Wïnsf Pamflettenstrooiers verdwaald boven Antillen Venezuela: am bassadeur niet teruggeroepen Wel ontstemming in CARACAS outen Op weg naar de f5000.-1 Op dé ezel Rechtszaak om verdwenen geldkist PIANO'S en HARMONIUMS Koopt op tijd uw zekerheid Verklezingen Con amore H AUTO TE WATER: MAN VERDRONKEN GEBR. BREEK Eis vier maanden tegen advocaat op N.'-Guinea Opnieuw resolutie over Algerije van A.A.-landen Communisten nog steeds gevaarlijk Royale zege voor kabinet-Debré Onbestendig RUN VERVUILT STEEDS MEER Censuurcommissie brengt volgende maand rapport uit Plasticdek scheurde van maanraket af v- Yves Saint Laurent moet in dienst B Zon op nationale LEVENSVERZEKERING-BANK 2ATERDAG 28 NOVEMBER 1959 J ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4462 Directeur: H. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT Het tegengesproken bericht was verspreid door een in Oaracas verschijnend blad en was via het persbureau Associated Press ook tot Nederland doorgedrongen: de ambassadeur zou zijn teruggeroe pen omdat de Nederlandse autoriteiten op Aruba twee piloten hebben vrijgelaten, van wie de Venezolaanse regering meende dat zij haar gezag wilden ondermijnen. Verdwaald Stok achter deur AMSTERDAM-C* J. DE VRIES 23.50 „Sisser" VN-RESOLUTIE VOOR VERENIGD KOREA Motie verworpen: „Richt vakscholen op voor pluimveeteelt" Oorzaak van falen: SINT-NICOLAASACTIE Ruimtesatellieten van tien landen samen? Will* ius witruiiraai «j ie«i ixaiuu w jj Fostbui 11X2 - Postgirv No. 4245X0, Xlachtcndienst abonnementen ia.au19.30 uur. Zoterdag» 1718 uur. Telefoon 115700. Huygensplein X i'elelooo (3 HJnen). Postbus 1001 Postgiro No 12*887. KlachtendiensX 18.3019,34 - Telefoon 36256P Spuiweg 132 Seld «70. Thomas o Kempisstraai 8n "«lel. 63401. Abonnementsprijs 81 cent pet weeg, t 2.65 per maand. I 7.90 per kwartaal. topse nummers '5 cent. Verschllnt dace lij ka. Hettcrdam: •»-Gr*veahage: Dordrecuc: Schiedam; /- (Geldig tot zondagavond) MEER WIND Half tot zwaar bewolkt met morgen tijdelijk enige regen. Tot krachtig of hard toenemende zuidelijke wind. Iets kouder. Morgen: Zon op: 8.21 Maan op: 6.43 onder: 16.34 onder: 16.26 E verkiezingen voor de Polder- j_) commissie in de Noordoostpol der zijn natuurlijk geen wereldschok kende zaak. Maar zij zijn toch de moeite waard om er hier even over te spreken. In de Noordoostpolder was de oude poldercommissie 17 leden sterk. De A.R-P-". C.H.U.- en S.G.P.-leden van die poldercommissie werkten samen in 'één prot. christelijke fractie. Bij de jongste verkiezingen hebben die drie partijen samen één lijst ingediend. Dat gebeurt meer in Nederland. Bij de jongste gemeenteraadsverkiezingen is het in Den Haag beproefd, in de hoop dat dit tot versterking van de prot. christelijke groep zou leiden. Maar het resultaat was in dit opzicht weinig bevredigend. In de Noordoostpolder is het echter anders gelopen. De nieuwe poldercommissie bestaat uit 21 leden. Er waren dus vier nieu we zetels. Van die vier kreeg de prot groep er 2, de K.V.P. 1 en de V.VD. 1. De nieuwe poldercommissie bestaat alzo uit 9 prot. chr., 5 P.v.d-A., 5 K.V-P. en 2 V.V.D Wat de stempercentages betreft, als we die vergelijken met de kamerver kiezingen van dit jaar, zijn de prot. chr. gestegen van 37,7 tot 37,9, de V.VJD. van 9,9 tot 10,6 en het G.P.V. van 2,1 tot 2,3. De P.v.d.A. daalde van 23,6 tot 24,6 en de K.VJP. van 24,7 tot 24,6. Het is duidelijk uit deze percenta ges dat de prot. chr. groep zich hier consolideert met een vleugje neiging tot stijgen, terwijl de P.v.dA. ver liest aan de V.V.D. HET belangrijkste van deze