a.s. verkiezingen Defensie- V°°r politiek Kongolezen willen rtc in Brussel Minister praat met politieke leiders Redt een kind: miljoen voorbij Voedsel schaars in O.-Duitsland Verloofd paar in Perzisch paleis J Explosie verwoest gasfabriek: dode en zwaargewonden Meer dan honderdduizend bejaarden werken nog Steeds meer studerende jeugd Postbode raakt brief met 9500 kwijt Voor „Europese personeel" 15% belasting Nog ruim een week... r* Ned. voorste] naar commissie-Rey Ruim 8,5 miljoen voor kerkbouw Vrachtschip aan de grond bij Texel f Wandelende Buffel in Nederland RAVAGE IN LEERDAM BRAND SNEL GEBLUST Motie van afkeuring van socialisten in Franse assemblee Advocaat in arrest op Nieuw-Guinea WOENSDAG 25 NOVEMBER 195» ZEVEÏVTIEIVDE JAARGANG No. 445» r Door regen geen post in Montevideo Uitgesteld Voortgezet onderwijs voor 93% van Nederlandse jongens Ned. Nw.-Guïnea vooraan bij malariabestrijding Sfc Nicoiaasacde w Directeur: H, DE RUIG Hoofdredacteur: Ur J A H J S BRUINS SLUT Ministerraad E.E.G. 1 Zaterdag voor landgerecht Wuta <fcs Wttostnm *o iei« noiov PoctOu* 1113 Postgiro Mo. 424318. XUchtendteas! sbonnementes itt 3d—19 JO car. Zaterdags 17—18 uur Telefoon 113700. tiuygenspiem l l'aletooe 1834t» (3 Itlnen). Postüue 1081 Postgiro No «4867. K3acht*ndtenA 1830—1931 reiefoon 362566 Spulweg 133 «elet *370. Thnmaa Kemntsstram 6s "«let. 65481. AOoonementBprlJi 81 cent per wee*. 3.83 per maand, l 730 per Lowe nununei* 5» cent Verochün» doselUka Betterdaau «s^3ra*enKi*e: OordncDt; Schiedam: (Geldig tot donderdagavond) ZWAAR BEWOLKT. Overwegend zwaar bewolkt en nevelig weer met later hier en daar enige regen of motregen. Matige, aan de kust tijdelijk vrij krachtige zuidelijke wind. Iets zachter. Morgen: Zon op: 8.17 Maan op: 2.48 Onder: 16.37 Onder: 14.43 itaire medewerker) (Van onze militaire HET ral de P.v.d.A. wel vreemd te moede zijn geweest toen zij onmiddellijk na de vaststelling van het urgentieprogram op het pas ge houden partijcongres door het ver slag van de vaste Kamercommissie met de jieus op de eigen consequen ties werd gedrukt Het bleek nl. dat Nederland voor 1959 slechts 4 pet. van het nationale inkomen voor de defensie uitgeeft en dat alleen België en Denemarken la ger zitten. De P.v.d.A. stelt zich op het stand punt dat ons percentage moet over eenkomen met een gemiddelde van vergelijkbare staten. Nu, Portugal, Turkije en Griekenland, die veel ar mer zijn dan wij, hebben percentages van resp. 4,7, 5,0 en 6,1 pet. Kunnen wij nu een lager percentage eisen dan deze landen zonder een ge voel van schaamte te overwinnen? Trekt de P.v.d.A. de consequenties uit haar eigen besluiten, dan wil dit zeg gen dat zij mede erkent, dat onze de fensie-uitgaven te laag zijn en dat bij «en stijgend nationaal inkomen wil len wij een middenplaats blijven be zetten verboging daarvan alleszins gerechtvaardigd is. ONS defensiepiafond zal inderdaad omhoog moeten gaan, mede om dat wij blijkens de regeringsnota min der dan voorheen op Amerikaanse steun mogen rekenen. Een reeks voorzieningen wordt op gesomd: aanschaffing van gepantser de terreinvoertuigen voor de NAVO troepen, waarin een paar honderd miljoen gaat zitten. Vervanging door andere halfrupsvoertuigen voor de pantsertroepen waar ook de lichte tanks vernieuwing behoeven. Er moet een nieuw geweer komen en het lichte luchtdoelgeschut moet gemoderniseerd worden. De legering van een gevechts groep in Duitsland gaat 14,5 miljoen extra kosten. De 1" htr. acht moet nieuwe jachtvliegtuigen voor de lucL- verdediging hebben- Bovendien moe ten de vier squadrons geleide grond- lnchtprojectielen worden opgericht De vloot wenst nieuwe fregatten en duikboten. We deden slechts een greep, zonder volledig te zijn. Het betekent in elk geval dat, indien ook een diensttijd- verkorting wordt doorgevoerd, de jaarlijks terugkerende vaste uitgaven met minstens 120 miljoen zullen stij gen en dat er een aanschaffingspro- gramma te wachten staat van ca. een miljard. Smeert men dat over vijf jaar uit, dan is dat al 200 miljoen per jaar. Het