Pacifisme SJAH AAN DINER: €GNTAGT-MENSEN VAN-OOST^DUITSMND Verdachten werkten in Voor langdurig zieken 20.000 bedden tekort Dulles krijgt vrijheids- medaille Na veroordeling voor hetzelfde feit gepakt Malse maatjes onderweg Bezoekaan Friese boerderij j -r 55 Slechts plaats voor één op de drie V ernieuwingsplan van federatie Koningin: „Nieuwe vriendschap" Illlllillll DONDERDAG 21 MEI 195» ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4299 Directeur: H. DE RUIG "V Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT (Fan een onzer verslaggevers) DE zware geur van duizenden roze anjers die de hoofden bijtafels sierden, het twinkelende licht van kristallen, luchters, de speelse glans van bokalen en glazen waarin de ivijn tintelde, de kleur en staatsie van schitterende avonds toiletten en uniformen, zachte dinermuxiek, die uit een nabijgc- legen vertrek de prachtig versierde Burgerzaal van het Koninklijk Paleis op de Amsterdamse Dam instroomde en ten slotte de aanwe zigheid van de beminnelijke en charmante Keizer van Perzië en van ons vorstenpaar, H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Print Bernhard, hebben alles tezamen het ter ere van de Perzische vorst gegeven galadiner een sprookjesachtige luister gegeven. Rede van Konlngii Zie verder pag. 3, 6e kol) SCHILDER MET Ook in Berlijn Probleem vrijstelling van onderwijzers wordt bestudeerd Uehling eerder paraat - Eerste vangst binnen Ringsteken /yy al XMterouni win. at mtostraat zo met iia™„ P*rtbua 1112 Postgiro ^42451» Machtendienst abonnementen: 18.30-19 30 uu Zaterdag» 17—18 uur. Telefoon 115700 V ,Te>t0°n 183467 <3 lijnen) Poot bil* 1091 Postgiro No. 4*24867 Klachtendienst1880—1S.30. Telef.' 362569 Spuiweg 132 - Telef. 4370. lange Haven 73 - Telef. 67460. t-Gravennagc: Dordreent: sebMdam! AbonneenentjprUs «X cent per week, f 2.65 per maand, 7.90 pei cwartaal. Locs. minurasa is «k Verschijnt dagelijks (Geldie tot morgenavond) ZONNIGE PERIODEN Zonnige perioden, maar In hoofdzaak in het aaiden van het land hier en daar ook een regen- of onweersbui. Dezelfde temperaturen als vandaag of Iets hogere. Morgen: Zon op: 1.38 Maan op: 20.31 Onder: 20.36 Onder: 4.53 (Van onze militaire medewerker) ONLANGS heeft de westelijke we reld het tienjarig bestaan van de NAVO herdacht. Vrijwel unaniem, in binnen- en buitenland, was het oor deel dat de NAVO zegenrijk heeft gewerkt voor de gehele wereld, door dat zij een algemene oorlog heeft voor- komen en in elk geval in Europa de toestand heeft gestabiliseerd. Vrijwel unaniem, want uiteraard de len de communisten dit oordeel niet Zij betreuren deze ontwikkeling. Sinds enige tijd bevinden de commu nisten zich in nieuw gezelschap, nl, de pacifistische socialisten (PSP). Ook deze partij heeft voor de radio bij monde van haar voorzitter aan dacht besteed aan het tienjarig be staan van de NAVO. De voorzitter van de PSP wond er geen doekjes om. Hij verklaarde open lijk, dat er voor zijn partij geen re den tot juichen was bij deze herden king, eer reden tot droefenis. Voor zijn partij zou de vreugdedag aanbre ken indien de NAVO uit elkaar zou vallen. Een geluid dus dat overeen komt met dat van de rasechte com munisten. Voorts wenst de PSP af schaffing van het atoomwapen. Dit zou echter neerkomen op uitlevering van toet Westen aan de Russische conventionele overmacht, zeker in dien dit gepaard gaat met het uiteen vallen van de NAVO. De PSF-voorzit- ter bleek zich daarvan bewust want hij ziet een Russische bezetting rus tig onder het oog. DE gemoedsrust van de spreker kunnen we ons wel voorstellen, want een Russisch bezetter zou hem en zijn partij voor de verleende hand en spandiensten ongetwijfeld dank baar zijn. De thans weer herrezen pacifisten zijn o.i. een gelijk