Brokken maken Valleibewoners door water bedreigd Acht doden in Montana Kortere diensttijd is JOEGOSLAYEN OP YPENBURG Berg schoof vallei wegen verdwenen mogen Chroestsjew waarschuwt generaal de Gaulle België verkort diensttijd tot éien jaar Prinses Soraya vond 9t te koud in Noordwijk f, m m 1 - NATUURRAMP RONDOM STILLE OCEAAN COMMISSIE ADVISEERT: KAMPEERDERS IN NOOD BU MADISON-RIVIER 1 Rapport uit de lucht VER. STATEN kockv mount state» Voorstel: twee tot1 vier maanden vermindering Ongeregeldheden op Dordtse coaster Sultan van Djokja voorzitter waaldhondcommissie li In min istersvacature ap Antillen voorzien Voorwaarden VS zullen invoerrecht op fietsen niet verhogen DUITSE STEUN VOOR FRANSE A-BOM JJEZE exclusief voor Trouw gemaakte foto toont eeif van de 78 straaljagers op het vlieg veld Ypenburg bij Den Haag, die bestemd zijn voor Tito's lucht macht. Water uit Amsterdam voor Gibraltar u WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1959 Directeur: H, DE RUIG ZEVENTIENDE JAARGANG N©.4376 Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT TN het gebied van de Stille Oceaan heeft zich gisteren een serie zware aardschokken en zeebevingen voorgedaan. De bevingen, waarvan het epicentrum op de Britse Salomons-eilanden in de Stille Oceaan lag, hebben in de Noordamerikaanse sta?.t Montana een kri tieke situatie doen ontstaan doordat de grote Hebgen-dam, tegen over het Amerikaanse Nationale Park Yellowstone is gaan scheuren. Indien deze 27 meter hoge en tientallen meters dikke dam zou be zwijken, zal het water uit het geweldige stuwmeer de vallei van de rivier de Ma.dison binnenstromen. Honderden mensen in de bedreig de streek hebben aanzegging gekregen zich gereed te houden voor onmiddellijk vertrek. Helikopters en kleine vliegtuigen zijn al be gonnen zieken en gewonden weg te halen. In het gebied van het Yellowstone Park zijn tot nu toe acht perso nen als gevolg van de natuurramp om het leven gekomen. Aanhou dende regen en laaghangende wolken bemoeilijken het reddings werk. Men vreest dat het aantal slachtoffers nog zal stijgen. De bevingen hebben ook een deel van Chili geteisterd. In de Zuïd- chileense provincie is een hele rivier van de landkaart verdwenen. Vannacht zijn in Montana opnieuw bevingen gevoeld. Zij waren echter ditmaai van lichte aard. (Van onze parlementaire redacteur) T \E departementale commissie rJ Werkelijke Diensttijd Dienst plichtigen is gereedgekomen met haar onderzoek naar de mogelijk heden in ons land de dienstplicht (thans 18 maanden) te verkorten. Men is tot de conclusie gekomen dat mits aan zekere voorwaar den wordt voldaan verkorting van de werkelijke diensttijd met enige maanden mogelijk is. Deze vliegtuigen, die ver van de ogen van nieuwsgierige toe schouwers gehouden worden en waarover men in Den Haa zwijgt, vliegen op het ogenblik regelmatig hoog boven Neder land. Aan de stuurknuppels zit ten dan communistische Joego slavische piloten, die overigens «een uniform Lsmcrerkostuum dragen, De straaljagers van het type Sabre - zijn beschilderd met de kleuren en tekens van de Joego slavische luchtmacht. Op de foto is duideliik de rode ster op de romp te zien. mi li', f iï 'Iff 'II* Pi: Md 'lil i-i ■i7% jtotterdaau Witte de WltMtllt SS - Telef. 115700 Ifi LV "fa Portflro No. ««1». KJitahlüïdfcrw» ai9oanem«nt«o 18.3019 ja uur Zaterdag. 17- 8 uur. Tekf«>niL3700. S^SÜum^S? K." TtieJooo !«3«7 (3 HJnen). Partbu» 1001 Postgiro No. 411887. Kucfttendtenst; 18.301830 Telefoon 362560 Spulwef 133 Teie*. «870. Thomas s Kempisstraal Sa Telef. 