Doel van staatssecretaris Veldkamp: Eén diploma voor alle branches detailhandel Artsenhonoraria 12% omhoog Koopt op tijd uw zekerheid Alg. Rekenkamer rapporteert?: BOEKHOUDING NIEUW-GUINEA KLOPTE NIET Vrijaf op5 Eisenhower sluit reis af in Marokko Vrij zeker: voor onze luchtmacht zaak ,.H V- Moeder en zoon bij ongeluk gedood Chinezen in Nepaï? Minder regelingen van overheid te verwachten NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK Onjuistheden en te weinig controle Praag: vergiftiging Radio Vrij Europa is verzinsel WERKGEVERSORGANISATIES: VANAVOND TERUG NAAR AMERIKA Ook in Spanje met gejuich begroet Nieuw (militair) kabinet in Algerije? Idee-lustramvieriiisf krijgt een kans Regering moet nog beslissing nemen Kamer-commissie ingelicht over censuur-rapport r O DINSDAG 22 DECEMBER 1959 ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4482 Directeur: H L)& KUlü Hoofdredacteur: Ut J A. H J S. BKU1NS SLOT (Van een onzer redacteuren) N het vestigingsbeleid voor de middenstand moet meer vrijheid en openheid komen. Dit schrijft staatssecretaris Veldkamp in een nota over het middenstandsbeleid, die hij aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. Dr, Veldkamp wijst erop, dat steeds meer merkartikelen en in de fabriek verpakte produkten op de markt komen, die men ook zonder speciale warenkennis kan. verhandelen. Het is best mogelijk, dat voor winkeliers op de duur alleen een middenstandsdiploma ge noeg is! Minder regelen Geen dagtaak Teruggelopen Zie verder pag- 3 4e kol.) 14 dagen gratis Japan koopt kerncentrale Verschillende administraties betrekking hebbende op het finan cieel beheer van Nederlands Nieuw-Guinea verkeerden „in minder goede toestand". Dit is een van de oorzaken dat <de afd. accountancy en org nisatie van de Alg. Rekenkamer de te verrichten controles niet volgens plan kon uitvoeren. Dit blijkt uit een verslag van de Rekenkamer aan de Tweede Kamer. Bij de Centrale Bevoorrading en Landsmagazijn (C.B.L.), bleek een behoorlijke interne controle te ontbreken, Be boekhouding van het PTT-bedrijf over de periode 19501951 kon niet gecontroleerd worden door onoverzichtelijkheid van de centrale boekhouding van het gouvernement De controle van de PTT over 1952 en 1953 bracht vele onjuiste en onverklaarbare boekingen aan het licht, die over 1954 t/m 1956 had een beter resultaat: de geconstateerde fouten bleven tot enkele gevallen beperkt. en Zie verder pa». 3, 2e kol.) Meisje uit Fréjus mag postuum trouwen Hervormde kerkbouwactie Wttte ae Wlthstraat 23 Tele*. ÏXSVOO ,n L« Postbus ma Postiaro No 424519 KJaetitendienst aaonne-montei, taUJUia 30 out Zaterdag» 17—18 uux Telefoon US700 Huvgenspietn I Telefoon 183467 sS lijnen: Postbus 109\ Postgiro No 424867 KJwhtendienst 18.30—19.30 Telefoon 362569 Soulweg 132 Telel 4570. Thomas Kcmptestraat 6 a Tele*. 6S451. Abonnementsprijs 61 een* per week t 2.63 per maand 1 1-90 per kwartaal Losse nummers 15 cent Verschijnt dagelijks Botterdam: «H-Crarenhage Dordrecht: Schiedam: wUUA (Geldig tot woensdagavond) TIJDELIJK REGEN. Veranderlijke bewolking met in hoofdzaak vanavond en vannacht tijdelijk regen. Krachtige tot stormachtige wind tussen zuid en zuidwest. Minder koude nacht. Over dag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Maan op: 0.39 Onder: 12.45 - Morgen Zon op: 8.47 Onder: 16.31 ET geheim der aan de post o£ andere openbare instelling van vervoer toevertrouwde brieven is on schendbaar, behalve op last der rech ters, in gevallen In de wet omschre ven". Aldus luidt een bepaling van onze Grondwet. Het is de bepaling, die ge durende een bepaalde periode in Nieuw-Guinea opzettelijk