Bankroet Orkaan oorzaak van noodweer Pi tussen Mirage en \7rN-. Mier stond de dam van Winter in het Noorden Schepen vast door lage waterstand Ned. sleepboten in moeilijkheden Auto in kanaal Koopt op tijd uw zekerheid Geen tweederde meerderheid voor Algerijnse resolutie Geen resen meer Nederland nog in overgangsgebied Ike praat met Pakistaanse Op vele plaatsen zware ijzel m Franse Rode Kruis dankt Nederland Felle brand teistert Volkswagenfabriek DINSDAG 8 DECEMBER 1959 ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4470 v /CO\ Z„„ NATIONALE z°" I LEVENSVERZEKERING-BANK g PARIJS VERHEUGD OVER UITSLAG Nederlandse tegenstem in V.N.-commissie Overwinning lïl US Tij dverspilling Recordstand op de Lek A J Directeur: H. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT Ter hoogte van Huil heeft de sleepboot Titan van Bureau Wijs muller te IJmuiden zijn sleep verloren, waarop zich drie IJmui- dense runners en een Britse ma chinist bevonden. De Engelsman en een van de runners, J. Zomer, zijn gered. De runner D. de Man (54 jaar)' uit IJmuiden is ver dronken. 'Zijn collega C. de Back (57 jaar) wordt nog ver mist. Gisteravond laat is een andere sleepboot van Wijsmuller, de Cy cloop, bij Torquay voor de zuid kust van Engeland in moeilijk heden gekomen. Een van de drie lichters, die de Cycloop op sleep touw had, sloeg los en dreef snel af naar de kust. De twee runners, die zich daarop bevonden, zijn er door een reddingboot afgehaald. Een van hen, de 45-jarige J. Visser uit Egmond aan Zee was bewusteloos en is in de loop van de nacht overleden. Hij was te water geraakten had een kwar tier in zee gelegen voor de red dingboot hem oppikte. Zijn IS-jarige maat, Leen Wes- sel uit IJmuiden, liep slechts lichte verwondingen op. Hij had een twee maanden oude hond in zijn armen geklemd, toen hij ge red werd. De Cycloop heeft inmiddels in de haven van Torquay beschut ting gezocht. (Zie verder pag. S, 7e kol.) Rotterdam: Witte de Wlthstraat 25 Telef 1tt57ftri i KinrhtSnV12„7" Jostgiro No. 424519. Klachtendienst abonnementen 18.30-^-19.30 uur Zaterdags 17—18 uur. Telefoon U5700 PortWlóltt 1 ,Tfef<K>a 133467 (3 lijnen! No. 424867. Kaehtendlenst 18.3019.30 Telefoon 302569. Spuiweg 132 Telef. 4570. Thomas 5 Kempisstraat 6 aTelef. 65401 ^r°ÏJS?tn£Pr,Jf J51 cent per week- l 2 65 per maand, 7.90 per kwartaal. Losse nummers 15 cen-t. Verschijnt dagelijks. 's-Gravenhege: Dordrecht: Schiedam: (Geldig woensdagavond) VORST IN NOORD-NEDERLAND Vrij veel bewolking met hier en daar enige neerslag. In het noorden van het land overwegend lichte vorst met een matige wind tussen zuid en zuidoost. In het zuiden van het land temperaturen overwegend boven het vriespunt en hier en daar mist. Matige tot zwakke zuidelijke wind. Morgen: Zon op: 8.35 IVÏ3an op: 14.03 onder: 16.29 onder: 2.21 'Vw. (Van onze militaire medewerker) DE Belgische premier heeft ver klaard dat de regering zal over gaan tot een „belangrijke en onaan gename hervorming" van het defen siebeleid. Het ligt in de bedoeling de •sterkte van de krijgsmacht die mo menteel 120.000 man zou bedragen, met 25 a 30.000 man terug te brengen, zulks om het begrotingstekort dat ca. f650 miljoen bedraagt, omlaag te brengen. Deze maatregel is kennelijk voor de Belgische chef van de generale staf, lt.-gen. baron Jacques de Dixmude de druppel geweest die de boordevolle emmer van defensiedefaitisme heeft doen overlopen. Uit protest heeft hij definitief zijn ontslag ingediend nadat hij dit reeds bij de voorafgaande de fensieafbraak (de ongerechtvaardigde diensttijdverkorting) tevergeefs had gedaan. MEN staat in België voor het bank roet van de defensiepolitiek der laatste jaren, doordat men van de duur van de eerste oefentijd een poli tieke koehandel heeft gemaakt. Eerst werd de diensttijd tot 18 maanden teruggebracht door de so cialisten. Vervolgens brachten de ka tholieken deze tot 15 maanden terug en daarna haalden ze er nog eens drie maanden af omdat zij dit bij de laat ste verkiezingen hadden beloofd tenein de de socialisten de wind uit de zeilen te nemen. Ter compensatie van het verliep aan