OMZWAAI NAAR RECHTS Communisten weggevaagd Zó stemde Europees Frankrijk Hut boter (letter) t weer tussen V-man en politie De gaande en de komende man In Nederlandse havens is nog niets van boycot te merken R.K. bond neemt afstand van iedere actie Melkfabrieken stoppen met Vondeling-melk V eel verkeersongevallen door gladde wegen Sint gaat op pad.... DE gpX-' ACTIE OFFICIEEL BEGONNEN. TE GERINGE AFZET „Economisch niet verantwoord'9 N NecL echtpaar krijgt jaar gevangenis in Los Angeles Weduwe in sloot verdronken Amsterdam telde 22 aanrijdingen Heiers vragen weer bemiddeling van burgemeester Ned. waarnemers uit Libanon terug r ONJUISTHEDEN IN BOEKEN MAANDAG 1 DECEMBER 1958 ZESTIENDE JAARGANG No. 4160 r mkffi«r iMi mm r m. m m Nog een kort geding New York: geen verbod Weer'n bericht V. A V_ Directeur: H. UE HUIG J S Hoofdredacteur: Dr J. A. H. J S BK UI Nb SUIT ..Unie voor de nieuwe re publiek". de nieuwe gaullis tische partij onder leiding van minister Soustelle is thans Frank- rijks grootste partij. Toen na de tweede stemronde voor liet nieu we Franse parlement gisteren de balans werd opgemaakt, bleek dat de IJ.N.R. in Europees Frank rijk 188 van de 465 zetels had verworven. De verkiezingen heb ben een enorme verschuiving naar rechts ten gevolge gehad. De communisten zijn. vooral door het nieuwe kiesstelsel, praktisch uit het parlement weggevaagd. Zij hebben nu nog slechts tien zetels in de Nationale Vergadering. De conservatieven kregen 133 zetels, de chr. dem. volksrepubli keinen 37, de socialisten 40 en de radicalen en radicaal-gezinden 37. Van de gekozenen hadden er 14ö zitting in de vorige Nationale Vergadering. Ongeveer een vierde gedeelte der kiezers heeft niet ge stemd. De vorige week liet 23 pro cent verstek gaan. t Lx WfS- 4 v 'A. fm Wt *V»2r - -"~ (Van een onzer verslaggevers) TJTk VEN ARBEIDERS in vele lalden ter wereld zyn vandaag te Ai- middernacht een boycot begonnen tegen schepen onder goed kope vlag maar algemeen is de actie niet. Wat de Nederlandse havens betreft, ziet het er naar uit, dat de hele actie als een „storm in een glas .water" zal verlopen. Van de zeven Panhonlibco-schepen, die momenteel in de Rotterdamse haven liggen, werden er vanmor gen vier normaal gelost; de overige drie waren nog niet aan de beurt. In Amsterdam - waar de president van de rechtbank de boycot heeft afgekeurd, in tegenstelling tot zijn Rotterdamse collega liggen geen Panhonlibco-schepen ter lading of lossing;wel een paar, die in reparatie zijn. Morgen wordt het onder Liberiaanse vlag varende s.s. „Granada" verwacht. Zat uw besta beentje voor :rk...- e kous af! Ambtenaar geschorst A BottïröJuu; wute oe «rUQBLruai ao - xeiei. nsiuu i.j. Postbus 1112 - Postgiro No. 42451» Klachtendienst abonnementen. 1SJ019.30 uur Zaterdags 17—18 uur. Telefoon 115700 •i-Gravcnbage: Huygensplein 1 - Telcf 183407 (3 lijnen.) Postbus 1091 - Postgiro No. 424867 Klachtendienst: 18.30— 1930u Telef 362569. Oordrecht: Schefferspleln 3 - Postgiro No. 424208 Telefoon 457< Klachtendienst na 1730 uur 7314 Schiedam: Lange Kerkstraat 24 b - Telefoon 67882 Abonnementsprijs 61 cent per week f 2.65 per maand, J 7,90 per kwartaal. Losse nummers 33 cent. Verschijnt dageHJk" (Geldig; tot morgenavond) ZONNIGE PERIODEN Zonnige perioden en slechts hier en daar aan de kust een bui. Zwakke tot matige noordelijke wind. Vannacht in het binnenland lichte vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Morgen: Zon op: 8.26 Maan op: 22.57 onder: 16.33 onder: 12.15 Partij van Soustelle no. 1 in Frankrijk De overwinning van rechts ging het liberale standpunt van de Gaulle ver voorbij in het bijzonder waar het betreft het