Betere weg Chroestsjew kon vuil van de koude oorlog nog niet opruimen Rode „topconferentie" in communistisch China Fotoverbod van N.T.S. nietig verklaard Opheffing passencontrole is in voorbereiding Koopt op tijd uw zekerheid Topconferentie nog dit jaar? Gift van IV2 ton voor kerkbouw Aardsatelliet maakte foto's van de aarde In strijd met algemeen belang, oordeélt staatssecretaris KLM voegde eerste Lockheed Electra bij luchtvloot REGERINGSLEIDERS BRENGEN VERSLAG UIT Chroestsjew naar PEKING Belgisch kamerlid vraagt onderzoek naar schuldvraag Mr. Roosjen: Nieuwe maatregelen Kritiek op uitlating van Eisenhower Ook vereenvoiidigingj in goederenverkeer?! DINSDAG 29 SEPTEMBER 1959 ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4410 Rampengiro voor Japan Nog 500 ex-employés van Fokker-Rio zonder werk NATIONALE LEVENSVERZHCERING-BANK Overwegingen Weekblad Overleg AAN BINNENGRENZEN VAN BENELUX: Zonnig weer Directeur: H. DB RUIG f V-■ I «s Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT Vissersboot overvaren Lof voor (Zie verder pag. o, 7e kol.) auxurdiau MrtntUi SchSxIun: mwm <s* Wttiwtru* as t«iet. 113700 u u ÏP Po«i«i"' No- 434519. Xiacctenctieiun Uxraneoianten 18.30—l#jo uur. Zïterdag» 17—15 uur. Telefoon 113700. Uuygenepleln 1 l'eluocn 183*67 H]nen) l^tbue 1001 -"PÓatiïre No 434857. KlachtencHem*: 1830—1930 Spulwec 1M relet 4070. Thorns» Kempiaesrut Sa Telelooc 362569 'HÜ. 03451. Ao^n^rntepröfai otmpm weee, yxos per maand. 11Moet kwartaal. lom* numnwca 19 eest. VernoMiat a—ufw. IN de toelichting op de begroting 1960 van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft minister Cals te kennen gegeven, dat het hem aange naam zal zijn te mogen vernemen tot welk resultaat het onderzoek in de af delingen van de Tweede Kamer heeft geleld Inzake het wetsontwerp op de journalistieke verantwoordelijkheid Het betreft hier een wetsontwerp dat op 25 maart 1949 door de rege ring werd ingediend en dat de bedoe ling had van overheidswege een tuchtrechtspraak voor journalisten in het leven te roepen. Dit wetsontwerp Is indertijd door de journalisten met weinig instem ming begroet. De drie journalisten organisaties wezen het tijdens een te Utrecht gehouden congres in grote meerderheid af. In een adres aan de Tweede Kamer werd van het journa listen-standpunt mededeling gedaan. Sindsdien werd van de zaak nooit meer iets vernomen. Het wetsont werp lag in de ijskast en de indruk was dat het daar wel zou blijven lig gen. De opmerking van de minister heeft hierover onzekerheid doen ont staan. Wil de minister toch nog aan sturen op een parlementaire behande ling? AT laatste Hikt ons allerminst L) aan te bevelen, nu juist de laat ste jaren een geheel nieuwe ontwik keling bezig is zich af te tekenen. De regering heeft namelijk in verband met de moeilijkheden gerezen rond om de uitsluiting van een journalist (het zgn. geval-Faas) aan de Pers- raad gevraagd haar advies uit te brengen rondom de gehele verhouding overheid-pers. Dit beraad is in volle gang. Bovendien zijn de drie journalisten- organisaties zelve sinds verscheidene maanden bezig initiatieven te ont plooien, welke zullen moeten resulte ren In een reorganisatie van de eigen tuchtrechtspraak, waardoor deze meer nog dan voorheen aan haar doel kan beantwoorden. Men wil de mogelijkheid openen om ook niet ge organiseerde journalisten onder deze tuchtrechtspraak te doen vallen. Te verwachten is, dat de drie jour nalistenkringen hun beraad over en kele weken zullen, afronden. .4, Waar de zaken zo staan lijkt het ons niet wenselijk een oud wetsontwerp, dat door iedereen reeds als afgeschre ven werd beschouwd, tot nieuw leven te roepen. Het kan beter van de lijst der nog aanhangige wetsontwerpen worden afgevoerd. De weg blijft dan vrij voor wat het maatschappeiijk-organisatorlsch be raad zélf aan gezond initiatief ople vert. Het begaan van deze weg ver dient verre de voorkeur. (Geldig tot woensdagavond) ZONNIG. Droog en zonnig weer. