Herderlijke zorg? HISTORISCHE BIJEENKOMST Hoop gevestigd op een Onderzoek naar mysterie begii Chroestsjew vond reis magnifiek Premier van Ceylon a an verwondingen overleden Ereleden centraal-comite ARP. Vrijheid beginsel van Nederlandse politiek Meisje (uit trein lag uren langs spoorbaan m MINISTER LUNS TOT V.N.: stoopi op tijd uw zekerheid PIANO'S en HARMONIUMS in van dooi Amerikaans toestel neergestort m Noodtoestand voor hele eiland afgekondigd Oamwandin weide te Wormer Pleidooi voor vrij luchtverkeer Af en toe zon KOOPT NU i r I DE NIEUWE MODE I UIT PARIJS Het geheim van Mrs. Roosevelt NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK ERIK SATERDAG 26 SEPTEMBER 1959 ZEVEIVTIEiVDE JAARGANG No. 4403 Dfirecteur: H. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT Inzittenden (16) omgekomen EN vlucht van 34 minuten per helikopter van Washington naar Camp David heeft de rondreis van de Russische pre mier in Amerika gisteren afgesloten, en de besprekingen met president Eisenhower ingeluid. Eisenhower en Chroestsjew waren samen per helikopter naar Camp David gekomén. Zij hebben hun intrek genomen in „Aspen Lodge", een landhuisje in de Catoctins, een gebergte dat zijn naam ontleend aan het woord, dat de Algonquin-indianen voor „grote heuvel" hadden, en 100 km van Washington gelegen. „Alles schijnt rustig aan dit front", zei Eisenhower toen hij met de Russische premier voor de persfotografen poseerde. „Alle sol daten hebben vandaag vredesgedachten", zei Chroestsjew. Zie verder pag. 7, 5e kol.) I kayser import nederland iw-„ J y- Bij de nadering van haar 75e verjaardag ontholt Eleanor Roosevelt in Uibelle het geheim "van haar gelukkig leven. Natuurlijk in Lihelle, want is rb eenmaal beier VOOR MEVROUW Hij waardeert liet* dat i'n nO'iroit'Overhemden niet geel* maar hagelwit en kreukvrij zijn. En dat* zonder dat U ze ooit strijkt! Na het wassen* zo nu en dan behandelen met echfa-wolwït. dat is voldoende. Ja* die» zelfde wol wit van cchSa die Uw vergeelde wol weer zo smetteloos wit en elegant «naakt TOB NIET LANGER J, J. LINKER LISSE HOTEL ,,'T LÖSSE HOES" Schouten Kraak ORCHID'PBODIICira -FIRMA J. DE VRIES— Voor al uw effeètenzakon Botterdam: •t-Gravenbage SordRcDt: Schiedam: Witte de Witnstraat tó I'eiei US10U u Pontbiu 1,112 Postgiro No 42*310 .Clacluendtensi abonnementen l <5 JUiöüu uur. Zaterdags 1718 uur Telefoon 115700. «uygensplein 1 lelt loon taa-lbV (3 ill oen) Postbus 1091 Postgiro No 42 4887. KlaehtendiensP 18.30~19.3t - Telefoon 582568 Spui weg 132 relet 4810 Thomas Kempi «straat 8s - «let 65451. A^onnemenisjirysai eem oer weet 72. SS per maand, 1 I.super kwartaal. Losae nummert 'i cent VersoMint dagelijks (Geldig tot zondagavond) IETS LAGERE TEMPERATUREN Op de meeste plaatsen droog weer oiet zonnige perioden en iets lagere middagtemperaturen. Aanvankelijk zwakke tot matige wind tussen west en noord, later veranderlijke wind. Morgen: Zon op: 6.32 Maan op: 0.34 Onder: 18.29 Onder: 15.52 - DEZER dagen kregen we in handen een les, geschreven voor lidma ten van de Ned. Herv. Kerk en uitge geven door de Sectie Vormingswerk van de Raad voor Herderlijke Zorg. Het brochuretje draagt als opschrift: Naar welke school? In de vorm van een denkbeeldige discussie wordt hier de vraag naar de schoolkeuze aan de orde gesteld. Brou wer, alias Oom Kees, verdedigt de christelijke school, een zekere Vaart stra de openbare en ten slotte komt ouderling Wijdemans binnen om na mens de kerk te spreken. Uiteraard ging onze nieuwsgierigheid het meest uit naar het antwoord van de laatste spreker. Wijdemans voelt in deze kwestie niets voor dwang. Dat voert ons maar naar Rome of naar de Gereformeerde Kerk. Hij is blij met de christelijke scholen, maar hij vindt toch wel, dat de kerk er op zal moe ten