Kort geding voor Haagse rechtbank bracht oplossing Regering akkoord met schikking maar „geen precedent B1 Hier zal de Markerwaard eindigen Hongarije4-11-1956 Peking: Natio gebruiken gifgas „Vier van de 37 waren vroeger Nederlander" Vliegtuigwrak na 13% jaar in Nw.-Guinea gevonden Wid ter discussie Als vrije burgers toegelaten Maximumsnelheid voor rijksweg 13" v_ Communisten dreigen met tegenactie Regeringskandidaat leidt op Cuba Geen Reina Prinsen Geerligsprijs 1958 GEEN busdienst Maarse en Kroon naar Den Haag „SHANGRI-LA" GAF GEHEIM PRIJS Ned. patrouille drong door in Grote Vallei r F TWAALF MILITAIREN AANGETAST? P0SDAG 4 NOVEMBER 1958 ZESTIENDE JAARGANG No. 4138 r Bijslag (3%) op bepaalde Indonesische pensioenen Tegen hun wil zijn zij Indonesiër geworden Kroon verwerpt beroep MysteryValley Per parachute -\ Directeur: H. DE RUIG (Geldig tot morgenavond) PLAATSELIJK MIST Overwegend droog weer met plaatselijk mist. Weinig wind en lagere temperaturen. Morgen: Zon op: 7.40 Maan op: onder: 17.06 onder: 14.11 J Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT «HOF. Verkuyl wenst ee.> open dis- jr cussle in antirevolutionaire kr>ng over alle twistpunten, die de verhou ding tussen Nederland en Indon. ver troebelen. Een van die zeer vele twist punten is het vraagstuk Nieuw-Guinea. Prof. Verkuyl noemt het „één van de diepste casus belli." Dat die open discussie niet mogelijk i» wijt prof. Verkuyl „aan leidende fi guren in onze eigen kring, die de deelneming aan de vorming van 't pu blieke oordeel langzamerhand als hun monopolie beschouwen." Aldus lezen wij in een ingezonden stuk van prof. Verkuyl in het „Gere formeerd Weekblad" van 31 oktober JI- WIJ geloven niet, dat de vorming van het publieke oordeel over za ken Indonesië en Nieuw-Guinea betref fende in de afgelopen jaren te danken Is aan een monopolie. Onze mensen hebben altijd wel de gelijk geweten bij* het vormen van hun oordeel wat prof. Verkuyl en zijn vrienden over die zaken dachten Maar zij hebben in overgrote meer derheid gekozen voor het standpunt dat zij intuïtief als het juiste aanvoel den en dat door de door dr. Verkuyl bedoelde „leidende figuren" werd ver tolkt. Het Is veel minder propaganda en argumentatie onzerzijds voor een be paald standpunt geweest dat onze mensen tot dat standpunt bracht dan wel een bestaande voorkeur bij de mensen voor dat standpunt. Inzak* Indonesië hebben wij dus niet zo zeer mening gevormd als wel een mening vertolkt. Inzake het Euro pese federalisme b.v. was dat anders. Daar hebben wij veel meer mening gevormd dan mening vertolkt. Wat de „open discussie" betreft, die prof, Verkuyl thans verlangt, deze is onzerzijds onmogelijk. -Onmogelijk, niet omdat men in onze kring een zaak niet pro en contra kan benaderen, maar onmogelijk omdat de zaak Nieuw-Guinea, en die zaak wil prof. Verkuyl bespreken, geen open zaak meer is. De Nederlandse regering heeft een bepaalde politiek inzake Nieuw-Gui nea. Die politiek vinden wij goed. Die politiek vindt de a.-r. politieke leiding goed en die politiek vindt in de brede kringen van het a.-r. volk instemming. Die politiek van de Nederlandse re gering wordt op internationaal vlak door een groep staten, met Indonesië voorop, betwist. Men heeft voortdu rend pogingen gedaan eerst in de Ver enigde Naties en nu door anti-Neder- landse acties in Indonesië om Neder land in dezen omver te lopen. Als de Nederlandse regering die po litiek, die zij goed vindt en die wij- goed vinden, zal kunne volhouden dan is het noodzakelijk dat men in Nederland zelf die nolitiek niet pro beert ter discussie te stellen. Want dan zakt de regering in dezen de grond onder de voeten weg. Daarom hebben wij betreurd het desbetreffende stuk