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tussen oost en zuidoost. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Morgen: Zon op: 6.37 Maan op: 3.55 Onder: 18.22 Onder: 17.24 Eisenhower acht Berlijn niet meer bedreigd EISENHOWER EN CHROESTSJEW hebben in de respec tieve hoofdsteden Washington en Moskou verslag uitge bracht over hun besprekingen in Camp David. De Amerikaanse president hield daarom op een ongewone dag maandag - een persconferentie en Chroestsjew hield in het Leninstadion een rede over zyn dertiendaagse Amerika-reis voor een 20.000 Moskovieten. Eisenhower gaf als zijn mening, dat Berlijn niet langer bedreigd wordt en dat aan de voorwaarden, die hijzelf aan een topconferentie verbonden had, was voldaan Chroestsjew vertelde in Moskou, dat hij en Eisenhower er niet in geslaagd waren al het vuil te ruimen, dat was opgetast tijdens de koude oorlog, maar hij, Chroestsjew, had de indruk gekregen, dat Eisenhower van harte wenste de koude oorlog te liquideren en nor male betrekkingen met de Sowjet-Unie te krijgen. Amerika Het Nederlandsche Roode Kruisheeft naar aanleiding van de ramp die Ja pan heeft getroffen, zijn gironummer (777) opengesteld voor bijdragen voor de hulpverlening aan de Japanse be volking. Het Nederlandse vliegkampschip Karei Doorman brengt een vier daags bezoek aan Hamburg. Op de foto zien we een batterij van de Duitse marine te Cuxhaven, die saluutschoten afvuurde, toen het Nederlandse oorlogsschip voorbij voer. (Advertentie) Zon op Zon onder De Amerikaanse president heeft niet gezegd, dat Chroestsjew hem persoonlijk de garantie had ge geven, die neerkwam op de be ëindiging van de bedreiging van Ber lijn. Toen hem daarover vragen wer den gesteld, zei bij, dat hij „niemand woorden in de mond wilde leggen". Eisenhower verklaarde, dat Chroes tsjew en hö het erover eens waren, dat de sitnatie, waarin Berlijn verkeert, „abnormaal" is, aangezien daar „een groep vrije mensen binnen commu nistisch gebied leeft". Hij zei, dat er een oplossing moest worden gevonden, die voor beide partijen aanvaardbaar zon zijn. EISENHOWER vertelde, dat Chroes tsjew hem tijdens de besprekin gen iü Camp David had gezegd, dat hij de kwestie van de vijf nog steeds in communistisch China gevangen zit tende Amerikanen op vriendschappe lijke wijze met de Chinese leiders zou opnemen. De Amerikaanse president voegde eraan toe, dat zij slechts zeer kort over communistisch China hadden gespro ken, omdat zij onmiddellijk hadden ge constateerd, dat hun standpunten ten aanzien van China volkomen met el kaar in strijd waren. Deze week wordt in Peking, waar de ■end verjaardag van het comnmnis- 'iseh-Chtnese regime wordt gevierd, een communistische „topconferentie gebonden zoals de afgelopen jaren zei den is belegd. Vrijwel alle partij- en staatsleiders van de communistische wereld zijn aanwezig. Behalve de Russische pre mier Chroestsjew komen uit de bow- jet-Unle de minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, en de partij-theore ticus Soeslow. Politieke waarnemers verwachten wel enig „vuurwerk", in