Protestmars tegen de Gaulle in NIEUWE IMPASSE IN GENÈVE Prof. Beel vrijwel Ruimtelijke ordening GEEN RADIO-ACTIEVE BESMETTING Commentaar van burgemeester STORTVERBOD VOOR FABRIEK DIE INSECTENDODEND MIDDEL MAAKT annen sfeer m ers Nog geen oplossing voor deelneming Polen en Tsjechen Vandaag of morgen eindrapport Overwegend zonnig Berlijn herdacht luchtbrug Twee jongens bekennen 55 inbraken NIEUW SOORT BRILLEGLAZEN r WOENSDAG 13 MEI 1959 Directeur: H. DB RUIG ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4293 rN V. Hoofd redacteur: Dr. J. A. H J. S. BRUINS SPOT Deskundigen vermoeden, dat de vuilstortplaats bij Gouderak als bron van de verontreiniging moet worden aangewezen. Deze vuil stortplaats wordt gebruikt door verscheidene Rotterdamse fabrie ken. Het bedrijf, dat sinds kort een insectendodend middel maakt en dat waarschijnlijk de oorzaak is van de vergiftiging, heeft een stortverbod gekregen. Langdurig proces Proeven Blindheid Sterk vergif Ook eenden r Huiduitslag Doodsstrijd \w EEN aantal uiterst-rechtse po litici, tegenstanders van de „zachte politiek" van de Gaulle in Algerije, heeft zijn aanhangers opgeroepen tot een massale de monstratie op de Champs Eljrsees in Parijs, vanavond om zes uur. Contra-betoging? Op alles voorbereid Opening hengelselzoen op 31 mei? Bij oversteken gedood ■otterdam: Witte «e vmiutraai 23 - xeiet, iiawu PostblM 1112 Poetgiro No. 424518 Klachtendlenirt abonnementen. 18.30-19.30 uu Zaterdag* 1718 uur. Telefoon 11S700. •«-GrarenndS®' HuygeaepJeia l - Telefoon 183467 (3 tUneni Poctbua 1091 Postgiro No. 4048§7 Klachtendienst; 183019,30. Telef. 382569. Oordreent: Spulweg 132 - Telef. «70. teBJedsm: Lange Haven 7» - Telef. 67486. abonnementap/Us 61 eent per «eek, 2,66 per maand. 1 7.90 per «wartaal. Loese nunune*» ««at. VersehUrst aageiyw 7ï<w (Geldie tot morgenavond) OVERWEGEND ZONNIG. Droog en overwegend toanif. Zwakke tot matige noord oostelijke wind. Aan de knst Iets lagere middagtempera- turen, elders weinig verandering in temperatuur. Morgen: Zon op: 4,49. Maan op: 10.-8 onder: 20.24. Onder: 0.44 j-j UIMTELIJKE ordening heeft niet K alleen maar betekenis als het gaat om het opleggen van verschil lende streken van Nederland, die in ontwikkeling wezenlijk zijn achterge bleven. Zij is met name ook van be lang voor die streken van ons land, waar de ontwikkeling in een bijzon der snel tempo zich voltrekt. Zo is in de na-oorlogse jaren de overtuiging gegroeid, dat de toekom stige ontwikkeling van het Nieuwe Waterweggebied in een zodanige om vang en in een zodanig tempo zal moeten plaatsvinden, dat de noodza kelijkheid is ontstaan dit gebied als een geheel te beschouwen. Maar dit brengt dan tevens mee, dat een samenwerking van de tot dit gebied behorende gemeenten, in welke -orm ook, tot stand zal moeten ko men, omdat alleen dan een resultaat kan worden verkregen, dat in plano logisch, economisch en sociaal op zicht bevrediging kan schenken. Di wórdt zo ook gesteld In het dezer da gen verschenen rapport inzake de be' ginselen van intercommunicale sa menwerking op het gebied van de ruimtelijke ordening in het Nieuwe Waterweggebied. WIE kennis neemt van het genoem de rapport zal tot de overtuiging komen, dat het vraagstuk van de ruimtelijke ordening allerminst een voudig is. Het betreft hier een gebied, waarbij 27 gemeenten betrokken zijn. Rotterdam neemt' uiteraard een overheersende positie in, maar het is duidelijk, dat dit de moeilijkheden slechts vergroten moet. Daarnaast zijn er dan de belangrijke gemeenten Schiedam en Vlaardingen en een aan tal gemeenten, welke oq^c de laatste jaren een belangrijke groei hebben doorgemaakt. Doch ten slotte spelen hieronder ook mee een aantal zeer kleine gemeenten, welke momenteel nog efen zielental van minder dan 1000 hebben. De opzet was om gemeenschappelijk de bestuurlijke vraagstukken te be spreken en de vraagstukken betref fende de ruimtelijke ord :ning Met bé trekking tot eerstgenoemde kwestie» is men reeds iri het slop gekomen en het zat niet eenvoudig zijn daaruit te ge raken. Ten aanzien van de ruimtelijke or dening is een commissie voortgegaan met haar arbeid, doch er kan moei lijk gezegd worden, dat het resultaat daarvan, zoals dit in het rapport is weergegeven, bijzonder verrassend is Vergiftiging in wateren van Zd.