Noodwacht Door m vlucht Oostduitse top-spion: BRIEF MET f 40.000 IS TERECHT Maand uitstel in landingskwestie Kabinet-Fanfani wankelt Eerste Britse snelweg na 48 dagen al onbruikbaar Smokkelaars vragen hulp in politiebureau Tbc op school Achterhoek: 27 leerlingen hesmet El Weer onlusten op Cyprus r- Staatslening zwaar overtekend Twee grieppatiënten in koninkli jk gezin TOTAAL 60.000 AGENTEN i totSf-SpiowJ! -Chef broebte Extra-radiozend tij d voor partijen Fransen winnen Railv de Monte Carlo En laten van schrik vrachtauto met boter staan Weer kind ontvoerd in New York Loeiende menigte woonde processen op Cuba bij Stormen teisteren V.S.; 80 doden Skawcross wordt lid van Hogerhuis Geschil opgelost in plat en wereld Sir Vivian maalde niet om de kou GEEN VREES VOOR POKKENEPIDEMIE VRIJDAG 23 JANUARI 1959 Directeur: H. DE RUIG ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4203 V Hoofdredacteur: Dr. J. A. B. J. BRULNS SLOT TOEWIJ ZUS'G 20 V» r,c Hij zei de westelijke autoritei ten een lijst te hebben gegeven van de voornaamste agenten in Gen Europese landen. In totaal werken ongeveer twaalfduizend van de zestigduizend agenten dei- in Oost-Berlijn zetelende spiona- ge-organisatie in het Westen, aldus Dombrowski. Ook Nederland Adviseurs Actieve rol f 1 U hm DE naar het 11"esten uitgeweken Oostduitse spion Dombrow ski, met een Westduitse krant, ic aar in met grote koppen gewag wordt gemaakt van zijn sensatio nele vlucht. vervanging Koekje Ier van sclwolmeïk? McElroy zegt ook: Russen bezitten nos seen lange-afstandsraket Overstromingen en wervelstor men hebben woensdag danig huis gehouden in een aantal Ameri kaanse staten. Er zijn tenminste tachtig doden te betreuren. Het zwaarst is de staat Ohio getroffen; hier is.-in vijf. steden de noodtoe stand afgekondigd! GRIEP? Onschuldige griepepidemie [tsttewajE! nt» a# WtWluhal aa - inn, unw *<t 1.J Postbus 1112 Posteiro No. 434319. KlBcbteodienst abonnementen: 18,30—1S.30 uur Zaterdag» 17—18 uur, Telefoon 115700. ',-Or»T«sh*«e: Huyga®»pleto 1 - Tetef. 183467 <3 lijnen.) Postbus 1081 - Postgiro No. 424867. KJactitendiecct; 18.3018.30u, Telef. 362569. Dordrecht: Scbeflersptein 3 - Postgiro No. 424208. Telefoon 457i Klachtendienst na 1730 uur 7314. Schiedam: Lange Kerkstraat 34 b - Telefoon 67882. Abonnementsprijs 61 cent per ".vrek 2,65 per maand, 7,90 pci kwartaal. Losse nummer» 15 cent. Verschijnt dagelfjk* J 5j« (Geldig lot morgenavond) OM HET VRIESPUNT Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige, langs de YVaddenkust aanvankelijk nog krachtige wind tussen west en zuid. Vannacht tem peraturen om het vriespunt eu hier en daar mist, morgen ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Morgen: zon op: 8.33 maan op: 17.23 onder: 17.12 onder: 7.46 (Van onze militaire medewerker) NADAT jarenlang vergeefs getracht is de behoefte aan noodwachters voor de Bescherming Bevolking (BB) op vrijwillige basis le regelen en spe ciaal de zgn. A-gemeenten verstek heten gaan, is de regering ertoe overgegaan op verplichte basis nood- wachters aan te wijzen. De minister van Binnenlandse Za ken heeft daartoe van zijn ambtge noot van Oorlog de beschikking gekre gen over gewone dienstplichtigen, die bij de strijdkrachten geen mobilisa- tiebvstemming meer hebben alsmede over buitengewoon dienstplichtigen, die hetzij op vrijwillige basis hebben gediend, hetzij aan een eerste oefen tijd op de een of andere wijze zijn ontsnapt. De laatste categorie is ech ter zeer zwak. In hoofdzaak gaat het hier om dienstplichtigen, die een lan ge actieve diensttijd hebben vervuld en als regel nog een aantal herha lingsoefeningen. .Tegen deze gang van zaken is pro test aangetekend bij de minister door het bestuur van het Oudstrijdersle- gioen te Den Haag. Het wijst erop, dat hier wederom een last wordt op gelegd aan een categorie van de be volking, die reeds een lange diensttijd heeft vervuld (sommigen van twee a drie jaar in Ned. Indië), terwijl er dui