het byzonaer Chroestsjew, Mao Tse-toeng en Tsjoe- En-lal. In westelijke kringen is men echter niet zo stellig overtuigd van een Chinees-Russisch samengaan. Men herinnert zich hoe Peking vo.ig laar de voorgenomen topconferentie in New York torpedeerde en begon met het bombarderen van de nationalisti sche eilandjes voor de kust van het Chinese vasteland. Naar verluidt, ls het Kremlin absoluut niet ingenomen met de ontwikkeing en het ontstaan van het Chinees-Indiase grensgeschil en de si tuatie in Laos. Kennelijk is de Russische regering zeer bevreesd voor Chinese interventie in Laos, en z« geeft zich zeer veel moeite om optreden van de westelijke mogendheden dat Chinese interven- De vroegere employees vin de Ne derlandse vliegtuigfabriek Fokker te Rlo de Janeiro hebben ertegen gepro testeerd, dat de Braziliaanse lucht macht er te weinig haast mee maakt hen weer in dienst te nemen, nu de re gering de werkzaamheden heeft over genomen. Het voormalige Kokker-personeel heeft een commissie gevormd, die Dy de regering op grotere spoed aan- Het personeel verklaart, dat slechts 200 employees zijn teruggenomen en 500 anderen nog in afwachting zyn. tie zou kunnen uitlokken te voor komen. Diplomatieke waarnemers wyzen er overigens ook op, dat men niet moet denken, dat er spoedig een breuk tus sen de Sowjet-Unie en China zal ont staan. Wat de geschillen ook mogen zijn, geen van beide landen kan zich op het ogenbik een breuk met zijn mach tige partner veroorloven, zo zeggen zij. Het Belgische parlementslid R. de Kinder heeft de minister van Buiten landse Zaken schriftelijk verzocht langs diplomatieke weg een onderzoek te doen Instellen naar de vraag, wie ver antwoordelijk Is geweest bü het over varen van het Belgische vissersscheep je „Frans-Elza" door het Nederlandse vliégdekschip „Karei Doorman". In zijn brief schrijft dit Belgische parlementslid, dat „bepaalde verkla ringen va iKie commandant van de Karei Doorman, zoals deze in persbe richten zijn verschenen, moeilijk aan vaardbaar zijn. Bij terugkeer in de thuishaven Oostende, heeft de bemanning van het Belgische vissersvaartuig „Jenny" ver klaard, dat de „Frans Elza" aan het vissen was, toen het schip werd over- varen, Beide vissersboten waren in voort durend contact per radio. Volgens de bemanning van de „Jen ny" had de „Frans Elza" gemeld, dat voor het laatst de netten zouden wor den uitgegooid toen de Karei Doorman uit de duisternis opdoemde. De bemanning van de Jenny zei, dat 2y de indruk had, dat het vliegkamp- schip tussen de twee vissersvaartui gen door zou varen, toen het radiocon tact met de „Frans Elza" abrupt werd afgebroken. De eerste signalen, die daarna gehoord werden, waren van de Karei Doorman, die verzocht uit te kijken naar overlevenden van de „Frans Elza". EISENHOWER begon zijn pers conferentie met een enthousiaste lofzang op de wijze, waarop het Ame rikaanse volk premier Chroestsjew tegemoet was getreden en had behan deld. Hij prees de wijsheid van de Amerikanen, omdat zij in staat waren gebleken te luisteren naar de argu menten en de kritiek van de tegen partij en daarbij toch krachtig en overtuigd op hun eigen standpunt te blijven staan. Eisenhower sprak met een enigszins verstopte neus. Hij zei, dat hij tijdens zijn bezoek aan West-Europa- een lichte koude bad gevat. Hoewel Eisenhower verklaarde, dat aan de voorwaarden, die hij had ge steld voor het houden van een top conferentie, was voldaan, wilde hfj zich toch niet uitlaten over de vooruit zichten van een topconferentie in de