oplossen van de vier jaar nude Algerijnse crisis. Dit werd de Fransen zelf duidelijk toen de stem men voor de Gaulle zich ophoojpten Het provinciale dagblad Paris Norman- die in Rouaan stiDte aan, dat het er JACQUES SOUSTELLE nu naar uitziet, dat de Gaulle de enige rern is op de beweging die onder zijn kleuren strijdt, maar zonder zijn toe stemming. De Gaulle zelf probeerde buiten de verkiezingsmanoeuvres te blijven, maar zijn naam heeft op het ogenblik een magische klank en de kandidaten hebben elke kans uitge buit. Van de achttien kiesdistricten van Algerije, die 46 moslems en 25 Euro peanen afvaardigen, is siechts in der tien sprake van enige stembusstrijd. In vüf districten zijn namelijk alleen kandidaten van de UNR gesteld. De officiële uitslagen worden pas morgen verwacht, maar het staat wel vast dat het ook hier een overwinning voor Soustelle's party wordt. Veertien gewezen Franse premiers stonden in de eerste cn tweede ronde kandidaat. Vijf hunner werden als af gevaardigde verslagen en zeven her kozen. De verslagenen zijn de rechtse radi caal Edgar Faure, die de onderhande lingen leidde, welke lot het onafhan kelijk worden van Marokko leidden, de socialist Jules Moch, de radicaal De totale verkiezingsuitslag in Europees Frankrijk luidt: UNK 3.973.420 stemmen (26,46 procent) 188 zetels Conserv. onafh3.533.596 stemmen (23,54 procent) 133 zetels Communisten 3.105.193 stemmen (20,68 procent) 10 zeiels Socialisten 2.03G.252 stemmen (13,56 procent) 40 zetels Volksrepublikcinen 1.194.148 stemmen 7,95 procent) 57 zetels Radicalen cn radic. gez242.413 stemmen 1,61 procent) 37 zetels Anderen 927.139 stemmen 6,09 procent) zetels t\M 4 <r> v - „-J (Van onze radioredacteur) De vervelende kwestie rondom de Duitse televisieman, die bij de in tocht van Sint Nicolaas in Amster dam door een politiepaard omver gereden werd, is zaterdagavond door de KRO-televisie op een bijzonder plezierige manier uit de wereld ge holpen. Samen met Sint Nicolaas kwamen zo wel de tv-fotograaf uit Duitsland als de Amsterdamse pohtie-adjudanl voor de camera's in Jan Bleaser's vraagspel „Toerja-Tournee", om aan heel kijkend Nederland te laten zien dat zij na het pijnlijke conflict elkaar zonder enige rancune de hand wilden geven. Twee boterletters van de Sint vorm den de beloning voor dit sportieve gebaar, een A voor de adjudant en een K voor de Duitse fotograaf Keru- dorf. „Alte Kameraden dus", rea geerde Sint Nicolaas bij dit tafereel, waarmee zowel dc Amsterdamse po litie als de Duitse televisie ieders sympathie wonnen. In Duitsland is dit happy-end door de televisie uitgezonden via de zender Hamburg, zodat ook de kijkers daar met eigen ogen heben kunnen zien, dat onze goede Sint echt een eirul kan maken aan allerlei narigheden On de foto: de adjudant en de telcvi- sieman schudden elkaar hartelijk de hand, terwijl Sint Nicolaas goedkeu rend toekijkt. Pierre Mendes-France, onder wiens bewind Frankrijk Indo-China prijsgaf en Tunesie onafhankelijkheid ver leende, en de conservatief Joseph Lamel, Onder de zeven herkozenen bevin den zich de tachtigjarige veteraan staatsman Paul Reynaud (onafhanke lijk conservatief) en Georges Bidault. Bij de communisten keren o a. Jacques Duclos en Jeanette Ver- meersch echtgenote van Thorez, niet terug m het parlement. Thorez zelf heeft zich met moeite weten te hand haven. Minister Soustelle heeft in een commentaar op de uitslag gezegd: „Het land heeft voor de derde maal duidelijk „ja" tegen de Gaulle gezegd. Frankrijk heeft getoond, dat het com munisme verwerpt." Voor zover het om het communisme gaat, zijn er, aldus Soustelle. slechts twee partijen in Frankrijk, namelijk de