De Gaulle: Geen militaire Chinezen demonstreren tenen INDONESIË Regering werkt op commerciële tv aan Nog Onenigheid in NAVO woekert vooit Onderzoek naar binnenlandse veiligheid in V.S. nodig Voorzitter censtiürcommissie Nieuw-Guinea: In de bouw voor 500 miljoen uitgesteld Een verrassing een - v BEROERING IN OMROEPWERELD Staatssecretarissen zijn voor OTEM Omzet bereikt van 8 miljoen gulden Tal van geheimen lekten uit Nederland komt op voor kleine NAVO-landen Plannen in Den Haag voor perscentrum Rapport zo dik als telefoongids Hotel Des Indes in Djakarta vervuild Ook India in staat kernwapens te maken? Nevelig r B 8 WOENSDAG 16 DECEMBER 1959 Directeur: H Llbj HUIG Staatssecretaris scholten CONFLICT SPITST ZICH TOE NADAT DE Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Berter gisteren in de NAVÜ-raad te Parijs nogmaals het standpunt had uiteengezet, dat de strijd krachten van de NAVO-landen moeten worden samengevoegd en onder één opperbevel geplaatst heeft president de Gaulle ver klaard dat een dergelijke integra tie niet noodzakelijk is. Door deze verklaringen werd duidelijk hoe scherp Frankrijk en Amerika (dat in deze kwestie wordt gesteund door de andere NAVO-landen) tegenover elkaar staan. Aanval ZEVENTIEÏVDE JA ARIÏANG No. 4477 Zandaanwinning bij de Hondsbossche Zeewering SENATOR OVER ZAAK-BANG-JEN SEN Honderden en honderden brieven zijn sinds isse op Nieuw-Gninea onrechtmatig geopend. Dit is in hoofdzaak ge beurd door en onder leiding van het openbaar ministerie. Ook was een aantal bestuursambtenaren hierbij betrokken. Daarbij zijn niet alleen brieven geopend van personen die ken nelijk de openbare rust en orde verstoorden, maar ook veel brieven van en voor Europeanen, van wie niemand kon aannemen dat ze onruststokers waren. De huidige gouverneur van Nieuw-Gumea, Platteel, is op geen enkele wijze betrokken geweest bij deze onwettige eensuur. Ook heeft hij hiervan in het geheel geen kennis gedragen Voldongen feit SLUITING DREIGT Eerste Kamer akkoord met nieuwe invoerrechten Rotterdam; Witte e« Wltnstroai a& reiei U57IXJ ,6 i.i Postbus tl Ui Postctro Na 424519 EClaeotenüiensi anonnemeniei, a Ju1Ö30 uur Zareranto n—18 uui Oiefoon 1151(81 ■t-Gravenhace Huvcenipiein 1 teielouri 183467 '3 Ulnen' PlStbUf HKlt Postri T Nd 424881 Kl-rhtendienst 18 3019 30 - Telefoon 3S2369 Dordrectif Soumee 132 Telei 451(1 Schiedam' Thomas a KempUstraat Ba Telet 65451- Ahonrternonisprli*- 41 cent net weeit 2 65 net maand iAQ oer kwartaal Losse nttrnmer* 15 cent Verschijnt daeelijs» Houlilmiacieur HET enige lichtpunt m de medede lingen die gisteravond met be trekking tot de commerciële televisie van regeringswege zijn verspreid is wel dit dat er nog geen beslissing is ge vallen. Voor het overige is de zaak onrust barend genoeg. De regering overweegt het verlenen van een zendvergunning aan een on afhankelijke televisiemaatschappij. Dat betekent commerciële televisie naar Brits model. Dat betekent een maatschappij die haar uitzendingen zal verrichten, uit gaande van commerciële normen. Dat betekent niet slechts reclame in de televisie, maar dat betekent ook dat de uitzending van programma s be heerst wordt door commerciële ge zichtspunten. Dat is zo iets als de „nationale" om roep van mevrouw Van Someren-Dow- ner. Wij hopen dat de regering begrijpen zal dat zij hier met vuur speelt. Want wat hier dreigt te gebeuren is het zetten van een breekijzer in ons omroepbestel. Wij hebben er volkomen begrip voor els men in het huidige omroepbestel correcties wil aanbrengen in verband met een zekere ongelijkheid. Maar met de z.g. onafhankelijke maatschappij gaat men een nieuw be stel vestigen naast het bestaande. Dan gaat men het bestaande stebel beconcurreren met een nieuw stelsel Een stelsel, dat gesteund door de winsten die de reclame oplevert een financieel pre heeft boven het oude omroepbestel. Wij zullen er geen doekjes om win den. Als deze plannen, waaróver neg geen beslissing is gevallen, onverhoopt toch zouden