Goede dienst WEINIG HOOP VOOR Het gaat voor of tegen een rechts kabinet Bom in 'n wip gedemonteerd Hele wijk werd geëvacueerd Negerjongetjes naar gesticht door rassendiscriminatie Staatssecretaris weigert demping te Alkmaar Lichte vorst Koopt op tijd uw zekerheid Russisch komplot om Nasser te vermoorden? Verolme akkoord met Brazilië „Wij begeren geen oppositie" EVEN HIELD ENSCHEDE Z'N ADEM IN ZATERDAG 31 JAMJAR! 1959 r ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4210 r- NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK MR. BURGER OP PARTIJCONGRES: S.O.S. KOOPT NU Noodweer Zeemanschap „GEEN MISDADIGERS". ZEGT COMITÉ IN HALF UUR Bestuurder omgekomen door gladheid J Directeur: H. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT IIET DEENSE SCHIP „HANS HEDTOFT" (2873 ton), met in totaal 95 personen aan boord, is ten zuiden van Groenland op een ijsberg gelopen. Er is weinig hoop voor de opvarenden. Weliswaar is dê.Dtiltse treiler Johannes Kruess in de huurt van de plek waar de Hans Hedtoft zich volgens haar eigen opgave moet bevinden, maar de treiler heeft nog geen spoor van het Deense schip kunnen ontdekken. De „Kruess" zou zich volgens de laatste be richten zelf in moeilijkheden bevinden door de enorme ijsmassa's. Tal van andere schepen zijn inmiddels op weg naar de plaats van de ramp. Van de basis Argentia op New Foundland is een Super- constellation van de Amerikaanse marine opgestegen om te trachten hulp te verlenen. De „Hans Hedtoft". een vrachtschip met passagiersaccommodatie, maakte haar eerste reis. Zij was op 7 januari uit Kopenhagen ver trokken naar Julianehaab op Groenland. Het was nu op de terug weg naar Denemarken. Het gloednieuwe schip is speciaal tegen het gevaar van ijsbergen uitgerust. Het was voorzien van zware stalen platen en had zeven waterdichte schotten die het mogelijk zouden moeten maken ook na een ernstige aanvaring te blijven drijven. Volgens het Deense ministerie voor Groenland (het schip is eigen dom van een regeringsmaatschappij) zijn alle opvarenden Denen of Groenlanders. Er zijn verscheidene vrouwen en kinderen aan boord. Het Groenlandse parlementslid Lynge was ook aan boord. Zon op Zon onder BE WOESTE HOEVE De heer A. Drent tijdens de demontage van de bom, die veer tien jaar lang onontploft onder plantsoentje in Enschede gropmgen' - v* dealerslijsf op aanvraag So«eTé»m: Witte de Wlthstraat 25 - Telef. 315700 (4 13. Postbus 1112 - Postgiro No. 424519. Klachtendienst abonnementen: 18 3019 SO wir Zaterdags 17—18 uur. Telefoon 115701)7 'I-GrerenbiEe: Huygcnspleln 1 - Telef. 183467 (3 liinen Postbus 1031 - Postgiro No. 4248S7 -■ löachtendienst: 18 30—19 30 u. Telef. 362569. Dordrecht: Scneflersplcm 3 - Postgiro No. 424208 Telef 4570 Jdachtendienst na 17.30 uur 7314 Schiedam: Lange Kerkstraat 24 b - Telef. 67882 Abonnementsprijs 61 cent per weck 2,65 per maand, f 1,50 per kwartaal. Losse nummers 15 cent. Verschijnt dagelijks Geldis tot morgenavond) LICHTE VORST Droog en overdag zonnig weer met een matige, nu en dan vrij krachtige wind tussen, noord en noordoost. Vannacht overwegend lichte vorst. Morgenmiddag tem peraturen enkele graden boven nul. i Morgen: Zon op: 8.22 Maan op: 2.06 Onder: 17.26 Onder: 11.50 IN een advertentie in ons blad heeft men kunnen lezen dat een deel der chr. pers met de brochure „Ter dege ter discussie" niet goed raad weet. We laten die mededeling voor wat ze is. Maar als iets vast staat dan is het dat dr. J. van Baal, oud-gouverneur van Nieuw-Guinea met de argumenta ties van die brochure wel raad gewe ten heeft. En daar kan iedereen nu kennis van nemen. Want