zenden buitengewoon dienstplichtigen en andere in 't gehe«l niet ingelijfde dienstplichtigen nimmer voor welke verplichte dienst dan ook enige last ten behoeve van de defensie hebben gedragen. - ET gaat hier in feite om een eer- H lijke en gelijkmatige verdeling van de persoonlijke lasten voor een algemeen belang, de defensie, over de gehele mannelijke en eventueel vrou welijke bevolking. Daarin heeft het Oudstrijderslegioen gelijk. De rege ring volgt de weg van de minste weer stand en van de laagste prijs. De buitengewoon dienstplichtigen zijn namelijk de oorlogsvrijwilligers die destijds het spit in Indië afbeten. Thans lopen wederom vrij degenen, die toen thuis bleven. Los daarvan is er de grote groep jongelieden, die elk jaar voor militaire dienst worden at (gekeurd en best in staat zijn een taak als noodwaehter te vervullen. (Voor de lichting 1957 bij voorbeeld werden bijna 28.000 ingeschrevenen voorgoed ongeschikt verklaard). De opleiding van deze mensen kost uiteraard meer doch dat mag o.i. geen reden zijn om het ene deel der bevolking onevenredig zwaarder te belasten dan het andere. Het is o.i. zeer wel mogelijk uit de afgekeurde jongelieden een contingent aan de BB toe te wijzen om als noodwaehter te worden opgeleid. Rood ETZELFDE probleem doet ziek H in Amerika voor. Ook daar is een streven waar te nemen tot het be trachten van grotere sociale gelijk heid bij de verdeling van defensieve lasten over de bevolking. Sinds jaar en dag vormt de organi satie van een Mobilisabele Parate Re- Serve een controverse tussen de re gering en het Congres. De regering wil deze op verplichte basis rekrute ren uit de dienstplichtigen en vrijwil ligers, die twee drie jaar in actieve dienst hebben doorgebracht. Het Congres acht hel echter onbil lijk deze categorie, die reeds een de- lensielast heeft gedragen, nogmaals gedwongen in te schakelen. Het wenst hen slechts op vrijwillige basis aan te trekken, terwijl verder de jon gelui gedwongen worden gere kruteerd uit de groep, welke van de eerste oefentijd van twee jaar werd vrijgesteld. Ook voor onze defensie in het alge meen en voor de noodwachters in het bijzonder achten we dat een gezond beginsel. Reden waarom we de stap pen van het Oudstrijderslegioen toe juichen. Het ministerie van Financiën deelt mee, dat van het op 22 januari 1959 op de 4t-z procent-lening 1959, ten laste van de Staat der Nederlanden, inge schreven bedrag 20]/2 pet. wordt toe gewezen. De lening is groot f400 miljoen. Z.K.H. prins Bernhard en H.K.H, "PHtises Irene zullen enkele dagen het "Cd moeten houden. Zij hebben eriep De nieuwe Nederlandse ambassa deur in West-Duitsland, jhr. dr. H. van vredenbureh, zal op 15 februari op de Ambassade te Bonn arriveren. Dr. Van Aredenburgch volgt mr. A. Th. Lam- P'ng, die op 31 december is vertrok ken, op. /~AP een persconferentie in Bonn heeft de naar het Westen gevluchte Oostduitse chef-spion luitenant-koioncl Siegfried Dom browski meegedeeld dat hij vol doende materiaal heeft meege bracht „om de rode spionage in West-Europa een geweldige klap toe te brengen." Dombrowskï, die hoofd is geweest van de militaire spionagedienst van Oost-Duitsland, is voor Kerstmis vorig jaar naar het Westen gevlucht, met zijn gezin. Hij is wekenlang verhoord door westelijke autoriteiten. Woensdag werd zijn vlucht officieel bekendge maakt en gisteren hield hij de pers conferentie. Hij zei dat het doel van zijn vroegere organisatie was het verzamelen van militaire inlichtingen over West-Duits- land, Groot-Brittannië, Frankrijk, Bel gië, Nederland, Luxemburg, Denemar ken, Noorwegen, Italië en Spanje. Ook probeert de organisatie wetenschappe lijke inlichtingen te krijgen. De agenten worden bedreigd met maatregelen tegen hun» gezinnen in Oost-Duitsland voor het geval zij geen medewerking meer aan de organisatie verlenen of overlopen. Velen worden gedwongen familie in West-Duitsland in te schakelen. Het spionagestelsel is opgebouwd door de Russische