Commissie adviseert de regering: Mits er voldoende vrijwilligers komen D' Commissie niet al te optimistisch Stakingen in Y.S. duren voort Verkorting van diensttijd Koopt op tijd uw zekerheid Wedden omhoog; voor zeemacht seen verkorting Vaandrig gedood bij ongeluk in Frankrijk Staalconflict verscherpt ,Loenik' vandaag dicht bij maan NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK v. Dronken chauffeur moet 3000 boete betalen Executie Poclola uitgesteld Onderhandelingen op dood spoor r Zonnig weer DINSDAG 6 OKTOBER 1959 DirecteunH ÜB RUIG J ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4416 -N J Hoofdredacteur: Ui J A H J S BKU1NS SLUT Langer in dienst BINNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBED pogrng m Woedend Eotterdam. 36 lelei «sïoo (o u If12 Pottgixo No. *24314), ,<Uchlendi«nm nboaneroenteo 1330—10'» m» Zaterdag» 17—1# uur. Telefoon 113700 pSS?i*?{Sf 'o: i»**??0 O UJaen). ff Pö»t«i™ No. 4B<gö7. Jlachtamaenit: 1330—1030 - Telefoon M23«a Snul weg 132 Tel«t. «70. ',BW Thoma* KetnpUwtreat 6o "elef. 03*31. AowmOTwnMpi^soj oern per wee*, /2.60 p*, msatKt *w«.-t«*L Loss mmmara J» cent vLrihlint Ü5uhS 2 OnrtnlitM. Uordreent: Sellsdan: (Geldig tot woensdagavond) PLAATSELIJK NACHTVORST. Plaatselijk nachtvorst. Morgen zonnig weer met ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Overwegend matige wind tussen oost en zuidoost. Morgen: Zon op: 6.49 Maan op: 12.41 onder: 18.06 onder: 21.43 (Van onze militaire medewerker) ET rapport van de commissie Jpj welke opdracht had de duur van de werkelijke dienst der dienstplichti gen te onderzoeken ademt een volko men andere geest dan die waarmede de Belgische regering op 26 septem ber jl. de eerste oefentijd van 13 tot 12 maanden bekortte; 12000 dienst plichtigen werden toen naar huis ge zonden. Dit verlies aan mankracht kon op da: tijdstip in België niet wor den opgevangen, noch door de z.g. NAVO technici met een contract van 3 tot 5 jaar noch door verlenging van de diensttijd der vrijwilligers. Men speculeert er in België op, dat het benodigde aantal tegen januari 1961 zal kunnen worden gehaald, doch men heef: daaromtrent in het geheel geen zekerheid. De Belgische minister van Defensie schermt met aantallen die zich hebben aangemeld, doch verzuimt daarbij mede te delen hoeveel zich in derdaad verbonden hebben. Het is een publiek geheim dat dit aantal veel la ger ligt, en dat de Belgische bijdrage aan de NAVO, waartoe dat land zich heeft verplicht, op geen stukken na wordt geleverd. Van deze handelwijze nu distan tieert het thans verschenen rapport zich met de meeste klem; het ver meldt dat ook in kapitale, vet gedruk te letters in haar slotbeschouwing op blz. 76. Tot verkorting van de eerste oefentijd mag niet worden overge gaan voordat de' resultaten van de werving van vrijwilligers zulks wetti gen. En dan nog eerst wanneer deze vrijwilligers zover zijfi opgeleid dat zij de plaatsen van de met groot ver lof te zenden dienstplichtigen kunnen innemen. De sterkte mag dus niet te ruglopen. Daartegenover zal de kwa litatieve waarde van de bijdrage be langrijk verbeteren. Diensttijdverkorting is echter on mogelijk zonder diep in de buidel te tasten. Hier dient echter aan vooraf te gaan aldus het zeer reële uit gangspunt van het rapport een op heffing van het bestaande tekort aan beroepspersoneel. Dat is niet te ver wachten op grond van de huidige sa lariëring, die vooral voor het lagere personeel beneden die in de civiele sector fb.v. de