de heer Van Baal heeft bij J. H. Kok N.V. te Kampen een brochure het licht deen zien, getiteld „Het Nieuw-Guinea-vraagstuk" waar in hij het ontstaan van bet Nieuw' Guinea-conflict behandelt en de ba lans van Nieuw-Guinea opmaakt. Wie dat gelezen heeft, het zijn met elkaar zesenveertig bladzijden, ziet voor zijn ogen de onjuistheid van uitgangspunt ca stellingen van prof. Verkuyl en zijn vrienden. Het boekje van dr. Van Baal is niet polemisch geschreven. Het is om te beginnen een voortreffelijke historische documentatie hoe het allemaal ge gaan is. Men ziet hier de dingen in Sun historisch verband bijeen ge bracht. Maar al te vaak wordt de re- geringspoliliek bestreden met een be roep op feiten die men uit dat histo risch verband isoleert. Hier vindt men alles in zijn verband. En als men dan aan het siot van dat verhaal de vraag stelt: of de Nederlandse Nieuw-Gui- nea-politiek van nu juist is, dan kan het antwoord niet twijfelachtig lui den. Juridisch en moreel is die politiek juist. En een andere politiek is zeifs niet eens mogelijk. IN het tweede deel van de brochu re waarin over de balans vai Nieuw-Guinea gesproken wordt, be^ handelt de schrijver ook de mogelijk heden van Nieuw-Guinea. Tegenover hen die zeggen dat de ontwikkeling van Nieuw-Guinea een zaak is die ver boven de draagkracht van Nederland gaat, maakt dr. Van Baal de opmerking dat hel uiterst moeilijk is om op Nieuw-Guinea veel geld tegelijk uit te geven. De ontwik keling van de landbouw en daar moet de Papoea-bevolking het van heb ben vergt geen grote investeringen. jBij de mijnbouw is dat anders, maar jdaar interesseren de grote concerns zich voor. Dr. Van Baal vestigt er de aan dacht op dat onze huidige Nieuw-Gui- nea-politiek een andere is dan die wij vroeger in Nederlandsch-lndié voer den. „De situatie ligt anders en de doel einden zijn verschillend van elke vroe gere vorm van koloniaal bestuur. De inzet van ons beheer is de opvoeding van dit volk tot zelfstandigheid en "de druk van de tijd noodzaakt ons die opvoeding zo snel mogelijk te doen verlopen. De Papoea wordt aange spoord om zelf te doen. wat men Ivroeger aan anderen te verbieden placht. Het belangwekkende en ook het belangrijke van onze arbeid in Nieuw-Guinea is het feit, dat hier ge streefd wordt naar een geheel nieuwe vorm: de inrichting "an een zelfstan dig land". Wij-citeren ook nog het slot van de brochure: „Wat thans dreigt is dit: dat Neder land, onwillig en mopperend de last van Nieuw-Guinea (waar het niet ai kan) dragen blijft, doch door die on- wiüigheid niet alleen eigen moeilijk heden vergroot, maar ook weigert de vruchten te rapen, die het door een goede taakvervulling zouden toevallen. Het gaat daarom tr het vraagstuk Nieuw-Guinea ook wel degelijk om Nederland zelf, waar men, op de vlucht voor het vraagstuk Nieuw- Guinea, bezig is positie en toekomst van eigen natie even wezenlijk te scha den als de ontwikkeling van Nieuw- Guinea. Het vraagstuk Nieuw-Guinea wordt door vluchten niet opgelost. Daartoe Is maar één weg: het aan te pakken en alle aarzeling te laten va- reu". Een opgave voor de natie, noemt dr. !r-Sn Baal het vraagstuk. Zo is het. Wj geloven dat dr. Van Baal ons volk en de regering een grote dienst ïheeft bewezen door deze brochure schrijven. Deens schip met 95 man bij Groenland onvindbaar JJET Deense schip „Hons Hedtofl". dat ten zuiden van Groeniand op een ijsberg is gevaren. Deze foto is gemaakt op de vooravond van de eerste reis van de „Hedtoft", toen het schip feestelijk verlicht in de haven van Kopenhagen lag. Het Deense schip voer op eigen risico mogelijke