Emmen RUIME COMPENSATIE Loonhijslag van 2V'z procent Repen Prins maandag jarig Redering bespaart 5 mil joen voor schatkist Nota ingediend bij 2e amer aatregelen 1 anuari gaan in Grote opschudding in Italiaans parlement I erset in Israël tegen wapenv Kanselier onderhield hele familie volgens oosters gebruik Piper Cub stort neen 1 dode r De Gaulle scherp bekritiseerd Vijfjarige jongen bij botsing gedood Twee Ned. vissers na stranding gered Kassem kondigt amnestie af Ook verdeeldheid in regering Daarom 20.000 verduisterd Apparaat om boete te voorkomen verkeerd afgesteld? r KINDERBIJSLAGEN GAAN OMHOOG HOGERE AOW-PEN ONGEVALLENRENTEN OMHOOG DUBBELE INVA LI Dl TEITSUITKERINGEN' GEEN DUURTETOESLAG MEER HOGERE KINDERBIJSLAG OP 1 OKTOBER VRIJDAG 26 JUNI 1950 ZEVENTIENDE JAARGANG No.4330 j Directeur: H IJE RUIG "N V. J In de consumptieve sfeer worden de volgende maatregelen aan gekondigd: 1. Per 1 januari 19G0 zal een uniforme voor het gehele land gel dende huurverhoging van 20 procent worden afgekondigd voor woningen die na 1918 en vóór 1957 zijn voltooid. (De SER stelde 25 voor.)- Voor de woningen die na 1957 werden voltooid. geldt dat 'n huurverhoging alleen maar mag plaatsvinden, wanneer de huidige vraaghuren liggen onder die woningen, die vóór 1957 werden voltooid. min«;: afschaffing van de liuurblokke- ting: verhoging van verschillende sociale uitkeringen; en verlaging van de belas tingtarieven voor ongeil uw den. Van onze parlementaire redacteur) lEN huurverhoging van 20 pro- j cenl: een verhoging van de melk prijs; een ruime eompensalie- jregeling: verlenging van de Lijdelijke belastingonUverpenvrijere loonvor- 2. 3. 4. 6. Subsidie ver lawine Huurblokkering Personele belasting KAD2AND MAAKT ZIJN STRAND VEILIGER V oor de kust van Australië O u V. Rolterdzm: Wme «te Wuöjtraat 23 Telet ti37uo <6 l.J Postbus illi Postgiro No 424318 Kldohtendiensi abonnementen i!S.3u-i9 3u uui Zaterdags 1718 uur Tcletoon 115760 Hu.* aenspiein 1 - telefoon 183467 13 lijnen) Postbus- lü»; PostDiro No 424387 Klachtendienst 111.30—19.3(1 Tclel 16->d6S Spwwej; 132 Telt'! 4370 Thomas a Kempisstraal 6a. Tel. 65431. 4bonneinentspri)s 41 cent por «-eek. r 2.B3 per maano r 1 yu nej «wartaal Losse nummers 15 cent. Verschijnt dagelijks •s-Gravantutge: Uordreebt: Schiertam: (Geldig- tot morgenavond) VERANDERLIJK Veranderlijke bewolking met vanavond en vannacht plaatselijk nog een bui of onweer. Morgen vaa het wes ten uit opkomende regen. Zwakke tot matige wind draaiend naar zuidelijke richtingen. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets lagere. Morgen: Zon op: 4.21 onder: 21.04 Maan op: 0.03 onder: 12.23 N de kringen van hel prot. chr. i voortgezet onderwijs heerst de laatste tijd grote ongerustheid over bet beleid dat vanwege het departe ment van Onderwijs wordt gevoerd. Het is maar het beste dal wij dat aan de hand van twee concrete voor beelden demonstreren. In een week tijds kregen wij nl. bezoek van twee schoolbesturen, die hun nood klaag den. En men moet niet denken dat het alleen maar om. die twee gaat. Op bet A.R. partijconvent, vorige week, werden verscheidene ander gevallen genoemd. Maar deze twee dan ter illustratie ln Emmen bestaat een parallel- afdeling van de Christelijke Kweekschool te Groningen en sinds jaar en dag doet men pogingen om daar een zelfstandige kweekschool van te raaken en zodoende tot een defi nitieve situatie te komen. De minis ter wilde daar tot dusverre niet aan. Vanuit de Kamer de heer Roos- jen liet" zich ter zake niet onbetuigd is getracht de minister over de streep te trekken. Maar in 1958 zei de minis ter dat hij het nog eens wilde aan zien. Hij vond de ontwikkeling niet zo overtuigend dat hij „reeds nu" tot definitieve subsidiëring wilde over gaan. Aan het schoolbestuur schreef hij in dat jaar dat er geen ongerust heid behoefde te bestaan of de op de school aanwezige leerlingen hun stu die zouden kunnen voltooien. Bij