Ondanks hoopvol weerbericht: Sonde zoekt in Wormer I naar het over fusie - Labour Speculaties liberalen - uranium en goud op Nw.-Guinea ontdekt Town send huwt begin 1960 t I DING S. v. mag weer werken Politie loste veertien schoten vluchtende automobilist Géén bruiloft in de wolken op Gewetensbezwaren gelden niet bij noodwachtplicht Rusland heeft een reuzenduikboot Commentaar: „Zeer voorbarig" en „Met waar" CHR. VAKVERBOND BETOOGDE IN BRUSSEL Dr. Brongersma terug van expeditie: Onderzocht gebied ivaarschijnlijk economisch niet exploitabel Mysterieus drama rond diefstal van 14500 mark Twee mensen gedood bij hulpverlening Ned. geleerden voor spionnen aangezien 1ATA confereert in Japan Woeste jacht door nachtelijk A'dam Nog een bezoek van Chroestsjew aan V.S.? MAANDAG 12 OKTOBER 1959 NAAR EEN BRITSE RADICALE PARTIJ? k-r-u-i-d-e-n mz~- Burgemeester van VUGHT tijdens jacht overleden Na bespreking van AVRO-bestuur: Maatregel terecht y Directeur: H. DE RUIG ■ettMOuu ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4421 VJ Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT p\E resultaten van de Nieuw- Guïnea-expeditie hebben aan het gestelde doel beantwoord. Er is een grote hoeveelheid ma teriaal bijeengebracht. Of het gebied dat onderzocht is economisch exploitabel is, moet worden betwijfeld. Gedacht was dat er goud gevonden zou wor den, maar de resultaten van het onderzoek waren negatief. Ura nium is er ook niet ontdekt. Dit zei dr. L. D. Brongersma, algemeen-wetenschappelijk leider van de expeditie, toen hij met de DC-7C "Adriatische Zee" op Schiphol terugkeerde. Dr. Bron gersma werd vergezeld van kapi tein-luitenant ter zee vlieger over ste G. F. Venema, technisch lei der van de expeditie en de geo loog dr. Ch. Baer, die de doorsteek over land van het Sterrengebergte naar HoUandia leidde. Op Schip hol werden de drie mannen met kransen omhangen. „Plicht" o ZOWEL van Labourzijde als van de kant van de Britse liberalen zijn de berichten over een eventueel samengaan van de liberale partij en de rechtervleu gel van de socialisten tegenge sproken. Witt® <1® Witiutnut SB Tfiift 1157011 tn i» 5u^"«ndde,Il'' tóoaMcnenton laao—iujo a™ Zaterdag» 17—18 uur. Telefoon 115700, «o-Grarenliaf»: Huyger^ptelo 1 jfehtiooci 18348J Maant gostbiM 1081 Potngtm Na 134867, KtachtencBenM: 18.30—19.30 Telefoon 36236» Spuiweg 133 TeJe] üsia. Th onnes e Kemp'«streel 6e -»tat. 63a» 1, M wnrt pw ween, ƒ2.65 (gr maand, f J.fiftpw Kwart», ;J. nosae nummers 1» oeot VerachLia» dasellika. Dordreeah Sehledem: (Geldig tot dinsdagavond). ENKELE OPKLARINGEN. Zwaarbewolkt met enkele opklaringen en slechts hier en daar enige regen. Weinig verandering in temperatuur. Zwa..kc tot matige wind tussen zuid en west. Morgen: Zon op: G.59 Maan op: 16.39 onder: 17.53 onder: 3.17 Vrijwel geen regen (Van een onzer verslaggevers) Even leefde de hoop in de harten van de landbouwers op: voor zon dag werd regen voorspeld. Maar de teleurstelling was des te groter toen zondag uit de bewolkte hemel nauwelijks een druppel regen op de uitgedroogde aarde viel. Regen van enige betekenis viel gis teren alleen in het zniden van het land. Eindhoven meldde vier milli meter, Zaid-Limburg tapte 0,6 milli meter at. Elders in het land viel slechts een enkel druppeltje of bleef bet helemaal droog. Een storing, die zaterdagochtend bij de westelijke ingang van. Het Kanaal lag, trok naar Midden-Engeland en vulde daar zondag snel op. Het kou front trok via Noord-Frankrijk en België naar ons land. Achter het koufront begon de ba rometer flink te stijgen. Er is nu een rug van hogedruk