De echte prikkel De vrijgezellen weerzien op Schiphol II Chroestsjew bereid tot uitstel VS: Plan blijft onaanvaar dbaar TOMADO Strijd laait weer in op WANTROUW HEN, DIE U VEEL BELOFTEN DOEN" I LENStrO Drie jaar voor overvallers Landbouw55 I] selmeervisser s in onzekerheid Pas in december voorstellen Rebellen in Algerije schoten Amerikaanse fotograaf neer Proces-Hallstein geschorst IBM Bij redelijk overleginzake Berlijn Sigarenindustrie koopt geen Indon. tabak meer PRINS TERUG UIT AMERIKA Prof. Zijlstra voor de televisie: A.R- vóór een chr. nationaal kabinet Oostduits vliegtuig bij proefvlucht neergestort Deense minister wil kortere diensttijd en kleiner leger Lepeltje met sleuven Ongeregeldheden op plaatsen Beraad over Berlijn op Witte Huis Brand in gesticht voor negerjongens in V.S.: 21 doden Rel iii Rome over kwestie-Tirol VRIJDAG 6 MAART 1959 ZEVENTIENDE JAARGANG No.4239 Nog een maand verlof voor Oosterlands burgemeester PRISMA IPt MICH AEI, SOESI,OW NAAR ENGELAND Chicugo-Ronu- op een mm slop motor Zu-are frankkomt al in mei in roulatie Crisis in Soedan opgelost H. Ch. C. van der Mandere overleden MINISTER VAN AART SEN: Rechter partijdig O r s.d,ajp; r Hootdredacteur: ut, J. A. H. J. S. üKUINö SLOT minuten- SNELKOOKPAN m i SkW mm -2 goede anker-horloge ssmm ?9 zakdoek* i Rotlerdam: «me ue ivittuuaiu ia i.5700 i« i.> Postbus iua - Postgiro Xo. 424319 Klachtendionst abonnementen. !8.3ti»;9.3u uui Zaterdags 17—18 uur. Telefoon 115700. •s-Gravennige: ltu.vgensp.ein 1 - Telefoon 183467 <3 lijnen. Postbus 108: Postgiro Xo +.'4867 Klachtendienst: 18.3019.30. Telcf. ;!625SS uordretnt: Sputweg 132 Telef. 4570. •Schiedam: Lange Haven 73 - Telef. 67486. 4bonnenienlspl')Js Si cent per week. f2.55 per maand r 7.90 per cwartaal Losse nummers 15 cent. Verscbynt dtgelyfcs J Tuxum- -\ (Geldig tot morgenavond ENKELE BEIEN. Wisselend bewolkt met op de meeste plaatsen enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuid west. Dezelfde of Iets lagere temperaturen. Morgen: Zon op: ".15 Maan op: 6.05 onder: 18.29 onder 16.3» Directeur: II Uhl HUIG ET Parool" heef! zich onze op- ,.fi merking. dat de socialisten Talma's vooruitstrevendheid niet kon den bijhouden, nogal aangetrokken. In een uitvoerig artikel concludeert het blad: ..Zonder de stuwkracht van de socialistische beweging zouden ook mannen als Talma en Aalberse geen kans hebben gekregen hun baanbre kend werk te doen." Bij deze opmerking slechts een paar korte aantekeningen. Dank zij de rechterzijde kon Talma in 1913 een rijke oogst op het gebied van so ciale wetgeving binnenhalen, w.o. ook de Invaliditeitswet waar de socialisten legen stemden. Dat ook ter rechterzij de zich meningsverschillen openbaar den. doet hieraan niets toe of af, ook niet dat de socialisten voor de Bakkers wet stemden. Trouwens, ook de heer Drees beeft vaak van eigen geestver wanten veel verdriet gehad. Over de rol van de socialisten in bet begin van deze eeuw lezen wij in de wetenschappelijke studie van dr. F. de Kuiter O.F.M. getiteld „Minister A.S. Talma", verschenen in 1946: „Bij de begrotingsdebatten van 1911 verweet hij (d.i. Troelstra) Talma en zijn poli tieke vrienden, dat zij de zaak der so ciale wetgeving gebruikten voor de verwezenlijking van allerlei utopisti sche denkbeelden, zoals die sinds jaar en dag in de a.r. partij werden verkon digd." En even verder: „Als utopistisch en irreëel wees Troelstra Talma's ideeën van de band." (blz. 87). Een jaar la ter leverde Troelstra wederom scher pe kritiek