betaling van eeri ge schoolde metaalarbeider) ligt, Daar om is een verhoging van de wedden van het beroepspersoneel noodzakelijk, hetgeen ruim 38 miljoen per jaar ver eist. Eerst dan kan men aan een verkor ting van de eerste oefentijd gaan den ken. Ook dit gaat geld kosten. Al met al kan gezegd worden dat de commissie haar technische taak op voortreffelijke wijze heeft verricht en zeer constructieve voorstellen heeft gedaan. Met haar twijfelen wij er ech ter ernstig aan of het „elukken zal bet vereiste aantal vrijwilligers te krijgen, nog daa. gelaten of ons volk bereid is de hogere financiële offers te dragen In één opzicht was '1. de commissie echter aan handen en voeten gebon den, nl. dat zii moest uitgaan van een politiek-stfategische conceptie en een organisatie die niet te harer beoorde ling stond. Nu wil echter de ironie van het geval dat juist deze grondslag voor ernstige kritiek vatbaar is. Daar aan draagt de commissie geen schuld doch wel onze regering die ten aanzien van deze concep.ie nog steeds in de mist vaart. Met een enkel voorbeeld uit het rap port willen wij dat toelichten. Aange nomen wordt nota bene op gezag van een Russische maarschalk dat algemene totale oorlog met uit- VERKORT DIENSTTIJD in 1962 met twee maanden (Advertentie) l Zon op Zon onder (Van onze parlementaire redacteur) E commissie-Van Voorst tot Voorst (commissie werkelijke diensttijd dienstplichtigen) geelt de regering in overwegin ernstig te streven naar een verkorting van de diensttijd met twee maanden per medio 1962 door de werving van vrijwilli gers (contractanten en nadienenden) zo spoedig mogelijk en uiter lijk 1 januari 1960 open te stellen. De eerste lichting die van de eventuele diensttijdverkorting zal profiteren is de lichting 1961 I. Uitdrukkelijk stek de commissie echter dat men onder de huidige internationale omstandigheden het paard niet achter de wagen mag spannen en dat niet tot verkorting mag worden over gegaan voordat de resultaten van de werving dit wettigen. Ten behoeve van de werving heeft de commissie een verhoging van de wedden uitgewerkt, die het Rijk f 382 miljoen per jaar zal kostenFoor realisering van een volledige diensttijdverkorting van twee maanden waarbij tevens rekening gehouden dient te worden met het wegwerken van de bestaande personeelstekorten zal ongeveer f48 miljoen per jaar nodig zijn, zodat, de budgettaire gevolgen van een diensttijdverkorting met twee maanden ongeveer 86,2 miljoen zullen zijn. een wisseling van de gehele voorraad zwa re A- en H-bommen in de eerste pe riode. misschien tien ar kan duren. Daarvoor is dan een groot reservoir van goed geoefend personeel met nt®- derne uitrusting nodig. Dit argument wnrd. dan aangegrepen om een reser ve aan mankracht voor de landmacht aan te bevelen. Doch op een andere bladzijde kan men lezen dat er voor de luchtmacht nauwelijks sprake is van enige reserve aan mankracht. Moet dan in die 10 jaar de landmacht het doen zonder steun van een luchtmacht en he: territoir zonder bescherming van uit de lucht? Hoe zullen overigens, nadat de voor raad A- en H-bommen is uitgewisseld, de 30 parate divisies van de NAVO met nauwelijks een reserve daarach ter, het 10 jaar vol kunnen houden tegen de Russische mankracht, die volgens het rapport uit 140 lijndivisies en 130 kaderdivisies zal bestaan? Het wil ons voorkomen dat eerst in NAVO-verband en als resultaat daar van in Nederlands verband des noods omgekeerd een politiek-stra- tegische conceptie moet worden