Goede berichten A.R.-PROGRAM VAiS ACTIE VRAAGT: Cubanen juichen Castro's rechtspraak toe "erdere huuraanpassing noodzakelijk geacht ERNSTIGE WAARSCHUWING BONTMANTEL te kopen Mag Pasternak lezingen houden VS? Eisenhower deed geen Mikojan concessies ATLAS-RAKET VERGAAN Miljoen mensen op de been in Havana Clir. politiek méér dan ooit nodig Korting op montuur hoogstens 20 pet»? V JHET BONTMODEHUIS* Butler serveerde „laatstedronk Prijsverhoging voor olieprodukten Hardnekkige brand op Duits schip Ambassadeur spreekt met Macmillan en Selwyn Lloyd OP ZOEK NAAR ONENIGHEID? Hoaere straf voor ontvanger Staking ten einde in Argentinië Lt.-generaal Couzy vraagt ontslag r Heel gezin veroordeeld in Oost-Duitsland Plannen voor N.T.S.- toneelgezelsckap ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4202 DONDERDAG 22 JANUARI 1959 Directeur: H. DE RUIG (Van onze parlementaire redacteur) DE A.R. Partij acht het essentieel, dat voor woningbouw, huurvorming en huisvesting de vrijheid zo spoedig moge lijk wordt hersteld. Zodra in een bepaald gebied de wo ningnood praktisch is opgeheven, dient aldaar met het her stel van deze vrijheid een begin te worden gemaakt. Verdere huuraanpassing is noodzakelijk u-aarbij met name aan dacht moet worden besteed aan de kwaliteit van de woning en het woongerief. Een zodanige aanpassing is naar het inzicht van de A.R. alleen aanvaardbaar, indien zij gepaard gaat met een rechtvaardig sociaal beleid. Sociaal beleid TEA' GEVOLGE van de dooi en de krachtige westenwind heeft Zui&Drente weer last van het hoge water. Vele lan derijen staan blank en hier en daar ook wegen. Deze foto toont de weg van Weiteveen naar Schoonebeek. J ZOBELFEI van 1-30.NU 295.- SHANTUXG KID van 245.— NU 141).— BiSAM (JOLORÉ van 593.NU 435.- PERSIAN ER PATTES van 495.NU 345- PERSIANER van 990.NU 690,— NERTZ ASSEMBLE van 1290.— NU 890.- In Kopenhagen (Geldig tot morgenavond) VEEL WIND. Veranderlijke bewolking met enkele buien. Aanvankelijk krachtige tot stormachtige, later geleidelijk afnemende zuidwestelijke tot westelijke wind. Minder zacht. Morgen: zon op: 8.34 Maan op: 161-7 onder: 17.10 onder: 7.06 goMtroan» enne a« niuainun u.tw i* W. Postbus 1113 Poitgiro No. 424610. Kiachteitdienst abonnementen: 1680—IS10 uur Zaterdags 17IS uur. Telefoon 119700. '(.GnwenbiMi Huygempleln X - Telef. 183467 (3 bjnen.) Postbus 1091 - Postgiro No. 424867. Klaehtendienst: 18 3018-30U. Telef. 362S66. Dordrecht: Schelferipleln 3 Poetgiro No. 424208 Telefoon 4571 Klaehtendienst na 1720 uur 7314. deiliedun: Lange Kerkstraat 24 b - Telefoon 67882. Abonnementsprijs 61 cent per week 12,69 per maand, 7,80 pes kwartaal. Loas. nummer» 15 cent. Verschijnt dapetijk» DE persconferentie die minister Helders en gouverneur Platted maandag hebben gehouden, heeft aan getoond dat het Nederland ernst is met de ontwikkeling van Nieuw-Gui- nea. Naar alle kanten is er ontplooiing van activiteit. Allereerst naar de be stuurlijke kant. Het hele gebiedsdeel ial in de komende tien jaren, aldus is het plan, onder bestuur gebracht wor den. Er komt een nieuwe bewindsrege ling, een soort Grondwet voor Nieuw- Guinea, die de basis voor wetgeving cn beleid wordt. Met dc democratisering wordt een begin gemaakt. Op de Schouten-eilan den, waar Biak ligt. -1 een streekor- gaan rechtstreeks uit de bevolking worden gekozen. En dat orgaan krijgt een belangrijke taak in verband met de herordening van het maatschappe lijk leven, die noodzakelijk is als de maatschappijstructuur verandert. Het wordt niet opgelegd maar de bevol king gaat het door democratische ver tegenwoordiging zelf doen. Belangrijk is dat dit mogelijk is omdat de bevolking daar protestant is en derhalve door het op de calvinis tische reformatie