geheime dienst en alle belangrijke posten zijn bezet door Duitsers, die in de Sowjet- Unie „gevormd" zijn. De Russische geheime dienst heeft talrijke advi seurs in de Duitse centrale zitten. Dombrowski werd angstvallig be waakt, toen hij gisteren zijn mede delingen aan de pers deed. Buiten het gebouw waarin hij sprak stonden tientallen agenten opgesteld. spionage-stelsel westerse handen De persconferentie was op touw gezet door de anti-communistische Volks bond voor de vrede. Iemand van de Volksbond, die overste Dombrowski Inleidde, zei dat de uitgeweken Oost duitser de zoon was van een vracht autochauffeur en dat hij van 1933 tot zijn arrestatie door de nazi's In 1937 een actieve rol heeft gespeeld In de Duitse communistische partij. Dombrowski werd naar het concen tratiekamp Buehenwald overgebracht, waar hu bleef tot aan het einde van de oorlog in 1945. Daarna begon zijn carrière ais spion. Hij was gevlucht omdat de methoden van het Oostduitse regime hem steeds meer gingen tegenstaan. Volgens de Frankfurter Abendpost betekent zijn vlucht een catastrofe voor het Oosten. Het blad meldde, dat Dombrowski onlangs in Moskou was geweest om een vergadering over het Duitse spionagenet bij te wonen. DE politieke partijen en groeperin gen, die in een nog nader aan te geven aantal kiesdistricten kandidaten hebben gesteld, zullen gedurende drie weken voor de verkiezingen van 12 maart radiozendtijd krijgen. De com munistische partijen en groeperingen zijn hiervan uitgesloten. De omroepverenigingen zullen zich op verzoek van staatssecretaris Hoppener in die tijd onthouden van alle politiek in hun programma's. Een beslissing over het eventueel toekennen van televisiezendtijd voor verkiezingsprogramma's kan binnenkort worden verwacht. De NTS en de televisiesecties van de omroepverenigingen zullen zich bij een eventuele toekenning onthou den van politiek op de beeldbuis. (Van een onzer verslaggevers) De veertig bankbiljetten van duizend gulden, die vorige week vrijdag tij dens het transport van het P.T.T.- hoofdpostkantoor te Amsterdam naar het postkantoor in Delft, waren zoek geraakt, zijn terecht. In Delft is de zending donderdag teruggevonden. Officieel wilde zowel de directie van het postkantoor te Delft als de posta le recherche ons niets mededelen over de wijze, waarop dit is gebeurd, maar naar verluidt zijn de biljetten gevonden in een geïllustreerd tijd schrift dat door een onbekende, aan getekend, aan de directeur van het postkantoor te Delft is gezonden. De zending zou begeleid zijn geweest van een anoniem briefje, waarin de afzender mededeelt het pakje met de biljetten tussen zijn post thuis te hebben ontvangen. Vorige week vrijdag was het pakje met veertig bankbiljetten van duizend gulden van het hoofdkantoor in Am sterdam verzonden naar het bijkan toor in Delft. Men had de zending zoals gebruikelijk aangetekend voor een waarde var» honderd gul den. Dat betekent dat de P.T.T. bij vermissing niet meer dan dit bedrag zou vergoeden. Daarnaast was de zending verzekerd. Toen het pakje zaterdag niet aangeko men was, dacht men eerst nog aan de mogelijkheid dat het ergens ver keerd gesorteerd was. Later, woens dagavond, besloten de verzekeraars, die uiteraard ten zeerste geïnteres seerd waren bü de opsporing van het vermiste stuk, een hoge beloning uit tc loven voor degene die aanwijzin gen kon geven die zouden leiden tot het terugvinden van het geld. Het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vandaag bekendgemaakt, dat het besluit om de landingsrechten van de KLM te beperken een. maand later van kracht zal worden: namelijk op 28 februari. De Britse premier Macmillan heeft gisteravond meegedeeld, dat Groot- Brittannië en de Euratom omstreeks 5 februari een akkoord zullen onder- tekenen voor samenwerking op niet- militair kernfysisch gebied. Met de kleinst mogelüke meerder heid 1 stem heeft de Italiaanse kamer van afgevaardigden donderdag avond het beleid van de