defensieplafond zal dan voor de komende drie jaar tegen de 2 miljard komen te liggen. In percentage uitge drukt zal dan het gemiddelde van de drie hierboven genoemde landen niet worden overschreden, zodat geheel ge bleven wordt binnen de wensen die de P,v.d.A. heeft gesteld. NOG een enkel woord over Nieuw- Talnea waarvoor 18,4 miljoen ex tra is geraamd. Deze uitgaven drukken op de begroting van Marine, doch om dat deze dat niet verdragen kan, ge schiedt de verhoging ten koste van de Landmacht Waarin de extra-maatregelen be staan, daarover verstrekt de regering geen gedetailleerde gegevens doch ge zien de voortdurende dreiging van In donesische kant zal ei. aan verder gaande maatregelen niet kunnen wor den ontkomen. Teleurstellend is in dit verband dat de regering de inschakeling van de Papoea's voor de verdediging nog steeds in voorbereiding heeft Opvoe ding tot zelfstandigheid houdt toch ook in, dat de bevolking deel heeft In de defensie van het eigen gebied? De Papoea's zijn hiervoor zeer ge schikt, Europese troepen veel minder. De laatste moeten immers geoefend xljn in de oorlogvoering in de tropen en vertrouwd met het klimaat. Daar om hebben wij reeds eerde' gepleit voor de vorming van een mobilisabele reserve van die troepen, een denk beeld dat door de vaste Kamercom missie is overgenomen. De regering wijst dit echter af, om dat stationeren van troepen voor eer ste militaire oefening in Nieuw-Guinea ten koste zou gaan van onze NAVO- bijdrage Maar moeten w dan een nationaal belang ten achter stellen bij «en NAVO-belang, terwijl Frankrijk. België en Engeland het wel deden en drsrin door de NAVO is bewilligd? De regering wijst verder op een aanwezige mobilisabele reserve van het korps mariniers die in Nieuw-Gui nea heeft gediend. Bij een vorige be grotlng is echter meegedeeld, dat deze reserve bestemd is voor de verdedi ging van de bases van de vioot en di MLD tn Nederland, is deze taak ver- Vallen? Dat mag de regering dan wel iitiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiHiiiiuiiiiiiiii) Het rirosaldo ten name van de actie „Redt een kind", de door de VPRO georganiseerde vluchlelingenactie voor Algerijnse kinderen in Marokko, heeft vanmorgen de miljoen gulden over schreden. Tot vandaag gaf het Nederlandse volk 1.019.872.78, waarmee goed 10.000 kin deren deze winter kunnen worden voorzien van warme kleding en schoei sel Het Oostduitse communistische par tijblad „Neoes Deutschland* beeft dinsdag op de voorpagina bericht dat er ia sommige delen van het tand voedselschaarste heerst Er is gebrek aan vlees, vet, melk en vooral boter Het blad wijt de schaarste aan de droogte van dit jaar en ook aan slechte landbouwmethodes. Over de omvang van de voedsel tekorten werden geen details ge geven, maar volgens in West-Berlijn ontvangen berichten zou de toestand kritiek kunnen worden. In sommige plaatsen is de boter onofficieel weer gerantsoeneerd en in veel steden ziet men weer lange rijen huisvrouwen voor winkels van consumptie-artike len, ook groente- en fruitwinkels. De ministerraad van de EEG heeft dinsdag de Nederlandse en Franse voorstellen: voor bespoediging van de totstandkoming van de Euromarkt en verlaging van het toekomstige ge meenschappelijke buitentarief ter be studering voorgelegd aan de commis sie-Rey, waarin regeringsdeskundigen en leden van de EEG-commissie zitting hebben. Deze commissie-Rey is indertijd be last met de bestudering van een asso ciatie van de EEG met andere landen van de OEES. Het Nederlandse voorstel wil op 1 juli 1960, bij de volgende.onderlinge verlaging van de douanetarieven tus sen de zes met tien procent, deze ver laging ook toepassen op het handels verkeer met alle GATT-landen. Te vens wil Nederland het toekomstige gemeenschappelijke douanetarief van de EEG ten aanzien van niet EEG- landen verlagen met twintig procent. Het Franse voorstel wil op 1 juli I960 de onderlinge tarieven niet met 10 procent doch met 20 procent verlagen en dan tevens vervroegd beginnen met het invoeren van het gemeenschappe lijke buitentarief. Het