uitslag Is dat de samenwerking der drie partijen, het hebben van een gemeen schappelijke lijst en een gemeenschap pelijke fractie, er bij de prot. chr. be volking van de Noordoostpolder goed ingegaan is. Dat vinden wij het belangrijkste. Het tweede belangrijke punt is dat deze samenwerking een duidelijke ze telwinst heeft opgeleverd. Twee van de vier nieuw .te verder len zetels gingen naar de samenwer kende groep. In dat laatste zit een les voor heel Nederland. En dat is deze dat als de prot, chr. partijen con amore samen werken de prot. chr. invloed op een zeer effectieve wijze stijgt. De prak tijk in den lande is, dar door onze verbrokkeling onze invloed daalt. Wij weten dat allemaal wel. En men is geneigd er zich bij neer te leggen. Maar hier worden we gecon fronteerd met de resultaten van een samenwerking die con amore ge schiedt. Mocht die liefde hier ook elders tot liefde nopen. IERMEE staan we voor de vraag waar het nu in zit dat het in de Noordoostpolder zo goed ging. En dan komt het ons voor dat dit niet is een kwestie van verflauwing van begxnselgrenzen, maar dat het is een kwestie van de frisse wind in een nieuw land. Men is met elkaar gaan pionieren. Men kwam uit het door tradities be schutte oude land, waar men de oude structuur en het oude gareel zo ge wend was. Men nam die structuur wel mee naar het nieuwe land, maar men stond toch ook open voor elkaar. Men herkende in elkaar nu ook betgeen principieel vereende naast dat wat nog verdeeld hield. En men heeft verstaan dat om de greep van de Reformatie op het nieu we land zo effectief mogelijk te doen zijn, samenwerking plicht was. Zo heeft de frisse wind principieel winst opgeleverd. Wat men verkreeg door samenwer king was van meerdere waarde dan datgene wat men door gescheiden op treden zou hebben behouden. Een goede les voor ons allemaal. Rumoer over vrijlating van piloten op Aruba TJET ministerie van Buitenlandse Zaken van Venezuela heeft vannacht, na enige uren van verwarring over de situatie der Nederlands-Venezolaanse betrekkingen, ontkend dat de Venezolaanse ambassadeur in Den Haag, dr. Julio Alfredo de la Rosa, zou zijn teruggeroepen. Het ministerie van Buitenlandse Za ken in Caracas weigerde aan het dementi van vannacht echter iets toe te voegen over de huidige betrekkingen met Nederland. "Volgens Associated Press hadden officiële zegslieden in Caracas verklaard dat de Venezolaan se regering de vrijlating van de twee piloten als een „onvriendelijke daad" beschouwt. De twee (Cubaanse) vliegers wa ren bij een poging om tegen het hui dige bewind van Venezuela gerichte pamfletten te verspreiden verdwaald; zij kwamen terecht boven de Ne derlandse Antillen en de pamfletten dwarrelden "bij vergissing neer op Curacao. Het vliegtuig raakte ver volgens hi moeilijkheden, en dé twee Cubanen besloten een noodlanding te maken op Curacao. Zij vergisten zich daarbij echter opnieuw en kwamen op Aruba terecht. Daar ont fermde de politie zich over het twee tal; het vliegtuig werd onder bewa king gesteld en de Cubanen werden geïnterneerd. De twee piloten werdeno.a. omd-at zij zonder vergunning wapens bij zich hadden tot boetes veroordeeld. Toen deze betaald' waren naar men in de West zegt door de consul van de Do minicaanse republiek werd het tweetal vrijgelaten. Volgens bet in Caracas verspreide bericht zou Venezuela aan Nederland gevraagd hebben de twee piloten vast te houden, hangende een onderzoek door de vredeseommissie van de orga nisatie van Amerikaanse staten. Men wees er in Caracas ook fijntjes op dat men een economische stok achter de é'eur