CONCLUSIE VAN STEMBUSUIT SLAG: Sir Winston de bokser" Duidelijk antwoord aan Grotewohl Dreigende taal van Grotewohl Eerst vrede in Algerije dan politiek gesprek Maanraket boven Sahara verbrand Tuintjes en schuurtjes op gemeentekosten Troepenvervoer per raket Gezin gered uit zinkende auto Record-opkomst van kiezers Soebandrio gaat in Canberra over N.-Guinea spreken Do Gaulle handhaaft zijn eis: Loophaan'9 gisteravond geëindigd Spaanse vliegramp eist 21 doden Fanfani won eerste vertrouwensvotum Wil minister stuk Veluwe weer openstellen? cm ii D MAANDAG 8 DECEMBER 1958 r s BANK INDONESIA HEEFT VALUTACONTRACTEN NOG NIET ONTVANGEN ONTHULLINGEN IN ALMELO Particulieren trokken profijt van sociale werkvoorziening Vrije seliroothandel Wernher von Braun: GENERAAL SCHILLING OVERLEDEN V. J Directeur: HL 1JE HUIG ZESTIENDE JAARGANG No. 4166 ■Jfi J Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S HitU! Nb SLUT DE WESTBERLIJNERS hebben zondag op ondubbelzinnige ma nier aan hun hartgrondige afkeer van het communisme uiting gege ven. De communistische party, die toch al weinig aanhangers had in het geheel door de rode „Duitse Democratische Republiek"' om geven West-Berlyn, verwierven by de verkiezing voor het stedelyk parlement gisteren nog slechts ongeveer de helft van het aantal stemmen dat ze vier jaar geleden by elkaar wisten te krygen. De winst ging gisteren naar de socialisten en de christen-demo craten. Uit deze verkiezingsuitslag kunnen Grotewohl en Ulbricht slechts één conclusie trekken: dat de Westberlijners er allerminst van ge diend zijn bij Oost-Duitsland te worden ingelijfd. Geen uitgeleide voor Adenauer Uitslag Kort geding van Senembah Abbas ivil gesprek Met minimaal verschil KVP-kamerlid vraagt: if Boekenweek-opera ook in Den Haag en Utrecht Rotterdam: vvute oe mmsiraat zo - zeiei. usiue e» i.j. Postbus 1112 - Postgiro No 424519. Klachtendienst abonnementen. 183019.30 uur Zaterdags 17is uur Telefoon 115700 "i-Gravcnhage: Hujgensplcin 1 - Telef, 183467 {3 lijnen.) Postbus 1091 - Postgiro No 424867 Klachtendienst. 18.30—19 30u Tele! 362569 Dordrecht: Scheflersplein 3 - Postgiro No 424208 Telefoon 4571 Klachtendienst na 1730 uur 7314 Schiedam: Lange Kerkstraat 24 b - Telefoon 67882 Abonnementsprijs 61 cent per week 2,65 per maand, 7,90 pel kwartaal Losse nummers 15 cent. Verschijnt dagelij*" (Geldig tot morgenavond) ENKELE OPKLARINGEN Nu en dan opklaringen maar voornamelijk in de kust provincies ook plaatselijk enkele buien. Zwakke tot ma tige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen zuid en west. Over het algemeen iets hogere temperaturen, maar in het zuidoosten van het land vannacht lichte vorst. Morgen: Zon op: 8.35 Maan op: 06.39 onder: 16.29. onder: 15.56 West-Berlijn wijst communisme ondubbelzinnig af Dc grootste winst ging naar dc So ciaal Democratische Partli, die een ruime meerderheid verwierf cn in het nieuwe stedelijke parlement 78 van de 133 zetels zal bezetten. Tweede werd de Christen Democratische Partli met 55 zeicis. Deze belde partiien zullen West- Berlijn blijven regeren. Dat de Westberlijners inzagen hoe belangrijk deze verkiezingen waren, kort na het voorstel van Chroestsjew over hun slad, blMkt uit de record opkomst van kiezers: 93,7 procent. Bü de vorige verkiezingen in 1954 stemde JP.8 procent van de kiesgerechtigden. Voor de verkiezingen van gisteren varen 1.757.152 Westberlijners opge roepen: 1 050.743 vrouwen en 706.409 trainen. Sinds dc laatste wereldoor log heeft Berlijn een enorm vrouwen overschot. Het nieuwe parlement zal oen nieuwe