van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk. Daarom betreurden wij de indienirg der mo tie-Burger. Want dat was allemaal ondermijning van een politiek die wij goed vinden. (Van onze Haagse redacteur) E Nederlandse regering heeft zich hercid verklaard de zeven en dertig verstekelingen, die thans met de „Johan van Oldenbarnevelt" op weg zijn naar Indonesië, gastvrij heid te verlenen op Nieuw-Guinea. Zij is akkoord gegaan met een gisteren door de president van de Haagse rechtbank, jhr. mr. Wit sen Eiias, gedaan schikkingsvoorstel. Het kort geding, namens de ver stekelingen door mr. Maris de Staat der Nederlanden aangedaan, is hiermee geroyeerd. De landsadvocaat, mr. Scholten, zei vanmorgen dat de regering de mogelijkheid om de verstekelingen naar Nederlands Nieuw-Gui nea over te brengen, ernstig heeft overwogen. In beginsel blijft de regering van mening dat deze mensen niet in Nederland kunnen worden aanvaard en naar het land van inscheping behoren te wor den teruggezonden. De door de president gesuggereerde oplossing zou echter volstrekt incidenteel zijn, zowel wat betreft de houding van de regering jegens verstekelingen en anderen, die langs niet- legale weg naar Nederland komen, als ten aanzien van vestiging van Indonesiërs in Nederlands Nieuw-Guinea. Daarbij zou in overeenstemming' met de desbetreffende mededeling van de president vaststaan, dat een bereidver klaring geen precedent schept, zodat, aldus de landsadvocaat, daaruit door niemand mag worden afgeleid dat de door de regering ingenomen rechtsop vatting in bet bijzonder wat betreft ar tikel 24 van het Unie-statuut, ook maar enigszins is prijsgegeven. Bij de behandeling'van de inter pellatie van mej. Ten Broecke Hoek stra, is door de minister van Jus titie aangegeven dat de regering haar standpunt nader zou bepalen, Indien zich nieuwe omstandigheden voorde den. „Welnu", zei mr, Scholten, „zulk een omstandigheid is het schikkings voorstal van de president, zoals dit' gevolgd is door de uitgesproken wil van de verstekelingen om naar Nw.- Guinea te gaan. Al deze omstandigheden in aan merking genomen, is de regering in dit bijzondere geval bereid geweest het schikkingsvoorstel te aanvaar den." BEREID Alvorens mr. Scholten zijn verkla ring aflegde, vroeg de president mr. Maris, die namens de verstekelingen was opgetreden, of de 37 inderdaad de N A U wij prof. Verkuyl in „Trouw" rAeea open forum aanboden en de kwestie Nw-Guinea ter discussie stel den dan geloven wij dat daar best een hoogstaande, principiële en zakelijke discussie uit zou voortvloeien. Maar het effect voor de regeringspolitiek zou zijn dat men èn in Nieuw-Guinea èn in Indonesië en in andere landen zou gaan zeggen: Kijk, kijk, daar zijn ze ook al aan ^et glijden! En dat zou de positie van de Nederlandse rege- nng Internationaal verzwakken. Het medewerken aan een dergelijke verzwakking achten wij niet verant woord. In de huidige omstandigheden kunnen wij maar één ding doen: ach ter de regeringspolitiek staan. En elk beleid, in partij of krant, dat die zou verzwakken, al was het alleen maar door over het voor of tegen onderling te praten, kunnen wij me1 onze ver entwoordelijkheid (en dat is iets an ders dan een monopolie) niet overeen brengen. B. en W. van Delft vragen: r>- B. en W. van Delft hebben er bU Rijkswaterstaat op aangedrongen maat regelen te treffen voor Rijksweg 13 (Den Haag-Rotterdam), die o.a. onder de gemeente Delft in slechte toestand verkeert. In verband met het aantal ongelukken, dat op deze weg is ge beurd, doen B. en W. de suggestie er een maximum-snelheid in te stellen. De burgemeester van Delft, de heer D. de I/oor, meent dat de invoering van een maximum snelheid een ver mindering van het gevaar op deze weg zal zyn. Hu wijst erop, dat