ontstaan., die zich uitstrekt van het zeegebied tussen Groenland en Noorwegen via onze omgeving tot in Spanje. Een tweede front heeft het zuidwes ten van Engeland bereikt en zowel daar als in Normandië en Bretagne re gen gebracht. Het front beweegt zich in oostelijke richting, maar veroorzaakt bijna geen luchtdrukdalingen en neemt in betekenis af. Waarschijnlijk zal het daarom bij ons morgen op de meeste plaatsen droog blijven. In het tempe- ratuurverloop komt niet veel veran dering Tegen de noodwaebtdienst. een met- militaire taak die een uitgesproken be schermend cn menslievend karakter draagt, kan een beroep op gewetens bezwaren niet worden erkend. Dit zegt de minister van Binnen landse Zaken op vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Lankhorst (PSP). De verplichting aan de dienst Be scherming Bevolking mee te werken ligt in hetzelfde vlak als andere bur gerlijke verplichtingen die aan ieder een kunnen worden opgelegd en waar tegen niemand gewetensbezwaren kan maken, zegt de minister. Het Russische tijdschrift „Sowjet- Unie", dat in Latilns-Amerika ver spreid wordt, heelt een beschrijving gegeven van een reusachtige Russische duikboot met observatieramen. Volgens het blad heeft deze duik boot onlangs een kruistocht door het zuiden van de Atlantische Oceaan vol tooid. Evenals Jules Verne's „Nautilius". aldus „Sowjet-Unie" heeft de duik boot grote ramen, die met stalen lui ken gesloten worden ais met grote snelheid gevaren wordt. Op andere ogenblikken worden de stalen luiken weggeschoven en kunnen geleerden aan werktafels een studie van het zee leven maken. Zaterdagmiddag hebben leden van het Algemeen Christelijk Vakverbond in de straten van Brussel betoogd tegen „de traagheid van de regering en hei parlement om recht te laten wederva ren" aan hnn jongste sociale eisen. )E Britse premier Macmillan is met zijn vrouw naar zijn landhuis in Sussex gereisd om uit te rusten van de vermoeienissen van de Britse verkie zingsslag. Het kleindochtertje van de Macmillans, Rachel, logeert bij hen. Zondagmorgen brachten de heer en mevrouw Macmillan een bezoek aan de Horsted Keynes parochiekerk in Sussex. Rachel ging ook mee. Hier zien we hen het hek bij het kerkje binnen gaan. „Er zijn tegenslagen en misver standen geweest, maar de expeditie is geslaagd dank zij de energie en het doorzettingsvermogen van de deelnemers", zei dr. Brongersma, De Sibilvallei en de aangrenzende dalen hebben een schat van gegevens opgeleverd o.a. op bet gebied van de culturele antropologie, de fysische anthopologie, de botanie, de carto grafie, de geografie, de geologie ende zoölogie. Men zal jaren nodig hebben om de resultaten van de expedue te boekstaven en de gegevens uit te wer ken. Ook de doorsteek van dr. Baer van het Sterrengebergte naar Hcl'an- dia en de beklimming van de Jultana- top (een sportieve prestatie op zich zelf) leverden belangwekkende de.ails op waarover de deelnemers zeer te vreden zijn. De heer Verolme behoorde tot de vele belangstellenden, die bij de aan- Acmst van de expeditieleiders aanwe zig waren. Hij wees er in n korte toe spraak op dat hij de steun, die hu aan de expeditie verleende, niet als een persoonlijke verdienste voelt, maar ais een plicht. „We mochten deze dappere mensen niet in de steek laten." De kosten van de expeditie zijn nog niet bekend: het huishoudboekje is nog niet afgesloten. Door bijdragen van particulieren is het oorspronkelijke geraamde tekort van f200.000. waar voor de heer Verolme zich earant stel de. reeds met 50.000 gedaald. Ad-er ten tie) COSMETICA voor «m png« gav» gn&wdn Ituïd Indien uw