communisten en de nationalisten. „De nationalisten hebben een reus achtige meerderheid gekregen en dat is waar het op aankomt." Het communistische blad l'Humanité noemt het districtenstelsel, waaraan vooral do nederlaag van de communis ten te wijten is een systeem van „in fame beroving". A IA VA Advertentie •i Van een kort ceding tussen Niarchos London Ltd en de Nederlandse Bond van Vcrvoerspersoneel, waarvoor nr. IV. Schadee te Rotterdam was bena derd, behoeft niets te komen. In de periode van 1 t/m 4 december zullen namelijk geen schepen van de Niar chos Shipping Group In de Rotter damse haven zijn. De president van de Amsterdamse rechtbank, die zaterdagmorgen uit spraak deed in een kort geding tussen de havenbedrijven en twee vakbonden, meende dat de actie „in onze rechtsorde niet aanvaardbaar is". Hij besliste dat de stakingsaanzegging binnen 24 uur moest worden ingetrokken. Voorts moesten de vakbonden hun leden mee delen dat deze op geen enkele finan ciële steun zullen kunnen rekenen als zij aan de actie deelnemen. De door de havenbedrijven gevraagde dwangsom werd toegewezen. Na de Amsterdamse uitspraak van zaterdag heeft de R.-K. Bond van Werknemers in het Transportbedrijf Sint Bonifacius besloten zich van ver dere deelneming aan de actie te dis tantiëren Het bestuur van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel (aange sloten by het NW) heeft het boycot parool alleen voor zijn Amsterdamse leden ingetrokken. Het hoofdbestuur is echter direct tegen de uitspraak van de rechtbank te Amsterdam in hoger beroep gegaan. Voor de andere Nederlandse havens f Art verten lie) SETTEt SET DEPARTMENT - VEENENDAAL (Van een onzer verslaggevers) De grote melkfabrieken in West- Nederland zullen met ingang van van daag geen melk meer leveren met een vetgehalte van 3,75 procent. Dit is de volle melk, die op initiatief van mi nister Vondeling door de fabrieken werd bereid en waarvan de bewinds man zeer veel verwachtte. De fabrie ken achten het economisch niet lan ger verantwoord deze melk nog te bereiden. Er is vrUwcl geen vraag naar. De volle melk kost 56 cent per liter: een Ijter gewone melk kost 41 cent. De melkhandel heeft van het begin af aan nogal sceptisch gestaan tegen over de zogenaamde Vondeling-melk. 1 Daarbjj kwam nog, dat veel doktoren het drinken van deze vettere melk niet aanbevelen. Veel vraag is naar deze melk nooit geweest. De laatste weken was de afzet zo gering, dat de melk fabrieken besloten deze dure melk maar met meer te bereiden. (Van onze Haagse redacteur) Bij het ryksbureai voor kunsthisto rische documentatie zijn door de ac countantsdienst van O K. en W tijdens een routine-onderzoek enige onjuist heden sn de boeken geconstateerd. In verband hiermee >s een administiatief ambtenaar tijdelijk geschorst. Er wordt een nader onderzoek in gesteld: het is nog niet duidelijk of hier van vergissingen SDrake is dan wel van opzettelijke onregelmatigheden. blijft het boycotparool van deze bond gelden tot en met 4 december, het einde van de actie. In een derde hort geding in de boycotkwestie zou de president van de Rotterdamse rechtbank vanmid dag uitspraak doen. Dit kort geding is door de Raad van Bestuur voor de Zeevaart en "het bureau Wijsmul ler aanhang g gemaakt tegen de Centrale van Zeevarenden ter Koopvaardij en Visserij (CKV), aangesloten bij het NVV. Leden van de CKV. werkzaam bij Wusmuiler weigeren namelyk de Pan honlibco-schepen van de pieren van IJmuiden naar de losplaats te slepen. Ze willen deze schepen wel naar een andere veilige plaats brengen. Zater dag zijn de pleidooien in deze zaak gehouden. Vele Griekse reders ven schepen onder goedkope vlag, die