-Holland neemt toe (Van een onzer verslaggevers) De verontrustende en nog steeds niet tot stilstand gekomen ver ontreiniging van een belangrijk deel van de Zuidhollandse wateren voornamelijk in de Rijnstreek is zeer vermoedelijk te wijten aan schadelijke afvalstoffen. Morgen donderdag wordt in Alphen aan de Rijn een bespre king gewijd aan de maatregelen, die ^bUiven"'oMeveren mogelijk zijn, om aan de voortschrij- lzai iJven opleveren dende vergiftiging het hoofd te kun pootvis is uitgezet. En ook omdat bin nenkort het visseizoen wordt ge opend. „Als katten, die vis eten doodgaan en kinderen, die in buitenwater hebben gezwommen, onpasselijk worden, dan kan de vergiftiging van het water niet worden gebagatelliseerd," aldus deze expert. Na de eerste onderzoekingen neemt men aan, dat het gif slechts oplosbaar is in water en dat zou betekenen, dat het slechts langzaam zal kunnen wor den afgevoerd en geruime tijd gevaar DE studies, welke gemaakt zijn. strekken zich uit over een perio de tot omstreeks 1970 en betreffen de omvang van de te verwachten werk gelegenheid en de voor de toekomst benodigde oppervlakte bedrijfsterrein, alsmede het hieruit af te leiden toe komstige aantal inwoners en het daar mee corresponderende aantal wonlm gen, De mate nu, waarin de werkgele' genheid in het Nieuwe Waterwegge bied in de periode tot omstreeks 1980 zal toenemen, is aid s het rapport afhankelijk zowel van de ontwikke ling binnen onze landsgrenzen als van de te verwachten structuurveranderin gen in West-Europees verband. Wanneer slechts ons eigen land als uitgangspunt genomen wordt, is een toeneming van de bevolking van bij na 930.000 in 1957 tot rond 1.150.000 in 1980 te verwachten. Houdt men echter mede rekening met een versnelde groei ten gevolge van de te verwachten ontwikkeling op Westeuropees niveau dan moet men uitgaan van een bevol kingstal van 1.357.900 in genoemd jaar. Het rapport bevat nu een weergave van de opvattingen, welke in de diver se gemeenten leven, alsmede de voorzichtige conclusies, waartoe de commissie ten aanzien daarvan geko men 's. Werken de gemeenten nu bij het opmaken van uitbreidingsplannen in de richting, zoals deze in het rap port Is'w :ergegeven, dr" mag in het algemeen verwacht worden, dat de overige gemeenten in het gebied daar tegen geen overwegende bezwaren zul len maken. p. E moeilijkheid zal wel blijven de IJ steeds toenemende behoefte aan zeehavenbedrljfsterrein. Buiten het Botlekgebied wordt daarvoor tot 1980 een oppervlakte van pl.m. 3400 ha. no dig geoordeeld. Waar deze gevonden moet worden, staat allerminst vast. Men denkt aan het Haringvliet, maar daar zal geen plaats zijn voor 1970. Bij snel toenemende behoefte aan zee havenbedrijfsterrein zal dan nog naar vervangend gebied voor dit doel moe ten worden omgezien. Deze enkele opmerkingen zijn reeds voldoende om te doen zien, dat de ruimtelijke ordening in het Nieuwe Waterweggebied zich nog allerminst bevindt in een stadium, dat helder voor ogen staat. Problemen worden niet opgelost. Zij nen bieden. Aan de conferentie zul len deelnemen het Hoogheemraad schap Rijnland, de Provinciale Wa terstaat, de dienst voor de Volksge zondheid, het Rijksinstituut Zuive ring Afvalwater en de burgemeesters van Alphen en Gouda. Aanvankelijk beperkte de vissterfte zich tot de Oude Rijn. Thans is de scha delijke verontreiniging geconstateerd in de Aar. de Heimanswetering, de Does, de Vliet, het Brasemermeer en het Paddegat en de Westeinderplas. Het water van Rijnlandsboezem wordt geloodst in Katwijk en via Halfweg. Het stroomt dan naar de Noordzee. Meti realiseert zich dat-het veront reinigde water het tuindersgebied van Roelof Arendsveen zou' kunnen aan tasten en dat het vee Ift bescherming