„NEW YORK TIMES Spoedig verklaring van de Gaulle Feesttaart voor Friese vierling Argentinië aan rand van burgeroorlog Van Geelkerken en Georg Haase vrij van India «p komst? r jassr~T£-aas w ■aass usas Onderneming en gemeenschap Frankrijk won vertrouwen van r Twee militairen omgekomen Veertien jaar in Breda gezeten Prinses Beatrix bij oud-president Coty in Le Havre Verdere daling van werkloosheid China wijst protest van India af Droog en zonnig LAOS VRAAGT HULP VAN V.N. Tankeenheden naar Buenos Aires Oud-leiders NSB en siclierlieitsdienst Vrecle getekend in Argentinië? N.V. opgericht voor gasvoorziening in N.W.-Nederland Na Chinese acties VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1959 A ANTI-PERONISTEN REBELLEREN KERKEN KUNNEN NOG STUKKEN INZENDEN Directeur: H DE KUiü ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4390 Hijultiiwlacipur: Ui J A H J 6 BHUiNS SLOT In officiële kringen wil men wel zeggen, dat er een nieuw plan voor Algerije bestaat, maar over bijzonderheden wil men zich niet uitlaten. De perschef van president Eisenhower, Hagerty, zei gis teravond dat spoedig een openbare verklaring van president de Gaulle tegemoet kan worden gezien over de kwestie Algerije. Hij zei echter dat Amerika geen commentaar kan geven zolang de Gaulle zijn plan nen niet officieel heeft bekendgemaakt. Een woordvoerder van het ranse ministerie van Buitenlandse Zaken verhoogde de geheimzin nigheid nog door de journalisten voor bijzonderheden naar de Ame rikanen te verwijzen. Geen noodzaak; Meer begrip g§llg J Vertrouwen verloren J 5? 95 «otterdam. Po.ltbU»aeill2ln*-aal ieX' W rostou* UW ^ittfLTO No- 424319 £lacMendiensr iboanemenien m 40—19.30 uur Zaterdags t7_i8 uur Telef00n u«' Poithu""?!»'? 'oJ Aelfc"*» IB3<W7 (3 UJaen) Postbus !Ö9] - Postgiro No 12t8SÏ. Oordreclu: 343566 iWu'3« Thomas Kcmpl astraat 8» -«Jet 8S48L (Geldie tot zaterdagavond; AANHOUDEND DROOG. Droog weer met weinig bewolking en weinig verande ring in temperatuur. Matige, overdag af en toe vrij krachtige oostelijke wind. Morgen: Zon op: 5.56 onder: 19.21 Maan op: 8.43 onder: ZO .20 GISTEREN wezen wij erop, dat hei rapport der Dr. Wiardi Beekman stichting een positieve bijdrage levert aan de discussie over het vraagstuk van de structuur en de rechtsvorm der onderneming. Dat wil echter niet zeggen, dat wij met alie denkbeelden van het rapport instemming kunnen betuigen. Vooraf eerst waar wij het wèl over eens kunnen zijn. Het betreft de vol gende punten: 1. Er is een toenemende concentra tie van macht in de grote onderne mingen èn het ontbreekt in vele gevallen aan een efficiënte contro le op de uitoefening van deze macht 2. Gezocht moet worden naar mid delen en wegen om de aandeelhou ders de hun toekomende invloed zeggenschap te hergeven. 3. Naast de kapitaalverschaffers heb ben de werknemers aanspraak op ver tegenwoordiging in het college, waar in ook over hun wel en wee wordt be slist. Tot zover is er dus een grote ma te van overeenstemming tussen de voorstellen, die de Dr. Wiardi Beck- manstichting bepleit, en de denkbeel den, welke reeds éérder in christe- ïijk-sociale kring en ook in ons blad zijn verdedigd. Parijs wil Algerije l-i schil is er intussen ter zake van de vertegenwoordiging van het alge meen belang. Uiteraard heeft de gemeenschap bijzondere beïungen bij de wijze, waar op onze grote ondernemingen Worden bestuurd. De vraag, vaarop het aan komt, is echter deze: moet dit ge- meenschapsbelang intern, dus in de onderneming, bewaakt worden, of ex tern, buiten het verband van de on derneming? Wij menen, dat het