Bene meritus Geen directoraat in bondgenootschap N Moskou gaat door met kernproeven Moskou stoot Pasternak uit schrijversbond Nasser achter Indonesië inzake Nieuw-Guinea Boter slecht? Terug ermee naar de winkel ZENDING RICHT BLIK OP ZUID-AMERIKA Zet kaars voor raam ter herdenking van gevallen Hongaren Khan ook president in Pakistan Mijnexplosie in VS eist 22 doden Bonn liet inhoud van brieven uitlekken Vermiste oude man na 24 uur in de bossen gevonden Ruikt uw vuilnisemmer ook zo lekker? PSEUDO-DOMINEE WERD NAAR ZIJN MOEDER GESTUURD Kleurentelevisie van Philips voor artsen Euwe en Botwinnik speelden simultaan Vestigingsbesluit auto-reisbureaus? Werkterrein voor Geref. Kerken? I r BINSBAG 28 OKTOBER 1958 ZFSTïETCWE JAARGANG No. 4132 r Masioemi-leiders op Java gearresteerd Ook deze winter weer bouwweerbericliten Koninklijk bezoek aan T.H. te Delft Inkomsten verzwegen voor belasting Engelsen ten onrechte van diefstal verdacht Na tien keer stemmen nog geen PAUS Diefstal gefantaseerd na brand Campagne tegen Hongaarse delegatie bij VN N_ "N Directeur: H. DE RUIG -J V Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J- S BHUiNS SLOT Volgende iveek dinsdagavond Mirza trekt zich terug Niets bekend Politie en militairen zochten Advies SER-commissie Vuurwerk voor rooksignaal our. Botterdam: vrnie ao wiuuiraat za leier rio/uu t« 11 Poatöt» 1113 - Pottgu-0 No. «24319 Klachtendlenat abonnementen. 1830ID no Zaterdags 17—18 wur Teietoon 115700 •s-Gravenhage Uuygenspleln 1 - Telel. 183467 is iiinenJ postbus lOOl - Postgiro No 424867 KlacfttenOleim: 1830—1930 a, TeleL 362369 Dordrecht: Scneflerspleui 8 - Postgiro No 424208 Telefoon «70 (t-BChtendlenst na 1730 our 7314. Schiedam: Lange Kerkstraat 24 b - Telefoon 67882. Abonnementsprijs 61 cent per week f 2.66 per maand, f7.90 per kwartaal. Losse nummers 16 oenl Verschilnt daeelfiks. (Geldig tot morgenavond) WEINIG WIND Overwegend droog weer met op de meeste plaatsen mist of laaghangende bewolking. Weinig wind. Ongeveer de zelfde t mperaturen. Morgen: Zon op: 7.28 Maan op: 18.28 onder: 17.19 onder: SJ6 HET grote evenement op het Con vent der a.r.-partij, ver'eden za terdag, was wel de huldiging van dr. J. Schouten bij zijn terugtreden uit het openbare leven door het bereiken van zijn vijfenzeventigste verjaardag op 12 augustus jl, Men heeft het verslag daarvan uit voerig in ons blad kunnen lezen. Daar uit zal de lezer ook gezien hebben dat wij tor gelegenheid van die verjaardag een artikel voor Trouw geschreven hadden, maar dat dr. Schouten alle pu bliciteit over hem in verband met zijn verjaardag verbood. Wij hebben ons daaraan gehouden en het artikel weg gegooid. Wij gaan het nu ook niet op nieuw schrijven. Schouten is op overtuigende wijze voor het forum van heel Nederland ge huldigd verleden zaterdag, door zijn vele vrienden. Daar blijft het ru bij. ER is een andere zaak waar we Ce aandacht voor vragen. En dat is voor het boek dat dr. Schouten aange boden is. We gaan dat boek hier niet recenseren. Dat kan moeilijk. We heb ben zelf in de redactie-commissie ge zeten en we hebben er zelf een korte bijdrage in geschreven. We kondigen het dus alleen maar aan. De titel Is: Bene meritus. Dat zijn de beginwoor den van de uitdrukking: Bene meritus de patria: De man die zich verdienste lijk heeft gemaakt jegens het vader land. Toch gaat het boek maar heel weinig over de man Schouten. Een opsomming van de inhoud doet dat zien. Na een voorwoord van dr. Berghuis komen achtereenvolgens dr. Bruins Slot met „De antirevolutionaire par tij als chris'elijk nationale partij", dr. Berghuis met „Verstarde beginselen in een veranderende wereld?", prof. Sevenjn met „Reformatorische poli tiek in de lijn der hl .orie", mr, Ver- planke met „De a.r.