tussen Polen Prioriteit Ongewenste individuen in de partij SCHMIDT NOC ZONDER WERK Massale actie als in 1950? AFSCHEID - voor even i mfe* Wrijving en Joegoslavië? PRIJSVERLAGING IS BEGONNEN Hakenkruisen-schilderen: een soort geestelijke A-griep BESTELWAGENS BOTSTEN: 2 DODEN. 5 GEWONDEN N Functionaris van Tito naar Moskou D Vliegr amp: 34 doden in Amerika Chef van POOLSE luchtmacht zou gevlucht zijn Wasmiddelen, vet en lampen goedkoper Ds. C. v. cl. Wonde hoogleraar te Kampen Niet onderschatten, zeggen Engelse psychiaters m EISENHOWER: mens moet zich bezinnen Autobus onder trein: 15 Polen gedood Binnenkort contract voor Starfighters DONDERDAG 7 JANUARI 1060 NEGENTIENDE JAARGANG No. 4493 Schoonmaak Weer komplot tegen Kassein? Baby van twee weken bij brand gedood Zwemmer uit zwembad m zee gezogen Zaak tegen marconist komt 1 maart voor Hoofdredacteur: Dr J A. B. J S. BKUINS SLUT Directeur: B. DB RUIG Verdwenen Weinitf verandering Dordreertt: Schiedam; (Geldig tot vrijdagavond) AVEINIG VERANDERING Veranderlijke bewolking met slechts enkele verspreid voorkomende buitjes. Matige tot zwakke noordwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Morgen: Zon op: 8.47 Maan op: 13.27 Onder: 16.46 Onder: 3.22 Rotterdam: Witte de Witautraat ia relet. 115700 i, Pottbua 1113 - PcwS. «O «24518 U Kluontendieast abonnementen is.au19 30 u«» Saterdag; 17—18 uur Telefoon 115700 Huveenaplein 1 Telefoon 183467 (3 üjnen) Portboa 109! Postgiro No 424887. Klschtendienat 18.20—19.30 - Telefoon 362389 Soul we» 133 Teiei 4570 Thoma. i Kempisatraat 8 a Telet. B3451 AbonnerrH-nWprlif 81 cent oer week. t 2.65 per maand t fa» oer kwartaal Losse nnmmere IS eent Verschijnt -jngelifR» (Van onze militaire medewerker) IJDENS de debatten over de de fensiebegroting in de Tweede Ka mer is er voor de zoveelste maal tus sen de heer Roosjen en de regering geschermutseld over de nationale volksbewapening in het algemeen en over de Nationale Reserve in het bij zonder. De staatssecretaris voor de land macht heeft daarbij de prioriteit in de besteding der defenslegelden te berde gebracht op grond waarvan door hem een massale volksbewapening en een sterke Nationale Reserve werden af gewezen. Wel erkende hij de prioriteit van ge wapende dienst boven noodwacht- dienst bij de B.B. en sprak hij zijn verbazing er over uit, dat dit niet het geval was. Hiermede werd bevestigd hetgeen we reeds eerder schreven, nl. dat het de Kamer kennelijk was ontgaan, dat hier Joor Binnenlandse Zaken machtsusurpatie ten koste van Defensie was gepleegd. Deze defensie- rioriteit ligt althans nu weer vast. Daarmee is dus de mogelijkheid van het voortbestaan van de Nationale Re serve verzekerd. ER is echter meer nodig om deze tot bloei te brengen. De heer Roosjen gaf daartoe verschillende voorwaarden aan. De staatssecreta ris trok daaruit de conclusie welke wij er echter niet uit kunnen lezen dat de' heer Roosjen daarmee een massale volksbewapeninp wilde berei ken. een nieuw soort legervorming, die de bestaande zou kunnen vervan' gen. We menen dat dit een misverstand is. Bedoeld wordt o.i. de deelneming aan een nationale volksbewapening, betzij ais gewapend burger, hitzij als lid van de Nationale Reserve, onbe perkt open te stellen. Niemand zal zicb daarbij de illusie maken dat uit deze instituten iets anders dan G1 deons-benden zullen voortkomen." Eerder betoogden we reeds dat het hier gaat om een - categorie burgers, die weten bij een Sovjetbezetting vo gelvrij te zijn en die er de voorkeur aan geven staande met de wapenen in de vuist te sterven boven knielende te leven dan wel langzaam weg