doorgaan, zou het ons met verbazen als wij in Nederland voor een politieke crisis zouden komen te staan PARIJS GEEFT NIET TOE zorgt wel voor verrassingen. Niet alleen dat hij op omroepgebied de kat in de gordijnen jaagt, hij heeft ook de gemeenteraad van Utrecht tot een ge rechte toorn verwekt, door de gemeen telijke autonomie op de meest noncha lante wijze met voeten te treden. Bij de gemeenteraad van Utrecht is aanhangig een plan tot verbetering van het verkeer. Dat impliceert belangrij ke werken, waarbij oude stadsgedeelten betrokken zijn. Nu heeft de staatssecretaris aan de raad laten weten hoe hij over sommige onderdelen van dat plan denkt, en dat hij bepaalde onderdelen, die met monu mentenzorg te maken hebben, niet zal goedkeuren. De staatssecretaris is veel te voor- bang. Hij heeft niet gemeenteraden te in timideren. Een gemeenteraad heeft zijn eigen bevoegdheden. En als hij die hanteert en de regering meent daarna op grond van haar bevoegdheden bepaalde din gen niet te moeten goedkeuren, dan is dat haar goed recht. Maar de regering moet niet voorbarig zijn. Zij moet niet proberen de vrije beslissingsmogelijkheden, die de ge meentelijke autonomie biedt, van te voren te torpederen door dreigemen ten. Een klein beetje meer politiek ge voel zou de staatssecretaris wel te pas komen. DOOR de hevige regenval wordt het Noordita.Uaa.nse dorpje Levrange in de Sabbla-vallei door overstromingen bedreigd. De autoriteiten hebben de 350 inwoners van hei plaatsje opdracht gegeven zich naar veiliger oorden te begeven. In bussen voorden de mensen met hun have en goed naar hun evacuatie-adressen overgebracht. Aan een groep Franse parlements leden, die hem een bezoek bracht, vertelde de Gaulle gistermiddag dat hij gekant .blijft tegen integratie van de NAVO-troepen „omdat een land, dat een sterke bondgenoot wil zijn, op eigen benen moet blij ven staan". In twee wereldoor logen zijn de geallieerde strijd krachten niet geïntegreerd ge weest en toch hebben ze de over winning behaald, aldus de Gaulle. De president achtte de NAVO noodzakelijk voor Frankrijks vei ligheid, maar samenwerking op bevelsniveau is naar zijn mening voldoende. In de gistermorgen begonnen zitting van de raad van NAV O-ministers deed Zie verder pag. 3, 2e kol.) (Geldig lol donderdagavond) NEVELIG Zwaar bewolkt met plaatselijk mist ot motregen, later ook enkele opklaringen. Overwegend matige zuMehjke wind. Vannacht temperaturen om net vriespunt. Morgen .verdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Morgen: Zon op: 8.43 Maan op: 19.03 Onder: 16.29 Onder: 9.51 HKl'lNb bt.GT (Van onze radio- en tv-redacteur) Uit besprekingen die de staatssecretarissen Scholten en Veldkamp gisteren hebben gevoerd met vertegenwoordigers van de NIS, de combinatie van de 43 dagbladondernemingen en de OTEM moet de conclusie worden getrokken dat de regering duidelijk in de «enting werkt van een systeem van commerciële televisie, zoals de 01EM wenst. Dit zou betekenen dat de regering niet zou aansturen op reclame-televisie docb op commerciële televisie. BROEK OP LANGENDIJK, 15 dec. Dinsdagmorgen is bier op de vei ling een omzet bereikt van acht mil joen gulden. De totaal-omzet dezer veiling bedroeg over 1958 slechts 5 miljoen gulden. Hieruit blijkt dus, dat het in de grove tuinbouw aanzienlijk beter is dan vorig jaar. ALKMAAR. Het werk ter voor koming vun verdieping van de onder zeese zeeoever bij de Hondsbossche Zeewering door toepassing van zink stokken, is nagenoeg voltooid. Dit werk kostte rond l'/i miljoen gulden. Het resultaat is, zo wordt opgemerkt in de aanbiedingsbrief van de ont- werp-begroting 1960 van het Hoog heemraadschap Hollands Noorder kwartier, dat blijkens gedane peilin gen van een belangrijke zandaanwin ning kan worden gesproken, die zich vanuit zuidelijke richting verplaatst. Hiermee is de doelmatigheid van de zinkstukken bewezen, want deze houden bij het zandtransport in de waterstroom het zand vast. Ten einde de bestorting aan