navigatie- en waarschu- Volgens het Engelse blad News Chronicle heeft de Joegoslavische am bassadeur in Cairo ongeveer twee -we ken geleden president Nasser van de Ver. Arabische Republiek ingelicht dat zijn leven gevaar loopt omdat Rusland aan Egyptische communisten opdracht zou hebben gegeven hem uit de weg te ruimen. Nasser zou deze waarschu wing niet in de wind hebben geslagen en de veiligheidsmaatregelen voor zijn persoon aanzienlijk hebben verscherpt. De heer C. Verolme, directeur van Ver-ilme's Verenigde Scheepswerven in Ro„:erdam, heeft in Rio de Janeiro ge zegd dat reeds met de Braziliaanse re gering overeenstemming is bereikt over de bouw van een scheepswerf bij Rio de Janeiro. Op de werf zullen alle typen schepen worden gebouwd. De heer Verolme zei dat zijn firma 15 miljoen dollar zal investeren in de nieuwe werf, die zal komen in Angra Dos Reis bij Rio. Hij verwacht dat de werf, -waarop vier- tot vijfduizend per sonen werk zullen vinden, over twee jaar het eerste geheel In Brazilië ge bouwde schip van 10.000 ton zal kun nen afleveren. (Advertentie) i ADVERTENTIE' HUIS VOOB SPÉCIALITÉS BEEKBERGEN* TEL. 0 67 SS—5S8 {Anno 1771) IN OUDE GLORIE HERREZEN. Restaurant aan de hoofdweg Apeldoorn— Arnhem. Specifiek wüdreitasrant te midden fan de Vclnwse jachtterreinen. (Van een onzer verslaggevers) „Voor en tegen een rechts kabinet, daarover gaan de komende verkiezin gen", heeft mr, J. A. W. Borger, voor zitter van de Tweede-Kamerfractie va nde PvdA, vanmiddag aan het slot van het verkiezingscongres in Amster dam uitgeroepen. Dat het stemmen op een confessionele party het meest be vorderlijk is voor de vorming van een rechts kabinet, spreekt vanzelf. Maar nu vast staat dat de VVD onder geen geding bereid is, deel te nemen aan een kabinet waarin ook socialisten zit ten, kan het stemmen op de VVD even min een ander effect hebban dan het bevorderen van een rechts kabinet, al dus mr. Burger. De heer Burger verweet de rechtse kamermeerderheid dat zij in 1955 niet bereid was maatregelen te nemen om de overinvestering en dientengevolge de noodzakelijke bestedingsbeperking te voorkomen. De Partij van de Ar beid heeft de moed gehad toen dat no dig was impopulaire maatregelen te nemen, die uiteindelijk bleken een ze gen voor ons volk te zyn. Het enige, in een gebied dat niet door internatio nale ijspatrouilles wordt bewaakt: Het seizoen van de ijsbergen is trouwens ook nog niet begonnen. Normaal be gint' het afbreken van de grote bergen pas half februari, als het warmer Het ongeluk met de Hedtoft doet veel denken aan de ramp met de Ti tanic op 12 aprf 1912, waarbij 1513 mensen het leven verloren. De Titanic maakte ook zijn eerste reis Het laatste wat men van de „Hans Hedtoft" heeft gehoord was dat het schip langzaam zinkende was. De ont vangst van het sein was echter slecht en men is niet zeker van de juistheid van de boodschap. Daarna heeft de ra dio van de „Hedtoft" gezwegen, en is de vrees met de minuut gestegen. Het eerste bericht van de Hedtoft luidde: „in botsing met een ijsberg". Onmiddellijk nadat de in de nabijheid zijnde schepen het roer gewend hadden om te hulp te snellen, kwam al het s.o.s. „Water stroomt snel binnen". Daarna voige: „Hebben veel water in de machinekamer". '"I een brand in een verzorgingstehuis vtM: bejaarden en invai iden in de Amerikaanse stad Glen Ellyn, op 50 10,1 van Chicago, zijn vrijdag negen Personen om het leven gekomen. (Advertentie) Ver- wfolo^;-c--onenSV'ber 5toÜng"PPï,aa ^l,n9 I" 6 en 12 masr.deiijb? «rmii 'jnen ronder bijkomende kosten Dracht49-51 Het weer bij Groenland is buitenge woon slecht. Er