PREMIER CHR0ESTSJEW TERUG NAAR MOSKOU Eisenhower lente 1960 naar Rusland X Explosies bij proef 'amP DaY1(J r J was ^nuttig met chemicaliën: gewonden zes Toch,Friendships' naar Nw.-Zeeiand? Orkaan in Japan: honderden doden DEZE WEEK EERSTE MILJOEN BINNEN Slachtoffers van verkeer JONGENSSPEL IN WEI TE VLAARDINGEN Oud-minister Witte burgemeester van Eindhoven Hoe kan „Doorman vissersboot niet gezien hebben? ERGSTE UIT HISTORIE Vloot van schepen vergaan Uitgaansverbod in heel Laos Minister Zijlstra in Washington MASSALE BIJEENKOMST IN UTRECHT Vrij zonnig r MAANDAG 28 SEPTEMBER 195» ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4499 j Directeur: H. DE RUIG Hoofdredacteur; Dr. J. A. H. J. S. BRUINo SLOT r ET historische bezoek van de Russische premier Chroes tsjew aan Amerika is voorbij. Zondagavond Ned. tijd 3 uur 's nachts keerde hij naar Moskou terug. Zijn bezoek heeft 13 dagen geduurd. De enorme Toepoelow ging pre cies op tijd de lucht in. Bij de afscheidsceremonie verklaarde Chroes- tsjew dat president Eisenhower en hij het er over eens waren, dat alle belangrijke internationale problemen niet door oorlog, maar met vreedzame middelen dienen te worden geregeld. Na de besprekingen in Camp David, die anderhalf uur langer heb ben geduurd dan oorspronkelijk was gezegd werd in Washington een officieel communiqué uitgegeven. Hieruit blijkt; 1) De besprekingen over Berlijn moeten, na overleg met de andere er direct bij betrokken partijen, worden heropend, „in overeen stemming met de belangen van alle betrokkenen en in het be- lang van de vrede". 2). De kwestie van de algemene ontwapening is de belangrijkste, waarvoor de wereld staat. De regeringen van de V.S. en Sow- jet-Rusland zullen alles doen wat in hun vermogen is om een constructieve oplossir- van dit probleem te bereiken. 3) De reis van Eisenhower naar Rusland wordt uitgesteld tot het volgend voorjaar. Wederzijds begrip Tweede poging Verwondering in Oostende Niet altijd begrepen (Zie verder pag. 3, 7e kol.) USSR China =§^ijAPAN (Van een onzer verslaggevers) DF.7TF, week zo is de verwachting zal het eerste van de 16 miljoen gulden, die de Hervo' -nde Kerkbouwactie 1959 bijeen wil brengen (eenmaal Vt procent van het jaarinkomen), binnen zjjn. Dit vertelde ds. H. J. F. W e s s e 1 d ij k, de voorzitter van het werkcomité, zaterdagmiddag aan ruim vierduizend hervorm den. Hü kon ook meedelen dat al meer dan 90 procent der her vormde gemeenten medewerking heeft toegezegd. Een opmerkelijke start voor de actie, want ds. Wesseldijk gaf deze verheugende cijfers door, toen de actie nog maar en kele minuten tevoren door de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. J. van A arts en, officieel geopend was. Aan het begin van deze middag, op dit „hervormd nationaal appel", las de synodepraeses, dr. A. A. Koolhaas, een brief van prins Bernhard voor, waarin Z.K.H. de actie een ge durfde poging noemde: een poging die zal slagen, aldus de Prins, als ieder wie de geestelijke nood van zovelen ter harte gaat, het zijne doet in het geloof, dat bergen verzet. KERNACHTIG L* Zie verder pag. 3, le kol.) Modderstromen Vacature M. Ruppert in Eerste Kamer vervuld Botterdam! •f.GraTenasK« Dordzecbt: Bellied am: Witte ae WItlistraat aa Telei 115700 ia u Pcwtbu» 1112 Postgiro No. 424419. Xlachiendlenst abonnementen 10 3019.30 uur. Zaterdags 17—10 uur Telefoon U57O0. tiuygensplcin 1 toleloon 183407 (3 lijnen). Postbus 1091 - Postgiro No 424367. Klaehtendienst' 18.30—19.30 - Telefoon 362369 Souiweg 132 Telei 4370, Thomas Kemplustraat 6» - '*l«t 53151. Abonnementsprijs 61 cent pet week. f2 65 per maand, t l-Boper fcva-taal, Los* nummers *5 cent. Verschijnt <Uff«Uik* (Geldig