heeft: Curasao en Aruba leven hoofdzakelijk van de raffinaderijen die de uit Venezuela aangevoerde olie be werken. Noch het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag, noch de Nederlandse ambassadeur in Cara cas, mr. H. Boon, noch de gevolmach tigd minister van de Nederlandse An tillen in Den Haag, mr. "W. F, H. Lam- pe, wisten gisteravond iets van een terugroeping. Ook ambassadeur de hl Rosa zelf wist van niets. Bij een verkeersongeval te Neder- weert is de 5I-jarige houthandelaar P. Coppen uit Weert om het leven ge komen. De heer Coppen, die gister morgen vroeg per auto van huis was vertrokken, moet omstreeks zeven uur in de Noordervaart onder Nederweert zijn gereden. Het ongeluk werd ontdekt, doordat een passerend schip de auto overvoer. Omstreeks vijf uur gistermiddag was de auto op het droge gebracht en om halfacht werd de bestuurder, de enige inzittende, uit het water gehaald. De heer Coppen is vermoedelijk uit de wagen geworpen toen deze werd over varen. (Advertentie) natuurlijk.. (Advertentie) NIEUWENDIJK 172 TEL. 249861 HAARLEMMERSTK. 34 TEL. 241X36 A dvertentie KEUr.COLLECTIE BIJ GANZEVOORT Piezerstraat 1X6 - ZWOLLE - 0 5290-6552 Commissionairs In effecten. O. Z. Achterburgwal 173. Tel. 247126. Privé: Olymplakade 60, Telef, 794152 AMSTERDAM. (Advertentie) Kindaren smullen van geroosterd brood BROODROOSTER Minister uampe wees erop dat de Antilliaanse regering alles gedaan had wat feitelijk gedaan moest worden. Hij herinnerde eraan dat de consul-gene raal van Venezuela en die van de Ver enigde Staten aanwezig waren geweest bij de behandeling van de zaak van de twee piloten. Overigens meende hij toen al dat het wel met een sisser af zou lopen. Dr. M. Julio Alfredo de la Rosa wist gisteravond nog in het geheel niets toen hij zich naar een tweetal cocktail- parties begaf die op zün diplomatieke agenda stonden. Voor journalisten was hij niet bereikbaar. .Dr. Julio Alfredo de la Rosa .tuist van niets (Van onze correspondent) Tijdens een zitting van het lang- gerecht te Hollandia (Nieuw-Guinea) is vanmorgen vier maanden geëist tegen de advocaat mr. De Rdie terecht stond wegens valsheid in ge schrlfte. Mr. De R. was aangeklaagd t.o.a. wegens het gebruik van een gefin geerde akte ter verkrijging van het voogdijschap over een meisje. De politieke commissie van de Alge mene Vergadering der V.N. heeft vrij dag met 49 tegen 9 stemmen de landen van het sowj et-blok en 19 onthoudingen, een resolutie aanvaard, waarin opnieuw wordt gezegd, dat de V.N. een verenigd, onafhankelijk en democratisch Korea langs democra tische weg willen stichten en de vrede en veiligheid in dit gebied willen her stellen. In de resolutie wordt de belangheb bende communistische autoriteiten verzocht ermee akkoord te gaan, dat binnenkort in geheel Korea vrije ver kiezingen worden gehouden. (Advertentie) /s Zon onder De Aziatisch-Afrikaanse groep van 29 delegaties bij de Verenigde Naties zal dit jaar opnieuw een resolutie in zake Algerije aan de V.N. voorleggen. De groep Iaat het opstellen van de resolutie over aan de permanente com missie inzaike Algerije, die bestaat uit de landen Birma, Ethiopië, India, In donesië, Irak, Liberie, Marokko, Pa kistan en de Verenigde Arabische Re publiek. De resolutie zal vermoedelijk tegen het einde van de volgende week inge diend worden. Op een bijeenkomst van de Chr. Dem.. Unie in Dttren heeft, de West- duitse "bondskanselier, Adenauer giste- X 'gr# i tl' - j.; De Franse regering-Debré heeft van nacht bü de stemming over de eerste motie van afkeuring, die tegen haar was ingediend, een