op Talma's sociale arbeid. Op blz. 136 zegt De Ruiter: „Een van de meest op de voorgrond treden de leiders der obstructie was Duys. Geen gelegenheid heeft hij laten voor bijgaan om Talma en zijn werk in het bespottelijke te trekken. Het kan niet ontkend worden, dat hij daarin buiten gewoon geslaagd is." Wij behoeven Jhier vrijwel niets aan toe te voegen. Slechts dit nog: ln 1891 werd het Eerste Christelijk Sociaal Congres gehouden. Daar hield Kuyper zijn beroemde rede over „Het socia le vraagstuk en de chr. religie." Baan brekend werk werd verricht. Talma be zocht dat congres. Dat was dus drie - jaar vóór de .oprichting-: van de Wanneer „Het Parool" zegt dat „het zelfs in de grote, tijd der rechtse coa litie de socialisten waren die door hun bezieling de prikkel vormden voor het sociaal beleid", is dat naar ons gevoe len niet juist, want de diepste prikkel was voor Talma c.s. de géloofsbe- wogenheid voor de medemens in nood en het willen dienen van de naaste in overeenstemming met wat de Bijbel ons leert. overleg gepleegd met leden van de Nationale Veiligheidsraad over de kweslie-Berlijn cn de Duitse hereni ging. iKM I N een artikel, waarin de stembus- 1 programma's van de diverse po litieke partijen met elkander worden vergeleken, schrijft de „Nieuwe Rot terdamse Courant" o.m.: „Grote overeenstemming bestaat ook op het punt van de te sterk drukkende belastingen op ongehuw- den: alleen de A.R. hebben, voor zo ver we konden constateren, bet ge waagd de vrijgezellen te tarten". Dit laatste- is niet juist. In artikel 15 van het program van actie van de A.R. Partij komt de volgende uit spraak voor: „De naar verhouding te zware belasting voor ongehuwden vraagt herziening". Er is voor het liberale biad nog ge legenheid zijn lezers hiervan op de hoogte te stellen. Het Bureau voor de Nederlandse sigarenindustrie deelt in verband met de berichten met betrekking tot de overplaatsing van de markt voor Indo nesische tabakken van Amsterdam naar Bremen mede dat fabrikanten onder de huidige omstandigheden ge zien de daaraan verbonden risico's on getwijfeld niet tot aankoop van Indo nesische tabakken zullen overgaan zolang de verwikkelingen rondom de eigendom van de tabakken niet op be vredigende wijze zijn opgelost. (Adverten tiel worst F, middag tussen de leden van het Koninklijk gezin, toen Z.K.H. prins Bernhard terugkeerde van zijn reis naar Midden- en Zuid-Amerika. Een bruingebrande Prins stapte uit het KLM-toestel „Zwarte Zee" op het plat form van Schiphol, waar de Koningin en de prinsessen Beatrix, Irene en Ma rijke al stonden te wachten. „Je ziet er uitstekend uit" riep ko ningin Juliana haar echtgenoot, die een maand weg is geweest, toe. Na de hartelijke begroeting van zijn gezin richtte de Prins zich tot de diplomatie ke vertegenwoordigers van Chili, Bra zilië, Argentinië en Venezuela en de zaakgelastigden van Equador en Peru. Met een handdruk gaf hij uiting aan zijn dank voor de hartelijke ontvangst, die hem in de landen ten deel is ge vallen. „Het was fantastisch", zei de Prins enthousiast. Na een maand afwezigheid, is er heel wat te vertellen en op het drukke SchiphoT vond het* Koninklijk gezlh iir al' evehvdë"ïija voor (foto-boyen). Poto hiernaast: een blijde begroeting tussen Koningin en Prins. Het ziekteverlof van burgemeester S. W. A. Laurense van Oosterland (Zeeland), dat tot 1 maart verleend was, is met een maand verlengd. Zoals gemeld, heeft de burgemeester ziekteverlof gevraagd omdat hij zich zeer had aangetrokken, dat