Hogere grens? OP TAL VAN PLAATSEN ERNSTIGE SCHADE T reinverkeer in de ivar pla n: Nieuw Festers BERLIJN PAAR JAAR IN DE IJSKAST u Foor tonnen schade bij Blaauwh Tweeduizend Belgische arbeiders begroetten hun Vorst Palingfuiken vielen - en Marken was eiland af Poging tot roof leidde tot dood van drie mensen H HOOG BEZOEK BI] PHILIPS TE EINDHOVEN Gezelschap later per vliegtuig naar Ypenburg Hoger loon ook in grafische administratie V' Prins kon geen contact met vliegveld krijgen D Feestelijk vertoon op historische dag Uitgeweken naar koeler paleis r r BLIKSEM OORZAAK VAN VUURZEE WEG OVER DAM OPENGESTELD VRIJDAG 10 JULI 1950 ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4342 -y V. Directeur: H. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT (Van een onzer verslaggevers) TYE tweede hittegolf van deze zomer is gisteravond geëindigd -®-/ en het einde is allerminst ongemerkt gekomen. Boven grote delen van ons land ontlastte zich een uitzonderlijk zwaar onweer, dat gepaard ging met stortbuien en af en toe flinke windstoten. Om zeven uur, toen de zon nog vrij hoog aan de avondlijke hemel stond, was het o.a. in Amsterdam al zo donker als anders een uur na zonsondergang. Overal moest men de lampen ontsteken, terwijl zeer felle bliksemschichten zonder ophouden de zwarte wolken doorkliefden. Het onweer heeft op vele plaatsen zware schade aangericht; door blikseminslag woedden vele branden. Voor zover thans bekend heeft het noodweer één slachtoffer geëist: de 34-jarige buschauffeur W. Roest uit Nieuw-Lekkerland, die door de bliksem werd getroffen, toen hij te Ridderkerk onder een boom stond te schuilen. Storing op spitsuur Boederijbrand yOLGENS Vlammen door het dak Klankvol afscheid KOEL Drama in Putte Hifi flIBlï WKto! de Withstraat S3 - Te Jet. 113700 1.) Foïtbue 1112 Postgiro No. 424519, Klaehtendienst abonnementen 18,3019.30 uur. Zaterdags 17—18 uur. Telefoon 115700. Huygenspleta 1 Telefoon 183467 O lijnen). Postbus 1091 - Postgiro, No. 424667. totitoe SeWedimt KJacJvteiuiJeast: 18.3019.30 Spufcvcg 132 - Tekst, 4S70. Swuw Kerucwstroot e« Telefoon 362569 TeW. «6461. jgboaaemaeNprii" «eot per uttk, f S-93 per maand. 7.90 per kwartaal. lam* Mmnmem 18 «ent. Verschik* dogelljki. (Geldig tot morgenavond) OPKLAREND. Aanvankelijk een regen- of onweersbui, morgen over het algemeen zonnig en droog weer. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. Morgen: zon op: 4.32 Maan op: 10.45 onder: 20.58 onder: 23.17 DE wet op de ondernemingsraden stelt de instelling van deze orga nen verplicht, zodra in een onderne ming meer dan 25 arbeiders werk zaam zijn. De laatste tijd is de vraag in discus sie gekomen, of deze grens nog wel langer Is te handhaven en of het wel licht aanbeveling zou verdienen haar té verhogen tot 50 100 arbeiders per onderneming. Verscheidene argumenten worden daarvoor aangevoerd. In de kleinere onderneming is het contact tussen lei ding en personeel in het algemeen veel directer dan in de grotere onder nemingen. De behoefte aan het instellen van een ondernemingsraad in de kleinere bedrijven is als gevolg daarvan min der sterk. De praktijk en de cijfers wijzen dat uit. Leerzaam is in dat op zicht een staatje, opgesteld naar aan leiding van de verleden jaar gehou den enquête van de Sociaal Economi sche Raad. Uit dat staatje blijkt, dat een paar jaar geleden nog slechts 09 reglemen ten voor ondernemingsraden definitief waren goedgekeurd op een totaal van 1681 ondernemingen wélke een perso neel hebben van 25 tot 99 mm, het geen neerkomt op 6 pet. ZWAAR ONWEER van hittegolf einde ET beeld is voor de grotere on