ruime overwinning behaald. De motie, die afkomstig was van de socialisten en radicalen, kreeg slechts 109 stemmen, terwijl voor een aanvaarding 277 stemmen nodig ge weest zonden zün- De aanval gold de economische poli tiek van het kabinet. De verwerping van de motie van afkeuring betekende, dat de gehele begroting automatisch was goedgekeurd. Hoewel de motie was ingediend naar aanleiding van een besnoeiing op de post pensioenen aan oud-strijders, had het debat ook ge handeld over de betrekkingen tussen de uitvoerende macht en het parlement en over de functionering van het nieuwe bewind. TERWIJL het front, dat ons vrijdagmor gen regen bracht langzaam over Duits land naar het oosten verder bewoog, breidden zich over ons land opklaringen uit. Aan de kust kwamen vannacht ook enkele buien voor, omdat de lucht een on stabiele opbouw heeft. Dit ls vooral het geval Ju een boven Engeland en West-Fran- rijk gelegen trog, waar vanmorgen dan ook plaatselijk wat regen viel. Van een diepe depressie bij znid-Groenland maakt zich een gedeelte los dat vanmorgen als afzonder lijke actieve depressie het zeegebied- ten zuidn van; Ierland bereikte. Het bijbehorende front trok vrij snel over de oceaan en deed vanmorgen de luchtdruk in Ierland alweer daien. Onder invloed van de IJslandse depressie zal de wind aanwak keren uit zuidelijke richting, terwijl het front morgen in de loop van de dag met enige regen ons land kan bereiken. Het weer behoudt dus een onbestendig karakter. (Van onze Haagse redactie) Het chloorgehalte van het Rijnwater neemt voortdurend toe. De minister van "Verkeer en Waterstaat is er te leurgesteld over, dat de Rijnoeversta- ten zo weinig medewerking verlenen om de rivier althans enigermate te zuiveren, Drs. Korthals heeft echter, zo blijkt uit zijn memorie van antwoord, wel enig begrip voor de houding dezer lan den: tegemoetkoming aan de Neder landse wensen zal van hen waarschijn lijk ingrijpende en kostbare maatre gelen vragen. De discussie over deze zaak in de internationale commissie voor de be scherming van de Rijn tegen verontrei niging zal half december worden voort gezet. Er moeten in ons land drie vier pluimveeteeltvakscholen komen. Dit staat in een rapport, samengesteld door een studiecommissie, die in sep tember 1958 door de minister van landbouw is ingesteld. Aan iedere school moet een prak tijkbedrijfje verbonden zijn. De kos ten voor zo'n school worden geschat op ongeveer 325.000. De commissie wil voor ieder gespecialiseerd beroep een afzonderlijke cursus instellen, bv. voor lubbers-selecteurs, kuikenbroe ders en vermeerderaars-specifieke pluimveehouders. Bij razzia's in steden op het oostelijk deel van Cuba zijn meer dan 250 „contra-revolutionairen" gearres teerd, zo heeft de Cubaanse mi 11- taire recherche vrijdag medegedeeld. De Thailandse minister van Land bouw, generaal Soeradjit Tsjaroesreni kwam gisteren voor een vierdaags bezoek aan ons land op Schiphol aan, waar hij werd verwelkomd door de ambassadeur van zijn land in Den Haag, prins Jayankura Vongsamahip. De minister maakt een reis door Europa, na de confe rentie van de FAO in Rome te heb ben bijgewoond. Hij heeft Bonn, Berlijn, Hamburg en Kopenhagen bezocht, en thans is Nederland aan de beurt, waarmede, zoals minister Tsjaroesreni bet uitdrukte, „wij de beste relaties onderhouden". Yooral de zuivelindustrie heeft de belangstelling van de Thailandse minister. In zün land zün vüf mil joen stuks vee maar niettemin moet elk jaar voor 15 miljoen dollar aan zuiveiprodukten worden ingevoerd, waarvan ook een belangrijk deel uit