De huren (I) Rudolf Mengelberg overleden i m Leiders van rebellen nog steeds welkom in Parijs CAMERAMANNEN VAN DE WAL IN DE BOOT op Schiphol WEDUWE VERLIEST DRIE KINDEREN BIJ BRAND Wigny geeft Euromarkt versnelling van 7 jaar Gaf Abbas toe? Spoor van inbrekers door handdoeken gemarkeerd Japanse prinses Eisenhoiver 69 EF Koningin steunt voorstel. vajL haar moeder Kerkbouwactie N. H. Kerk Twee jonge Duitsers gearresteerd mstssmm Prins brengt bezoek aan landgenoten in BRAZILIË Prinses schreef dit: In slaap door vuur verrast Verslagenheid in Heeze fN.-B J (plannen gisteren ingediend) i li lil WOENSDAG 14 OKTOBER 1959 ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4423 /- Directeur: R. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT OUD-DIRECTEUR VAN CONCERTGEBOUW v - 'r^ Beleidsverklaring - iiv stUzwijgea gehuld - Iti rcidioivinkel J Opnieuw tegenslag Spaarregeling ambtenaren I januari in werking? m BotUrtJjau Wttt* d* WiUu&raai 20 - 'JL'ftiex. 115700 ié Li i?12 42451# 44 tCUchtenal«aBt abonnementen I8.au—19jo uue zaterdag# 17—18 uur. Telefoon 115700. Huygcnepleui 1 - Teletooc 183487 0 üjocn) Postbus 1081 - Postgiro No, 131867 KlBChtendienst: 18.30—18.se Telefoon 36256# ScuJwag 132 Taks. «70. Thosnas Ksmplsmrsat 6» - '-lef. 65451. VOrarenlute; DaMmU! aeniaduu LSeS maand. 7.90 pet kwartaal. Uw nummers IS cent. Varschlint dasclliit*. (Geldig tot donderdagavond) VRIJ ZONNIG. Droog en overwegend zonnig weer. Koude nacht met bier en daar mist. Ongeveer dezelfde middagtemperafu- rcn. Zwakke wind. Morgen: Zon op: 7.03 Maan op: 17.08 onder: 17.48 onder: 5.33 (Van een medewerker) IN de regeringsnota van 25 juni van dit jaar werd een huurverho ging van 20 pet. per 1 januari 1980 voorgesteld. In de loop van het Ka merdebat werd deze datum drie maan den later gesteld. Er komt dus op I april a.s. een nieuwe huurverhoging. Het is goed ora vast te stellen, dat er noch in de Ka mer noch elders serieuze stemmen zijn opgegaan, die de noodzaak van 'n huurverhoging ontkennen. Menings verschil is er slechts over de wijze, het tempo en de bestemming der huur verhoging. Toch kan men zich niet aan de in druk onttrekken, dat voor velen in den lande de wenselijkheid, om maar niet te spreken van de noodzakelijkheid, van de huurverhoging allerminst vast staat. Dat Is jammer, omdat zodoen de veel kiezers het gevoel krijgen, dat hun opvattingen geen weerklank vin den in het parlement. Dit komt doordat velen er nog te weinig van doordrongen zijn, dat ons huurpeil thans te laag is. Zulks blijkt uit de groeiende last, die de subsi dies op de nieuwbouw op ons staats budget uitoefenen. Zulks blijkt ook hieruit dat de huurverfcouding tussen vóór- en naoorlogse woningen een be lemmering vormt voor een doelmatige verdeling van de woonruimte. at de subsidies op de nieuwbouw U langzamerhand te zwaar gaan drukken op de staatsbegroting blijkt uit de cijfers. De bedragen, die jaar lijks nodig zijn om de particuliere cn de woningwetbouw te subsidiëren, rijn namelijk sinds 1930 van veertig mil joen gulden tot bijna 't tienvoud daar van opgelopen. Deze ontwikkeling moet niet alleen iedere minister van Financiën, maar ook iedere belasting betaler zorgen baren. Naar onze mening moet In principe iedere valide werknemer die werk heeft, in staat zijn om de huur van zijn woning te betalen. Omdat in de praktijk voor grote groepen van ons volk zodoende een onaanvaardbaar groot deel van het inkomen voor de huur zou worden bestemd, zal het wel niet mogelijk zijn deze gedachte op vrij korte termijn te verwezenlijken. Op den duur moet dit echter wei het doel van de huurpolitiek zijn. Het te lage huurniveau vormt ook een belemmering voor een doelmatig gebruik van de beschikbare woonruim te. Ieder die wel eens om zich heen kijkt kan vaststellen dat, hoewel een zeker huurverschil tussen oude en nieuwe woningen met het oog op het verschil In woongenot wel verant woord Is, dit doorgaans te groot is. Er bestaat