drogist nog geen infea- preparaten in voorraad heeft, kunt u een lijst met verkoopadressen vragen aan: Chem. Fabr. Eureka, Leimuiden. (Van een onzer verslaggevers) De zestienjarige Duitse typiste Margarethe Riihrig is 2 oktober ver dwenen met 14.500 mark, die zij naar de spaarbank moest brengen. Dit be drag behoorde toe aan een leveiisniid- delenbedrijf in Oplanden, een plaatsje in de buurt van Keulen, waar zij werkzaam was. Inmiddels wordt ge vreesd, dat het meisje vermoord is. De politie in Duitsland, België en Neder land zoekt naar de typiste. Vijl dagen na de mysterieuze ver dwijning van het meisje, hield de Duitse politie de auto aan van de 40- jarige Hans Fl. Men zocht hem als de man die het meisje ontvoerd en mis schien wel gedood had. Fl. reed met razende vaart door en verliet daarna zijn auto. In zijn wagen vond de po litie een spade, waar mensenbloed aan zat Men heeft nog niet kunnen vast stellen of dit bloed afkomstig was van de zestienjarige typiste. Fl. heeft na zyn vlucht telefonisch contact gezocht met zijn vriend Heinz M een 25-jarige handelsreiziger. De ze'man heeft zich zaterdagavond in de D-trein die van Amsterdamnaar Rome onderweg was met een pistool van het leven beroofd. Dat gebeurde bij de grenspost Em merik, toen zijn paspoort met meer dan routine-aandacht werd bekeken. In zijn zak vond met 11.000 mark. Dat was nog over van de 14.500 mark, die de typiste naar de spaarbank had moe ten brengen. De politie vermoedt, dat Heinz M. zijn vriend Fl. het geld afhandig heeft gemaakt en vermoedelijk in Neder land heeft vermoord. Hoe dit drama precies in elkaar zit, weet de politie nog niet. Het onder zoek wordt met grote haast voortge zet. De algemene secretaris van Labour, Morgan Phillips, zei dat voor iemand de wens de vader van de gedachte is geweest. Hy voegde hieraan toe dat de kwestie niet op de agenda van de socialisten staat. Frank Byers, een der viee-voorzit- ters van de liberale partij, noemde de berichten „zeer voorbarig". (Volgens de „Sunday Times" had de liberale fractievoorzitter, Grimond, het „niet-socialistiscbe deel" van de Labourparty uitgenodigd met zyn par ty samen te gaan en een radicale par ty te vormen, die Labour als voor naamste oppositieparty zou moeten vervangen) Het liberale blad „Guardian" spreekt zich uit voor een toenadering van li beralen en socialisten. Het blad is ech ter van oordeel dat dit tyd zal ver gen. De conservatieve „Daily Mail" is van oordeel dat een toenadering „voor beide partyen een middel zou zyn hun huidige moeilijkheden te boven te ko men". Het blad voegt evenwel hieraan toe, dat er aan weerskanten grote ver anderingen nodig zullen zyn om een brug tussen socialisten en liberalen te slaan." Kolonel Peter Townsend zal waar schijnlijk begin volgend jaar in het hu welijk treden, aldus heeft hij meege deeld op een persconferentie op het landgoed van zijn aanslaande schoon ouders in Brasrchaet bij Antwerpen. Tijdens deze persconferentie kon den journalisten en fotografen kennis maken met de verloofde van Towns end. de 20-jarige Marie-Luce Jamag- ne.. Townsend, die tot de Anglicaanse kerk behoort, kon nog geen inlichtin gen geven over de „delicate kwestie" van een kerkelijk huwelyk. Zijn ver loofde is rooms-katholiek. Townsend is gescheiden. Hij zei, dat hy zich na het huwelijk met zijn vrouw waarschynlyk in Frankrijk zou vestigen, misschien in Parijs. Hij overweegt te gaan werken aan documentaire en semi-documentai- re films voor een Zwitserse maat- schappy. Op de foto: Townsend met zyn ver loofde Marie-Luce Jamagne temidden van journalisten in Brasschaet