regering-Fan- fani in het „sneeuwbal-bankschandaal" goedgekeurd. De Italiaanse Tweede Kamer steunde met 279 tegen 278 stemmen de wan kele coalitieregering van Fanfani voor haar beleid in de miljoenen-af faire die vorig jaar oktober in Italië zeer veel beroering heeft gewekt en waarvoor de bankier Gian Battista Giuffre, oorspronkelijk een eenvoudig bankbediende, zich voor de rechtbank zal moeten verantwoorden. Deze geringe meerderheid brengt eens te meer het wankele karakter aan het licht van het Kabinet-Fanfani, dat nu een half jaar aan het bewind is. Radicale en liberale centrum-partijen, enige christen-democraten (Fanfam's eigen partij) en enige sociaal-democra ten onthielden zich van stemming. •t De Franse equipe Paul en Alex Gol- teilonï (in Citroen) is vandaag tot win naar verklaard van de sterrit naar Monte Carlo. De pioeg was In Parijs gestart. (Van onze correspondent) De Verkadefabrieken te Zaandam hebben een nieuw voedingsmiddel vervaardigd, dat het gebruik van melk op de scholen vrijwel geheel kan ver vangen. Het is een smakelijke brosse biscuit met een hoog eiwitgehalte en veel waardevolle vitaminen en mine ralen. De biscuit, die de naam ..Pro- biski" heeft gekregen, is uitzonderlijk goed houdbaar. Wanneer men ertoe zou overgaan deze biscuits in plaats van melk op de scholen te verstrekken, zou dat geen enkel oponthoud geven, terwijl ook het omspoelen en breken van de flesjes achterwege blijven. Engeland* eerste snelverkeersweg (bü Preston) is gisteren, precies 48 dagen no de feestelijke openstelling door premier Mactnillan gesloten omdat hel weg dek scheuren en gaten vertoont. Het aanleggen van deze weg van 14 kan heeft meer dan veertig milj'opn gut- den gekost. Regen en vorst hebben in het wegdek evenwel zoveel bobbels, kuilen en scheuren veroorzaakt dat het verkeer op het laatst in plaats van met de voorgeschreven minimumsnelheid van 75 km per uur, nog maar kon voort kruipen met 25 km per uur. Cisteren werd de weg officieel afgesloten voor herstelwerkzaamheden die waarschijnlijk twee tot vier weken zullen duren. Het schijnt dat het leggen van het 'bovenste asfaltdek mei te grote haast en onder ongunstige weersom standigheden is geschied. (Van onze correspondent) Twee botersmokkelaars, die bil Aar denburg in Zeeuwsch-Vlaatideren. met bun vrachtauto de grens naar België waren gepasseerd pn door de douane achterna gezeten werden, hebben hun rit in het Belgische plaatsje Oostwin ket weinig succesvol moeten beëindi gen. De beide mannen vroegen hier na melijk voor een defect aan hun auto hulp in ecu gebouw, dat naar zij tot hun schrik spoedig ontdekten een politiebureau bleek tc zijn. De smokkelaars holden meteen het bureau uit en lieten de auto met boter staan. De zware smokkelauto werd na het passeren van de grens op Belgisch ge bied op de weg langs het Leopold- kanaal door Belgische douanemannen gesignaleerd. Ijlings namen de douaniers maat regelen om te trachten de tocht van de auto te onderbreken. Zij strooiden op de weg spijkers en andere scherpe voorwerpen met de bedoeling een ol meer banden van de auto te doen leeg lopen. Dit gelukte, maar het leeglopen van de banden ging vrij langzaam. De smokkelaars kwamen nog tot in het plaatsje Oostwinkel. Daar reden zij een afgelegen en aan één zijde afgesloten straat in met de bedoeling hier een plaatsje te zoeken, waar een nieuwe band kon worden opgelegd. Toen zij hiermede bezig waren, kwamen zij tot de ontdekking een sehroevedraaier te hebben .vergeten In een klein gebouwtje in de buurt besloten zij een dergelijk reparatie- werktuig te leen te vragen. Zu schrokken echter niet gering, toen reeds staande in de gang van dit gebouw, ontdekten in het gemeente huis te zijn beland en nog groter was hun schrik, toen zij gewaar werden dat in het gemeentehuis ook het po litiebureau was gehuisvest. Slechts een veldwachter was aan wezig, doch de blik uit de ogen van De Sowjet-Unïe is op het ogenblik niet in staat een intercontinentaal