gevaar en een gelijk paard van Troje binnen de NAVO-veste als de pacifisten van de jaren dertig, die toen ook een zijdige ontwapening propageerden, en daardoor mede verantwoordelijk wer den voor de agressie van Hitier. Het is van het grootste belang dit ge vaar tijdig te onderkennen. Men tocht het grote publiek schrik aan terjagen met de atoombom en doet fiwdSSEirvöOTSSffiën-srae-westërgé politici opzettelijk schermen met een sterke overmacht van Rusland, waar bij men zich dan b.v. beroept op een medewerker van de Londense Times die betoogd zou hebben, dat het met die 175 Russische divisies zo'n vaart niet loopt. De voorzitter van de PSP heeft ech ter de door hem gebruikte cijfers om het nu maar heel zachtzinnig uit te drukken verkeerd geïnterpre teerd, hetgeen wel een gevolg zal zijn van de omstandigheid dat hij militair ondeskundig is, van legervorming niets afweet en ook geen verschil kent tussen parate en mobilisabele krach ten. MET de herrijzing van het voor oorlogse, defaitistische pacifisme lopen we de kans opnieuw een periode van ondermijning van de westelijke militaire kracht tegemoet te gaan. Het is goed hierop bedacht te zijn. Even consequent en hardnekkig als de PSP propaganda zal voeren, zal de anti-propaganda moeten worden gehanteerd want het, gaat hier in wezen om het in de kaart spelen van Moskou, hetgeen gevaarlijker kaï zijn dan-het communisme zelf.' Luisterrijke ontvangst in het smuseum en op een innige samenwe Aan het galadiner in toet Paleis heb ben HJM. koningin Juliana en Z-K.H, de Sjah een rede uitgesproken. De vorstin sprak: „Wij zijn gelukkig, omdat wij uw grote natie in uw persoon hier in ons midden kunnen ontvangen. arresteert groot VELE personen, die worden verdacht van spionage voor Oost-Duitsland zijn de laatste da gen in West-Duitsland aangehou den. Een groot aantal van hen bekleedde functies in de C.D.U., „Zelfs bij de meest optimisti sche schatting moet men aanne men, dat het aantal bedden in de goede verpleeginrichtingen voor langdurig zieken de tienduizend niet te boven gaat, terwijl er voor de lichamelijk en geestelijk ge stoorden toch minstens dertigdui zend nodig zijn. Als men rekent op 22.000 per bed, zal daarvoor SIKKENS-TJAUEMA PRODUKTEN traag gratis baakjt 'gszellighsid door kleur1 jttfigint's in kitursn) bij postbus 2 leidsti een uitkering van 440 miljoen gulden nodig zijn". Dit heeft de voorzitter van de Fe deratie van Verpleeginrichtingen voor Langdurig Zieken, mr, L. C. Wessel- dijk, vanmorgen in het Kurhaus te Scheveningen medegedeeld in een re de, waarmee hij de jaarvergadering van de federatie opende. Hij zei voorts, dat het bestuur van de in 1953 opgerichte federatie zich haast om nog vóór augus tus de achterstand, in het bijzonder wat betreft de accomodate voor de medi sche behandeling er /of revalidatie, door middel van een vernieuwingsplan in te halen. Mr. Wesseldjjk deelde mede, dat in het afgelopen jaar een reorganisatie is voorbereid, die het nog meer dan tot nu toe mogelijk zal maken, dat bij el ke zaak. die aan de orde is, zo veel mogelijk specialisten zullen worden ingeschakeld. Zeker vijftig procent van de Neder landse gemeenten moet de patiënten voor opname in de inrichtingen op lan ge wachtlijsten laten plaatsen, zo ont hulde de federatievoorzitter verder. De salarisregeling voor de federal: heeft bij enkele inrichtingen ernstige weerstand ontmoet omda' men eer herhali. g vreest van de les van voor gaande jaren, die eerder vastgesteld salarisschalen in de lucht deden han gen. de - regeringspartij van kanselier Adenauer. Volgens het Westduitse ministerie van Binnenlandse Zaken hadden de meeste verdachten opdracht gekregen inlichtingen te verzamelen over de Chr. Democratische Unie. Een C. D. U.