woedden hevige stor men en het was er bitter koud. Des kundigen hebben verklaard dat iemand het in het ijskoude water niet langer dan één minuut zou kunnen uithouden. De Deense radio zendt steeds extra- nieuwsbulletins uit. In Kopenhagen déden vanmorgen geruchten de ronde dat de „Hans Hedtoft" gezonken is en dat het officiële bericht hierover ach tergehouden wordt opdat de familie leden kunnen worden gewaarschuwd. Het Deerse schip is genoemd naar de vroegere socialistische minister president van Denemarken, Hans Hed toft' die enkele jaren geleden is over leden. Half december vorig jaar was het schip overgedragen aan de Konink lijke Deense Groenlandhandelmaat schappij, een regeringsmaatsehappij die de vaart op Groenland onderhoudt. De „Hans Hedtoft" was speciaal ge bouwd voor de vaart in de poolzee en was de meest moderne poolvrachtvaar- der ter wereld. De gelaste romp was er op berekend om door zwaar oakijs te kunnen varen> en het schip had alle wingsinstrumenten aanboord. Als vracht vervoert het schip een lading zoute vis, bevroren vis en post. D« gezagvoerder is de 58-jarige P. L. Rasmussen, de meest ervaren pool- schfpper van Denemarken. Hü heeft de poolwateren reeds meer dan dertig jaar bevaren. Zün zeemanschap heeft al tal van schepen in deze wateren uit gevaarlijke situaties gered. „Dat dit zoiets kapitein Rasmussen, moest overkomen, geeft ons een bij zonder teneergeslagen gevoel. Het va ren in deze wateren is altijd riskant in deze tijd van het jaar, maar Rasmussen was de man om er onder alle omstan digheden doorheen te komen", aldus een woordvoerder voor het Deense de partement voor Groenland. Vrijdagmiddag werd op de vierde verdieping van een. huls aan het Sar- phatipark te Amsterdam bij een bran dende petroleumvergasser het stoffelijk overschot aangetroffen van de 26-jarige kinderverzorgster J. F. van Essen, Het slachtoffer bleek aan de gevolgen van een koolmonoxyde-vergiftiging te zijn overleden. (Van een onzer verslaggevers) ÏK voel mij als een chirurg die een geslaagde operatie heeft ver richt". Dit zei het plaatsvervangend hoofd van de hulpverleningsdienst, de heer A. Drent uit Breda vrijdag middag in Enschede, nadat hij hier een uiterst gevaarlijke Amerikaanse vliegtuigbom onschadelijk had ge maakt. Met een triomfantelijke glimlach toon de hi) aan de talrijke journalisten het ontstekingsmechanisme dat hij in de recordtijd van twee minuten uit het projectiel had weten te schroeven. Het waagstuk was vol komen gelukt. Voordat het zover was hield heel En schede echter de adem in, De wegen in de omgeving van het plantsoen tje aan de Begoniastraat leken wel uitgestorven, toen de heer Drent moederziel alleen aan zijn huzaren stukje begon, Politie-agenten zorg den ervoor dat niemand in de ge- vaarlyke zone kon doordringen. Op een last van de hoofdcommissaris moes- nol„n... ten ongeveer tweehonderd gezinnen 'leeJ1 yeiegen. hun woningen ontruimen. Zij von den onderdak bij familieleden en kennissen of in een restaurant aan de OJdenzaalsestraat, waar hun na mens het gemeentebestuur een con sumpiie werd aangeboden. De leerlingen van een lagere en een kleuterschool hadden een vrije mid dag, terwijl in enkele afdelingen van een tweetal grote textielfabrieken een uur lang niet werd gewerkt. In een groot deel van de stad ston den de ramen van de woningen on danks -het koude winterweer wiid open. De brisantbom, die tijdens de oorlog door een Amerikaans vliegtuig werd afgeworpen, lag in een vier dat wij op die grond vragen, is ver trouwen in ons beleid tegenover de waan van de dag, zei de fractievoorzit ter. Wij willen er eerst