een zijner secretarie-ambtenaren van verduiste ring van gemeentegelden wordt ver dacht. Als het Westen „redelijk wil onder handelen" zouden wij de controle op de toegangswegen naar West-Berlijn misschien niet op 27 mei, maar op 27 juni of zelfs pas op 27 juli kunnen overdragen, zo heeft de Russische premier Chroestsjew gisteren in Leip zig verklaard. Hij zei dat de Russen hun be voegdheden in Berlijn in ieder ge val niet aan Oost-Duitsland zullen overdragen voordat een vredesver drag met beide Duitse staten of met Oost-Duitsland is gesloten. Chroestsjew legde deze verklaring af tijdens een maaltijd, waaraan ook werd deelgenomen door drie Britse parlementsleden, „Als er geen vredesverdrag met beide Duitse staten kan worden ge sloten en de Duitse Democratische Re publiek ons vraagt een verdrag te te kenen, dan zullen wij dat doen", ver klaarde hij. „Wij hebben daar alle recht toe. Als er een afzonderlijk vre desverdrag met de D.D.R. zal zijn ge sloten zullen alle bezettingsrechten hun geldigheid hebben verloren". In de westelijke hoofdsteden is men algemeen van mening, dat Chroestsjew zijn eisen heeft gematigd. Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken deelde echter mede dat ondanks deze verzachting de Russische voor stellen onaanvaardbaar blijven. President Eisenhower heeft gisteren (Van onze parlementaire redacteur) MINISTER Zijlstra heeft gisteravond voor de televisie nog eens uit drukkelijk gesteld, dat de A.-R. Partij voorstandster van een christelijk natio naal kabinet is. dat een christelijk so ciaal beleid wil uitvoeren. Hij vroeg de kiezers in de .zeven, minuten zendtijd, welke door de re gering aan de politieke partijen ter beschikking is gesteld, hun stem be wust uit te brengen op de 12de maart. Wantrouw hen, die u veel be loften doen, voor wie ƒ100 miljoen een peuleschilletje is. Wantrouw de suikerstrooiers en wantrouw ook de schandaaltjesjagers. Geeft wel uw vertrouwen aan een partij, die u het minst belooft, aldus prof. Zijlstra, maar die u kunt vertrouwen natio naal en internationaal. Geeft uw stem aan de A.-R. Partij. Prof. Zijlstra had in het begin van zijn sober televisiepraatje betoogd dat Nederland na de verkiezingen gere geerd moet worden en alle democrati sche partijen hebben de plicht aan die regeerbaarheid mee te werken, hetzij in het kabinet of daarbuiten. Straks moet er een sterk kabinet gevormd worden, aldus prof. Zijlstra, want wij staan internationaal en nationaal voor grote problemen. De a.-r. lijstaanvoerder zette vervol gens uiteen wat de a.-r. bedoelen met een christelijk nationaal en een chris telijk sociaal beleid. Hij verwees naar enkele punten in het program van actie en zei dat dat program van actie op de Een nieuw passagiersvliegtuig met straalaandrijving, dat in Oost-Duits land is gebouwd, is woensdag tijdens een proefvlucht nabij Dresden veron gelukt De vier inzittenden kwamen om het leven. Het viermotorige straalvliegtuig van het type 152 bood plaats aan 48 tot 72 passagiers. In de ochtend had hel een geslaagde vlucht gemaakt. Toen het in de middag opgestegen was voor een rondvlucht boven Leipzig, waar pre mier Chroestsjew op dat ogenblik 'n komende besprekingen over een te vormen kabinet voor de A.R. basis zal zijn om tot deelneming aan de regering te besluiten. I Arfnprtrnliel (met tiet rcKta^pTdriehoekje) f: 'l Vs I Waarschuwingen van NAVO-leidors ten spijt heeft de Deense socialistische minister van Defensie Poul Hansen het parlement een ontwerpbegrating voor defensie