Washington: propaganda van communisten bij personenvervoer fieisbureauhouder op onderduikadres gepakt over oceaan Jac. Rustige overleden GLAZENWASSER (22) GRIJPT OVERVALLER fü Britse rechter liet twee dief jes pak slaag geven J. Onvergelijkbare grootheden SCHERPE BESCHULDIGINGEN TEGEN V.S. Opnieuw watersnood Aandeel daalde en houdt hem stevig vast D in Oostenrijk D Overdreven Geen romance tussen koning Boudewijn en Marie-Thérèse? Dertig aangiften van oplichting Temperaturen weer PANAM boekte grootste winst Belg slaat bediende in fotozaak neer BRITSE REGERING WIL WAARNEMERS VAN V.N. STUREN DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1959 Directeur: H DE RUIG ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4371 Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT tN Het ministerie van Buitenlandse Zaken van Rood-China eist, dat ook alle Amerikaanse wapens en munitie uit Laos worden weg gehaald en dat de basissen van de V.S. in het land verdwijnen. In Washington noemde een officiële regeringswoordvoerder de verklaring van Rood-China „propaganda". Franse prinses naar huis In het transatlantisch personenvervoer door de lucht heeft de K.L.M. de eerste drie maanden van dit jaar de zesde plaats bezet. In dat tijdvak vlogen 190.895 passagiers over de Noordatlantische Oceaan. Dat is twintig procent meer dan in het eerste kwartaal van 1958. Het aandeel van de K.L.M. in dit vervoer daalde echter van 7,4 tot 6,8 procent. Vijf jaar geleden nam de K.L.M. 8,6 procent van het aantal luchtreizigers tussen Amerika en Europa voor haar rekening. houdt nu een schilderfeest met Straalvliegtuig Staat van beleg in Bolivia In auto f S -88^ «i'L Botte Klam: »«-Gravwihajfe: Dordrecht: Schiedam: (6 1.) Witte de Withst raat 2{j 'l'elot ii57üo Postbus 1112 Postgiro No. 124319 tvlachtendienst abonnementen itt.il!)19 30 uur ^dierdags 17^ 8 uur. Telefoon 113700. HuygcnsplPin Telefoon I834S7 (3 lllnen) Postbus 1001 Postgiro No. 424867 Klachten dienst: 18.30—19.30 - Telefoon 362360 Souiweg 132 - Telei. 4570. Thomas a Kempisstraat 6a - relet. 63451. Abonnementsprijs 61 cent per week. 12.63 per maand t 7 9(1 per kwartaal. Losse nummers 15 cent. Verschijnt dagelijS (Geldig tot vrijdagavond) WARM WEER Warm weer met zonnige perioden en plaatselijk een regen- of onweersbui. Matige lot vrij krachtige wind tussen zuid en oost. Morgen: Zon op: 5.20 Maan op: 16.54 onder: 20.08 onder: 0.55 E vraag naar de wenselijkheid van materiële steun van over heidswege voor de bouw van kerken is de laatste jaren actueel. Na de ver schijning van het rapport van de com missie-Sassen zijn tal van beschou wingen, zowel pro als contra, ver schenen. Intussen ^bben tal van ge meentebesturen, zonder zich al te veel met principiële beschouwingen bezig te houden, besloten steun uit de gemeentekas ten behoeve van kerk bouw te verlenen. In de discussie over het vraagstuk komt telkens ook een tweede vraag aan de orde en wel deze, of hot begin sel van rechtsgelijkheid tussen de bur gers niet eist, dat bezinningscentra van het Humanistisch Verbond op de zelfde basis en in dezelfde wettelijke regeling voor overheidssteun in aan merking moeten komen. Met name uit de socialistische kring is voor zulk een „rechtsgelijkheid" gepleit. China eist vertrek van Amerikanen uit Laos Noodweer in Oostenrijk heeft woensdag aan twee mensen het leven gekost. Zij werden door de bliksem getroffen. Door de zware regenval hebben zich in geheel Oostenrijk nieu we overstromingen voorgedaan. Het water van de Salzach, een zijrivier van de Inn, is sterk gestegen. Op