dernemingen veel gunstiger. E waren op hetzelfde tijdstip 206 regle menten definitief goedgekeurd op een totaal van 648 ondernemingen met 100 tot 499 man personeel (32 pet.). Voor 81 ondernemingen met 500 tot 99D man personeel werden 59 reglemen ten goedgekeurd (73 pet.) en op in to taal 54 ondernemingen met meer dan 1.000 man personeel was het aantal goedgekeurde reglementen 37 of 68 pet. Op een totaal van 2.464 ondernemin gen waren in het geheel 401 reglemen ten goedgekeurd of slechts 17 pet. Dit laatste percentage wordt, zoals duide lijk blijkt; door de gang van zaken in de kleinere ondernemingen bijzonder ongunstig beïnvloed. Een ander argument voor het iets omhoog trekken van de grens van 25 arbeiders is, dat een ondernemings raad in heel kleine ondernemingen vermoedelijk veel te weinig te doen krijgt en dat er onvoldoende stof tot bespreking zal zijn, TOEN in het voorjaar de enquête in de Sociaal Economische Raad In bespreking kwam, ir het probleem slechts terloops aan de orde geko men. Men mag aannemen dat een enigs zins optrekken van de minimumgrens tot 100 gaat ons voorshands wel wat ver in het toporgaan van het bedrijfsleven niet op veel weerstand zal stuiten. Vermoedelijk in het na jaar hoopt de Sociaal Economische Raad zich over de vraag of de wet in dit opzicht gewijzigd zou moeten wor den opnieuw te beraden. Gezien de thans aan de gang zijnde ontwikkeling en de gestadige, zij het langzame vooruitgang, die bet insti tuut der ondernemingsraden vertoont, mag wel geconcludeerd worden dat het aantal arbeiders dat onder een ondernemingsraad werkt, veel groter is dan het bestaande aantal onderne mingsraden zou doen vermoeden. Goe de functionering en vooral ook goede scholing van degenen die aan het overleg deelnemen blijven aan de orde. Het treinverkeer was gisteravond in het westen van het land volkomen In het honderd gelopen doordat tussen Lelden en Delft, tussen Delft en Schle dam. tussen Schiedam en Hoek van Holland, tussen Zwijndreeht en Dor drecht en tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe de bliksem In de bovenleiding sloeg. Overal op de baanvakken ston den treinen lange tijd stil. Andere treinen vielen nit of reden met grote vertraging. Vele reizigers misten aan sluitingen. In Rotterdam sloeg de bliksem In de toren van het raadhuis aan de Cooi- singel. Het uurwerk en de toren wer den beschadigd en de lichten op enkele etages vielen uit. Ook sloeg de bliksem in de centrale van de Noord-Zuidhollandse vervoer maatschappij te Den Haag. Aan de Loolaan te Voorburg werd het reizi gersverkeer met de „blauwe tram" ze ven kwartiermxxAerbrokenjuist op het spitsuur. Esrtrabusses wérkten, zij het met veel vertraging de passagiers af. Ook een motorwagen vap de stads- tram werd getroffen. Er waren verder vele meldingen van blikseminslag, stormschade en ondergelopen kelders. In de onmiddellijke omgeving van Utrecht woedde door blikseminslag n zware brand in de boerderij achter het café van de renbaan Mereveld. De boerderij brandde geheel uit. De eigenaar, Toon van Wijk, een be- kende figuur in de kringen van de paardensport, die al enkele jaren bed legerig is, kon tijdig In veiligheid wor- den gebracht. Het enige paard, dat bu het uitbreken van de brand in de stal vertoefde, kon ook worden gered. De Utrechtse brandweer had aan vankelijk nogal wat moeite met de toevoer van bluswater op deze vrij af gelegen plaats, doch men was het vuur, dat in de voorraad hooi een dankbaar object vond, na een paar* uur blussen toch meester. Het café kon worden be houden, Een tragische bijzonderheid is, dat de pikeur van