Macmillan vandaag weer bij Chroestsjew Dr. G. Kolf f overleden S.A.S. zet vluchten buiten Europa stop Zomerse drukte aan zee Groots welkom voor Makarios TERUG IN ZON VEROVERDE NEDERLAND ARNHEM m Chr. van den Heuvel overleden V v:;;rr RUSSEN WIJZIGEN STANDPUNT: OPTIMISME IN BRITSE KAMP Zweeds personeel uitgesloten Voorband knapte: bromfietser gedood Mr. dr. A. F. van Hall overleden Chroestsjew naar Oost-Duitsland Na mëër dan vee jaar Nieuwe kunstmaan in baan over Noord- en Zuidpool Vele tienduizenden trokken erop uit FEBRUARI: ZEER DROOG WEL PER DAG EEN TOESTEL NAAR NEW YORK r MAARTDAG 2 MAART 1959 r x ZEVENTIENDE JAARGANG Na. 4235 r Directeur: H. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J A. H. J. S BRUINS SLOT CM. FRACTIELEIDER IN DE EERSTE KAMER Een uur nadat vanmorgen de Britse premier Macmillan uit Le ningrad in Moskou was teruggekeerd, werden de ambassadeurs van de viers westelijke mogendheden op 't Kremlin ontboden om het Rus sische antwoord in ontvangst te nemen op de nota's waarin het Westen had voorgesteld op ministerieel niveau bijeen te komen. Nog slechts enkele dagen geleden heeft premier Chroestsjew het houden van een conferentie op ministerieel niveau als „tijdverspil ling" gekenschetst. Het Russische standpunt fs dus nu nogal ver rassend gewijzigd. Herziene tekst? Enige middel 1 Een Hammarskjoeld Tien maanden bewusteloos *m (Van een onzer verslaggevers) Op 72-jarige leeftijd is heden in zijn woning te Leiden over leden de heer Chr. van den Heu vel, oud-lid van de Tweede Ka mer en voorzitter van de Neder landse Christelijke Boeren- en Tuindersbond. J Kotuidam: Witte de Withstraat 25 - Telef. 115700 (6 1.1 Foitbu* *112 - Poitgtro Jfo. 424519. Klachtendlenit abonnementen: 181)01830 Uur Zaterdag» 1718 uur. Telefoon 11S700. 'j-Gr»7enh«te: Huygensplein 1 - Telefoon 183167 (3 lijnen). Postbus 1091 - Poetgiro No. 424667. Klachtendlenit: 18301930 u. Telef. 383589. Dordrecht: Spuiweg 132 - Telef. 4570, Klachtendleart na 1730 uur O" Schiedam: Lange Havan 73 - Telefoon 67466, AbonnementeprlJs 61 cent per week. f 2.65 per maand. 7.90 per kwartaal. Losae nummer» 15 cent. Verschijnt dagelijks. 75, U hl htf* (Geldig tot morgenavond) AANHOUDEND ZACHT In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Mor gen overdag overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Morgen: Zon op: 7.24 Maan op: 3.19 onder: 18.22 onder: 12.15 Ministersoverleg mits topconferentie volgt Een week nadat hij tachtig jaar was geworden is zaterdagavond in het zie kenhuis te Tiel, waarheen hij "s mid dags was overgebracht, overleden mr- dr. G. Koiff, voorzitter van de Christe lijk-Historische fractie in de Eerste Kamer. Mr. dr. Gualtherus Kolff, die in Ros malen geboren werd, bezocht het gym nasium te Leeuwarden en studeerde aan de rijksuniveristeit te Utrecht rechts- en staatswetenschappen. In 1901 promoveerde hjj tot doctor in de rechtswetenschappen; elf jaar later ver kreeg hij deze titel in de staatswalen schappen. ln-1907 werd hij benoemd tot grif fier van het kantongerecht te Gelder- malsen; drie jaar later werd hij kan tonrechter aldaar. Na een verblijf van 27 jaar in dit Betuwse stadje vertrok hy naar Gorinchem, waar hij kanton rechter was van 1934 tot 1947. Nadien vestigde hij zich weer in Geldermai- sen. De heer Koiff is van 1S19 tot 1932 lid van de Provinciale Staten van Gel derland geweest Jaren lang maakte hy aee! uit van de gemeenteraad van Geldermalsen. Sinds 1935 was mr. dr