sommi punten van Salzburg heeft het leger ingegrepen en honderden mensen ge evacueerd. E burgemeester van Rotterdam mr. G. E. van Walsum, heelt in een nota aan de gemeenteraad d.d 24 september 1957 opgemerkt, dat als men stelt, dat de overheid de behulp zame hand moet bieden om een ont plooiing van het godsdienstige leven te bevorderen, onvermijdelijk de vraag zich opdringt, of het dan niet een els van recht en billijkheid is die groepèn van ons volk, die niet tot een kerk willen behoren, op overeenkom stige wijze tegemoet te treden ten aan zien van hun geestelijk leven. In het debat over deze nota kwam de socialistische woordvoerder met de nadrukkelijke verklaring, da', volgens zijn fractie zonder enige uitzondering een regeling betreffende het verlenen van subsidie voor kerken en bezin- ningsgebouwen gelijkelijk zowel het een als het ander zal moeten omvat ten. Zijn argument daarbij was: „Het kan niet op de weg van de overheid liggen af te wegen het waarheidsge halte van de overtuiging, die in het ene of in het andere gebouw wordt gediend." De AIR.-woordvoerder, de heer J. Wilschut, verklaarde toen dat er zij nerzijds onoverkomelijke bezwaren bestonden tegon het in één verband noemen van kerken en bezinningsge- bouwen. „De kerken nemen een unie ke positie in in het Nederlandse volks leven. De kerken houden openbare eredienst, d.w.z. eredienst aan de Al lerhoogste en als zodanig kan geen enkele vereniging van mij verlangen, dat ik haar in één verband, in één adem met de kerk ga noemen." Burgemeester Van Walsum meende een iussenstandpunt te kunnen Inne men. Hij merkte op: „Men kan het wezensverschil tussen de kerken ener zijds en de bezinningsorganisaties an derzijds ten volle erkennen en toch tot de conclusie komen, dat het een eis yao rechtvaardigheid is om hen ge lijkelijk te behandelen. Dat gelijkelijk behandelen betekent, niet, dat dat in een zelfde subsidieregeling moet. Dat kan heel goed in een afzonderlijke re geling Tot een beslissing is het in de Rot terdamse raad nog steeds niet geko men. De kwestie werd^ commissoriaal gemaakt. |N het onlangs door de dr. Wiardi l Beckmanstichting gepubliceerde rapport over de subsidiëring van kerk bouw wordt ook de vraag besproken van de gelijkstelling van kerken met „bezinningscentra". Het rapport komt te dien aanzien tot dezelfde conclusie als de socialisti sche woordvoerder in de Rotterdam se gemeenteraad. Ten behoeve van kerkbouw en van centra voor „gees telijke organisaties op niet-godsdien stige grondslag" wordt gepleit voor een regeling op gelijke voorwaarden en in één wet, omdat het in strijd met het wezen der overheid zou zijn, in dien zijzelf t.a.v. de godsdienstige waarheidsvraag een standpunt zou in nemen. De overheid mag niet discri minerend optreden b.v. tegenover een organisatie als het Humanistisch Ver bond. Het is tegen dit standpunt, dat ds. E- H. Landsman in „Hervormd Ne derland" opponeert. Hij vraagt zich af of de W.B.-stichting niet tc ver gaat als ze uit het beginsel van de rechts gelijkheid de conclusie trekt, dat ker ken en bezinningscentra onder één ti tel zouden moeten worden gesubsi dieerd, als waren zij anders dan for meel vergelijkbare grootheden. Hij schrijft dan verder: „Ook een overheid, die „als zoda nig" niet kiest voor een bepaalde godsdienstige waarheid", behoeft zich nog niet onwetend te verklaren als het erom gaat een onderscheid te maken tussen de openbare eredienst 'b een kerkgebouw en een bezinnings- samenkomst in de een of andere zaal. /"COMMUNISTISCH China heeft gisteren het vertrek van al het