dienstplichtigen zouden zg. NAVO- technici worden aangetrokken met een vrijwillig dienstverband van 3, 4 of 5 jaar met een hoge bonus tot bekroning van hun contract. Hoewel niemand verwachtte dat de Belgische regering erin zou slagen voldoende vrijwilligers aan te trekken schermde zij toch met getallen van lieden die zich voor dienstneming zou den hebben aangemeld, doch die in wer kelijkheid alleen maar informaties hadden ingewonnen. DE regering kon echter niet meer terug. In september jl. zond zij 12000 dienstplichtigen naar huis* die 12 maanden of langer. haddeftjjffidiend zonder dat de compenserende 'Vrijwil ligers aanwezig waren, ja zonder dat er zelfs enig uitzicht bestond dat zij binnen afzienbare tijd beschikbaar zou den komen. Het reeds bestaande gat werd sterk vergroot en kon niet gestopt worden zodat de regering thans blikt in de kuil die zij zelf heeft gegraven.. Zij heeft zichzelf in de onmogelijkheid ge manoeuvreerd de sterkte te handha ven die zij overeenkomstig de NAVO verplichtingen moet opbrengen, ook al zou zij daarvoor thans met goud wil len betalen. - DE enige uitredding zou slechts kunnen zijn de eerste oefentijd wederom te verlengen tot het punt waarop de vereiste sterkte kan worden hersteld. Maar dat zou gelijk staan met politieke zelfmoord. Nu het bankroet van de defensie politiek niet langer verborgen kan blijven, ls er voor de Belgische rege ring slechts één uitweg om het gezicht te redden, nl. te verklaren dat een drastische vermindering van de sterkte nodig is vanwege de benarde finan ciële omstandigheden. Ten rechte is deze bezuiniging van 25000 man waarschijnlijk reeds gro tendeels metterdaad bereikt door de 'diensttijdverkorting, zodat men bij een NAVO-appèl op dit moment het fictie ve aantal van 120.000 niet »iu kunnen uitbrengen, tenzij men in de gauwig heid dit aantal met voor herhalings oefeningen opgeroepen dienstplichtigen completeert. Het Belgische voorbeeld is voor ons land, nu ook hier diensttijdverkorting wordt overwogen, een baken in zee. Wordt de defensie tot een politieke koehandel, dan draait dit op een bank roet uit. ZEKER 31 DODEN OP ZEE (Advertentie! r*EN orkaan, die sinds zondag- -*-J avond op de Atlantische Oceaan en de Noordzee woedt, heeft het verlies van schepen en mensenlevens veroorzaakt en de reis van grote oceaanschepen ver traagd. Men vreest, dat de Portugese sleepboot Marialva ergens tussen Lissabon en Leixoes in Noord- Portugal met een bemanning van zeventien koppen is vergaan. Vrij zeker hebben twaalf man nen het leven verloren, toen de treiler George Robb bij Dun- cansby Head, het noordelijkste punt van Schotland, strandde. Nadat de Titan op de Noordzee zijn sleep een Engelse zuiger, die men van Liverpool naar Middlesborough moest brengen was kwijtgeraakt, deed men tot driemaal toe een poging de sleep weer vast te maken, maar dit mislukte op de kokende zee. Toen de derde poging van de sleep boot om opnieuw vast te maken niet was geslaagd; hebben de vier mannen het rubber reddingvlot in zee gegooid. Het blies zichzelf snel op en daarna zijn zij in de vroege ochtend m het vlot gesprongen. Er liepen zeer hoge zeeën, die het vlot met de mannen snel. in de richting van de kust deden drijven. Zij schoten vuurpijlen af om de .Titan" van hun positie op de hoog te te stellen, maar de sleepboot kon al spoedig niet meer bij hen komen toen het te ondiep werd. Het vlot is plotseling door een hoge zee gegrepen en omgeslagen. De vier man geraakten onder water en zijn door de gaten van de rubber dinghy, naar buiten gekro pen. Runner Zomer voelde even later grond onder de voeten en kwam op een klein strand terecht, waar hij ook de Britse machinist zag. Het tweetal is iets hoger op de rotsen geklommen en heeft nog uitgezien naar de twee an dere mannen. Van hen was evenwel niets meer te bespeuren. De hele dag heeft men naar de beide andere run ners gezocht. Het stoffelijk overschot van een van hen D. de Man. spoelde ten slotte aan op het strand bij Flamborough. De an der C. de Back is vermoedelijk even eens verdronken. (Van onze Haagse redactie) Er is geen sprake van dat minister Visser gisteren met zijn Duitse ambt genoot Strauss niet heeft kunnen spreken over de noodzakelijke vervanging van de Nederlandse jachtvliegtuigen. In bepaalde persberichten wordt ge suggereerd dat het gesprek tussen de ministers Visser en Strauss geen be tekenis had, omdat dc aanbiedingen van Franse zijde zodanig zouden z«n geweest, dat een gesprek met de Duitsers in dit stadium weinig ,zm zou'hebben. De Nederlandse regering heeft nog geen enkele beslissing genomen in zake de aankoop van nieuwe jacht- 'yitógtüi lëii".