is overtreden door een hoge overheidsfunctionaris. Zulks aanvankelijk met medeweten en gedogen van andere hoge overheids personen. Dez* zaak kan niet anders dan ten scherpste worden veroordeeld. Het Is goed, dat de regering een onderzoek heeft .gelast. De commissie Witsen- Elias heeft dat onderzoek grondig ver richt. En zü is gekomen tot conclusies met betrekking tot de schuldvraag, waarbij zij ook ten aanzien van som migen in rekening brengt wat men ver zachtende omstandigheden zou kunnen noemen. De commissie geeft advies over de maatregelen welke er tegen de ver antwoordelijke personen moeten wor den genomen en zij geeft in overweging de inlichtingendienst op Nieuw-Guinea van het Openbaar Ministerie af tc scheiden. De regering heeft cr -verstandig aan gedaan het rapport der commissie te publiceren. Dit is de enige manier om de sfeer te zuiveren en het noodzake lijke herstel van vertrouwen te be werken. r AN grote betekenis voor dat her stel van vertrouwen, is, dat de huidige gouverneur en de huidige procureur-generaal geheel buiten deze •.flair staan. Als dc advocaat-generaal ontslagen wordt, zoals de commissie Witsen-Elias voorstelt, en waoneer men andere door haar voorgestelde maat regelen van organisatorische aard treft, zijn de voorwaarden voor dat herstel geschapen. NS heeft bijzonder getroffen een artikel in het .Algemeen Han delsblad" over deze zaak van de redacteur voor Indonesië. Het ..blad keurt, wat er gebeurd is, volstrekt af én gééft dan zijn oordeel over de ach tergronden. De gemaakte fouten acht het „typisch voor elk pionierstijdperk, dat nooit louter heroïsch en roman tisch is, maar ook bijzonder donkere zijden pleegt te hebben". Het artikel gaat dan verder: „Op Nieuw-Guinea is het gekomen tot een corruptie van de goede zeden en de goede democratische omgangs vormen. Het geval is typerend voor de omgeving, het eigen „klimaat", waarin het plaats vond. Het is aan de regering en het parlement om hun plicht tot-correctie onverkort te ver vollen. Maar wie een oordeel velt moge bedenken, welk een voorrecht het is te leven in een staat, waar de zedelijke normen gemeengoed zijn, zodat si) zowel de overheid als de afzonderlijke burger in bedwang en overeind houden. Er bestaan pioniers landen, waar dit niet het geval is, waar nog excentrieke mensen en din gen voorkomen. De deugd is dan geen norm meer, maar ordt een verdien ste. Het is aannemelijk, dat mensen, als zü in Nederland zijn teruggekeerd, pas erg krijgen in de omvang en be tekenis van feiten, die zij daarginds hebben gepleegd". Op de provinciale Noordweg te Wa teringen is gistermiddag om half vyf een personenauto, bestuurd door de 21- jarige C, X Mooiman, met als mede- Inzittende zyn 63-jarige moeder, me vrouw M. H. Mooiman, op een stil staande vrachtauto, waarop men berm- vuil laadde, gereden waarbij beiden op slag werden gedood. Waarschijnlijk door de lage zonne stand verblind, heeft de bestuurder de vrachtwagen, die was voorzien van de voorgeschreven rode vlag, te laat of in het geheel niet opgemerkt, zodat hij in volle vaart op de vrachtwagen reed. Vrijer vestigingsbeleid voor de middenstand Volgens een bericht in het Nepale se regeringsblad zijn communistisch Chinese troepen de grens van deze tossen India en Tibet gelegen Hima- laya-staat overgetrokken. Het blad zegt het vernomen te heb ben van een vooraanstaande politi cus. Grote afdelingen van het Chine se leger zouden westelijk Nepal zijn binnengedrongen en daar hout kap pen in de bergen. De postcheque- en girodiensl heeft ons meegedeeld, dat het inter nationale giroverkeer met Noorwegen met ingang van 1 januari 1960 zal wor den