burgemeester van West- Berlijn moeten aanwijzen. De socia listen willen de tegenwoordige bur gemeester Wüly Brandt handhaven Door de gunstige positie die de socialisten thans innemen is zijn kans op het behouden van de burge meestersketen aanmerkelijk gestegen. Adenauer is zaterdag, op de dag voor de verkiezingen, van een ^twee daags bezoek aan West-Berlijn in Bonn teruggekeerd. Burgemeester Wit'v Brandt was niet op het vlieg veld cm Adenauer uitgeleide uit Berlijn te doen. Hij had donderdag Adenauer wel verwelkomd. Men had verwacht dat Adenauer en Brandt langdurig met elkaar zouden spreken over de situatie van West- Berlijn. Dat dit niet gebeurd is moet men waarschijnlijk wijten aan het feit dat de politieke tegenstanders beiden hiervan een verkeerde in vloed op de verkiezingsuitslag vreesden. Andere berichten maken echter melding van een ruzie tussen Adenauer en Brandt, waarbij de laat ste de bondskanselier zou hebben verweten, dat hij door zon manier van optreden in West-Berlijn de ver kiezingen heeft willen beïnvloeden ten gunste van de Christen Demo cratische Unie. De Westberlijnse politie heeft en kele honderden communisten gearres teerd, die verkiezingsbiijetten aan sloegen. Daarop stond het portret van Adenauer zo vertekend dat hij op Adolf Hitler leek. De meesten van de gear resteerden wonen in Oost-Berlijn. Bisschop Otto Dibeiius, die m West- Berlijn woont, heeft gisteren in een preek in de Marienkirche in Oost- Berhjn ge/egd, dat het Russische plan voor Berlijn nieuwe omstandigheden met zich zal brengen voor de 2 mil joen Westberlijners en later ook voor de 50 miljoen Westduitsers, of men dat nu wil of met. Dibelius zei: De bijbel zegt dat God vrye mensen wil en geen slaven. En alleen de vrijheid voor allen zal de vrede helpen ves tigen. De officiële einduitslag van de Ber- lijnsc verkiezingen luidt: Socialisten 849.883 stemmen (52,1%) Christen democraten 608.927 stemmen (37,3%) Vrüc Democraten 61.054 stemmen 3.8%) Duitse Partij 53.899 stemmen 3,3%) Vrije Volkspartij 10.675 stemmen 0,7%) Communisten 31.520 stemmen 1,9%) Bij de verkiezingen in. 195$ bedroe gen de percentages: Socialisten 44.6 procent, Christen-de mocraten 30,4 procent, Vrije Democra ten 12.8 procent, Duitse Party 4.9 pro cent, Communisten 2.7 procent, andere partijen 4.6 procent. Dc Oostduitse premier Otto Grote wohl heeft vandaag in het parlement verklaard, dat het ontoelaatbaar is, dat de Westerse garnizoenen in West- Berlijn blijven.Misschien maakte hfj een toespeling op een eventuele blokkade door Oost-Duitsland, toen hij zei: „De regering zal in een positie verkeren om te land, op het water en In de lucht soevereiniteit uit te oefenen". Iïtf be doelde hiermee kennelijk de routes via welke de Westerse garnizoenen vanuit West-Duitsland bevoorraad worden. Grotewohl betoogde voorts, dat de Westerse mogendheden zich er niet langer aan kunnen onttrekken Oost Duitsland officieel te erkennen. De premier verscheen voor het par lement om zijn nieuwe regering voor te stellen en haar program aan te kon digen. Dr. Soebandrio, de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, zal in de tweede helft van februari op uit nodiging van zijn Australische ambt genoot. Cr.sey. een bezoek aan Austra lië brengen. Er zullen o.a. besprekin gen geveerd worden over de Indone sische aanspraken op Nieuw-Guinea. Dit is officieel in Canberra bekend gemaakt. 