week voor een operatieve behandeling in het Diaconessenhuis werd opgeno men, was met ds. H. A. Visser predi kant van de Westerkerkgemeente. Zijn ruim 24-jarige Amsterdamse ambtsperiode ving hij indertijd aan in wijk XI (Oostenburg, Wittenburg en Kattenburg) waar hij met zijn gods dienstonderwijzer en vriend, de heer Jac. de Graaff, veel mocht doen om in die tijd van werkloosheid de nood onder de mensen te helpen verlichten. In die dagen kwam het werk van de mannen- en vrouwenverenigingen en de arbeid onder de jeugd tot bloei. (Van een onzer verslaggevers) Met honderden adhesiebetuigingen van De Russische minister van Builen- Buitenlandse Zaken heeft een verkia- landse Zaken, Andrei Gromiko, heeft dinsdag op een persconferentie in New Fork verklaard, dat de Sowjet-Unie er „alle redenen" voor heeft om de proe ven met kernwapens voort te zetten, tot astj net zoveel proeven heeft geno men als Engeland en Amerika samen sedert de Sowjet-Unie op 21 maart jl. besloot haar proeven te staken. De Sowjet-Unie heeft de proeven moeten hervatten, omdat de Ver. Sta ten en Engeland geweigerd hebben de hunne te staken, aldus de Russische minister. Het Amerikaanse ministerie ven De 44-jarige aanbouwer-ijzerw erker J M. Kolijn uit Rotterdam, werkzaam bij de N.V. Scheepsbouwwerf Gebr. Pot te Bolnes (gemeente Ridderkerk), heeft hi de scrieepsbouwjoods van de wert een' zware ijzeren deur op het hoofd gekregen. HU moest worden opgenomen in een ziekenhuis te Rotterdam, waar hy i« overleden. ring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat het aan de Sowjet-Unie te wij'en zal zyn als Amerika zich niet kan houden aan zijn voorstel om de kern proeven voor een jaar te staken, in afwachting van een internationale overeenkomst over deze kwestie. Gouverneur Faubus van Arkansas heeft de Amerikaanse regering ervan beschuldigd dat zij hem door middel van de belastingdienst en „andere pressiemiddelen" wil, bestraffen voor zijn strijd tegen de rassenscheiding. De directeur van het districts kantoor van de inkomstenbelasting heeft verklaard dat een vergissing die op het kantoor Little Rock is begaan, de ondergrond vormt van dit Incident. Het onderzoek naar de aangifte van gouverneur Faubus is al begonnen in 1956, meer dan een jaar voordat zich de moeilijkheden over rassenscheiding voordeden. De fotograafdie deze foto maakte, heeft ook zijn steentje bijgedragen tol het tegenwoordige „abstracte tijdperk". Deze opname werd gemaakt in Alk maar, waar ter inleiding van de 8 ok toberfeesten een lampionoptocht werd gehouden. Het pruduktschap voor zuivel heeft na een langdurige discussie besloten, om de zuivelfabrieken volkomen vrij te laten in de produktie van melk mèt een vetgehalte van 3.75%. Volgens het grootste deel van het bestuur bestaat er geen aanleiding, de produktie of de consumptie van de on gesubsidieerde en dus dure voile melk in de toekomst te verbieden of in het tegengestelde geval verder te stimuleren. Momenteel maakt het verbruik van volle melk in Nederland 0 6% van het totaal uit. Een voorstel van de heer S. v. d. Ploeg om de melk met 3.75% vet een reele kans te geven bij de consumenten, door de minister te verzoeken op de volle melk dezelfde subsidieregeling toe te passen als op de gestandaardi seerde melk met 2.5% vet, werd ver worpen. Hetzelfde was het geval met het voorstel van de heer G. J. Blink, die de produktie uit economische over wegingen totaal wilde afschaffen. klagende Soes terbergers voor zich op tafel, sprak de heer H. W. P. van Bockel vanmiddag in „Heidepark" te Bilthoven harde, maar duidelijke taal over probleem-luchtbasis Soes terberg. HU liet er geen twijfel aan bestaan wat hij precies wil. „Dit vliegveld moet uiteindelijk gesloten worden verklaard voor alle straal jagers", zei deze inwoner van Bilt hoven, die daarvoor "krachtig actie zal gaan voeren." „Is het nog langer verantwoord, dat de bewoners van de gemeenten rond deze luchtbasis overdag, 's avonds en 's nachts bloot worden gesteld aan een steeds terugkerende hersen spoeling door het brullende lawaai van de straaljagers? NEE!