voorgelegd, waarbij zowel de diensttijd als de sterkte van de Deense strijdkrachten wordt verminderd. Het wetsvoorstel behelst inkrimping van het aantal dienstplichtigen van 24.000 tot 20.000 en van het aantal bc- roepsroiiitairen van 16.000 tot 13.000. Voorts wil Hansen het aantal straat jagers beperken tot 75 stuks en het aantal marinevaartuigen met 20 per cent. Bij het indienen van de begroting gaf Hansen openlijk toe dat deze noch de instemming van de Deense mili taire leiders noch die van het NAVO- opperbeve! te Fontainebleau had. Iets nieuws op lepeltjesgebied is non koffielepeltje met „roer-sleuven". Bij het ontwerp is men uitgegaan van de gedachte, dat liet traditionele lepeltje de vloeistof weliswaar in golvende be roering brengt, maar slecht mengt. Het Sehoonhovense z:lverbedri.il. dat het Vijf Afrikanen s«n gisteren gedood in Nyaaaland toen eenheden van de veiligheidspolitie het vuur openden op benden gewapende Inlanders. Het treffen vond plaats bij een wegver sperring tassen Zomba, en Nam we ras. Het vuurgevecht begon volgens een officiële zegsman toen een Afri kaan met een geweer op de politie begon te schieten. Op tientallen plaatsen in Nyasaland deden zich gisteren ongeregeldheden voor. Opstandige Afrikanen bedreig den zowel hun landgenoten als blan ken en richtten vernielingen aan op tal van plaatsen. Gebouwen, wegen en bruggen werden beschadigd. In Nyambi, nabij fort Johnston, is een bij negers in gebruik zijnd ge rechtsgebouw afgebrand. Te Fort Man ning werd een Afrikaans stamhoofd aangevallen, en raakte een van zijn stamoudsten gewond. Nabij Visanza is een Engelse jachtopziener aangevallen. Hij schoot op de negers, verwondde er een en wist te ontkomen. Te Salisbury deelde een hoge be stuursambtenaar mee dat groepen woedende negers geen onderscheid maken tussen blank of zwart. President Eisenhower heeft vandaag op het Witte Huis een bespreking met de leiders van beide politieke partijen over de Berlijn»- crisis en de Duitse kwestie. Ook zullen aanwezig zijn de minister van Defensie McElroy. de waarnemend minister van Buiten landse Zaken Herter en vice-president Nixon. Minister McElroy heeft gisteren ver klaard dat Amerika zeer waarschijn lijk enkele militaire voorbereidingen zal treffen in verband met de crisis- om Berlijn. Het zal zich zeker niet al leen verlaten op een luchtbrug, zei hij. Er wordt nu studie gemaakt van de mogelijkheid van het combineren van bewegingen te land en in de lucht en het is ook mogelijk, dat alleen bewe gingen te land worden uitgevoerd. Zes vooraanstaande Russische partij - theoretici, onder wie Michael Soeslow. een van de secretarissen van" het Cen traal Comité van de communistische partij van de Sowjet-Unie, zullen deze maand op uitnodiging van de commissie van labourparlementsleden voor de parlementaire betrekkingen tussen En geland en Rusland een bezoek aan En geland brengen. rede hield, moest het door het e'ehtej lepeltje vervaardigt, verwacht dat he? weer naar Dresden terugkeren. Bij dei ook een curiositeit zal zijn voor ver» ianding stortte het vliegtuig neer. aiMMlaars. Een 56-jarige Amerikaan. Max Con rad, is er in geslaagd met een eenmo- torig vliegtuig van Chicago naar Rome te vlieten, zonder een keer een tus senlanding te maken. Vanochtend om halfacht is Conrad, die ..de vliegende grootvader" wordt genoemd, met zijn ..Piper Comanche" veilig geland op het vliegveld Rome-Ciamnino. Conrad was donderdagochtend uit Chicago ver trokken. t:. Er Is In Utrecht enlj misverstand