Twee steden Regering wil Voorraden half miljoen beschikbaar stellen Ruzie tussen Adenauer en Erhard wéér voorbij op een gloeiende plaat 4IRENION hoopt nog op KLM-deelneming KLAUS FUCHS IN OÜST-DUITSLAND NOG AANHOUDEND WARM WEER AL HET FRUIT RIJPT TEGELIJK I r D H Pinay waarschuivt R Goedkope dagtocht naar Brussel r 1 Henri Wintermans genève h< WOENSDAG 24 JUNI 1959 Directeur: H. DB RUIG ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4328 J Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BKUINS S1.0T OM de moeilyke situatie door de opeenhoping van de ko- lenvoorraden in de Nederlandse kolenmijnen te verlichten zal, als de Tweede Kamer met een tussentijdse begrotingswijziging akkoord gaat, een rijksbijdrage van 500.000 verleend worden. De laatste tijd zijn de kolen- voorraden ook in Nederland ver der gestegen, relatief het meest bij de Oranje Nassau-mjjnen, de Staatsmijnen en bij de Willem Sophia. Bij deze drie ondernemin gen bedroegen de kolen- en cokes- voorraden op 4 april jk 232.000, 824.000 en 40.000 ton. Uitgaande van de ontwikkeling, zoals deze zich in begin mei voordeed, wordt de toeneming van de kolenvoorraden bij de Nederlandse mijnen gedurende 1959 op 300.000—500.000 ton ge schat. Dc ingebruikneming van de nieu we Koninginnebrug op 14 juni 1929 betefepncle .een buitengewoon grote verbeteringvoor de. verbinding van de linker en rechter Maasoever van Rotterdam. Niemand zal toen gedacht hebhen dat na 30 jaren ook deze verbin ding weer onvoldoende zou zijn, zo dat thans gedacht moet worden aan de vervanging van de Willemsbrug en Koninginnebrug door een ver- keerstunnel onder de rivier. Een kantoor -\ Yeei verandering in de weerstoestand treedt nog niet op. Het blijft warm met plaatselijk langs de kust een koelere zeewind. Er kunnen opnieuw enkele buien ontstaan maar op de meeste plaatsen zal het droog blijven. Zevenhonderd Algerijnen in hongerstaking 14 dagen gratis UMHMU s-cnveiibaiei Dortnctt: .«rbiedva: «kboimecnsoMprii» 81 eeet por cwsrtsai. **PMlra*t 3» 'Kiet. IJ3M u Poetbua 1112 - Postgiro No. 4245U, Klachtcndienst abonnementen: U5.30-1S.30 uu Zetardagi 17—18 uur, Telefoon 115700. HuygeaapiWn 1 - Telefoon 183467 (3 liineni Pootbue 1091 Postgiro No. *2«4W7, Ktachtendlenst: 1820—19.30. Telef. 36236» Spulweg 132 - Telef. «70. Lange Haren 71 - Telef. 67866. 12,03 per maand. 17,80 pei M. Veroclujnt dage lij K» Tuj4jlm- (Geldig tot morgenavond) WARM Droog» zonnig en warm weer maar kans op onweer vanuit het zuiden. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Morgen: Zon op: 4.20 onder: 21.04 Maan op: 23.40 onder: 10.07 E verhouding tussen, de twee grootste gemeenten in ons land, Amsterdam en Rotterdam, is niet al tijd van de meest aangename aard geweest. Dat is te betreuren. Vooral de laatste weken werden weer tegen stellingen openbaar, welke ongewenst zijn. Het is niet gemakkelijk de oorzaken daarvan na te gaan. Heeds voor de oorlog werd erover geklaagd, dat de beide havensteden zo moeilijk tot over leg konden komen, hetgeen in die tijd toch wel zeer in het bijzonder nodig was met het oog op de concurrentie van Hamburg, Bremen en Antwerpen. Het wil ons voorkomen, dat gebrek aan overleg en samenspreking een van de redenen is, waardoor wrijvin gen ontstaan en misverstanden wor den gekweekt. MSTERDAM heeft eeuwenlang J\ een dominerende positie in ons volksleven ingenomen. Vanuit de hoofdstad werden vele initiatieven on dernomen, welke voor de positie van het land in zijn geheel van grote be tekenis waren. Het was het centrum voor Nederlands handel. Daarnaast is in de hoofdstad he* culturele leven van ons land op bijzondere wijze op gebloeid. Ofschoon de hoofdstad niet tevens regeringscentrum was, heeft Amsterdam toch zijn bijzondere posi tie weten te handhaven. Nog vandaag de dag is het zo, dat vele Amsterdam mers een bepaald superioriteitsgevoel niet kan worden ontzegd. Amsterdam was „de stad" en al wat daarbuiten lag behoorde tot „de provincie". STEUN VOOR MIJNEN ET is wellicht dit laatste dat de prikkelt. Niet het minst misschien de Rotterdammers. Rotterdam kan niet terugzien op een roemrijke