nabije toekomst. Hij zei, dat over der gelijke kwesties eerst met de bond genoten gesproken moest worden. Hij bedoelde hiermee kennelijk Macmillan, de Gaulle en Adenauer. Eisenhower zou eerst de andere westelijke leiders verslag uitbrengen en hun reacties afwachten en kon daarom thans geen mogelijke datum voor een topconferentie noemen. Hij voegde eraan toe, dat Chroestsjew noch hij ook gestreefd had naar het vast stellen van een datum. In officiële kringen in Washington heerst sterk de indruk, dat er een top conferentie zal worden gehouden voor dat Eisenhower volgend voorjaar naar Moskou gaat, mogelijk in november of december. De Stichting Steun Kerkbouw (SSK) die deze week in de Gereformeerde Kerken een Intensieve actie voert voor de bonw van' meer kerken in de zich snel uitbreidende gebieden heeft van iemand, die onbekend wenst te blijven 156.000 voor haar actie ontvangen. i fi-. -i'••■'iVSSSk* Een windhoos heeft op het vliegveld van Cedar Rapids in de Amerikaanse staat lowa tot vreemde situaties geleid. Enkele lichte vliegtuigjes maakten on gewilde „luchtreisjes". Een ervan „landde" op een paar auto's met alle gevolgen van dien. Amerikaanse geleerden hebben op een persconferentie onthuld dat de Amerikaanse aardsatelliet Paddle- wheel (Explorer VI), die op 7 augus tus gelanceerd is, televisie-foto's van de aarde heeft gemaakt op een hoogte van 27.000 kilometer. Het was het eer ste ruwe beeld van de aarde en haar wolkendek dat door de Verenigde Sta ten ooit ontvangen is uit de ruimte. De foto betreft een groot gebied van het centrale deel der Pacific en is het resultaat van seinen die op 14 augus tus te South Point op Hawaii zijn op gevangen. De satelliet was toen onge veer 27.000 kilometer boven het opper vlak van de aarde boven Mexico. Het gefotografeerde gebied was dus meer dan 36.000 kilometer van de satelliet verwijderd. De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, heeft het besluit van de Nederlandse Televisiestich ting om een overeenkomst aan te gaan met het Algemeen Neder- landsch Persbureau (A.N.P.) inzake de verlening van een exclusief recht tot het maken van foto's, vernietigd, aangezien dit besluit ge acht wordt in strijd met het algemeen belang te zyn. Alleen het ANP zou toestemming hem is niet gebleken, dat dit belang hebben gekregen foto's te maken in gebouwen en op terreinen, waar de voorbereidingen en repetities voor.de televisieuitzendingen plaatshebben, voor zover deze plaatsen slechts met toestemming van functionarissen van één der omroepverenigingen toegan kelijk zijn. Voorts heeft de staatssecretaris ver nietigd het besluit van de Nederlandse Televisie Stichting om het weekblad voor t.v.-kijkers van het betrekken van bovenbedoelde foto's uit te sluiten. Blijkens een toelichting van het de partement van O., K. en W. heeft de staatssecretaris zijn beslissing gegrond oa. op de navolgende overwegingen: IHy acht het van groot belang dat het publiek zo geschakeerd moge lijk kan worden voorgelicht omtrent een zo invloedrijk communicatiemiddel als de televisie, waarvan de kosten hiér te lande uit gemeenschapsgelden wor den bestreden. 2Hij acht weliswaar de goede gang van zaken in de televisie studio's, meer in het bijzonder de daar ver eiste orde en rust, een rechtmatig be lang, dat de N.T.S. moet dienen, doch uitsluitend kan worden gediend door de meest extreme maatregel die gele gen is in het verlenen van een mono polie aan één fotopersbureau, te meer niet daar het bestuur van de N.T.S, geen enkele poging heeft gedaan om in overleg met de ten deze eveneens be langhebbende groep van fotojournalis ten tot een zodanige regeling te gera ken, waarbij zowel de goede gang van zaken in de televisiestudio's als het be lang van het publiek voldoende in aan merking wordt genomen. 