moet worden genomen. De Pharmaceutische hoofdinspectie van Volksgezondheid, dié verantwoor delijk is voor de hygiëne van bodem, water en lucht, is druk doende het verschijnsel van de vergiftiging te analyseren. Proeven met vissen hebben aan getoond, dat zij niet bestand zijn tegen de afval van het organisch insecten- dodend middel dat in de Gouderak in de Hollandsche IJsel is gestort. Er was sinds zaterdag veel water uit de Hollandsche Use! in Rijnlands boezem gelaten. Ir. F. J. Ribbius van het Rijksinsti tuut voor zuivering afvalwater meent, dat de vergiftiging ernstig moet wor den genomen, omdat momenteel veel Vanmorgen werd nog vastgesteld, dat zelfs water in de omgeving van Warmond en van Den Haag enigszins besmet is. Men maakt zich zorgen over de vraag of een eventueel voortwoeke rende besmetting inderdaad het vee en de land- tn tuinbouw in de betrokken gebieden zou kunnen aantasten. Het kan blindheid tot gevolg hebben. De schoolartsendienst in Aiphen aan de Rijn heeft verklaard, nat de geval len van misselijkheid bij kinderen die zijn voorgekomen niets te maken hebben met .de besmetting van het water. Wat de schade aan de vis&tand betreft, men schat in deskundige krin gen, dat er- reeds voor duizenden kilo's aan riviervis verloren is gegaan. „Vast staat, dat de dood van de vis sen niet wijten is aanzuurstof ge brek. Wij hebben te maken met een Krachtig resistent vergif, dat eert ernstige nawerking heeft. Tot dusver is men er nog niet in geslaagd vast te stellen wat de precieae oorzaak is van deze uitgebreide verontreiniging van het water". Dit verklaarde men ons hedenmor gen ten kantore van het Hoogheem raadschap Rijnland, „Men moet echter niet uit het oog verliezen, dat er zuid oostenwind is en scholen dode vis kun nen worden opgedreven naar water, waar de verontreiniging niet of nog niet is opgetreden. Dat alles maakt de beoordeling bijzonder moeilijk". De eerste stapjes in het koude zee water zijn een heel ding voor kleine mensen. Dit kleine jongetje kwam onder tranen het water weer nit. Ge lukkig maar dat zijn vader en moeder er waren om hem te troosten. worden nauwelijks duidelijk gesteld. En dan te bedenken, dat het pro bleem van de recreatie in het geheel niet aan de orde is gekomen, met uit zondering van deze ene zin, dat de commissie op het standpunt staat, dat voor het recreatiegebied Brielse Maas een redelijke oplossing dient te wor den gevonden. Toch zal door samenwerking van de betrokken gemeenten een oplossing moeten gevonden worden. Tenzij men van mening is, dat deze taak maar van de gemeenten naar de provincie moet worden overgebracht, hetgeen toch niet de bedoeling kan zijn. Op de stortplaats in Gouderak worden regelmatig afvalstoffen ge lost. afkomstig van Rott\rdamse be drijven uit de sector zware industrie. Reeds drie maanden wordt nage gaan welke afvalstoffen, gestort op de vuilnisplaats in Gouderak, scha delijk kunnen zijn voor dg visstand en de kwaliteit van het water. Enkele malen reeds kwam namelijk vis sterfte voor in de Usel en de Gouwe, echter niet in die mate zoals thans het geval is. Het onderzoek in Gouderak werd in eerste instantie geleid door de technisch hoofdambtenaar van Bjjks- waterstaat in het arrondissement Rotterdam, de heer 3. A. van Hiele. Uiteraard gaat men van veronder stellingen uit. Een van deze ver onderstellingen betrof vorige week de aanvoer van afval, afkomstig van een chemische fabriek in Rotterdam. De toezichthouder op de stortplaats vertrouwde dit afval niet en nam contact op met Rijkswaterstaat. Zo als gebruikelijk is werden monsters genomen. Een tweede schuit met de zelfde afvalstoffen werd terug gestuurd en het Rotterdams bedrijf kreeg een stortverbod. Het is, zo zei de burgemeester ons nadrukkelijk, nog steeds niet bewe zen, dat bet afval op de stortplaats in Gouderak de oorzaak is van de verontreiniging van het water. Er kunnen andere oorzaken zijn. De in stanties gaan daarom ook na welke fabrieken langs de Usel en de Gouwe afvalwater lozen In de rivieren. Tot