Kolff lid van de Eerste Kamer. Hy is meer dan vijftig jaar voorzit ter geweest van de veilingvereniging ts Geldermalsen, welke hy mede heeft opgericht. De heer Kolff was heemraad van de Tielerwaard en dijkgraaf van de Lingeuitwatering geweest. Hy was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en commandeur in de orde van Oranje-Nassau. OLGENS welingelichte zegslieden in Moskou heeft de Russische regering in een nota aan het Westen erin toegestemd deel te nemen aan een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken, vooropgesteld dat deze conferentie wordt gevolgd door een bijeen komst van regeringsleiders. in Leningrad verwelkomd door vice- premier Mikojan en minister Gromiko. Macmillan was er niet van verwittigd, dat dezen hem zouden begroeten. J In Britse kringen zag men in de aan wezigheid van Mikojan en Gromiko op het vliegveld van Leningrad een po ging van de Russen om iets te stelien tegenover de verzoenende houding die Macmillan heeft aangenomen, zelfs na de dreigende redevoering van Chroest- Denenutrkeu kan „onmogelijk" aan de verplichtingen jegens de NAVO, zoals die door het. hoofdkwartier (SHAPE) zijn vastgesteld, voldoen, aldus heeft de Deense premier Fau! Hansen zaterdagavond op een pers conferentie In Parijs verklaard. De officiële tekst van de jongste Russische antwoordnota aan het Wes ten zal waarschijnlijk pas vanavond of morgenochtend worden bekendge maakt. Reeds gisteravond deden in Moskon geruchten de ronde dat de Russen hun houding hadden gewijzigd Buitenlandse diplomaten in de Rus sische hoofdstad nemen echter aan. dat de Russen op een conferentie van mi nisters van Buitenlandse Zaken niet alle aspecten van het Duitse vraagstuk willen bespreken, doch alleen hun eigen plannen ten aanzien van Berlijn. De Engelse premier Macmillan, die vanmorgen per trein uit Leningrad in Moskou aankwam, zal vandaag in het Kremlin weer een'onderhoud hebben met zijn Russische ambtgenoot Chroest sjew. Hoewel deze ontmoeting aanvan kelijk alleen bedoeld ws om een slot communiqué goed te keuren, verwacht men nu dat de twee regeringsleiders nog eens over belangrijke kwesties van gedachten zullen wisselen, gezien de verbetering in de atmosfeer dieJzet weekeinde te zien heeft gegeven, van avond zal Macmillan voor de Moskouse radio en televisie spreken. Morgen vliegt de Britse premier naar Engeland terug. Een gesprek van anderhalf uur tus sen de Russische minister van Buiten landse Zaken Gromiko en zijn Britse ambtgenoot Lloyd dat gisteravond in Leningrad plaats vond, heeft naar in Moskou word aangenomen, een belang rijke rol gespeeld in het ontstaan van de meer optimistische stemming die thans bU de Britse deiegatie aanwezig is. Macmillan zou doende zijn. de tekst van zijn rede van vanavond te herzien als gevolg van de laatsteontwikkelin- gen. Volgens berichten uit Londen zal Macmillan na zijn terugkeer in Enge land bij zijn westelijke bondgenoten aandringen op een topconferentie als enige middel om de Russische drei ging inzake Berlijn bet hoofd te bie den. .Tot veler verrassing werd de Brit se premier zaterdag by zijn aankomst de ERNSTIG arbeidsconflict b« Scandinavische luclitvaart- maatschappy S.A.S. heeft ertoe ge leid, dat alle vluchten balten Europa van de SAS het afgelopen weekeinde stopgezet zijn. Alle viermotorige toe steilen van de maatschappij staan aan de grond. Volgens een mededeling van de directie zouden vanmiddag eefater weer de dagelijkse vluchten naar