's Werelds eerste olietanker van 100.000 ton, de „Universe Apollo" If zaterdag In Knre in Japan te water gelaten, waarmee een nieuw tijdperk voor het vervoer van olie is Ingeluid. De reus meet 104.500 ton en is ge- bonwd In opdracht van de Ameri kaanse scheepsmagnaat Daniel Lud wig, eigenaar van de National Bulk Carriers. Dc president van de rechtbank te Amsterdam, mr. IJ. W, H. Stheeman, heeft bepaald, dat woensdagmiddag in het door de Senembah Maatschappij tegen de Bank Indonesia aanhangig gemaakte kort geding nog enkele stuk ken zullen worden uitgewisseld, waar na vermoedeliik de nitsnraak op 22 december zal worden vastgesteld. Dit kort geding werd midden no vember aangehouden, opdat de ge daagde partij gelegenheid zou hebben alsnog enkele valutacontracten, die naar zu zei. in Indonesië waren, over te leggen. Wel zijn intussen een groot aantal formulieren, die op de uitvoer van tabak uit Indonesië betrekking hebben, per luchtpost op Schiphol aan gekomen en aan de president overhan digd, maar de twee valutacontracten ontbraken. Op enkele andere formu lieren kan men echter lezen, dat voor de daarin genoemde partijen tabak valutacontracten waren getekend. Uit Indonesië zfjn vrijdag per lucht post nog enkele stukken verzonden. Men hoopt, dat zich daaronder de va lutacontracten bevinden. De 32.000 ton metende „Leonardo da Vinei" het grootste transatlan tische passagiersschip dat na de oorlog in Italië is gebouwd, is zon dag te Genua te water gelaten. Het schip, dat 20 miljard lire gekost zou hebben, werd gedoopt door me vrouw Carla Gronchi, de echtgenote van de Italiaanse president. Premier de Gauile heeft zondag avond in een radio-rede van drie mi nuten te Algiers verklaard, dat ..vrii hcid. geiuk en waardigheid voor iedere man en vrouw in AigerUe" de noodza kelijke voorwaarden zijn. die vervuld moeten worden, voordat een beslissing kan worden genomen over de politieke toekomst van Algerije. Deze verklaring wijst erop, dat de Gauile van plan is zijn vijfjaren-plan voor de sociale en economische ont wikkeling van Aleeriie door te zetten, alvorens de politieke problemen vap liet land op te lossen. De premier scha kelde echter de mogelijkheid niet uit, dat eerder maatregelen worden geno men om aan de strijd in Algerije een eind te maken. Tegelijk stelde hij de Europese koto nisten in Algerije teleur door een ver- President Tito van Joegoslas.e, die op het ogenblik per schip een reis maakt naar landen van het Midden en Verre oosten, neett aan het begin van deze reis president Nas ser van de Verenigde Arabische Republiek een bezoek gebracht. Nasser en Tito werden luid toegcjulcnt toen ze op de trappen van het Suez-kanaat- ttbonw stonden in Port Said. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, die zoals ge meld lijdt aan een dikke-darm-ont- steking, is aan de beterhand, zo is officieel in Washington meegedeeld. Dulles werd vrijdag in een zieken huis opgenomen. klaring te weigeren, dat hij Algerüe politiek cn economisch met Frankrijk zal integreren. De Gauile hield ziin rede voordat nii naar Parijs vertrok na zijn inspectie tocht van viif dagen in Algerije en de Sahara. Te Algiers is vernomen, dat de Gauile heeft bepaald dat het militaire bestuur over Algerije op 20 december zal eindigen om dan plaats te maken voor een burgerlijk gouvernement. Een definitieve verklaring over de toe komstige functie van Salan beeft de Gauile ook zondag nog niet afgelegd. Alvorens Algiers te verlaten, heeft de premier zondag een bezoek gebracht aan een militair hospitaal, waar hij o.a. de hand drukte van een gewond rebel- lenstrijder. In Caïro heeft de premier var. de Al gerijnse regering in ballingschap, Fer- hat Abbas, zondag gezegd, dat hij be reid is premier