nog voor vechten of het Nederlandse volk ermee ak koord gaat dat de Partij van de Arbeid uit de regering wordt gezet, zei mr. Burger dr. Drees na. Maar ook verklaarde deze spreker: Wij begeren geen oppositie, maar wU zullen nog minder aan een regering deelnemen, waarin niet essentiële mi nima onzer eisen gegarandeerd zün. De kabinetscrisis is volgens Burger ontstaan doordat ..het conservatisme zijn alsnog machtig hand gelegd heeft op de confessionele partijen en die als zijn werktuig heeft benut. Dat heeft met het christendom niets te maken". „Ik vraag: Is deze gang van zaken on vermijdelijk? Het socialisme heeft zich na de tweede wereldoorlog op voor ieder zichtbare wijze vernieuwd. De onverenigbaarheid van christendom en socialisme is een bewering, die alleen maar dient om conservatieven onder christelijk mom hun belangen te laten behartigen." Een viertal beginselen van wezen lijk belang voor een goed staatsbestel en de grote gedachte van de progres siviteit was bü de kabinetscrisis In het geding, vond mr. Burger. Dat belastinggeld slechts op verant woorde wüze mag worden besteed (kwestie versnippering landbouwgron den). 2. Dat kabinetsafspraken ter wille van regeerbaarheid van ons land die nen te worden nagekomen (tijdelijke verlenging prijsbeheersing landbouw gronden, in strijd met het regerings program, volgens mr. Burger). 3. Dat een billijke verhouding dient te bestaan in de verdeling van lasten voor meer en minder draagkrachtige (verlenging belastingwetten met een jaar, terwijl prijsverhogingen niet on gedaan gemaakt waren). 4. Dat het constitutionele recht on aantastbaar moet zijn voor de partij politieke belangen (kamerontbinding zonder een poging een kabinet te vor men op grond van een kamermeerder heid, een „daad van willekeur van meerderheid die slechts „neen" weet te zeggen"). Mr. Burger vond dit allemaal zo slecht, dat hü er geen goed woord voor had. Daarom is hü er volgens zijn. zeg gen dan ook van overtuigd dat voor de Partij van de Arbeid alleszins gun stige verkiezingsuitslagen in het ver schiet liggen. (De rede van de heer Vermeer vindt men elders in ons blad.) De 73-jarige J. Brouwer, oud raadslid van de gemeente Tubbergen is. toen hij per fiets naar huis ging, waarschijnlijk misleid door de mist in de beek langs de weg Harbrinkshoek te Tubbergen gereden en verdronken. riet Amerikaanse comité ter bestrij ding van rassendiscriminatie, dat ge vestigd is te New York, heeft over de affaire van de negerjongetjes die blanke meisjes zouden hebben ge zoend, het volgende telegram (ver taald) gezonden aan John Snure jr., hoofdbeambte van de voorlichtings dienst van de Amerikaanse ambassade in Nederland: „Comité ter bestrijding van rassen discriminatie protesteert ten sterkste tegen beweringen, die door de Ameri kaanse en Nederlandse pers worden toegeschreven aan de ambassade en aan uzelf omtrent de „Carolina kissing case". Negerjongens bevinden zich in opvoedingsgesticht met als volstrekt enige reden rassendiscriminatie en niet omdat ze misdadig zün, zoals u het Nederlandse volk voorspiegelt. De zaak gunstig voorstellen en verval singen omtrent dit geval mogen mis schien de autoriteiten van de staat Carolina helpen, maar ze beogen niet het Amerikaanse volk als geheel, noch het Nederlandse volk te helpen, en evenmin de waarheid te dienen". W.g. Weissman, secretaris. Tevens werd een protestbrief van dezelfde strekking gericht aan minis ter Dulles. meter diep gat. Zowel de Duitse be zetters als de Engelsen hebben des tijds getracht de bom te demonte ren, maar deze pogingen faalden Ten einde raad heeft men toen een