het samenstellen van de begroting 1959 zou ernstig worden overwogen of de school als zelfstandige kweekschool in subsidieverband zou kunnen worden opgenomen. THANS wordt aan het schoolbe stuur bericht dat definitieve sub sidiëring niet kan plaatsvinden om dat deze school niet past in bet kweekscholenplan Nu heelt minister Cals in 1958 ge zegd, dat hij niet tot subsidiëring wou overgaan omdat de groei van de school was achtergebleven bij de ver wachting. Men had per 15 september 1958 gerekend op een bezetting van 184 leerlingen en bet waren er 142. Inmiddels is nugebleken dat het aantal leerlingen per 16 september 1959 172 zal bedragen. Hier blijkt toch wel duidelijk uit dat deze school groeikracht heeft en in een behoefte voorziet De abstracte filosofie van een kweeksebolenplan mag een dergelijke school niet ten do de opschrijven. HIER raakt in wezen de vrijheid van onderwijs in gevaar. Want bij de vrijheid van onderwijs gaat het erom dat aan de behoefte aan een bepaalde tak van onderwijs van een bepaalde richting in een bepaalde plaats en voor voortgezet onderwijs is dat een bepaalde streek zal wor den voldaan. In een plaats als Emmen, groeien de industrieplaats en centrum van Zuidoost-Drente is de behoefte aan een prot.-chr. kweekschool gebleken. Dit gebied heeft potentieel veel aspi rant-leerlingen voor een kweekschool, die als zij verder weg hun opleiding zouden moeten zoeken dat niet zouden doen. Het betrei hier een van de ont wikkelingsgebieden van Nederland, waarvoor wij ons uiterste best moe ten doen bet omhoog te helpen. Wij hopen dan ook dat de minister alsnog tot subsidiëring zal besluiten. Het is van groot gewicht dat hier niet een theoretische planmatigheid en de begeerte naar kweekscholen van grote omvang als waarnaar de heer Kleywegt streeft, de boventoon gaan voeren. Men moet het onderwijs zien in di rect verband met de behoeften van de streek en van de bevolking. En als dan de ontwikkeling van het leerlin gental bevredigend is, dan moet de school er komen. Zo is het in Em men. En daarom pleiten wij voör Emmen. Over ons tweede geval een volgende maal. De voorzitter van de Britse conser vatieve partij, Lord Hailsham. heeft verklaard, dat zijn partij de H-bum wenst af te schaffen, maar dat bet dwaasheid ;ou zijn dat te doen an ders dan bij internationale overeen komst. Hoofdredacteur- L)r J A H J S KRI'INS SI.OT (Advertentie Voor woningen, die vóór 1918 werden'voltooid geldt in het algemeen, dat een hour mas worden gevraagd van f 9 per week m de eerste gemeenteklasse, afdalend tot ongeveer 6 per week de vijfde klasse. Bovendien zullen kwaliteitseisen worden gesteld, die bij algemene maat regel van bestuur nader bekendgemaakt zullen worden, 2. De consumentensubsidie op melk zal per 1 januari 1960 volledig worden afgeschaft. In tegenstelling tot het S.E.R.-advïcs stelt de regering voor de melkprijs per 1 januari met vier cent per liter te verhogen. TEGENOVER deze stijging van de kosten van levensonderhoud staat een ruime compensatie. Een loonhijslag van 2,5 procent van het hasirioonbedrag. met een minimum van f 4 in de eerste gemeenteklasse, afdalend naar 3,75 in de klassen II en III en naar f 3,50 in de klassen IV en V. De regering heeft gemeend geen maximum aan de compensatie te moeten -verbinden. De huurbijslag geldt voor in Nederland woonachtige werknemers van 23 Jaar en ouder, ine? uitzondering van gehuwde vrouwen, die geen kostwinster zij», en voor in Nederland woonachtige werknemers beneden de 23 jaar voor zover zii kostwinner zön. De kinderbijslagen zullen in totaal met 4 cent per dag voor het eerste, tweede en derde kind en met 5 cent per dag voor elk volgend kind worden verhoogd. Deze comvensatie maakt een verhoging van de premie voor de kinder bijslag, die thans 4,8 procent bedraagt met één procent noodzakelijk. Voor trekkers van A.O.W,-pensioenen za! per 1 januari I960 in evenredig heid aan de verschillende