-partij als politie ke gestalte der gereformeerde ge zindte", prof. Zuidema met „Kerk en politiek", drs. S. van Tuinen met „Cultuur en politiek", de heer H. AI- gra met „De school In de toekomst," de heer M. Ruppert met „Naar een verantwoordelijke maatschappij", prof. Van der Kooy met „"Wel vaar ts- economie en Yelvaartspoiitiek", drs. C. P. flazenbosch met Europee eco nomische integratie", prof. Dc Gaay Fortman mi t De Verenigde Naties rechtsinstituut of politiek instrument". Dan volgt er van de hand van mr. K. Groen een korte levensschets van dr. Schouten. Danrna van de hand van de gemeentearchivaris van Maassluis, de heer Van Baaien een kwartierstaat van dr. Schouten. En ten slotte is in de bundel de a/scheidsrede die dr. Schou ten op de Dcputatenvcrgadering van 22 juni 1955 heeft gehouden, op genomen. 7 O ALS gezegd: V<ij bespreken de bundel nu niet. Dat zal binnenkort in ons blad door een ander geschieden Maar wij- willen wel iets anders doen In deze bundel zijn een groot aantal onderwerpen van a.r. gezichtspunt uit behandeld. Algemene achtergronden van de politiek worden er jn behan deld en een aantal zeer belangrijke politieke vraagstukken. Er Is in de laatste tijd veel vraag naar een nieuw systematisch boek over de a.r.-politiek. Deze bundel is niet zulk een systematisch boek. We hopen dat dat er ook nog eens komt. Mcar deze bundel komt toch wel in belangrijke mate tegemoet aan de vraag om voorlichting over principiële achtergronden en actuele vraagstuk' ken. Daarom bevelen we de aanschaf' fing van dit boek warm aan. Voor Ar- jos-elubs en andere jeugdverenigingen, voor kiesverenigingen en voor allen die zich interesseren voor de e.r.-poli tick en de a.r.-partij is dit een boek dot men zich moet aanschaffen. De prijs is geen bezwaar. De uitgeefster, de N.V. Uitgeversmaatschappij J. H Kok te Kampen heeft dit goed uitge voerde boek, gebonden op de markt gebracht voor f 9.75. Laten we zorgen, dat is ook een manier waarop wij aan Schouten onze dankbaarheid kunnen tor.en, dat dit uit dankbaarheid aan hem opgedragen boek spoedig uitver kocht is. Frans NAVO-pl an zou al verworpen zijn De hoela-hoepel-rage, die uit de Angelsaksische landen naar onze gewesten is overgewaaid, maakt niet alleen haar slacht offers in de grote steden. Ook in de kleinere plaatsen kan men de jeugd (en de ouderen!) druk bezig zien met het plastic hoe peltje, dat door heupbewegingen in een om het lichaam draaiende beweging wordt gehouden. Hier zien we twee schonen uit Volendam, die aan de nieuwe sport veel plezier schijnen te beleven. Rusland heeft maandag bekendge maakt dat het weigert om van vrijdag af zijn kernproeven voor een jaar te staken, zoals Amerika en Engeland aangekondigd hadden te zullen doen. De Russische onderminister van Bui tenlandse Zaken Zorin legde deze ver klaring af in de politieke commissie van de algemene vergadering der Ver enigde Naties te New York. De Sowjet-Unie zal net zoveel proeven nemen als de V.S. en Enge land samen totdat het aantal Russi sche ontploffingen na 31 maart van dit jaar gelijk zal zijn aan het aan tal kernexplosies van Engeland en Amerika sedert die datum, aldus Zo rm. Laat t hele Nederlandse volk op dins dagavond 4 november tussen 7 en 8 uur 'n brandende kaars voor 't raam zetten, opdat het Hongaarse volk en de hele wereld kunnen zien dat Nederland dc Hongaarse helden niet is vergeten. Deze oproep richt de vereniging „Vrjj Hongarije" tot het Nederlandse volk in verband met het feit dat twee jaar geleden 18.000 Hongaren hun leven ga ven voor de vrijheid van hun land. Boris Pasternak, de Russische win naar van de Nobelprijs voor literatuur, is geschrapt als