te te ren in concentratiekampen. Wie daarbij denkt aan de orde vao grootte van het voormalige onder grondse verzet en dan nog daar van een beperkte categorie, is op de juiste weg. Dan komt men tot geringe aantallen, want de massa kijkt liever de kat uit de boom. PEKING roept op tot rote lllHi[lllililllilliiillMiliililllllllllllll!Hll|||||||li|||IHlljjlili||il||||IHIillllli!llll|j|||iljll|[iiilllllij||ll|||HHIHj|||ij||iHlillllll!HI zuivering E hierbedoelde categorie heeft o.i. bet recht dat de regering haar de wapens verschaft om zich tegen -it persoonlijke barbarisme dat zij verwachten moet, te verzetten, even goed als de regering ons volk als ge heel bewapent om met de wapens In de vuist het coUeetiev- barbarisme te weerstaan Daarom gaat he' en daar in gaar) geen enorme uitgaven zitten. Daardoor zal ook geen andere be langrijke sector van de defensie wor den bedreigd. Het ligt in de rede aan deze Kwalitatief moret' hoogwaardi ge doch financieel relatief goedkope sector der defensie prioriteit te verle nen in het totaal der uitgaven voor de- rritoriale verdediging waarvan hij immers ook een integraal deel uit maakt In het betoog van de staatssecreta ris kwam nog een andere prioriteit ter sprake nl of het N AVO-„schild* prioriteit moet hebben bo"en atle an- *re defensie-inspanning. We citeren: -Wanneer bij een onverhoopt conflict het .schild" in elkaai stort, dan ver liest een Nationale Reserve, zoals de geachte afgevaardigde d beer Roos jen die zou willen organiserer en ai- les wat men daarachter heeft opge ouwd. een BB-organlsatie of wat dan ook, op dat moment zijn waarde. Dit alles heeft alleen waarde zolang het schild standhoudt". iWet dit standpunt kunnen we ten volle instemmen doch dan niet voor voiksbewapentng en Nationaie Re serve alleen We vragen ons dan af of dit strategische beginsel z'ch ook manifesteert in het totale beeld der NAVO-defensie en van ons aandeel aarin. In dit opzicht zien we met gro te belangstelling uit de toegezeg de Defensienota waarin het toekom stig defensiebeleid volledig uit de doe ken zal worden gedaan. fN het orgaan van de Chinese communistische party, het in Peking verschijnende Volksdag blad, is opgeroepen tot een mas sale zuiveringsactie tegen de „con tra-revolutionairen" en „onge wenste individuen die de party zyn binnengeslopen". Deze oproep is afkomstig van An Tzoe-wen. voormalig particulier secre taris van Mao Tse-toeng en lid van het centrale partijeomité. Tzoe-wen bevestigde hiermee de zeer verbreide speculaties dat er zui veringsacties gaande zijn, zowel in de 27.000 boerencommunes ais. van hoog tot laag. in de partijcomités. In het artikel werden geen details gegeven over de stappen die tegen „rechtse opportunisten" en „individua listen" (een nieuwe categorie van boosdoeners) worden genomen. Maar de oproep tot een massa-actie wekt duidelijk herinneringen aan de massa processen van 1950, waarin vele tien duizenden rijke landbezitters en critici van het regime het leven lieten. Reorganisatie en hervorming van enige achtergebleven afdelingen van de partij, aldus bet artikel van Tzoe- wen. vormen een belangrijk onderdeel van de noodzakelijke schoonmaak. Wat de partij-afdelingen betreft waarin de politieke leiding in handen is van land eigenaren, rijke boeren, contra-revo lutionairen en ongewenste individuen, moeten doelmatige „kaders" worden benoemd en het volk moet volledig worden gemobiliseerd om de contra revolutionairen en ongewenste elemen ten te verwijderen die de partij zijn binnengeslopen, aldus het artikel. De schrijver voorspelde evenwei dat deze zuivering zich „over