traditie als Amsterdam. Het is veel jonger. Zijn grote bloei be gint eerst in de tweede helft van de vorige eeuw, nadat de Nieuwe Water weg de Maasstad haar vooraanstaan de plaats in het scheepvaartverkeer zou schenken. Een verbinding met zee zonder bruggen of sluizen. Die gunsti ge positie reeds voor de tweede wereldoorlog in bijzondere mate opge bouwd heeft na de bevrijding er toe geleid, dat Rotterdam niet maar eerste haven van Nederland bleef, doch zich kon ontwikkelen tot tweede haven ter wereld. Dat is allemaal niet vanzelf gegaan. Dat heeft moeite en strijd gekost Maar eenmaal zover, wil de Maas stad óók behouden, wat verworven werd. En hier ligt dan wellicht een van de redenen voor de argwaan, wel ke men koestert, indien blijkt dat an deren maatregelen treffen, welke voor de positie van Rotterdam ongunstig zouden kunnen zijn. De gezamenl'ike Limburgse mijnen hebben, zo wordt in de memorie van toelichting op het wetsontwerp meege deeld. de regering gevraagd een toe zegging te verkrijgen om gebruik te kunnen maken van de reeling, die de Hoge Autoriteit der EOKS heeft ge troffen voor de verlening van finan ciële hnlr voor hef aanbonden van vonca ifp,] onverkochte kolen. Bij het cl'vaardigen van de beschik king de» Hoge Autoriteit inzake de v«or»aadfinancierin«, In november vo rig jaar. kwam echter geen etiket» kolenmifnonderneming In Nederland voor deze voorraad financiering in aan merking. Nu de voorraden wee» toege nomen zün. zouden de Oran.ie Nassau- m«nen er echter reeds voor in aanmer king komen. De reaerinp meent daarom dat het verantwoord is het verzoek van de gezamenlijke mijnen in te willigen. ftrW&Jb Bondskanselier Adenauer en zijn mi nister van Economische Zaken Erhard hebben gisteren opnieuw vrede geslo ten, aldus heeft een woordvoerder van de Westduitse Chr. Democratische Unie verklaard. Adenauer had Erhard ter oplossing van het geschil enige verduidelijkende brieven geschreven en ook hadden de beide staatslieden maandagavond een geheim onderhond. Adenauer heeft Erhard verzekerd, dat deze als politicus en mens zijn vol ledige vertrouwen heeft, Heinrich Krone, de fractievoorzitter van de CDU, heeft op een spoedverga dering van de 271 leden tellende fractie verklaard: De twee mannen en de partijfractie beschouwen deze kwestie als bijgelegd. Eindelijk kannen wij een punt zetten onder dit geschil. Dit was de tweede maal in een week tijd dat het geschil bijgelegd werd. Het jongste geschil ontstond naar aanleiding van een vraaggesprek met Adenauer, dat de New York Times de vorige week afdrukte. Hierin vroeg Adenauer zich af, of Erhard de poli tieke ervaring had voor de functie van bondskanselier. Erhard dreigde daarna af te treden, ind.' -n hij niet „beschermd werd tegen verdere laster", (Advertentie) OP VAKANTIE: Bkj&EN Mêe! TSfëBsb plastic jassen v.a. 6.®° President Eisenhower heeft generaal" Everest, thans opperbevelhebber van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in Europa, benoemd tot hoofd van de tactische luchtmacht der Ver. Staten. Hij volgt generaal Weyland op, die met pensioen gaat. Generaal Everest wordt in Europa opgevolgd door generaal Smith. De Franse minister van Financiën, Pinay, heeft ia de Nationale Vergade ring gezegd, dat het economische her stel in Frankrijk „opmerkelijk" is ge weest doch „nog onvolledig en broos" is. Indien de krachtsinspanning zou worden verminderd, zou dit tot onher stelbare schade leiden. OTTERDAM is door de oorlog zwaar getroffen. Met grote ener gie is men aan het werk gegaan om haven en stad te herbouwen. De resul taten daarvan mogen gezien worden. Maar men blijft zoeken naar midde len en wegen om de positie van de Maasstad nog sterker te maken. Ook Amsterdam is zwaar getrof fen. Wellicht wat minder in de oorlog doch zeker in sterkere mate na de oorlog als gevolg van het verbreken van de band tussen Nederland en In donesië. Ook de hoofdstad zoekt en terecht naar middelen en wegen om eigen positie te verstevigen en om nieuwe perspectieven te openen. Is het nu niet mogelijk, dat deze twee steden, die voor het economisch leven van ons gehele