lid van de Sowjetbond van srhrijvcrs. Voorts is hem de titel i.Sowjetschrijver" ontnomen, zo meldt bet Russische persbureau Tass. Bij de besluiten is rekening gehou den met de „politieke en morele deca dentie van Pasternak, zijn verraad van het Russische volk en van de zaak van bet socialisme, de vrede en de vooruit- Hang, die in het belang van de koude kennen van de Nobelprijs", aldus Tass. Zich niet storend aan de ongunstige Russische reacties heeft de Poolse vak bond van schrijvers gisteren een ge lukstelegram gezonden aan Pasternak. Poolse literaire bladen, critici en schrijvers zouden soortgelijke tele grammen hebben gezonden. United Fruit Netto-winst 9 maanden per 30 sept. 29,7 (25,1) miljoen of $2.25 (230) per aand.; idem 3e kwart. 2.7 (7,1) oorlog gehonoreerd werd met het toe- miljoen of 0 3i (0.82) per aandeel. President Iskander Mirza van Pa kistan heeft zich maandagavond terug getrokken en al'" bcvocgdfce-'eo aan generaal Ajoeb Khan overgedragen. Generaal Khan werd eerder op de dag als ccrc e r" **:n - fcoc "trë Khan voert het bewind onder de hui dige staat van beleg. Elirza Is van me ning dat een tweehoofdig gezag niet voldoende effectief is. In geheel Itaiie, met uitzondering van Milaan, is het bus- en trampersoneel sinds middernacht een proteststaking van een dag begonnen om zijn loon eisen kracht bij te zetten. Dit soort proteststakingen komt in Italië reeds maandenlang voor. De duur van de stakingen varieert van enkele uren tot een dag. Het personeel wenst een loonsverhoging van zeven procent, terwijl de vervoerondernemingen be reid zjjn twee procent te geven. TTET Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat de standpun ten van alle leden van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie zullen worden bestudeerd alvo rens een beslissing wordt geno men over een Frans plan om de NAVO op een andere organisato rische leest te schoeien. De Gaulle heeft verklaard voorstan der te zijn van een Brits-Frans-Ameri kaans „directoraat" in het NAVO- hoofdkwartier om tot snellere en be tere leiding in het opperbevel van at NAVO-strijdkrachten te komen. Uit welingelichte kringen in Parijs is al vernomen, dat het Franse plan zowel door Amerika als door Engeland van dc hand is gewezen. De Gaulle schijnt zijn voorstel op 14 septemoer gedaan te hebben in brieven aan Eisen hower en Macmillan. Deze brieven zouden een rechtstreeks uitvloeisel zün geweest van Amerika's nalaten om Pa rijs voor de landing in Libanon en de bemoeiing met Quemoy te raadpleger. De Westduitse regering zou het nieuws uit de Gaulle's brieven aan Amerika en Engeland laten uitlekken om het Franse voorstel te torpederen. (Alle leden van de NAVO hadden een af schrift van de Gaulle's brief ontvangen Red.). De perschef van het Witte Huls, White, heeft bekendgemaakt dat in Washington niets bekend is over plan nen om de decembsr-bUeenkomst van het Noordat'antisch Pact op topniveau ts deen houden, - tf 'De'secretaris^èhëi^rai.van de NAVO. Spaak, heeft gisteravond in de Engelse stad Leeds verklaard, dat de Noordat- lantische Verdragsorganisatie voor 100 procent succesvol is geweest. Snaak zei dit, terwijl de leiders van de NAVO-landen zich beraden over de opzienbarende oproep van de vroegen? waarnemend opperbevelhebber van de NAVO, de Britse veldmaarschalk Montgomery, tot een drastische reorga nisatie van het bondgenootschap. Spaak liet zich niet rechtstreeks u-t over de kritiek van Montgomery, in zake de bureaucratie die bij de NAVO zou heersen. (Van onze correspondent) Marechaussee's, mannen van de rijkspolitie en militairen van de leger plaats Ossendrecht hebben van zondag avond tot maandagmiddag de heide cn de bossen in de omgeving van