bal listisch projectiel op het srroiulsrebicd van de Ver. Staten te iaten neerkomen. Dit heeft de Amerikaanse minister van Defensie McEiroy op een perscon ferentie bekendgemaakt. Het Ameri kaanse tijdschrift Newsweek had deze onthullingen enkele dagen geleden ai gedaan. Wei gelooft de minister dat men in de Sowjet-Unie werkt aan een nieuw soort bommenwerper die sneller is dan het geluid. Minister McElroy deelde voorts mee. dat Italië zich bereid heeft verklaard twee squadrons raketten voor middel grote afstand van Amerika te aanvaar den. Hij acht het mogelijk, dat ook Frankrijk. Turkije en Griekenland deze wapens zullen aannemen. deze dienaar van het recht verschrikte de smokkelaars zo zeer, dat zij ijlings do benen namen. De veldwachter hol de hen meteen achterna, doch kon hen met achterhalen. De auto, waarin zich duizend kilogram roomboter bevond, werd in beslag genomen. Uit een woning in Manhattan, een stadsdeel van New York. is gisteren een baby van drie weken ontvoerd. De moeder, mevrouw Tavarez, had haar zoontje John achtergelaten onder de hoede van een vrouw, die ze enkele dagen geleden had leren kennen. De vrouw had mevrouw Tavarez voorge' spiegeld een grotere flat voor haar te weten en dat zü wel op de baby wilde passen als de moeder poolshoogte wilde nemen. Het opgegeven adres bleek een postkantoor te zijn en toen mevrouw Tavarez terugkwam was de vrouw met het kindje verdwenen. De twee andere kinderen van de fa milie Tavarez waren naar de buren gegaan, toen de vrouw met de baby was weggelopen. Het is het tweede geval van kinder roof deze maand in New York. Op 2 januari werd het meisje Lisa Chion- chio uit een ziekenhuis meegenomen maar dit kind werd een week later ongedeerd teruggevonden. Meer dan 30.000 mensen verdrongen eikaar gisteren in het stadion van Ha vana, toen daar het proces begon tegen de belangrijkste medewerkers van ex- president Batista van Cuba. Duizenden mensen moesten buiten het stadion blijven, omdat er geen plaats meer was. Het lag aanvankelijk in de bedoe ling om drie „oorlogsmisdadigers" te recht te laten staan, doch omdat men te laat begonnen was met de voor bereiding moest zich slechts een ver dachte voor de rechtbank verantwoor den en wel een zekere majoor Sosa. De 60-jar:ge Sosa is beschuldigd van moord op een groot aantal ongewapen de Cubanen, brandstichting en dief stal. Hij werd herhaaldelijk luid door het „publiek" uitgejouwd. De majoor verklaarde dat alle be schuldigingen tegen hem uitgebracht, leugens waren. Hy noemde het proces „een schouwspel het oude Rome waar dig". Het spektakelstuk, dat opgevoerd wordt 'door het revolutionaire bewind van Fidel Castro, werd ook gadege slagen door een grote groep verslag gevers uit de Ver. Staten, die door de Cubaanse regering zijn uitgenodigd. De ernstigste tragedie heeft zich waarschijnlijk In Pennsylvanië voor gedaan, waar een opgezweepte rivier door een gat In een tunnel van een kolenmijn bij Fort Bianchard door drong. Drie mijnwerkers verdronken in de schachten en 28 van hun kameraden werden Ingesloten, Zestien mijnwerkers, die druipend van het water uit de mijn wisten te ontsnappen, hebben meegedeeld, dat „de andere 28 heneden in de mijn in veiligheid zijn". Zware regenval en smeltende sneeuw deden de rivieren in Ohio buiten hun oevers treden, waardoor duizenden mensen geëvacueerd moesten worden. Op enkele plaatsen is de burgerwacht in het geweer geroepen om plundering tegen te gaan. In Cleveland kwam een dierentuin onder water te staan, waar door 167 kruipende inwoners van het reptielenhuis om het leven kwamen. Slechts twee grote schildpadden konden worden gered. Apen en mensapen m een ander gebouw redden zichzelf door zich aan het dakgaas van hun kooien vast te klemmen. Sir Hartley Shawcross, de voorma lige Engelse procureur-generaal en openbare aanklager in de processen van Neurenberg is aangewezen tot lid van het Hogerhuis, tegelijk met vier andere Britten. Hun namen zijn