de Gauile aan de Ai- gerijns-Tunesische grens te ontmoe ten om met hem het Algerijnse vraag stuk en de wijze, waarop een einde aan de oorlog kan worden gemaakt, te be spreken. Ferhat Abbas zei, dat hy de Gauile behalve in Tunesië ook m Ma rokko of in een ander neutraal land wilde ontmoeten. Hij voegde er aan toe, dat zijn regering tot dusver met in contact had gestaan met de Franse regering. De Amerikaanse ""maanraket Pionier m, die zaterdagochtend door het leger op Cape Canaveral in Florida was af geschoten, is gisteravond tegen negen uur boven de Sahara, ten zuiden van Libic, in de dampkring van die aarde teruggekeerd en verbrand. Dr. Werner von Braun, de geestelijke vader van de rakettencombinatie „Juno H" waarmee de maanraket zijn misluk te! reis heeft gemaakt, is van oordeel dat de Amerikaanse techniek, wil zij de Russische inhalen, raketten met nog groter snelheden moet ontwikkelen. De Pionier III had zaterdag niet voldoende snelheid gekregen om zijn doel te bereiken. Het was de bedoe ling dat de raket de maan (afstand 350.000 km) voorbij zou schieten en een satelliet van de zon zou worden maar dit is niet gebeurd. Het pro jectiel bereikte zaterdagnacht zijn grootste hoogte, namelijk 104.000 km. Het heeft dus niet het record kunnen breken van de kunstmaan van de luchtmacht, die een hoogte van 126.590 km heeft gehaald. De raketdeskundige, dr, Wernher von Braun heeft meegedeeld, dat het mislukken een gevolg is van een verkeerd geplaatst ventiel dat de vermenging van brandstof en zuur- Het wrak van een Spaans passa giersvliegtuig dat met 21 mensen aan boord sinds donderdagavond werd vermist, is zaterdag gevonden op 60 km ten n.w. van Madrid. Alle inzit tenden waren om het leven gekomen. Het toestel was onderweg van Vigo naar Madrid, toen het in slecht weer terechtkwam. Duizenden hebben deelgenomen aan het zoeken naar de vermiste machine, dat zich over zes provincies uitstrekte Op éen na, een Chileens student, wa ren alle passagiers Spanjaarden, even als de vijf leden van de bemanning. (Van onze correspondent) Een geschorste G.S.W.-arbeider te Almelo heeft aangifte gedaan van tal van onregelmatigheden, die zich de laatste jaren bij de plaatselijke dienst van Sociale Zaken, met name bij de gemeentelijke sociale werkvoorziening, zouden hebben voorgedaan. Zo zou den in G.SAV.-verband voor particu lieren, onder wie ambtenaren van Sociale Zaken, werkzaamheden zijn verricht, zoals het onderhouden en aanleggen van tuintjes, hei bouwen van schuurtjes, enz. Door de politie is hiernaar een zeer uitvoerig onderzoek ingesteld. Zoals bekend, heeft de G.S.W. de laatste jaren m Almelo bijzonder goed werk verricht. Talrijke clubhuizen en speeltuinen zijn gebouwd en aange legd, zodat men zelfs in andere stre ken vol bewondering was voor het geen in Almelo tot stand gekomen is. Voor de leiding vraagt het echter veel oplettendheid om ongeveer drie- hgnderd mensen dagelijks aan werk te helpen. Gebleken is, dat inderdaad wel eens werkzaamheden werden verricht, die strikt genomen niet in G.S.W .