de maxi mum snelheid binnen de bebouwde kommen een jaar geleden ook met unaniem als een oplossing werd be schouwd, maar dat thans toch is ge constateerd, dat het aantal dodelijke ongelukken is teruggelopen. In de Poolse stad Krakau is zeven maanden geleden een vierling geboren, die het thans uitstekend maakt en de gevolgen van een te vroege geboorte geheel te hoven is gekomen. De vier ling Anna, Otylia, Jozef en Fran- dszek verbluft evenwel nog steeds in een kliniek waar een vrouwelijke arts voor zijn gezondheid waakt. wens te kennen hebben gegeven als vrije burgers naar Nieuw-Guinea te gaan. De verdediger kon deze vraag bevestigend beantwoorden, zodat hier over ook geen misverstand meer kas ontstaan. Nadat de president het kort geding had geroyeerd, werd de behandeling gesloten. Hiermede was een einde ge komen, niet alleen aan een zeer merk waardig kort geding, maar ook aan de kwestie der verstekelingen, die zoveel beroering heeft verwekt. het Hselmeer voor Enkhui zen is men bezig aan een bouwput voor schut- en uitwa teringssluizen aan het noordelijk einde van het geprojecteerde randkanaal langs de toekomstige Markerwaard. Rechts op de achtergrond van deze -foto is een deel van de leidam van het Krabbersgat te zien; links ziet men een deel van het voor grondberging opgespo ten terrein met de verbindings- dam naar de kust. FOTO KLM AEROCARTO. j Radio Peking heeft vandaag ver klaard dat de nationalistische artille rie, die gistermiddag om drie unr het vuur van de kustbatterjjen op het vasteland beantwoordde, gebruik heeft gemaakt van g&sgranaten. Volgens het communistlsch-Chlnese radiostation zjjn veertien soldaten „aangetast". Radio-Peking noemde het incident bijzonder gevaarlijk en vestigde er de aandacht op dat het zich voorgedaan heeft kort na de besprekingen van de Amerikaanse minister Dulles met Tsjang Kai-Tsjek en kort nadat in nationalistisch-China grote hoeveel heden Amerikaanse munitie zijn aan gekomen. „Daarom is het een buiten gewoon ernstig incident", aldus het communistische radiostation, dat geen enkele aanduiding gaf van het soort gas dat gebruikt zou zyn. Radio-Peking zei dat het incident gistermiddag om 3 uur in de provin cie Foekien plaatsvond. Het communistisch-Chinese minis terie van Defensie heeft inmiddels een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt dat „als de Amerikaanse en na tionalistische troepen doorgaan met het gebruik van gifgasgranaten Peking met zeer strenge strafacties zal ant woorden". De Belgische premier Eyskens heeft aan koning Bouaewön liet ontslag van zyn katholieke minderheidsregering die vier maanden geleden werd ge vormd aangeboden. Het ligt m de bedoeling, dat Eyskens een krachtiger regering van katholieken en liberalen zal vormen. PRESIDENTSVERKIEZING Volgens de eerste uitslagen van de verkiezingen, welke op Cuba zijn ge- honden, heeft de regeringskandidaat voor het presidentschap, Asnero, een ruime voorsprong op zijn tegen standers. Het aantal stemmen dat hü tot nu toe heeft behaald, is driemaal so groot als dat van de populairste kandidaat van de oppositie, Carlos Sterling, van de „vrije volkspartij". De verkiezingen verliepen over het algemeen ordelijk, niettegenstaande de dreigementen van de opstandelingen leider Fidel Castro. Naar schatting heeft echter slechts vijftig tot zestig procent van de 2.870.000 stemgerech tigden op het eiland zijn stem uitge bracht. President Batista heeft beloofd, vol gend jaar de macht te zullen over dragen aan de winnaar van de ver kiezingen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, waarin wordt voor gesteld een tijdelijke bijslag (huur- compensatie) te verlenen op de Indo nesische pensioenen, voor zover de pensioengerechtigden de 65-jarige leeftijd nog