voor onderzoek censuur Rode rebellen winnen terrein mam SM Bemiddeling in Algerije door Af rikaanse landen Geladen schokte Gerstenmaier z'n vrienden Uil see geredden bleven onbekend Nw-Guinea heeft actiecomité voor expeditie ijew ook naar China? De Gaulle voelt weinig voor westelijke „top" J Tocht-te-paard langs strand ga.a,uB"rssy: isas™ LAATSTE RONDE IN GENÈVE Heden slotzitting Hervatting in sept. te New York? Duits echtpaar te Venlo mishandeld mm Conferefttie begonnen in Monrovia Onderwijzer gedood Ook interventie van Noord-Vietnam Zeer ernstig Parachutisten Verdeeld Zó vol was het op WmmmMmm Volmachten Terschelling Vrij stabiel r r LIBERIAANSE PRESIDENT TUBMAN: J WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1959 SSSftS TiïF.fSX.l'f&üg*' Spm^n^n:èete-«70C Te~ 362569 ~N J ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4S64 V. Directeur: H DE HUIG Hoofdredacteur: Dr. J A H J HKUINS SLüT (Van onze parlementaire redacteur)* IVTAAR wij vernemen zal minister Korthals een commissie benoemen id om in Nieuw-Guinea te onderzoeken in hoeverre er sprake is geweest van onwettige postccnsuur, gedurende de laatste jaren. Het zal geen parlementaire commissie zijn. De bewindsman zal een aantal vooraanstaande juristen uitnodigen om het onderzoek ter hand te nemen. Het een esn ander is gisteren besloten nadat de minister, alsmede gouverneur dr. P. J. Platteel, langdurig hadden vergaderd met de vaste commissie van Zaken Overzee uit de Tweede Kamer. De mi nister had de commissie verzocht bijeen te komen om met hem en de gouverneur de ccnsuurzaak te bespreken. In Den Haag werd gisteren bevestigd dat de gouverneur vóór zijn vertrek een rapport had ontvangen van het Hof van Justitie in Hoilandia inzake de advocaat-generaal mr. W. C. van Beek. Deze is, zoals bekend, voorgedragen voor ontslag. Zaken Overzee De ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier sloten vandaag te Genève drie maanden van vruchteloos onderhandelen over Berlijn, en West-Duitsland af. Zij hielden de mogelijkheid van voortzetting der besprekingen open. cm* IpBpMMH 99 99 99 J ïn Oude Maas verdronken Tegen zin van Faubus in: Middelbare scholen in Little Rock open óók voor negers Defecte goederenwagon beschadigt spoorlijn >yw .ftmm v tha i l a tmi! OVERBOORD Prof. De Quay officieel minister van Defensie a.i. Rotterdam: 'y-Gravenuage: Huygenaplein i Telefoon 183467 (3 Hirani Po«tou« 1091 Postgiro No. 4248G7. Thomas a Kemplsstraat 6a - Teief. 65451. Abonnementsprijs 61 cent pear week, f 2.85 ™>r maan)j 7 9n kwartaal. Losse nummers 35 cent vLSSStat ö.fi? Dordrecht: gcbierfani: (Geldig tot donderdagavond) WEINIG VERANDERING Veel bewolking met hier en daar wat motregen, maar ook enkele opklaringen. Overwegend matige wind tussen west en noordwest. Weinig verandering in temperatuur. Morgen: Zon op: 5.08 Maan op: 7.22 Onder: 20.23 Onder: 20.56 Juristen-commissie naar Nieuw-Guinea Hoewel men In Den Haag weigert in lichtingen te geven over de mening van het hof, mag worden aangenomen, dat in het rapport tot de conclusie wordt gekomen dat voor ontslag van mr. Van Beek geen aanleiding is. De vraag ls, wat de gouverneur tc doen staat Ook deze zaak sehUnt met de vaste commissie uit de Tweede Kamer besproken te zijn. Or. Platteel vertrekt vandaag weer naar Nieuw-Guinea. Hij heeft met mi nister Korthals en diens ambtgenoot van Binnenlandse Zaken mr. Toxopeus ook geconfereerd over de opheffing van, het departement van Zaken Over zee. Zoals bekend ligt het in de be doeling dat de zaken, welke Nieuw Guinea betreffen, bij opheffing van het departement voor Zaken Overzee worden ondergebracht bij het ministe rie van Binnenlandse Zaken. Vandaar, dat mr. Toxopeus bij de besprekingen, welke dr. Platteel de laatste dagen heeft gevoerd, ten nauw ste betrokken is geweest. De besloten vergadering, die de mi nisters gisteren hebben gehouden, heeft