nu toe beschikken de onderzoekers nog niet over aanwijsbare feiten. „De uitbreiding van de verontreini ging in de wateren van Rijnland gaal nog steads door. Een veeg teken is, dat eenden in het vrije water, die be slist geen vi3 eten, op dezelfde krampachtige wijze sterven als dui zenden vissen". aldus de heer J. N. de Wit, voorzitter van de Neder landse Hengelaars Bond, die getuige is geweest van de dood van enkele eenden. De heer De Vfit 'deelde óns Voort» mede, dat enkele van sijn medewer kers. die de laatste dagen op inspectie zijn uitgegaan een soort huiduitslag vertonen. Men heeft nog niet kunnen nagaan In hoeverre deze uitslag scha delijke gevolgen oplevert. Zeer itrecht hebben de autoriteiten een zwemverbod door een groot deel van de provincie Zuid-Hoiland afge kondigd. In verscheidene gemeenten van Rijnland is de bevolking door mid del van luidsprekerauto's gewaar schuwd niet te gaan zwemmen. De po litie heeft opdracht streng toe te zien op naleving van deze preventieve maatregel in het belang van de volks gezondheid. Deskundigen verklaren dat vissen op krampachtige wijze de dood** vinden. Dat geldt ook voor watervogels en huisdieren, in het bijzonder katten en honden. De doodsstrijd is zeer lang durig. Men krijgt de indruk, dat de vissen, dol geworden van de pijn, rond zwemmen, totdat zij uitgeput sterven. Grote hoeveelheden worden via Kat wijk in de Noordzee geloodst. PRINS Albert van België is naar vliegveld van Rome toerei de Belgische Italië aereisd am daar ziin huwelijk prins verwelkomd door zijn verloofde. Zoals bekend zni het huwelijk op 1 juli in de Italiaanse hoofdstad plaatsvinden. Italië gereisd om daar zijn huwelijk met prinses Donna Paola Ruffo di Calabria voor te bereiden. Op het De organisatoren van de betoging ziin verenigd in het 13 mei comité, dat enkele dagen geleden is opgericht door aanhangers van de extremisten in Al giers. Hoewel de naam van. de Gaulle in de oproep tot de demonstratie niet wordt genoemd lijkt deze toch min of meer tegen zijn Algerije-politiek gericht. De demonstratie zei worden gehou den ter herdenking van de opstand van Europeanen in Algiers op de 13de mei van het vorig jaar. QE nieuwe impasse waarin het mi* nistersoverleg in Genève gisteren is geraakt door het voorstel van de Sowjet-Unie om Polen en Tsjechoslo- wakije aan de conferentie te laten deelnemen, is nog niet doorbroken. De bijeenkomst van gistermiddag werd na anderhalf uur beëindigd zonder dat er e enoplossing voor het vraagstuk was gevonden. Aan een bespreking van de Duitse problemen is men nog steeds niet toegekomen. De westelijke drie verzetten zich met kracht tegen het Russische «voorstel over de toelating van de twee Oost- europese landen. Hërter en Lloyd verzochten gisteren Gromiko procedure-kwesties te laten rusten. De Russische minister ant woordde echter dat de kwestie van de deelneming van Polen enTsjechoslowa- kjje geen procedurekwestie is, omdat deze landen de eerste slachtoffers van de Duitse agressie waren en als zó danig het volste recht hebben de be spreking van het Duitse probleem bij te wonen. Herter repliceerde dat dan ook ojn. Nederland en België in aan merking zouden komen. De westelijke landen zijn van me ning dat de conferentie, tenminste in het eerste stadium, alleen de vier mo gendheden moet omvatten die verant woording dragen voor Duitsland. De westelijke ministers zouden wel bereid zijn Gromiko een compromisvoorstel te doen. Dit zou behelzen, dat Polen en Tsjechoslowskije in een latere fase van de conferentie zouden deelnemen aan de bespreking van vraagstukken van rechtstreeks belang voor deze lan den. De Belgische minister van Buiten landse Zaken Wiguy beeft gisteren een bezoek gebracht aan de Amerikaanse vice-onderminister van Buitenlandse Zaken, Murphy en hem mede namens Nederland en Luxemburg gezegd, dat de Beneiux-landen belangstelling heb ben voor deelneming aan de ministers conferentie in Genève, voor het geval dat besloten zat worden naast de mi nisters van de Grote Vier nog andere ministers van Buitenlandse Zaken nit te nodigen. Volgens diplomatieke zegslieden zui len de Beneiux-landen niet het initia tief nemen en zelf vragen voor deel neming aan de conferentie te worden uitgenodigd, daar zij op het standpunt staan dat de oplossing van het Duitse ■vraagstuk in hoofdzaak in handen ligt van de Grote Vier. (Van onze parlementaire redacteur) Professor Beel heeft goede hoop van daag of uiterlijk morgen aan H.M. de Koningin eindrapport te kunnen uit brengen. HU wacht nog op antwoord van één door hem aangezochte kandi daten. namelijk de K.V.P.