-ver band konden worden uitgevoerd. Een van de klachten was bij voor- stof in de eerste raket moest regelen. Men zal binnenkort een nieuwe poging doen. Overigens acht men de poging van zaterdag, beschouwd uit wetenschappelijk oogpunt, zeker geen mislukking. Men heeft nl. weer belangrijke gegevens over de dode lijke stralingsgordel om de aarde ontvangen. De eerste trap van de in totaal ruim 23 meter lange Juno 2, waarmee Pio nier III werd afgeschoten, was een Jupiterraket met vloeibare brandstof, een mengsel van vloeibare zuurstof en kerosine. Deze raket woog met volle belasting zestig ton. De tweede trap was een samenstel van elf Sergeant raketten met vaste brandstof en een gewicht van 315 kilo. De derde trap was een samenstel van drie Sergeant raketten, ook met vaste brandstof en een gewicht van 93 kilo. De vierde trap was een Sergeant-raket van 26 kilo met vaste brandstof. De satelliet was 54 centimeter lang bij een basis-doorsnede van 25 centi meter. Het gewicht was 5.750 gram. De Italiaanse retrerine van premier Fanfani heeft zaterdagavond in de Kamer van Afgevaardigden met 294 tegen 286 by twee onthoudingen een vertrouwensstemming over haar bin nenlands en buitenlands beleid gewon nen. Dertien kamerleden waren af wezig. De vereiste meerderheid was 291 stemmen. De overwinning had Fanfani te danken aan de monarchis ten. de republikeinen en de afgevaar digden van Zuid-Tirol, die allen waren weggebleven. Fanfani had donderdag de vertrou wenskwestie gesteld, nadat de Kamer voor de tweede maal in één maand een regeringsvoorstel had verworpen. Het was Fanfani's eerste vertrou wensvotum sedert hij zijn kabinet op 19 juli aan het parlement had voor gesteld. Deze dagen meldden we dat de Hoge Autoriteit van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap had besloten de schroothandel weer vrij te laten. Dit is onjuist. Aangezien de huidige sehrootrege- ling per 30 november afliep, had de Hoge Autoriteit een nieuwe regeling ontworpen. Daar de Raad van Minis ters heeft geweigerd aan deze regeling zijn goedkeuring te hechten, kwam elke regeling te vervallen. IT IS DAN HET omstreden stand beeld van Churchill, waarvan boze conservatieve inwoners van het kiesdistrict Woodford gezegd hebben dat het meer op een gorilla of een bok ser lijkt dan op Sir Winston. Het afgelopen weekeinde is een af vaardiging uit Woodford bij de beeld' houwer, dc 38-jarige McFall, op be zoek geweest. Drie kwartier lang be keek de groep het werk van onder tot boven en daarna zei kolonel Sir Stuart Mallinson uit naam van de groep: „Als wü er lang naar kijken besef fen we toch wel dat dit beeld de kwa liteit, die Churchill in de oorlog toon de, naar voren brengt, ni.: „Doorvech ten tot het bittere einde at de over winning", McFall zei alleen maar: „De kritiek is erg unfair geweest. Ik heb alleen maar iets geweldigs willen maken, iets, dat de mensen als een slag op het hoofd zou neerkomen. Ik geloof, dat het dat ook wel doet." Het KVP Tweede-Kamerlid de heer Van Koeverden heeft minister Von deling gevraagd of deze bereid is de afsluiting van een recreatiegebied van ongeveer 600 hectare onder Hoender- loo in de gemeente Apeldoorn onge daan te maken en eventuele andere voorgenomen maatregelen tot afslui ting van recreatieterreinen voorlopig op te schorten. Het kamerlid vraagt verder of de minister niet meent dat de steeds schaarser wordende recreatiegebieden geen verdere onttrekking aan hun normale bestemming verdragen. De heer Van Koeverden suggereert dat het handhaven van dit terrein als recreatiegebied van meer waarde is dan het problematisch belang van het behoud van de Veluwse edelherten stand. Ook wil de heer Van Koeverden weten of over deze afsluiting geen overleg is gepleegd met het gemeente bestuur van Apeldoorn en andere competente instanties. De Duits-Amerikaanse raketgeleerde Wernher von Braun heeft in een inter view voor radio en televisie gezegd, dat de thans beschikbare Amerikaanse geleide projectielen gebruikt zouden kunnen worden om troepen honderden kilometers ver te vervoeren. Von Braun zei het