3Indien enig rechtmatig belang be perkingen van het recht tot vrije nieuwsgaring zou vereisen mag dit niet dan in uiterste noodzaak ertoe leiden, dat de nieuwsvoorziening, waaronder foto's zyn begrepen, een monopolistisch karakter krijgt ,doch dat hem van deze uiterste noodzaak ten deze niets is ge bleken. Met betrekking tot het besluit van de N.T.S. het weekblad voor tv-kijkers uit te sluiten overweegt de staatssecre taris het volgende: IDe vrijheid van nieuwsgaring wordt evenzeer beperkt door een discriminerende uitsluiting van een of meer persorganen omdat de uit sluiting van een bepaald persorgaan ten aanzien van het verkrijgen van fo to's de hier te lande bestaande pers vrijheid kan aantasten. 2Een besluit tot uitsluiting van één bepaald persorgaan zou weliswaar gerechtvaardigd kunnen zijn bij voor beeld ais het betrokken persorgaan rechten van de NTS of van de omroep verenigingen zou schenden, doch van dit laatste is tot nu toe niets gebleken terwijl evenmin is komen vast te staan dat enige andere redelijke grond heeft bestaan voor de onderhavige uitslui ting. Voorts heeft de staatssecretaris van zijn besluit tot vernietiging van het contract tussen N.T.S. en A.N.P. mede deling gedaan in zijn antwoord op de schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer, mevrouw Van Somc- ren-Downer, waarin hij zegt dat hij het bestuur van de NTS in overweging heeft gegeven om, te zamen met de omroepverenigingen, in overleg te tre den met de besturen van de Neder landse Vereniging van Fotojournalis ten, de Nederlandse Dagbladpers en het ANP, teneinde tot een meer aan vaardbare regeling te geraken, waarbij zowel het belang van de NTS en van de omroepverenigingen bij de goede gang van zaken in de televisiestudio's als het algemeen belang voldoende in aanmerking kan worden genomen. De staatssecretaris merkt in zijn ant woord op de vragen van mevrouw Van Someren verder nog op, dat blijkens de ervaringen van de N.T.S. en de om roepverenigingen het zogenaamde fo- tografenhaüuurtje niet voldeed. (Van onze radioredacteur) De reactie van NCRV-voorzitter mr. A. B. Roosjen op de beslissing van de staatssecretaris luidde, toen wij ons gisteravond met hem in ver binding stelden: „Het besluit, waar over bet gaat, hield verband met dë stoornissen, die in de studio's door bet werk van de - fotografen werden veroorzaakt. Thans zullen de omroepverenigingen moeten -over wegen welke maatregelen genomen moeten worden om deze stoornissen te voorkomen." Het gezaghebbende Amerikaanse blad „Washington Post" schrijft vandaag in een hoofdartikel dat president Eisenhower „door zijn onnauwkeurig taalgebruik twijfel heeft doen rijzen ten aanzien van Amerika's positie inzake Berlijn'. Het blad doelde op de uitlatingen van de president op de persconferentie over de besprekingen met premier Chroestsjew in Camp David. Vooral de uitlating van Eisenhower dat er in Berlijn een „abnormale" toe stand bestaat heeft volgens het-blad zowel in de Ver. Staten alsJn Europa bange-vermoedens-doen rijzen»---!