laatste moet geschieden. Merkwaardig is, dat zich hier een parallel voordoet met de gedachten- wisseling rondom de totstandkoming van de Wet op de Bedrijfsorganisatie. Toen bepleitten de socialisten even eens, dat de overheid bestuursleden van de verschillende schappen diende aan te wijzen. De christelijk-sociale beweging, zowel van werkgevers als van werknemerskant heeft zich tegen dat denkbeeld verzet en be toogd, dat de overheid haar toezicht houdende taak niet in het bedrijf schap maar buiten het schap diende uit te oefenen. Dit verzet was geba seerd op tweeërlei overweging: 1. de overheid behoort niet tot de bedri j fsgemeenscliap 2e door de overheid in het bedrijf schap zetels te geven wordt de func tie van de overheid nodeloos en ten onrechte vermengd met die van het bedrijfsleven. Het komt ons voor, dat op dezelfde gronden bezwaar gemaakt dient te worden tegen de gedachte, het ge meenschapsbelang In de Raad van Commissarissen ener onderneming te doen vertegenwoordigen. Over een extern uitgeoefend toe richt op het gedrag van n.v.'s valt o.i. te praten, 2.0 bij voorbeeld over de instelling van een Vennootschaps kamer. Maar overwegende bezwa ren bestaan o.i. tegen een vertegen woordiging van het algemeen belang in een Raad van Commissarissen. zelfbestuur P RESIDENT DE GAULLE van Frankrijk zal spoedig een nieuwe politiek voor Algerije bekend maken, zo wordt uit welingelichte kringen in Parijs vernomen. De Franse staats man zou de nieuwe plannen voor Algerije uitvoerig bespro ken hebben met president Eisenhower tijdens diens bezoek aan de Franse hoofdstad. Het doorgaans goed ingelichte Amerikaanse blad New York Times weet vandaag al de plannen van de Gaulle te melden. Het blad zegt, dat Frankrijk door middel van een gekozen wetgevende vergadering en een uitvoerend orgaan voor Algerije een einde wil maken aan de opstand in dit gebied. Dit wijst er dus op, dat de Gaulle voor Algerije de weg naar zelfbeschikking wil openstellen. TEN slotte heeft het ons getroffen, dat het rapport der Wiardi Beek- manstiehing weinig aandacht heeft geschonken aan de sociaal-ethische aspecten van het vraagstuk. Wij blijven met bijzondere belang stelling uitzien naar het eindrapport van de terzake door het CN.V. inge stelde commissie, waarvan de studie van de sociaal-ethische sectie reeds is gepubliceerd. Prinses Beatrix heeft gisteravond enige uren na aankomst van de ..Rot terdam" in Le Havre, een bezoek ge bracht aan de Franse oud-president, René Coty. De heer Coty woont in een fiatgebouw, bij de haven. Later werd een tiental autoriteiten, onder wie de burgemeester van Le Havre, Robert Monguillon, en de on derprefect Grcllemund, aan de Prin ses voorgesteld. Prinses Beatrix be zichtigde ook de nieuwe wijken van de stad, waarbij zij onderweg werd toegejuicht door talrijke mensen, die haar herkenden. Nadat zij weer aan boord was ge- saan ontving de Prinses een honderd- lal. genodigden die met een speciale trein uit Parijs waren gekomen. Bij aankomst In De Havre was de „Rotterdam" onthaald op een concert van scheepssirenes van vrijwel alle schepen in de haven. Vannacht heeft het schip de reis voortgezet; de eerst volgende tussenhaven is Southampton. Volgens de New York Times heeft de Gaulle de plannen uitgewerkt op zijn jongste rondreis door Algerije. Amerikaanse functionarissen zouden al van de nieuwe aanpak in Algerije op de hoogte zijn gesteld. De Gaulle zou bereid zijn over de toekomst van Algerije te onderhandelen met een uit voerend orgaan, voortgekomen uit de gekozen wetgevende macht. De New York Times zegt