geïnspireerde kerk recht met verkiezingen vertrouwd is. D E ontwikkeling van de vrije maat schappij door onderwijs, radio en pers wordt sterk in de hand ge werkt. Dat dient mede om de ambte narenstaal, die in een sterk onderont wikkeld gebied tot op zekere hoogte noodzakelijk is, te compenseren. Ook over de economische ontwikke ling konden goede dingen worden ge zegd. Hot gaat zeer goed met de ca cao. Dat is een cultuur voor de in heemse bevolking. Er zijn perspectie ven voor de rijstbouw. Het hout van Nieuw-Gufnea dat door vele brood etende elementen als waardeloos werd geschetst wekt belangstelling. Dan zijn er de belangrijke nikkel en ijzervondsten. "n de petroleum- maatschappijen, die volgen- pessimis ten Nieuw-Guinea al zouden verlaten, zetten hun boringen voort. Het komt ons voor dat dit allemaal verheugende dingen zijn. Verheugend allereerst omdol er kennelijk wat ge daan wordt, omdat er perspectieven zijn. Er blijkt uit dat Nederland geen steriele politiek van immobilisme volgt. Er blijkt uit dat er wat In zit, dat er mogelijkheden zijn voor ontwikke ling. Een ontwikkeling die aan de Pa poea's ten goede moet komen. Er zit ook wat iu voor Nederland dat hier een goed werk kan doen. Er blijkt ook uit dat degenen die van Nieuw-Guinea af willen met on deugdelijke argumenten komen, als zij zeggen dat Nieuw-Guinea eeu ho peloze zaak is. VER het conflict met het hoofd van de afdeling Culturele Zaken, dat nauw verband houdt met de sub sidiëring van een r.-k middelbare school in Hollandia wilde de minister zich niet uitlaten. We zuilen, om daar over te kunnen oordelen, het ant woord van de minister op de vragen van de heer Stafkens moeten afwach ten, We hopen dat de ontwikkeling zo zal zijn dat er geen onverkwikkelijke conflicten tussen missie en zending ontstaan. Dat kan Nieuw-Guinea be slist niet hebben. Tegen de voormalige concentratie- kampwachten Gustav Sorge en Wil helm Schubert is woensdag respectie velijk 102 maal en 67 maal levenslang geëist wegens evenzovele moorden, bedreven in de kampen van Sachsen- hausen cn Estcrwege. Herstel vrijheid in de woningbouw Naar alle waarschijnlijkheid ls Je Atlas-raket van vier ton, die In de cember door de Amerikaanse lucht macht werd gelanceerd cn die sinds dien om de aarde dl aaide, boven de Stille Oceaan uit elkaar gevallen, loen zij in de atmosfeer terugkeerde. Dit ts door het Amerikaanse ministerie van Defensie bekendgemaakt. De Atlas heeft tweemaal een kerst boodschap van president Et=enhowcr uitgezonden. A OOR een gehoor, dat hij zelf op een miljoen mensen schatte, heeft de revolutionaire Cubaanse lei der Fidel Castro vanochtend in Ha vana verklaard, dat dc terechtstelling van Batista's beulen en moordenaars voortgang zal vinden. De revolutionaire beweging op In het onltverp-program van actie voor de aj. verkiezingen, dat zaterdag a.s. in Utrecht door de Deputatenver- gadering van de A.-R. Partü wordt vastgesteld, wordt, behalve aan de wo ningnood, aandacht besteed aan tal van andere zaken. Als inzet van de a.s. verkiezingen ziet de partü de overtuiging, dat het gebod Gods richtsnoer van beleid moet zijn; daardoor wordt het gees telijk en stoffelijk welzijn van hel volk het best gediend. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat het program van actie begint met de volgende alinea: „In de verwarring van deae tijd is nationaal en internationaal de vastheid van een waarlijk christelijke politiek meer dan ooit noodzakelijk". Gepleit wordt voor een krachtige gezsgshandhaving en het tegengaan van elke gezagsondermijning. Voorts wordt gesteld, dat gestreefd moet worden naar samenwerking van alle maatschappelijke groepen in een christelijke politieke partü, die met alle kracht streeft naar sociale gerech tigheid en die klassenstrijd verwerpt. Het christelijk-sociale beleid moet volgens de A.