tot dinsdagavond) AANHOUDEND DROOG Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Morgen: Zon op: 6.35 Maan op: 3.44 Onder: 18.25 Onder: 16.55 Nieuw gesprek over Berlijn Deze foto toont premier Chroestsjewidie hij gisteravond voor de Amerikaan- tydens het voorlezen van zijn toespraak, se televisie hield. (Van een onzer verslaggevers) Vier middelbare scholieren en twee agenten vain politie, werden zaterdag middag gewond, toen de jongens op een weiland aan de Burg. van Wal- sumlaan te Vlaarditigen probeerden met chemicaliën een ontploffing te ver oorzaken. De vier knapen, de 15-jarige R. P., C. D. en P. H. V. en de 14-jarige J. R.. allen leerlingen van het Groen var. Prinsterer Lyceum, waren naar he'. weiland gegaan met de bedoeling daar chemicaliën tot ontploffing te bren gen. Daartoe vermengden zij de stoffen tn een kartonnen doos. Een bepaalde hoeveelheid van het mengsel legden rij terzijde in een papieren zak. Toen de jongens de rest in eer. busje wilden doen. had een ontplof' fing plaats. Alle vier de jongens v.er den gewond van wie C. D. en P. H, V. licht; R. P. kreeg ernstige ver wondingen aan handen, benen, borst en ogen, en J, R. aan ogen en rech terbeen. Burgers hebben de slacht offers 'per auto onmiddellijk naar het ziekenhuis gebracht. Kort na het gebeuren stelde de oe manning van een politie-surveillance wagen op het terrein een onderzoek in. De 43-jarige hoofdagent J. Goeden- dorp en de 30-jarige agent A- H. van der Weerd vonden toen het zakje met chemicaliën, dat de jongens opzij had den gelegd. Zü namen het yoorz icttfjg mee in de auto maar tijdens het ver voer had opnieuw een ontploffing plaats. De gevolgen waren verschrikkelijk De politieman, die het zakje droeg, werd zeer ernstig gewond. Hij zal zijn linkerhand moeten missen en ook zijn collega die naast hem in de auto zat 4creeg verwondingen. De wagen wTerd zeer zwaar beschadigd. besprekingen met president Eisenho wer had gevoerd. „In alle kwesties die zijn aangeroerd hebben wij wederzijds begrip in vele vormen gevonden, zo wel wat de waardering van de situatie betreft als de noodzaak om de betrek kingen tussen ooze landen te verbe teren." Chroestsjew zei dat het niet gemak kelijk was om alles te overwinnen wat zich in de Jaren van de koude oorlog heeft opgehoopt en vervolgens her- haaide hij wat hij een uur tevoren op Zijn persconferentie had verklaard, dat het hem lijkt dat president Eisenhower zich in een moeilijker positie bevindt dan hij, Chroestsjew, om te trachten een vreedzame regeling van de ver schillen tussen Amerika en Rusland te bevorderen. Kennelijk zijn er invloeden in de Verenigde Staten die de neiging hebben een vreedzame regeling te ver hinderen, aldus de premier. De Sow- j et-Unie, welker regering en volk ik vertegenwoordig, wordt geleid door het belang, .can vrede en -vriendschap te consolideren. Wij hebben altijd getracht de koude oorlog te liquideren en vriendschap te bevorderen. Ik twijfel er niet aan, of uw president wil vrede en verbetering van de vriendsenap, Chroestsjew vervolgde dat er geen stabiliteit of rust in de wereld kan zijn zolang de twee sterkste mogendheden geen vriendschappelijke betrekkingen onderhouden. ïn een rede voor de televisie heeft Chroestsjew vlak voor zijn vertrek de Amerikanen verteld dat hij de boodschap zal overbrengen aan de be voiking van de Sowjet-Unie, dat het Amerikaanse volk met haar het ver langen deelt om in vrede en vriend schap te leven. T ICH tot zijn „Amerikaanse vrten den" richtend, zei de premier over rijn bezoek: „Wij hielden van uw mooie steden en prachtige wegen, maar nog het meest van uw beminnelijke en vrien delijke mensen." De premier zei dat hij