New York hervat kannen worden. Het conflict ontstond zaterdag, toen na zeer langdurige onderhandelingen de Deense en Noorse pilotenverenigin gen met de SAS overeenstemming be reikten over de arbeidsvoorwaarden, waar de hoofdzakelijk Zweedse „Scan dinavische organisatie voor vliegend Personeel" een door de directie ont worpen compromis afwezen. De 436 leden van laatstgenoemde organisatie werden toen door de di rectie uitgesloten. Dit waren 160 Zweedse gezagvoerders, 160 Zweedse tweede piloten en 116 Zweedse. Deense en Noorse navigatoren en mecaniciens. Zij vormen ongeveer de heift van het vliegend personeel van de SAS. De oorsprong van het geschil zijn de Plannen van dé SAS om straalvlieg tuigen in dienst te stellen. De piloten vroegen m verband daarmee een al gemene loonsverhoging en toeslagen.^ Bovendien wilden de Zweden het „quotasysteem" afschaffen, dat in zijn huidige vorm eist dat van alle gezag voerders twee-zevende Noren, twee- zevende Denen, en drie-zevende Zwe den moet zijn. De Zweden achten hun promotiekansen hierdoor bedreigd: Een Zweedse piloot zal langer dan een Deen of een Noor moeten wachten oo promotie tot gezagvoerder. Andere luchtvaartmaatschappijen zul len op de lynen van de SAS hun nor male capaciteit handhaven. De viie- gersorganisaties hebben verklaard dat zy aan een uitbreiding van de diensten ook niet zouden meewerken. (Van onze correspondent) Vermoedelijk doordat zijn voorband knapte, is gstermiddag op de Geere- steynselaan te Woudenberg de 34-jarige Amsterdammer A. van B. met zijn bromfiets gevallen en dodelijk veron gelukt. De man werd aan de kant van de weg gevonden. Zijn bromfiets lag met een lekke voorband in de gracht, die naast de weg loopt. sjew. Diplomatieke waarnemers te Lon den zijn de mening toegedaan dat ver wacht kan worden dat de Verenigde Naties, in de persoon van de secretaris generaal. Hammarskjoeld, tussenbeide zullen komen in de crisis om Berlijn. Hammarskjoeld brengt binnenkort een bezoek aan Moskou. Hij heeft ver klaard persoonlijk geen initiatieven te zullen ontplooien, maar men vermoedt dat de .Verenigde Staten hem zullen verzoeken een poging tot bemiddeling te ondernemen. Te Haarlem is in de leeftijd van 88 jaar overleden mr- dr. A. F. van Hall, een bekende figuur in het bankwezen te Amsterdam. Hy is op 22 oktober 1870 in Amsterdam geboren, studeerde aan de universiteit aldaar en promo veerde in 3896 tot doctor in de rechts wetenschappen op het proefschrift „Trust". Van 1895 tot 1898 was hij werkzaam op het Amsterdamse trustee kantoor. Daarna tot 1903 secretaris van de vereniging voor de effectenhandel. Nadat hij 7 jaar werkzaam was ge weest bij de fa. J. Kalff en Co. te Am sterdam, werd hij benoemd bij de fa. H. Ojens en Zn. Na de omzetting in 1932 tot een N.V. werd hij benoemd tot commissaris. Mr. dr. Van Hall is o.m. voorzitter geweest van de Ver- eeniging voor den Effectenhandel, ver vulde een groot aantal commissariaten cn had zitting in vele besturen, Mr. dr. Van Hall was de vader van de burge meester van Amsterdam. Zijn stoffe lijk overschot is vandaag in alle stilte te Wcsterveld gecremeerd. De Russische premier Chroest sjew zal deze week naar Oost- Duitsland gaan, naar officieel werd meegedeeld voor een bezoek aan de Leipziger Messe. Hij zal ech ter ook onderhandelingen voeren met de Oostduitse regering over een afzonderlijk vredesverdrag tussen Oost-Duitsland en de Sowjet-Unie, aldus is in Oost-Berlijn meege deeld. Amerikaanse