betonplaat boven de bom aange bracht en het gat weer dichtgegooid, De heer Drent en zyn assistenten, die reeds honderden bommen hebben ge demonteerd, hadden echter niet de minste moeite met het projectiel. De hele „operatie" duurde slechts een half uur. Men begon om 3 uur en te gen half 4 Jag de blindganger veilig en wel in de auto van de hulpver leningsdienst. die klaar stond om hem naar Deelen te vervoeren, waar hü opgeblazen zal worden. OrmiddeiJiik daarna gaven de sirenes van de Bescherming Bevolking het sein „veilig", waarna de opgeluchte geèvacueerden zich weer naar hun (Irilie) huizen spoedden. Enschede, dat langzamerhand een vaste klant van de hulpverleningsdienst is geworden, is echter nog steeds niet van alle oorlogstuig gezuiverd. In een achtertuintje aan de Schreurs- weg ligt namelijk nog een soortge lijke „Amerikaan". Deze zal waar schijnlijk ook binnenkort onschade lijk worden gemaakt. Dc staatssecretaris van O., K. en W„ mr. R. G. A. Höppcner, zal aan de uit voering van het dempingsplan voor Alkmaar niet medewerken door het (Advertentie) fTJMMXJ lis In Stadskanaal is 45-jarige R. Stik- fort door gladheid van de weg met zijn personenauto op een aldaar ge parkeerde vrachtauto gereden. Hü werd op slag gedood. De auto werd ernstig beschadigd. Mei vrü grote snelheid is i« de afge lopen nacht een front ons land van noord naar zuid gepasseerd. Het vorm de de voorste begrenzing van belang rijk drogere polaire lucht. Het front bracht regen en motregen, waarbij in het binnenland gladde wegen voor kwamen. Na het passeren van het front verdween de mist en steeg de tempe ratuur tot enkele graden boven nul. De noordelijke wind, waarmede de drogere lucht ons land binnenstroomt, wordt veroorzaakt door een liogedruk- gebied dat over Schotland langzaam naar Zuid-Scandinavië trekt en nog in betekenis toeneemt. In verband hiermede wordt de wind noordoostelijk en blijft de aanvoer van droge polaire lucht aanhouden. Omdat er weinig be wolking zal zijn, zal vannacht óp de meeste plaatsen lichte vorst voor komen. Morgen overdag komen de temperaturen echter tceer enkele graden boven nul. 1 verlenen van sloopvergunningen voor de In de voorlopige lijst van Neder landse monumenten vermelde percelen en bruggen. In een brief -aan burgemeester en wethouders van Alkmaar heeft de staatssecretaris verklaard, dat hij de mening deelt van de rijkscommissie voor Monumentenzorg, die oplossin gen voor de sanering van Alkmaars binnenstad mogelijk acht, waardoor het karakter van de stad niet zal wor den aangetast. De staatssecretaris wijst erin de brief op. dat aan het plan van prof. Wieger Bruin geen verantwoorde prog nose van de toekomstige verkeerseisen voorafging, evenmin als een onderzoek naar de functie van winkels en bedrij ven. De ontworpen doorbraak dwars door de stad noemt hy geen verbete ring, te meer daar de fraaiste grach ten van Alkmaar bij uitvoering van dit doorbraakplan gedempt zouden moeten worden. De Planologische Dienst van Noord- Holland heeft zich nu ook uitgespro ken tegen het saneringsplan voor de binnenstad van Alkmaar, dat prof. 'eger Bruin heeft ontworpen. De commissie meent, dat het scheppen van ruimte voor het verkeer, zoals in het plan-Wieger Bruin wordt voorgesteld, slechts een tijdelijke oplossing zal bie den. De commissie acht een dwarsweg door de binnenstad niet wenselijk en verwacht meer heil van een ringweg om de stad. Er zouden voorts meer en betere toegangswegen moeten* komen om het gemotoriseerde verkeer toch in de gelegenheid te stellen in het cen trum te komen.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1