zodoende voor kleiner wordende gezinnen geen prikkel om de grotere (oude maar goedkope) wo ningen tg ontruimen en naar kleinere (nieuwe maar dure) woningen te trek ken. r_j ET is duidelijk, dat er geen be- n ter middel zou zijn om aan de weet te komen welk huurverschil tus sen oude en nieuwe woningen voor het publiek aanvaardbaar Is, dan de wer king van een vrije markt voor huur woningen. Men zal dan immers rela tief dure woningen mijden en relatief goedkope woningen willen betrekken. De vrije markt zal zo op den duur tot een nivellering der huurverschillen leiden. Zolang er nog een woning te kort is, is deze vrije markt echter on mogelijk. De regering kan dus slechts probe ren om op grond van zo goed moge lijke benaderingen een zodanig huur verschil tot stand te brengen, dat, wan neer de vrije markt hersteld kan wor den, niet al te grote aanpassingen no dig zijn. Dit betekent, dat zij een ra ming moet maken van de huur, die voor nieuwe woningen in een vrije markt tot stand zou komen en dat ze een schatting moet maken van het huurverschil tussen oude en nieuwe woningen dat het publiek, gegeven de verschillen in het woongenot, zal wil len aanvaarden, HET is niet gemakkelijk om te we ten te komen waar de huur, die een rendabele exploitatie in een vrije markt mogelijk maakt, zal komen te liggen. Wel is het buiten kijf dat deze huur nog belangrijk boven het huur peil der vooroorlogse woningen zal ko men te liggen. Het is daarom ook bui ten kijf, dat nog meer dan één huur verhoging nodig zal zijn, vóór een be vredigend peil is bereikt. Het is boven dien een illusie om te menen, dat een zo grote verlaging der bouwkosten bin nen de mogelijkheden zou liggen, dat verdere huurverhoging overbodig zou zijn. Zowel de Sociaal Economische Raad als de regering staat op het stand punt. dat gegeven de kwaliteit van de woningen, die vóór 1918 gebouwd zijn, vele van deze woningen niet meer DEBRE WIL VERTROUWEN voor Algerije-politiek DU. K.UDÜLF MENGELBERG, com ponist en de vroegere directeur van het Amsterdamse Concertgebouw, is op 67-iarige leeftijd in Beau SoieÜ bii Monte Carlo overleden. Dr. Mengelberg werd in 1917 aan het Concertgebouw verbonden. In 1925 werd hij artistiek leider; van 1935 tot augustus 1956 was hij al- gemeen directeur. In zijn composi ties prevaleerde het vocale element. Hij was officier in de orde van Oranje-Nassau en ridder in het Le gioen van Eer. Ook werd hij onder scheiden met de zilveren medaille van de stad Amsterdam en de gou den medaille van het Concertge bouw. Zie verder pag. 5, le kol.) Doordat in één da? ruim f 450.000 aan giften binnenkwam is de op brengst van de hervormde kerkbouw actie tha»s gestegen tot f 4.362.974. Meer dan een kwart van hei beoogde bedrag 16 miljoen galden is nu ontvangen. T\E FRANSE premier Debré heeft in de Nationale Vergadering meegedeeld, dat hij de vertrouwenskwestie verbindt aan de Gaulle's politiek inzake Algerije. De stemming zal waarschijnlijk donderdagavond plaatsvinden aan het slot van het debat over Algerije, dat gisteravond is begonnen. Debré is zeker van een grote meerderheid in dit vertrouwens votum, het eerste in de geschiedenis van de nieuwe, Vijfde Repu bliek. De premier deelde mede, dat de Algerijnse opstandelingen leiders nog steeds welkom zijn in Parijs voor onderhandelingen over een staakt het vuren in Algerije en dat zij vrij zijn Parijs weer te verlaten als de besprekingen mochten mislukken. Is Ferhat Abbas, de leider van de Algerijnse rebellenregering, bereid naar Parijs te komen voor overleg met de Gaulle? Het Partjse weekblad „Jours de France" heeft gisteren een interview met Abbas gepubliceerd, waarin deze verklaarde, dat hij in Pa rijs wil komen overleggen. Het artikel is voorzien van foto's, waarop men de correspondent van het blad in gesprek ziet met Abbas en twee andere opstan delingenleiders- Een woordvoerder van de rebellen- regering heeft echter later namens Abbas tegengesproken, dat de