zeer prettige O In scheepvaartkringen in Oostende waar de ramp met de door Hr. - Karei Doorman overvaren Belgisene vissersvoot „Frans-Elza", waarin) vissers om het leven zijn gekomen, nog druk wordt besproken, vraagt men zich af hoe het mogelijk Is geweest dat het vliegdckschip met zyn zeer moderne navigatiemiddelen t scheepje niet tijdig heeft opgemerkt en een aanvaring heeft weten te voorkomen. Uit de eerste berichten zou echter ook zijn gebleken, dat het vhegdek- schip fouten heeft gemaakt, aldus b men in Oostende meegedeeld. Aang - nomen wordt, dat de Frans-Elza a het vissen was, toen de ramp gebeu In ieder geval zijn daar visgronden, waar Duitse, Nederlandse, Deense en Belgische vissers regelmatig vissen. Marinevaartuigen die hiervan op ae hoogte zijn, dienen bij het varen in dergelijk gebied dubbel voorzichtig te zijn. Bovendien zegt het Internationaal Scheepvaartrecht, dat elk vaartuig - geacht zijn grootte voor vissende vis sersboten dient uit te wyken. Indien met zekerheid kan woiden vastgesteld, dat de Frans-Elza aan he vissen was, toen de ramp gebeur de commandant van de Karei D - man verantwoordelijk worden gesteld. meent men in Oostende. Met spanning wacht men de a - komst af van het Belgische vissers vaartuig 0.28 „Jenny", dat woensdag in de thuishaven wordt verwacht U „Jenny" bevond zich in de buurt va de „Frans-Elza" toen dit scheepje door de Karei Doorman werd geramd, en het heeft meegeholpen bi.i de vruchte loze nasporingnn naar overlevenden van het ongeluk. Naar wij nog vernemen hebben d" betrokken knapen reeds vorige week zaterdag een pnging gedaan tot hat veroorzaken van een ontploffing; toen mislukte dit echter. De knapen hebben -ie chemicaliën waarschijnlijk in kleine hoeveelheden in diverse apotheken in Vlaardingen en Maassluis gekocht. De betrokken chemicaliën zijn vrü in de handel maar aan een maximum dosis gebonden. De officier van Justitie, J D, de Jong uit Rotterdam heeft zondagmor gen in Vlaardingen een onderzoek in gesteld. Zaterdagavond nog konden C. u. en p H V. uit het ziekenhuis worden ontslagen. J. H. is zondagmorgen naar het oog-ziekenhuis te Rotterdam over gebracht. WTJZEND op z'n voorstel in de Ver. Nat. zei Chroestsjew dat ongeluk kigerwijze niet alle menseii hem schij nen te begrijpen. Hij hoopte dat een oplossing voor het ontwapeningspro- bleem gevonden kan worden. Wat Duistland betreft, herhaalde Chroestsjew het Sowjetargument dat vredesverdragen zowel met Oost-Duits- land als met West-Duitsland gesloten moeten worden. Chroestsjew zei: „Er Duizenden Duitse mijnwerkers hiel den zaterdag een mars door Bonn om te protesteren tegen de voorgenomen sluiting van een aantal kolenmijnen- De New Zealand National Airways Corporation heeft aan de minister voor Burgerluchtvaart toestemming gevraagd om vier Fokker F 27-toe stellen te kopen als gedeeltelijke ver vanging van de vloot van DC-3-vlieg- tnigen. Een beslissing over deze aan vraag wordt op korte termijn ver wacht. Mocht de beslissing gunstig uitvallen dan wil de luchtvaartmaatschappij van Nieuw-Zeeland later nog zeven of acht „Friendships" meer bestellen. Er was al eerder sprake van dat Nieuw-Zeeland zou overgaan tot aan schaffing van Friendships. Maar oude' sterke Britse druk heeft men toen de beslissing uitgesteld. In Engeland wordt namelijk ee overeenkomstig type vliegtuig gs bouwd. De luchtvaartmaatschappij van Nieuw-Zeeland blijkt echter toch de voorkeur te geven aan het Nede' landse vliegtuig. EEN WERVELSTORM, die de codenaam „Vera" kreeg, beeft het afgelopen weekei* de in Japan aan zeker 850 mensen het leven gekost. Volgens de (voor lopige) cijfers zijn er voorts 4.000 gewonden en ruim 800.000 daklozen. Het