65431. Aboravemeatsprlla 61 cent par week, f 2.05 per maand, 7.90 per InrartMl. ïawte nummers IS cent. VeMtWjÏÏ d^euftut ■MOmetlutn Derdrrcit; Schiedam: (Geldig tot donderdagavond) WARM Droog, zonnig en warm weer. Zwakke tot matige oostelijke wind. Morgen: zon op: 5.30 maan op: 20.34 onder: 19.56 onder: 7.46 IN zijn jaarlijkse rede ter gele genheid van de Onafhankelijk heidsdag van Indonesië (17 augustus) heeft president Soekarno een nieuw dreigement aan het adres van Neder land laten horen. Hij waarschuwde, dat indien Ne derland in de kwestie Nieuw-Guinea halsstarrig aan zijn standpunt blijft vasthouden, er „aan de geschiedenis van al het Nederlandse kapitaal, met inbegrip van dat in de gemengde be drijven, op Indonesische bodem een einde zal komen." In zijn. boodschap heeft de presi dent ook het een en ander gezegd over ,de rol van het nlet-Nederlandse kapi taal in Indonesië: „Dit zal 2ich moe ten houden aan de eisen, die de repu bliek heeft gesteld en geen negatieve rol mogen spelen." „Als het nlet-Nederlandse, buiten landse kapitaal economische sabota ge pleegt c' illegaal steun verleent aan de contrarevolutie, dan moet men niet verrast zijn als het Indonesische volk dat kapitaal op d zelfde wijze be handelt als het Nederlandse kapitaal,' aldus Soekarno. DE laatste jaren zijn wij aan heel wat gewend geraakt van Indone sische zijde. Als gevolg van de systematisch ge voerde haatcampagne werden aange gane overeenkomsten door Indonesië geschonden. Nederlandse bezittingen werden genaast zonder dat een rede lijke schadevergoeding verzekerd was. Vrijwel aUe Nederlanders wer den uit bet land verdreven. Al het internationale, volkenrechte lijke onrecht Nederland aangedaan ligt nog zo vlak achter ons, dat het nieuwe dreigement van de Indonesi sche president hier te lande nauwe lijks Indruk vermag te maken- Dreigementen en intimidatie beho ren nu eenmaal tot het gebruikelijke arsenaal van de Indonesische leider die zulks nodig heeft om binnenlandse spanningen naar buiten af te reage ren. De Indonesiër in de dessa lijdt honger en in het binnenland bestaat schreeuwend gebrek aan textiel. Men behoeft er niet aan te twijfelen dat eventueel nieuwe maatregelen te gen Nederlandse belangen in Indone sië wederom een boemerangeffect zuilen krijgen. ALS de Indonesische president zijn nieuwe dreigement ten uitvoer brengt, zullen ook de zgn. gemengde bedrijven, waarin dus behalve Neder lands ook ander buitenlands westers kapitaal is geïnvesteerd, worden aan gepakt. In dat geval zal een nieuwe Jag worden toegebracht aan het interna tionale crediet van Indonesië. Finan cMte vergeten niet gauw dat anderen onrecht is aangedaan. Verwacht mag worden, dat dan elke animo om nog iets in Indonesië te ondernemen, in de westerse landen tot nihil zal worden gereduceerd. Brokken maken is «een kunst. Pre sident Soekarno kon dat langzamer hand weten. Zolang bij hem de oude wrokgevoelens blijven overheersen en beter inzicht niet baan breekt, zal. het in Indonesië bergafwaarts blijven gaan. Wie werkelijk bouwen wil en zijn land waarachtig dienen, mijdt het zelf- verterend vuur van de haat. Stuwdam in Ver. Staten barst bij aardschok 13-ij landsbesluit van de Nederlandse Arstillen is aan mr. S. VV. v. d. Meer eeicvol ontslag verleend als minister van Justitie. Als nieuwe minister Is de voormalige voorzitter van de Antil liaanse staten, de heer R. 3. Isa be- ed igd. De heer Van der Meer had zijn ont- shag aangeboden om na vijftien jaar aertieve deelneming aan de Antilliaanse politiek aandacht te kunnen gaan wij- dffn aan zijn