dat dit de bedoeling is geweest van de nadruk die de Gaulle heeft gelegd op het „algemene stem recht" als sleutel voor de oplossing van de Algerijnse kwestie. De verhouding tussen de Algerijnse Assemblée en het uitvoerend orgaan van dit land en de bestuursinstellingen Frankrijk is niet volledig uitge werkt in het verslag dat de Amerika nen van de Gaulle's plan hebben ge had, aldus de New York Times. Maar het plan omvat wel het recht op zelf beschikking van het Algerijnse volk, dat wellicht uiteindelijk onafhankelijk zal worden. In tegenstelling tot de inhoud der voorgaande Franse plannen voor Al gerije, wordt er in het jongste niet vastgehouden aan een wapenstilstand als een noodzakelijke voorwaarde voor het houden van verkiezingen. Even min eist het besprekingen met de lei ders van het Nationale Bevrijdings front (F.L.N.). Natuurlijk zouden de Fransen een wapenstilstand toejuichen, maar zo dit niet gebeurt zal het plan toch worden uitgevoerd, aldus de New York Times. Het blad voegt'hieraan toe, dat het plan, zelfs al zou het door het FJL.N. verworpen worden, toch een grote aan trekkingskracht zal uitoefenen op -de Algerijnse bevolking en de verzets strijders op den duur de reden van hun verzet zal ontnemen, zo de nieuwe Al gerijnse instellingen hun waarde zou den bewijzen. geven Aan het eind van augustus waren er 41.204 werkloze mannen in Neder land. Er waren 13.860 mannen werk zaam op sociale werkvoorzieningsob jecten en 8.832 op aanvullende werken, zodat er in totaal een geregistreerde ar beidsreserve was van 50.036, aldus een overzicht van het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid. Deze geregistreerde arbeidsreserve was eind juli van dit jaar 54.540, eind augus tus 1958 71.195 en eind juli 1958 77.303. Het aantal werkloze vrouwen bedroeg eind augustus van dit jaar 5.906. De maand ervoor was dit cijfer 5.010. Het aantal openstaande aanvragen was eind augustus voor mannen 41.895 (eind juli 45.270) en voor vrouwen 31.182 (eind juli 33.182). Communistisch-China heeft een In disch protest, dat vorige week na inci denten aan de noordoostelijke grens{ van India was ingediend, van de hand" gewezen. Premier Nehroe, die dit ir, het parlement meedeelde, zei, dat de Chinezen in een nota hadden ver klaard, dat zij geen agressie jegens Indisch gebied hadden gepleegd. Peking beschuldigt op zijn beurt India in de nota van agressie aan de Tibe taanse grens. Diplomaten in de Franse hoofdstad menen te kunnen zeggen dat generaal de Ganlle erin geslaagd is in de hoog ste Amerikaanse kringen, meer begrip te wekken voor de manier waarop hij het Algerijnse vraagstuk behandelt. Daardoor is het nn eerder dan voor heen mogelijk, dat de Y.S. Frankrijk zullen steunen bij het eventuele debat over Algerije in de V.N. In Parijs verwacht men, dat dc Gaulle zijn plannen in ieder geval, zal bekendmaken vóór 15 september, de dag waarop de algemene vergadering van de Ver. Naties wordt geopend. JORCEN is het feest in het Friese dorp Deinum. want dart is het de eerste verjaardag van de vierling-Lautenbach. Aan het einde van hun eerste levens jaar werden (vJ. .n.r.) Dirkje, Ytje, Willem en Meint gefoto grafeerd, samen met hun ouders. De hele familie zat daarbij rond om een grote verjaardagstaart, die door de babies kennelijk werd beschouwd als een pracht- object om in te graaien. Zie ook ons verhaal op pagina 3. 