geleide projectiel hiervoor zeer geschikt te achten en het niet alleen als een artilleriewapen, maar zeker ook als een vervoermiddel te beschouwen, zowel voor bommen als voor mensen en goederen. Op 68-jarige leeftijd is in het zie kenhuis Zuidwal t« Den Haag over leden de oud-luitenant-generaal van het KNIL-infanterie W, Schilling. Als generaal-majoor kreeg hij tn 1941 het commando over de eerste divisie West-Java. Hij leidde in dit ge bied de acties tegen de Japanners. In 1945 keerde hij uit de Japanse krijgs gevangenschap terug. Hij werd in de rang van luitenant-generaal aange steld-als troepencommnndant Java. .In oktober 1945 leidde hij de actie van Nederlandse troepen ter beveiliging van Batavia. Generaal Schilling was ridder in de orde van de Nederlandse leeuw, of ficier in de orde van Oranje-Nassau en commandeur in de „Order of the Bri tish Empire", beeld, dat etensresten van een van de plaatselijke ziekenhuizen door G.S.W.- arbeiders naar particulie-en werden gebracht. Men heeft dit echter gedaan om het ziekenhuis van dat „afval" te verlossen, en niet in de eerste plaats om particulieren te bevoordelen. Het ingestelde onderzoek zal onge twijfeld tot resultaat hebben, dat een beter controlesysteem zal worden in gevoerd, waardoor ook onregelmatig heden tot het verleden gaan behoren. Men zal nog moeten nagaan, of hier gesproken kan worden van strafbare feiten. ^v. \4* yj* c —•-» N X* s/ VN v ^Lv', N j Enkele tientallen Engelsen, die grote be zwaren hebben tegen de bouw van een ra leetbasis te Suaffham marcheerden zater dag met spandoeken en leuzen beladen naar de basis om deze te „bezetten". De bewa king dacht dat daar niet veel van zou ko men omdat het terrein met prikkeldraad was argezet, maar de betogers sleepten plot seling grote planken aan en legden die over de prikkeldraadversperring. Zij bezetten vervolgens de betonmolens, v.nardeer hef werk werd gestagneerd Ook wierpen en kelen zich in de modder voor vrachtauto's, die naar de betonmolens moesten rijden Ten slotte heeft een aantal stevige poli tiemannen dc „bezetters" van het terrein gesleept. Op de foto ziet men betoger Will Warren uit Oxford op de modderige terugweg Drie bewoners van Emmercomnas- cuum, de heren Knoop, Koops en Ka- tuin, hebben zaterdagavond zes men senlevens gered. Vermoedelijk doordat hij de ver lichte afsluitbomen bij een open staande draaibrug te laat opmerkte, reed de bestuurder van een perso nenauto een kanaal in. Twee van de heren doken het water in en wisten de vier kinderen van de bestuurder, van 4 tot 10 jaar oud, door een ge broken ruit uit de nog drijvende auto te trekken. Met grote inspanning slaagden zij er daarna in de bestuur der, de heer R. Harunann uit Bar- gereompascuum en zijn echtgenote te redden door de auto naar de wal te trekken, voordat hij geheel onder wa ter verdween. De derde redder ver leende hulp op de wal. Alle geredden zijn er met de schrik afgekomen. Van de parodistische opera „De zwarte bruid", die ter gelegenheid van de opening van de 24ste boekenweek op 27 februari 1959 in de Amsterdam se Stadsschouwburg zal worden opge voerd, zullen ook voorstellingen in Den Haag (28 februari) en Utrecht (3 maart) worden gegeven. Er worden plannen uitgewerkt om deze Neder landse opera ook in andere plaatsen m Met ingang van vandaag moK. ons land uit te voeren. De muziek is .appels van het ras „Glorie van Holland" van Géza Frid en het libretto van vanaf 75 mm v-nuit ons land naar C. J. Kelk. J West-Duitsland worden geëxporteerd-

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1