in België. In de gemeente Bergen (Noord-Lim burg) heeft zich zondagavond een ernstig verkeersongeval voorgedaan, dat aan twee mensen het leven heeft gekost en waarbij een derde ernstige verwondingen opliep. Omstreeks acht uur reed op de rijks weg van Venlo naar Nijmegen een scooter tegen een geparkeerde per sonenauto. Toert de twee inzittenden van deze auto hulp verleenden aan de gewonde berijder van de scooter, reed een andere personenauto op hen in, waardoor de twee inzittenden van de eerste auto op slag werden gedood en de scooterberijder nieuwe kwetsuren opliep. Laatsgenoemde werd naar een ziekenhuis in Nijmegen overgebracht. Tijdens een jachtpartij op een land goed te Sint Michielsgestel is zondag middag plotseling overleden jhr. mr. F. J. C. M. van Rijckevorsel (52), bur gemeester van Vnght. De heer Rijckevorsel was in gezel schap van zijn oudste zoon en een. jachtopziener toen hy plotseling onwel werd en enkele ogenblikken later over- leed. Jhr. Van Ryckevorsel is voor zyn be noeming tot burgemeester van Vught in 1946, burgemeester van Lisse ge weest- Drie Nederlandse geleerden hebben de bevolking van het Deense plaatsje Reersö een paar spannende dagen be zorgd. Zij kwamen daar aan in een auto met Corps Diplomatiqne-nnm- merborden, maar wat de bevolking bijzonder intrigeerde waren de came ra's met telelenzen, en de kijkers, die de vreemdelingen by zich hadden, en waarmee zij 's avonds laat en 's och tends vroeg bij de oever van de Belt manipuleerden. Zy die het best op de hoogte waren met verhalen over smokkel- en spio- nageactiviteit bij de Grote Belt brach ten de politie op de hoogte. De politie stelde zeer discreet een onderzoek in en kon de argwanende bewoners van Reersö na enige tyd geruststellen met de mededeling, dat de activiteit van de drie Nederlanders slechts in letter lijke zin geen daglicht kon velen. De mannen zijn namelijk allen ver bonden aan bet vogeltrekstation in Leiden en de waarnemingen in Reersö maken deel uit van een observatiepro gramma, dat de deskundigen ook naar andere kuststreken voert. De Franse premier Debré, heeft in een televisieuitzending gezegd, dat ook de begroting voor 1960 het karakter van „strenge soberheid" zal dragen Hij voegde hieraan toe, dat de sane ring van de Franse economie nog niet is voltooid en dat iedere verslapping zou betekenen dat opnieuw inflatie optreedt. In Tokio is vandaag de jaarlijkse algemene vergadering begonnen van de 1ATA, de internationale organisatie van luchtvaartmaatschappyen. Dele gaties van 90 maatschappijen zyn hier aanwezig. De KLM wordt vertegen woordigd door president-directeur I. A. Aler en directeur mr. L. H. Slote- maker. By het opmaken van de balans over het jaar 1958, merkte de directeur- generaal van de TATA, Sir William Hildred o.m. op dat de activiteiten van de luchtvaartmaatschappijen hebben geleden door de recessie van 1938 in de VA. Tn vergelyking met 1957 kon slechts een geringe vooruitgang wor den geboekt. De exploitatie van de 90 bij de IATA aangesloten maatschappij en heeft een verlies (nationaal en in ternationaal verkeer by elkaar gere kend) opgeleverd van 160 miljoen dollar, wat 3,7 proeent van de omzet uitmaakt. Sir William Hildred achtte het nood zakelijk om lage tarieven aan te hou den in de luchtvaart. De commissie van onderzoek van dr V.N., die sinds 15 september de toe stand in Laos bestudeert, heeft haar werk voltooid en keert dinsdag naar New York terug. Zy zal dan haar rapport voor de Veiligheidsraad opstellen. Een paar leden blijven in Laos achter om rap port te kunnen uitbrengen als de si tuatie zich belangrijk