Amerikaanse militaire personeel uit Laos geëist. Radio-Peking maakte bekend dat de Chinese communisten de activiteiten van de Verenigde Staten in Laos als „een bedreiging van eigen veiligheid'' beschouwen en zich er krachtig tegen zullen verzetten. Radio-Peking formuleerde de Chi nese eisen in zeer krasse taai, die deed denken aan de woorden van Peking ten tijde van de communistisch-Chi- nese interventie in Korea in 1950. Inmiddels legt de Britse regering de laatste hand aan een „constructief voorstel", zoals het ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen het noemde, om een eind te maken aan de gevechten tussen de regeringstroe pen en de communistische opstande lingen in Laos. Engeland zal waar schijnlijk voorstellen zo spoedig mo gelijk waarnemers van de Verenigde Naties naar Laos te zenden. Premier Pham-Van-Dong van communistisch Noord-Vietnam heeft op Indonesië, Cambodja en Birma een beroep gedaan hun invloed te gebruiken, opdat de internationale commissie voor toezicht op Laos spoedig weer actief optreedt. De commissie die bij de overeen komst van Genève werd ingesteld is het vorig jaar opgehouden te functio neren. De regering van Laos verzet zich tegen de terugkeer ervan omdat deze maatregel een aantasting zou be tekenen van dc soevereiniteit van het land. Gisteren is officieel in Vientiane, de hoofdstad van Laos, meegedeeld, dat het getal van de rebellen die het land zijn binnengekomen, in de paniek van de eerste dagen overdreven is. In sommige Londense kranten wordt de strijd tot nu toe gezien als een schertsoorlog. Er zijn immers aanwij zingen, dat de grenstroepen van Laos, die verrast werden, zich bij het begin van de vijandelijkheden zo haastig heb ben teruggetrokken, dat de regering om haar gezicht te redden de sterkte van de opstandelingen heeft overdre ven. Blijkbaar is er de laatste tien dagen niet gevochten. In Washington werd meegedeeld, dat cr ongeveer tachtig Amerikaanse mi litaire adviseurs in Laos zijn. Ook is er een Amerikaanse adviescommissie, die samen met de Fransen het leger van Laos opleidt. Laos heeft een leger van 25.000 man op de been, waarvan de kosten in feite geheel door Amerika worden gedra gen, omdat Laos het zelf niet kan be talen. President Eisenhower heeft ver klaard, dat hij de situatie in Laos met Sowjct-premicr Chroestsjew zal be spreken. wanneer deze de volgende maand naar Washington komt. In kringen van de hofhouding van koning Boudewijn van België is ver nomen dat prinses Marie-Thérèse van Bourbon-Parma de Riviera heeft ver laten als gevolg van berichten over een romance met de Belgische vorst. Zij zou naar het kasteel van de.Bourbon- Parma's in Midden-Frankrijk zijn teruggekeerd. Koning Boudewijn verblijft in de villa van zijn zuster prinses Josephine Charlotte van Luxemburg in Bormes. les-Mimosas, Inmiddels schrijft het Brusselse dagblad De Nieuwe Gids dat er geen sprake is van een idylle tussen koning Boudewijn en prinses Marie-Thérèse. Het blad schrijft van „vooraanstaan de zegslieden" te hebben vernomen, dat de „toekomstige koningin" zeker geen lid van het geslacht Bourbon- Parma zal zijn. De Nieuwe Gids zegt, dat de familie Bourbon-Parma op zeer spectaculaire wijze reclame heeft ge maakt voor haar huwbare dochter, maar dat het Belgische koninklijke hof te Laeken juist niets voor deze manier van doen voelt. De voortvluchtige exploitant van de chaietdlenst „Austria", de 39-jarige J. van D. uit Uithoorn, is gistermiddag te Haarlem aangehouden. HO verbleef na zijn terugkeer uit Oostenrijk twee da gen en twee nachten op een onder