de kop van de hoofden der zeewering, die zeer sterk aan de golfslag bloot stond, vast te leggen, zal voorlopig bij vier hoofden een proef worden genomen met gietasfalt, waarmee Rijkswater staat elders gunstige resultaten be reikte. Volgens een mededeling van radio- Peking zijn in de grote Chinese ste den protestvergaderingen gehouden legen de door de autoriteiten in In donesië jegens de Chinezen aldaar ge nomen maatregelen. Er werden daar bij resoluties aangenomen waarin van dë Indonesische regering wordt ge- eist dat zii de rechten en belangen van' deze Chinezen zal ontzien. Volgens de Chinese radio publiceer den de kranten te Peking van deze demonstraties lange verslagen He Volksdagblad" bevatte een artikel van de ondervoorzitter van de vereni ging voor Chinees-Indonesische vnend fchfp, Hoe Yoe-tsjin waarin deze zegt dat het de reactionairen in In donesië zijn, die de vriendschap tus sen beide landen tegenwerken. Hy zegt: deze kwestie reikt Jer^®r. daD de belangen van de honderdduizen den Chinese handelaren in den vreem de, zij raakt de volken van twee lan den, de vrede in Arië en in de wef® Indonesische legerautoriteiten h ben vandaag met kracht commums- tisch-Chinese beschuldigingen ont- kênd dat Chinezen door het militaire bestuur op West-Java zouden zijn mis- ^Radio^Peking uitte maandag de beschuldiging dat Chineze handelaren difhet verbod tot handeldrijven voor vreemdelingen hadden overtreden op onmenselijke wijze waren behand«1_. „Onze officieren hebben zich vol komen correct en zeer tactvol gedra gen," aldus majoor Alief, woordvoer der van het Indonesische leger, „an ders zouden we ook geen dispensatie hebben verleend aan verscheidene Chinese families om langer te blijven dan de voorgeschreven tijd." Op West-Java ondervinden de autoriteiten veel verzet van de zoge heten overzeese Chinezen tegen de anti-Chinese maatregelen Beweerd wordt dat dit verzet door de commu- nistische-Chinese ambassade wordt aangemoedigd. In een of twee geval len, is kracht gebruikt doch de rege ring heeft de betrokken autoriteiten terstond op de vingers getikt en vol gens de regering zijn er verder geen incidenten voorgevallen. HET Amerikaanse weekblad week" schrijft dat senator Thomas J. Dodd, het hoofd van de subcom missie voor binnenlandse veil g van de Amerikaanse Senaat, die is met het onderzoek naar de dood van de vroegere Deense diplomaat Povl Bang-Jensen, van mening is, licht schendingen zü« voorgekomen van de Amerikaanse binnenlandse v li^heid. Volgens „Newsweek" zou Dodd heb ben verklaard: „De inlichtingen ik tot dusver heb ontvangen hebben mij ervan overtuigd, dat het be noodzakelijk is dit geval grondig te onderzoeken, al is het alleen maa te ontdekken of geen ernstigejin is gepleegd op de binnenlands heid." 1 „Newsweek" schrijft, dat een aantal getuigen bereid is ini een open J» te verklaren, dat de d°°d van de hetzij direct of indirect het gevolg is van diens bekendheid en voortdurende bezorgdheid over lekken in de Ameri kaanse veiligheid, die gebruikt w door communisten in de Ver. btaïen. Volgens „Newsweek' Is Dodd van mening, dat Bang-Jensen aan Ame rikaanse functionarissen hij de ver. Naties de namen heeft toevertrouwd van bepaalde diplomaten van achter - t lt«r nnm. monisme wilden breken en die wil den trachten politiek asiel te ver krijgen in de Ver. Staten, Deze namen zouden onmiddellijk zijn uitgelekt naar de Russische delegatie, waarna de diplomaten werden teruggeroe pen en mogelijkerwijs geexecuteera. Newsweek" schrijft verder, dat Robert Morris, een vroegere adviseur va" de- subcommissie van de Senaat, vermoe rlelijk zal getuigen, alsmede Arthur McDowell, een zeer goede vriend van ^Volgens „Newsweek" heeft Dodd verklaard, dat het er in zekere zin niét we doet of Bang-Jensen is ver moord of zelfmoord heeft gepleegd, „Zelfs al zou hij zelf op de trekker hebben gedrukt van het wapen dat hem doodde, dan nog werd hy in w rkelyk- taeid vermoord," aldus Dodd. De leider van de Nederlandse