-fizuur, aan wie hii de portefeuille van Sociale Za ken heeft aangeboden. Alle andere kandidaten, dus ook de beide C.H.-ers drs. J. W. de Pous (Eco nomische BZaken) en mr, A. C. W. Beerman (Justitie), hebben zich in principe bereid verklaard in bet te vormen kabinet onder leiding van prof. De Quay zitting te nemen. Wie straks op het Ministerie van Sociale Zaken de scepter zal zwaaien, blijft een verrassing. Professor Beel is erin geslaagd de naam van zijn kandidaat zo geheim te houden, dat niemand ook zijn naas te omgeving niet op de hoogte is. De verwchting is. dat H.M. de Ko ningin prof. De Quay nog morgen zal uitnodigen om een kabinet te formeren. Aangenomen wordt ook, dat deze for matie van prof. De Quay in een dag gereed zal zijn en dat de vereniging van de nieuwe ministers nog voor Pinksteren zal plaatsvinden. Aanvan kelijk dacht men gisteren, dat er nog moeilijkheden met enige kandidaten zouden rijzen, maa rprof. Beel schijnt thans zeker te zijn van hun jawoord, zodat hij vanmorgen door zijn woord voerder een zeer optimistisch geluid kon laten horen. Het boven Scandinavië gelegen gebied van hoge druk beeft het afgelopen etmaal vooral in zuidwestelijke richting een be langrijke versterking ondergaan. Er strekt zich nu een gordel van hoge druk uit van Noord-Rusland via de Noordzee en de Rrltse eilanden naar het zeegebied ten westen van Portugal. Doordat ook boven Frankrijk de baro meter is gestegen, is de oostelijke wind iets zwakker geworden. Er wordt echter nog steeds zeer droge continentale lucht aan gevoerd. waarin In het grootste deel van het land maximumtemperaturen boven 20 graden worden bereikt. In het Oostzeegebied komen nu kleine luchtdrukdalingen voor, Dit heeft tot ge volg, dat de wind Iets meer noordwestelijk gaat worden. In bet kustgebied kan daar om morgen de temperatuur een weinig lager worden dan vandaag. Enkele wolken velden ln de hogere niveaus, die samen hangen met een boven Polen ln de boven lucht aanwezige storing, kunnen overdrUven. In het algemeen blijft het echter over wegend zonnig. Naar verluidt treft de politie uitge breide veiligheidsmaatregelen, om ongeregeldheden tegen te gaan. De organisatoren van de demonstratie zeggen dat het de "bedoeling is „kalm en waardig", via de Champs Elysees naar de Are de Triomph te marcheren. Maar de autoriteiten schakelen de mö- gelijkheid van linkse contra-demon straties niet uit. Leider van het 13 mei comité is Jean Baptiste Biaggi, lid van de fractie van de neo-gaullistische groepering UNR. Andere leden van het comité zijn de Parijse burgemeester Jacques Devraig- ne. fractielid van de UNR, de ex-para chutist Joel le Tac en andere leden van de UNR. Met machinepistolen bewapende Franse parachutisten hebben vanmor gen alle strategische punten in Al giers bezet:, militaire patrouilles mar cheren voortdurend door de straten om onmiddellijk te kunnen ingrijpen, wan neer zich moeilijkheden zouden voor doen. Duizenden mohammedanen begonnen vanmorgen vroeg al het grote plein in het centrum van Algiers te bevolken. Uit luidsprekers schalde marsmuziek, maar vlaggen zag men nauwelijks, be halve dan aan de openbare gebouwen. De bevolking van Algiers koestert zeer gemengde gevoelens ten aanzien van president de Gaulle, die volgens de meeste Franse inwoners de doelstel lingen van de revolutie van 13 mei niet heeft verwezenlijkt. Een aantal rechtse Franse organi saties. maar ook linkse groeperingen