1 In de algemene circulatie komt vrijwel geen wijziging, terwijl zich een groot hogedrukgebied handhaaft. Van Scandinavië via Engeland naar de Azoren, blijven de oceaandepres sies zich in de richting van IJsland bewegen. In Finland veroorzaakte het hogedrukgebied de afgelopen nacht helder en windstil weer, waar door de temperatuur er plaatselijk tot 3 graden beneden het vriespunt daalde. Boven Frankrijk bevond zich een kleine storing in de hogere ni veaus, die in Parijs 2 mm regen bracht. Deze storing breidde zijn in vloed echter niet in de richting van Nederland uit. Evenmin was dit het geval met de oceaandepressie. Het huidige weertype duurt dan ook voort. LONDEN, 4 sept. De Laotische ambassade in Londen heeft vandaag bekendgemaakt, dat de regering van Laos de verenigde Naties verzocht heeft onmiddellijk troepen naar Laos te zenden om de communistische agres sie te bestrijden. Het regeringsleger van Laos is be gonnen een nieuw bataljon per vlieg tuig over te brengen naar de hoofdstad van de provincie Sam Neua, waar de communistische rebellen een grote troepenmacht zouden hebben samen getrokken. De rebellen zouden nu op trekken naar een grote vlakte pp een afstand van 35 kilometer van Sam Neua. Tot directeur van de bijzondere ge vangenis voor jonge ipannen te Zut- phen is benoemd drs. J. A. Brons, 'thans adjunct-directeur van de gevan genis te Rotterdam. Generaal Montero, die twee da gen geleden als opperbevelheb ber van het Argentijnse leger is ontslagen, heeft vandaag in een legerschool in Buenos Aires een hoofdkwartier ingericht en de toegangen met vrachtauto's en bussen gebarricadeerd. De generaal, die een krachtige te genstander van het Peronisme is, gaf een verklaring uit waarin hij zei beslo ten te hebben weer als opperbevelheb ber op te treden ter verdediging van het grondwettige gezag en tot herstel van de discipline in het leger. Er zijn tanks van de rand van Buenos Aires naar de stad zelf over gebracht. De minister van Economische Zaken, Alsogaray, eiste na een spoed zitting van het kabinet de overgave van de generaal, maar blijkbaar zon der succes. Het garnizoen van Cordoba, dat in het verleden een belangrijke rol bij de opstand tegen Peron heeft gespeeld, heeft een waarschuwing uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat elk gebruik van geweld tegen Montero het land „in een toestand zal storten welke onmo gelijk kan worden voorzien". Een groep officieren van het le ger gaf donderdagavond een commu niqué uit waarin werd gezegd dat de vierde legerdivisie en het garni zoen van Cordoba hun vertrouwen in generaal Anaya, de minister van Oorlog, hebben verloren. Zij protes teerden tegen het ontslag van gene raal Montero en eisten de benoeming van een nieuwe minister van Oorlog. Voorgesteld werd een der veertien gearresteerde generaals, die Montero steunen, tot opvolger van Anaya te benoemen. De officieren zeiden dat zij de steun hadden van een groot deel van het leger en dat zij de „grond wettelijke orde zouden handhaven"'. Officiële steun voor het garnizoen van Cordoba, dat in juni jl. nog de muiterij tegen nationalistische officie ren leidde, kwam later van het garni zoen in Bahia Blanca op één na de grootste stad in de provincie Buenos Aires en van drie divisies en de be velhebbers van het zesde militaire ge bied. De regering waarschuwde de officie' ren, dat zij het land in een chaotische toestand brachten door hun weigering om bevelen van de nieuwe opperbevel hebber, generaal Castineiras, te ge hoorzamen. Deze laatste werd. na enig uitstel als gevolg van de moeilijkheden, beëdigd. Men meent, dat de onenigheid tussen generaal Anaya en generaal Montero het gevolg is van hun verschillende houding tegenover nationalistische en peronistische officieren. De minister zou een