Mereveld, de heer Nico Bloemsaat, die café, renbaan en boer- derij beheerde, juist, gistermiddag bb een auto-ongeval te Ede om het leven is gekomen. In Woudenberg werden acht westers* een hooggeplaatste westerse persoonlijkheid zouden westelijke functionarissen werken aan een plan, om in de herfst tot een topconferentie te komen en het geschil inzake Ber lijn een paar jaar in de ijskast te zetten. „Het voordeel van het plan is, dat het beide partyen in staat zou stellen uit de ministersconferen tie te komen zonder hun gezicht te verliezen", aldus de zegsman, maar hy had heel weinig ver trouwen, dat de Sovjet-Unie het plan zou „kopen*1 en zei: „Al les hangt ervan af, of Chroestsjew eigenlijk wel een regeling wenst". Aan het plan zou te Washington, Londen èn Parijs worden geschaafd, terwijl de ministers van Buitenlandse Zaken zich opmaken om maandag hun conferentie met Gromyko te hervatten en het zou meer bestaan in een ver andering van de nadruk dan in een gloednieuwe benadering van zaken. Verwacht werd, dat het in de loop van de komende week aan Gromyko zou worden voorgelegd. Volgens zegslieden zou het plan strekken tot de instelling van een commissie, bestaande uit afgevaardig den van de Sowjet-Tfnie, Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten en een subcommissie, bestaande uit af gevaardigden van West- en. Oost- Duitsland. De commissie zou een weg moeten vinden om de beide Duitslanden te herenigen, een einde te maken aan,, de bezetting van Berlijn en een systeem van wederzijdse veiligheid in Midden- Europa te organiseren... In het openbaar hebben al deze din gen de steun* zowel van de Sowj et- Unie als wel van de westelijke mo gendheden, maar beide partijen heb ben ze zoverschillend benaderd, dat het onmogelijk schijnt hun standpun ten met elkaar in overeenstemming te brengen. Het denkbeeld van een subcommis sie, waarin Oost- en West-Duitsland gelijkelijk zouden zijn vertegenwoor digd, zou iets inhouden dat smaakt naar een concessie van het Westen, omdat de westelijke mogendheden in het verleden altijd een flinke meer derheid van Westduitsers hebben ge- eist, aangezien hun aantal dat der Oostduitsers met drie tegen een over- treft. De gelijke vertegenwoordiging, die zeker niet in de geest zal vallen bij kanselier Adenauer, werd gezien als een nieuwe poging om de steun der Sowjets te winnen voor een morato rium met betrekking tot Berlijn. Verwacht werd, dat de westelijke mogendheden Adenauer erop zullen wijzen, dat de subcommissie geen en kele bevoegdheid zal hebben, doch slechts rapport zal kunnen uitbrengen aan de vierlandencommissie. koeien van de heer W. van de Glind tegelijk door de bliksem getroffen en gedood. Het circus Boltini, dat in Epe staat, werd door rukwinden zo ernstig ge troffen, dat van de stallen weinig meer overbleef. De dieren werden bij boe ren in de omgeving ondergebracht. In Oisterwijk werd het hotel Weijxbergh geheel door brand ver hoest, nadat de bliksem was ingeslagen in de bovenverdieping. In het gebouw zou juist een feestavond beginnen. Juist toen een dienst werd gehouden in de r.k. kerk te M u i d e n, sloeg daar de bliksem in. De dienst moest bij kaarslicht worden voortgezet. De ge reformeerde kerk te Muiden kreeg ernstige schade aan het dak door blik seminslag. Voor tienduizenden guldens werd schade aangericht door een brand in een landbouwschuur te B rakel en ook in het Betuwse stadje Huissen verwoestte het vuur voor enorme be dragen in een magazijn van kunstmest stoffen. Het vuur werd daar aange wakkerd door een hevige wervelwind, waardoor ook vlammen oversloegen naar de belendende