hebben de bevolking opgeroepen de officiële feestelijkheden te boycotten en de dag' als een rouwdag te beschou wen. De autoriteiten hebben in samenwer king met de psychologische dienst van "net Franse leger een grootscheepse campagne onder de mohammedaans? bevolking gevoerd om deze ertoe te bewegen vandaag in de hoofdstad en masse op het grote plein, het Forum, bijeen te komen om uiting te geven aan hun vertrouwen in de Gaulle. Op ditzelfde plein schreeuwden precies een jaar geleden duizenden Europeanen- enthousiast om de Gaulle. De Franse premier Debré heeft van daag in een toespraak voor radio en televisie gezegd dat de Algerijnse op standelingen weten dat zij niet meer kunnen winnen. Hij bood aan b|j de opbouw van het nieuwe Algerije sa men te werken met „diegenen onder onze tegenstanders die wiilen begrij pen dat Frankrijk veranderd is". In West-Berlijn is dinsdag het feit herdacht dat tien jaar geleden de blok kade ten einde kwam. Het stadsbestuur had o.m. „de vader van de luchtbrug", generaal Lucius D. Clay, Earl Clement Attlee en Robert Schuman uitgenodigd de viering bij te wonen. Attlee en Schuman waren in de jaren 1948/1949 respectievelijk premier van Engeland en Frankrijk. Bij het gedenkteken voor de 31 Ame rikanen en 39 Engelsen die bij vluch ten van en naar West-Berlijn om hei leven kwamen werden kransen gelegd. Het Amerikaanse regeringsbureau voor volkstelling heeft bekendgemaakt dat de bevolking van de "Ver. Staten op 1 april jl. 176.446.000 zielen be droeg. Dit is ruim drie miljoen meer dan vorig jaar. (Van onze correspondent) Twee uit het Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort ontvluchte jongens heb ben aan de Soester politie bekend in. enkele maanden tijds 55 inbraken te hebben gepleegd. De knapen waren door de politie te Apeldoorn tijdens een inbraak in de nacht van zondag op maandag op heter daad betrapt. Omdat de Apeldoornse politie vermoedens kreeg, dat zij tevens de daders waren van twee inbraken in de nacht van zaterdag op zondag te Soest, werden zij daarheen op transport gesteld. De Soester politie wist tijdens langdurige verhoren 55 bekentenissen los te krijgen. Toen de knapen teruggebracht werden naar het R.O.G. zei een van hen: „Reken er maar op, dat ik terugkom in Soest...." (Van onze Haagse redacteur) Van de zijde der hengelaars is de mi nister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening verzocht het hengelsei- zoen dit jaar te doen ingaan op zondag 31 mei en niet op 1 juni zoals gewoon lijk, omdat deze dag thans op een maandag valt. Door een ministeriële beschikking kan ontheffing van het visverbod op 31 mei worden gegeven en het schijnt dat dit ook zal gebeuren. (Van onze correspondent) By het oversteken van de Rijks straatweg in Haarlem kwam de 75- jarige N. Verdel uit de P. C. Boutens- straat in botsing met een motorrijder. De man liep een schedelbasisfractuur op en is later in een ziekenhuis over leden. De motorrijder kreeg een diepe hoofdwond. VOLGENS de correspondent van het Kopenhaagse blad Berlingske Tidende in Parijs zal een Franse firma binnenkort een bril op de markt brengen met glazen die zich automatisch instellen op elke situatie die zich voordoet Dat wil zeggen, dat men de .bril niet behoeft af te nemen of op te zetten, al naar gelang men een voorwerp van dichtbij of van veraf wil bekijken De bril is ontworpen door de technische leider van La Société des Lunetiers Bernard Maintenaz, die verscheidene jaren aan zijn uitvinding heeft gewerkt* De sterkte van het glas in de bril van Maintenaz varieert naar gelang de af stand van het voorwerp dat de drager moet zien. Vele mensen gebruiken thans tweedelige glazen om de verschillende afstan den te overbruggen. De nieuwe bril heeft glazen uit één stuk die niet alleen aan de eisen van de beide gezichtsvelden voldoen, maar ook een veel meer va riabele werking hebben. Zowel bijziende als verziende mensen kunnen dus van de nieuwe Franse vinding gebruik maken.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1