Nederlandse voorstel is in de EEG-ministerraad „van gereserveerd vriendelijk tot vriendelijk" ontvangen, zo verklaarde minister Luns dinsdag. Van Duitse zijde verklaarde men dat wellicht een synthese van het Neder landse en Franse voorstel mogelijk is. Minister Luns verklaarde tevreden te zjjn over het verloop van de con ferentie. (Van een onzer verslaggevers) De stand van de Hervormde kerk- bouwactie was vanmorgen f 8.537.955. De acht en een half miljoen gulden is dus ruim overschreden. In één dag kwam er een bedrag van £60.000 bin- nen. De 473 postboden van Montevideo (Uruguay) zijn gisteren in verband met het slechte weer in staking gegaan. Zij klagen er over dat de PTT geen regenjassen voor hen ter beschikking stelt. Dit is slechts de aanleiding, want de postboden zijn reeds lang niet te vreden met hun salarissen. "yOORAANSTAANDE Kongo- lese politieke leiders hebben gisteren een verklaring uitgege ven, waarin zij aandringen op een ronde-tafelconferentie In Brussel vóór de verkiezingen in decem ber a.s. Op deze conferentie zouden de ze verkiezingen (voor gemeente en districtsraden) en de vorming van een Kongolese landsregering moeten worden besproken. De leiders, die deze verklaring uitgaven, staan aan het hoofd van de drie grote Kongolese partijen, de Abako, de Kongolese Nationale Be weging en de Afrikaanse solidari- teitspartij, een politieke groepering, die nauw samengaat met de Abako. Zij zijn kennelijk niet tevreden gesteld door het feit, dat minister Auguste de Schrijver, die op het ogen blik in Leopcldstad vertoeft, thans be sprekingen met Kongolese leiders is begonnen. Zij willen een ronde-tafel gesprek op veel groter schaal en dan in de Belgische hoofdstad. De twee meest vooraanstaande Kongolese leiders, Kasavoeboe, van de Abako, en Kalonji van de ge matigde vleugel van de Kongolese Nationale beweging, stelden gisteren hun besprekingen met minister De Schrijver enkele uren uit om met andere Inheemse politici een bijeen komst te houden voor het vaststellen van een gezamenlijk standpunt. Na afloop van deze bijeenkomst werd bovengenoemde verklaring uit gegeven. De sjah van Perzië en zijn aanstaande echtgenote, de 21-jarige Farah Diba, na de verlovingsplechtigheid van maandagmiddag In het keizerlijk paleis te Teheran. Dinsdagmiddag is het vrachtschip „Gre" van schipper C. Koolman uit Den Burg ter hoogte van Oudeschild op on geveer 250 meter uit de kast aan de grond gelopen. Hoewel de schipper over een vleet beschikt, waarmee hij naar de dijk zou kunnen komen, is hij met zijn dochter aan boord gebleven, omdat de positie van het schip niet gevaarlijk was. Vannacht zou men een poging wa gen om de „Gré" met behulp van een kotter vlot te slepen. De kotter WR 45 uit Wierixtgen. die vorige week by harde wind op het IJsselmeer gezonken is en bij welk on geluk twee van de drie opvarenden het leven verloren, Is dinsdagmiddag door de rederij Goedkoop uit Amsterdam ge licht De Duitser Hallstein en de Frans man Hirsch zijn voor twee jaar her benoemd in hun functies als voorzit ter van resp. de uitvoerende commissie van de Euromarkt en die van de Euratom-organisatie. De Nederlander S. L. Mansholt en de Fransman Marjolin blijven even eens voor een periode van twee jaar als viee-voorzltters van de Euromarkt gehandhaafd. mededelen en tevens verzekeren, dat het mobilisabele deel van het korps mariniers een troepenuitrusting mobi lisabel gereed heeft liggen om daar mee op korte termijn te kunnen wor den uitgezonden. We betwijfelen eeh ter of de regering deze verzekering kan geven. Biet arendsveren, vredespijp ent totemstaf arriveerde gistermiddag het 88 jaar oude Indianenopperhoofd „Wandelende Buffel* uit Canada op Schiphol. De schilderachtig uitgedoste In diaan die we hier in het stationsge bouw van Schiphol zien staan, zal enkele dagen in ons land verblijven als onderdeel van zijn Europese reis voor „Morele herbewapening". (Van onze correspondent) EEN zware explosie heeft vanmorgen de gasfabriek van Leerdam vrijwel geheel verwoest. Een personeelslid kwam