Putte (N.B.) doorkruist, op zoek naar de 86- jarigc H. S. uit het bejaardentehuis Bieduinenhof te Putte. De man was 's middags omstreeks vier uur in de omgeving van het te huis gaan wandelen, doch keerde niet terug. Maandagmiddag werd hij, verkleumd van de kou, in een duinpan gevonden en onmiddellijk naar het tehuis teruggebracht. Zondagavond laat, toen de oude man nog niet thuis was, werden de zusters ongerust en belden de Marechaussee en de Rijkspolitie op. Onmiddellijk begon nen deze te zoeken, waarbij c~n speur hond werd ingezet. Toen het zoeken vruchteloos bleef, werden ook de mi litairen ingeschakeld. Het bleek dat de man de hele nacht op de heide heeft rondgedwaald en tenslotte in de duinpan is gaan zitten. In het tehuis is hij onmiddellijk onder de wol gestopt en men hoopt nu maar dat hij geen nadelige gevolgen van het „uitje" zal ondervinden. Indonesië en de Verenigde Arabi sche Republiek hebben tot solidariteit besloten voor wat betreft het beleid ten aanzien van Nieuw-Guinea. In een gezamenlijk te Cairo uitge geven communique wordt gezegd, dat de Indonesische premier Djoeanda en president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek besprekingen hebben gevoerd over het vasthouden aan de „beginselen van een positieve neutraliteit, van een onafhankelijke en aktieve buitenlandse politiek van af zijdigheid ter bevordering van de we reldvrede". „De overeenstemming van onze ideeen over deze vraagstukken," aldus het communiqué, „werd gedurende de besprekingen bevestigd, met name ten aanzien van de standpunten van de bei de landen jegens koloniale kwesties zoals Nieuw-Guinea en Algerije". Nasser heeft zondag geconfereerd met Djoeanda, die een officieel drie daags bezoek aan de Verenigde Arabi sche Republiek brengt. Op een persconferentie in Cairo zei Djoeanda, dat Indonesië de eisen steunt, welke communistisch China stelt ten aanzien van de toelating tot de V.N. „Wü wensen één China", al dus Djoeanda. Over de kwestie oFrmosa en ne aan spraken, die Peking op dat eiland maakt, wenste hij zich op het ogenblik niet uit te laten. Een particuliere onderneming, die zich bezighoudt met het ophalen van vuilnis bij 25.000 gezinnen op Long Island (New York), neemt proeven met een apparaat, dat de vuilnisemmers ontsmet en parfu meert. Na behandeling rieken de emmers naar lavendel. In Bandoeng op West-Java zijn op Jast van de centrale militaire gezag hebber. luintenant-generaal Nasoe- tion, viif leidende figuren van de ïsla- mietische party MaSjoemi gearres teerd. Zü worden beschuldigd van kritiek op de plannen van president Soekarno tot invoering van een geleide demo cratie. In Djakarta zullen de aange houdenen door dfe procureur-generaal worden verhoord. Reeds eerder zyn in Indonesië drie parlementsleden van de Masjoemi gearresteerd, op beschuldiging van het verlenen van steun aan de opstande lingen. DE 19-jarige Haagse jongeman R. van der W„ die zich onlangs in Moer- kapelle uitgaf voor theologisch kandidaat en er enkele malen preekte in de Hervormde Kerk, is gisteren in Zwolle door de politie aangehouden. Dit gebeurde op verzoek van zijn moeder, die gehoord had, dat haar zoon sinds vorige week hier verbleef. De pseudo-dominee kon niets ten laste worden gelegd. Hy bleek in Zwolle werk te hebben gezocht en er waren geen klachten over zijn gedrag. De nacht bracht hij door bij het Leger des Heils, De jongeman is gisteren op transport gesteld naar zyn moeder. Met ingang van 1 november kunnen de telefonische weerberichten voor de bouwvakken weer beluisterd worden. De grenzen van de 4 rayons, waarin het land Is verdeeld, en de hiermede corresponderende telefoonnummers van het telefoonnet te Utrecht, zijn onver anderd