-R. gericht zijn op: De zorg voor de handhaving en de uitbreiding van de werkgelegenheid en derhalve van de industrialisatie. 2 Het tot stand brengen op korte ter mijn van een weduwen- en wezen verzekering en van een herziening van de Invaliditeitsverzekering. 3 De zorg, dat een toenemend natio- (Van een onzer verslaggevers) De Federatie van Nederlandse Opti- ciénsorganissiies heeft de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlsira, verzocht te bepalen dat de korting op brilmonturen niet meer dan twintig procent mag bedragen. De prijzen zijn op hei, ogenblik oncontro leerbaar, doordal landelijk een kor ting van tenminste twintig procent overeengekomen is en de korting in ettelijke gevallen veel hoger dan dit percentage ligt. De ziekenfondsoptiekzaken hebben bij minister Zijlstra reeds bezwaar ge maakt tegen het beperken van de kor ting.. naai inkomen op rechtvaardige wjjze aan de onderscheiden groepen ten goede komt. 4, Het streven naar een vryere loon vorming. 5 Een zo snel mogelijke afschaffing van de gemeenteclassificatie. g Herziening van de rechtsvorm van de onderneming, opdat de arbeider de hem toekomende plaats en ver antwoordelijkheid kan krijgen. 7 Bezitsvorming voor brede lagen van ons volk. g Voortzetting van het beleid, dat ge richt is op de bevordering van de emigratie. (Zie verder pagina 5) Ook in de Gelderse vallei staan honderden hectaren land onder water. De omgeving van Kootwükerbroek was er het ergst aan toe. Tussen T.un- teren en Barnevold zijn enkele boerderijen geïsoleerd. De polder Arkem- heem is een onafzienbare watervlakte. (Advertentie) voor hen oie het voornemen hebben een In de bonthandel spelen 2 factoren een belangrijke rol: 1. Men fabriceert bontmantels op goedkope wijze van mindere kwali teit bont, waarbij cadeaus, reisgeld- vergoeding enz. de verkoop moeten ondersteunen. 2. Men maakt Edel-bontmantels sorgvuldig op eigen atelier van de beste soorten bont. Dit laatste artikel voert het Bont- modehuis uitsluitend. Immers het feit dat u 3—10 jaar met een bontmantel moet doen be wijst aat aan dit produkt de hoogste eisen gesteld dienen te worden. Desondanks is geen bedrijf, in dat betere genre, zo voordelig als het Bontmodehuis. En thans, gedurende de opruimings periode, zeer belangrijke kortingen. bontmantels Lange bontmantels: Bij elke bontmantel wordt een garantie-certificaat verstrekt. FEHD, BOLSTRAAT 32 - AMSTERDAM - Tel. 798981 - Tramlijnen 16-21-25 (Van onze Haagse redacteur) Het was voor de heer Christiaan Bo- daan een historisch ogenblik, toen hij gisteravond in de residentie non de nieuwe Australische ambassadeur, sir Edwin McCarthy, een seintje kreeg, dat hi) met het serveren van dranken kon beginnen. Als butler had de heer Bodaan nt zijn laven al ontelbare seintjes als de ze gekregen, maar gis tem rond was het de laatste maat. nadat hij vijftig jaar in functie was geweest. Tussen de recaptiedrukte door ver trouwde de heer Bodaan ons een paar belangrijke feiten en namen uit zijn interessante loopbaan toe. Het ging alles wat in telegramstijl natuurlijk, want de bediening mocht er niet onder lijden. Zo vertelde lui van zun eerste op treden als jong butler ten huize van het Kamerlid jonkheer Van de Berg van Heemstede, van ziin dienst bij de Italiaanse gezant au bij graaf Bentinck op kasteel Amerongen in de bewogen periode na de eerste wereldoorlog, toen de Duitse keizer asiel kreeg. (..Ik deed alle inkopen voor de keizer"). Een lange periode was dc heer Bo daan ook werkzaam bij de Nederlandse consul in Duitsland (Wiesbaden) en een kwart eeuw ongeveer bij de Heer Richard van Rees (van