hierbij om het leven, drie anderen werden zwaar gewond (een van hen levens gevaarlijk) en een aantal personen liep lichte verwondingen of een shock op. In de straten rond de fabriek sneuvelden honderden ruiten; enige werden met sponningen en al Uit de muren gedrukt. Duizenden dak pannen werden weggevaagd en in verscheidene huizen is schade aan gericht aan het meubilair. Verscheidene omwonenden liepen door rondvliegende stukken glas en steen lichte verwondingen op. Het omgekomen personeelslid ls de ongeveer 45-jarige fitter C. Verdoom uit Leerdam. HU werd onherkenbaar verminkt. Levensgevaarlijk gewond werd de heer G. van Aalst. De beide andere zwaargewonden zijn de heren A, de Groot en S. van Klei. Zij zijn in het ziekenhuis te Leerdam opgeno men. De ontploffing deed zich voor in een kelder onder de fabriek. De vier ge noemde mannen verrichtten werkzaam heden in de machinekamer, waar de generator stond opgesteld, die de scha kel vormt tussen de produktie en de distributie van het gas. De vlammen, die direct na de ont ploffing hoog oplaaiden, verteerden ook het regulatorhuisje op het fabrieks terrein. De brandweer van Leerdam, afdelingen van de B.B. en reddings ploegen van de Leerdamse gasfabriek, die snel ter plaatse waren, hebben met alle .'kracht de brand weten te blussen en de slachtoffers onder het puni van daan gehaald. De opruimingswerk zaamheden namen een groot" deel van de dag in beslag. De gasvoorziening is in Leerdam ge heel stopgezet, evenals in Culemborg, IJsselstein, Vlanen, Vreeswijk en Jut- phaas, die vanuit Leerdam gas ontvin gen. Het zal minstens 24 uur duren aleer de distributie van gas via andere be drijven is geregeld, zo werd vanmor gen verwacht. De bewoners van de genoemde plaat sen is dringend aangeraden de gas kranen gesloten te houden totdat de gasvoorziening weer zal rijn hersteld. De socialistische fractie in de Franse Nationale Vergadering heeft aange kondigd een motie van afkeuring te zullen indienen tegen het volledige re geringsbeleid, met uitzondering van de behandeling van de Algerijnse kwestie. Deze aankondiging geschiedde tijdens de behandeling van de begroting. Dins dagavond laat verbond premier Debré aan het veelomstreden punt van de ver laging der pensioenen voor oudstrijders uit de eerste wereldoorlog de vertrou wenskwestie. Hij deed dit. toen bleek dat de begrotingspost voor het departe ment waaronder de zorg voor oudstrij ders ressorteert, door de Assemblee zou worden afgekeurd. Door het stellen van de vertrouwenskwestie is Debré vrijwel verzekerd van een overwinning, daar de afgevaardigden niet graag de moge lijkheid van kamerontbinding onder ogen zien, een machtsmiddel waarover de regering de beschikking heeft. De in te dienen motie van afkeuring van de socialisten zal vrijdag in stem ming komen. Verwacht wordt dat .De bré deze aanval ongeschonden zal door staan. ÏN Nederland werken 115.009 mensen van 65 jaar en ouder. Onder ken zijn 70.000 zelfstandigen en 45.000 werknemers. De 8000 vrouwen van 65 jaar en ouder die nog niet met pensioen zijn, werken hoofdzakelijk in de huis houdelijke beroepen, de landbouw en de horecabedrijven. Dit vertelde mr. dr. A. A. van Rhljn gisteren op een kadervergadering van de bond van ouden van dagen in Utrecht. Mr. Van Rhijn zei, dat het aantal ouden van dagen sterk toeneemt: men ver wacht, dat in 1980 anderhalf miljoen Nederlanders (10,4 procent van bet totaal) onder dan 65 jaar zniien zijn. Voor 1960 schat men het percentage op 8,4, in 1850 was het slechts 4,3. (Van onze correspondent) De advocaat mr. De R. te Hollandia op Nieuw-Guinea is in voorlopige hechtenis genomen. Hij zal zaterdag voor het landgerecht terechtstaan we gens valsheid in geschrifte. Tegen mr. De R. was door een boekhandelaar een aanklacht inge diend wegens valsheid in geschrifte en gebruik van een gefingeerde akte ter verkrijging van het voogdijschap over Mn minderjarig meisje. Het aantal leerlingen dat na het ver iaten van ULO of VHMO direct be schikbaar komt voor een functie in het arbeidsproces is vrü