toezien dat in deze scholen een christelijke geest heerst en dat het on derwijs er goed is. Broeder Wijdemans is ook blij, dat de Hervormde Kerk belangstelling heeft voor het openbaar onderwijs. Want de kerk heeft een taak ten op zichte van alle kinderen van ons volk. Vandaar ook de grote aandacht der kerk voor het godsdienstonderwijs op de openbare scholen, voor de vorming van christenonderwijzers voor het openbaar onderwijs, enz. En de slot woorden van deze ambtsdrager zijn: „Ik wil best eens met je praten over de vraag, naar welke "chool Piet straks moet gaan.... Maar de beslissing zul je zelf moeten nemen". En daarmee is de les afgelopen. MEN zal moeilijk kunnen beweren dat Wijdemans hier de hervormde visie op de schoolkeuze niet juist heeft weergegeven. Hij heeft zich niet slechts van een positieve richtlijn, die in het algemeen zou kunnen worden getrok ken, onthouden, maar heeft, evenzeer als" in de Synodale Verklaring omtrent Hardegarijp geschiedde (3 april 1952), positiever over de openbare school ge sproken deen over.de christelijke. Sprak de Verklaring van '52 over zegenrijk werk, dat op de christelijke scholen kan worden verricht en over het werk van hen, die als christenen op de openbare school weTken als over een zegenrijke arbeid, die niet kan maar wórdt verricht ook Wijdemans acht zich namens de kerk wèl geroe pen de christelijke school te verma nen maar ten aanzien van de open bare school weet hij geen woord van vermaan, laat staan van kritiek. Meer dan wat boven van hem over de open bare school werd aangehaald, werd door hem over het openbaar onderwijs niet gezegd. Ten opzichte van dit laatste onder wijs vermaande de Verklaring tenmin ste nog zorg te dragen dat het op de openbare school gegeven onderwijs zou gedragen worden door „de erkenning van en de eerbied voor het Evangelie" en sprak zij over „een mogelijke prin cipiële herziening van de wettelijke ka ders" van dit onderwijs. Wijdemans daarentegen acht het zelfs niet nodig de ouders ook maar enigermate te be wegen op zulk een erkenning aan te dringen. Ze kunnen rustig zonder enig bezwaar van de zijde der kerk de open bare school kiezen. r TOCH menen we dat ook de Her vormde Kerk als zodanig niet vrijuit gaat. Wat toch zo zal men mogen vragen heeft de Generale Synode sinds 3 april 1952 -GEDAAN om zulk een principiële herziening van de wettelijke kaders van het openbaar onderwijs dichterbij te brengen? In- Zie verder pag. 3, 3e kol.) Gesprek in Camp David nu begonnen Een DC-4 van een Amerikaanse luchtvaartmaatschappij is vrijdagoch tend om 4 uur Ned. tijd neergestort op een van de Aieoeten-eilanden. Er bevonden zich zestien personen aan boord van het vliegtuig. Een piloot van een Amerikaanse marineverken ningsvliegtuig heeft meegedeeld, dat hij boven de plaats van de ramp is ge weest en geen tekenen van leven heeft bespeurd. Het toestel maakte een vol komen vernielde indruk. E' turele uitwisseling en samenwerking op het gebied van de atoomenergie. De perssecretaris van het Witte Huis,' James Hagerty, liet echter op geen en kele manier doorschemeren of zij de harde ondergrond van de geschillen tussen Oost en West zouden kunnen breken. Hagerty legde er de nadruk op, zulks ter geruststelling van En geland, Frankrijk en andere geallieer den dat Eisenhower in overeen stemming met zijn herhaaldelijk afge legde beloften niet voornemens was achter hun rug te onderhandelen. Hagerty beloofde vanavond (18 uur Ned. tijd) verslaggevers te zullen ont vangen om hen in te lichten over bij zonderheden van de bijeenkomsten van vrijdag. Chroestsjew had zich vrijdagmorgen na 't ontbijt naar de derde verdieping van Blair House begeven-om „nog aan enige documenten te werken", In de loop van de morgen waren zijn medewerkers de een na de ander