hervat. Op het verkeer zjjn de wederzijdse deviezenbepalingen van toepassing. Het aantal diploma's van de detailhandelsscholen dient zo mogelijk te worden beperkt tot écu brevet, dat geldig is voor alle branches in de detailhandel. Warenkennis is niet meer het voornaamste. De middenstander moet een goed ondernemer zijn. Wat de vestigingswetten betreft: deze mogen geen barrière vormen voor middenstanders om de bakens van hun zaak te verzetten, om zich aan te passen aan nieuwe ontwikke lingen in het winkelbedrijf en om, waar dat kan, de branchegrenzen te doorkruisen. Er zijn allerlei nieuwe winkeltypen in opkomst, zoals zelfocdieniogszaken, waren huizen in kleinere gemeenten, het grootwinkelbedrijf vestigt overal filialen. Nieuwe initiatieven van midden standers moeten zich vrij kunnen ontplooien. De mogelijkheden om de vestigingswetten soepel toe te passen door olaateelijke of regionale vergun- nihg m'gevf?-n voor het uitoefenen van meer dan één bedrijf binnen dezelfde onderneming moeten worden benut, aldus de nota. Inmiddels ka.ii de overheid het voortbestaan van een omvangrijke middenstand niet als een doel op zichzelf zien, aldus het oordeel van staatssecretaris Veldkamp. Is de middenstander niet voor zijn taak berekend, dan wordt hij door andere middenstanders of door anderebe- drijfstypen van de markt verdre ven. Is de arbeid van de midden stander niet lonend, dan zal hij moeten uitzien naar beter betaald werk, In de komende jaren zuilen de middenstanders minder regelingen van de overheid moeten verwach ten. Zij znlten steeds meer zelf in hun publiekrechtelijk overleg hun eigen zaken moeten regelen. Wel zal de overheid voortdurend duide lijk rekening moeten houden met de middenstanders hij allerlei -naatregelcn op het gebied van be lastingen, onderwijs, sociale za ken en in het economisch beleid. Maar men kan de middenstand niet als een afzonderlijk doel op zichzelf zien. Daarom ziet de staatssecretaris, zo als hij al eens eerder verklaarde, ook geen dagtaak voor een speciale bewindsman voor de middenstand, zoals België die thans kent. Daar moeten nog allerlei middenstandsza ken geregeld worden. In Nederland is het specifieke mid denstandsbeleid, zoals dat in dc vo rige nota van staatssecretaris Veld kamp werd aangegeven, reeds tot een zekere afronding gekomen. De rijksoverheid kan nu allerlei taken van zich afstoten en overlaten aan de inmiddels op gang gekomen pu bliekrechtelijke raden en bedrijf schappon,' Middenstanders hoeven, aldus de nota, niet meer bang te zijn voor Naam: Straat: M Woonplaats: Wenst zich ingaande heden te abonneren op be» dagblad Trouw en ontvangt gedurende 14 dagen de krant gratis. Betaling tal geschieden per week (61 cent/pet kwartaal (7.90). wordt verzocht deze bon toe te zenden aan Administratie „Trouw", Witte de Witlistraat 30, Rotterdam. Japan heeft in Engeland een volle dige kernenergiecentrale besteld die het land als de eerste Aziatische mo gendheid de beschikking zal moeten geven over een volwaardige kernreac tor en een commerciële krachtcentrale waarbij elektrische stroom wordt opge wekt door middel van atoomsplitsing. De centrale kost ruim 200 miljoen gulden. De ziekenfondshonoraria voor huis artsen zullen in 1960 met twaalf pro cent omhoog gaan. Deze verhoging vindt in twee etappes plaats: op 1 ja nuari 6 procent en op 1 oktober 6 procent. Op dezelfde data zullen ook de honoraria van de specialisten ver hoogd worden en wel beide keren met 3'A procent. Tandartsen krijgen op 1 januari een verhoging van 3% procent en op 1 oktober een ver hoging van 1,4 procent. De bijbetalingen die de verzekerden voor tandheelkundige