ontstaan over de politieke kleur van Abe Lenstra. Na zijn weigering om voor de VAKA-microfoon in het open baar zijn voorkenr voor de P.v.dJV— lijst te beladen, hebben de bewoners van de Utechtse F, C. Dondersstraat kunnen zien hoe hij zich kandidaat heelt gesteld voor de anti-revolutio naire partij. Het bleek een studentengrap te zijn. Van het huis van ds. A, Keyser had buurman-student het portret van pror. Zijlstra weggenomen en dit deskundig geretoucheerd, daarmee de ene beken de Fries met de andere verwisselend. (Advertentie) De rechtbank te Amsterdam heeft twee 18-jarige Amsterdamse jongens, J. T. en B. B., wegens een poging tot diefstal met geweldpleging conform de eis veroordeeld tot drie jaar jeugdge vangenis. Het tweetal had getracht een eveneens 18-jarig keukenmeisje met de kop van een hamer buiten westen te slaan om haar te kunnen beroven. De overval mislukte echter, omdat het meisje niet bewusteloos raakte en er in slaagde de jongens uit haar kamer te zetten. De Gaulle's nieuwe „zware frank" met de waarde van honderd keer de ge wone frank zal reeds omstreeks 1 mei in de roulatie komen, zo wordt uit gezaghebbende bron in Parijs vernomen. Dit zal zijn in de vorm van overge drukte oude frankbiljetten, met liet doel de mensen alvast aan de nieuwe geldsoort te wennen. De eigenlijke druk der nieuwe biljetten begint pas in september. Op 1 januari zal het gehele geldverkeer op de nieu we frank overgestapt moeten zijn. Premier Abboed van de Soedan heeft een nieuwe militaire raad be noemd, waardoor een einde is geko men aan de jongste politieke crisis in het land. De nieuwe raad telt tien leden, twee minder dan de oude. Vijf leden van de nieuwe raad hadden zit ting in He oud*. Bij een felle brand in een opvoe dingsgesticht roor negerjongens in Wrightsviile, hij Little Rock in de Amerikaanse slaat Arkansas, zijn 21 jongens om het leven gekomen. Toen de brand uitbrak, bevonden zich 63 jongens in het stenen gebouw. De overlevenden wisten te ontsnappen door ramen en deuren in te trappen, want de deuren in het gebouw waren op slot. De gouverneur van Arkansas, Fau- bus, die naar de plaats van de ramp ging onmiddellijk nadat hij van de brand vernomen had, zei, dat de deu ren niet op slot hadden mogen zijn en dat er zich een volwassene in het ge bouw had moeten bevinden. Hij zei, dat er een onderzoek zal worden inge steld. In de Ursula kliniek te Wassenaar is overleden de 'heer H. Ch, C. J. van der Mandere, directeur-secretaris der Haagse Volksuniversiteit en bekend radiospreker over internationale poli tiek. De zeventiende van deze maand zou hij 76 jaar zijn geworden. HET behoort blijkbaar tot de tactiek, met name van de EviA, dat mi nisters en oud-ministers in de verkiezingsstrijd in het openbaar scherpe kritiek oefenen op hun collega's en vroegere collega's, aldus minister Yan Aarteen op een vergadering van de AJt. kiesvereniging te Rijswijk (Z.-H.) Zo heeft oud-minister Vondeling kritiek geuit op het economisch beleid van minister Zijlstra, met name in het noorden van het land. Afgezien van het feit dat zulk een methode weinig bewondering kan afdwingen, was d* kritiek in feite ook nog onjuist. In dit verband wees spr. op het tot stand komen van, het zg. aoda- project. Dit voor het noorden des lands zo enorm belangrijke project, zou ste/iig niet in die vorm tot stand zijn gekomen, indien het alleen van de socialisten had afgehangen. In dit verband vermeldde de minis ter, dat blijkbaar bij de IJselmeervis- sers de gedachte is