verzets leider de in „Jours de France" gepu bliceerde verklaring heeft afgelegd. „Jours de France" verklaarde on danks deze tegenspraak het artikel naar „letter en geest" te zullen hand haven. In Farijse politieke kringen neemt men aan, dat Abbas wel met de cor respondent heeft gesproken, maar dat het niet zijn bedoeling was dat het gehele gesprek zou worden gepubli ceerd. Premier. Debré hield gisteren, aan het begin van een driedaags debat over Algerije, in de Nationale Vergadering een rede van een uur en tien minuten, waarin hij het beleid van de regering ten aanzien van Algerije uiteenzette. Zijn rede bood evenwel weinig nieu we aspecten na de verklaring die pre sident de Gaulle op 16 september heeft afgelegd. Zoals bekend stelde de Gaul, ie de Algerijnen toen drie mogelijk heden voor: Afscheiding, volledige aansluiting bü Frankrijk en samen werking met Frankrijk. Uit deze mo gelijkheden kunnen de Algerijnen, vier jaar nadat in hun land de rust is te ruggekeerd, een keuze doen. In zijn rede foonde Debré zich af en toe weer wat „gauilisiischer dan de Gauiïe" hoewel hU niet openlijk af week van de verklaring van de presi dent van 16 september. Wei zei hij, dat afscheiding van Algerije „ondenk baar" was. Een aantal Algerijnse afgevaardig den, dat voor volledige aansluiting van Algerije bij Frankrijk is, boycot de zittingen. Na de rede van Debré ging het par lement uiteen. Vandaag zal het eigen lijke debat beginnen. mssmw Prinses vraagt rou verkeersdoden voor (Van een onzer verslaggevers) Twee Jonge Duitsers zijn door de recherche in Amsterdam gearresteerd, nadat zij In enkele dagen tijd minstens zes inbraken hadden gepleegd in ver schillende delen van ons land. De 26- jarige J- G. en de 16-jarige H. O. In werkten steeds op dezelfde manier: ze gooiden een zware steen door een ruit en verschaften zich dan toegang. Twee keer verpakten ze de steen, om het geluid te dempen, in een handdoek, die bedrukt was met hetzelfde patroon. Deze handdoeken en de oplettende argwaan van een politieman in Sneek hebben hen de das omgedaan, In de nacht van zaterdag op zondag werd een ruit ingegooid van een ben zinestation in Bolsward. De buit be- droeg 60 gulden en twee elektrische scheerapparaten. Achtergelaten was een steen plus handdoek. Ook een benzinestation in de Wie- ringermeer werd die nacht door de inbrekers bezocht. Een surveillerende agent in faneek zag diezelfde nacht twee jongens in een Volkswagen met Duits nummer bord op verdachte wijze rondschar relen. „Wij zoeken nachtlogies" zeiden de twee Duitsers, die er in zaten. De agent zag in de auto een flinke steen liggen en het leek hem beter alle bijzonderheden van de jongens te no- Dinsdagmorgen werd een steen ge gooid door de ruit van eer: radiowin kel in Groningen. Er werd voor 800 lllj|l!ll|illlllllllIIllIll!ll!ll)l]IlIi,|llIinilllllfIlllHlHlliniUIHIIl voor een huurverhoging in aanmer king behoeven te komen. Voor alle overige vooroorlogse een groot deel van de sinds de oorlog gebouwde woningen geldt dus dat een huurverhoging noodzakelijk is. In een tweede artikel zullen wij nog enkele andere kwesties, verband hou dend met de huurverhoging, behande len. gulden aan toesteilen gestolen. En weer werd zo'n hand-doek achtergelaten. Bovendien had men bij het benzine station in de Wieringermeer enkele bladen uit een Duits telefoonboek ge vonden. De agent in Sneek ging een licht op en meteen werd het signalement van de jongens en het nummer van hun auto op het telexnet van de politie gezet. Op de Amsterdamse Nieuwmarkt werden ze gearresteerd. Ze hebben vermoedelijk ook nog inbraken ge pleegd bij een radiozaak in Apeldoorn en bij een juwelier in Putten, waar voor 7000 gulden aan sieraden is ge stolen. Prins Bernhard zal van 19 tot 27 ok tober in Brazilië de verschillende ne derzettingen van Nederlandse immi granten bezoeken. Deze reeds in febru ari voorgenomen bezoeken moesten destijds vervallen door ongesteldheid van de