behandelingen moeten doen, gaan eerst op 1 oktober 1960 omhoog en wel met 4,9 procent. Dat het tweede deel van de ver hoging pas in oktober plaats heeft, be tekent voor de ziekenfondsen in 1960 een mindere uitgave van 4,6 procent voor de wettelijke verzekering (ver plichte en bejaardenverzekering te zamen) en 1,3 miljoen voor de vrij willige verzekering. De verhoging van de honoraria voor apothekers en vroedvrouwen vindt in één keer plaats, en wel op 1 ianuari. Advertentie Zoo Zon onder Het was bü voorbeeld niet mogelijk nauwkeurig vast te stellen of er, en zo ja, wélk tekort aan goederen er in de periode 1950 tot 1955 is ontstaan bjj de C.B.L. Ook was er geen goede aansluiting te krijgen van de gegevens bij de C-B.L., met die volgens de centrale boekhouding van het gouvernement. Over 1956 waren de bij de C.B.L. aanwezige gegevens Over dat jaar eveneens nog onvoldoende. Gege vens omtrent over- en onderbevin dingen, herwaardering in verband met prijswijzigingen en omtrent de goederenbeweging per magazijn ont braken, evenals de gegevens inzake de op de inkoopprijzen voor de be rekening der magazijnprijzen en verrekenprijzen te leggen kosten- opslagen. Bij de afdeling contante verkopen van het C.B.L, was het niet mogelijk op eenvoudige wijze inzicht te krijgen in het verloop van de vorderingen we gens leveringen aan derden. Bij het controleren van de cijfers der saldi- lijsten per 30 juni en 31 december 1957 met de beschikbare gegevens voor een totaalcontrole kon geen overeenstem ming worden vastgesteld. Van 28 december tot 24 januari wordt ln Hongkong een oecumenische cur sus gegeven voor jeugdleiders, uitgaan de van de Oost-Azië Christen-confe rentie. Een van de cursusleiders is prof. dr. H. Kraemer uit Driebergen. Er zal gesproken worden over de houding van de christenen tegen de opleyende Oos terse godsdiensten en over de theolo gische fundering van toet lekenaposto- iaat. De Franse Nationale Vergadering heeft voor de achttienjarige Dene Jo- dar uit Fréjus de weg vrijgemaakt om alsnog te trouwen met haar bü de overstromingsramp omgekomen ver loofde André Capra. Dene en André hadden de huwelijksdatum al vastge steld, toen André bij een poging zijn moeder te redden, omkwam in het woeste water dat door het dal van de rivier de Reyran stroomde na het bre ken van de stuwdam van Malpasset, De wet, die verloofden van op het slagveld gesneuvelde militairen toe staat posthuum te trouwen, werd zo danig geamendeerd, dat de president de bevoegdheid krijgt, toestemming te ge ven voor een huwelijk tussen een le vende en een dode. President de Gaulle heeft mejuf frouw Jodar, zoals bekend, onlangs bü zijn bezoek aan Fréjus beloofd, te zul len zien wat hij kon doen om haar te laten trouwen met haar omgekomen verloofde. i Het officiële Tsjechische persbureau Ceteka heeft ontkend, dat een func tionaris van het Tsjechische consu laat iu de Oostenrijkse stad Salzburg getracht heeft het personeel van het anti-communistische radiostation Vrij Europa in München te vergiftigen. „Wij zijn gemachtigd te verklaren dat de mededeling van het'opperbe vel van de Amerikaanse strijdkrach ten te Heidelberg" „niets dan een ver zinsel is, geïnspireerd door die krin gen, die niet terugdeinzen voor de ergste provocatie als het gaat om het tegengaan van een ontspanning", al dus Ceteka. Zoals bekend heeft het Amerikaanse opperbevel irt Heidelberg verklaard, dat de Tsjech Nemec, die in dienst is van het Tsjechische consulaat te Salzburg, de vorige maand zoutvaat jes met atropine aan een communis tische agent heeft gegeven om ze in de cafetariavan radio-Vrij Europa te plaatsen. Intussen: weigeren het Tsjechische consulaat in Salzburg en de ambassa de in Wenen te zeggen waar Nemec is. Volgens gezaghebbende kringen is de Tsjech door zijn regering in Praag teruggeroepen. PRESIDENTEISENHOWER is van daag op., de laatste dag- van zün reis van 32.000 kilometer door Azië, Afrika en F.uropa in Marokko aange komen. Het vliegtuig van' de Ameri kaanse staatsman landde op bet vliegr- veld Nbnasseur» ten zuidoostenvan Casablanca. Dit vliegveld is één van deg vier Amerikaanse bases waarvan de Marokkanen, verlangen dat zij door de Amerikanen worden, ontruimd. Op de vliegbasis werd Eisenhower opgewacht door koning Mohammed V, de heerser van dit vroegere Franse protectoraat, dat in maart 1956 onaf hankelijk is geworden. Het was hun tweede ontmoeting. Zij zagen elkaar, voor het eerst in 1957, toen de'koning een bezoek aan de Ver. Staten bracht. Langs de' route van het vliegveld!? naar Casablanca stonden duizenden krijgshaftige Berbers, die gisteren te A paard uit de bergen warengèkpmen^ en die-in. de koude nacht langs de weg hebben gekampeerd. In Casablanca aangekomen, hield de stoet korte'tijd süL Een battery veld- geschut gaf een saluut van 21 schoten. Functionarissen van de stad boden de president dadels en melk aan, een oude Arabische traditie van gastvrijheid.' Van de prefectuur werd gereden naar. het ommuurde paleis in een heuvel achtige wijk. Bij het paleis-waren ko-fe: lossale portretten van -Eisenhower' en. koning Mohammed neergehangen. x'ATv. Eisenhower zou met dé Marokkaanse i koning vandaag ondermeer spreken over de toekomst der Amerikaanse bases in Marokko, de Amerikaanse hulp aan het land en de .kwestie-Alge- rije. Vanavond reist dei president terug naar Amerika.. Eisenhower kwam vandaag: in Ma rokko aan. na een kort bezoek aan Spanje. Meer dan een miljoen Span jaarden hadden de Amerikaanse leider gistermiddag in Madrid begroet, toen, hij in een open auto in liet gezelschap van generaal Franco, een rondrit door de feestelijk versierde stad maakte» Eisenhower beantwoordde de toejui chingen van bet publiek- met brede i' armzwaaien. Op het vliegveld Torre- jon bü Madrid had Franco de "presi dent welkom geheten. Op een banket dat.ter ere van Eisen hower in Madrid werd gegeven zei Franco gisteravond tot de Amerikaanse president, dat de Spanjaarden zich zeer wel bewust zyn, dat zij het behoud van - de vrijheid in West-Europa zonder onder het communistische 'juk'/te .val len te danken hebben aan „dé energie en edelmoedigheid van Eisenhower en Amerika". De Spaanse leider betoogde, dat Spanje en de Ver. Staten voorbe stemd zyn om een gemeenschappelijk front te vormen in het streven naar 1 een rechtvaardige vrede. „Ons land is getuige geweest-van de pijnlijke hardheid van de oorlog ea daarom is het vastbesloten zijn huidige urae en vrede te bewaren", aldus Franco. „Het is ook overtuigd van de noodzakelijkheid in eenheid, sterkte en waakzaamheid te volharden ter verde— diging van onze gemeenschappelijke beschaving. Daarom heeft het zich biï uw streven aangesloten en biedt het u zyn oprechtste steun daaraan". In zijn antwoord gaf Eisenhower be- r.nopt uiting aan zijn hoop op grotere vriendschap en samenwerking tussen Spanje en de Ver. Staten. PRESIDENT Eisenhower sprak gis teren bij zijn aankomst op het vliegveld Torrcjon by Madrid, een korte rede uit. Rechts generaal Franco, het Spaanse staatshoofd. Eisenhower 'is vandazg inmiddels doorgereisdnaar Marokko. bit betrouwbare Noordafrikaanse bron wordt vernomen, dat de leiders van het Algerijnse bevrijdingsfront (de F.L.N.), de voorlopige Algerijnse re- ge,ring hebben gewyzigd in een vyf leden tellend