is vrijwel zeker dat het aantal slachtoffers nog veel groter is dan thans kan wor den voorzien, want er zijn ruim 1400 vermisten. De wervelstorm, de vijftiende van dit seizoen en de ergste In de Japanse geschiedenis, trof vooral Japans voornaamste eiland, Hondo of Hondsjoe, waar de op twee na grootste stad van bet keizerrijk, Nagoja. bijna in de baan van de storm lag. De stad, met anderhalf miljoen Inwoners, is verstoken van stroom, drinkwater en verbindingen met de rest van het land. Hier vielen ruim 400 slachtoffers. j Het Laotisehe militaire opperbevel heeft voor het gehele land een uit gaansverbod Ingesteld, dat van kracht is van middernacht tot des morgens zes uur. Een reden hiervoor: werd niet opgegeven. Sikotan GROTE OCEAAN Siikokoe Ktoespoe Rtoe nice Okinawa Minister Zijlstra heeft zich zaterdag bij zijn aankomst in Washington °Ph- mistisch uitgelaten over de Nederlandse financiële en economische toestand. My zei dat men er alleen voor moet zor gen dat de hausse geen buitensporige vormen aan gaat nemen. De Nederlandse minister van Finan ciën blijft tot zaterdag in Washington rrtdtank3^'hrttntonantioVnaanie Moot Sociale Zaken, nr. dr. Oh. J. VL A. van taire Fonds bij te wonen. Ir. H. B. J. WITTE, oud-minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, is per 16 oktober benoemd tot burge meester van Eindhoven. De heer Witte is civiel ingenieur er. 50 jaar. Vóór zijn ministerschap was hij o.a burgemeester van Bergen op Zoom. In 1952 aanvaardde hij het minister schap, dat hij bekleedde totdat het ka binet-De Quay optrad. Ir. Witte, die lid is van de KVP, volgt in deze functie de huidige minister van Hooy op. Opmerkelijke start van herv. kerkbouwactie TARRAGONA De 50-iarige M. Vos uit Hilversum is zaterdag in een ziekenhuis te Tarragona (Spanje) overleden nadat zij bij een auto-onge luk ernstig werd gewond. Bij datzelfde ongeluk werd een Spaanse lifter ge dood en de Nederlandse bestuurder, N. Pilakens gewond. DOETINCHEM De 4-jarige Fer dinand Hieltjes uit Wijnbergen bij Doetinehem is zaterdag overleden, na dat hij vrijdagavond door een autobus was overreden. DEN HAAG Zondagnacht is in de Vreeswijkstraat een auto na een zwen king naar links tegen een tuinmuur ge reden. De bestuurder, de 71-jarig; heer P. Kasteleyn bleek dood achtei het stuur te zitten. Zijn 58-jarige echt genote liep een hersenschudding op Vermoed wordt, dat de heer Kasteleyn -.«hier het stuur onwel geworden is. VAASSEN De 37-jarige gehuwde G. van N. uit Vaassen heeft bij een aanrijding een schedelbasisfractuur op gelopen, waarna hij is overleden. AMSTERDAM De 75-jarige me vrouw A. R. van der Burg is op de hoek van de Ceintuurbaan en de He- monystraat onder een grote vrachtwa gen gekomen Zij is zaterdagmiddag overleden. DEN HAAG Zaterdag is de vijf jarige jongen Th. Bres uit de Rem- brandtstraat onder een dtiewielige melkwagen gekomen en verongelukt. ROTTERDAM In Rotterdam Is zon dag overleden de 19-jarige monteur D, C. Eising uit Krimpen a. d. IJsel. Deze kwam zaterdag met zijn brom fiets in botsing met een tram. PUTTEN Zaterdag is de 71-jarige heer C. Meiling uit Putten, die met eer. bromfiets de rijksweg Amersfoort Zwolle overstak gegrepen, door een vrachtwagen en op slag gedood. t was een massale bijeenkomst, in de •jrote Merwedehal van het Utrechtse Jaarbeurscomplex. Toch was de op zet niet een massabetoging te hou den; van alle hervormde gemeenten waren een paar vertegenwoordigers uitgenodigd. Meer dan driekwart der gemeenten Was present. Uit aile delen van het land, wat dr. Kool haas bewees door de Zeeuwen, de Friezen en de Groningers de hand te laten opsteken. Dr. Koolhaas was erg verheugd, dat ook de bidstonden in