Nederland afkomstig is. De Thai landse minister zal daarom ook een onderhoud hebben met mr. Marijnen, de Nederlandse minister van Land bouw. Op de foto: De aankomst op Schip hol. Links minister Soeradjit Tsja roesreni en zün echtgenote. Rechts de Thailandse ambassadeur in. ons Jand, prins Jayankura Vongsamahip en echtgenote, Het rapport van de commissie van onderzoek naar de kwestie der brie- vencensuur op Nieuw-Guinea (voor zitter de president der Haagse recht bank, jhr. mr. G. Witsen Elias) zal ongeveer midden december aan minis ter Toxopeus worden aangeboden. Een aanvulling van het feitenmate riaal, die zich dezer dagen heeft voor gedaan, maakt een kleine omwerking van het rapport noodzakelijk, waar door enige vertraging in de indiening is veroorzaakt. ren over de Frans-Duitse betrekkingen gesproken. Hö zei, dat de Fransen enkele fouten hadden gemaakt. „Maar wat zün deze kleinigheden vergeleken met de grote gebeurtenis van de Frans-Duitse vriendschap na al die jaren waarin wü vüanden geweest zün? Als Frankrijk en Duitsland deze broederlijke harmonie niet tot stand gebracht hadden, zou West-Europa Adenauer voegde eraan toe, dat de Frans-Duitse vriendschap de grond slag is van Westduitslands gehele Europese politiek. Adenauer waarschuwde, dat de Rus sische communisten „niet veranderd en nog steeds zeer gevaarfljk zün". 'Adenauer noemde een door een vo rlge spreker van het communisme ge geven deflnUie, dat het „een satanische heilsleer"-is, Juist en. goed,„Volgens Adenauer sal een communist voor zijn leer alles in de. waagschaal stellen, maar wat het Russische communisme zo gevaarlük maakt is het feit, dat het doordrenkt is van Russisch natio nalisme. Volgens de Westduitse bondskanse lier is Chroestsjew er nog steeds van overtuigd, dat bü eens de wereld zal regeren. Uit filmopnamen en meetappara tuur is gebleken, dat het falen van de jongste Amerikaanse maanraket geweten moet worden aan het afscheu ren van een plasticlaag over de nut tige lading. Dit blijkt al in de eerste minuut na de lancering gebeurd te zijn. Na het plasticdek was eerst de nut tige last en daarna waarschijnlijk ook de derde rakettraplosgescheurd. Er waren voorts positieve aanwijzingen, dat de tweede trap wel ontbrand was, maar niet van de eerste trap was los gekomen. i Delen van de nuttige last, de eigen lijke satelliet, zijn op twee kilometer afstand van de lanceerplaats op het strand teruggevonden. /"OED nieuws, hulptroepen: we Ul zijn de S 4000.- voor de „2037" kinderen gepasseerd. Voor de laatste week van onze actie is de leus: Op naar de 5000.-; Het trouwe Trouw-leger der hulpvaardigen laat Sint en Piet niet in de steek. Wie nog niet geholpen heeft en Sint op 5 december récht in de ogen wil zien, helpe nvt. Pakjes aan postbus 2200, giften via giro 4 1 2 7 3 9. Steeds ver melden: „Voor 2037 kinderen Hier volgt nog een bloemle zing uit- de verlanglijst van „Groot Einaus" in Ermeio: puz zels, schaak- en damspelen, verf dozen, albums, kammen, borstels, handschoenen, dassen, schetsboe ken, poppen, sjaaltjes, servies jes, borduurkleedjes, knottend wol, schortjes/bouwdozen, gara-, ges, mondorgels, boeken, ball points, zeep, nageletuis, kwartet spelen, aanstekers, zakmessen, figuurzagen, knutselgereedschap, postpapier, ballen, zakdoeken, manchetknopen, oorbellen, ket tingen, trommels, bromtollen,, enz. enz. De ervaring van vorige- jaren rechtvaardigt deze klemmende vraag: vergéét de grote kinderen.,' niet. Allen aande slag 'voor de fi nale. Het is eerder 5 december dan u denkt! EEN.ezel Is vermaard V- om het knrlsp'ien van rijn