zal wijzigen. (Van onze correspondent) Een aantal mannen van de Expio- sieven Opruimingsdienst van de Kon. Landmacht, die gevestigd is «n het fort „Spoel" te Cnlemhorg. begint vandaag met een uitgebreide speurtocht naar het nog steeds raadselachtige „ding dat in een wetland bij Wormer een gat heeft geslagen. De werkzaamheden worden geleid door kapitein J. ftiom- maert, de commandant van deze dienst. Men wil een speciaal voor dit doel geconstrueerde sonde in het gat laten zakken om een onderzoek, te kunnen doen naar de samenstelling van het ding. da; in het gat moet zyn verdwe nen. De sonde, die men hiernaast ziet afgebeeld, weegt ongeveer honderd kilo, is van staal en heeft een tapse vorm. Men heeft deze vorm gekozen, omdat de sonde hierdoor automatisch haar weg door het modderige centrum van het gat zal zoeken. Hangend aan drie meter lange bui zen van metaal zoals by een boor toren wil men met deze sonde het nog niet geïdentificeerde voorwerp in het gat opsporen. Is men er op ge stuit, dan zullen waarschijnlijk de bui zen vervangen worden door non-ferro- pypen, waardoor het mogelijk zal worden na te gaan of het dïr.g metaal bevat. (De sonde kan een diepte van 24 meter bereiken). Als men eenmaal iets gevonden- heeft zal ér gegraven worden. Hier voor zal waarschynlyk het zekerste en goedkoopste systeem gekozen wor den. De dienst beschikt namelijk voor het opruimen van bommen, die soms zeer diep kunnen liggen, over stalen ringen met een doorsnee van 1.80 m. De ringen worden op het gat geplaatst, waarna de grond weggegraven wordt, zodat de ring vanzelf zakt. De vol gende ring wordt er dan opgezet. By de dienst te Culemborg over heerst de opvatting, dat het gat ont staan moet zyn door een van buiten (boven) af komend voorwerp. Het werk zal gedaan worden door kleine elkaar steeds aflossende groepen, om dat het werk op de instructie te Cu lemborg gewoon doorgaat verbinden. het een (Van een onzer verslaggevers) SIEBE VAN DER ZEE mag zijn werk ais hoofd van de AVRO-televisiesec- tie volledig hervatten. En de AVRO- voorzitter jhr. Th. Röell heeft het vertrouwen gekregen van het algemeen bestuur van de AVRO. Dit is het resultaat van een zaterdag middag in Hilversum gehouden ver gadering. Daarmee is naar men mag aannemen een eind gekomen aan de ver buiten zyn proporties op geblazen rel om de heer Van der Zee die tydens een familiediner in een restaurant te Vlaardingen grove scheldwoorden aan het adres van de socialisten had geuit. D> heer Van der Zee heeft onverant- woordelyk gehandeld, meent hei Avro-bestuur. Ook afgezien van het feit dat hij niet kon weten dal een Nederlandse krant (Het Vrye Volk) een opgevangen particulier gesprek zou publiceren, had hij eraan moeten denken dat hy in een voor het pu bliek toegankelyke lokaliteit waar ook niet tot zijn gezelschap behoren de personen aanwezig waren, zich van anderen kwetsende en voor deze hoorbare uitlatingen moest onthou den, zegt het Avro-bestuur in een na de vergadering uitgegeven communi qué. Het algemeen bestuur heeft eenstem mig vastgesteld dat jhr. Röell terecht DE DROOM van Albertine Christina Bouwmeester uit Rot terdam en Jack de Vries uit Am sterdam: een bruiloft in de lucht, zal altijd een droom blyven. Het huwelyk gaat wèl door. maar bet wordt op de grond voltrok ken al is het dan op een vlieg veld. De verloofden zyn grondem- ptoyês van de KAAL, in New York. zy hoopten dat de piloot van de Britse luchtvaartmaat- sehappy Eagle Airways ben woensdag na het vertrek van bet New Yorkse vliegveld Idlewilde in de echt zon De maatschap leuk Idee maar even mee. Eer gegaan