de legatie op de NAV O-conferentie in Parfjs, staatssecretaris van Buiten landse Zaken, dr. Van Houten, heeft aangedrongen op het instellen van een speciale commisie voor contact met de NAVO-landen, die niet aan het top- overleg deelnemen. De consequenties van het topoverleg worden door alle landen van de NAVO, ook door de kleinere, gedragen. Daarom moeten ook deze landen kunnen meespreken, aldus dr. Van Houten. De Nederlandse delegatieleider, die zoals bekend minister Luns vervangt, zei de indruk te hebben dat er eens gezindheid bestaat over hetgeen ge daan moet worden om een topconfe rentie met de Russen tot een succes te maken. Het staat in beginsel vast dat er na de westelijke topconferentie overleg zal zijn voor de conferentie van Oost en West. De heer Van Houten heeft er in de raad op gewezen, dat men uiterst voorzichtig moet zijn. De wens de topconferentie met de Russen tot een succes te maken, kan de neiging met zich brengen tot concessies. De Rus sen hebben tot dusver geen wezen lijke concessies gedaan. Alleen de dreiging in de kwestie Berlijn is weg genomen. Wat deze kwestie aangaat mag, aldus de Nederlandse gedelegeer de, alleen gesproken worden over de uitoefening van de rechten van de geallieerden in Berlijn. De basis ervan mag beslist niet worden aangetast. (Van een onzer verslaggevers) A Vele honderden brieven onrechtmatig geopend van ucpüiiiuc uip""»"" -- -- - het ijzeren gordijn, die met het com-mart*. HAARLEM. De stichting „Kenne- mer Dierentehuis" heeft een aantal prentebriefkaarten laten ontwerpen, die zullen worden verkocht ter ver sterking van de kas der stichting, met het doel, te komen tot het oprichten van een Kennemer-Streek-Dlerente- buis een dierenhospitaal en een d ie renkerkhof. De kaarten zullen worden verkocht door schoolkinderen. ZAANDAM. Met ingang van 1 Januari wordt de beer G. J. Heijn opgenomen ln de directie van de N V. Albert Heijn De heer G J Heijn. een broer van de president- directeur Alb. Hei|n Jtn.. rat speciaal be last worden met de leiding van de Super- In Den Haag bestaan vergevorderde plannen tot stichting van een pershuis. Met de rijks- en gemeentelijke auto riteiten zijn reeds besprekingen ge voerd waarbij bleek, dat men van die zijde in beginsel tot medewerking be- reid is. De commissie, die zich met de uitwerking van de plannen bezighoudt, hoopt het perscentrum te kunnen ves tigen in een pand aan de Hofsingel, in de onmiddellijke nabijheid van het Binnenhof. Dit bleek uit de woorden van de heer jhr. mr. G, Wïtsen Elias, voorzitter van de commissie die belast is geweest met het onderzoek naar de onwettige een suur op Nieuw-Guinea, De heer Witsen Ellas overhandigde gistermiddag het rapport van de commissie aan de mi nister en staatssecretaris van Binnen landse Zaken. De commissie had aanvankelyk het rapport begin november klaar willen hebben. Dat het veel later is geworden komt o.a. door de omvang van het rapport. Het rapport is namelijk onge veer zo dik geworden als een telefoon boek van een grote gemeente: acht honderd pagina's. Daarvan zijn ruim honderd pagina's tekst. De rest bevat bijlagen. De heer Witsen Elias zei een misver stand te willen rechtzetten nl. dat er verontwaardiging bestond, dat er in Nieuw-Guinea censuur werd toegepast. Deze censuur is echter geheel legaal. Immers, er zijn verschillende ordonnan ties krachtens welke censuur mogelyk is. De voornaamste daarvan is de Dien sten Toezicht Ordonnantie (D.T.O.). Deze stamt uit Nederlands-Indie en regelde het toezicht op het postaal ver keer middels censuur, maar bepaalde tevens dat geen brieven geopend moch ten worden zonder toestemming van de landrechter. Deze ordonnantie is in 1956 in Nieuw-Guinea toegepast. Aanvanke lijk waren de overtredingen van deze voorschriften niet groot, doch de com missie heeft tot haar ontsteltenis ge constateerd, dat na de invoering van de D.T.O. honderden en honderden brieven onrechtmatig zijn geopend. Dit ge schiedde in hoofdzaak door en onder