gewekt, dat het nog niet tot stand komen van een finan ciële regeling met betrekking tot de afvloeiing van deze vissers te wijten zou zjjn aan de trage behandeling van die zaak op het ministerie van Verkeer sr. Waterstaat. Spr. wenste geen kritiek le uiten, maar slechts te volstaan met de ver melding van de feiten met betrekking tot deze zaak. In eerste instantie is het een onderwerp, dat'het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning aangaat. Het dienaangaande opgestelde rap port van de zg. Commissie-Van der Zaal werd op 14 december 1955 uitge bracht aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening; de mi nister van Verkeer en Waterstaat, daartoe uitgenodigd, kon reeds medio 1956 zijn standpunt kenbaar maken aan zijn ambtgenoot van Landbouw. Een daarna ingestelde interdeparte mentale commissie bracht eveneens spoedig haar advies uit aan het depar tement van Landbouw, nl. begin 1957. Daarna is stagnatie in de behande ling ingetreden. Minister Vondeling heeft dat bij de begrotingsbehandeling in de Tweede Kamer op 4 november 1958 erkend en de schuld daarvoor op zich genomen. Letterlijk zei hij, dat voor de gang van zaken slechts één man de verant woordelijkheid droeg en dat was hij zeif; daarmee nam hij meer schold op zich dan nodig was; niet aUeen hij, maar ook zijn ambtsvoorganger, minis ter Mansholt, droeg daarvoor de ver antwoordelijkheid. Eerst in december 1958 zijn voor stellen van het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening uitgegaan. Daardoor is het niet mo gelijk deze aangelegenheid vóór 12 maart in de Tweede Kamer te be handelen. De 65-jarige Amerikaanse fotograaf Homer Kellem en de 19-jarige Duitse student Airele Kalmand alt Bona, die als tolk voor hem optrad, aijn woens dagnacht neergeschoten. Een. tweede Amerikaan, Will Hobb, assistent van de fotograaf, kreeg ernstige verwondingen. De beide Amerikanen en hun tolk liepen in een hinderlaag van twee IvTuIoV uuT 3asEVSnulSaCtuiföISwSr<S& toen hun auto in het Algerijns-Ma rokkaans grensgebied was, op korte afstand van Tlemcen. Volgens een Franse zegsman was de weg die zij bereden verboden voor aDe verkeer in verband met de rebellen- activiteiten in dat gebied. (Advertentie) Het proces teeen Walter Hallstein, voorzitter van de Eurotuarklcommis- sie. en Herbert Blankenhorn, West duits ambassadeur in Pariis, is don derdag plotseling geschorst, toen de verdediging de onpartijdigheid van een der drie rechters. Ileinz Hempel- mann. in twijfel trok. De twee staatsiieden slaan in Bonn terecht op beschuldiging van laster. De districtsrechter Herbert Scliroe- der (die onlangs de oud-concentratie- kampwachlen Sorge en Schubert ver oordeelde) zal een uitsnraak doen over Hempelmann's gezindheid ten aanzien van de beklaagden. Om nooit tc vergeten De Sowjet-Unie heeft bii de Ver enigde Staten geprotesteerd tegen het aanhouden van een Russische treiter door een Amerikaans marinevaartulg vorig* week bjj New Foundland. Een aantal jeugdige Italianen heeft gisteravond een fles brandende benzi ne tegen de gevel van het Oostenrijkse culturele instituut in Home geworpen en vervoigens stenen door de ramen van het instituut gegooid, uit protest tegen de houding van Oostenrijk ten aanzien van de ongeregeldheden on der de Duitstalige minderheid In Ita- lieans-Tirol. Ook werd een Oostenrijkse vlag op demonstratieve wijze voor het gebouw verbrand. De politie heeft vier Italianen ge arresteerd. 'tdM '*T

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1