opgenomen op de laatste lijst van Britse Lords van het nieuwe type, de „Life peers". Deze titel is niet erfelijk. (Van onze correspondent). Op de openbare streekschool voor ULO te Needc in de Gelderse Achter hoek zijn 27 leerlingen door tbc be smet. Dit is gebleken uit een onder zoek. dat door het districtsconsultalie- burcau te Zutplien is ingesteld, .Men acht het mogelijk dat het aan tal gevallen nog zal toenemen. De besmet! ingsverschtinseleit, die onlangs door de schoolarts werden ont dekt, zijn voornamelijk geconstateerd bi| leerlingen van de derde klas. In deze klas bevond zich ook de besmet tingshaard, die thans bekend is. Bij het onderwijzend personeel en de ouders van de leerlingen, die eveneens zijn doorgelicht, heeft men geen tbc-ver- schijnselen geconstateerd. De oudets van de 27 leerlingen Is geadviseerd hun kinderen in het sana torium te Almen bij Lochem te doen opnemen. Naar de directeur van het distriets- consultatiebureau te Zutphen, de heer A. Daan. ons mededeelde is er a lie kans op een spoedig herstel. De besmetting verkeert nog in een beginstadium. De school, die door 180 leerlingen uit Neede. Eibergen en Rekken wordt be zocht. zal niet gesloten worden. Alleen de leerlingen van de derde kla» zullen enkele dagen vrij krijgen omdat hun lokaal ontsmet moet worden, (Van een onzer verslaggevers) De grammofoonplalenmaatschappij N.V. Phonogram heeft de president van de Amsterdamse rechtbank verzocht de korte gedingen tegen „Dorus" (Tom Mandors)Cor Steyn en de N-V. Bo- vema in te trekken. Zoals bekend, ging het hier om een kwestie van contract breuk. In een verzoenend tète a tëte tussen de platenmaatschappijen, Tom Manders en Cor Steyn is overeengekomen, dat de beide artiesten volgens een herzien contract bij Phonogram zullen blijven. Voorts heeft men gezamenlijk en vreedzaam beslist, dat de grammofoon plaat waar het bij Manders' contract breuk om ging het door hem en tante Leen gezongen „Dorus. oh Do- rus" nu door Phonogram zal worden uitgegeven. Ook de plaat „Dorus", van Zwarte Riek en Kees Manders, zal door Phonogram worden uitgebracht. ZO.MIEll zich tc bekommeren om de sore wind, die over Sctuohol wdti, stapte de bekende poolreiziger Sir Vivian Fuchs gisteren zonder jas of hoed uit het KIAt-toestel, dat hem van Londen naar Amsterdam bracht. Sir Vivian Fuchs, die begin maart vorig jaar zijn historische tocht (3000 kilometer) over het vasteland van hes zuidpoolgebied volbracht, hield gisteravond in de hoofdstad een lezing, dis o.a. bijgewoond werd door H.M. de Konin gin. (Zie ook pagina 3), Bewoners van een bergdorp op Cyprus hebben gisteren een detache ment Britse troepen met stenen be kogeld. Britse militaire helikopters bestookten de aanvallers met traangas en er werd ook geschoten. Twee Britse soldaten raakten, gewond. Het was de ernstigste rel sedert de verzetsorganisatie EOKA aan de voor avond van Kerstmis een bestand bad afgekondigd. De Nederlandse regering heeft het niet nodig gevonden extra maatregelen te nemen in verband met de pokken epidemie in de buurt van Heidelberg, omdat deze epidemie beperkt is geble ven. Degene die de pokkenepidemie naar West-Duitsland heeft gebracht, is uit 'n vliegtuig gestapt, dat naar Schiphol is doorgevlogen. Toen dit bekend werd zijn de andere vliegtuigpassagiers nog opgespoord en enige tijd onder toe zicht gesteld. De Nederlandse gezondheidsambte naren "zijn waakzaam, maar, vooral aangezien de epidemie in West-Duits land zeer beperkt is gebleven, is er geen reden voor vrees, aldus antwoordt minister Beel op schriftelijke vragen van het Eerste-Kamerlid de 'heer Polak. (Advertent ie) (Van onze Haagse redacteur) Er zijn op het ogenblik veel griep patiënten in ons land. Maar volgens het departement van Volksgezondheid draagt de gnep een volkomen onschul dig karakter. Het is ook geen Aziati sche griep zoals we eerder gekend hebben en van een epidemie is oolc geen sprake.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1