leiding van het O.M. en ook was hierbij ten nauwste een aantal bestuursambte naren betrokken. Erger was. dat niet alleen tegen de vorm van de D.T.O., maar ook tegen de geest daarvan werd gezondigd. Immers, het waren niet al leen de brieven van personen die ken nelijk de openbare orde en rust ver stoorden, waartegen de D.T.O. zich richt, die geopend werden, doch tevens zeer veel brieven van en voor Euro peanen, waarvan niemand de subver- siviteit kon aannemen. De voorzitter sprak ten slotte de hoop nit dat het rapport niet het ge volg zal hebben dat een blaam wordt geworpen op het gehele bestuur van Nederlands Nieuw-Guinea. Weliswaar is een kleine groep van mensen ernstig schuldig gebleken, onder wie personen met grote verantwoordelijkheid, maar hiertegenover staat dat deze blaam ze ker niet het gehele ambtenarencorps treft, dat, zoals de commissie is ge bleken, onder vaak moeilijke omstan digheden, hard werkt voor het welzijn van land en volk. De inhoud van het rapport is nog niet bekend. De regering zal het pu bliceren zodra zij zelf van de inhoud heeft kennis genomen. Eventueel zal de regering ook nog met de heer Platteel, die op het ogen blik in Nederland is, overleggen welke maatregelen genomen moeten worden om herhaling van onwettige posteen- suur in de toekomst doeltreffend te voorkomen. v In vele delen van het land is de situatie op de arbeidsmarkt weer zo danig, dat de grootste waakzaamheid geboden is om overspanning te voor komen. Door het onthouden van rijks goedkeuring op een groot aantal plan nen heeft men de laatste maanden heel wat werk van de markt gehouden. Op 1 oktober waren dat 768 werken met een totale bouwsom van ongeveer 500 miljoen gulden. In het westen des lands zullen ook volgend jaar de bouwactiviteiten in sommige sectoren vrjj sterk afgeremd moeten worden. Er bestaat namelijk een tekort aan (beton)timmerlieden, stukadoors en metselaars. Deze mededeling heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid, mr. J. van Aartsen, gedaan op de te Arnhem gehouden „baksteendag" De in Den Haag gevoerde besprekin gen en het door O., K. en W. uitge geven communiqué hebben niet nage laten in politieke en omroepkringen beroering te wekken. Hoewel het com muniqué mededeelt dat de regering nog: geen beslissing genomen heeft en dat de kamer zich zal kunnen uitspreken voor dat een concessie wordt verleend laat het aan duidelijkheid over de bedoelin gen van de staatssecretarissen niets t® wensen over. Er staat in dat de regering zich be raadt over een aantal prealabele pun ten. Met name wordt volgens het com muniqué de mogelijkheid bezien tot het verlenen van een concessie aan een on afhankelijke programmamaatschappij. De staatssecretarissen zullen thans be sprekingen voeren over de bij een der gelijke concessie te steUen voorwaar den. teneinde na te gaan of een rege ling in deze zin voor verwezenlijking vatbaar is. aldus het communiqué. De indruk van het communiqué en de gisteren gevoerde besprekingen Is dat de staatssecretarissen een situatie willen scheppen waarbij de kamer voor een voldongen feit wordt geplaatst, voordat bet parlement gelegenheid heeft gehad zich over deze zaak uit te spreken. Of de kamer reclame voor de televisie wil toelaten is nog een open vraag. Vrijwel zeker is dat een meer derheid van de kamer tegen commer ciële televisie is. Vooral de fracties van de AR, de CH, de SGP. de PvdA (tezamen 79 van de 150 kamerleden) zijn beslist tegen com merciële televisie gekant. In de KYP- fractie zijn de meningen verdeeld maar een niet onbelangrijk deel van déze fractie is eveneens tegen commerciële televisie, zodat staatssecretaris Scholten die de komende tv-nota begin volgend jaar in de kamer zal moeten verdedi gen al of niet geassisteerd door col lega Veldkamp voor een vrijwel on overkomelijke hindernis zal komen te staan. Uit het nieuws dat wij gaarden over de gisteren -«voerde besprekingen blijkt dat de staatssecretarissen denken aan commerciële exploitatie van een