compensaties een pensioensverhoging plaats vinden. Een verhoging van de ongevallenrenten van de beneden-65-jarigen, van de lonen en uitkeringen, ingevolge de complementaire sociale voorzie ningen alsmede de uitkeringen op grond van de wet buitengewoon pensioen 1940/1945 ligt in bet voornemen. ar De invaüditeitsuitkeringen. die variëren van I lot maximaal 5.70 per week zullen met honderd procent worden verhoogd en daarnaast zal de c n C? C Dat zijn enkele maatregelen die de regering aankondigt in de nota t.a.v. de hoofdpunten van haar sociaal-economisch beleid, die zij thans bij de Tweede Kamer heeft ingediend. De voorgestelde maatregelen betekenen voor de schatkist een besparing van J2i),5 miljoen gulden. De diverse belastingmaatregelen bren gen voor de schatkist 196 miljoen gulden meer op. Totale winst voor het rijk dus 325,5 miljoen gulden. verlagen tot gemiddeld 230 per jaar. De premie voor premiebouwwonin- gen zal worden verlaagd va ƒ5000 gemiddeld per woning tot 3500 ge middeld per woning. Daar de regering de bouw van woningen in een lagere huurklasse voorstaat, stelt zij zich voor de thans bestaande halve premie voor duurdere woningen at te schaffen en de overige huurgrenzen, die de grootte der premie bepalen, te verlagen. Verlaging van de stichtingskosten- grenzen voor eigen woningen wordt eveneens onder het oog gezien. HUURVERHOGING: 20 PROCENT melk 4 ct. duurder toeslag voor gehuwden mei f 5 per toeek worden opgetrokken. De huidige duurtetoeslag op de kinderbijslag van 10 cent per dag pet kind die voor 1958 en 1959 voor werknemers met een inkomen van niet meer dan /16 per dag is verleend, zal per 1 januari in de kinderbijslag worden opgenomen. y De betaling van de kinderbijslag achteraf maakt het wenselijk de ver- hoging van de kinderbijslaguitkeringen, die een gevolg zijn van de melk- nriisstiieing eerder te doen ingaan dan januari 1960. De regering meent dan ook dat per 1 oktober 1959 de kinderbijslagen met twee cent moeten worden 'verhoogd De volledige eompensatietoeslagen van vier en vijf cent kunnen dan per 1 januari ingaan. 1956. zal bij de Staten-Generaai aan hangig worden gemaakt. Deze afschaf fing van de verlaging der opcenten is de enige maatregel die de regering in verband met de huurverhoging meent te moeten nemen. Ten aanzien van de personele belas ting zal een gedeeltelijke aanpassing aan het gestegen huurpeil moeten wor den bewerkstelligd. De huurverhoging maakt het moge- Een wetsontwerp om de gemeentelijkeJ lijk jaarlijkse bijdragen voor de nog opeenten voor de grondbelasting we- te bouwen woningwetwoningen, die derom te brengen op het peil van vóór'gemiddeld ƒ350 per jaar bedraagt, te De regering is van mening, «ia «ie huurblokkering niet op de toekomstige huurverhoging moet worden toegepast. Het heeft daarom weinig zin de huur blokkering van 1957 voort te zetten. Over de afwikkeling van een en ander zal de regering zich tog nader beraden Een wetsontwerp hierover zal bij de Staten-Generaal worden ingediend. (Van onze weerkundige medewerker) Een nieuwe storing uit Frankrijk be reikte vanmorgen ons land. Deze sto ring vertoonde een aanzienlijke grote re activiteit dan de vorige. Om twaalf uur vanmiddag meldden alle stations in Nederland ten zuiden van de lijn Katwijk-Gouda-Utrecht-Den Bosch en Roermond regen of onweer. In Zeeland West-Brabant kwamen plaatselijk.zelfs zware buien voor. De regen- en onweerszone breidt zich verder over het westen en midden van het land uit. In verband met de vr"ü grote activiteit za! de storing waarschijnlijk ook in hel noorden en oosten van het land regen brengen. (Van een onzer verslaggevers) KADZAND waar onlangs een po litieman en twee meisjes in zee ver dronken krijgt vanmiddag een plas tic reddingvlet met motor. Naar aanleiding van het ernstige on geluk probeert men ook een reddings brigade in Kadzand op te richten om het strand in de toekomst veiliger te maken. IN