ont worpen die meer in overeenstemming is met de realiteit en dat tegen de ach tergrond daarvan het rapport Van Voorst opnieuw moet worden gepro jecteerd. Bij een diensttijdversortïnc met vier maanden zat bij handhaving van het contingent dienstplichtigen op 46.00# man ongeveer 1138 miljoen 'i Aars nodig zijn. Wordt hef contih gent vergroot, dan kan met f 123 mil joen 's laars worden volstaan. Bij een diensttijdverkorting met zes maanden zijn deze cijfers resp. 158 miljoen en 149 miljoen. De commissie voegt hieraan toe, dat zij bij het opstellen van de nieuwe wedden is uitgegaan van de loonstandaard in de metaalindustrie van medio 1957. Wil men op vol doende toeloop van adspirant be roepspersoneel en contractanten eni germate kunnen hopen dan zullen nu de loonstandaard in de me taalindus.rie is herzien de voor gestelde bedragen evenredig moe ten worden verhoogd. De commissie laat de beleidsvra gen rond de defensie-uitgaven rus ten. Zij kan en mag zich in deze zaak geen partij stellen. Ten aanzien van de zeemacht acht de commissie verkorting van de diensttijd (21 maanden) niet moge lijk. Mocht de werving tegenvallen, dan is het duidelijk, zo stelt de commis sie, dat by de door haar gestelde voor waarden van paraatheid van een diensttijdverkorting geen sprake kan zijn. Afhankelijk van de resultaten va» de werving zal in 1961 moeten worden bezien of een diensttijdverkorting mo gelijk is en zo ja, of deze zich in de toekomst verder kan uitstrekken. Wanneer blijkt, dat de werving bij de luchtmacht een diensttijdverkor ting met twee maanden wettigt en bij de landmacht niet, dan s.ett de com missie voor onmiddellijk bij de lucht macht tot verkorting van de dienst tijd over te gaan. Indien het aantal contractanten bij na voldoende zou zijn om tot verkor ting over te gaan, meent de commis sie, dat door toepassing van de zgn. „klein-verlofregeling" een aantal dienstplichtigen verplicht moet worden langer in dienst te blijven. Uiteraard zal aan deze groep een bijzondere uit kering moeten worden gedaan. Het al- Een groot gebied van hogedruk, dat zijn centrum in het zuiden van Polen heeft beheerst het weer in bijna geheel Europa. Ten westen van Ier land bevindt zich een in betekenis afnemende depressie, die in de rich ting van IJsland koerst. Het kou front van deze depressie dringt naar West-Frankrijk op, waar de baro meter langzaam daalt. Li onze om geving handhaaft zich dientengevolge een oostelijke tot zuidoostelijke lucht stroming, waarmee zeer droge con tinentale lucht wordt aangevoerd. De afgelopen nacht daalde hierin de temperatuur op waarnemingshoogte in het oosten van het land tot tussen nul en twee graden. Dicht boven de grond kwam plaatselijk 1 graad vorst voor. Het eerstkomende etmaal zijn er in de drukverdeling in onze om geving vrijwel geen veranderingen te verwachten. Het zonnige en droge weer met plaatselijk nachtvorst duurt daarom voort. HAZET.FABRIEK EN ZEVENBERGEN gemeen belang van een diensttijdver korting acht de commissie zodanig, dat deze hogere uitkering gerecht vaardigd is. De commissie is uitgegaan van de bestaande politiek-strategische situa tie. Zij heeft die als gegeven aan vaard en treedt niet in een nadere be schouwing hiervan. Bij 'n diensttijdverkorting van twee maanden heeft de landmacht aan con tractanten en nadienenden in 1960 3.000 man nodig, de luchtmacht 1.550 man. Aan beroepspersoneel zal dan in 1960 3.950 man nodig zijn. Bij de huidige diensttijd is de be- (Van onze parlementaire