Socialistische oppositie Kleurig begin van driedaags staatsie hemek Langdurige ovatie voor Dampaleis Krans hij Nationaal Monument Duizenden zagen de intocht Uw toekomst D STROMBOLI BARST UIT Spoedcursus over radio-activiteit Hoe Frankrijk belasting gaat innen BLOEMEN ALS GROET IN DE HUTTEN Regeringsverklaring op 26 mei Cycloopsleept brandende tanker van oceaan Chroestsjew 25 mei naar Albanië Achthonderd ambtenaren volgen: AFWEER TEGEN GEVAREN Kleine man ivordt extra-beschermd O r r WOENSDAG 20 MEI 1959 Directeur: H. DE RUIG ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4298 Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT (Van een onzer verslaggevers) MSTERDAM heeft onder een zee van vlaggen en met fon keling van felle kleuren van uniformen, militaire muziek en rollende saluutschoten' Zijne Keizerlijke Majesteit, de Sjah van Perzië hartelijk verwelkomd. Een indrukwekkend mari tiem vertoon de aankomst met Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" op het IJ ging aan de verwelkoming door koningin Juliana en prins Bernhard vooraf. Opgewekt begroette de donkere, slanke Aziatische heerser vanuit de staatsiesloep, die hem van de „De Ruyter" naar de landings steiger voor de Sint-Nicolaaskerk bracht, de duizenden Amsterdam mers. H.M. koningin Juiiana en prins Bernhard begroetten bij de steiger de Perzische vorst, die met een kwieke stap de sloep verliet, terwijl twee matrozen het vaartuig met bootshaken aan de steiger hielden. Nadat de Sjah na een voorspoedige zeereis uit Denemarken in de vroege morgen aan boord van de „De Ruyter" in IJmuiden was gearriveerd, begon om halfelf het driedaagse staatsiebezoek aan ons la-nd. Over Damrak E grote vraag waarvoor honderden jonge mensen zich steeds gesteld zien is: Wat moet ik worden? Z« zullen m vele 2evallen wenden ^ot hun o«dsrs om raa Er zullen jonge mensen zijn, die hun keuze reeds lang - paald hebben en met een vast doel voor ogen de maatschappu ingaan of hun studie zullen voortzetten. Voor de anderen, die zich nog afvragen ^at zy moeten wor- den, welke mogelijkheden er zijn, hebben wij een speciale by lage in dit nummer opgenomen, waarin wij een rf ks7ft kït roepen uitvoerig bespreken. Een beroepengids geeft in het. ko aanwijzingen. Vanzelfsprekend hebben wij een keuze moeten doen want er zijn enkele duizenden beroepen in ons land. Voor degenen die niet de voortgezette studie kiezen op school of universiteit, hebben wij de mogelijkheden opgesomdweike een aantal grote bedrijven die in ons land een unieke positie innemen, onze jonge mensen kunnen bieden. A Een goede keuze is belangrijk, want zij kan bepalend zijn vqor toekomst en levensgeluk. Om het even of uw keuze valt op het bedrijfsleven, het onder wijs of de landsverdediging, jonge energieke npnsen die vooruit willen, zullen hun weg vinden. Wel os het zo, dat in toenemende mate specialisten nodig zullen zijn. Wij hopen dat jonge mensen, gesteund door hun ouders, een goede keuze zullen doen en zich daarbij in laatste instantie zul len willen laten raden, door beroepskeuze-bureaus. Niet iedereen is voor iedere functie geschikt. Een volk dat leeft bouwt aan zijn toekomst. Deze toekomst is aan de jeugd. J Gejuich Ook Prinsessen Populair r'T is weéft Bkj&ên-weer! Schriftelijk en mondeling DE Franse belastingambtenaren hebben van de regering ge detailleerde instructies ontvangen hoe zij het nieuwe systeem van uiterlijke tekenen van welstand moeten toepassen bij het vast stellen" van de aanslagen. Het ministerie van Financiën heeft opnieuw de verzekering gegeven dat dit systeem niet gebruikt zal worden tegen de kleine man. sattttdaa: wik* om mttawraun as - tum. 1.19704 u Postbus 1113 Postgiro No. 431513 iQachtendienat abonnementen: ia.io-ie.3o dit Zaterdags 17—18 uur. Telefoon 115700. t-Gnreobtcc: HuygeaipJtia 1 - Telefoon 183407 <3 Utoen» Poetbue 1001 PostgUo No. *4+3.37. Klachtendleast: 1830ISJO. Tetef. »um». Docdraebt: Spui weg 13a Toicf. 4570. SebJedaas Lange Haren tg - Telef. 