een lang tijdsver loop" zou uitstrekken. Het Egyptische blad „AI Akhbar" meldt dat de Iraakse politie woensdag in Bagdad drie jongemannen heeft ge arresteerd die ervan beschuldigd worden dat zij een nieuwe aansiag op premier K assem wilden plegen. Kassem is in oktober j.l. bij een moord aanslag vrü ernstig gewond geraakt. Een DC6B van de Amerikaanse „Na tional Airlines", met 29 passagiers en een bemanning van vijf. is op een vlucht van New York naar Miami ver ongelukt. Het wrak is gevonden op veertig km ien zuidwesten van Wil mington in Noord-Carolina. Alle in zittenden zijn omgekomen. TOEN de vrouwen, verlooiden, familieleden en vrienden gis termiddag met ontroerende harte lijkheid afscheid namen van de be manning van het marine-fregat Hr. Ms, Kortenaer, wisten ze niet heter of het zou een scheiding voor heel lang zijn. Hei liep echter allemaal anders. De Kortenaer vertrok gisteren uit Den Helder met bestemming Nieuw-Guinea. De eerste haven die het schip na het vertrek aandeed, was Den Helder. Toon de Kortenaer namelijk een kilometer of zestig op de Noordzee gevaren had. ontdekte men aan boord dat de turbo-generator was uitgevallen. Reparatie In de thuis haven was noodzakelijk. Het'ziet ernaar uit dat de Korte naer pas over enkele dagen weer kan vertrekken. Dan moeten de Jantjes opnieuw dat moeilijke ogenblik van het afscheid door. Van een onzer verslaggevers) Nog steeds is de heer H. C. J. G. Schmidt, die op 23 maart van het vo rige jaar in Nederland terugkeerde na jaren lang In een Indonesische gevan genis gezeten te hebben, zonder werk. Na zijn terugkeer uit Indonesië is hem beloofd dat hij spoedig aan een pas sende werkkring geholpen zou worden, maar tot nu toe is dat niet gebeurd. De oud-strijderslegioenen te Den Haag en Dordrecht hebben nu een brief gezonden aan de minister-presi dent prof. De Quay waarin zij vragen de heer Schmidt die van beide le gioenen erelid is zo spoedig moge lijk aan werk te helpen. Eén van de veertien leden van het politieke bureau van da Joegoslavische communistische partü, Voekmanowitsj-Tempo, is woensdag met zijn vrouw en twee zoons naar de Sowjet-Unie vertrokken voor wat hij een vakantiereis noemde. Ter zclfdcr tijd echter spraken diplomaten in Belgrado over berich ten over ernstige moeilijkheden in de betrekkingen tussen Joegoslavië en Polen, die onlangs zouden zijn gerezen om een incident. Over de aard van dit incident is niets vernomen. Een aantal waarnemers in de Joego slavische hoofdstad meent dat Voek manowitsj-Tempo dit probleem met Sowjet-leiders zal bespreken. In diplomatieke krinen te Belgra do is gezegd dat de berichten over een crisis in de betrekkingen tussen Joegoslavië en Polen steun vinden in de uitwijzing in december van twee Joegoslavische militaire attachés uit Polen. Er is geen verklaring gegeven van de redenen van de uitwijzing. Van welingelichte zijde te Belgra do is woensdag vernomen dat er on officiële berichten uit Warschau zijn geweest, volgens welke de opperbe velhebber van de Poolse luchtmacht, generaal Frey-Bielecki, kort voor de kerst met een vliegtuig naar onbe kende bestemming is vertrokken. Ook zijn er berichten, dat er boven Bel- (Van onze parlementaire redac teur) FjE reeds aangekondigde prys- verlagingen zyn nn officieel: Unfiever zal de prijzen van Ra dion en Vim met één cent verla gen en die van Diamantvet met vier cent per kilo. Philips zal de pryzen van gloeilampen zes pro cent naar omlaag brengen. Deze prijsverlagingen kwamen tot stand na overleg met de minister van Economische Yaken, drs. J. W, de Poos. die nauwkeurig het verloop der pijzen blijft