redacteur). DE commissie-Van Voorst tot Voorst heeft berekend dat van de goedgekeurde dienstplich tigen, die op grond van hun vooropleiding in aanmerking komen voor een onderofficiers- of officiersopleiding 20 procent bewogen zal moeten worden een vrijwillig dienstverband aan te gaan. De commissie acht het daarom noodzakelijk te waarschuwen, dat men zich moet hoeden voor optimisme wat betreft de ver wachting, dat een voldoend aan tal gegadigden zich zal aamnel- den. De commissie meent toch, dat een poging moet worden ge waagd. hoefie aan beroepspersoneel voor de eers.e vijf jaar gesteld op 1400 man per jaar voor de landmacht en 550 man voor de luchtmacht. Voor de zee macht zijn 2000 man per jaar nodig. De jaarbehoefte bij een diensttijd- verkorting met twee maanden loopt van 1961 tot en met 1966 iets terug, nl. van 7750 man (contracten, na dienenden en beroepspersoneel, land en luchtmacht) tot 5000 man. Zou een diensttijdverkorting met vier maanden in de bedoeling liggen, dan is' de jaarbehoefte aan contrac tanten, nadienenden en beroepsperso neel in 1960 9950 man, wanneer het jaarlijkse contingent <46.000 man) niet wordt vergroot. Besluit men tot ver groting van het contingent (51J300 man) over te gaan, dan kan de. jaar behoefte in 1960 op 8850 man worden gesteld. Voor een diensttijdverkorting met, zes maanden zijn deze cijfers resp. 10.950 man en 9650 man. Zie verder pag. 3, 6e kol.) WWsw (Van een verslaggever). „Wat Ik geschreven en voorspeld heb, vertel ik. nooit en tegen niemand". Dat zei de 38-jarige Jan Bruggeman uit Goe dereede, toen hij in zijn woonkamer zijn verzegelde visie op de toekomst van de luchtvaart overhandigde aan de vertegenwoordiger van het ministerie van Ver keer en Waterstaat, de heer B. W. Noordam. Jan Bruggeman, die als kraanmachinist werkt in het Haringvliet, heeft ter gelegenheid van het KLM-jubl- leum het verzoek gekregen op te schrijven hoe hij denkt dat de luchtvaart er in het jaar 2000 zal uitzien. Hetzelfde verzoek kregen acht andere wereldburgers; onder hen koning Bon de wijn, de president-directeur van Renter in Londen, de rector magnificus van de universiteit van Athene en de directeur van de rijks luchtvaartdienst van de Verenigde Staten. Deze toekomstvoorspellingen zullen donderdag Inge metseld worden in de Domtoren te Utrecht. Jan Brug geman zal erbij zijn maar ook zijn vrouw Nellie en zijn zoontje Dimmen. Vooral Dimmen want zijn vader hoopt dat zijn zoon in 2009 als 52-jarige man aanwezig zal kannen zijn wanneer de loden kokers in Utrecht worden geopend. Jan Brnggeman schijnt wel stoutmoedige fantasieën gehad te hebben toen hij zjjn voorspellingen deed. Want hij weet hoe snel de dingen kannen veranderen. .Als je tien jaar geleden tegen mijn oude vader ge zegd had: in 1960 rijdt Jan met een geweldige kraan wagen over de bodem van het Haringvliet, dan soa de goede man je voor gek hebben verklaard", zei bd- .En kijk sa maar eens in de bouwput. Het is voor ons- helemaal geen wonder meer. Het is een machtig kar-:. wei.