-woordvoerder deelde desgevraagd mede, dat op het partij hoofdkwartier in Bonn woensdag ver scheidene arrestaties zijn verricht. De arrestanten zouden allen slechts on dergeschikte posities hebben bekleed. De Westberlijnse minister van Justitie, Kielinger, maakte bekend dat er in West-Berlijn zes mensen zijn aangehouden. Vier van hen waren lid van de C. D. TJ., twee van hen hadden zitting in de wijkraden. Van de twee anderen zou er één in contact zijn ge weest met de Westberlijnse liberale Vrije Democratische Partij en één met de rechtse Duitse Party. Kielinger achtte nog meer arresta ties mogelijk. Hij zei, dat het politie onderzoek in deze zaak met Pinkste ren was begonnen. President Eisenhower heeft de voor malige minister van Buitenlandse Za ken, John Foster Dulles, de hoogste burgerlijke onderscheiding toegekend die In de Verenigde Staten bestaat, de „Medal of Freedom" (Vrijheidsme- daillé». In de daarbij behorende vermelding wordt gezegd dat de onderscheiding aan Dulles Is verleend „wegens de hoogste bijdragen voor de veiligheid van de V.S. en de wereldvrede". In een korte brief, die geadresseerd was aan „Beste Dulles" en onderte kend was met „D E cal Eisenhower uiting aan zün waardering voor de dien=f»n, Hi" Duties aan de V.S. heefl bewezen (Van een onzer verslaggevers) In de afgelopen nacht zagen een inspecteur en een agent van de Haagse politie, die op zoek waren naar een weggelopen jongeman, zich genood zaakt op het Scheveningse strand een man aan te houden, die zich naar hun mening vreemd gedroeg, omdat hU bezig was een fles ether In het zand te begraven. De man verzette zich tegen overbrenging naar het politie bureau, door te schelden, te trappen en te slaan. Op bet bureau bleek, dat het de 34-jarige ingenieur H. M. H. was, die gistermiddag terecht stond voor de Haagse politierechter wegens verzet tegen en belediging van de politie, waarover u een verslag vindt op pagina 5. De politie besloot de ingenieur zes uur lang vast te houden. Inmiddels wordt overleg gepleegd met.de justitie om de verdere gang van zaken vast te stellen. Naar de politie mededeelde, gebruikte de ingenieur dezelfde scheld woorden als waarvoor hij door de politierechter werd veroordeeld. Tijdens de ontvangst in het Rijks museum. Van links naar rechts: de .burgemeester van Amsterdam,me~ ^rteuw- Van Hsdl, IL -M- konlngin Juliana, de prinsessen Beatrix en Irene, en Z.K.M. de Sjah van Per zië. in net orgaan van de Chinese com- pa-tii .De Rode Vlag" »■»-* g—gr '^un van her. ■'■■awing on beperkte schaal van de -•o»p<»srne der honderd bloemen", die '95fi zoveel onrleu haerde Ikt b'ail lift nameliik. d»f de de vrijheid van meningsuiting op hel gebied van kunsten en wetenschappen zal worden gegeven. (Van onze Haagse redacteur) Op het departement van Defensie bestudeert men thans de vraag of het mogelijk Is een soepeler regeling te maken om onderwijzers en leraren van militaire dienst vrij te stellen. In ver band met hel nilpend tekort aan onder wijzers bi) het mulo en bet vglo heeft het ministerie van O., K, en W. op her ziening van de bestaande regeling aan gedrongen. i Van Jtiz laagfc redacteur) Om de sterkte van de parate troe- <n oo pzil te h1"' Hen. 