militair bewind. Ferhat Abbas, tot dusver premier van de voorlopige regering, zou tot offi cieel woordvoerder van het nieuwe be wind zijn benoemd. Totpremier van het militaire kabinet zou zyn benoemd Belkassem. Volgens de zegsman werd tot-deze wijziging besloten door de Algetynse ministers, die thans in Tripolis (Libië) bijeen zijn. De officiële zetel van de nieuwe regering zal in Algerije wor den gevestigd, terwijl de kabinetszit tingen in Libië zullen plaatsvinden. Een woordvoerder van de voorlopige Algerijnse regering in Cairo weigerde commentaar ie leveren op het bericht. Er doen ook geruchten de ronde, dat naast de voorlopige Algerijnse re gering van Abbas een militair bewind is gevestigd. O De in de raad van bestuur samen werkende centrale werkgeversorgani saties zijn bereid te bevorderen, dat op 5 mei 1960 in de particuliere be drijven vijfaf wordt gegeven overal waar de werkomstandigheden (aard (Van onze parlementaire redacteur) Het is vrijwel zeker dat de keuze van de defensie-autoriteiten, die de regering adviezen over de vernieu wing van de Nederlandse luchtmacht, gevallen is op de „Starfighter G". Zoals bekend waren er nog twee serieuze kandidaten: de „Mirage IU" en en de „Zunderchief", De regering zal vermoedelijk in haar eerstvolgende ministerraad be slissen. De besprekingen, die in Parijs zijn gevoerd en die gisteren in Den Haag werden vervolgd met een ge sprek tussen minister Visser en zijn Belgische ambtgenoot, schijnen de be slissing gebracht te hebben. De defi nitieve beslissing zal echter door het voltallige kabinet genomen worden. van het bedrijf, ploegendienst e.d.) zich daartegen niet verzetten. Dit hebben, de bovengenoemdewerk- geversarganisatïes medegedeeld in een brief aan de minister-president, zulks naar aanleiding van de bespreking over de derde lustrumviering van de nationale bevrijdingsdag, die zaterdag voor een week te Den Haag is ge houden. Nu u (dat is minister-president De Quay - Red.) een herhaald beroep op de werkgevers hebt gedaan om de lus trumviering in I960 het karakter van een passende herdenking tè geven, hetgeen alleen mogelijk is als het. par ticuliere bedrijfsleven.op ruime schaal vrijaf geeft, willen de in de raad van bestuur samenwerkende centrale werkgeversorganisaties hun medewer king hieraan niet onthouden. Zij wen sen daarmee tot uitdrukking te bren gen, dat het in de kringen van deze organisaties niet ontbreekt aan besef voor de betekenis van deze dag en dat zij, nu de regering hierin voorgaat, de gedachte van cTe lustrumviering een kans willen geven, aldus de brief. (Van een onzer verslaggevers) Voor de hervormde kerkbouwactie kwam vanmorgen eenbedrag van ruim 22.000 binnen De totaalstand is hierdoor geworden 9J.57.955,-, (Van onze parlementaire redacteur) Minister Toxopeus en staatssecretaris Bot hebben vanmorgen de vaste com missie voor Nw.-Guinea ingelicht over het censuur-rapport. Bij de bespreking waren ook de leden van. de- commis- sie-Witsen Elias aanwezig. De verga dering van de vaste commissie was alleen toegankelyk voor de leden. De communisten, die gisteren nog gepoogd hadden een bijzondere com missie voor de censuur-kwestie te doen benoemen, waren dus niet in de gelegenheid de besprekingen by te wonen, evenmin ais de pacifisten en de staatkundig gereformeerden. Aangenomen mag worden dat ook het niet gepubliceerde gedeelte van het censuur-rapport aan de vaste com missie ter kennis is gebracht. Deze week is het 7.000ste schip in de haven aangekomen. Het was de 500 bjr.t. metende „Amstelstroom" van de" Hollandsche Stoomboot Maatschappij,

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1