87486. AbonnemenlapriJ» 81 oeni per mtk, 13,86 per maand, J 7,80 per rwartaaL Lorna sommem mm, VenefttjBt «tegel»** V.j "Tutum- (Geldig tot morgenavond) OPKLAREND In het zuiden van het land aanvankelijk plaatselijk een bul. Overigens geelldelijk afnemende bewolking en mor gen bijna overal droog. Overwegend matige wind tussen noord-oost en oost. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Morgen: Zon op 4.39 Maan op 19.14 onder 20.35 onder 4.13 DE Partij van de Arbeid is thans oppositie-partij. Hoe zij haar taak als zodanig zal opvatten, zal afge wacht moeten worden. Zal zij waarlijk loyale, constructieve 'oppositie voeren, of zal zij de oppositie slechts voeren met de kennelijke bedoeling om bij de eerstvolgende verkiezingen zoveel mogelijk kiezers te kunnen lokken? Van een loyale oppositie mag men verwachten, dat zij de voorstellen en daden van het kabinet zal afwachten, om daarna haar oordeel te geven. Zo veel geduld kunnen de socialisten ech ter niet opbrengen. De socialistische oppositie is reeds 10 april jL aangekondigd door oud' minister Samkalden in een kaderver gadering van de partij te Amsterdam Hij wees er toen op, dat de oppositie, die de Partij van de Arbeid moet gaan voeren, gezien moet worden als een nieuwe taak, die alleen bekend is bij hen, die actief in de S.DAH. hebben gestreden. In de P.v.d-A, zal die oppo sitie moeten worden gedragen door een generatie die 25 jaar jonger is en dat werk voor een belangrijk deel niet kent. Degenen, die de vooroorlogse opposi tie van de sociaal-democraten nog ge kend hebben, weten van welk gehalte deze is geweest. Zij weten dan ook, wat ons te wachten staat, want volgens Het Vrije Volk heeft oud-minister Samkal den ook gezegd: „Wij blijven trouw aan de gedachte zoals deze heeft geleefd in de S.D.A.P., 'maar we moeten haar tevens aan vaardbaar maken voor alle progres- sief-denkenden." Dit laatste wil dus ook zeggen, dat de oude vrijzinnig-democraten en de groep, die met mr. G. E. van Walsum in 1946 de weg naar de P.v.d-A. gevon den hebben en daar zich een plaats ver worven hebben, de gedachte, waaruit de oude S.D.A.P, geleefd heeft, voor de toekomst ook zullen hebben te aan vaarden. Dat belooft dan wat voor de toe komst Nog vrijdag schreef Het Vrije Volk: „Wij zullen uiteraard de daden van het nieuwe kabinet moeten afwach ten". Doch-reeds zaterdag bleek, dat men niet kon wachten op de daden van het nieuwe kabinet. De socialisten hebben zelfs niet het geduld om het regerings- program van het nieuwe kabinet af te wachten. Nog vrijdag deelde het socialistische blad mede, niet veel vertrouwen te hebben in de komende daden van het nieuwe kabinet. Maar reeds zaterdag wist het blad positief te melden: „Onder de zweep van Oud en opge jaagd doo' reactionaire scherpslijpers in de christelijke partijen, zet de nieu we regering een rechtse koers uit." Dat is dan de „loyale, constructieve" oppositie van de Partij van de Arbeid. Oppositie tegen daden, welke nog niet verricht, ja zélfs nog niet aangekon digd zijn. Dat is de 'echte, oude sociaal-demo cratische oppositie. En daaraan zullen dan ook diegenen, die meenden, dat de Partij van de Arbeid een nieuw so cialisme zou brengen, hun medewer king moeten verlenen. Op de Venneperweg in de Haar lemmermeer nabij Hill-egom is het 9-jarig meisje Maria Bakker, dat plot seling de .weg overstak, gegrepen door een personenauto. Het kind overleed ter plaatse. SJAH WARM VERWELKOMD Amsterdam lag vanmorgen onder een versluierde hemel. Een verdwaalde nauwelijks merkbare meiregen viel. Een. veelheid van vlaggen, waarbij de Perzische kleuren domineerden, vormden een bijzonder fleurig beeld bij de plaats van aankomst en op de Dam. Dof echoden de saluutschoten over de stad. O In jrezelschap van de Koningin, die gekleed was in een blauw complet en een brede grijze bont droeg en de Prinf. In de generaalsuniform der grénadié»;— Inspecteerde 'de Sjah "de erewacht, nadat de Koninklijke Mili taire Kapel het Perzische volkslied had gespeeld. Nadat de erehaag aan de steiger, de Koninklijke Marechaussee in cere