*' vond de heer Van Bockel en de aanwezigen waren het daar volkomen mee eens. De heer H. W. P. van Bockel was tot vorige week een volkomen onbe kende. Toen kondigde hij plotseling aan, dat hü het initiatief nam tot een actie tegen het Soesterberg-rumoer. Hy weet zich geruggesteund door vele mede-slachtoffers. „Het lawaai is erg toegenomen. Vooral op een mooie dag is het buiten niet meer te harden. Ik betreur het dat minister Staf niet de gelegenheid heeft gehad om, bijvoorbeeld, m de tweede helft van augustus eens veer tien dagen in deze omgeving te ver toeven*', aldus de heer Van Bockel. „Ik kreeg een brief van een oude da me, die schrijft: zou het niet moge lijk zijn om tussen twee en drie uur een rustuurtje te hebben. Een enor me tragiek gaat hier schuil achter een simpel vraagje. Een beheerder van een kampeerterrein schreef: kin deren, die mei de handen voor de oren staan te trappelen van on macht tegen dit overstelpende ia- waai, zijn naar hier gekomen voor vakantie-ontspanning. Hier moet nu een eind aan komen", zei de heer Van Bockel met bewogen stem, „ook al schrijft het gemeentebestuur van De Bilt dat men niet veel meer kan EEN SCHREEUWENDE menigte van meer dan 1000 Falangisten heeft dins dag in de buitenwijken van Beiroet op de verkeersweg naar Damascus ge-1 vochten met de Libanese veiligheids-5 troepen, nadat zij op deze weg bar ricades van stenen, boomstammen, in brand gestoken autobanden en auto wrakken hadden opgericht. Een officier van de veiligheidstroe pen trachtte via een geluidsinstallatie de menigte toe te spreken, maar be togers verhinderden dit. Zij grepen hem beet en propten hem stukken me loen in de mond. De menigte ging steeds woester te keer en ten slotte be gonnen emcele mitrailleurs vanaf de tanks te vuren. Hierdoor werden ze ven vrouwen en meisjes gewond. Plotseling kwamen twee Ameri kaanse legerjeeps aanrijden met de mi trailleurs gericht op de menigte. Ver scheidene Amerikaanse officieren sprongen er uit en verdwenen onder de betogers, Eén van hen, een majoor, be gon de Falangisten op strenge toon toe te spreken. „Jullie zeggen, dat jullie christenen zijn en jullie weten wat goed en slecht is. Wat jullie nu hier doen, is beslist niet goed", zei de majoor, terwijl om hem heen zwarte rookwolken van bran dende stapels autobanden opstegen. Aangezien het de Amerikanen in Li banon streng verboden is zich met de binnenlandse moeilijkheden in te laten, wordt aangenomen, dat de majoor op eigen initiatief heeft gehandeld. De Stichting Sigarettenindustrie heeft in een adres aan de Tweede Ka mer geprotesteerd tegen het voorne men de tijdelijke verhoging van om zetbelasting, die zou gelden tot 1 augustus 1959,te verlengen tot januari 1961. De industrie is hierdoor volgens het schrijven ontgoocheld, omdat bij haar besluit, de helft van de uit de ver hoogde omzetbelasting voortvloeiende verlaging van handelsmarge met 12 De toestand van paus Pius XII is zeer ernstig geworden nadat hij van ochtend wederom door een trombose in de hersenen ge troffen is. Om kwart voor tien meldde radio-Vaticaan dat er weinig hoop meer bestond het leven van de Paus te kunnen behouden. In een uitzending om 12 uur werd medegedeeld, dat de zieke op dat ogenblik rustte. Omstreeks elf uur meldde hei Ita liaanse persbureau Italia dat de Paus was overleden, doch dit bericht werd even later door het persbuerau van het Vaticaan tegengesproken. Inmid dels hadden twee grote Italiaanse bladen echter al een extra editie uit gegeven, waarin het overlijden ge meld werd. Later werden de kranten, die reeds over de kiosken in Rome verspreid waren, teruggehaald, maar toen waren er op hei St. Pietersplein reeds exemplaren verkocht. Kloos terzusters, die het nieuws lazen vie len op hun knieën om te bidden. Alle hoge functionarissen van het Vaticaan waren vanmorgen reeds met spoed naar Castel Gandolfo, de zomer- verblyfplaats van de Paus, ontboden. De verwanten van de kerkvorst had den zich toen reeds verzameld in een voorvertrek van de ziekenkamer. Radio Vaticaan meldde vanmorgen dat de Paus om de Heilige Communie had verzocht maar dat hy niet in staat was om de Heilige Hostie door te slik ken. In plaats van de H. Communie werd hem toen de absolutie gegeven. cent voor haar rekening te nemen, de tydelijke duur van de verhoging tot augustus 1959 de doorslag heeft ge geven. De Stichting acht ook handhaving van de verscherpte discriminatie in fiscaal opzicht ten ongunste van siga retten niet gerechtvaardigd. Ais budgettaire bezaren het doen aflopen van de tijdelijke OB-verhoging ver hinderen, wil de stichting in elk ge val de fiscale lasten op meer even redige wijze over de tabaksprodukten gespreid zien. Zij geeft daarbij in overweging: 1, De omzetbelastingverhoging op siga retten terug te brengen tot 1%. 