cle bank van Piersoii en Co.). Ook ions hij tverk- zaam in Boedapest, ruaar toen dc com munisten het er voor het zeggen kre gen is de heer Bodaan gauw naar Ne derland teruggegaan. Sinds 1947 werk te hij op de Australische ambassade: de vorige ambassadeur heeft nog ge tracht hem te bewegen mee te gaan naar Parijs, maar daar voelde de heer Bodaan niet voor. „Ja, mijn tijd is gekomen: ik heb de nieuwe butler hier Ingewerkt en krijg dan mijn AOW. Of ik inderdaad op mijn lauweren ga rusten is nog de vraagik *al moeilijk kunnen stil zitten. Trouwens, ik heb al weer een verzoek gekregen om ergens le ko men helpen", zei hij. Dc foto laat zien hoe de heer Bo- dafn zijn „laatste" consumptie ser veerde aan sid Edwin McCarthy, de Australische ambassadeur. (Van onze Haagse redacteur. Met ingang van zateidag 24 januari zullen petroieum en enkele andere olieprodukten duurder worden. Deze verhoging in prijs is een gevolg van de jongste ontwikkeling op de wereld markt. Benzine en superbenzine echter worden althans voorlopig niet duurdei. De verhogingen zijn oor: tractor- petroleum (30 cent per 1U0 liter), licht- petroleum (75 cent per 100 liter), auto- gasolic (70 cent per 100 liter) en dunne stookolie (GO cent per 100 liter). (Van een onzer verslaggevers) Met 32 stralen heeft de Rotterdamse brandweer vannacht een bi and ge blust. die was uitgebroken op het Duitse vrachtschip ..Barenstein" Hot schip lag in cle Mcrwehaven te Rotter dam en was geladen niet vismeel. De „Barenstein" was uit Valparaiso ge komen en tijdens dc reis was "er broeiing ontstaan in de lading. De brandweer stond gistermiddag al gereed aan cle kade toen het schip arriveerde. Eerst werd getracht het ruim te lokaliseren, waarin de brand was ontstaan Aanvankelijk slaagde men hierin. Tegen negen uur gister avond laaiden de vlammen plotseling hoog op. Op dat ogenblik werd grool alarm gemaakt. De grootste motor spuiten en enkele blusboten moesten worden ingezet. De Nederlandse ambassadeur te Londen, baron Bentinck van Schoon beten, heeft gisteravond in Downing- street een onderhoud gehad met pre mier Macmillan en minister Selwyn Lloyd van Buitenlandse Zaken. Het on derhoud is gearrangeerd op verzoek van de ambassadeur en heeft de Engels- Nederlandse betrekkingen tot onder werp, zo is te Londen bekendgemaakt. Een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft me degedeeld. dat minister Luns zondag naar Londen zal vertrekken. De minis ter wordt dinsdag in Den Haag terug verwacht. Men verwacht, dat behalve de kwes tie der landingsrechten van cle K-L.M. in Singapore en de verkoop van vlieg tuigen aan Indonesië ook de vrijhan delszone en het vraagstuk Duitsland zullen worden besproken. Boris Pasternak, de Russische wlirij- ver die gedwongen werd de Nobelprijs 1958 voor letterkunde van de hand te wijzen, heeft er mee ingestemd Iczin gen in Amerika en Engeland te houden aldus heeft gisteravond de vooraan slaande Spaanse schrijver Jose Vilal- Ionga iu Londen bekendgemaakt. Vilallonga zei, dat de vooruitzichten, dat de Sowjet-autorïteiten Pasternak zuilen toestaan het land te verlaten voor een reis van zes weken door Ame rika en Engeland, uitstekend zijn. De Spaanse schrijver, die contact met Pas ternak had opgenomen zou de reis mede organiseren als er officieel toe stemming voor zou zijn gegeven. In Oost-Duitsland is een heel gezin wegens „spionage ten nadele van de Sowjet-Ume" tot gevangenisstraffen met dwangarbeid veroordeeld. Vader Herbert Kerner, een elek tricien uit Zeitz, heeft vijftien jaar gekregen, moeder Kerner viereneen half jaar en de zonen Günter en Diet- mar zijn respectievelijk tot twaalf en drie jaar veroordeeld. President Eisenhower heeft gisteren op zun persconferentie meegedeeld, dat de Russische vu r-premier Mikojan tijdens zijn bezocl, aan de V.S. geen concessies heeft gedaan inzake Bcr- llin. De president beschreef Mikojan a!