~De>' -Dültsers^f gestermd- door de Amerikanen) prijzen de Starfighter aan en de Fransen (ge steund door de Belgen) de Mirage III. De Nederlandse industrie zal bij ds produidne van beide vliegtuigen kunnen werden ingeschakeld, zodat, economisch gezien, voor ons land de baten,s noch in die ene noch in de andere ri chtd-nig doorslaat. Op het departement van Defensie en op de luchtmachtstaf worden de kwaliteiten van beide vliegtuigen nauwkeurig bestudeerd. Nu minister Visser van zijn Duitse ambtgenoot nieuwe gegevens heeft gekregen en ook nieuwe leveringsvoorwaarden heeft gesteld, z-a-I er een gesprek met de Belgen plaatsvinden. De aankoop gaat namelijk over 150 Nederlandse jacht vliegtuigen en 100 Belgische. De prijs verschillen zijn zo gering en de econo mische voordelen, die beide typen vliegtuigen bieden, lopen zo weinrg uit elkaar, dat -de beslissing uiterst moeilijk is. Toch verwacht men, dat minister Visser en zijn Belgische ambt genoot in het begin van januari een definitieve beslissing zullen nemen. De Britse zuiger „Port Sunlight", die bij hoogwater strandde ten oos ten van het lichtschip van Flambou- rough Head na tijdens de storm op de Noordzee voor de Engelse oost kust te zijn losgeslagen van de Ne derlandse zeesleper Titan. (Van onze correspondent) Als gevolg van de gladheid is gister avond op de Westfriesedijk nabij Schcorldam de 32-jarige boekhouder W. J. Werneke uit Noord-Scharwoude om het leven gekomen. W,, die werk zaam is te Warmenhuizen, was per auto op weg naar huis, toen h(j,_ door de gladheid overvallen, slipte en in het Noordhollands Kanaal terechtkwam. Pogingen om de levensgeesten op te wekken, hadden geen resultaat. De mede-inzittende, de 19-jarlge A. Kist. eveneens uit Noord-Scharwoude, slaag de erin de auto -te verlaten. m De politieke commissie van de V.N.- Assemblée heeft maandag de resolutie, waarin er bij de twee Partijen in net Algerijnse geschil op wordt aange drongen zo spoedig mogelijk informele besprekingen te beginnen over de voorwaarden voor zelfbeschikking en over een staking van het vuren, aan genomen met 38 tegen 26 stemmen, bij 17 onthoudingen. Deze Afrikaans-Aziatische resolutie heeft dus niet de meerderheid van tweederde gekregen, die nodig is voor een aanvaarding door de algemene vergadering Assemblée) Nederland behoorde met o.m. Enge land en de Ver. Staten tot de tegen stemmers. Frankrijk was bij de stem ming afwezig. De Nederlandse ambassadeur, dr. Schürmann, had betoogd, dat de As semblée het best in het geheel geen resolutie kon aannemen. „Als partijen bereid zijn te onder handelen, beperkt elke poging van an deren om hen aan een speciale gedrags lijn te binden de grenzen, waarbinnen zij hun vindingrijkheid de vrije loop kunnen laten en vermindert daar door de kansen op het beste resultaat", aldus mr. Schürmann. Het deel van de resolutie waarin er bij Frankrijk en de andere betrokken partijen op wordt aangedrongen poli tieke onderhandelingen en besprekin gen over een staken van het vuren te beginnen, werd bij de artikelsgewijze stemming aangenomen met 38 stem men voor, 26 tegen en 17 onthoudingen. De uitslag van de stemming over de resolutie wordt te Parijs beschouwd, als een diplomatieke overwinning voor Frankrijk en als steun voor de plan nen van president de Gaulle voor Al gerije. Uit het feit dat het deel van de resolutie waarin er bij Frankrijk op wordt aangedrongen in politieke on derhandelingen en besprekingen over het staken van het vuren te treden, by de artikelsgewijze behandeling lang geen meerderheid van tweederde