2. De OB op kerftabak van 5% op 6% te senoritas weer in te voeren tot 6%. brengen en 3. De OB op sigaren en Mede ten gevolge van een verschui ving in het gebruik wordt daarvan een hogere belastingopbrengst van 21 miljoen verwacht. Een 31-jarige Pool-ging dezer, dagen vissen met behulp van dynamiet. Een groot aantal vissen werd inder daad door de ontploffing gedood, maar de man zelf liep ook zodanige wonden op, dat hij overleed. De Franse regering heeft gisteren bekendgemaakt, dat op 23 november parlementsverkiezingen zullen worden gehouden en op 14 december presi dentsverkiezingen. doen dan deze klachten voor ken nisgeving aannemen". Wanneer wij verlangen dat het vlieg veld Soesterberg uiteindelijk geslo ten moet worden verklaard voor alle straaljagers, dan zou als tijdelijke overgangsmaatregel overwogen moe ten worden om de andere dag te gaan vliegen, waardoor ook de ge wone burgers aan hun trek komen." Zijn actie-programma ziet er als volgt uit: Vorming van een kleine werk groep, die een rapport gaat samen stellen over de geluidssterkte, de hoogten, waarop gevlogen wordt bo ven Soesterberg en over de veroor zaakte schade. Een Ingenieur win het ministerie van Oorlog voert momenteel onderhan delingen met de eigenaars van drie bungalows, die in het verlengde van Soesterbergs startbanen liggen. Een villa, die op net zo'n gevaarlijke plaats ligt, is al verkocht. De drie andere bungalows wil het ministerie van Oorlog eveneens kopen en dan laten afbreken. (Van een onzer verslaggevers) Een groot aantal Ambonezen zal morgen aan de minister van Justitie een petitie aanbieden inzake de uitwij zing van de 37 verstekelingen, die met de Joh. van Oldenbamevelt naar In donesië zijn gestuurd. In de Ambone- zengemeenschap ln Nederland heerst grote verontwaardiging over de uit wijzing, daar ongeveer dertig van de bewuste verstekelingen Zuidmoiukkers zijn. De BPRMS, een der Ambonese belan- genorgan.saties, heeft nu besloten een demonstratie in Den Haag te houden, waarbij dan een protestpetitie met handtekeningen aan minister Samkal- den zal worden overhandigd. De poli- tie-autor'teiten. en het ministerie van Justitie hebben toestemming voor deze demonstratie gegeven. Aansluitend hieraan zal een persconferentie wor den gehouden, waarop ir. Manoesama. minister-president van de Republiek der Zuid-Molukken, zal uiteenzetten wat de bezwaren zijn van de Ambone- zengeme»nschap tegen de uitwijzing Men zal proberen de openbare mening in Nederland wakker te schudden om dat naar de inzichten van de Ambone zen het uitwijzingsbevel in strijd is me: de beste Nederlandse tradities. Men hoopt met het wakkerschudden van dc openbare mening alsnog te voorkomer dat de 37 verstekelingen aan Indonesü worden uitgeleverd. De Johan van Ol denbamevelt gaat eerst naar Australië en zal daarna pas de steven naar In donesië wenden. De Zuidsnoiukse vertegenwoordiging in Nederland heeft, na het bekend worden van de plotselinge terugzen ding, onmiddellijk contact opgenomen met het hoofdbestuur van de Stichting „Door de Eeuwen Trouw". Besloten werd onmiddellijk een scherp protest te richten tot de Neder landse regering, via telegrammen aan de minister-president en de minister van Justitie. Volgens de telegrammen wordt het leven van de verstekelingen, als zij in Indonesië aan land worden gezet, ernstig bedreigd. De Zuidmolukse vertegenwoordiging in Nederland, het hoofdbestuur van de Stichting „Door de Eeuwen Trouw" en de jongerenorganisatie van deze Stichting hebben naar de versteke lingen een telegram gezonden om moed te houden. Van de commandant van de Johan van Oldenbarneveldt werd de mededeling ontvangen dat het tele gram is uitgereikt. Gezagvoerder L, G. Meiz, hekend als een der leiden bij de pOoten- staking, was kennelijk fai zijn schik toen de president-directeur van de K.L.M.. de heer J. A. Aler, hem gistermiddag op Schiphol met een hartelijk gebaar de bronzen me daille voor 10.000 nur vliegen uit reikte, Behalve dan de heer Mets werd dc vliegurenpenning 1958 nog aan een groot aantal andere per soneelsleden van de KXJtL uitge reikt. In zyn toespraak zei de heer Aler o.m.: „Aan de verhouding tussen di rectie en vliegend personeel heeft het afgelopen jaar iets geschort. Het zou onjuist zyn daar nu niet over te spre ken. Mijn persoonlijke gevoel is ech ter, dat wy thans bereid zyn om elkaar te begrypen. Wij zyn ons van de diepte van het gemis aan samenwerking be wust geworden .Laat ons hopen dat de pogingen van een groep jonge men sen om een nieuwe samenwerking op te bouwen, succesvol mogen zijn." (Van onze correspondent) De Leeuwarder rechtbank heeft de 24-jarige expeditieknecht J. M. uit Den Haag, tegen wie drie jaar met aftrek was geëist, omdat hü zijn tante, de 69-jarige mevrouw B. Veenstra Meijer uit Twijzelerheide, had ver moord, veroordeeld tot 2'/z jaar ge vangenisstraf met aftrek "en terbe schikkingstelling van de regering.

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1