persoonlijke aangelegen heden. Vele mensen werden volkomen ver rast door de schokken. Zo werden drie mensen door neerstortende rotswanden bedolven. Een employé van een radio station zag twee mensen voor zijn ogen verdwijnen in een scheur. Vele toeristen braken bon bezoek aan het Yellowstone park na de aardschokken hals over kop af. Een ooggetuige uit Billings in Man tana verklaarde, dat hij het water van een rustig riviertje had zien opstu wen tot wel vier meter. Ook au dere Amerikaanse staten hebben de schokken gevoeld. De aardverschuiving heeft enige tel tometers stroomafwaarts van de dam éen zestig lot negentig meter hoge rug in de rivier de Madison geworpen. De aardschokken hebben het 55 km lange stuwmeer schuin getrok ken. De noordelijke oever is enkele meters gezakt en de zuidelijke oever is evenveel gestegen. Uit de noorde lijke oever loopt nu verder een ge weldige spleet helemaal door naar West Yellowstone. Een kampeerterrein in de Madi sonvallei is geheel bedolven door de aardverschuiving. Uit de lucht kon men nog wrakstukken van tenten en caravans zien. De voor het reddingswerk belang rijke grote verkeersweg U.S. Highway 237 is op tal van plaatsen gespleten eit voor grote auto's onbegaanbaar. Ook liggen er op de wegen rotsblokken zo groot als auto's In het Yellowstone-park is een groot aantal wegen door de ontstane scheu ren in de aardbodem onbegaanbaar, Er wordt geen melding gemaakt van schade aan de „Old faithful" en andere beroemde geisers in het park. Voor het laatst is het park in 1924 door een aardbeving getroffen. De zeshonderd inwoners van bet dorpje Ennis, dat groot gevaar loopt als de dam het zou begeven, hebben nagenoeg allen hun woningen verla ten. De politie houdt de wacht om plundering te voorkomen. Volgens Het onderstaande verhaal Is voor Asso ciated Press geschreven door Demar Taylor, een veefokker die van de autoriteiten opdracht kreeg met zijn vliegtuig op te stijgen om een rap port op te stellen over de gevol gen van de aardbeving voor de dam in de Madlson-rivier en de omgeving «Het is verschrikkelijk. U kunt niet beseffen wat hier gebeurd is. De val lei achter de stuwdam is opgevuld door het gebergte. De grote ver keersweg in de vallei is misschien wel voor anderhalve km onder het gebergte verdwenen. De rivier is verdwenen en daarboven begint zich een nieuw meer te vormen. Kampeerders langs beide oevers van de rivier tussen de bergverschui- ving en de dam staan in groepjes op hoge punten bijeen, terwijl zij met witte vlaggen zwaaien naar over vliegende vliegtuigen. »Op alle onbeschadigde delen van de grote verkeersweg zie je S.O.S, staan. Vele kampeerders zitten lelijk *n de knel. „De stuwdam is er slecht aan toe, maar hij houdt nog aardig stand. Er stroomt modderig water door de dam, waaruit blijkt dat er barsten in zitten en hij kan elk ogenblik be zwijken. waardoor de mensen die be neden de dam niet weg kunnen ko men in groot gevaar len gaan verkeren. „De verkeersweg langs de oostelijke oever van het stuwmeer is misschien wei over acht I tien km stuk en is op verschillende punten in het meer gegleden. „Ongeveer halverwege de berghelling Is een duidelijk waarneembare spleet ontstaan die dwars door het gebergte oostelijk van het meer wegloopt. „Het gehele gebergte is verscheidene kilometers het meer ingeschoven. „De dam scheen het nog te houden. De overloop van het water was nor maal met uitzondering van de lek ken. Wfj konden zien dat de dam ge ïnspecteerd werd. Een 30 40 men sen stonden boven op de dam. „Zij hadden boven op de stuwdam de woorden „S.O.S.