gebleven. De tijden, waarop de weerberichten kunnen worden be luisterd, zijn echter verruimd. In het afgelopen winterseizoen werd het telefonische weerbericht voor de bouwnijverheid meer dan 100.000 maal aangevraagd. Dit is 21/- maal zoveel als ïn de winter 1956/57. Het KNMI heeft gegevens verzameld waaruit is gebleken, dat er een grote samenhang bestaat tussen het aantal aanvragen enerzijds en de verwachte en opgetreden minimum-temperaturen anderzijds, de belangstelling voor de ze weerberichten by ongeveer gelijk blijvende temperaturen neemt-echter toe. Koningin Juliana en prins Bernhardt zyn voornemens op 21 november een bezoek te brengen aan de Technische Hogeschool te Delft. Voor het doen van een onjuiste be Iastingaangifte is de 47-jarige accoun tant G. J. H. uit Rhenen door de recht bank te Arnhem, conform de eis, ver oordeeld tot een gevangenisstraf van vier weken. De accountant had volgens de ten lastelegging ongeveer 11.000,aan inkomsten over een drietal jaren voor de belastingen verzwegen. Het ging hier om honoraria voor bemiddeling by oorlogsschadegevallen. Ook zou hij circa 10.000,— voor omzetbelasting in aanmerking komende niet hebben geboekt. (Van onze correspondent) Een verbolgen caféhouder te Hil versum kwam bij de politie aangifte doen, dat uit zyn zaak aan de Laan straat een uit 1800 daterend spiegeltje was ontvreemd. Hij verdacht er, eer lijk gezegd, een gezelschap Engelse rugbyspelers van, dat een tijdlang in zyn café had doorgebracht. De politie deed haar plicht en ging, juist voordat de rugbvspelers in de trein naar Hoek van Holland zouden stappen, tot een fouillering „op grote schaal" over. Dit haastige onderzoek leverde evenwel niets anders op dan een bierglas, dat waarschijnlijk als „trofee" was meegenomen. De antieke spiegel bleef zoek. De politie stelde de douane-autori teiten in Hoek van Holland op de hoogte, toen zy vernam dat een deel van het gezelschap niet per trein maar in auto's naar Hoek van Holland was gereisd. Gistermiddag kwam van de douane het bericht, dat ook dit nader onderzoek niets had opgeleverd. En dat klopte ook wel, want de café houder was intussen komen vertellen, dat .enige buurtjongens het gezochte voorwerp hadden gevonden. Het lag, kapot geslagen, in de Laanstraat. Ge lukkig was de lyst nog intact. De medische faculteit van de Uni versiteit van Marseille zal morgen voor de groot aantal genodigden uit de me dische wereld een demonstratie geven van de mogelijkheden van de hier on langs geïnstalleerde Philips kleuren- televisieapparatuur voor medische doeleinden. Hiermede zal voor het eerst ter we reld een installatie in bedryf worden gesteld, die het door de camera opge nomen televisiebeeld .van een medische oneratïe in kleuren op een groot film scherm van 2.70 x 3.60 meter kan weergeven. Zelfs op dit grote scherm, waar een detail van 8/ cm wordt vergroot tot 2.65 m, blykt het beeld een verbluf fende helderheid en scherpte te bezit ten, zodat alle opgenomen objecten be ter en groter kunnen worden waarge nomen dan men vroeger ooit voor mo gelijk had gehouden. Over Quemoy en Matsoe echter zei hij, dat deze vallen „binnen de ge rechtvaardigde aanspraken" van de re gering in Peking. Over zijn besprekingen over de si tuatie in het Verre Oosten, die hy met president Nasser gehad heeft, zei Du/mda: „Wij denken op dezelfde vvyze". (Van een onzer verslaggevers) „Daar behoeven de huismoeders geen genoegen mee te nemen", zei de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. ir. A. Vonde ling gisteren tijdens zijn werkbezoek aan de provincie Utrecht, toen jour nalisten hem een klacht voorlegden over de slechte kwaliteit van de koelhui-Yboter, die thans op de markt wordt