'al de lichtings- iceji. die op 15 juni aan de parate onderdelen zou worden toegevoegd, reeds op 3 juni uit de depots naar de onderdelen worden gezonden. VANNACHT omstreeks halfeen is mep op de haringvloot begonnen met het binnenhalen van de vleet. Volgens de eerste berichten zijn de vangsten wat ruimer dan die in de eerste nachtvan het vorige vang- seizoen. Verschillende jagers zijn reeds op weg naar Nederland. Het zijn o.a. de Arend-Katwijk 7, de Bertba-Katwijk 38, de Willem Cor- nelis-Katwijk18 en de Everard Christine-Katwük 40. De SCH 55 „Noorderkroon" is met 110 kantjes aan boord op weg naar IJrrmiden, waar het schip morgenoch tend vroeg wordt verwacht. Drie an dere Scheveningers zijn op weg naar de thuishaven, namelijk de Sch 121 „Oce- aaVI" (46 kantjes), de Soil 72 „Tonmy" (45 kantjes) en de Scfh 225 „Deli" (49 kantjes). Koningin en Prins hadden hnn hoge gast genood voor dit stijlvolle festijn, terwijl ook nog ruim 200 andere gas ten hoge Perzische en Nederlandse burgerlijke en militaire autoriteiten uitgenodigd waren deel te nemen aan deze feestdis vol pracht en praal. •Dit.illustere gezelschap zat, ter fcet-cghrum van de hoofdstad lis volg van hef:bezoek van-der sjah van Perzië gonsde van drukte en Vertier, in de grote Burgerzaal aan He fifels, waarop het fraai met het Nederlandse wapen uit 3878 en met andere motieven uit de romantiek geborduurde tafel linnen stUlekens lag te glanzen onder het licht der kaarsen. Later m de avond ontving het Am sterdamse gemeentebestuur in de prachtig versierde zalen van het Rijks museum ter ere van de Sjah achthon derd gasten. Ook koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Bea trix en Irene tvaren aanwezig op deze monsterreceptie, die in grote luister en met veelkleurig gefonkel van toilet ten en uniformen verliep. By aankomst van de gasten (dui zenden kijkers buiten het museum ver lustigden zich in dit feestelijk schouw spel) vormden de leden van de Kon. Studenten-Schietvereniging van het Amsterdamse Studenten Corps een ere haag. De vorsten hielden sich tydens de ontvangst op in een daartoe gereser veerd en ingericht deel van de ere- galerü (dicht bU de ruimte waarin Rembrandt's „Nachtwacht" pronkt), waar een 20-tal van de gasten aan de Sjah werd voorgesteld. De prinsessen Beatrix en Irene verlaten het paleis op de Dam op weg naar het Rijksmuseum, waar ter ere van de Sjah een ontvangst gegeven wordt. (Van een onzer verslaggevers) Vanmiddag om vijf over twaalf arri veerde de Sjah van Perzië is gezel schap van het Koninklijk Paar op de boerderij „Vijver Zathe", In Jebrum, Friesland. Hiermede kreeg het staat- siebetoek van de keizer een welhaast Amerikaans aceent, omdat het vorste lijk geselschap as kwart veer -elf w*» vertoefde op het complex van Fokker, te Schiphol. Na een rondgang bij de N.V. Konink lijke Nederlandse Vliegtuigenfabriek Fokker begaven de hoge gasten zich om elf uur aan boord van de „Fok ker Friendship F 27". Gevlogen werd onder commando van de chef-invlie- ger A. P. Mol over Oostelijk Flevo land, de Noordoostpolder en een deel van de Friese meren. Tijdens de vlucht werd de Sjah uitvoerig voorge licht over de inpolderingswerkzaam heden. Hoewel het weer bewolkt was, kreeg het gezelschap een duidelijk beeld van het „grote vredeswerk", dat Nederland hier al tientallen jaren achtereen ver richt Omstreeks kwart voor twaalf landde het toestel op de vliegbasis te Leeu warden, waar o.a. mr, H. P. Linthorst Horna n. commissaris van d« Koningin in Friesland ter begroeting aanwr/.ig was. De Luchtmachtkapel onder lei ding van kapitein H. F. W. van Die penbeek speelde het Perzische volks lied, waarna de inspectie van een era- eskadron van de Koninklijke Lucht macht. in gala-uniform volgde. Voor het vertrek naar de boerderij werden nog enige typen straaljagers, opgesteld op het platform in J-vorm, in ogenschouw genomen. Op de boerdery bezichtigde de sjah enige fraaie stieren en koeien. In Leeuwarden werd later het researentaboratorium van de coöpera tieve condensfabriek bezocht. Van middag woonde het hoge gezelschap een ringryderij by het „Zaailand" bij. Vanavond brengt de sjah een bezoek aan Den Haag. morgen aan Rotterdam. AdvertentieI 'TIS wfÉR Bkj&EN-WEER? plastic jassan va

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1