duikadres te Hillegom. Nadat hem daar de grond te heet onder de voeten was geworden, vertrok hij naar Haarlem, waar hij, eveneens op een onderduik adres, werd gearresteerd door dé groepscommandant der Rijkspolitie te Uithoorn en de adjudant van de dis trictsrecherche te Amsterdam, ia sa menwerking met de recherche van Haarlem. Van D. werd overgebracht naar Uithoorn en ingesloten op het politiebureau aldaar. IIIIIHHllHllllllllillinilHlinillimilllHIIltlllllllHIllHIlllllllHtl EEN aantal storingen, hebben dé afgelopen 24 uur iri verschillen de delen, van Europa vrij veel regen gebracht. De zwaarste neerslag veroorzaakte een storing, die van Noord-Italië naar de Balkan trok. In Zuidoost- Duitsland en Noordwest-Oostenrijk viel plaatselijk 100 tot 120 mm in 24 uur tijds. Langs de scheidingslijn tussen de warme lucht in Noord- en Oost- Europa en de minder warme boven West-Europa viel vooral in Zuid- Scandinavië veel regen. Een storing boven het Kanaal gaf aanleiding tot uitgebreide regenval in Zuidwest- Engeland er. West-Frankrijk. Het regengebied van deze storing verplaatste zich langzaam in de richting van ons land, maar het nam tegelijkertijd- snel in betekenis af Ten zuidwesten van Ierland, is in tussen een nieuwe en zeer actieve depressie verschenen, die in noord oostelijke richting koerst. Onder in vloed van déze depressie neemt de wind in onze streken toe uit zuid oostelijke richting waardoor gelei delijk warmere lucht uit Midden- Europa naar ons land terugstroomt Het regengebied van de nieuwe de pressie zal. het land morgen waar schijnlijk: nog niet bereiken, maar wel neemt de kans op eën regen- of onweersbui weer toe in verband met de ontwikkeling van randstonngen boven Frankrijk- P REM IER NKROEMAH van Ghana en prins Philip van Engeland lachen om een grapje van de Britse prins over de wandelstok van de Afrikaanse leider. Prinses Anne .heeft kennelijk veel plezier in de vrolijkheidNKroemah brengt pp het ogenblik een bezoelc aan. het Brffs* vorstelijk paar. in verband met het "feit, dat koningin Elizabeth haar voorgenomen reis naar Ghana heeft moeten afzeggen, nu zij in ver wachting is. Advertentie) S1KKENS-TJALLEMA PROBUKTEff vraag gratis boekje 'gezelligheid door kleur' De maatschappij, die dit jaar de grootste vooruitgang heeft gemaakt, is de Fan American World Airways. Door het inzetten van Boeing-straalvliegtui- gen steeg het percentage van deze Amerikaanse maatschappij aanmerke lijk: van 26,4 procent tot 32,3 procent. De Britse maatschappij BOAC, die met Comet-straalvliegtuigen is gaan vliegen over de oceaan, wist met 13,6 procent op de tweede plaats te komen. Daarmee werd de Amerikaanse maatschappij TWA naar de derde plaats verdrongen. Haar percentage daalde van 15,2 tot 11 procent. De Scandinavische SAS stond vorig jaar met 9,8 procent o.p de vierde plaats, maar belandde nu met 7 pro cent op de vijfde plaats. De Air France, welker percentage daalde van 8,6 tot 8,4, kwam op de derde plaats. Uit deze cijfers, die alleen betrek king hebben op passagiers en niet op vracht, blijkt duidelijk dat het lucht- reizend publiek een sterke voorkeur heeft voor bet straalvliegtuig, dat snel ler is. Bovendien is het een nieuwe sensatie om met zo'n toestel te vlie gen, De Pan American World Airways zal in oktober een dienst van Schip holLondenNew York met de Boeing 707 openen. De KLM, die in 1946 de eerste Europese maatschappij was, die op Amerika ging vliegen, zal volgend jaar het DC-8-stxaalvliegtuig op haar transatlantische dienst inzetten. Van de 190.895 mensen, die dit eerste kwartaal over