niet hebben bereikt. De bijslag zal volgens het voorstel 3 bedragen tot een maximum van 7.50 per maand, of tot een maximum van 10.als de pensioengerechtigde gehuwd is. De kosten van het voorstel worden geraamd op 2 400 000 voor de periode 1 augustus 1957 tot eind 1958. De jury voor de Reuia Prinsen Geerligsprys 1958 heeft uit de 47 in zendingen uit Nederland en Belgie geen werk kunnen aanwijzen dat vol doende oorspronkelijkheid en literaire waarde had om met deze prijs be kroond te worden. De jury werd ge vormd door: Anna Blaman, Clara Eg- gink, Antoon Coolen, Karei Jonck- heere en dr. J, W. Schuit* Nordholt. DE AFBEELDING van deze kleine Hongaarse vluchteling zullen velen zich nog herinneren Dezelfde foto kwam twee jaar geleden onder de ogen van mil joenen over de hele wereld, daags na die verschrikkelijke 4e novem ber. De dag dat het Hongaarse volk na een vrijheidsroes van tien dagen onder de voet gelopen werd door de oprukkende tanks en troe pen van de Bassen. Op die zondagmorgen zaten we stil aan onze radio, en lnlsterder met gevoelens van ontsteltenis en machteloze woede naar de berich ten uit Hongarije: „Russische tankf beschieten Boedapest, de stad staat in brand, help ons..." We konden het eigenlijk niet goed ge loven. Zo veel had er toch op ge wezen dat de opstandelingen suc ces zonden hebben, dat de Honga ren hom vrijheid zonden terugkrij gen. En de beloften van de Kussen dan? Ach, in die bewogen dagen werd het ons pas goed duidelijk wat de beloften van de Russen waard waren. Thans zijn er twee jaar verstre ken en het Hongaarse volk is pas sief geworden. Het wacht af, maai gelooft niet erg meer in een vrij heid, die even gegloord heeft maai onmiddellijk daarna grondig ver trapt werd. De werkdag in de Russische machine bouw-, olie- en gasindustrle zal eind dit jaar op zeven nur per dag worden gesteld, zo heeft het Russische pers» bureau Tass maandag gemeld. BU de behandeling van de kwestie der 37 verstekelingen, is steeds nagelaten melding te maken van het feit dat zich onder de 37 vier per sonen bevinden die oorspronkelijk de Nederlandse status bezaten. Dit zei de heer G. Simon, voorzitter van de stichting van uit Indonesië gerepatri- serde Nederlanders (SIGN), tijdens een te Valkenburg gehouden persconferen tie. Van één van de 37, de 2I-jarige Arie Groenewegen, kan met exacte bewijzen worden aangetoond dat hij geheel ouiten zyn schuld het Indo nesische burgerschap heeft moeten aanvaarden. Toen hy 14 jaar was, verkoos zyn vader Indonesiër te worden. De heer Simon noemde ook drie an dere verstekelingen met Europese na men van wie volgens hem eveneens de conclusie gewettigd was, dat zy tegen hun wil het Ned. staatsburgerschap hadden moeten opgeven. Dat de SIGN eerst nu deze medede lingen deed was een gevolg van het feit dat pas in brieven, die door de heer Groenewegen aan boord van de „Johan van Oldenbarnevelt" waren geschreven, van het verloren gegane Nederlanderschap gewag gemaakt werd. De Kroon heeft afgewezen het be roep van de antobusondernemiiig Maarse en Kroon te Aalsmeer tegen de beslissingen van de Commissie Vergunningen Personenvervoer, waar bij de aan de Ned. Spoorwegen ver leende vergunning voor een autobus dienst tussen Amsterdam en Den Haag werd verlengd en het door Maarse en Kroon ingediende verzoek om een busdienst tussen deze steden te mogen onderhonden werd afgewe zen. De Kroon heeft overwogen dat er geen omstandigheden zyn die het noodzakelijk maken dat er nög een autobusdienst tussen de bevolkings centra Amsterdam en Den Haag komt. Volgens de Kroon voorziet de N.S. hier op redeiyke wijze in de ver voersbehoefte. Verder zou de door Maarse en Kroon gevraagde dienst, hoewel die wellicht een snellere en mogelijk ook goedkopere verbinding