monieel tenue met kolbak en de erewacht van een erecompagnie van het Garderegiment Grenadiers met vaandel en vaandel wacht was ge ïnspecteerd werden tal van autoritei ten aan de hoge bezoeker voorge steld. De burgemeester van Amster dam was reeds ter begroeting op het vlot voor de landingssteiger aanwe zig. In een rijtuig, dat bespannen was met zes van de zadel bereden paarden, maakte de Sjah, in gezelschap van Koningin en Prins de tocht over het door duizenden toeschouwers gemar keerde Damrak. In vier volgrijtuigen hadden het gevolg van de keizer en leden van het gevolg der Koningin plaatsgenomen. Langs het Damrak vormden man schappen van luchtmacht en marine en van het korps Mariniers in hun schit terende tenues een ere-afzetting. Het was jammer dat hier een meizonnetje ontbrak, want de kleurrijke stoet, de duizenden kijkers, de rijke garnering van vlaggen en de militaire uniformen zouden onder heldere zonnstralen een feest van kleuren en tinten opgeleverd hebben. Terwijl de rijtuigen langzaam naar de Dam getrokken werden, loste een batterij van zes stukken veldartillerie, die opgesteld was by het Oosterdok, iedere 15 seconden een schot. Toen de vorsten voor het paleis het rijtuig ver lieten werd het volkslied van Perzië gespeeld. Onmiddellijk daarna inspecteerde de Sjah, vergezeld van koningin Juliana en prins Bernhard, gevolgd door adju danten, de erewacht, bestaande uit een erecompagnie van het Garderegiment Fuseliers Prinses Irene in ceremonieel tenue met vaandel en vaandelwacht onder commando van kapitein R. Boek- holt en het Trompetterkorps der Cava lerie onder leiding van de adjudant onderofficier kapelmeester J. A. Rijn- houdt. Daarna gingen de vorsten naar bin nen om even later op het paleisbalkon de daverende toejuichingen van het duizendkoppige publiek in ontvangst te nemen. Toen de glazen balkondeuren opendraaiden, steeg het gejuich lang durig op. De straffe wind speelde met de kleu rige pluimen van de hoofddeksels der erewachten. De studentenweerbaar heden uit Amsterdam, Utrecht en Lei den stonden strak in het gelid naast het paleis. Direct na het betreden van de koninklijke woning door de vorsten werden uit de paleiskoepel de konink lijke standaards gehesen. Reeds om negen uur, twee uur voor de intocht, stonden honderden mensen langs de trottoirs van het Damrak en op de Dam. Onder dezen bevonden zich opvallend veel vrouwen, die zich deze kans, de knappe Perzische vorst te zien, niet wilden laten ontnemen. Door een erehaag van 120 leden van de Studenten Weerbaarheden (onder commando van de le luitenant A. Vos) in ceremonieel tenue schreed de Per zische vorst, na een pauze van ongeveer 20 minuten in het paleis, naar de an dere zijde van het Damplein, waar hij voor het nationaal monument door mi nister-president prof. De Quay, bur gemeester Van Hall van Amsterdam en de Amsterdamse hoofdeoimntimals T Paar op het balkon van het paleis-op 8e Dam verscheen, viel het vorstelijk ge zelschap een daverende ovatie ten deel. van politie, de heer MI. J. van der Molen, werd begroet. Behalve de am bassadeur van Iran waren hier een aantal hoge burgerlijke en militaire autoriteiten aanwezig. De Sjah-legde aan de voet van het monument een prachtige, grote krans, trad enige passen terug, miueerde en stond gedurende een volie min nut roerloos stil om de tijdens de oorlog gevallen Nederlanders te herdenken. Na de minuut stilte speelde de Amsterdamse Politie Kapel onder leiding vun Kapelmeester J_ K, Pinkse een koraal. Ten slotte keerde de hoge gast met zijn gevolg en vergezeld door de minister-president, de commissaris der Koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, de burgemeester en de Perzische ambassadeur naar het paleis terug. Omstreeks het middaguur zijn ten pa-leize de hoofden van buitenlandse missies ontvangen. Tijdens het noenmaal, dat de vorsten in het paleis gebruikten en waaraan ook de prinsessen Beatrix, Irene, Mar griet en Marijke aanzaten, gaf het Trompetterkorps der Cavelerie aan de achterzijde van het paleis