« een uiterst intelligent en bekwaam verdediger van Rusland's buiten landse politiek en de communistische filosofie in al zijn aspecten. Volgens hom heeft Mikojan noch de Ameri kaanse regering tijdens het bezoek specitiekc voorstellen gedaan be treffende Berlijn of de Duitse een heid noch gepoogd daarover te onderhandelen. Eisenhowci gaf te kennen, dat Mi kojan geen teken heett gegeven van Russische bereidheid tot concessies in zake Berlijn. Mikojan's argument was telkens, atdus de president, dat eik Russisch voorstel gericht is op vrede en dat elke afwijzing door het Westen dus een daad is tegen dc vrede en een bewijs van negatieve on onbuigzame politiek. Volgens de president zou een van de belangrijkste doelen van Mikojan's bezoek geweest kunnen zijn na te gaan. of er in Amerika onenigheid bestaat ten aanzien van 's lands buitenlandse politiek. Een vooraanstaande demoeraat heeft mij verzekerd, aldus Eisenhower, dat Mikojan beslist ontdekt moet hebben, dat zulk een onenigheid niet bestaat. van Kopenhagen aangekomen. De Russische vice-prermer zal tot vanavond in de Deense hoofdstad blij ven. Dan reist hij met een Russisch vliegtuig verder naar Moskou. Mikojan is vanmorgen met een SAS-toestel uit Argentia in New Foundland op het vliegveld Kastru# De inmiddels ontslagen gemeente ontvanger van Oude Niedorp. de 39-ja- rige J. S die in eerste aanleg door de rechtbank le Alkmaar wegens verduis tering tot een mar gevangenisstraf was veroordeeld, waarvan drie maanden voorwaardelijk, echter zonder aftrek van het voorarrest, is in hoger beroep door het gerechtshof te Amsterdam tot een aanzienlijk hogere straf ver oordeeld: twee mar met aftrek van het voorarrest, dat nu acht maanden geduurd heeft. De verdachte zal dus nog zestien maanden in de gevangenis moeten doorbrengen. De officier van Justitie bij dc recht bank. die vijftien maanden met aftrek had geeUt. was in hoger beroep ge gaan Biï de behandeling voor het ge- reehtsiiol, \ccrtien dagen geleden eiste de procureur-generaa) dezelfde straf als de Officier. De verdachte, die zichzelf in mei van het vorig jaar vrijwillig bij de politie meldde, bekende in de periode van september J956 tot mei 1958 tn totaal bijna 8000 gulden uit de ge meentekas te hebben verduisterd. Als secretaris-penningmeester van een r.-k. stichting in zijn dorp had hij bo vendien uit de kas van de vereniging In de afgelopen negen jaar eveneens een bedrag van bijna 8000 guiden weggenomen. Bi) poogde, toen hij m moeilijkheden kuam. het ene gat met het andere te sloppen en had o.a. vals heid in geschrifte gepleegd bij de boe kingen van woningbouwpremles, die Cuba „is het onderwerp van de meest infame en misdadige campagne die ooit tfgen een volk is ondernomen", zo zei hij- Buitenlandse zakenbclan- gen kunnen in hoofdzaak verantwoor delijk worden gesteld, „omdat zü we ten dat wij de onheuse concessies, die de regering-Batitfla buitenlandse za- kenkringen deed, niet zullen handha ven", aldus Castro. Lang voor de aanvang van de meeting begaven tienduizenden „Ha- baneros", inwoners van Havana, zich naar het „volksplein** voor het paleis van de president. Vele tientallen jour nalisten, o.m. twee leden van. het Ame rikaanse Congres woonden de bijeen komst bij. De congresleden zijn uitge nodigd om de processen tegen oorlogs misdadigers van nabij te kunnen ga deslaan. Zoals bekend is In de Ver. Staten veel kritiek geleverd op de vele doodvonnissen die zijn uitgesproken. Toen Castro het spreekgestoelte be klom werd hij ontvangen met een ge weldig gejuich, dat enkele minuten aanhield. Hij