zou geven tus sen de plaatsen op de route Amster damDen Haag, op het terrein komen van andere vervoersdiensten, dia thans ook op redelijk* wijze In de vervoersbehoefte kunnen voorzien, aldus de Kroon. EEN Nederlandse bestuurspa- trouille heeft in de noordoos telijke helft van de Baliem-vallei in Nederlands Nieuw-Guinea de wrakstukken gevonden van een Amerikaans militair vliegtuig, een C-47 Dakota, dat daar in 1945 met 24 inzittenden te pletter vloog. Ook werden stoffelijke res ten van slachtoffers gevonden. Het neerstorten van dit vliegtuig en de daarop volgende stoutmoedige red ding van de drie overlevenden heeft indertijd grote aandacht getrokken; er is zelfs een film aan gewijd, In 1945, toen Hollandia al meer dan een jaar door de Amerikanen bezet was, werden geregeld oefen- vluchten gemaakt boven de „Grote Vallei": de piloten werden er ge oefend wat betreft terrein en weersomstandigheden van Centraal- Nieuw-Guinea, waar de natuur een even grote bedreiging vormde als dc Japanners. Oorlogscorrespondenten, die deze vluchten meemaakten, schreven over de „Mystery Valley", die de naam kreeg van „Shangri La" (uit het boek .verloren horizon" waarin deze naam werd gegeven aan een verloren vallei in een mystieke Tibetaanse wereld). Het bleek dat men de Grote Vallei niet kon binnenvliegen langs het zui delijke ravyn maar dat men er wel langs kon trekken door beneden de overhangende wolken te vliegen (de ravynwanden reikten tot aan dc wolken). Het aantal vliegers, dat over de grote /al lei kruiste, was ten slotte zo groot, dat er een „Shangri La-vereni- ging" werd opgericht. In mei 1945 stortte een der Ameri kaanse transportvliegtuigen neer op de valleiwanden en ging in vlammen op. Aanvankeiyk overleefden vyf van de 24 inzittenden de ramp, maar twee van hen overleden spoedig, de vrouwelijke korporaal Margaret Hastings en twee servicemen bleven in leven. Het duur de echter zeven weken voordat zy ge red konden worden. Eerst werden Filippino's van de me dische dienst per parachute neergela ten. Stoffelyke overschotten by het vliegtuigwrak werden aan de aarde toevertrouwd, voorzover dit mogelijk was. Amerikaanse parachutisten, die kort daarop de Filippino's nasprongen, legden op ongeveer 65 kilometer af stand van de plaats waar het toestel verongelukte een klein vliegveld aan, waarcr een zweefvliegtuig veilig zou kunnen landen. Als het weer het maar even toeliet, werden voorraden neer-® gelaten. Door middel van walkie-tal kies kon met de reddtngsbasis contact worden onderhouden. Eindeiyk kon het glyvlleguig landen om redders en overlevenden op te ha len. Na veel moeite is het toestel met een Dakota uit de vallei weer omhoog getrokken. Daarna zün de vliegtnlgresten ver dwenen in de regenbossen; de graven der slachtoffers konden niet bereikt worden. Totdat na, na raim 13 jaar, Shangri- La haar geheim heeft prijsgegeven. gotMKUnu wit» ae wiinstraai za Aeiei. xioioO 14 li Postbus 1112 Postgiro No 424519 Klacmendiensl abonnementen UBJO19 no urn Zaterdags 1718 mrr Telefoon 1x5709 's-Graveiüiage Huygenspleln 1 relet 183467 13 lijnen) Portbus 1091 Postgiro No 424867 Kla en tonele nst 18.3019.30 u relet 362509 Oordrecht: Scbeffersplein 3 - Postgtro No 424208 Telefoon 4570 Rjschtendienst na 1730 uur 7314 Sdtledam: Lange Kerkstraat 24 b - Telefoon 87882. Abonnementsprijs 61 cent Der week f 2,65 per maand, f 7,00 pet kwartaal. Losse nummers 15 cent Verschilnt daeeHik* o VERSTEKELINGEN NAAR NIEUW GUINEA ft Zenith Radio Nettowinst 3e kwart. 5 3 60 (233) per aandeel. Belt Aircraft Nettowinst 3e kwart. S 1311.233 (867.626), of $0.43 <0.36) per aandidem 9 maanden per 27 gept. *3.386.836 (3 069.271) of $1,26 (1.15) per aand. 1

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1