een concert. NADAT het Perzische staatshoofd per staatsiesloep aan de Prins Hendrik kade was aangekomen, gingen Koningin en Prins met hun Keizerlijke gast te voet naar het ontvangstpaviljoen voor de Slnt-Ntco- laaskerk. Officieel bevindt de Sjah zich al op Nederlandse bodem sinds hij maandag avond in de Deense stad Aarhns aan boord van de De Rnyter stapte. De Sjah is sinds de befaamde reis van Paul KrQger in 1900 de eerste buiten landse vorst die aan boord van een Nederlandse oorlogsbodem voor een officieel bezoek naar Nederland vaart. De Sjah heeft zich aan boord niet behoeven te vervelen. De vorst en zijn gevolg kregen de ka juit en de hutten van de smaldeel- staf en de scbeepsleiding tot hun beschikking. Verder is er gezorgd voor een fraai groen tapijt, er zijn speciale lampjes aangebracht en de hutten waren voorzien van bloemen als liefelijke Nederlandse groef. Gisteravond heeft de Sjah een film voorstelling aan boord in de longroom bijgewoond, 's Morgens had hij deel genomen aan een reddingsoefening met zwemvesten. Daarbij was voor hem een speciale motorsloep gereser veerd. Verder had men speciaal de nieuw ste tijdschriften aan boord laten ko men. En omdat men wist dat de Sjah graag tric-trac speelt, had men voor een dergelijk spel gezorgd. De Tweede Kamer is tegen 26 mei om één uur *'s middags bijeengeroei pen om de verklaring van de nieuwe minister-president aan te horen. Het is de bedoeling, dat in dezelfde ver gadering over de regeringsverklaring wordt beraadslaagd. Zonodig zal de vergadering op 27 mei worden voort gezet De Sjah heeft zich tijdens zijn vijfdaagse bezoek aan Denemarken in dat land zeer populair gemaakt. Men verwacht dat de vorst, die in zijn land zeer gezien is, ook in Ne derland veler sympathie zal winnen, Daarvoor is voiop gelegenheid tijdens het. bezoek, dat tot zaterdag duurt. Dit staatsiebezoek wijkt in verschil lende opzichten aanzienlijk af van overeenkomstige vorstelijke bezoeken in het verleden. Zo is een van de hoogtepunten een vlucht per Fokker Friendship naar Friesland op donder- Na een spannende jacht van ruim 35 uur is de IJmuidenae zeesleepboot „Cycloop" (van Bureau Wijsmuller) vanochtend omstreeks halfvier ais eerste sleeper langszij gekomen van het Noorse tankschip „Mosberg", dat sinds maandag brandende ronddrijft in de Indische Oceaan. De kapitein van de „Cycloop" seinde, dat men de „Mosborg" met nog drie opvarenden aan boord op sleeptouw heeft genomen. De andere 29 opvaren den werden reeds maandagavond door het Noorse tankschip „Hoeghforum" van boord gehaald. De expositie „BP en Landbouw" zal van 22 t.m. 24 mei worden opge steld op het Frederiksplein. De Benzine- en Petroleum Handel Maatschappij N.V. stelt naast een nieuw produkt voor de landbouw, een Sno-cat ten toon, waarmee Sir Vivian Fuehs zijn tocht over het Antarc tisch continent heeft gemaakt. Advertentie) ptestls jassen va De vnlkaan „Stromboll" op het ge lijknamige eilandje in de Tyrrheense Zee bij Sicilië, die altijd matig actief is, Is dinsdag tot uitbarsting gekomen. Uit de krater stroomde gloeiende as naar beneden, waardoor de heesters op de hellingen vlam vatten. De he vige eruptie veroorzaakte ook een springvloed. Door de zware schok sneuvelden vele ruiten in de twee dorpjes aan de kust van het eilandje. Een groot deel van e 1.200 bewoners van deze dorpen raakte in paniek en maakte boten klaar om te vluchten Na korte tyd keerde de rust in de vulkaan echter terug. Ernstige onge lukken hebben zich niet voorgedaan. Premier Chroestsjew zal van 25 mei tot 6 juni een bezoek aan Albanië brengen. De Albaanse premier Enver Hodja had Chroestsjew uitgenodigd, Het bericht is in de vorm van een telegramwisseling tussen de beide premiers in de Russische ochtend bladen van woensdag verschenen. NGEVEER achthonderd ambtena ren van de politie, de justitie, de douane èn de Kou Marechaussee zijn begonnen met het volgen van een spoedcursus over de afweer tegen de gevaren der radio-activiteit in vredes tijd, Dit Nederlandse initiatief tot aan pak