staart Kr. .om zijn orén, - die' la boeken thuishoren» -... V Ia een manshoog heest met «en heldere geest. Uit een ezellnne geboren. M Cut.1 'it*- Dr. E. A. Brunberg, secretaris van de Zweedse commissie voor weten schappelijk ruimte-onderzoek, heeft medegedeeld, dat plannen in uit voering zijn tot samenvoeging van de middelen van tien Europese landen om eigen satellieten en ruimte raketten te lanceren. Het plan is uitgegaan van een Italiaanse natuurkundige. "Welke de overige negen Europese landen waren, weigerde dr. Brunberg te zeggen. Een vervolging wegens dood door schuld zal worden ingesteld tegen de eigenaar van de Deense plezierboot, die zwaar overbelast - afgelopen zomer tijdens een uitstapje van 97 mensen explodeerde en ver brandde. Bü deze ramp kwamen 57 personen om het leven. In de Schoolstraat te Musselkanaal (gem. Onstwedde) is de heer W. Smit uit Stadskanaal, die per rijwiel de brug bij de Schoolstraat afreed, gegrepen door een bestelauto, die een autobus wilde passeren. De heer Smit was op slag dood. De bond van mobilisatie-invaliden en hun nabestaanden en de stichting „De Nederlandse Soldaat" hebben in een open brief aan de raad van minis ters gepleit voor maatregelen om de rechtspleging tegenover de leden van de bond te verbeteren, onder meer door ruimer samenwerking met de rechtzoekende bij het verzamelen van bewijsmateriaal, Gevangenisstraffen van zes en negen maanden eiste de officier van Justitie bü de Dordtse rechtbank resp. tegen de 26-jarige varensgezel J. H. en de 28-jarige constructieschilder G. van XLj beiden uit Zwündrecht, die' terecht stonden in verband met de vër- dwünixxg van een geldkist met 80<i in een café te Dordrecht. - H. zou volgens de dagvaarding- naar het toilet gegaan zijn, doch in plaats van daar in de keuken van de café houdster terecht zün gekomen, waar hy een geldkist zag. Hy nam -.de kist mee en verstopte hem in het toilet. Teruggekomen bij zijn vrienden had hy verteld wat hij gedaan had. Eén van hen had gezegd: „Stop het ding onder je jas en ver dwijn". De "varensman zou dat hebben wil doen, maar zover was. hy niet gekomen, omdat hy onraad bespeurde. Hij had de kist toen maar op de binnen plaats neergezet. Enige tijd later zou Van H. geprobeerd hebben hem open te breken. De caféhoudster had echter gemerkt, dat haar kist ver dwenen was, en had de politie ge waarschuwd, die al spoedig beide vrienden inrekende. t. De varensman ontkende iets meer met de zaak te maken hebben gehad dan hü verteld had. Uitspraak 'op 11 december. Tegen Van H. werd bovendien een maand gevangenisstraf en terbe schikkingstelling van de regering geëist wegens een inbraak in eea schildersbedrijf aan de Kilkade te. Dordrecht. Yves Saint Laurent, de ongekroonde koning van het Parüse modehuis Dior, kan er niet meer onder uit: hü moet 1 september van het volgend jaar onder de wapenen komen, zo heeft het Franse ministerie van Defensie be-: paald. i Saint Laurent is 23 jaar en in de' pers is al dikwyls scherp de' vraag gesteld, waarom hy nog niet voor; militaire dienst op opgeroepen en naar: Algerye gestuurd, zoals een half? miljoen andere jonge Fransen. Eerder deze maand had het ministerie van Defensie bekendgemaakt, dat de modeontwerper uitstel, was verleend tot maart volgend jaar; thans is mede gedeeld, dat dit uitstel is verlengd tot eind augustus, maar dan geldt geen pardon meer. By het modehuis Dior zit men in tussen in zak en as. Men beweert, dat het moeilük zal zijn een plaatsver vanger te vinden voor het „genie"*: Saint Laurent.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1