lang geduurd. Men kon het moeilijk eens worden over de tekst van het slotcommuniqué. Volgens een Russische woordvoerder is men ten slotte tot vol ledige overeenstemming gekomen. Ver wacht wórdt dat ambtenaren het com muniqué vandaag in zijn definitieve vorm zullen gieten. In conferentie kringen werd vernomen dat Couve de Murville een grote rol heeft gespeeld by het verzoenen van de tegengestelde meningen tussen Oost-en West over het communiqué. De tekst zou onge veer één uladzijde beslaan. Volgens het communiqué wordt de conferentie opgeschort tot een nader tijdstip, dat zal worden, vastgesteld langs diplomatieke weg. Een Russische woordvoerder te Ge nève heeft meegedeeld, dat de Sow- jet-minïster van Buitenlandse Zaken, Gromiko, donderdagochtend uit Genève naar Moskou zal vertrekken. Vanmiddag komen de ministers bij een in een plenaire slotzitting. De Amerikaanse minister Herter is van p'.nn donderdagmorgen huiswaarts te vliegen. De westelijke ministers hebben in Genève de Sowjet-tfnie voorgesteld, de ministersconferentie op 15 septem ber in New York te hervatten. Dit is de datum waarop de jaarlijkse bijeen komst van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties wordt ge opend. (Van een onzer verslaggevers) Een jong Duits echtpaar, dat vla Nederland uit Italië terugkeerde van huwelijksreis, is in Venlo door drie Jonge arbeiders (23, 25 en 26 jaar oud) op wrede wijze mishandeld. Het echt paar moest na de vechtpartij la hel ziekenhuis te Venlo worden opgenomen. Het drietal is gearresteerd. De drie mannen, die te veel gedron ken haden, hielden op de Kwartelmarkt te Venlo de auto van het Duitse paar aan. „Jullie mogen hier niet rijden," schreeuwden ze tegen de inzittenden. Toen de Duitser verwonderd naar bui ten kwam hij mocht daar namelijk wèl rijden werd hij door de drie mannen aangevallen. Hij liep een ge broken neus en nog enige verwondin gen op. Zyn echtgenote, die hem te hulp kwam, werd gemeen in de rug geschopt. In Ned. Nieuw-Guinea is," met het doel om steun te verlenen aan de ex peditie naar het Sterrengebergte, een landelijk comité opgericht onder de naam „Comité Nieuw-Guinea Expedi tie Sterrengebergte". Het uit twaalf personen bestaande comité is van oordeel, dat het mogelijk is, in Ned. Nieuw-Guinea een bedrag bijeen te brengen van f25,000. Hiermede zou met name de zeer be langrijk geachte doorsteek van het ba siskamp der expeditie, in de Sibilvallei, naar de hoofdplaats Hoilandia kunnen worden verwezenlijkt. Een algehele inzameling zal geschie den via de Nieuw-Guinea Handelsver eniging, door collectes op kantoren, het geven van klassieke muziekavonden, een postzegelactie, nachtelijke vispar tijen en voetbalwedstrijden. Aan de residenten en de hoofden van plaatse lijk bestuur zal worden verzocht plaat selijke acties te organiseren. Volgens het Britse blad „Daily Te legraph" zal premier Chroestsjew na zijn Amerikaanse reis waarschijnlijk naar Peking gaan, waar hij denkelijk de herdenking van het tienjarig be staan van de communistisch Chinese volksrepubliek op 1 oktober zal bijwo nen. Mao Tse Toeng was in Rusland aan wezig bij de herdenkingsfeesten van 1957, aldus het blad, en daarom zou het haast een belediging zijn, als Chroestsjew wegbleef van de Chinese herdenking. Het blad herinnert voorts aan Mao Tse-Toeng's heimelijk verzet, tijdens Chroestsjew's laatste bezoek aait Pe king deze zomer, tegen het houden van een topconferentie en wijst op het ont breken van officiële Chinese reacties op de uitwisseling van bezoeken tussen Rusland en Amerika. Dit zou kunnen betekenen, aldus het blad, dat China buiten het vooroverleg daarover is ge laten of deze bezoeken niet erg op prijs stelt. Chroestsjew heeft voor vandaag een van zijn zeldzame persconferenties aangekondigd, waarschijnlijk voor de bespreking van de uitwisseling van bezoeken met de Amerikaanse pre sident. President de