meer verzoenende politiek te genover hen voorstaan. Montero wilde voortgaan hen uit sleutelposten te ver wijderen. President Eisenhower legt met de wijsvinger de nadruk op een belangrijk punt terwijl hij spreekt met de Nederlandse minister non Buitenlandse Zaken, mr. Luns, die voorzitter is van de Navo- Raad in Parijs. Nederland zal met zeven deelnemers een van de landen zijn die ingeschre ven hebben voor het vijftiende inter nationale concours voor reproduce rende musici, dat van 19 sept. tot 3 oktober in Genève zal worden gehouden. Prijzen tot een gezamen lijke waarde van 15.000 Zw. franken zullen betwist worden door 131 dames en 133 heren uit tal van landen. Op de dijk tussen Hoge en Lage Zwaluwe is vanochtend om kwart voor vijf een jeep verongelukt, waarbij twee militairen zijn gedood en een le vensgevaarlijk is gewond. Het ongeluk gebeurde tijdens een oefening van het korps commandotroepen in Roosen daal. De jeep stopte vrij plotseling om twee commando's die langs de weg liepen, mee te nemen. De militaire vrachtwagen die er achter reed, botste tegen de jeep op en duwde dit voer tuig van de dijk af. De jeep kwam onder aan de dijk in een sloot terecht en sloeg over de kop. De dienstplichtige vaandrig P. J. Vis ser uit Dordrecht werd op slag gedood. De gehuwde 26-jarige eerste luitenant H. J. Oostrom uit Roosendaal en de dienstplichtige soldaat-chauffeur B. M. J. Beekmans uit 's-Hertogenbosch wer den levensgevaarlijk gewond naar het St. Elizabeth-ziekenhuis te Tilburg vervoerd. Tijdens het transport is de commando .Beekmans overleden. Hij was, evenals vaandrig Visser, 20 jaar oud en ongehuwd. (Van een onzer verslaggevers) De vroegere plaatsvervangend lei der van de NSB, tevens leider van de Nationale Jeugdstorm, C. van Geelker ken en de vroegere officier van de „Sicherheitsdienst" George Haas zijn beiden uit de stafgevangenis te Breda vrijgelaten. Van Geelkerken was tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Enige jaren geleden werd hem gra tie verleend en werd zijn straf om gezet in een tijdelijke van 21 jaar en 6 maanden. Van deze straftijd is nu tweederde verstreken, waarna hij, op grond van goed gedrag tijdens zijn gevangenschap te Breda, voor waardelijk op vrije voeten is gesteld. De nu 68-jarige man, die in 1931 sa men met ir. A. A. Mussert de NSB heeft opgericht, heeft veertien jaar in de gevangenis gezeten. Hij is nu herenigd met zijn vrouw. Het echt paar heeft een riante villa aan de voet van de Goudsberg by Lunteren. De vrijlating van Van Geelkerken is voorwaardelijk. Dat betekent dat hij geen paspoort krijgt en het land niet mag verlaten omdat de justitie toezicht op hem moet kunnen blijven uitoefe nen. Georg Haase, oud-SD-officier, is in- De opstandige Argentijnse opper bevelhebber generaal Montero heeft vanmorgen na een onderhoud met pre sident Frondizt verklaard dat „schik kingen getroffen zijn voor een bestand" zo-werd bil het ter perse gaan van deze editie bekend. Hij had voor het gesprek zijn hoofd kwartier verlaten. Frondizi had hem uitgenodigd en hem volledige garanties voor zijn veiligheid gegeven. Opgericht Is de N.V. Gasvoorziening Noordwest-Nederland te Amsterdam, die ten doel heeft het bevorderen, van een rationele gasvoorziening In het regionale gebied Noordwest-Neder land en het deelnemen in de nationale gasmaatschappij N.V. te 's-Gravenhage. Het maatschappelijke kapitaal be draagt 120.000» verdeeld in 200 aan delen eik groot 600. In het kapitaal wordt deelngenomen door de gemeen ten Amsterdam, Beverwijk, Bloemen- daai, Bussum, Haarlem, Haarlemmer- liede