veilinggebouwen. Deze wist de brandweer echter te be houden. De regen, die gisteravond op vele plaatsen gevallen is, zal het hart van vele boeren opgelucht hebben. Ge vreesd moet echter worden dat in veel gevallen de schade aan de oogst reeds onherstelbaar was. De haveroogst kan in grote delen van Gelderlan-*, Overijsel en Drente wel als mislukt worden beschouwd. mm ,,.;7 (Van een onzer verslaggevers) TIJDENS het hevige onweer, dat zich gisteravond tegen %cht uur boven Amsterdam ontlaadde, is het be drijf van de N.V. Blaauwhoed aan de Handelskade ernstig door bliksemin slag getroffen. In loods Azië bond de hoofdstedelijke brandweer de strijd aan tegen een der hevigste branden, die de laatste maanden in Amsterdam hebben gewoed. Brandweercommandant P. A, Riedel hoorde het alarmerende nieuws in de :chouwburg, waar hij de opvoering van Shakespeares „Troilus en Cressi- da" zou bijwonen. Hij verliet de zaal, stak zich snel in uniform en begaf zich naar de Handelskade, waar hij de leiding van de blussingswerkzaam- heden op zich nam. De brandweer moest zich via het dak toegang tot het gebouw verschaffen, omdat alle ingangen op de begane grond waren afgesloten. Juist op het ogenblik dat politie en brandweer een gat in het dak wilden hakken, baande een baaierd van vlammen zich een weg door het dak. Een groot deel van de bovenste ver dieping stond op dat moment in lichter laaie. Op de houten zolder lagen grote partijen tabak, koffie, katoen en wol opgeslagen, die reddeloos verloren gin gen. Twee waterkanonnen, de „Jan van der Heijden" van de brandweer en de „Albatros" van de KNSM, richt ten twee stralen op de vlammenzee.' Aan de andere zijde werd de vuur haard eveneens krachtig bestreden. Over de omvang van de schade is nog niets bekend. Vaststaat, dat voor een waarde van honderdduizenden gul dens verloren is gegaan. De schade wordt door verzekering gedekt. De vijftig uitgerukte brandweerlie den bestreden het vuur met zestien stralen. Drie van hen raakten bevan gen door de scherpe tabaksrook en wer den in de gereedstaande wagen van de GGD met het zuurstofapparaat be handeld. (Van een onzer redacteuren) Ook het administratief personeel in de grafische bedrijven zal een loons verhoging ontvangen. Als de rijksbemiddelaars hun goed keuring verlenen, zal dit voor werk nemers van 25 jaar en ouder neerko men op een bedrag van 28 gulden per maand, waarin dan ook de huurbijslag van 1957 is verwerkt. Voor werkne mers van 15 tot 24 jaar varieert de loonsverhoging van 5 tot 26 gulden per maand. Verder is men een geleidelijke ar beidstijdverkorting overeengekomen van 48 uur tot 45 uur per week. Voorts krijgt ook het administratief personeel evenals het technisch personeel in de grafische bedrijven een kwartaaltoe slag van 13 of 26 gulden wanneer men' langer dan 12% of 25 jaar bij dezelfde werkgever in-dienst is. (Van een onzer verslaggevers) ANMORGEN om kwart voor tien verlieten koning Boudewijn, ko ningin Juliana en prins Bernhard het paleis Soestdijk voor een bezoek aan Eindhoven en Den Haag. Na een snelle au tf?rit> naar, ..Schiphol werd jtriët.de. regeringsADafcota- naar'' de vliegbasis Eindhoven gevlogen, waar het hoge gezelschap omstreeks halfelf door Brabantse autoriteiten, onder wie de waarnemend commissaris der Koningin in deze provincie, de heer G. P. Phil- lipart, werd begroet. Per auto reed men naar de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken, waar ter ontvangst aanwezig was de presi dent, ir. P, F. S. Otten, alsmede de vice-president, ir. F. J. Philips. De vorsten begaven zich per lift naar de etage, waar zich de