Gaulle van Frankrijk voelt, aldus berichten uit Parijs, niet veel voor eenwestelijke topconferen tie, voorafgaand aan het bezoek van Chroestsjew aan de Verenigde Staten. De president wil wel gaarne apart besprekingen voeren met president Eisenhower, wanneer deze in de laatste week van deze maand naar Europa komt, maar hij wil geen conferentie van Adenauer, Macmil- ian, Eisenhower en hemzelf, zoals vooral jZou worden voorgestaan door de bondskanselier en Eisenhower. De Gaulle meent dat een dergelijke conferentie de indruk zou kunnen ge ven, dat de drie Europese staatshoof den Eisenhower een soort machtiging geven om mede namens hen met Chroestsjew te spreken. Ook vindt de Gaulle de plaats van West-Duitsland niet gelijkwaardig aan die van Enge land en Frankrijk, aangezien de bonds republiek geen verantwoordelijkheid buiten Europa heeft. Hij zou dus in ieder geval Adenauer niet aan der gelijk overleg willen laten deelnemen, aldus bericht Le Monde. Jozsef Revai, een van de oprichters van de Hongaarse communistische partij en lid van het centrale partyccrauté, is dinsdag overleden. NOODTOESTAND IN LAOS v Ipgs t r-, tU WMÊm MMèMÉMËÈÊM. HONDERDEN paren kinderogen volgden gistermiddag vanaf het Zandvoortse strand hoe een straffe wind honderden luchtballonnen in zijn greep kreeg en ze landinwaarts stuwde. De ballonnenwedstrijd is een jaarlijks terugkerend punt op het programma van de Zandvoortse V.V.V., maar steeds zijn de kinde ren van de badgasten er weer en thousiast voor. Ook nn vragen zij zich weer gespannen af welke bal lon de verste reis zal maken. President Tubman van Liberia heeft dinsdag geopperd dat „bevriende Afri kaanse naties", zoals de. zijne, bemid delen zullen tussen Frankrijk en de Algerijnse opstandelingen. Tubman opperde dit denkbeeld, toen hij de gedelegeerden van negen, onaf hankelijke Afrikaanse naties in de Liberiaanse hoofdstad Monrovia ver welkomde op de „vrij Afrika"-confe- rentie. Tubmans voorstel kwam als een verrassing. Een andere" verrassing was een telegram met de beste wensen voor het succes van de conferentie, afkom stig van de Amerikaanse onderminis ter van Buitenlandse Zaken, C, Dou glas Dillon. De negen landen die aan de confe rentie deelnemen zijn Liberia, Libië, Marokko, Ghana, Guinee, VAR, Ethio pië, Tunesië en de Soedan. „Mijn broeders, mijn vrienden," zei Tubman. „Men kan een leger van een miljoen man bestrijden, maar onafhan kelijkheid is een miljoen ideeën en men kan niet een miljoen ideeën be strijden." Over het Algerijns probleem zei hij: „Wij geloven niet dat de erkenning of niet-erkenning van Algerije, of de eventuele breuk der diplomatieke be trekkingen met Frankrijk, het Alge rijnse probleem zou oplossen. Nodig is bemiddeling door bevriende Afrikaanse landen en door leden van de Ver. Naties. Zijn verklaring werd met applau: ontvangen door alle gedelegeerden, in clusief die van de Algerijnse „rege ring-in-baliingschap". - DEZOEKERS van de voorzitter van D [je Westduitse bondsdag, dr. Eugen Gerstenmaierdie deze voor aanstaande politicus hadden bezocht, vertrokken de laatste tijd enigszins onthutst. Wanneer zij Gerstenmaier namelijk de hand drukten kregen zij een gevoel, alsof zij een elektri sche schok kregen Zelfs degenen onder hen, die in de eerzame Westduitse politicus een „geladen figuur" sagen, werd dit toch te machtig. Resultaat: omzich tig gevoerde telefoongesprekken met Gerstenmaiers secretaresse. Schudde zij hem wel eens de hand en zo ja, had zij dan ook dat eige naardige „schokgevoel"? De secretaresse waarschuwde een functionaris en die stelde, „uit de eerste hand", een onderzoek in. Het resultaat was schokkend: er was een nieuwe vloer van plastiek in Gerstenmaiers werkvertrek aange legd en dit had ertoe geleid, dat de voorzitter der Westduitse Bondsdag letterlijk was „opgeladen" met sta tische elektriciteit. Wanneer hij nu een bezoeker de hand