gering. Steeds meer leerlingen volgen het ULO of het VHMO als vooropleiding voor ander, meestal beroepsonderwijs- Aldus wordt gezegd in een juist verschenen publl- katie van het Centraal Bureau voor de Statistiek over het voortgezet onderwijs 1955/'57. De deelneming aan voortgezet onderwijs na het veriater: van de la gere school nam de taa'ste 20 jaar aanzienlijk too, namelijk van 65 tot 93 pet. bij de Jongens en van 46 tot 84 pet. by de meisjes. Zowel bij jongens als by meisjes steeg de toeloop tot het lager beroeps- onderwys en he* VHMO iets meer dan die tot het ULO. Van degenen die het ULO-diploma behaalden steeg bet aantal dat verdut onderwys ging volgen by de jongens van 42 tot 71 pet., by de meisjes van 40 tot 51 pet." Het VHMO bezat ook in de Jaren dertig slechts ln beperkte mate het karakter van eindonderwys. zodat de stijging daar geringer was, nameiyk van 62 tot 81 pet. by de jongens, van 55 tot 60 pet. by de meisjes. De gediplomeerden van (ULO-B, HBS- B en Gymnasium A en B volgen vrij wel allen verder onderwijs, die van ULO-A, HBS-A en MMS voor 40 50 pet. (1955), De postale recherche te Leeuwarden zoekt al enige dagen naar een enve loppe met 9.500 gulden, die door een postbode wordt vermist. Hij moest het geld bezorgen by een aannemingsmaatschappij in Leeuwar den, die het voor de uitbetaling van tonen zou gebruiken. Men weet nog niet zeker of de enveloppe door de postbode werd verloren of dat Iemand het geld heeft ontvreemd, toen de postbode die zijn mand niet had afge sloten even afwezig was. Hel personeel van de E.E.G. en Eura tom moet gemiddeld vyftlen procent belasting gaan betalen aan de gemeen schappen. Dit hebben de ministerraden van E.E.G. en Euratom dinsdag op voorstel van twee commissies besloten, nadat zij een Nederlands voorstel had den verworpen, dat een zwaardere" be lastingdruk wenste. De Nederlandse staatssecretaris van. Financiën, Van den Berge, heeft het been zo lang mogelijk stijf gehouden, doch hij werd volledig overstemd. De commissievoorstellen werden aangeno men met vyf tegen een stem (Ne derland), nadat het Nederlandse voor stel met dezelfde stemmenverhouding was verworpen. Het was de eerste maai dat men in de raden tot stemming moest overgaan om tot een besluit ta komen. De netto-salarissen van de ambtena ren van E.E.G. en Euratom zullen zes procent lager worden dan het huidige salaris, dat zij volgens de K-S.G.-sala- rissehalen bij wijze van voorschot ont vangen. Zy krijgen nu, om de belasting te kunnen betalen, salarisverhoging, doch in feite salarisverlaging. Nederlands Niénw-Gninea" is hei verst gevorderd met de bestrijding van de gevreesde malaria-riekte. In Austra lisch Nieuw-Guinea'vis men Juist be gonnen met de uitwerking -van een groot plan. dat beoogt, in de loop van 14 jaar de malaria in het grootste deel van het gebied onder de knie ie krij gen. 'K Dit bleek tijdens de malaria-confe rentie, die onlangs te Fort Moresby tó Australisch Nieuw-Guinea is gehouden. De volgende conferentie heeft in maart 1961 plaats te Hollandia. Advertentie j natuuriillc.. NOG ruim een week scheidt ons van de finale van de actie „Voor 2000 kinderen". Sint Nicolaaspakjes; de 500 ge passeerd! Giften: op weg. naar de J 4000,—. Kinderen, die het gezinsleven niet kennen, die verblijven in Protestants Christeiyke verzor gingscentra te Ermelo, Hoens- broek en Boechout, by Antwer pen, gaan een daverend Sinter klaasfeest tegemoet, mits.... de trouwe Trouw-schare de Sint de helpende hand reikt. Er is véél nodig, zoals: speel goed, kleding (Boechout) goede boeken, prettige dingen voor vooral gröte kinderen. Maak een pakje voor een van die tweeduizend. Zend dat aan* Postbus 2200, Sint Nicolaasactie Trouw Amsterdam C. S.v.p. inhoudsopgave vermel den. Giften zijn zéér welkom op giro 412739 Amsterdam: Voor 2000 kinderen. Voor Amsterdam mers X 500. Prijsvraag: „Hoe zal Sint's ezel heten?", sluit donderdagmorgen eerste post. Help mee, dan hebt ge op het heerlijk avondje een dubbel heerlijk gevoel»

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1