Waardevol advies Vele geschenken voor vijftig-jarige Vorstin Horloge als persoonlijk cadeau Dank van de Koningin Overleg in Parijs geëindigd Geen topgesprek als Moskou teveel eist Amerika levert Indonesië zestig vliegtuigen QedmtSefa*™» PROF. BEEL ONDERZOEKT KABINETSCRISIS r M Maar eerst overleg op neutraal terrein Tien jaar voor moord op Wini de la Parra D Westen eensgezind naar Genève AUTO RAMT BUS: VIJF GEWONDEN r piano's - orgels Plantengroei op Mars L JnuffWüij VRIJDAG 1 MEI 1959 A J ZEVEJVTIEIWE JAARGANG ÏVo. 4284 Directeur: H. DB RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H J. S. BKUfNS SLOT (Van een onzer verslaggevers) Verrast bewonderden konin gin Juliana, prins Bemhard en de Prinsessen gistermiddag op paleis Soestdijlc bet kostbare ge schenk dat jhr. mr. C. S. A. ile Ranitz zojuist namens het Ne derlandse volk overhandigd had: een kostbaar polshorloge met een armband waarop 275 bril janten op platina zijn gezeL Be hoedzaam schoof de jarige vor stin het horloge om haar pols. Dit horloge vormde slechts een onderdeel van de geschenken die jhr. de Ranitz als voorzitter van het comité, dat zich beijverd heeft gelden in te zamelen voor een ge schenk aan de vorstelijke jarige, aanbood: eerder had hij reeds het indrukwekkende bedrag van ruim een miljoen gulden overge dragen, dat op verzoek van de vorstin besteed zal worden voor sociale doeleinden. Maar het bij zondere van het horloge was dat het een persoonlijk geschenk voor koningin Juliana was ën dat .wais. Eveneens êén''r pê&cxmïijW ge schenk vormt een tapijt, dat voor de werkkamer van de Koningin vervaardigd zal worden en waar van jhr. de Ranitz haar nu een monster aanbood. zakdoekt WRAK OP IJSELMEER? J Zggfó&il BODEGRAVEN Voorwaarde Pa 1 ro n il le vaa r Uiige 11 ftmnó&m: Wille ae wuiatrea! lts ieiet. us/ini ik i> PcMtbus Dlï Postgiro Mo. 424518. KJacnteodtenjt abonnementen. 18.30-,s au «tui Zaterdag» 17—18 uur. Telefoon 113700 ,-Gr»»rnnage. Hu.vgeiwpiem j - Teleioon 183M7 13 innaai Postbus 1091 Postgiro No. 4Ï4J5S7 ftlachtendienst: 18.30—19.30 Telef 303380 Ootdraent: Spui weg 13a - Telel. 4370. «cbiedain: Lange Haven 73 - Teler. 67C3S. Vbonnem»nt»prt)« 61 cent per «Mk, r 2,85 per maand t 7.80 pe; cwartaal- Lo«e nummer» yt eeot. Verschijnt aagrU'KI TuyUM- (Geldig tot morgenavond) KOUDE NACHT Aanvankelijk weinig bewolking, weinig wind en vooral in het oosten van het land kans op nachtvorst. Eater toe nemende bewolking, plaatselijk gevolgd door enige regen en overwegend matige wind uit westelijke richtingen. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als vandaag. Morgen: zon op: 5.10 maan op: 3.07 onder: 20.04 onder: 14.35 ET 1« in de Sociaal Economische P Raad niet gelukt lot een eenslui dend stardpunt te komen over het te voeren economisch beleid gedurende de jaren 1959 en 1960. Dal de beste dingen kunnen worden verruimd, daarover is men het eens. Niet echter over de omvang en de wijze, waarop dat moet gebeuren. Zulks vas le verwachten. Van socia listische zijde heeft men zich in sep tember reeds publiekelijk in afwijzen de zin vastgelegd over de afschaffing van de consumentensubsidie op melk. Daaraan is men vast blijven houden. Verder is er het diepgaande menings verschil over de invoering van een vrijere loonvorming in de plaats van de uniformistische, geleide loonpoli tiek. De ervaringen met algemene, uni forme loonronden zijn bekend. In de prijzenseetor vallen de slagen. Loon politiek voeren ten koste van de con sument is niet zo moeilijk. Bij een vrijere loonvorming, waarbij dus wat meer vrijheid en verantwoordelijkheid aan de bedrijfstakken worden terug gegeven, staat voorop de gedachte dal de prijzen door hogere lonen niet in beweging mogen komen. Dat is de betere weg, waaraan de grootste (confessionele) groep in de SER de voorkeur geeft. Voor