heeft gekregen, noemde men in de Franse hoofdstad een ernstige tegenslag voor de Algerijnse nationalistische leiders. De uitslag van de stemming over de resolutie zou, zo werd te Parijs ge zegd, bijdragen tot de kansen op een staken van het vuren in de naaste toekomst op de door president de Gaulle gestelde voorwaarden. Er is gisteravond eindelijk een einde gekomen aan de zware regenval boven Zuid-Frankrijk en de burgemeester van het vorige week door de overstro mingsramp geteisterde Frëjus, Loetard, heeft vanmorgen voorzichtig de ver wachting geuit, dat het water van de Reyran nu mogelijk zou gaan zakken en het gevaar zou wijken. Niettemin blijven de redding- en evacuatiediensten nog voortdurend pa-raat. Voor de kust liggen twee vrachtschepen gereed voor het geval, dat een massale evacuatie noodzake lijk zou blijken. Burgemeester Loetsrd gaat vandaag naar Parijs om te spreken over de hulpverlening aan de slachtoffers van de ramp. Een felle oostenwind en een mi nimum-temperatuur van vijf graden onder nul hebben in de noordelijke provincies van ons land de Jn<jf"ic gegeven, dat de winter nu werkelijk heid gaat worden. In Groningen waren de wegen van morgen bedekt met een dun laagje sneeuw en om acht uur stond het kwik in de thermometers nog vier graden beneden het nulpunt. In Groningen begon vannacht om drie uur een onderkoelde regen te vallen, die de wegen al snel met een laag ij zei bedekte, die in genoemde provincies het verkeer ernstig b derde. Zo kregen de passagiers die ge bruik maakten van de busdiensten tussen Friesland en Groningen een half uur vertraging. In Leeuwarden was de toestand nog meer precair. Daar arriveerde met gr°te ging, zo nu en dan een autobus, de Ziüd-westhoek en de Noord- westhoek van Friesland lag het bus- verkeer vrijwel geheel stil en het verkeer begon tegen negen uur pas een beetje op gang te komen. De binnenwegen waren geheel onbegaanbaar. De vertragingen van het busverkeer in Friesland varieerden van een half uur tot ruim een uur. De Afsluitdijk was in de nacht en de vroege ochtend volkomen onberijdbaar. Aan de kop van de dijk stonden verschel- dene gestrande auto's. De chauf- feurs ervan wachtten in een jn de nabijheid aanwezige politiepost tot de situatie zo zou zijn, dat ze minder risico zouden lopen. Mel dingen van ongelukken kwamen nog niet binnen. Ook in Drente was de toestand van de wegen vanmorgen verre van ideaal. Vanuit Assen vertrokken al le bussen die in deze provincie de verbindingen onderhouden normaal, maar zij bereikten hun eindpunten ook al weer met aanzienlijke ver tragingen. Vanuit Coevorden, Hoo- geveen en Emmen konden aanvan- kelyk in het geheel geen bussen ver trekken. De chauffeurs die normaal om zes uur starten moesten nu tot acht uur wachten. De verbinding AssenSmildeMeppel ondervond enige vertraging, evenals de dienst AssenGroningen. President Nasser is bezig zijn „me moires over de Suez-oorlog van 1956" te schrijven, zo meldt het Egyptische blad „Al Ah ram". De memoires zullen in maart in verscheidene talen ver schijnen. De minister van Voorlichting van de voorlopige Algerijnse regering, Yazld, heeft voorspeld, dat verwerping van de resolutie in de Assemblée zeker eem terugslag in Azië en. Afrika zaj heb ben. Klaarblijkelijk zinspelend op de reis van president Eisenhower voegde Ya- zid hieraan toe: „Wat de wijze van Stemmen door He'"Ver."-Statenaangaat: Wij beschouwen het als tijdverspilling naar Azië en Noord-Afrika te gaan om Amerikaanse idealen van vrijheid te verkopen als de Ver. Staten in, de V.N. met d« koloniale mogend heden meestemmen". (Van onze weerkundige medewerker) De tegenstellingen tussen de win terkoude in Noord- en Oost-Europa en het zachte weer in Engeland en Frankrijk hebben zich de afgelopen 24 uur juist hoven ons land toegespitst. In het noordoosten van Nederland vroor het vannacht en vanmorgen 3 tot 5 graden, terwijl de temperatuur in Zeeland om 6 graden boven nul schommelde. Een regengebied, dat met de zuide lijke bovenwind tot Nederland door drong, raakte vannacht en vanmorgen het noorden van ons land, hetgeen daar aanleiding