-O.K." geschreven. Ik maakte daaruit op, dat bij hun inspectie gebleken was dat de dam het althans voorlopig nog wel zal hemden. „Uit het gezwaai met witte vlaggen leidde ik af dat er gewonden zijn. Er zijn veel aardverschuivingen geweest waar mensen kampeerden. FALLS •BUTTt Co If O d O COLORAOC •SPOlMCl •CVCOLO ERQDt Nieuw Mexico EL *A50 T 9 I« 4 l - pfS De commissie, die werd ingesteld door dc oud-minister van Oorlog, Ir. C. Staf, stond onder leiding van It.-gen. b.d. H. F. M. van Voorst tofc Voorst. Dezer dagen zal het rapport aan Staats secretaris Cahneyer worden overhan digd. Het gebied in het westen van Ver. Staten dat door de aardschokken is getroffen. De Hebgen-stuwdam ligt tegenover Yellowstone-park (op het kaartje gearceerd). Het nationale park zelf is eveneens getroffen. sommigen komen er nog steeds rots blokken naar beneden. Omtrent de schade op de Salomons eilanden is door de moeilijke en spaar zame verbindingen weinig bekend, maar men neemt aan dat deze gering is. De Amerikaanse tariefcommissie heeft president Eisenhower geadvi seerd niet opnieuw te laten onderzoe ken of de V.S. de invoerrechten op rijwielen moeten verhogen. Als gevolg van dit advies zullen de invoerrechten niet verder worden ver hoogd. De commissie deelt mee dat het aan tal uit Nederland en België ingevoerde rijwielen in 1958 ten opzichte van 1957 meer is toegenomen dan de invoer uit andere landen. gelse blad dat over deze samenwerking berichtte. In Bonn en Parijs werd for meel ontkend dat van dergelijke samenwerking sprake was. Aanvankelijk wilde het blad de Westduitse uitnodiging slechts aanne men wanneer ook de Franse regering twee journalisten wilde uitnodigen voor een bezoek aan de proefterreinen in de Sahara. Tot op heden is een der gelijke uitnodiging niet gekomen. Ketelbinkie Lt heimwee over relin Premier Chroestsjew heeft generaalt de Gaulle gewaarschuwd dat hij een ge vaarlijke politiek volgt, door nauw samen te werken met West-Duitsland; en atoomwapens te vervaardigen, aldusj is van goed ingelichte zijde in Parijs) vernomen. De waarschuwing werd gedaan ii» een persoonlijke brief van de Russi-» sche premier aan de Gaulle, die tij-* dens het afgelopen weekeinde dooi* de Russische ambassadeur in Parij:) werd overhandigd. „Door de Westduitse revanchisten tc* steunen stelt Frankrijk zich aan grote gevaren bloot. Het voornemen in de Sahara een Franse atoombom tot ont-_ ploffing te brengen is een gevaar voor] de wereldbevolking en strijdig met he verlangen van de Sowjetregering all<2 proeven met kernwapens te staken,7 aldus de brief van Chroestsjew. Het Britse socialistische blad Daily Herald heeft een uitnodiging van de Westduitse regering zich in de bondis- republiek „te overtuigen" dat Wesit- Duitsland op geen enkele wijze heeft medegewerkt aan de vervaardiging van de Franse atoombom, aanvaard. De Herald was het eerste grote E:a- Van een onzer verslaggevers) Op de ÏÖD ton nietende kustvaarder Martlnistad uit Dordrecht zijn van nacht ongeregeldheden uitgebroken in de haven van Hamburg. Twee matro zen rim door de Duitse politie gear resteerd. Op de rederij in Dordrecht vermo edt men, dat de matrozen.in Hamburg te veel hadden gedronken en bij terug komst aan boord een flinke ruzie heb ben gemaakt. De kapitein, die waar schijnlijk geen telefoon in de buur! had, heeft in elk geval door middel van de radio de Duitse politie gewaar schuwd en verzocht de matrozen vjan zijn schip te halen. j Eer> klerk van het kantoor van 'de rederjj te Hamburg is vanmorgen aan boora gegaan om een onderzoek