degenen, die als gevolg van een vrijere loonpolitiek dreigen achterop te geraken, is er de uitweg van een wettelijk minimumloon. De confessio nele groep wenst nader de mogelijk heid daarvan onderzocht te zien. ISSCHIEN neigen sommigen tot de opvatting, dat een min of meer verdeeld SER-advies niet veel meer dan een vrij waardeloos geval kan zijn. Die opvatting delen wij met. Het advies een van de lijvigste documenten welke de SER tot dusver heeft gepubliceerd bevat een diep gaande ontleding van de huidige eco nomische situatie en is voor wat de naaste toekomst betreft zeker niet pes simistisch. Het gaat er evenwel om dat we niet ineen kort tijdsverloop opnieuw in een bestedingsbeperking verzeild raken. Het advies bevat daarom onzes in ziens vee! nuttige, waardevolle ele menten en aanwijzingen waarmee een nieuwe regering straks winst zal kunnen doen, diverse aanwijzingen ook, waarover ten slotte algehele overeenstemming mogetijk bleek, zij het dat elke groep haar complex van voorstellen als een samenhangend ge heel beschouwt. Zo bleek een grote mate van over eenstemming mogelijk over een huur verhoging van gemiddeld 25 pet. op 1 april 1960 welke volledig door een loonsverhoging zal worden gecompen seerd, alsmede over het extra investe ren van fl. 50 miljoen in de probleem gebieden en hei verbogen van de hui dige veel te lage toeslagen aan de be neden 65-Jarige invaliden, zulks dan te zien als een tijdelijke maatre gel totdat de nieuwe Invaliditeitswet definitief verbetering brengt in de po sitie van deze noodlijdende groep. Ook ten aanzien van de subsidieverlagin gen voor de woningbouw kwamen gfen belangrijke meningsverschillen aan het licht. I \JJ EL zijn in de desbetreffende werk- groep meningsverschillen ont staan over de problematiek rondom de bestemming der. huurverhogingen. De ze problematiek kon overigens nog niet voldoende worden doorgesproken we gens gebrek aan lijd. De S.E.R. hoopt daar later op terug te komen. In het najaar hoopt hij namelijk nog een ver der advies uit te brengen over het huurbeleid op langere termijn. Dan zal dit probleem volledig uit de verf moeten komen. Een gezond element in het advies achten wij dat de meerderheid de con sumentensubsidie op melk wil doen verdwijnen. De verhoging van de straatprijs met 3 cent per liter zou ech ter in gezinnen met kinderen schade lijke gevolgen kunnen hebben. Hier voor is een op.-.>sing gevonden door een evenredige verhoging van de kin derbijslag. HET gehele complex van de door de grootste groep voorgestelde maat- zegelen komt neer op een verlichting van het overheidsbudget van naar schatting 110 miljoen gulden per jaar, Verlaging van woningbouwsubsidies en afschaffing van de consumentensub sidie op melk doen per jaar de subsi- dielast van de overheid met fl. 190 a 11.200 miljoen per jaar verminde ren. De extra investeringen in de pro bleemgebieden en de hogere uitke- ringen aan de invaliden doen echter weer £1.85 fl.90 miljoen wegvloeien. Al met al mag het netto-resultaat zeker niet onbetekenend worden ge acht. Er is de iaatste lijd we! eens de klacht geuit, dat de SER te veel voor de overheid de dienst zou gaan uitma ken. Het valt mee. Het SER-advies büjff. een advies. Het toekomstige ka binet kan er mee doen wat het wil. NED. VOLK BRACHT RUIM EEN MILJOEN BIJEEN Abbas bereid naar Parijs te komen Ferhat Abbas. de premier van de Algerijnse rebeilenregering. heeft don derdag te Beiroet verklaard dat hij be reid is met president de Gaulle Sn Pa rijs te gaan onderhandelen, indien bij voorbereidende besprekingen, op neu traal terrein te houden, gebleken Is dat er mogelijkheden bestaan voor een op lossing die het einde betekent van de oorlog in Algerije. „Wij zijn thans bereid om te onder handelen zonder een voorafgaande er kenning van onze onafhankelijkheid f verklaarde