op Blair House aangekomen. Schuin tegenoverBlair House was Eisenhower in conferentie met de mi nister van Buitenlandse Zaken, Chris tian Herter, de ambassadeur bij de V.N„ Henry Cabot Lodge, die Chroestsjew op zijn reis door de V.S. vergezeld heeft Vandaag zullen Eisenhower en Chroestsjew- de gehele dag in het land huis hun besprekingen voeren. Zondag middag gaan zij*' per auto naar Wash ington om in de Russische ambassade te lunchen. Het eigenlijke overleg van man tot man zal anderhalve dag in be slag nemen. Minister Her ter, zijn Rus sische ambtgenoot Gromiko, ambassa deur Henry Cabot Lodge, en top-actvi- seurs van beide ministers van Buiten landse Zaken, zullen eraan deelnemen De besprekingen zijn zo georgani seerd dat de president en de premier de hoofdlijnen samen bespreken. Heb ben zij daarbij adviseurs nodig, dan roepen zij die bij zich. Op deze wijze hopen de beide staatshoofden die voor zij aan de conferentie begonnen al door hun adviseurs zijn voorbereid in ruim anderhalve dag een begin te maken met wat Eisenhower „een begin van dooi" heeft genoemd. De eerste bijeenkomst, gisteravond nog, bleef hoofdzakelijk beperkt tot een algemene bespreking van de we reldsituatie. Een woordvoerder van het Witte Huis zinspeelde op de mogelijkheid dat de beide mannen op zijn minst zou den komen tot een beperkte Sowjet- Amerikaanse overeenkomst inzake cul- t Advrtentie) I maakt u in een wip zélf, als u 1 een Kayser zigzagnaaimachine 1 mét siersteek-automatic hebt, I dat gaat fantastisch. Voor t 589.—- (dóór hoeft u het niet om te laten) bent u de I eigenaresse van het méést ver- fijnde luxe elektr. model dat u f 1 ter wereld kunt kopen, en dat tot in het kleinste, het raffine- 1 ment én de levensduur bezit I van het topmerk dat u nóóit in I 1 de steek laat. Gratis brochures, I' ook van de eenvoudiger model- 1 len in dezelfde kwaliteitsklasse. -worden u gaarne toegezonden door: f firma iuttmer utrecht 1 Levering via uw handelaar. S jniiHiumimHiimmimmiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiitniiiiiiiiiiiiiil £Wri" - ViT - i. - C «s? VkV'. S*i **v H.'C UPsstc De premier van Ceylon, Solomon Bandaranalke, op wie vrijdag door een als boeddhistische monnik ver klede man een aanslag was gepleegd, is vanmorgen aan zijn verwondingen overleden. Er waren vier kogels op hem afgevuurd. D-e aanslag werd gepleegd toen de premier na zijn gebruikelijke groeten vanaf de veranda van zijn woning, een buiging maakte voor de aan wezige boeddhistische monniken, onder wie de dader van de aanslag die vlak bij de deur stond. Deze laatste trok plotseling een revolver en schoot op de premier. De dader werd door omstanders afgeranseld voor hij door de politie gearresteerd kon worden. Na de aanslag werd noodtoestand voor geheel Ceylon afgekondigd en het leger, de luchtmacht en de marine werden gemobiliseerd. Bandaranaike was de vierde pre Prof. mr. P. S. GERBKANDJT (Van onze parlementaire redacteur) IN zijn heden gehouden vergade ring, heeft het centraal comité van de A.R.-partü besloten prof. mr. P. S. Gerbrandy en dr. A. A. L. Rut gers te benoemen tot ere-leden. Deze benoemingen moeten door het binnen kort te houden partijconvent worden bekrachtigd. Prof. Gerbrandy (74) en dr. Rutgers (75) hebben beiden ons land op hoge posten gediend. Prof. Gerbrandy, die Vooral als minister-president in oor logstijd grote bekendheid verwierf, had tot voor kort namens de A.R.