of wel bruiloft In de In Toen kwam men dat een piloot recht heeft In de lucht een hu welyk te voltrekken, zoals een kapitein op een schip dat mag. Maar: hoe moest dat juridisch wanneer een Nederlands paar met een in New York uitgeschreven hnwclyksvergtm- ning aan boord van een Brits vliegtuig boven internatio nale wateren trouwt? Men wist het niet- De vraag behoefde echter niet opgelost te worden. Want, stelde de maatschappij vast, al mag de piloot dan een huwelijk voltrek ken, hij kan het eenvoudig niet omdat hij zijn plaats achter de stnurknuppei niet mag verlaten. Daarom zal bet paar op het vliegveld trouwen. Aüe passa giers van het vliegtuig krijgen echter als troost voor de gemiste plechtigheid champagne. (UPI) maatregelen tegen de heer Van der Zee heeft genomen, zodat hij tijdelijk geen contact met andere in de Ned- Televisie Stichting vertegenwoordi gende omroepverenigingen mocht hebben. Het AVRO-bestuur ziet echter geen re den de maatregel te handhaven en daarom mag Siebe van der Zee zyn werk volledig hervatten. Gedurende de afgelopen dagen is in enkele kranten verondersteld dat het Avro-bestuur zich wel genoodzaakt zou zien èf de zeer bekwame Siebe van der Zee te laten vallen èf de Avro-voorzitter jhr. Röell tot aftre den te dwingen, omdat deze laatste zonder overleg maatregelen genomen zou hebben die niet de instemming van vele Avrc-leden zouden hebben gehad, In het communiqué wordt echter uit drukkelijk gezegd dat jhr. Röell ge handeld heeft in overleg met zyn me de-gedelegeerden en directeur na verkregen instemming van de le van het dagelyks bestuur. NEGEN beschadigde auto's mar keerden zondagmorgen vroeg in Amsterdam-Zuid de route, die een roe keloos rüdende automobilist gevolgd had vóór hij door de politie werd aan gehouden na een woeste achtervolging, waarbij veertien schoten werden afge vuurd. De 18-jarige winkelbediende L. van A uit Amsterdam had zaU^tÊk een auto gekocht en daarmee was hy in de avond en nacht goede sier gaan maken, ofschoon hij geen rybewys bezat. De jongeman had tijdens zyn tocht het een en ander gedronken en was niet meer in staat zyn voertuig naar be horen te besturen. Toen hy omstreeks zes uur zondag morgen slingerend over de Overtoom reed, gaf hij geen gehoor aan de stop tekens. die hem door agenten van de Radio-Auto-dienst werden gegeven. Hy gaf daarentegen vol gas en ver dween in de richting van de Eerste Constantijn Huygensstraat, achtervolgd door de wagen van de RAD. De by- zitter in deze wagen loste tydens de achtervolging door de Van Baerlestraat, de Roelof Hartstraat en de Ceintuur baan niet minder dan veertien schoten op de voor hem uit razende vluchte ling, die zich pas gewonnen gaf. toen hy nabij de Ferdinand Bolstraat door drie andere politiewagens werd knel gereden. By de aanhouding bleek, dat de auto zes gaten in de carrosserie had opge lopen, terwijl een van de achterban den aan flarden was geschoten De be stuurder. die onderweg negen gepar keerde auto's had geraakt en bescha digd, is gearresteerd. Het hoofd van de Amerikaanse dele gatie by de Ver. Naties. Henry Cabot Lodge, heeft verklaard, dat het „heel goed mogelijk" is, dat Chroestsjew zal worden uitgenodigd om nog een be zoek aan Amerika te brengen. Tydens een lunch in de nationale persclub, zei Lodge letteriyk: „Het is heel goed mogeiyk dat we op de drempel staan van het gebruiken van nieuwe methoden om met elkaar om te gaan. Het jongste bezoek van Chroestsjew zou het begin kunnen zyn van een, geregelde wijze om meningen uit te wisselen", aldus Lodge.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1