land van zo gro te betekenis zijn, schouder aan schou der staan om gemeenschappelijk het weizijn van ons volk te zoeken? fs het niet mogelijk, dat de bestu ren van deze beide steden komen tot een regelmatig gesprek om ge meenschappelijk allerlei problemen onder ogen te zien? Eenvoudig zal dit natuurlijk niet zijn. Het is uiteraard ondenkbaar, dat de ene gemeente zich bij het bepalen van haar houding afhankelijk zou maken van de andere gemeende. Het kan dan ook nooit om kleinere zaken gaan, doch om bijzon dere, grote vraagstukken. Er wordt naar gestreefd om steeds ruimer te denken. De Benelux-gedach- te wordt gepropageerd. We willen streven naar een Europese Gemeen schap. Maar hoe zal dit alles te ver wezenlijken zijn, indien het ons nog niet mogelijk is Nederlandse belangen gemeenschappelijk te bestuderen? Laat men zich in beide steden eens bezinnen op deze vragen. Een goed samenspel tussen deze bei de steden kan onze nationale welvaart slechts ten goede komen. De atoomgeleerde Klaus Fuchs, die in 1950 in Engeland wegens spionage werd veroordeeld tot veertien jaar ge vangenisstraf is gistermiddag vrijgela ten. Kort daarop vertrok fail met een Pools vliegtuig naar Oost-Berlijn, waar hij omstreeks zes uur arriveerde. HU ging naar Leipzig waar zijn vader hoogleraar in de theologie is. Fuchs werden vijf jaar gevangenis straf kwijtgescholden wegens goed ge- drag. De 48-jarige Fuchs ging om kwart voor vier op London Airport aan boord van een Pools passagiersvliegtuig, na dat agenten van Scotland Yard het toe stel onder scherpe bewaking hadden gesteld. Hij klom langzaam de trappen op en verdween in het vliegtuig zonder nog een blik te werpen op het land dat hem het staatsburgerschap verleende Arhiprtpwtipt en hem later naar de gevangenis zond omdat hij atoomgeheimen aan de Rus sen had verraden. Fuchs, die in 1933 van Duitsland naar Engeland ging, werkte in en na de oorlog in de V.S. aan de eerste Amerikaanse kernbom en verstrekte toen geheime gegevens aan de Russen. Sommige atoomgeleerden menen dat de Sowjet-Unie door deze gegevens in staat is geweest haar eerste atoombom vijf jaar eerder te maken dan de Rus sen zelf voor mogelijk hadden gehou den. Fuchs spioneerde niet voor geld, maar uit ideële motieven. Hij was nl. een overtuigd communist. Zyn spionage-activiteit had tenge volge dat de V.S. een verbod uitvaar digde om kerngeheimen met de Britten te delen. Dit verbod werd pas in de herfst in 1958 opgeheven. Door de onthullingen van Fuchs na zijn arrestatie werd de weg gebaand voor de terdoodveroordeling van de Amerikaanse atoomspionnen Ethei en Julius Rosenberg. Toen Fuchs werd gearresteerd was hij- in Engeland een van de leiders van het atoomcentrum Harwell. In november van het vorig jaar heeft (Foto K.L.M. Aeroeartoi (Van een onzer verslaggevers) „Bij de AIRUNION de samenwer king der Europese luchtvaartmaat schappijen Air France, Lufthansa, Sa bena en Alitalia hoopt men nog al tijd, dat de KLM mee gaat doen. Het idee om te komen tot een ge zamenlijke Europese luchtvaartmaat schappij was afkomstig van Albert Flesman, maar hü was er z'n tüd ver mee vooruit. Eind 1958 begon de KLM weer aan de realisering van dit plan te werken. Men opende besprekingen met de Sabena en de Lufthansa, die de Air France en de Alitalia ek ook bü wil den betrekken. Zo is dit jaar de Air- union ontstaan, helaas zonder KLM". Dit zei ons gistermiddag de heer Claude Sarrailhé, vertegenwoordi ger van de Air France in Nederland. „De KLM heeft gemeend zich te moeten terugtrekken, ondermeer omdat haar aandeel in het gezamen lijke vervoer de mpatscbv,i' nier beviel. Dit aandeel zou ongeveer 21 proccn: bedragen", alduj- de heer Sarrailhé. Bij de Airunion is de verdeling thans zo. dat de Air France 34 pro cent voor haar rekening neemt, de Duitse Lufthansa 30 procent, de Sa bena 10 procent en de Alitalia 20 procent. „Alle vier maatschappijen zullen profijt hebben van deze samenwer king" is de heer Sarrailhé van me ning. „Om maar een klein voorbeeld te noemen: in New York hebben de Air France, de Sabena, de KLM, de Alitalia en de Lufthansa elk een kan toor