de Atlantische Oceaan vlogen, koos het. grootste dge! voor de goedkoopste economy klasse, nl. 123.480 passagiers. Eerste klasse vlogen, aldus het Amerikaanse luchtvaarttijdschrift „Air Travel", 51.804 personen en toe ristenklasse 15.611. Het zal ongetwijfeld niet lang meer duren of de toeristenklasse is op de Noordatlantische route geheel verdwe nen. Men vliegt of zo goedkoop moge lijk, of duur. Voor de tussenkeuze voelt het publiek niet. lllillllllilllillliHlilllHimiillllllililllllllllllllillillilllllllliliilll (Van een onzer verslaggevers) In de ouderdom van bijna 69 jaar Is vanmorgen in zijn woning aan de Prins Hendriklaan te Amsterdam over leden, de heer Jac. Rustige, oud-wet houder van de hoofdstad en sinds 1950 lid van de Ged. Staten van Noord- Holland. De heer Rustige is in het poli tieke leven van Amsterdam en later in dat van de provincie een zeer karak teristieke figuur geweest, die zich grote verdiensten verwierf als wethouder vna de Bedrijven en van Financiën, welke beide portefeuilles in de voor oorlogse jaren nog niet gescheiden waren. De heer Rustige- is overleden aan angina pectoris, die zij ngezondheid- al geruime tijd ondermijnde. De elfde september 1890: werd de heer Rustige in Haarlem geboren. Later verlegde hij zijn domicilie van de pro vinciale naar Amsterdam, waar'de Christelijk Historischen hem op 37- jarige leeftijd in het bestuur, der'stad brachten als opvolger van generaal A. R. Ophorst. In september 1933 koos de <32 pagina's in kleuren) bij postbus 2 - Leiden. die „aartde In Bolivia is woensdag de staat van beleg afgekondigd. De maatregel is genomen wegens ondermijnende acti viteit van de oppositie en houdt ver band met de staking bij het onderwijs, is. (Advertentie kanders geestelijk leven willen opbou wen. Voorts merkt ds. Landsman op: „We kunnen ons ook indenken, dat de overheid, het algemeen belang daar van inziende, het H.V. helpt bij de bouw van een „centrum" voor zijn sa menkomsten. daar waar daaraan in de brede kring van zijn geestverwan ten behoefte blijkt te bestaan. Maai dan moet dc overheid weten dat zij iets totaal andersoortigs aan het doe- is, dan de subsidiëring van kerk bouw". Wij menen er goed aan te doen de ze opmerkingen van ds. Landsman ook ter kennis van onze lezers te bren- belegd door een groep mensen, die ei- gen. Een 18-jarige Belg, die gistermiddag in een opticiens- en fotozaak aan de Mauritsweg te Rotterdam de winkel bediende neersloeg met de bedoeling er met de kas vandoor te gaan, kon onmiddellijk gegrepen worden, dank zij het doortastende optreden van een 22-jarige glazenwasser, de heer J. C van Hees uit Rotterdam. De heer Van- Hees passeerde de zaak van de fa. Jos Hartog juist toen de 41-jarige winkelbediende N. Stolk uit Schiedam door de Belg met een stuk ijzer van dertig bij drie centi meter tegen het hoofd werd gesla gen en gewond op de grond viel. De glazenwasser aarzelde geen ogen blik, stoof de winkel in en greep de jongeman in de kraag. Een tweede voorbijganger, die ver baasd de glazenwasser naar binnen had zien schieten, stormde hem achterna. „Haal de politie", schreeuwde de glazenwasser. De ander bedacht zich geen ogenblik en rende de zaak weer uit. Een passerende auto werd aan gehouden en met de meeste spoed reed de bestuurder naar het politiebureau aan de Westersingel. Het geluk was met hen, want juist kwam een agent naar buiten gestapt om zijn dienst te beginnen. Een enkel woord was genoeg en toen was men al weer onderweg naar de winkel. NIET alleen in Nederland is het ge vaarlijk om in deze dagen een brandend