Ferhat Abbas bovendien. Hij voegde daar direct aan toe dat het volk van Algerije vastbesloten is de strijd voort te zetten tot het erken ning heeft verkregen van zijn recht op onafhankelijkheid. „Wij zijn ons er echter van bewust dat wij de Fransen onmogelijk de zee in kunnen jagen. Het doel van onze oorlog is de openbare mening en zijn druk op Frankrijk te richten, waar door het uiteindelijk gedwongen wordt ons recht op onafhankelijkheid te er kennen", aldus Abbas. Advertentie Om nooit te vergeten De directeur van het Loodswezen te Amsterdam deelt mee, dat in de koers Urkvoortoren Marken gevonden zijn: luiken, merkels, butagas-flessen en een lege roeiboot. De aanwezigheid van een wrak wordt niet uitgesloten geacht. Schippers worden verzocht uit te kijken. Als bewtts van de verbondenheid van het Nederlandse volk met zfln vorstenhuis overhandigde jhr. De Ra nitz een aantal briefkaarten, die het comité verjaardagsgeschenk ontving en die vaak voorzien waren van een tref fende- opdracht. Deze verbondenheid met het vorsten huis was gisterenmorgen reeds in tal loze steden en dorpen gebleken. Toen duizenden reeds vroeg op de been wa ren om deel, te nemen aan zangaubade's nf om parades of défile's gade te slaan De feestelijkheden bereikten *s mor gens een hoogtepunt in Soestdijk, waar een kleurig bloemendéfllé gehouden geslagen. Een 'schier eindeloze stoet trok langs het bordes van het paleis, waar de gehele koninklijke familie zich had opgesteld. (Zie uitvoerig ver slag elders in deze editie). Door het slechte weer kon de aan gekondigde luchtparade niet doorgaan, doch regen en wind. konden niets af doen aan de parades, die te .land ge houden zijn. in Den. Helder vierde de Koninklijke Marine de -vijftigste ver jaardag van de Koningin met een grootse parade. Talloze gelukwensen zijn gisteren op paleis Soest dijk binnengekomen, niet alleen uit het eigen land, doch ook van over de grenzen. Zo waren er ook telegrammen van de voorzitter van de Poolse staatsraad, A. Zawadzki, van president Tito van Joegoslavië en van president Prasad van India. Namens Estlandse, Hongaarse, Letse, Oekrainse, Poolse, Roemeense en Russische vluch telingen, die in ons land verblijven, werd het volgende telegram gezon den: „Wij prijzen ons gelukkig in vrij heid te mogen leven in uw koninkrijk. Moge God Uwe Majesteit, koninklijk gezin en Uw volk rijk zegenen". In verscheidene, buitenlandse bladen 1» aandacht besteed aan de verjaardag van de Koningin. De Nederlandse ambassadeur in Mos- werd, dat door honderden werd gade-1 kou, dr. J. G. de Beus, heeft ter ere Vele goede wensen hebben mij bereikt op mijn 50e verjaar dag. De hartelijkheid daarvan heeft mij zeer getroffen. De uitzonderlijke hoeveelheid van gelukwensen, «wel van of ficiële instanties en van organi saties van verschillende aard, ais van particuliere personen be kenden en onbekenden noopt mij, ditmaal langs deze weg, mUn diepgevoelde dank te betui gen voor alle medeleven op die dag ondervonden. JULIANA Soestdijk, 1 mei 1959. Nieuwsgierig en blij keken Pilni Bern- hard en de vier prinsessen naar het fraais platina armbandhorloge, dat de Koningin ter gelegenheid van haar 50ste verjaardag uit naam van het Neder landse volk kreeg aangeboden. Het hor loge It beset met 275 briljanten, van koningin Juljaaa een receptie ge- agjen, waar de Russische vice-premier 1, On ytawe plaatsvervangende ministers van Buitenlandse Zaken, Kuznetsov en Zorin, aanwezig waren. In Peking gaf de Nederlandse zaakge lastigde, mr. B. J. Süngenberg, een cocktailparty, die werd bijgewoond door de plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken van de Chinese Volksrepubliek, Lo Kuei Po. (Zie ook elder* In deze editie). De 28-jarige schoonmaker R. G. te Utrecht Is voor de rechtbank te Utrecht wegens doodslag veroordeeld tot 10 jaar