in-te stellen. i Op het Noorse vliegveld Kjevik bij Kristiansand is gisteren mevrouw Rockefeller, de echtgenote van de gouverneur van New York, aangeko men om het huwelijk van haar zoon Stephen met haar vroegere dienstbode Anne Marie Rasmussen bij te wonen. Zij werd hartelijk verwelkomd door haar toekomstige schoondochter. Stephen kijkt lachend toe. j (Van een onzer verslaggevers) Het ketelbinkie van het passa giersschip Statendam heeft gister avond plotseling laten afweten. Toen het schip op. een halve mijl afstand voer van de monding van de Nieuwe Waterweg, sprong de jongen over boord en zwom met krachtige slagen in de richting van het eiland Ro zenburg. Een loodsboot pikte hem op en tegen zes uur zat da druipnatte jon gen op het politiebureau in Hoek van Holland. Daar kwam vast te staan dat hij de 16-jarige Ar ie Michael uit Voorburg was. Op de vraag van de dienstdoende adjudant van politie waarom hij overboord was gesprongen antwoord de de jongen: ,,Ik heb schoon ge noeg van het varen", 's Middags had hij in Rotterdam de kapitein ver zocht van boord te mogen gaan. Dat was onmogelijk. De keteljongen had voor geruime tijd gemonsterd zodat er niets an ders op zat. dan dat bij meeging naar New York. Daar zou hij moeten overstappen op de Arkeldijk. Dit schip gaat een reis maken van onge veer een jaar. De knaap zag daar zeer tegenop en terwijl de Staten dam op de Rotterdamse Waterweg voer, zon hij op middelen om van boord te komen. Toen de zee eenmaal in zicht kwam was de ketelbink vastbesloten van het schip te gaan. Hij snelde naar het laagste dek, bond een touw aan de reling en liet zich hierlangs naar beneden wlijden. Daarne zette hij zich af op de huid van het schip en waagde de sprong in het tien meter lager gelegen stromende wa ter. Eenmaal in het water liggend zag HU twee zeeschepen op zich afko men. De ketelhink begreep dat hij nu in een gevaarlijke positie kwam te verkeren. In het kielzog is het slecht zwemmen, vertelde hii de po litie. De nadering van de loodsboot was ten slotte een ware uitkomst voor hem. De ouders van de jongen werden spoedig ingelicht. Zü konden hun zoon in Hoek van Holland halen. De jongen was geheel gekleed hij had zelfs een regenjas en schoe nen aan in het water gesprongen. De Statendam is doorgevaren. Op varenden zagen de ketelbink in het water springen. De kapitein heeft nog getracht maatregelen te nemen. Dit was echter onmogelijk omdat het in- en uitgaande verkeer bij de mon ding van de Nieuwe Waterweg op dat tijdstip zeer intensief was. De Statendam kon niet manoeuvreren en moest zo snel mogelijk de Water weg verlaten. President Soekarno van Indonesië heeft sultan Hamengkoe Boewono van Djokjakarta, een vurig anti-commu nist, benoemd tot voorzitter van een „waakhondcommissie", meldt de New York Times. De commissie moet toe zicht houden op de activiteiten van het gehele staatsapparaat. Volgens de correspondent van het Amerikaanse blad kan de benoeming van de sultan belangrijke gevolgen hebben voor het reeds anderhalf jaar durende verzet op Sumatra en Cele bes. De sultan heeft namelijk het ver trouwen van de rebellen. Hij is inder tijd, evenals Hatta, door hen genoemd als mogelijke formateur van een nieuw kabinet. peze week zullen, de inwoners van Gibraltar kunnen proeven hoe Am sterdams leidingwater smaakt. Het stadsbestuur van de Britse kolonie be stelde namelijk achttien miljoen liter water in Nederland, omdat het op de rots al in geen tijden geregend heeft. Het gebrek aan water heeft tot dras tische bezuinigingsmaatregelen geleid. Het water