de Italiaanse Kamer van Afgevaar digden hebben communistische cn met hen sympathiserende socialistische afgevaardigden donderdag grote op schudding veroorzaakt, door kritiek uit te oefenen op de Franse president, Charles de Gauüe. die een bezoek van vijf dagen aan Italië brengt. De herrie begon, toen de leider der communisten, Togliatti, na het debat over de begroting van Buitenlandse Zaken opstond om toe te lichten waar om hij tegen y.ou stemmen en daarbij de klacht uitte, dat Italië een man eerde, „die het parlementaire regime in Frankrijk had verstikt". Hij zei; dat hij het Franse volk niet wilde beledi gen maar dat hij een saluut wilde brenger tan „een ander volk, dat voor zijn vrijheid vecht het Algerijnse volk". Hierop begonnen communistische en socialistische afgevaardigden „Leve Algerije" te roepen, wat door verschei dene rechtse afgevaardigden werd be antwoord met de kreet: „Leve vrij Hongarije", In een ogenblik stonden bijna alle afgevaardigden overeind en verschei dene communisten en socialisten be gonnen zich naar de banken der fascis ten en fascisten naar die van links te verplaatsen, terwijl zij met hun vuisten dreigden. Prompt optreden van de zaalwach ters, die zich tussen hen in wierpen, (Van een onzer verslaggevers) Gistermiddag om kwart voor vijf heeft op het kruispunt Hudsonstraat- Balboastraat een vrachtauto, bestuurd door de 47-jarige F. Bos uit Wilnis, een motorrijder met duopassagier aan gereden. Het 5-jarig zoontje van de bestuurder van het motorrijwiel, R. R. Eindhoven, viel op het wegdek en kreeg Ijgt linkerachterwiel van de vrachtauto over zich heen. Het jonge tje overleed ter plaatse. De vermoedelijke oorzaak van het ongeval is het verkeerd geparkeerd staan van een personenauto waardoor de vrachtwagen moest uitwijken. voorkwam dat het geschreeuw in vech ten overging. De begroting werd aangenomen met 281 legen 197 stemmen. Twee Nederlanders, die in Australië (Sydney) de visserij beoefe nen. zijn donderdag door een redding boot van de Australische luchtmacht gered nadat zij reeds vier uur lang In een rubberbootje hadden rondgedreven en meer dan 30 km ver ter hoogte van Sydney uit de kust waren geraakt. Het zijn de 33-jarige John Lagerwey en de 33-jarige Koes de Zwart, die zeven jaar geleden uit Den Haag naar Sydney waren geëmigreerd. Zij moesten in het rubberbootje stap pen toen hun stalen 15 meter lang vis sersvaartuig op een zich onder water bevindend voorwerp slootte en snel zonk. Zij slaagden er nog in een SOS uit te zenden en een Neptune-bommen werper van de Australische luchtmacht steeg op om het rubberbootje te zoeken. Na enkele uren werden de twee Ne derlanders van de lucht uit waargeno men en een reddingboot van de lucht macht koos zee en. haalde hen uit het wankele bootje. Premier Kassem van Irak heeft don derdagavond een amnestie afgekon digd voor vroegere tegenstanders. „Een aantal mensen van dorpen en stammen in de bergachtige gebieden van ons geliefde vaderland zijn on langs betroken geweest in plaatselijke geschillen." aldus de premier, „en hebben zich schuldig gemaakt aan ille gale acties. Zij kunnen nu vrij en met behoud van eer en waardigheid naar hun dorpen en huizen terug keren." Dit werd bekendgemaakt door radio Bagdad. Waarnemers beschouwen deze amnestie als een poging van Kassem de rusl te herstellen onder de Koer den. bij wie zich de laatste tijd door infiltraties van de communisten veel ongeregeldheden hebben voorgedaan. Een recente foto van Z.K.H. prins Bemhard, die maandag a.s, zijn 48ste verjaardag hoopt te vieren Een storm van verzet is in Israël op gestoken nadat bekend was geworden dat de Israëlische regering 250.000 anti tankwapens met munitie zal leveren aan de AVestduitse strijdkrachten. Ook in kringen van sommige regeringspar tijen toonde men zich weinig ingeno men met deze transacties. De in d" re gering vertegenwoordigde linkse Adoet Avoda-party heeft bekendgemaakt