-par tü zitting in de Tweede Kamer. In ver band met zijn gevorderde leeftijd stel de hij zich bij de vervroegde verkie zingen van maart niet meer herkies baar. Dr. Rutgers heeft slechts enkele ja ren zitting in de Tweede Kamer ge had (1933-1935). In het laatste jaar werd hij benoemd tot lid van de Raad van State. In dit hoge advies-college had hij zitting tot 1 augustus 1959. De laatste jaren was hü vice-president. Dr. A. A. L. RUTGERS mier van zijn land. In april 1956 kwam hij aan de macht als gevolg van een boeddhistische beweging onder de Singalezen, die een militante vijandigheid tegen de Westerse levens beschouwing aannam. Hij noemde zichzelf een democratisch socialist. Zijn politieke loopbaan stond in sterke tegenstelling tot zijn Westerse op voeding. Hij bracht zijn land van een onbetwistbare pro-Westerse anti communistische houding tot een neu tralisme in de stijl van Nehroe. Hü was een vlot debater en een aangenaam spreker. Hij verliet het christelijk geloof van zijn ouders en ging over tot het boed dhisme. Met de eerste premier van Ceylon, D. S. Sananayake, streed hij voor de onafhankelijkheid van zijn land. In bijna 30 jaar van politiek leven iden tificeerde hij zich met het extreme Singalese nationalisme. Enkele jaren nadat Ceylon vrij ge worden was brak hy met de destijds regerende verenigde nationale partij en verenigde rondom zich de Singalese intelligentsia, de onderwijskrachten, boeddhistische monniken en dokters van Oosterse stijl. De gouverneur van Ceylon. Sir Oliver Goonefeleke, heeft de minister van Onderwijs, Wyayananda Daha- nayake, verzocht een nieuwe rege ring te vormen. Deze heeft deze op dracht aanvaard. Onder het toeziend oog van de heer A. H. Drent van de Hulpver leningsdienst Binnenland werd gis teren door personeel van "aannemer E. Woud een begin gemaakt met het slaan van een damwand rond het gat in het Wormer weiland, Planken van acht meter lengte werden in de drassige bodem gesla gen- In eerste instantie wordt volstaan met het slaan van een damwand van tien meter breedte langs de slootkant. Hiermee zou men van morgen gereed komen, waarna maandag met een dragline begon nen wordt met het weggraven van de grond. Als een meter grond Is wegge- graven zal vermoedelijk nagegaan kunnen worden in welke richting het onbekende voorwerp is weg gezakt. Is dit eenmaal bekend, dan zal een damwand rond het gat worden geslagen, waardoor de werkput ontstaat. De heer Drent verwacht op vijf a zes meter diepte succes te hebben. Mocht het voor werp zo zwaar zü'n. dat het nog verder is weggzakt, dan zal het een heel dure geschiedenis worden om het uit te graven. Op het weiland worden geen onbevoegden toegela ten. s Aan de weg is een bordje verbo den toegang geplaatst, rijkspolitie houdt een "oogje in het zeil en gis teren kwam ook personeel van de luchtmachtrecherche een kijkje ne men. Op de foto: Voor begonnen werd met het slaan van een damwand, stelde men eerst een onderzoek In naar de grondsoort. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft vrijdag in de algemene vergade ring van de Verenigde Naties gezegd, dat vrijheid het beginsel is, dat ten grondslag ligt aan de politiek van Nederland in de Europese en andere kwesties. De vrije beweging van goe deren, personen, diensten en kapitaal is in de ogen van Nederland het beste middel ter bevordering van de wereld handel en tevens een aansporing tot de ontwikkeling van internationaal begrip en goede wil. Over de Europese kwestie zei minis ter Luns, dat Nederlands deelneming aan de Europese Economische Gemeen schap een van de belangrijkste aspecten van de Nederlandse politiek is. De regering zal haar aandeel bly- ven bydragen tot versterking van de gemeenschappen, maar zy zal tevens haar beste krachten geven ter bevor dering van een ruimere Europese economische associatie tussen de EEG-landen en de voorgestelde vry- handelszone van zeven andere Euro pese landen. Nederland hoopt, dat het beginsel van de vrijheid zal heersen op het ge bied van het internationale luchtver keer. „Het is betreurenswaardig, dat het streven naar beperkende maatrege len en regelingen het vrije