functionarissen zien het voorgenomen bezoek van Chroest sjew als onderdeel van een Sowjet- poging om concessies van het Wes ten af te dwingen door te dreigen met het ondertekenen van een afzonderiyk vredesverdrag met Oost-Duitsland. Van onze correspondent) Na ruim tien maanden bewusteloos geweest te zijn is in het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht overleden, de 65-jarige* mevrouw H. van Doorsteyn uit Soest. Zjj werd op 21 april van het vorig jaar op de Dol- derseweg onder de gemeente Zeist aangereden, waarby zij het bewust zijn verloor. Zij werd in het zieken huis opgenomen en verpleegd, doch is nadien niet meer by bewustzijn ge weest. .jj in& a Meer dan 150.000 Griekse Cyprioten hebben hun leider, aartsbisschop Ma- karlos, gisteren bij zijn terugkeer op Cyprus uitbundig verwelkomd. Makarios kwam *s middags met een Grieks passagiersvliegtuig bij Nicosia aan, na drie jaar verbannen te zijn ge weest. De kerkklokken luidden en de straten van Nicosia waren versierd met tienduizenden Griekse vlaggen. De menigten langs de route van Ma karios" triomfantelijke tocht zongen vaderlandse liederen. Enigszins bleek reed Makarios In een open auto langs de juichende mensenmassa terwijl hij naar alle kanten wuifde. By de ingang van de oude stad strooi den meisjes in nationale klederdracht vanuit de vensters-rozeblaadjes en olijf takken over de auto van* Makario3. Iedereen trachtte de aartsbisschop de hand te kussen of zijn gewaad aan te raken. Op het plein voor het aarts- bisscboppelyk paleis hadden de politie en de ordedienst van studenten zwaar werk om de weg vrij te maken voor de aartsbisschop, toen deze zich naar de kathedraal van Sint Johannes begaf voor een dankdienst Op het vliegveld was Makarios o.a. begroet door zijn bejaarde vader Chris- todoulos Mouskos, een schaapherder uit het Cyprische bergland, die slechts de woorden „Mün jongen, mijn jongen" kon uitbrengen. Het eerste vliegtuig waarmee Maka rios zaterdag uit Londen vertrok, moest na enige tijd in verband met een motorstoring terugkeren. Zijn defini tieve vertrek vond vijf uur later plaats. De Amerikaanse toneelschrijver Max well Anderson, winnaar van de Pulitzer-prijs, is zaterdagavond op zeventigjarige leeftijd te Stanford in de Amerikaanse staat Connec ticut overleden. Lentemaand begint met meiweer f¥!: (Van een onzer verslaggevers) DE LENTE lacht Nederland toe, en heel fNeaenand neeii dit week einde uitbundig teruggelachen. Zaterdag en zondag beleefden we weer dat normaal is voor mei en dat gelijk is aan dat van de Ri viera. Sinds 1899 is het in De Bilt niet meer zo zacht geweest. We. troffen het dat de warmte en de uitbundige zonneschijn juist samenvielen met het weekeinde. Maar aan het begin van de werk week heeft onze weerkundige medewerker ook nog goed nieuws: weliswaar ontwikkelde zich gisteravond voor de Golf van Biskaje een actieve depressie, die zijn invloed langzaam over het vasteland uitgebreidt, maar, al zal er iets meer bewolking komen met iets lagere temperaturen, het blijft aanzienlijk warmer dan normaal voor begin maart. Er is nauwelijks een Nederlander geweest, die niet verheugd en verblijd de invloed van de vroege lente onder gaan heeft. De terrasjes waren zater dagmorgen al vol koffiedrinkers, en ze zyn vol gebleven. Meer mannen dan gewoonlijk stapten zaterdag na werk tijd bij een bloemenwinkel af om een boeketje voor hun vrouw té kopen. En meer jonge mensen dan normaal zagen we hand-in-hand (of inniger) op de zonnige wegen. Allemaal dank zfl de lente. (Van een onzer verslaggevers) De voormalige slagvelden rondom Arnhem waren het doel van de tocht, die vijfendertig officieren van hel 131ste Parachute Engineer Regiment (TA) uit Engeland zaterdag hebben gemaakt onder de naam „oefening Win- tertulp". Bij het bedenken van de naam had men kennelijk niet gerekend op zo mooi zomerweer. Na vrijdag in Eindhoven de gasten tóe zijn geweest van de te Eindhoven gestationeerde RAF, kwamen de para chutisten zaterdag per autobus in de Gelderse hoofdstad aan, vanwaar ze onder leiding van de garnizoenscom mandant, de luitenant-kolonel Van der Hoiop, de omgeving van Arnhem in ogefoschouw namen en geruime tyd verbleven op punten, die in de Slag om 'Arnhem in 1944 van grote strate gische betekenis zijn geweest Larige tiid hebben deze Britse mili tairen* die hun reis naar Nederland zelf hebben betaald met weemoed gekeken naar de roestige overblijfse len uit Idle titanenstrijd, die thans wor den bewaard in het Alrborne-museum in Oostierbeek. In deze gemeente heb ben zij ©ok de geallieerde begraafplaats bezocht.1 Bij defee tocht hebben de Britse gas ten ook Studie gemaakt van de vraag, hoe de sliag om Arnhem zou zijn ver lopen, al-te men gebruik had gemaakt van atoomwapens. Conclusies konden zy direct 1 na afloop van de reis nog niet meedelen, omdat deze materie nog nadere stupie vergt. Over één ding was men het echter wel eens?: als de luchtlandingen in dertijd tein zuiden van de Rijn waren uitgevoerd), zou de strijd een geheel ander en wellicht voor de vrije we reld veel gunstiger verloop hebben gehad. Met de voor hen beruchte Rijn brug op de achtergrond bespreken brigade-generaal 1. D. Frost (links), sqnadronleader P. J. R. Lee (3e van links) en majoor G. Harris (rechts) het verloop van de slag om Arnhem, waaraan zij daadwerkelijk hebben deelgeno men. Tweede van links is luite nant-kolonel I. G. Wetlsted, de lei der van een groep Britse officieren, die naar ons land fs gekomen om de slag om Arnhem ter plaatse te reconstrueren. Van de nieuwe Amerikaanse kunst maan „Ontdekker", die zaterdag is gelanceerd, zijn sporadische radiosel- ncn opgevangen, waaruit valt af te lei den, dat de satelliet ongeveer de voor af berekende baan volgt, die over de noord- en de zuidpool loopt. De „Ont dekker" draalt in circa 90 minuten om de aarde. Zijn afstand tot de aarde varieert van 883 tot 243 km. Aanvankelijk verkeerde men in het onzekere omtrent het welslagen van de lancering, aangezien de zender kort na het afvuren uitviel. Gedurende het weekeinde is tot twee maal toe de lancering van eers nieuwe Amerikaanse maanraket uitgesteld. Verwacht werd dat maandagnacht 'n nieuwe poging ondernomen zou wor den. Niet alleen Nederland, ook Enge land, Frankrijk, België en Duitsland, kortom heel West-Europa, hadden dit weekeinde uitzonderlijk mooi voor jaarsweer met hoge temperaturen. Slechts hier en daar ln de kuststreken bleef de temperatuur bij zeewind aan de lage kant. In Nederland waren het de Waddeneilanden die achterbleven met middagtemperaturen van ongeveer 10 graden tegen 16 graden in het bin nenland. De duizenden die er opuit trokken om de eerste krokussen en sneeuw- klokken persoonlijk in ogenschouw te gaan nemen, hebben het hele Geboren in 1887 in de Haarlemmer meer, was de heer Van den Heuvel reeds vóór de eerste wereldoorlog ac tief op kerkelijk en politiek terrein. Op zijn 25ste jaar werd bij voor de Anti- Revoiuüonaire Partij lid van de ge meenteraad van Haarlemmermeer. 