-mAar bet croett ais vaswdf ea hoe kan dat anders met zoveel machines en zulke knappe koppen? Je sax eens zien als we veertig jaar verder zfjn". Even over de Frans-Belgische grens, bij Rocroi onder Mézières is maandag de 21-jarige vaandrig H. H. Ros bij een auto-ongeluk om het leven geko men. Het slachtoffer maakte deel uit van een verbindingsbataljon, dat be zig was met het voorbereiden van ra dioverbindingen in verband met ko mende transporten naar Frankrijk. Volgens de lezing, die in Den Haag bij de legerautorteiten is binnengeko men. zijn bij het ongeluk twee Ne derlandse militaire voertuigen be trokken geweest. Eerst is een jeep uit de bocht gevlogen en in een ravijn ge stort. De vrachtauto van het Neder landse leger, die achter de jeep aan reed, is, toen de bestuurder probeer de een uit de jeep geslingerde mili tair, die op de weg lag. te ontwijken, eveneens in het ravijn, dat zes meter diep is. terecht gekomen. Bij het ongeluk zijn drie Nederland se militairen licht gewond. Zij worden verpleegd in een ziekenhuis in Méziè res. De slachtoffers zijn gelegerd in het kamp Wittenberg. Drieduizend gulden boete (of twee maanden hechtenis) heeft de Haarlem se politierechter maandag opgelegd aan de 56-jarige Amerikaanse majoor-vlie ger J. G.. die op 30 september in de Haarlemmermeer een auto had bestuurd terwijl hij dronken was. De Amerikaan die sinds donderdag in het politiebureau van Hoofddorp opge sloten heeft gezeten, is op vrije voeten gesteld. De man die werd aangehouden toen h(j slingerend over de weg reed, ver klaarde tien glazen whisky te hebben gedronken. Bovendien zou h(j twee nach ten niet geslapen hebben. H(j zet dat de politie in Amerika In die omstandigheden slechts waarschuwt en pas bekeurt als er ongelukken ge beuren. Omdat de Amerikaan bij de KLM hij is als adviseur van een vlieg- tuigmotorenfabriek tijdelijk op Schip hol werkzaam in verband met de komst van de Lockheed Electra moeilijk gemist kan worden, vroeg de verdediger een boete en geen vrijheids straf op te leggen. De terechtstelling v„n de in Duits land geboren Canadese fotograaf Fodola, die wegens moord op een Lon- dense rechercheur ter dood is veroor deeld, is uitgesteld, zo Is vandaag offi cieel te Londen meegedeeld. Podoln zou aanvankelijk op 16 oktober worden opgehangen. Ds. Urdze, een vluchteling uit Letland en een van de geestelijke leiders van de Letten in het vluch telingenkamp Ohmstede (Duits land) heeft in een vergadering van het bestuur van het Nederlands Comité Vluchtelingenjaar, verteld over zijn ervaringen. Koningin Juliana woonde de vergadering bij. Ds. Urdze sprak over de materiële, maar vooral ook over de geeste lijke nood, waarin zjjn kolonie van 400 Letse vluchtelingen verkeert. In de laatste helft van oktober be gint een actie ten bate van de vluchtelingen. Wie mee wil werken aan de leniging van de nood, waar in de vluchtelingen verkeren, kan zijn bijdrage storten op het giro nummer van het Comité Vluchte lingenjaar: 195960, Den Haag, of op de rekening van het comité bij de N.V. Ned. Overzeebank te Am sterdam. De Parijse kleinhandelaren hebben vanmorgen op de markthallen in de Franse hoofdstad geweigerd goederen af te nemen uit protest tegen de poging van de Franse regering om de winst marges vast te leggen. ER bestaat op het ogenblik weinig kans, dat het arbeidsconflict in de Amerikaanse staalindustrie en in de havens spoedig geregeld aal kunnen worden. De onderhandelingen over een beëindiging van de nn reeds 83 dagen durende staalstaking hebben maandag een slechte wending genomen en de besprekingen over een regeling van het conflict in de havens zijn maandag avond over de hele Unie afgebroken. Een bevel van de federale rechtbank om het werk te hervatten is door de havenarbeiders van New Orleans ge negeerd. De rechtbank is van mening, dat de staking onwettig is, daar de vakbond niet de volgens de wet ver eiste aankondiging van de staking heeft gedaan. Volgens het persbureau