dat haar ministers in de eerstvolgende ka binetsvergadering de eis zullen stellen, dat geen Israëlisch-Westduitse wapen- transacties zullen worden afgesloten. Het in het Westduitse blad „Der Spiegel" gepubliceerde bericht over de levering van de wapens werd woensdag door de Israëlische pers overgenomen. Vele bladen leverden scherpe kritiek op de leveranties. Het blad van de Adoet Avoda „La merhav" schreef: „In onze meest boz: dromen hadden wij niet kunnen den ken dat Israël in het twintigste jaar sinas het begin van de slachting van de joden wapens kou leveren aen he Westduitse leger. „Wanneer het bericht juist is, aldus Lamerhav. dari zal het Joodse voik eisen, dat dit afschuwe lijke contract zal worden geannuleerd Het avondblad „Maariv" betoogde, dat het gehele kabinet van de trans actie op de hoogte is. De secretaris generaal van de Adoet Avoda ze echter dat het bericht ..als een pijn lijke verrassing" voor de gehele oartü kwam. (Van onze correspondent) De 48-jarige kanselier van de Neder landse ambassade in Bangkok. A. II. R„ stond gisteren voor de Haarlemse rechtbank terecht wegens verduiste ring van 20.000 ambassadegeld en valsheid in geschrifte ter dekking hier van. De officier van Justitie, mr. G. IV. F. van der Valk Bouman eiste een gevangenisstraf van een juar met af trek van de vijf maanden, in voorarrest doorgebracht. Het geld had de kanselier niet ten eigen bate aangewend, maar aan zijn Thai kindse vriendin gegeven, die hij onderhield. Hij hac! haar willen trou wen, maar „Buitenlandse Zaken-' wil niet, dat haar personeel met inheemse vrouwen trouwt. Toen hij haar begon te onderhouden, moest hij echter naar Thailands gebruik haar hele familie ook onderhouden. De verdediger, mr. O, H. van Wijk. achtte zijn cliënt een hoogstaand man naar Oosterse begrippen. Zelf had de man ook wel gezien, dat het mis moest gaan en hy had overplaatsing aange vraagd om zich van de vrouw te kun nen losmaken. Maar Buitenlandse Za ken weigerde, omdat men hem ter plaatse niet wilde missen. En ook nu wil het departement hem weer verder helpen. De verdediger vroeg een ge- va ngenistsraf, gelijk aan de tijd in voorarrest doorgebracht. Hoewel oppositiepartijen reeds heb ben aangekondigd, dat ze een openbaar debat over de kwestie wensen lijkt het vrijwel zeker, dat premier Ben £»oe- rion zal weigeren de kwestie in het parlement te bespreken. In de commissie van Buitenlandse Zaken, die over de wapenleveranties heeft beslist hebben alle partijen, behalve de communisten, zitting. De leden hebben echter een gelofte »-,< geheimhouding afgelegd. De wapens zouden worden geleverd door een Israëlische fabriek die voor de helft eigendom is van een Luxem burgse onderneming. In de omgeving van Varsstveld (Gld.) is een Piper Super Cup-vlieg tuigje van de groep lichte vliegtuigen var de vliegbasis Ypenburg neer gestort. Volgens mededelingen van de lucht machtvoorlichtingsdienst is één per soon gedood en een ander ernstig ge wone De namen van de slachtoffers zijn nog niet bekend. (Van onze correspondent) Voor ƒ450 had een Hoenderloo's automobilist een pracht van een appa raat gekocht: als je een in te stellen snelheid overschreed ging er een zoe- mertje en floepte er een rood lampje aan. Want de man hield er niet van bekeurd te worden wegens overtreding van de maximumsnelheid. Het apparaat kostte hem nog 25 extra, zijnde de boete die de Amers- foortse kantonrechter hem oplegde wegens:.... overtreding van de ma ximumsnelheid. Personeel van de Rijkspolitic bleef ook voor de rechter pertinent bij die constatering. Wei liet de politie uit komen dat ze bijzonder enthousiast over het toestelletje was. Waarom het dure apparaat zyn eigenaar niet had gewaarschuwd? De politie dacht dat tiet verkeerd afge steld was geweest en dat de eigenaar, toen hij aangehouden werd. het wij zertje ijlings op de 50 had terugga draaid,

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1