met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering. De eis was vijf jaar met aftrek en onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling. R. G. bracht op 22 juni 1957 de acht jarige Willem Jan de la Parra uit Utrecht om het leven, nadat hij hem op zijn brommer naar de bossen onder Driebergen had meegenomen. Hij was reeds meermalen veroordeeld en werd verminderd toerekeningsvatbaar ge acht. (Advertentie) f vraagt brochure - Telcloon 01 726-2188 E vier ministers van Buitenlandse Zaken, die in Parijshebben ver gaderd met het oog op de aanstaande conferentie in Genève met de Soivjet- Unie. Van linlas naar rechts: con Bren- tano (West-Duitsland), Llogd (Enge land), Herter (Ver. Statenen Couve de Murcilte (Frankrijk) r\E Franse premier Debré heeft In de Senaat meegedeeld dat de Westelijke Grote Drie en West- Duitsland een uitnodiging voor een topconferentie met de Sowjet- Unie links zullen laten liggen in dien moch t blijken dat het Krem lin van het Westen een capitulatie verwacht inzake Berlijn en het iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiHiiHiiiiHiiiiniimiiiuiiitm Het kan zélf de beleidslijn uitstippe len. Dat hierbij gebruik kan worden ge maakt var de adviezen en suggesties welke een orgaan als de SER na diep gaand beraad ter tafel brengt, achten wij nog altijd een stuk vooruitgang, waarvan een halve eeuw geleden nog nauwelijks kon worden gedroomd. De Franse geleerde de Vaucouleurs. van de universiteit van Parijs, heeft op een congres te Washington ver klaard. dat het vrijwel zeker is dat op Mars plantenleven bestaat. Dit had men in oktober vorig jaar door mid del van spectroscopische waarnemin gen door de sterrenwacht van Lovell geconstateerd. Amerika zal 50 verouderde militaire vliegtuigen en tien moderne transport- toestellen aan de Indonesische lucht macht leveren. Het gaat hier om de volgende toe stellen: tien Lockheeds C 130 B, mo derne vrachtvliegtuigen met turbo prop-motoren. Deze toestellen zullen door de Indonesische regering recht streeks vaD de fabrikant gekocht wor den. Vijftien B 25 bommenwerpers uit de Tweede Wereldoorlog, geschikt voor aanvallen op geringe hoogte en lichte bombardementen. Deze worden door de Amerikaanse regering verkocht uil de surpiusvoorraden. Twintig F 51 Mustangs, eveneens uil de Tweede Wereldoorlog en uit de surpiusvoorraad. Vijftien F 51 toestellen die door een particuliere onderneming geleverd zullen worden. De prijs van de oude toestellen be draagt per stuk naar schatting gemid deld 8.740.000 gulden. Dit is de eerste grote levering van Amerikaanse oorlogsvliegtuigen aan de Indonesische luchtmacht, die reeds vliegt met Russische straalvliegtuigen Mig 15 en 17), Russische straalbom- menwerpers en Russische transport vliegtuigen. Amerika stelt bij militaire leveran ties als voorwaarde, dat het materieel uitsluitend zal worden gebruikt voor de handhaving van de binnenlandse veiligheid en voor de rechtmatige ver dediging van het land, conform de be ginselen uit het handvest der Ver. Naties. In gezaghebbende Amerikaanse krin gen zegt men. dat de vrees die men in enkele Europese hoofdsteden zou kun nen koesteren voor een ander gebruik van het oorlogsmaterieel door Indone sië, ongegrond is. Men wijst in dit verband in officiële Amerikaanse kring op de verklaring die de Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken. Soebandrio, onlangs in Australië heeft afgelegd. Hij zei toen dat het geschil met Nederland over westelijk Nieuw-Guinea langs vreed zame weg moest worden opgelost. De Amerikaanse vliegtuigen zouden gebruikt worden voor de acties van de Indonesische luchtmacht tegen ver spreide benden opstandelingen op Su matra en Celebes. Indonesië voert voorts nog onderhandelingen met Amerika over de levering van een beperkt aantal patrouillevaartuigen voor