is op het ogenblik met het Shell-tanhschip jyAspretla" onderweg naar Gibraltar. Het tankschip heeft op zijn eerste reis dezer dagen Amsterdam aangedaan, waar het drinkwater aan boord werd gepompt. De diensttijd der dienstplichtigen is al geruime tijd onderwerp van gesprek in de parlementaire debatten. Verschil lende andere NAVO-land en hielden hun dienstplichtigen veel korter in dienst dan Nederland, hetgeen met na me in de Tweede Kamer nogal eens aanleiding is geweest er op aan te drin gen om ook in Nederland tot verkor ting van de diensttijd over te gaan, Minister Staf heeft naar aanleiding van de aandrang, die in de volksverte genwoordiging op hem werd uitge oefend, een studiecommissie voor deze zaak benoemd. In deze commissie wa ren behalve de kxijgsmachtonderdelen ook de organisaties van werkgevers en werknemers vertegenwoordigd. De voornaamste voorwaarde, die de commissie in haar rapport stelt, is, dat de slagvaardigheid en de mo biliteit van de strijdkrachten niet mag worden aangetast. De verplich tingen, die ons land in het kader ,van zijn bondgenootschappen is aange-t gaan, moeten ook bij een verkorting van de diensttijd volledig kunnen worden nagekomen. Ook zal de verdediging van het Koninkrijk en van Nieuw-Guinea niet in gevaar mogen komen. Vermoedelijk stelt de commissie vóór verschillende categorieën dienst plichtigen té vervangen door beroeps militairen. De meerdere kosten kun nen dan worden opgevangen door "een grotere effectiviteit. In België Is juist gisteren door de minister van Defensie, GUson, een nieuwe verkorting van ded iensttijd tot een jaar bekendgemaakt. Een diensttijd van twaalf maanden is voor Nederland, dat nu eenmaal een groot aantal miliciens bij de Koninklijke Ma rine moet indelen, uitgesloten. Ver wacht mag worden, dat de commissie van Voorst tot Voorst een verkorting adviseert, welke varieert van twee tot vier maanden. De Belgische minister van Defensie, Gïlson, heeft meegedeeld, dat de mili taire diensttijd in België op 26 sep tember van vijftien maanden op één jaar wordt gebracht. Alleen degenen, die voor officier worden opgeleid, blij ven vijftien maanden in dienst, België zal, aldus minister Gilson, in 1960 voor bijna 22 miljard franken (ongeveer 1,65 miljard gulden) bij dragen tot de NAV.O., dat is tien procent meer dan in 1959. De ver hoging van de militaire uitgaven is noodzakelijk om de Belgische strijd krachten te moderniseren en. op te leiden voor verdediging in het atoom tijdperk, om deel te nemen in de kosten van het vijfjarenplan van de NA.V.O. tot het stroomlijnen van de strijd krachten en van het verplaatsen van landstrijdkrachten, waaronder Bel gische eenheden, van de Rijn verder naar het oosten en om de kosten te dekken van de aanleg van een Iucht- afweerstelsel met raketten in België, PRINSES SORAYA, de vroegere echtgenote van de sjah van Per- zië, heeft plotseling haar vakantie in Noordwijk beëindigd. Zij Is gis teren in Keulen aangekomen, waar zU haar intrek heeft genomen in de Perzische ambassade, bij haar vader die ambassadeur is. De prinses kwam twee weken ge leden in Noordwijk aan. Zij was van plan een maand in Nederland te blijven. Uit het feit dat ze eerder vertrokken is, mag men niet opma ken dat ze het niet naar haar zin gehad zou hebben aan het Noordzee strand, Integendeel, zy had hier goe de vakantiedagen, zo vertelde ze in Keulen, maar „ik vond het er te koud",.- Prinies Soraya wil enkele weken in Keulen blijven en in het najaar naar Rome reizen. -)Y -|SH

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1