Prins. Na het verblijf in Brazilië zal dt Prins vijf dagen naar Peru gaan om op verzoek van de Peruviaanse regering een naar haar mening voor immigran ten geschikt deel van het lar.d te be zichtigen. Voorts zal een bezoek worden ge bracht aan Cuzzo, de hoofdstad van het rijk der Inca's. Via Los Angeles, waar de Prins eer, rede zal uitspreken over internationale samenwerking keert Z. K. H. 4 novem ber in Nederland terug. Prins Bernhard hoopt maandagmid dag om kwart voor één per K.L.M. naar Brazilië te vertrekken. President Eisenhower is vandaag 69 jaar geworden de oudste president die de Ver, Staten ooit gehad hebben, Andrew Jackson en James Buchanan uitgezonderd. De oudste dochter van de Japanse keizer Hirohito, mevrouw Higa Shi- koena, is vanmorgen uit Dusseldorp op Schiphol aangekomen voor een privébezoek aan ons land. Zaterdag vliegt zc naar Frankrijk. Haar echt genoot, een zakenman, is in Duitsland gebleven voor enkele besprekingen. De Japanse prinses werd, na aan komst van het vliegtuig, onmiddellijk naar de VIP-kamer geleid, het ver trek voor de zeer belangrijke per sonen. Ze werd verwelkomd door de Japanse ambassadeur. De pers mocht heel even naar haar kijken. Vragen mochten er echter niet gesteld worden- „Dit bezoek is strikt privé," zei een woordvoerder tot de jour nalisten. En bij privébezoeken spreken Japanse prinsessen niet. Mevrouw Higa Shikoena zal in Den Haag logeren en ook een bezoek brengen aan Amsterdam. (Van onze correspondent) In een Boodschap aan de jaarver- gadering van het Verhond voor Veilig Verkeer, dat vandaag in Nijmegen bijeen komt heeft H.K.H. prinses Wilhelmina voorgesteld een jaarlijkse dag van rouw en bezinning in te stellen ter nagedachtenis van de vele slachtoffers, die het verkeer jaarlijks eist. Deze suggestie van prinses Wil helmina wordt door H.M. ko ningin Juliana gesteund in een telegram, waarin de vorstin stelt dat wij bij deze langzaam werkende ramp, die jaarlijks zo veel slachtoffers eist niet die ontzetting ervaren die wij bij een plotselinge ramp zoals de overstroming van 1953 gevoe len. Het verkeer eist jaarlijks niet minder slachtoffers en bij het vernietigen van zo veel levens en levensgeluk past een gezamenlijk herdenken. De voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer, jhr. Th. Röell, deed mededeling van deze konink lijke boodschappen tijdens een geza menlijk diner van de verschillende afgevaardigden. Dit diner ging gis teravond de jaarvergadering vooraf. Aan deze maaltijd zat ook de minis ter van Verkeer en Waterstaat, de heer drs- H. A. Korthals, aan, die in een toespraak opmerkte dat de be hartiging van de verkeersveiligheid in ons land niet denkbaar is zonder de steun van het Verbood voor Vei- „Overtuigd, dat uwe vergadering en ik diep geschokt zijn door en mee leven met het HJJen en leed van de duizenden en duizendm. dié ten ge volge van de roekeloosheid, inhet verkeer htm leven lieten, van hunne nabestaanden, en van hen, die levens lang geheel of gedeeltelijk lichamelijk ongelukkig werden, wil ik de aandacht van uwe vergadering vragen voor de overweging van een jaarlijks asn te wijzen dag van rouw en bezinning, ten einde hen allen te gedenken." (w.g.) WILHELMINA. lig Verkeer. De bewindsman zei het tot zijn speciale taak te rekenen de verbetering en uitbreiding van het wegennet te bevorderen- Ten aanzien van de koninklijke boodschappen zei minister Korthals, dat het inderdaad tijd wordt ons te bezinnen wat daadwerkelijk gedaan kan worden ten aanzien van de 1500 doden en de vele verminkingen, die het verkeer jaarlijks eist. (Van een onzerverslaggevers) - De cameramensen, die er niets voor voelen te gaan betalen oin bö hei befaamde gat" in Wormer te mogen filmen, hebben een heel wat goed kopere oplossing gevonden. Het gat zit aan de rand van de wei vlak bij de sloot en vanuit een bootje kan men daarom ook heel goed op het celluloid vastleggen hoe de militai ren ploeteren om het geheimzinnige „ding" te voorschijn te halen. V; De explosievenopruimingsdienst had gisteren tegenslag. Het bleek, dat; de sonde niet zonder meer doorde- aardkluiten kon heenkomen, Mén: heeft daarom een gat geboord door de sonde. Daardoor spoot men water om zo de kluiten klein, te krijgen.' Deze methode leverde aanvankelijk succes op. Hoewel diverse weerstan- m den-*owrwóBnen;fJttdésteo-' vgas de sonde om ongeveer hajfyier tot een diepte van ongeveer dertien meter gezakt, Öp. dat moment moert eefl nieuwe buis opgezet worden. Nadat de aansluiting tot stand was gebracht bleek, dat de sonde niet verder wilde zakken. Waarschijnlijk ontstond overdruk op de persslacg en op een gegeven moment knapte: deze bij de koppeling finaal door midden. Noodgedwongen moest het werk toen verder worden stilgelegd, Men had gehoopt vanmorgen weer aan de slag te kunnen gaan, maar dat is niet gelukt, omdat men tegenslag had met de nieuwe koppeling, die in de loop van gisteravond door het per soneel van de explorievenopidimings- dienst in gereedheid was gebracht. Men hoopte echter vanmiddag meer succes te hebben. (Van ome correspondent) Dinsdagavond zijn drie kinderen om tiet leven gekomen bij een brand, die irnstreeks halltien uitbrak in een ar beiderswoning te Heeze bij Eindho ven.- Terwijl de moeder van de kinde- Bö de opening van de tweedaagse zitting vfn de raad van ministers van Euromarkt, heeft de Belgische minis ter van Buitenlandse Zaken, Pierre Wigny, formeel voorgesteld de econo mische fusie van de zes landen van Euromarkt tegen 1966 te voltooien, m.a.w. besnoeiing van de overgangs periode met zeven jaar. Volgens func tionarissen werd dit Belgisch plan „warm" ontvangen. Vandaag zal de raad het uitvoerig bestuderen. Het door Wigny naar voren gebrach te denkbeeld, is gebaseerd op het idee dat de welvarende economische stel sels van de zes leden niet" geschaad zouden worden door versnelde inte gratie. De Belgische minister van Buiten landse Handel, Van Offelen, heeft ver klaard, dat België de motor wil zijn die de onderhandelingen over een samengaan van de achttien landen van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O-E.E.S.). op gang brengt. De Italiaanse minister van Buiten landse Zaken, Pella, heeft in de mi nisterraad van de Euromarkt naast economische integratie nauwe poli tieke samenwerking bepleit. Hij stelde o.ro. de oprichting van een permanent politiek secretariaat voor. De ministerraad heeft de aanvragen van Griekenland en Turkije die geas socieerde leden willen worden, goedge keurd. ren, de weduwe S, Stienen-van de Velde, bü buren vertoefde,-kwamen raar drie kinderen, Nelly (12), Annie '8) en Leo (4) in de vlammen om het leven.. Toevallig passerende leden van een verkeersgroep van de rijkspolitie za gen uit het pand' Ginderover dikke rookwolken naar buiten komen; het bleek dat de overwegend houten zol derverdieping in lichterlaaie stond. De mannen, die terstond alarm sloe gen, hoorden hulpkreten van kinderen. Hoewel verwoede pogingen werden ge daan tot de zolder door te dringen, was de vlammenzee van dien aard, dat- me n werkeloos moest toezien: Hoewel de brandweer van Heeze binnen een kwartier ter plaatse was en met vier stralen water gaf, kon een ramp niet worden voorkomen. De on herkenbaar verminkte stoffelijke res ten van de kinderen, zün later uit het huis gehaald en per ambulance naar het klooster van de zusters te Heeze overgebracht. Omtrent de oorzaak van de brand Is nog niets bekend. De verslagenheid in het Brabantse dorp is groot. Het vierde kind van mevr. S. was op het tijdstip van de brand niet thuis. (Van onze Haagse redacteur) Het georganiseerd overleg in ambte narenzaken zal 22 oktober de spaar regeling voor ambtenaren bespreken,; Het staat nog niet vast wanneer deze regeling in werking zaf treden. Waar schijnlijk zal dit 1 januari 1960 zijnS: Over de richtlijnen bestaat reeds lang overeenstemming. mïM

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1