gaf tot regen bij tem peraturen onder het vriespunt. In kor te tijd werden de wegen bedekt met een dikke ijzellaag. In het noordoosten van Groningen ging de regen later over in lichte sneeuw. De komende 24 uur blijft de over gangszone tussen het zachtere weer en de vorst boven ons land, met in de noordelyke provincies overwegend het binnendringen van communisten temperaturen onder het vriespunt en in het gebied van de Himalaya. DE trieste overblijfselen van de dam van Malpasset bij Fréjus. Duidelijk is te zien hoe de slanke (té slanke?) dam onder de druk van 50 miljoen kubieke meter water is afgeknapt. in het zuiden van het land tempera turen verscheidene graden boven nul. In de nacht kan echter bü opklaringen ook in de zuidelijke provincies de tem peratuur tot dicht bij het vriespunt da len. President Eisenhower en president Ajoeb Khan van Pakistan hebben van ochtend in Karatsji een hegin gemaakt met hnn officiële besprekingen. President Ajoeb heeft eerder mee gedeeld dat de twee staatshoofden zul len spreken over de betrekkingen tus sen India en Pakistan, Afghanistan en Het Nederlandse Roodc Kruis deelt mede dat het Franse Rode Kruis be richt te hebben ontvangen, dat men op dit moment noch materiële, nóch finan ciële, noch personele hulp ten behoeve van de slachtoffers van Frejus nodig heeft. Het Franse Rode Kruis heeft te vens grote erkentelijkheid betuigd aan het Nederlandse Roode Kruis voor de spontaan geboden hulp in de vorm van een zending van 500 dekens voor bedoelde slachtoffers. Het Nederlandsche Roode Kruis deelt tigt er de aandacht op, dat stortingen op giro 22.000 onder vermelding: „Ramp Zuid-Frankrijk" steeds moge lijk zijn en dat deze bedragen gere geld zullen worden overgemaakt aan het Franse Rode Kruis. De Nederlandse regering heeft be sloten een bedrag van vijftigduizend gulden ter beschikking te stellen van de Franse regering ten behoeve van de slachtoffers van de ramp te Fréjus. Tengevolge van de oostenwind heeft het water in de Lek een uitzonderlijke lage stand bereikt: bij Schoonhoven was de stand gisteravond 1.33 meter beneden AF., waarmee het laagte record van' 1947 is „geslagen". Tengevolge van de lage waterstand moet het scheepvaartverkeer enige tijd gedeeltelijk stilgelegd worden. Bij Beusiehem en Hagestein zijn een paar binnenschepen vastgeraakt en het veer in Schoonhoven moest gisteravond enige uren stilgelegd worden, zelfs voor voetgangers en wielrijders, om dat nergens een landingsplaats te be reiken was. De pont die de veerdienst tussen de kop van 't Land en Werkendam over de Nieuwe Merwede onderhoudt, heeft gisteravond ongeveer drie uur midden op de rivier vastgezeten. De pont ver trok om tien minuten voor halfzes van de Kop van t Land, liep halverwege de overtocht vast en kon eerst om streeks negen uur verder varen. De veerdienst tussen Dordrecht en Zwijn- drecht moest een half uur worden ge staakt omdat het aanleggen aan de Zwijndrechtse oever moeilijkheden op leverde. Ook de veerdiensten Zierikzee Katseveer en ZijpeAnna Jacoba- polder moesten door de lage water stand worden stilgelegd. De scheepvaart op de Lek moest bij aanhoudende oostenwind, in het vak VreeswijkJaarsveld bij laag water rekening houden met een verminde ring van de toegelaten grootste diep gang met omstreeks een halve meter. De aandacht van de Rijnscheepvaart wordt erop gevestigd, dat zich midden voor de mond van het Amsterdam Rijnkanaal te Tiet, ongeveer 30 meter uit de rechter normaallijn, een on diepte bevindt. Vannacht heeft een hevige brand ge woed in de Volkswagenfabriek te Wolfsburg in West-Duitsland. Het duurde verscheidene uren voordat de brandweren uit drie steden en ver scheidene kleinere gemeenten het vuur bedwongen hadden. De brand ontstond in een groot de pot van isolatie-materiaal en breidde zich weldra uit tot enkele afdelingen. De brandende rubber veroorzaakte een dichte rook waardoor de strijd te gen het vuur bemoeilijkt werd. Zeven brandweerlieden en fabrieksarbeiders moesten met rookvergiftiging in een ziekenhuis worden opgenomen.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1