schudde „ont laadde" hij zich weer enigszins, tot Dr. GERSTENMAIER pijnlijke noemde. verbazing van laatstge- Het euvel is thans verholpen. De vloer van plastiek is weggehaald en ir. Gerstenmaiers statische elektrici teit is weer tot de voor elke mens normale hoeveelheid gedaald. Ex-keizerin Soraya heeft tij dens de tweede dag van haar verblijf in Noordwiik reeds vol op van zee en strand genoten. Zij verbleef geruime tijd op het strand, dook in zee en maakte een rit te paard. Deze foto werd tijdens de rit genomen. Naast de prinses haar broer, prins Byra. De 14-jarige Marrie Remis uit de Waalstraat te Rhoon is dinsdagmiddag in de Oude Maas bij het zwemmen verdronken. Hij was met een vriend te water gegaan, Twee onderwijzers van de Ned, her vormde driexnansschool te Stroe (ge meente Barneveld) zijn betrokken ge weest bij een verkeersongeluk te Sar- nen in Zwitserland. Een van hen, de 24-jarige heer A. Schans uit Baarn werd gedood, de ander, de heer A. Kleijer uit Voorthuizen werd ernstig maar niet levensgevaarlijk gewond. De heer Schans, die samen met de heer Kleijer een vakantietocht per scooter maakte, is te Samen in de om geving van het Vierwoudstedemeer ge slipt. Beide mannen vielen. De heer Schans werd overreden door een ach terop komende scooter. heer Kleij er kon zijn vader in Voorthuizen de volgende dag zelf telefonisch van het gebeurde op de hoogte stellen. De heer Schans was ongehuwd. De schoolraad van de Amerikaanse stad Little Rock heeft onverwachts be sloten de vier middelbare scholen in de stad, die op 12 september van het vorige jaar door gouverneur Faubus van de staat Arkansas zijn gesloten en op 8 september a.s. zouden worden heropend, reeds op 12 augustus te openen. De schoolraad heeft hiermee kennelijk ten doel gouverneur Faubus vóór te zijn. Deze is er nl. fel tegen, dat er negers op deze tot dusver blanke scholen worden toegelaten en er gaan geruchten, dat hü van plan is het parlement van Arkansas opnieuw in buitengewone zitting bijeen te roe pen om te verhinderen dat de scholen heropend worden. In totaal 2ullen nl, zes negerleerlin gen de lessen op de vier scholen gaart volgen. Faubus heeft voorgesteld op twee van de vier scholen negers toe te laten en de twee andere „blank" te laten. De rechtskundige adviseur van de schoolraad betwijfelt echter of dit voorstel wel in overeenstemming is met de wet. Gouverneur Faubus was zelf niet in Little Rock, toen de schoolraad dins dag zijn besluit nam om de scholen vroeger te heropenen. De motie om de scholen reeds volgende week te her openen werd dinsdag tijdens de ver gadering van de schoolraad ingediend door Ted Lamb, een van de drie leden, die grote tegenstanders zijn van Faubus' schoolpolitiek en thans een meerderheid in de raad vormen. DE NOODTOESTAND is afge kondigd in vijf van de tien provincies van Laos,waar grote legers communistische opstande lingen de laatste dagen terrein hebben gewonnen. Zoals gemeld zyn in het gebied van Houei Chinezen het land bin nengekomen om de rebellen te helpen. Ook üit Noord-Vietnam hebben de communistische op standelingen steun gekregen. De minister van Buitenlandse Za ken van Laos zei gisteren dat de communistische troepen op sommige plaatsen viif tig kilometer diep hét land zijn binnengedrongen. Hij noemde de toestand zeer ernstig: De minister had Dag Hammar- skjoeld, de secretaris-generaal van de V.N., telegrafisch op de hoogte ge steld van „een campagne van Intimi datie", die dtoor het communistische Vietnam tegen Laos wórdt gevoerd. De regeringsstrijdkrachten hebben parachutisten afgeworpen, in de pro vincies Phong Saly en Sam Neua, waar dé rebellen de laatste dagen belang rijke successen hebben geboekt. Het Laotisehe leger organiseert ook anti-, guerrilla-eenheden in deze gebieden. Bij de Geneefse overeenkomsten van juli 1954 werd het voormalige Frans Indo-China als volgt „verdeeld": De