al vele jaren lang Rotterdam als hun thuishaven beschouwen hebben na de uitspraak van de Rotterdamse rechter al te ken nen gegeven voortaan hun voorkeur te geven aan Duitse havens. De federale rechter van Pelt Bryan in New York heeft zaterdag gewei gerd de transportarbeiders van twee vakverenigingen een verbod op te René Coty (links), wiens da gen als president van Frankrijk geteld zijn,.stapt uit het stem hokje. Rechts premier de Gaulle, de man die algemeen gezien wordt als Coty's opvolger. Het wordt als vaststaand aangeno men dat de generaal op 21 de cember tot president van de Franse Vijfde Republiek zal wor den benoemd. Minder zeker is wie premier zal worden. Als kandi daten voor deze post worden ge noemd Soustelle, Debré, Del- becque en Michelet, alle vier van de IJ.N.R. Michelet, een senator, zou de meeste kans hebben als premier te worden aangewezen, omdat hij goede betrekkingen onderhoudt met de socialisten en generaal de Gaulle naar men aanneemt een nationaal kabinet loenst, waarin ook de socialisten zijn vertegenwoordigd. leggen de schepen die varen onder de vlaggen van Liberia, Panama, Honduras en Costa Rica te boycot ten. De rechter verklaarde zich niet bevoegd. De Belgische socialistische en chris telijke vakverenigingen nemen aan de boycot deel. Aangezien er ech ter maar weinig Panhonlibco-schepen in de Antwerpse haven komen, zal de actie hier niet al te veel gevol gen hebben. Ook in Zweden Is vannacht de ac tie begonnen. In dit land wil men de boycot na 4 december nog voortzetten. De Duitse en Italiaanse havenarbei ders nemen niet aan de boycot deel. Bijna alle overige landen doen wel mee In Engeland daarentegen is de boy cot algemeen; alleen al in de haven van Londen worden twaalf schepen erdoor getroffen. In Australië en Nieuw-Zeeland is het net zo. In de ranse havens zal de boycotactie weinig resultaat kunnen hebben, omdat de meeste Franse havenarbeiders lid zijn van communistische vakbonden, die niet bij de federatie zijn aangesloten. - "i Temperaturen van hedenavond 12 uurï Uw slaapkamer - onder het vriespunt Uw bed - een ijskelder. Uw voeten J versieend. ERRES electro-deken 64.50 de veilige oplossing voor een verkwikkende, rrzrsX gezonde nachtrust door een heerlijk verwarmd bed. In fraaie doosverpakking een ideaal Sint Nicolaas-cadcaul S Een nit Rotterdam afkomstige Ne derlander A. S. en zUn echtgenote M. S. zün te Los Angeles wegens diefstal op grote schaal veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Het echtpaar was gearresteerd in verband met diefstallen van goederen uit verschillende warenhuizen in Los Angeles. De waarde van het gestolene was ge raamd op 13.000 dollar (ruim 49.000 gulden). De rechter besliste het echt paar vry te laten, op voorwaarde dat het gestolene zou worden vergoed. Enkele maanden geleden vertrokken de belde echtelieden (beiden 38 jaar oud) echter naar Nederland, zonder de schuld te hebben afbetaald. Toen zij in Los Angeles terugkeerden om hun visa te laten vernieuwen werden zij op nieuw gearresteerd en vond de aan vankelijk aangehouden zaak tegen hen doorgang. In Groot Schermer is zaterdagavond omstreeks tien uur de 70-jarige we duwe N. Veldhuis in het water gelo pen en verdronken. Zij had haar doch ter en schoonzoon op visite en moest zich even verwijderen. Door de duis ternis misleid is zij in een achter het huis gelegen sloot geraakt. Na onge veer een kwartier werden haar be zoekers ongerust. De schoonzoon ging naar buiten doch moest terugkeren om een lantaarn te halen. Zijn vrouw, die inmiddels ook was gaan zoeken, vond haar moeder in het water. De weduwe was toen reeds overleden. (Van een onzer verslaggevers) Ten