aan de dure Fifth Avenue. Bin nenkort zullen daar nog slechts twee kantoren zijn: een van de KLM en een van de Airunion. Voor de samenwer kende maatschappijen betekent dit al meteen een belangrijke besparing." In Amsterdam, waar de Sabena en de Air France op verschillende pun ten in het centrum een kantoor heb ben, 2al men niet één Airunion-kan- toor krijgen. Men acht de ligging van de beide kantoren daarvoor te gun stig, omdat men zo de hele hoofdstad bestrijkt. De Air France profiteert al van de Airunion: haar vliegtuigen, die van Parijs via de Pool naar Tokio vliegen, maken nu een tussenlan ding in Hamburg, om passagiers op te nemen. Duitsland is een belang rijke markt voor de luchtvaart. In januari volgend jaar opent de Air France als eerste maatschappij van de Airunion een lijndienst Parys- New York met straaltoestellen van het type Boeing 707. De Fransen heb ben 'in totaal zeventien van deze ma chines besteld. Fuchs in de gevangenis verklaard dat hij nog steeds een overtuigd Marxist is, maar dat hij nu niet meer alles kon aanvaarden wat de communisten zeg gen en doen. Hü zei toen ook dat hij niet in En geland zou blyven omdat hü daar geen baan meer zou kunnen krijgen die de moeite waard Is. (Foto: Fuchs toont de stewardess zyn passagebiljet alvorens in het vliegtuig te stappen). Donderdag 2 juli zal ten gerieve van dc abonnees van TROUW een speciale dagtrein naar Brussel rij den, waar die dag prins Al- bert van België in het hu welijk treedt. Dank zy de medewerking van de Nederlandse Spoor wegen is ons dagblad in dc gelegenheid gesteld deze dagtrip aan de lezerskring tegen zeer gereduceerd tarief aan te bieden. Inlichtingen worden ver strekt aan onze kantoren, bij de Ned. Spoorwegen en by de reisbureaus. Voor de dienstregeling zie men onze editie van gisteren. (Van onze weerkundige medewerker) "W/"ARMTESTORINGEN hebben gisteren hier en daar in Neder- land flinke buien veroorzaakt, waarbij neerslaghoeveelheden van 10 tot 40 mm werden afgetapt. De buien waren evenwel zeer plaatselijk. Mede door de geringe wind in de hogere luchtlagen verplaatsten de buien zich vrywel niet waardoor al het hemelwater in kleine gebieden neerviel. In het overgrote deel van Nederland is nog steeds geen einde gekomen aan de catastrofale droogte. steeds moeilijker de dieren van wa ter te voorzien omdat het grondwa terpeil daalt. Uit Zeeland komen berichten over een slechte aardbeien- en frambozen- oogst ten gevolge van de droogte. Bovendien heeft men het ongewoon druk omdat al het fruit tegelijk rijp wordt. Gewoonlijk schakelt men zo dra de schoolvakanties beginnen, scholieren by de pluk in. Maar dit jaar zal tegen die tijd alles al ge oogst moeten zijn. (Van een onzer verslaggevers) ,Nog lang niet voldoende", zeiden de Drentse boeren van de enkele zware regenbuien die in de nacht van maandag op dinsdag vielen. Ze brachten enige verlichting maar om de kurkdroge zandgrond te verzadi gen is minstens een etmaal regen achter elkaar nodig. In heel Drente is het besproeien van de tuinen met ingang van vandaag verboden. Het hele natuurgebied Bunnerveen is nu door een al meer dan veertien dagen voortvretend vuur vernield Aan de wildstand is veel schade toe gebracht. Overal vindt men er de verkoolde- nesten met resten van vogeleieren. Ook bij Vriezenveen woedt hel vuur nog steeds ondergronds voort. De Vel uwe heeft op vele plaatsen iets van een steppenlandschap. Het wordt Zevenhonderd Algerijnen die op be schuldiging van acties ten behoeve van de nationalistische verzetsbewe ging in de gevangenis te Fresnes na bij Parijs worden vastgehouden, zijn sinds zes dagen in hongerstaking. De Algerijnen eisen de status van politieke gevangenen en zij willen ge scheiden worden van de gewone gevan genen. Naam Straat: Woonplaats: Wenst zich ingaande heden te abonneren op hef dagblad Trouw en ontvangt gedurende 14 dagen de krant gratis. Betaling zal geschieden per week (61 cent)/pei kwartaal (7.90). O wordt verzocht deze bon toe te zenden aan Administratie „Trouw", Witte de ïVithstraat 30, Rotterdam,

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1