communistische Vietminh kreeg Noord- Vietnam en zou Zuid-Vietnam, Cam bodja en Laos verlaten. Het duurde echter tot 1957 voordat Laos tot een akkoord kwam met een. andere com munistische groep, de Pathet-Lao be weging, die tot dan toe de twee noor delijke provincies van Laos bezet "hield. Enkele Pathet-Lao leden kregen bij het akkoord van-1957 ministerszetels in de regering van Laos r en onderdelen Bij het station Wezep op het traject ZwolleAmersfoort is vanochtend een goederenwagon van de N.S. door een as gezakt. Hierdoor werden de dwars liggers over een afstand van ongeveer 2Vz kilometer beschadigd. Tussen We zep en Oldebroek werd het treinver keer tijdelijk over enkel spoor ge leid. De treinen hadden geringe ver traging. NB QAN& «lEHiWNt ,vvw.£*r ij* van het rode verzetsleger werden, bij de regeringsstrijdkrachten onderge bracht. Bij de verkiezingen van 1958 boek ten de communisten, in Laos behoor lijke winsten. Een linkse regering dreigde. De prorwesterse minister Phwi Sananikone slaagde er toen ech ter in volmachten van't parlement te krijgen waardoor hü een tijdlang zonder volksvertegenwoordiging zou kunnen regeren. Verkiezingen, die dit jaar hadden moeten plaatsheb ben gingen niet door. Het schijnt dat de communisten nu in eerste instantie van plan zijn de twee noordelijke provincies weer te bezetten, aangezien zij menen dat de regering van Laos het akkoord van 1957 heeft geschonden. SCHIPPER Mathe Rijff is er gister middag ua veel moeite en met hulp van veie anderen in geslaagd twee zwemmers, die bij het strand van Midsland op Terschelling in moeilijk heden raakten en naar zee afdreven, met de. Roode Krnisvlet in veiligheid te brengen. Het was echter op het strand zó druk dat redder en geredden elkaar uit het oog verloren en geen kennis met elkaar hebben kunnen ma ken. Ondanks de eb en de zware rollers was het tweetal, een heer en een da me, ver in zee gegaan. Toen de bad meester ontdekte, dat zij ondanks pogingen het land te bereiken, naar zee afdreven sloeg hij alarm. De Roode Kruisvlet werd in het water gebracht en schipper Mathe Rijff nam het roer. Door de zware branding miste de vlet bij de eerste poging de zwemmers op tien meter. Een werpboei met een lijn bracht echter uitkomst, doch door twee overslaande zeetjes wer den twee van de drie opvarenden van de vlet overboord geslagen. Zij wisten echter weer op het vaartuig te komen. Pogingen om, met de geredden op sleeptouw, het land te bereiken lie pen op niets uit. Geoefende zwem mers probeerden van het strand af met een lijn naar de vlet te zwem men, doch tweemaal brak de lijn De derde maal ging het goed en met de trekkracht van véle handen, werd de vlet op het strand gezet. In het gewoel van de vele badgasten kreeg de schipper echter geen kans het ge redde tweetal de hand te drukken (Van onze Haagse redactie) Prof. dr. J. E. de Quay, die naast mi nister-president, pok minister van Al gemene Zaken is, is bij Koninklijk Be sluit benoemd tot minister van De fensie a.i. Dit is geschied in verband met het ontslag van de heer S. J. van den Bergh als minister van Defensie. Prof. De Quay blijft minister van De fensie ai, tot in de vacature zal zijn voorzien. IN de luchtdrukverdeling komt weinig verandering. Ten zuid westen van Ierland handhaaft zich een hogedrukgebied en aan de noord- westfiank daarvan koersen enkele storingen in de richting van Scandi navië. Wel is de baan van de storin gen, die van tijd tot tijd veel bewol king veroorzaken, wat zuidelijker geworden. De matige wind handhaaft zich in de westhoek en de tempera turen in de van de Noordzee aange voerde lucht bereiken waarden, die vrijwel normaal zijn voor de tijd van het jaar. Regen van enige betekenis is niet te verwachten. Meer naar het Tuiden, in Frankrijk en ook in Duits land, is het weer zonniger en iets warmer. f.. -

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1