richtte zich tol de me nigte, die hij „een jury van een mil joen mannen en vrouwen, van alle klassen, van alle religies en alle poli tieke overtuigingen" noemde. rk zal deze jury vragen een vonnis te vellen over onze rechtspraak. Dat zij, die het met onze rechtspraak eens zün. hun hand opheffen." Onder luide toejuichingen staken de tiendu-zenden als één man hun handen omhoog. Fidel Castro deed een scherpe aan val op hen, die „kritiek leveren op de besluiten van de revolutionaire rege ring, maar zwijgen over het optreden van de vroegere dictator Batista". „Toen er een bende dieven aan de macht was, die een miljard dollar stal, waren er geen campagnes in de Ver. Staten, en zelfs niet toen elke nacht een half dozijn van onze landgenoten vermoord werd", aldus de Cubaanse leider. Vandaag zullen in het stadion van Havana de processen tegen de voor naamste aanhangers van Batista wor den gevoerd. Deze „rechtszaken" zul len door tienduizenden op dc tribunes worden bijgewoond. Waarschijnlijk zal Castro als Openbaar aanklager op treden. Volgens welingelichte kringen in Parijs heeft ex-president Batista van Cuba ln Frankrijk asiel gevraagd. Aan de algemene staking, die sinds zaterdag het economische leven - in Argentinië voor een groot deel lam- legde, is gisteravond een einde geko men. De 6Z vakbonden, waarin aan hangers van de voormalige Argentijn se dictator Peron het voor het zeggen hebben, besloten gisteravond het werk te hervatten. Enkele vakvereni gingen hadden gisteren ai eerder op de dag besloten de staking te doen beëindigen. Verwacht wordt dat ook de overige nog stakende vakbonden vandaag hnn verzet zullen opgeven. In Argentinië hebben zich gister avond en vannacht nog op verscheide ne plaatsen ongeregeldheden voorge daan. Vooral in de industrie-voor steden van Buenos Aires was het on rustig. De waarnemende president van Argentinië, Guido, heeft echter verklaard dat de toestand in het land vrijwel overal „normaal" is. Het is volgens hem. niet nodig de communis tische partij buiten de wet te stellen. De commandant van het le Leger korps, luitenant-generaal J. H. Couzy, heeft verzocht ontheven te worden' uit zijn functie wegens zijn kandidaat stelling voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Een dienovereenkomstig voorstel zal aan Hare Majesteit de Koningin worden voorgelegd. In de vacature van commandant van het le Legerkorps zal zeer binnenkort worden voorzien. Luitenant-generaal Couzy is kandi daat gesteld door de V.V.D. Naar aanleiding van de steeds toe nemende moeilijkheden die de NTS en de omroepverenigingen ondervinden bij liet contracteren van acteurs en ac trices voor de televisie-toneelstukken, heeft het bestuur van de NTS zich tot dc staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten cn Wetenschappen gewend met het verzoek op korte termijn -een bespreking met alle belanghebbenden te beleggen, om te trachten deze moei lijkheden zo snel mogelijk te onder vangen. Het bestuur van de NTS denkt on der andere aan de oprichting van een toneelgezelschap, dat in beperkte ma te in het land toneelvoorstellingen, geeft, maar waarvan de leden overi gens in ruime mate voor optreden voor de televisie beschikbaar zouden zijn. Het is voorts de bedoeling te trachten de overeenkomst, welke nu met be paalde toneelgezelschappen bestaat, en waarbij deze gezelschappen enige malen per jaar in hun geheel voor de televisie optreden, ook tot andere to neelgezelschappen uit te breiden. de gemeente ter uitbetaling aan hm- zenbouwers van het rijk ontving. Deze premies stak hij niet In eigen zak, doch gebruikte ze om ln de boekhou ding van de gemeentekas de tekortej weg te werkefc

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1