van de gevaren der radioactieve straling betekent een Europese pri meur, waarvoor internationaal grote belangstelling bestaat. De lessen worden uitgegeven door de organisatiestaf van de Politie Bra bant Rit als voorbereiding op een praktische oefening met als onder werp „radioactiviteit", die tijdens de Politie Brabant Rit op 16 juni en 17 juni zal worden gehouden. Als adviseurs treden twee Nederlandse deskundigen op het gebied der radio activiteit op: de algemeen directeur van het rijksinstituut voor de volks gezondheid, dr. J. Spaander, en het hoofd van de afdeling radioactiviteit bij dit instituut, dr. L. Strackee. Na overleg met de directeur-generaal van de Volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, is het mogelijk gemaakt de voorlichting op basis van vrijwillig heid ook aan opsporingsambtenaren, die niet aan de rit deelnemen, te ver strekken. Van deze mogelijkheid is in ruime mate gebruik gemaakt. De ambtenaren krijgen drie schrif telijke lessen, waarin wordt gesproken over het wezen van de radioactieve straling en over de uitwerking ervan op het menselijk lichaam. Ook wordt een overzicht gegeven van de afweer- methoden, die nu reeds in ons land verwezenlijkt zijn. Ook wordt uiteen gezet hoe de aanwezigheid van radio actief stralingsgevaar kan worden vastgesteld en worden enige wenken gegeven over het nemen van verant woorde tegenmaatregelen. In aansluiting op deze schriftelijke lessen geeft de Tilburgse organisatie staf, met medewerking van de hoofd commissarissen van politie in de be trokken gemeenten, regionale monde linge lessen. Dit geschiedt in Amster dam, Groningen, Arnhem, Rotterdam en Eindhoven. Deze lessen worden door dr. J. Spaander gegeven. Het vorige jaar zomer had de rege ring bekendgemaakt dat zij bij de be oordeling van de belastingplichtigen ook de wijze van leven in aanmerking zou nemen. Er werden nauwkeurige schalen vastgesteld om te schatten over hoeveel inkomen de belastingbetaler zou moeten beschikken om er een huis, auto. dienstpersoneel, renpaarden, par ticuliere vliegtuigen en landhuizen van op na te houden. Indien.op grond van deze schaal kon bewezen worden, dat de belastingbetaler dit onmogelijk zou kunnen doen van het door hem opge geven inkomen, konde belastingin specteur de betrokkene aansladn op grond van zijn levensstandaard. In het rondschrijven aan de belas tinginspecteurs wordt gezegd dat het doei van de nieuwe metbode fa een behoorlijke belastingbetaling te verze keren door personen die met hun aan- gifte knoeien of door buitenlanders die zonder enige bron van inkomsten in Frankrijk in dit land wonen. De nieuwe berekening zal niet wor den toegepast op personen wier Inko men door hun werkgevers wordt opge geven, tenzij het duidelijk is dat er geknoeid wordt. Het kan voorkomen, aldus het rondschrijven, dat een za kenman slechts een bescheiden salaris uit zijn zaak opgeeft, terwijl hy in werkelijkheid een veel groter inko men heeft uit de winst die zijn zaak maakt. Zulke_ gevallen zullen verder onderzocht worden. Auto's die meer dan tien jaar oud zija worden niet in aanmerking genomen. Een wagen die meer dan vyf jaar oud is krijgt in de nieuwe formule een reductie van 50%. De belastinginspecteur krijgt de vrij heid om gevallen te beoordelen van hoofden van grote gezinnen die een grote auto kopen maar deze slechts een paar weken per jaar gebruiken. Als de formule voor de uiterlijke tekenen van welstand niet minstens 30% uitkomt boven de aangifte, zal die aangifte worden geaccepteerd. Maar boven die 50% heeft de belasting, inspecteur de vrijheid de aangifte af te wijzen. Huispersoneel dat 60 jaar of ouder is telt niet mee. Ook niet wanneer het gezinnen betreft met twee kinderen beneden de 16, of met een invalide, of met iemand die ouder is dan 05 jaar. Wagens die voor zakelijke doeleinden worden gebruikt krijgen 50% reductie Iemand die een grote kunstver231- meling bezit zed moeben aantonen hoe hij zich deze luxe kan veroorloven.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1