10 jaar tater deed hij zijn intrede ln de Tweede Kamer, waarvan hij bijna 35 jaar tot 1956 deel zon uitmaken. Reeds op jonge leeftijd trad de heer Van den Heuvel ook in de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond op de voor grond. In de vooroorlogse jaren was hij tweede voorzitter van deze organi satie en na de bevrijding kwam het presidium op zyn schouders te rusten. In de Tweede Kamer heeft de heer Van den Heuvel een beiangryke en ge zaghebbende plaats ingenomen, niet al leen als landbouwdeskundige, maar ook op het terrein van financiën en economische zaken. Hij behoorde by- voorbeeld tot de weinigen in het land, die de ingewikkelde wet materiële oor logsschade beheersten. Vlot voor dg vuist weg sprekend, had hy altijd het Chr. v. d. Heuvel oor van de Kamer. Zyn tegenstanders hadden nimmer een gemakkelijke aan hem. De Sociaal Economische Raad kreeg in hem een actief lid, dat spoedig in het dagelijks bestuur werd gekozen. De meeste maandagen trad hij als lid van de pachtkamer van het gerechts hof te Arnhem op. Zijn financiële ken nis kwam onder meer ten goede aan de bedrijfsvereniging „Het Platteland". weekeinde gezorgd voor grote drukte op de wegen. De verkeerspolitie ia Utrecht moest zelfs extra manschap pen in schakelen om opstoppingen te voorkomen. Overal reden onaf zienbare files auto's. De douaneposten aan onze oostgrens hadden het zelfs drukker dan tijdens normale zomerweekeinden. Ontelbare Duitsers profiteerden van het mooie vtöst om tij dons een plezierritje In ons land hun koffie- en botervoorraden aan te vullen. In de badplaatsen waren niet alleen de terrassen eivol, maar zelfs waren er in Hoek van Holland dapperen, die zich in de golven waagden, de toe schouwers rillingen bezorgend. In Scheveningen en ook op vele an dere plaatsen zagen we puffende lie den in zware winterjassen naast lichte en elegante toiletjes van dames, die er waarschynlyk met kunst- en vlieg werk in geslaagd waren hun garde robe aaa het verrassende mooie weer aan te passen. Het weer in februari Is geken merkt door mist en droogte, en een zeer warm slot. Zaterdag werd in De Bilt 17,3 graad Cel sius gemeten, een waarde die se dert het begin der waarnemingen in 1848 uitsluitend in 1899 in fe bruari Is overtroffen. Op 10 fe bruari van dat jaar werd een temperatuur van 18,5 graden C bereikt. Desondanks was de tempera tuur gemiddeld anderhalve graad onder normaaL Regen en sneeuw zijn er de vo rige maand nauwelijks gevallen: gemiddeld 5 tegen 45 mm nor maal. Het was dan ook de droog ste februari sinds het begin van de waarnemingen in 1848. Weliswaar scheen op vijftien februaridagen de zon niet, maar de rest van dn maand maakte veel goed. Ondanks alle mist haalden we vrijwel het normale aantal uren zonneschijn: 68 (te gen 74 normaal). Op journalistiek terrein bewoog de heer Van den Heuvel zich met groot gemak. Vele jaren is hy redacteur ge weest van „De Nieuwe Meerbode" een christelijk nieuwsblad in de Haar lemmermeer, en hoofdredacteur van Ons Platteland, het orgaan van de CBTB. Ontelbaar zyn de spreekbeurten die de heer Van den Heuvel heeft vervuld. Onder zijn leiding groeide de CBTB uit tot een invloedrijke organisatie met ongeveer 30.000 leden. De verdiensten van de heer Van den Heuvel werden erkend door zijn be noeming tot commandeur ln de orde van Oranje-Nassau.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1