peukje in bos of heide weg te gooien. In de Amerikaanse staat Cali- fornië hebben onnadenkende men sen al vele hectaren bos in vlammen Jien opgaan. Dezer dagen woedde weer zo'n felle bosbrand bij het plaats je Ukiah. Deze luchtfoto Iaat zien welke gevolgen zo'n klein peukje kan hebbuk Daar aangekomen, bleek de glazen wasser de Belg nog stevig vast te heb ben. De agent nam zijn taak over en spoedig zat de man achter slot en gren del. De winkelbediende is ter behande ling in het ziekenhuis opgenomen. De Belg, de gedeserteerde militair V. van den B. uit Antwerpen, bleek in finan ciële moeilijkheden te verkeren. De overvaller-in-spé was in de loop van de middag in de winkel gekomen en had een filmpje gekocht. Hij toon de zich toen ook geïnteresseerd in een belichtingsmeter maar zou later terug komen om die te kopen. Dit gebeurde tegen vijf uur. Toen de heer Stolk zi<;h bukte om de meter te pakken, kreeg hij een klap met het stuk ijzer. Jac. Rustige Raad hem tot wethouder en in deze functie heeft hij zijn bestuurscapaci- teiten getoond; speciaal zijn wethou derschap aan. Financiën mag met ere worden genoemd. In nauwe samenwerking met burge meester dr. W, de Vlugt, in wiens vriendschap hij zich steeds mocht ver heugen, heeft hij de belangen der hoofdstad op uitstekendz wijze behar- tïgd. Na de bevrijding kwam de heer Rus tige opnieuw in het bestuur der hoofd stad. Hij trad op als voorzitter der Protestants-Christelijke raadsfractie en onder zijn leiding werkten C.H. cn A.R. op voortreffelijke wijze samen. Ook in deze periode laadden de belan gen der gemeente Amsterdam zijn. grote aandacht. In juli 1950 werd de heer Rustige tot lid van het college van Gedepu teerde Staten gekozen, waar deze fi nanciële expert, oud-procuratiehouder bij de Rotterdamsche Bank, speciaal met de zorg voor de openbare gézondr heidszorg werd belast. Andere functie die hij heeft, bekleed zijn commissaris van de Friesch-Gro-1' ningsche Hypotheekbank en gehele-) geerd commissaris van de Nederland- sche Maatschappij van Volkshuisves ting, Hij was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. J)E Britse dokwerker Tom Sambrook gaf dinsdag zijn zoontje Brian vier stevige klappen voor een welbekend lichaamsdeel. Nu gebeurt het dagelijks, dat zoontjes van hun vaders voor de broek krijgen maar het bijzondere van de klappen ran vader Sambrook zvas. dat zij bevolen waren door een Londense rechter. Brian (11) had, samen met zijn zeventienjarige neefje Seamus Satelle gestolen. De rechter, mr. Reginald Seaton, vond het een ernstige zaak, ,Jk zou jullie naar een opvoedingsgesticht kunnen sturen," zei hij. Dat was echter maar om de jongens de ernst van de situatie te laten inzien want even later hoorden Brian en Seamus de rechter tegen de heer Sambrook zeggen: „Ik vind, dat u de oudste jongen zes en uw zoontje vier flinke klappen moet geven. Dat is het beste in dit geval, dat hebben zij het hardst nodig. Kunt u eti wilt u de straf uitvoeren De teel wat verbaasde Sambrook knikte instemmend. „Ik kan het en ik zal het doen/' zei hij tegen de rechter Thuisgekomen voegde de 32-jarige dokwerker de daad bij het woord en deelde hij de twee jongens in de huiskamer de bevolen slagen toe De jongens onderpingen hun straf als echte mannen zij gaven geen kik'. ,,Ik vind, dat ik dit echt verdiend had. Ik mag die rechter wel. Het is een aardige oude man," zei Brian na afloop. „Ik houd er niet van mn jongen te slaan, maar ditmaal had hü het er wel naar aem.aa.kt" aldus executeur Sambrook,

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1