gevolge van de gladheid is van morgen een groot aantal verkeers ongelukken gebeurd. Tot twaalf uur werd ons slechts één ongeval met dode- lüke afloop gemeld. Dit gebeurde in Epe, waar, op de Heerderwcg, een per sonenauto slipte en tegen een boom botste. De heer H. L. uit Amsterdam kwam hierbij om het leven. Zün echt genote, mevr. H. L.de G. moest in een ziekenhuis te Zwolle worden op genomen. Alleen al .n Amsterdam hadden door de gladheid 22 aanrijdingen plaats. Bij een aantal waren meer dan twee voer tuigen betrokken. Vooial op de invals wegen kwamen veel slippartijen voor. Op de Haarlemmerweg: liefst vier aan rijdingen. waarvan twee ernstig. Bij een botsing tussen een vrachtwagen en een personenauto op deze weg wer den drie inzittenden van de personen auto gewond. Op de Amstelveenseweg- twee aanrijdingen, een gewonde. In Halfweg slipten twee auto's. Een raakte te water, de andere auto nogal hevig Ook in Weesperkarspel gebeurde een aantal ongelukken. Eer, daarvan had, O liet 7910 b.r.t. metende Liberi aanse motortankschip ..Anargyros, dat in de oude houthaven te Amsterdam was opgelegd, is aan de ketting ge legd. naar de politie ons mededeelde, zeer ernstige gevolgen. Nadere bijzonder heden ontbraken echter nog. De Amsterdamse heiers, die vorige week weer aan de slag gingen, blijven voorlopig op advies van het bestuur aan het werk. Wel zal opnieuw de bemiddeling van burgemeester Van Hall worden ingeroepen om tot een gesprek te komen met de patroons over de dwangsommen en de tarieven. Hiertoe is op de zondagmorgen ge houden vergadering van de Amster damse heiersvereniging „Broeder schap" besloten. De burgemeester had zich bereid verklaard zo nodig hulp te verlenen ais deze beide kwesties nog moeilijk heden opleveren. In ons land zijn vjer Nederlandse officieren teruggekeerd, die gedeta cheerd zyn geweest by de groep waar nemers van de Verenigde Naties in Li banon. Deze vier zijn majoor L. Schot horst. luitenant-ter-zee-eerste klasse W. Th. Ruys, kapitein M. Mulder en kapitein F. van Ginkel. VANDAAG bezoekt Sint Nico laas, dank zij de hulp van jong en oud uit de Trouw-kring, het Protestantse kinderhuis in Boechout, nabij Antwerpen. Als eregasten zuilen aanwezig zjjn: Lenie Vogelaar en Jan Mid- delhoek, leerlingen van de zesde klasse van de Groen van Prin- stererschoo! in Barendrecht. Namens Huize „Pavia", het be kende instituut voor meisjes in Zeist, zal een delegatie van drie jongedames aanwezig zijn. De meisjes hebben, overeenkomstig een goede traditie, ook dit jaar Boechout mede geadopteerd. Een hoeveelheid prachtige ge schenken gaat uit Zeist naar de kinderen in Boeehout. Woensdag biedt Trouw een groot kinderfeest aan in de „Jo- hanna-stichting" te Arnhem. Zestien schoolkinderen, uit westelijk en midden-Nederland zullen als eregasten in de Gel derse hoofdstad aanwezig zijn. In een middagvoorstelling in de gymnastiekzaal zullen onder auspiciën van Trouw optreden de clown-goochelaar Fragoni en de accordeonist Peet Ver meulen, beiden uit Amster dam. Donderdag verrast Trouw de bevolking van de Rekkense In richtingen te Rekken met een tweetal Sint Nicolaasvoorstellin- gen. Daar zuUen als eregasten 14 scholieren uit oostelijk en noor- delyk Nederland aanwezig zijn. Voorts zullen de 46 protestantse militaire tehuizen (Pro Rege), die voor 1200 pakketten hebben gezorgd, door twee soldaten ver tegenwoordigd zijn. Pakjes en giften kunnen nog per omgaand gezonden worden. Adres: Trouw, Nieuwe Zyds Voorburgwal 225, Amsterdam-C. Giro 412739. De actie „Voor 1506 kinderen" onder de leuze „Help de Sint gezwind" sluit woensdag avond a.s.

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1