en Spaarnwoude, Haarlemmer meer, Heemstede, Hilversum, Huizen, Laren, Muiden, Nieuwer Amstel» Ou der Amstel, Velsen, Weesp en Zand- voort en voorts door het gasbedrijf Zaanstreek-Waterland en de N.V. Gas voorziening Kop Noord-Holland. Van de oprichting is melding ge maakt in het bijvoegsel van de Neder landse Staatscourant. Het moderamen van de generale sy node der Geref. Kerken deelt aan de kerken mede, dat zij tot een nader te bepalen tijd nog in de gelegenheid worden gesteld, hun opmerkingen over het rapport van de deputaten voor de revisie en/of uitbreiding van de bun del „Enige Gezangen" aan de synode, die te Utrecht vergadert, kenbaar te maken. (Adres: Algemeen Kerkelijk Bureau, Wilhelminapark 2, Utrecht). De reeds eerder gepubliceerde stui tingsdatum van 1 augustus 1959 voor de Inzending van stukken, is derhalve op stukken, die over het bovenge noemde rapport handelen niet van toe passing. middels teruggekeerd naar zijn gezin in Rösrath bü Keulen. Evenals Van Geelkerken werd ook hij veroordeeld tot levenslang en ook zijn straf werd indertijd omgezet in 21 jaar en zes maanden. Aanvankelijk was Haase tot de doodstraf verordeeld. In W.-Duits land gaan verhalen dat Haase, die nu 48 jaar is, zijn vrijlating te danken heeft aan het moedige gedrag van zijn zoon. Deze 14-jarige jongen, Wilfried, die kort na de oorlog geboren is, had deze zomer in Breda zijn vader in de gevangenis bezocht en was vervol»» gens naar Hoek van Holland gegaai. om daar enkele vakantiedagen door te' brengen. By het zwemmen merk te hij dat een Nederlands jongetje te ver in zee was gegaan en de ver- drinlongsdood nabij was. Wilfried zag echter kans de jon gen, een zoon van een Rotterdamse zakenman, op het nippertje uit het water te halen. Toen de vader van de geredde hoor de wie zijn zoon het leven had gered, heeft deze een verzbek tot de minister van Justitie gericht Georg Haase vry te laten opdat hij naar zijn vrouw en twee kinderen terug zou kunnen keren. Naar wij vernemen is Haase vrijge laten op grond van goed gedrag tijdens zijn gevangenschap, waarbij het ver zoek van de Rotterdamse zakenman in derdaad mede van invloed geweest schijnt te zijn. Haase was van 1942 af hoofd van de Aussenstelle van de Sicherheitsdienst. Hij droeg mede verantwoordelijkheid voor de Duitse terreur in en om Gro ningen aan het eind van de oorlog. Ge bleken is evenwel dat hij niet de enige verantwoordelijke man was. In vele gevallen hebben ondergeschikten (die zelf zyn terechtgesteld) op eigen hout je Nederlanders vermoord. Indische troepen zuilen mogelijk binnenkort pogen de door Chinese communisten In het noordoostelijke grensgebied bezette buitenpost Long- djoe te heroveren, aldus is gisteren te New Delhi van gewoonlijk welinge lichte zijde vernomen. De Indische militairen zouden op dracht hebben te proberen de post zon der gebruik van wapens opnieuw te bezetten. Zy mogen slechts uit zelf verdediging schieten. De Chinese troepen zouden thans ook op een andere plaats In het noor den van India zijn binnengedrongen, namelijk in Ladhak. Noord-Kasjmier. Deze bezettingsactie werd voltooid vanaf basissen in Tibet. Ladhak is een onherbergzaam plateau op 5.500 meter hoogte. De Chinezen zouden ook de Indische enclave Minsar, 160 km van Tibet hebben bezet. Woedende menigten hebben gisteren, m Calcutta de politie aangevallen met bommen tijdens een gewelddadige uit barsting van door de communisten ge leide demonstraties tegen de voedsel- poiitlek van de regering. Er werden hen personen gedood.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1