gebruik van de lucht blijft beperken. Daaiom grijp ik deze gelegenheid aan om voor deze grote wereldvergadering te pleiten voor vrijheid in de lucht als het enige ge zonde en praktische beginsel, dat het stelsel van het moderne internationale verkeer moet beheersen,? aldus minis ter Luns. (Advertentie) (Van onze correspondent) De 12-jarige Thekla Kerdijk uit Hoo- gezand is donderdagmiddag bij Krops- wolde uit een rijdende trein gevallen. Niemand heeft het ongeluk gezien en als. .gevolg daarvan is-het- meisje pas Vïavonds omstreeksnegen uur iri -be- wusteloze toestand naast de spoorbaan gevonden. Zij is met vrü ernstige ver wondingen naar het Akademisch Zie kenhuis te Groningen overgebracht. Thekla Kerdyk keerde, zoals elke -dag, met de trein van halfvier uit Gronin gen naar. huis terug. Toen het kind niet op de normale tyd thuiskwam, hebben de ouders eerst nog enkele andere treinen afgewacht, waarna zij by het station informeerden. Een deel van het spoorwegpersoneel is direct gaan zoe ken. Vermoedelijk heeft het kind het portier enige tyd voor de aankomst by het station geopend en is toen uit de trein gevallen. DE depressie, die gisteren ten westen van Ierland was gelegen, koerste naar IJsland en verenigde zich met een oud lagedrukgebied ten zuiden van Groenland. Aan de zuidkant van het depressiesysteem stroomde min der zachte oceaanlucht naar de Brit se eilanden. Het front, dat deze lucht begrenst, zal morgen gepasseerd zijn waarna het weer in ons land weer tijdelijk onder invloed komt van een gebied van hogere-luchtdruk. Bij iets lagere temperaturen zullen morgen weer zonnige perioden voor komen. Boven Noord-Rusland hand haaft zich een lagedrukgebied, waar omheen koude lucht van de poolstre ken naar Scandinavië en Zuid-Rus- land stroomt. De afgelopen nacht kwam daardoor in Zweden op ver scheidene plaatsen weer lichte tot matige vorst voor De depressie-activiteit verder wes- telyk op de oceaan houdt aan. Een nieuwe actieve storing, die vanmor gen halverwege Ierland en New- Foundland was gelegen, koerst snel verder in oostnoordoostelyke rich ting. Bij de Iraakse ambassade in Beiroet heeft vrijdag een korte maar hevige strijd gewoed tussen de Libanese po litie er demonstranten. Naar verluidt kwam een demonstrant om het leven en werden er zestien gewond, van wie een ernstig. Tal van Sittardsc huisvrouwen zijn tot de minder prettige ontdekking gekomen dat kleine kevertjes, ter grootte van een vlo, een ware ravage hebben aangericht in haar kleerkas. ten. Ook het woningtextiel, zoals-ta pijten en lopers, moest het ontgelden. In verschillende woningen Is voor honderden guldens schade aangericht door larven van de tapijtkever, die hier de schuldige is. Vermoedelijk is het in deze mate optreden van de "beestjes te wijten aan de langdurige droogte. Niet aileen in Sittard, maar in de gehele "mijn streek is door de larven van de tapijt kever grote schade aangericht.. f Advertentie) Zon op Zon onder Advertentie) «Ver- qrotingsaPP Betaling in 6 en 12 maandelijkse termijnen ronder bijkomende kosten ELECTRISCHE ZWAKSTROOM DEKEN Alhcrvetkoop voor Nede'rljnd HEEREWEG 7 - TEL.. K 2530-3185 HOLTEN (OVERIJSEL) Het exclusieve restaurant op de Holterberg Ome specialiteit: KIP VAN 'T SPIT (BOVEN OPEN VUUR) Dagelijks muziek. Een zeer verzorgd weekendverblijf 1 30.per persoon. Telefoon 05483353. Directie 3. Meolamu Heerenveen Dracht 49-51 KEURCOLLECTIE BIJ GANZEVOORT Dlezerstraat 116 - ZWOLLE - K 5280-655! ORCHID-NATUURMEST ORCHID-POTGROND ORCHID-COMPOST Vraagt bij uw bloemist en zaadhandel naar FA. G. VERKUIL MAARSSEN - TEL. K 3408 - 235 COMMISSIONAIR IN EFFECTEN Kantoor: O. Z Achterburgwal 173 Telefoon 47126. Privé. Olymplakade 50. telef. 94151. Amsterdam.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1