tweede televisiekanaal door de OTEM. Op bet bestaande kanaal zouden dan de omroepverenigingen en de NTS uit zenden. Wat de OTEM wil is het En gelse systeem van commerciële televi sie, waarbjj de verantwoordelijkheid voor reclame en programma's bij een commerciële maatschappij berust. In Engeland worden de advertenties over de gehele avond verspreid uitgezonden. Een tiende van de zendtijd wordt be steed aan reclame. De staatssecretarissen zouden bij de gisteren gevoerde besprekingen te ken nen hebben gegeven dat zij exploitatie van televisie-reclame door een door 43 dagbladen op te richten maatschapoij, waarbij de nroerammaverzorging ge heel in handen van de omroeovereni- rinsren en de NTS zou blijven, niet juist ichten. Het voormalige hotel „Des Indes" in Djakarta vroeger vermaard ln heel het Verre Oosten zal worden gesloten, tenzij de directie verbete ringen aanbrengt In de hygiënische toestanden. De onder legertoezleht staande zinde lijkheids-commissie heeft de directie tot volgende week donderdag de tfjd gegeven om betere voorzieningen te treffen. Het hotel draagt tegenwoordig de naam Doeia Indonesia. HOOFDDORP. De raad van Haar lemmermeer behandelt in zijn ver gadering van donderdagmiddag (half- drie) o.a. het voorstel tot aanschaf van nieuw materieel voor het landmeet kundig werk door de dienst van ge meentewerken. Hiermee is een bedrag van f 10.000 gemoeid. Volgens de „Hindustan Times" Is vaardigen. Het blad meldt dat de leider der Indiase werkzaamheden op het gebied Indische werkzaamheden op het gebied der kernenergie, dr Bhabha, dit heeft meegedeeld op een besloten bijeen komst van een parlementscommissie. Dr Bhabha. die nadrukkelijk ver klaarde dat India thans tn staat is kernwapens te vervaardigen, citeerde echter tevens uit vroegere verklarin gen van Nehroe, waarin de premier zei dat India de kernenergie slechts voor vreedzame- en opbouwende- en niet voor oorlogsdoeleinden zou aanwenden 'Van onze parlementaire redactie) z Ook de Eerste Kamer heeft nn de nieuwe Invoerrechten, geregeld In het anno 195S door België. Luxemburg en Nederland ondertekende Protocol» roedgekeurd. Nit het dinsdagmiddag vastgestelda eindverslag over het betreffende wets ontwerp bleek wel, dat de senatoren nog een enkele bedenking koesterden, maar desondanks keurden zij het ont werp zonder hoofdelijke stemming goed. Staatssecretaris Van den Berge, die achter de ministertafel zetelde om de bezwaren te weerleggen, sloot zich m lijn betoog aan bij de leden die een drastische verlaging van de douane tarieven voorstonden, al maakte hij enig voorbehoud ten aanzien van de interpretatie van het woord „dras tisch." Deze zaak was echter volgens hem bij het onderhavige wetsontwerp niet aan de orde. BLOEMENDAAL. De christelijke muziekvereniging „Sursum", Haarlems Dubbelmannenkwartet „Harmonie" en Haarlems Gemengd Koor „Poly hymnia" geven heden< woensdag)- avond (8 uur) een concert in de gere formeerde kerk aan de Vijverweg HAARLEM. Zaterdagochtend wordt aan de Kruisstraat 15 een nieuw reis- en passagebureau geopend. DE koude lucht, waarin het in de nacht van dinsdag op woensdag licht vroor, is spoedig weer door iets zachtere vervangen. Het binnendrin gen van de zachtere lucht ging met mistvorming genaard. Een depressie met een luchtdruk in het centrum van 993 mb. die in twee dagen tijd de Oceaan overstak en vanmorgen Ierland bereikte, kwam daar bijna tot stilstand. Ook de regenzone van het bijbehorende oceaanfront ging vertraagd bewegen en reikte van morgen tot de omgeving van Londen. Nieuwe storingen ten westen van Ierland zullen de aanvoer van zach tere oceaanlucht naar de Westeuro- pese landen op gang houden Dit be tekent. dat het de komende 24 uur overwegend zwaar bewolkt en neve lig bljjft met plaatselijk kans op wat motregen. De temperaturen zullen de komende nacht tets hoger zijn dan de afgelopen nacht Overdag zullen" ze niet veel afwijken van die vaa vandaag.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1