de Indonesische marine. In augustus van het vorige jaar heeft Amerika lichte wapens en uit rustingsstukken aan het Indonesische leger geleverd. Deze leverantie werd in februari gevolgd door de belofte een aantal Indonesische gevechtseenheden uit te rusten. Onze Haagse redacteur meldt, dat Nederland door de Verenigde Staten op de hoogte is gehouden van de leve ranties van Amerikaanse vliegtuigen aan Indonesië. In Den Haag staat men op het standpunt dat de Verenigde Staten er op moeten toezien dat de vliegtuigen uitsluitend gebruikt zullen worden voor zelfverdediging en bin nenlandse veiligheid. (Van een onzer verslaggevers) Tijdens een demonstratierit is gister middag een gloednieuwe personenauto op de hoek KoningswegLaan van Maarsehalkeriveerd te Utrecht uit de bocht gevlogen en op een autobus van het reisbureau Ebato uit Den Haag ge botst. De bus schoof van de weg en kwam in een droge sloot terecht. De personen auto werd zwaar beschadigd. De vier inzittenden moesten met min of meer ernstige verwondingen in een zieken huis worden opgenomen. De bus ver voerde twintig bejaarden. Van hen werd er slechts één Ucht gewond. Afgevaardigden der verenigingen van vliegers uit Nederland. België, Frankrijk, Italië en West-Duitsland hebben besloten tot de oprichting van een internationale federatie. Men bestoot op 24 juni te Amster dam bijeen te komen voor nader overleg over de statuten van de federatie. Duitse vredesverdrag. Volgens Debré is dit overeengekomen op de bijeenkomst van ministers van Buitenlandse Zaken in Parijs. „Wij wijzen onderhandelingen niet af, en aanvaarden een conferentie van regeringsleiders of staatshoofden. Maar het zij goed verstaan dat zulk een con ferentie niet gehouden kan worden om. ons te laten instemmen met kleine oplossingen of loslatingen. Ze is alleen waard gehouden te worden als ze dc weg opent naar een nieuwe politieke oriëntatie", aldus Debré. De ministers van Buitenlandse Zaken van de V.S., Engeland, Frankrijk en West-Duitsland hebben gisteren bun overleg in Parijs beëindigd. In een slotcommuniqué deelden ze mede, dat volledige eenstemmigheid Is bereikt wat betreft de te volgen tactiek. Zij bevestigen dat ze vastbesloten zijn de vrijheid van de bevolking van West-Berljjn te waarborgen. Zij zijn bereid met de Kussen in onder handeling te treden om een recht vaardige vrede in Europa te waar borgen. Een woordvoerder zei dat geen nieuwe formele westerse ontmoetin gen op het programma staan voor dat op II mei de Geneefse conferen tie met Rusland begint. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Christian Herter, be schreef de te Parijs bereikte resultaten als „uitstekend". De ministers zouden het volgende overeengekomen zijn: 1. De status van Berlijn zal onge wijzigd blijven totdat een definitief Duits akkoord tot stand gekomen is en ten uitvoer gebracht door een verdrag met een herenigd Duitsland. 2. De Duitse hereniging zou plaats vinden in fasen over een periode van twee of drie jaar. 3. Een subcommissie bestaande uit afgevaardigden van West-Duitsland en Oost-Duitsland zou contact leggen tus sen de twee Duitslanden. Zij zal ook een wetsontwerp opstel len om de hereniging tot stand te brengen op basis van vrije verkiezin gen in geheel Duitsland aan het einde van de periode. Advertentie) (Van onze parlementaire redacteur) H.M. de Koningin heeft hedenmor gen op paleis Soestdijk de demissio naire minister-president, prof. dr. L. J. M. Beei, ontvangen en hem verzocht de mogelijkheden te onderzoeken om tot een spoedige oplossing van de huidige kabinetscrisis te geraken. Dit betekent dus. dat hoewel niet offi cieel, want het communiqué van het kabinet van de Koningin spreekt daar over niet aan professor Beel een nieuwe informatieopdracht ig ver strekt.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1