gebracht. Voornamelijk Joor de weersomstandigheden van de laatste tyd heeft deze boter de nel- ging vrjj gauw sterk te worden. De minister raadde aan de boter, die deze neiging vertoont, onmiddellijk terug te brengen. Elk pakje Is ge nummerd, zodat gemakkelijk kan worden vastgesteld van welke fa briek deze boter afkomstig Is. De minister zei ook nog te hopen da' zeer binnenkort een grote hoeveel heid (goede) koelhuisboter op d< markt zal komen. Schoolkinderen en hulsvrouwen leggen loopgraven en wallen aan op het natlona- listlsch-Chinese eiland Matsoe, dat geregeld door de Chinese communisten vanaf het vasteland wordt beschoten. De wereldkampioen Botwinnik en dr. Euwe hebben maandagavond simul taan gespeeld in Den Bosch. Botwin nik behaalde 'de volgende resultaten aan 24 borden: 21 gewonnen, 1 remise, 2 verloren, een score van 90%. Hij verloor van t'e heren dr. E. Schimmel (Den Bosch) en K. Jansen (Roosen daal). De score van dr. Euwe aan 28 borden, was; 26 gewonnen, 2 remise, 0 verloren, 96%. De commissie advïezenvestigingsre- gelingen van de Sociaal Economische Raad heeft aan de staatssecretaris van Economische Zaken geadviseerd een vestigingsbesluit voor het autoreisbu- reau-bedrijf in het leven te roepen. De commissie gaat akkoord met een daar toe strekkend voorstel van de op dit gebied werkzame ondernemers. De kardinalen in het conclaaf zijn er nog niet In geslaagd een nienwe paus aan te wijzen. Zj hebben thans tien keer gestemd. Om de rooksignalen uit de schoor steen duidelijk zwart of wit te kleu ren gebruikt men thans rookfakkels, die door een vuurwerkfabriek bij Ro me zijn geleverd. De gezondheid van een aantal kar dinalen, wier gemiddelde leeftijd 74 jaar is, laat te wensen over. Het afgelopen weekeinde brak brand uit in een woning te Brakkenstein onder Nijmegen. Na de brand werd bü de politie aangifte gedaan van de ont vreemding van een geldkistje, dat 4500 zou bevatten. De Nijmeegse recherche heeft na deze aangifte een diepgaand onderzoek ingesteld en onder meer de zoon des huizes, die van de diefstal melding maakte, duchtig aan de tand gevoeld. Thans is gebleken, dat deze diefstal is gefantaseerd. De jongeman stond op het punt te trouwen en had daarvoor meubels en andere goederen ingekocht, welke nog moesten worden betaald. Hü had zich "tegenover zyn meisje steeds groot gehouden, maar in werkelijkheid beschikte hij niet over geld. De jongeman heeft bekend de brand, die geen ernstige gevolgen heeft gehad, te hebben gesticht. TNE generale zendingsdeputaten van de Gereformeerde Kerken in A-f Nederland hebben besloten een aantal waarnemers uit te zen den naar Argentinië en Brazilië. Deze waarnemers zullen op korte termijn moeten rapporteren over de mogelijkheden, die er voor zendingswerk in deze landen liggen. Men hoopt aan de Generale Synode van 1959 concrete voorstellen te kunnen doen. Dit zal echter gebeuren naast het zendingswerk in Indonesië, atneiastmg wöar men met de Indonesische Kerken nog jarenlang hoopt te blij- inkomsten samenwerken in de evangelieverkondiging. (Zie ook pagina 3) Een groep vooraanstaande Amerika nen heeft een actie ingezet om te be werkstelligen dat de Hongaarse dele gatie bü de Ver. Naties wordt ge royeerd. Sinds de opstand in 1956 heeft de delegatie van de Hongaarse regering toestemming de V.N.-zittingen bij te wonen, doch de geloofsbrieven van de gedelegeerden zyn nimmer formeel aanvaard. Het comité van actie wenst aan deze „belachelijke toestand" een eind te zien gemaakt. |ii? Wabash It. tt. Netto-winst 9 maanden per 30 sept 1.338.107 (5-557.641). of 4.30 (17 87) per aand. Socony Mobil declareert een reeelm. kwart.div. von $0.50.

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1