zg. „Sociale ruimte" bevindt; aldaar werden de leden van de raad van bestuur voorgesteld, waarna een in leiding werd geh/uden. In een aangrenzende zaal namen de Koning, de Koningin en de Prins ken nis van een introductiecursus voor nieuw personeel. Vervolgens werd een bezoek ge bracht aan de fabricageband van de afdeling SAN. I, waar televisie-toestel len geassembleerd worden. Aan het einde van deze bedrljfs ruimte stonden Belgische arbeiders op gesteld. Koning Bondewijn onderhield zich met verscheidenen van hen, waarna in de ELA-studio een korte demonstra tie werd gegeven. Bijzonder aardig was het sluitstuk van dit korte bezoek aan het centrum van dit internationaal getinte bedrijf. Buiten de poort stonden de circa 2000 Belgische werknemers opgesteld, als mede de Philips-harmonie, die een klankvolle afscheidsgroet bracht. De vorsten dankten hartelijk voor deze attentie. Omstreeks 12 uur verlieten de hoge gasten het fabriekscentrum. Tegen halfeen werd een aanvang gemaakt met de vlucht naar Ypenburg, ter in leiding van het omvangrijke bezoek aan Den Haag. Een verslag hierover vindt u elders in dit nummer. GISTEREN was het de warmste dag In juli sedert 1933. In De Bilt steeg de temperatuur tot 34, in het zuiden van het land tot 36 gra den. Aan het einde van de dag maakten onweersbuien een einde aan de tropische warmte. Deze buien brachten van plaats tot plaats sterk variërende regenhoeveelbeden. De grootste hoeveelheid tot vanmorgen 7 uur, nl. 31-mm, werd in Hoek van Holland gemeten. De vore van lage luchtdruk, waar langs het onweer voorkwam, ver plaatste zich in de nacht van de Noordzeekust naar het oosten van het land en tegelijkertijd stroomde, met wind uit noordelijke richtingen, koelere lucht van de Noordzee binnen. Een rug van hoge luchtdruk, die zich uitstrekt van de Azoren naar de Noordzee, zal de komende 24 uur zijn invloed verder over onze om geving uitbreiden; daardoor neemt de bewolking af en wordt de buien activiteit snel kleiner. Ten zuiden van IJsland koerst een oceaandepressie in de richting van Schotland en Ierland, maar deze heeft nog geen betekenis voor het weer op korte termijn. De 54-jarige pompbediende S. uit Tilburg is om het leven gekomen toen hij in de Reigerstraat met zijn motor tegen een vrachtauto botste. Zijn duo- passagiere werd ernstig gewond. (Van onze speciale verslaggever) Ten gevolge van atmosferische storin gen bleek, het radiocontact-.-met de regerings-Dakqta,,waarmee de vorsten .-hedenmorgen, om-halfelf op de vlieg basis Eindhoven zonden arriveren, te zijn verbroken. Overeenkomstig de schematijd zette prins Bernhard, die het toestel naar Eindhoven had gevlogen, de ma chine keurig aan de grond. De nawerking van het onweer was oor zaak dat de vorstelijke piloot geen contact kon krijgen met de radio toren van het vliegveld. Het onver mijdelijke gevolg was dat de rege- rlngs-Dakota weer moest opstijgen totdat ia de lucht het contact kon worden verkregen. Daarna landde de prins opnieuw, waarna de radiotoren het toestel via de voorgeschreven landingsbaan naar het platform loodste, waar de auto riteiten al geruime tijd ter begroe ting aanwezig waren. De hoge gasten bleken door het inci dent een kwartier vertraging te heb- (Advertentie) m (Van een onzer verslaggevers) Met veel kleurrijk vertoon viert Marken- vandaag de ingebruikneming van de dijk, die het eiland met de noordoostelijke hoek van de Nespolder verbindt. Feestelijk wapperden de vlaggen op deze grauw-grijze vrijdag morgen. De gehele bevolking was uitgelopen om getuige te zijn van een historisch moment: de openstelling van de weg op