Reuter is het mogelijk, dat de Amerikaanse zee lieden de havenarbeiders zullen steu nen en eveneens het werk zullen neer leggen. De onderhandelingen tussen de werkgevers en de werknemers in de staalindustrie liepen maandagavond volkomen vast na een merkwaardige vergadering i.i Amen-ka's staalstad Pittsburgh die slechts vijf minuten duurde David McDonald, de voorzitter van de United Steelworkers Union, de vak bond van staalarbeiflers, kwam na af loop van de korte vergadering woe dend naar buiten. Tot de journalisten schreeuwde McDonald: „Zij (de werk gevers) hebben de onderhandelingen afgebroken!" De werkgevers hebben dit ontkend, maar niettemin is er geen twijfel aan dat de onderhandelingen zijn misiukt ondanks het feit dat pre sident Eisenhower heeft aangedrongen op een snelle oplossing van het ar beidsconflict. Elsenhower heeft, zoals bekend, gedreigd de Taft-Hartley wet te zullen toepassen en men neemt nu ook aan dat dit spoedig zal gebeuren. Als de Amerikaanse president tot deze maatregel zou overgaan, zouden de stakers gedwongen worden het werk voor een periode van ten minste tach tig dagen (een z.g. „afkoelingsperiode") te hervatten. McDonald heeft maandagavond laat voor de Amerikaanse televisie ver klaard, dat de Amerikaanse staalindus trie de arbeiders op brute wijze heeft vergadering in Pi-ttsbur#ï. „De arbei ders wensen een contract, de werkge vers toepassing van de Taft-Hartley- wet", aldus McDonald. Patrick Conolly, de vice:-voorzitter van de Amerikaanse vakbond van ha venarbeiders, heeft in New1 York ver klaard dat de havenarbeiders van Maine in het noorden tot Ttexasi in het zuiden zullen blijven staken totdat er nieuwe contractei zullen rijn ge sloten, maar dat zy op een bevel van Eisenhower weer aan het werft zullen gaan. Zoals beleend, zijn aHe tevens aan de Atlantische kust en de Golf van Mexico sedert vorige week door een algemene staking van havenarbei ders getroffen. In New York worden in de loop van vandaag vier- grote passagiersschepen met in totaal meer dan 5000 passagiers verwacht. Men voorziet grote moeilijk heden bjj het aan wal brengen, van de koffers en andere zware bagage. Alleen ai in de haven van New York liggen 80 schepen te wachten tot zij gelost of geladen worden. In de havens van de Amerikaanse oostkust en het gebied! aan de Golf van Mexico liggen hon derden schepen, met aan bederf on derhevige levensmiddelen geladen. De Russische maanraket, die vanmor gen nog nauwkeurig de berekende baan volgde, zou vanmiddag om drie nur Nederlandse tijd het dichtst bil de maan zijn, namelijk op een afstand van ongeveer 7000 kilometer. Zij zoo dan de voor de aarde verborgen zijde van de maan „zien" en foto-opnamen van de maan maken. De Russen hopen deze bijzondere foto's ln hun bezit te krijgen als de Loenik III over enige dagen ln een baan om de aarde cirkelt, De instrumenten werken volgens plan. De rapporten over de vorderin gen van de kosmische raket en de resultaten van de wetenschappelijke waarnemingen zullen eens per 24 uur worden bekendgemaakt nadat de ge gevens van het ruimtestation rijn ge analyseerd. Maandagmorgen om half twaalf is een 19-jarige opvarende van de KW 85 tussen de IJmuldense pieren over boord gevallen en verdronken. De KW 85 was op weg naar zee, toen het ongeluk gebeurde. De Neeltje Jacoba en een J bootje van deloodsafhaaldlenst hebben beledigd. Kennelijk doelde hij op de nog urenlang gedregd zonder resultaat*

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1