het morgen uur zo goed bezocht waren. Bijna vierduizend personen hadden de diensten in de Domkerk (waar de assessor der synode ds. P. G. van denHooff voorging)de Janskerk (voorganger de oud-praeses der sy node ds. J. R. Wolfe n sberger) en de Buurkerk (voorganger ds. G. de Ru, eveneens oud-praeses) bijge woond. Duidelijk wordt beseft, zo zei dr. Koolhaas, dat het ten slotte God is. die de harten moet neigen. Dit appel, geopend door dr. Koolhaas en gesloten door prof. dr. W. Ban ning, bracht kernachtige toespra ken van de hoogleraren dr. G. C. van Niftrik en dr. H. Jonker, De eerste bracht naar voren dat voor de moderne mens karakteristiek is zün dakloosheid. Vroeger was de kosmos ons tehuis, nu is de kosmos een vijandige grootheid, die we moe ten bedwingen. De moderne mens verloor ook het tehuis der kerk, en dat van huwelijk en gezin. Maar, al dus prof. Van Niftrik, het evangelie leert, dat het woord vlees gewor den is en onder ons wil wonen; het evangelie betekent de aanbieding van een behuizing, van een vastheid, om te wonen; en de kerk wordt weer een tehuis, waar de gemeente zich verzamelt om Woord en sacrament, .of. Jonker zei. dat wij geen tem pels meer bouwen, geen gothische De slagregens, waarmee de storm ge paard ging, veroorzaakten aardver schuivingen en talloze overstromingen. Honderden grote en kleine bruggen, sloegen weg en zeer vele huizen stort ten in. De orkaan bereikte soms een windsnelheid van 200 km per uur. Ook op zee spookte het verschrik kelijk: ruim 2200 vissersboten en an dere vaartuigen vergingen, veelal met man en muis. Een Engels vrachtschip van 7400 ton, de ,-Changsha", werd op het strand geworpen, maar alle op varenden konden zich in veiligheid stellen. Een vliegtuig van een Japanss krant, <jie boven de getroffen gebieden vloog, verongelukte. In het binnenland vochten reddings ploegen verheten met modderstromen en watermassa's om slachtoffers in af gesneden gebieden hulp te verlenen. Maar vele slachtoffers zal men nimmer terugvinden doordat zij in de kolkende rivieren mee naar zee werden gesleurd. Marineboten brachten tot nog toe 150 lijken naar het vasteland terug. De schade aan openbare werken beloopt volgens een eerste raming minstens 50 miljoen gulden, maar de onvolledige verbindingen doen vermoeden dat het bedrag aanzienlijk hoger zal liggen. Ook Japans rijstoogst heeft aanzien lijke schade opgelopen. De schade aan Amerikaanse bases op Japan bedraagt op zyn minst 1,25 miljoen dollar. Vandaag werd van officiële zijde meegedeeld, dat meer dan 2506 Japan ners het leven hebben verloren of worden vermist. Het aantal slachtoffer* van de wervelstorm is nog steeds sta gende. Zoals reeds werd verwacht, heeft de voorzitter van het centraal stembureau in de vacature van de heer M. Rup pert (a.-r.), die lid var, de Raad van State is geworden, benoemd verklaard tot lid van de Eerste Kamer de heer J. Abels te Groningen. EEN hogedrukgebied, dat van de oceaan naderbij kwam, breidde zich gedurende het weekeinde over Zuidwest-Europa uit. Het heeft een langgerekte vorm, zodat er maandag ochtend twee centra in voorkwamen: een ervan by Londen ,het andere bo ven Zuid-Limburg. De luchtdruk steeg tot boven 1030 mb, Het hogedrukgebied verplaatst zich vrij snel en zal morgen ten oos ten van ons land gelegen zijn. Op de oceaan ten westen van Ier land bevindt zich een front, waar langs enkele storingen een noordoos telijke koers volgen. Deze vormen tog geen bedreiging voor het weer, :odat het overwegend zonnig blijft, Oe wind draait naar zuidelijke rich tingen, waarbij overdag de tempera turen iets hogere waarden kunnen bereiken dan vandaag.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1