de verbindingsdam, die tevens de eeuwenoude geschiedenis afsloot van het eiland Mrken, dat met ingang van vandaag officieel een schiereiland is. De politie had de handen vol bij het parkeren van de tientallen auto's, waarmee de genodigden omstreeks halfelf bij de Markergrens 'arriveerden. Vanaf dat ogenblik verbreidde een ieder het grote moment, waarop ir. F. J. B. G. Geers, hoofd van de dienst der Zuiderzeewerken de weg voor geopend zou verklaren. In een bonte optocht gingen geno digden en schier-eilandbewoners naar Let toekomstige parkeerterrein, dat door burgemeester B. G. van Hout werd ontsloten. Hier klonk even later het Marker volkslied, werden ballons opgelaten door de tweehonderdvijfen- zeventig leerlingen van de twee lagere scholen en de kleuterschool, en voerde het Marker volksdansgezelschap „Zui derzee" enige historische dansen uit. Ir, Geers hield bij deze gelegenheid een korte toespraak, waarin hij met name aandacht besteedde aan de bete kenis van deze ontsluiting voor de Marker bevolking. „Een gemeenschap, weliswaar betrekkelijk klein in getal, maar tot ver over onze landsgrenzen vermaard door de bijzondere wijze, waarop zij haar schilderachtige levens gewoonten in stand weet te houden. Een gemeenschap ook, die daardoor voor ons land bijzondere betekenis beeft en bij haar strijd om deze tradi tie zo lang mogelijk te bewaren, de steun verdient van allen, wies positie E Koningin en de Prins hebbent gisteravond met koning Bonde wijn en de beide oudste Prinsessen in de Stadsschouwburg te Amsterdam een uitvoering bijgewoond van Shakespeare's toneelstuk „Trollus en Cressida". In de koninklijke loge ziet men van links naar rechts: prinses Beatrix, koning Bondewijn, koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Irene. Een volledig verslag van deze gala voorstelling vindt men op pagina 4, (Van een onzer verslaggevers) In verband met de grote hitte die blijft hangen in het massieve paleis op de Dam zijn koning Boudewijn, koningin Juliana en prins Bernhard gisteravond na afloop van de gala voorstelling in Amsterdam naar het veel koelere paleis Soestdijk gegaan waar zijde nacht;jh'ebb'en,doqrge- brach't. V 1 het mogelijk maakt, hen bij te staan." „Niemand zal met zekerheid kunnen zeggen," aldus ir. Geers, „of de tradi ties van deze gemeenschap geen groot gevaar zullen lopen om door het van daag tot stand gekomen werk te wor den aangetast. Maar wel is het zeker, dat de Marker gemeenschap er in het verleden in geslaagd is aan dergelijke gevaren grote weerstand te bieden en dat zij ook in de nieuwe tjjd, die in de komende jaren nog wijde perspec tieven biedt, zoveel mogelijk zal be waren." „De marechaussee K. van der H. heeft in het landhuis van. de familie Testers te Putte een roof willen plegen omdat hij geld nodig had en daarbij is hij op tegenstand gestuit. Bjj een vuur gevecht, dat daarna is ontstaan, kwa men alle drie de betrokkenen om het leven. Het staat vast, dat de mare chaussee de familie Testers beslist niet kende en daar nooit tevoren in huis is geweest". Dit is de officiële conclusie, waartoe het hoofd van het parket te Breda is gekomen na het gerechtelijk onderzoek naar de raadselachtige vondst in het afgelegen landhuis op de „Koude Heide" bij Putte, waar gistermorgen drie mensen dood werden aangetrof fen. Er is geen vierde man in het spel geweest, al heeft men, dat wel even verondersteld. Dit is gebleken uit de sectie op het stoffelijk overschot va» de heer en mevrouw Testers, die resp. 37 en 32 jaar oud waren, ga van da 24-jarige marechaussee,

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1