---v Zoals bekend heeft Eisenhower's pers chef, Hagerty, na de persconferentie van de Amerikaanse president alge tracht ~de uitlating van Eisenhower te verzachten. regering in de memorie van antwoord, dat zij het betreurt, dat de volledige vrijmaking van het lanöbpuwverkeer nog niet mogelijk is gebleken. De volledige afschaffing van de per sonencontrole aan de binnengrenzen van de drie Beneluxlanden is in voor bereiding, maar aan de verplichte douaneformaliteiten in het goederen verkeer zal voorlopig niet zijn te ont komen. De regering zal echter niet na laten al het mogelijke te doen ook bij het goederentransport de grensforma- liteiten te vereenvoudigen. Dit deelt de regering mee in de me morie van antwoord aan de Tweede Kamer op het voorlopig verslag inzake het wetsontwerp tot goedkeuring van de economische Benelux-unie. De regering zegt hierin ook, dat een in het huidige stadium verlenen van een supranationaal karakter aan de Benelux-samenwerking naar haar me ning een nadelige invloed zou kunnen uitoefenen op de Europese integratie. Naar de mening van de Nederlandse regering is een gelijk maken van de systemen van belastingheffing in de Beneluxlanden geen absolute vereiste voor gelijke concurrentievoorwaarden. Sprekend over de landbouw, zegt de HET hoofdcentrum'van het belang rijke hogedrukgebied_ boven Cen- traal-Europa bevond zich dinsdag ochtend om 7 uur iets ten oosten van Berlijn. Aan. de zuidelijke flank wordt met wind tussen oost en zuid oost droge continentale lucht aange voerd waarin de temperaturen gedu rig hogere waarden bereiken. Aan de oostzijde van het hoge- drukgebied heeft zich boven de Oekraïne een noordwesterstorm ont wikkeld met talrijke buien en zelfs sneeuwval. Op de oceaan daalt de luchtdruk gestadig in het zeegebied tussen de Azoren, de Britse eilanden en het Spaanse schiereiland. Dit 18 voor het weer in Nederland in zoverre van belang, dat de oostelijke tot-zuid oostelijke stroming zich nog een paar dagen handhaaft en dat het bijzonder fraaie najaarsweer voortduurt. (Van een onzer verslaggevers) Een week voor de viering van haar 40-jarig jubileum, heeft de KLM van daag haar eerste Lockheed Electra bü haar vloot kunnen voegen. Dit toestel, de „Mercurius", werd door een in- structeu-gezagvoeder van de KLM van Californië naar Schiphol gevlogen. Ir. F. Besanpon, technisch directeur van de KLM, maakte de vlucht als passa gier mee. Hü had de heenreis naar Amerika per DC-8 gemaakt, het straal vliegtuig van Douglas, dat de KLM volgend jaar in gebruik zal nemen. De Lockheer Electra is een van de modernste turboproptoestellen (straal motoren met propellors) en kan als een overgangsvliegtuig tussen de ma chines met alleen zuigermotoren en de toestellen met alleen straalmotoren beschouwd worden. In normale uit voering biedt het plaats aan 48 passa giers in de toeristenklasse en 16 rei zigers in de eerste klasse. De KLM, die twaalf van deze ma chines besteld heeft, zal ze gaan inzet ten op haar lijnen naar het Nabije, Midden en Verre Oosten. Half decem ber zullen de Lockheed Eleetra's in de dienstregeling van de KLM zijn opge nomen. De totale aflevering zal ruim een jaar duren. In december 1960 komt de twaalfde en laatste Electra, die Sirlus zai heten, van de fabriek. Alle Eleetra's krijgen de naam van sterrebeelden en- hemellichamen, zoals Venus, Mars, Sa- turnus, Pluto, Jupiter, Orin en Uranus. De vloot van de KLM telt momenteel 92 vliegtuigen. Iedere vijf minuten landt of start er een KLM-vIiegtuig. De vloot wordt nu. behalve met de Elee tra's, nog uitgebreid met twaalf toe stellen van het type DC-8 en twee Fokker Friendships. Deze laatste twee zullen voor chartervluchten gebruikt worden.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1