volgen. r Reeds in de Kamerdebatten, bij de behandeling van de begroting van So ciale Zaken, bad staatssecretaris Rool- vink enige prijsverlagingen aangekon digd. Nog meer prijzen zullen mis schien verlaagd worden, wanneer,blijkt, dat in bepaalde ondernemingen de produktiviteit zodanig is gestegen, dat de gemiddelde produkttviieitsstjjging is overschreden. In deze ondernemingen is dan naar de opvattingen van 4: regering niet alleen ruimte aanwezig voor een be hoorlijke loonsverhoging, maar ook voor een prijsverlaging. Het ministerie van Economische Za ken begint met de betrokken onderne mingen dan een gesprek. Hangende dit gesprek worden de loonvoorstellen bij rijksbemiddelaars aangehouden. (Van een „nzcr verslaggevers) De generale synode der Gerefor meerde Kerken heeft ds. C. van der Woude te Leeuwarden benoemd tot hoogleraar aan de theologische hoge school dezer kerken In Kampen. Ds. Van der Woude volgt de In maart van hei vorige jaar overleden hoogleraar dr. G. JI. den Hartogh op die algemene en Nederlandse kerkgeschiedenis, kerk recht en patristisch latiin doceerde. Britse psychiaters zien de jongste an ti-joodse incidenten als „een geestelij ke epidemie die zicb uitbreidt onder emotioneel onstabiele mensen". De Incidenten werken ais een sneeuw bal, zo menen zij. Elk bericht over een nieuw hakenkruis, of antisemitische leuze op een synagoge aangebracht, kan aanleiding geven tot nieuwe inciden ten. De psychiaters zijn van mening dat deze stroom van anti-joodse incidenten niet moet wordeD onderschat. Een hunner ziet deze als „een soort gees telijke Aziatische griep" „Dergelijke emotionele uitbarstingen vormen immer een bedreiging van de maatschappelijke orde De opkomst van Hitier heeft dat bewezen. Geestelijk normaie mensen in alle gemeenschappen koesteren geen heftige orimitieve instinkten. Maai een min derheid van mensen doet dat wel. Zii staan in geestelijk opzicht niet ver van de oude krijgsdansen en de primitieve stammenoorlogen onder hun voorvade ren". aldus deze psychiater. Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland en zijn ministers hebben op een buitengewone kabinetszitting be sloten snelle maatregelen te nemen te gen allen die schuldig zyn aan anti semitische daden. De regeringsleiders besloten voorts in het parlement haast te maken met de aanvaarding van een wetsontwerp, dat strengere straffen beoogt voor personen die rassen- en godsdienst haat prediken. De Westberlijase politie heeft mee gedeeld, dat zij opnieuw vier mannen gearresteerd heeft, die verdacht wor den van antisemitische activiteit. Drie van hen werden gepakt in een restaurant dat bekend staat als ver zamelplaats van nationalistische groe pen. Blijkbaar ais tegenactie tegen de anti-semitische daden van de afgelo pen weken zyn de afgelopen nachten een aantal gevels in de Brusselse bin nenstad voorzien van pro-joodse te kens en slagzinnen. Op de muren van een Duits restau rant en van een café, dat vroeger de trefplaats was van gewezen politieke delinquenten, werden met teer David sterren en de woorden „Leve de jo den" en „Dood aan de SS" aange bracht. De opschriften waren in het Frans gesteld. Twee personen werden op slag ge dood en vijf anderen gewond bii een botsing tussen twee bestelwagens, die zich gistermiddag voordeeed op de Rijksstraatweg in Wassenaar. De omgekomenen zijn de 65-jarige melksiijter W. H. de Bie uit Beverwijk en de 32-jarige zoon B, de Bie. Zij reden in hun bestelauto in de richting Den Haag en kwamen door nog on opgehelderde oorzaak ter hoogte van de buitenplaats Hartenkamp plotseling op de linkerweghelft terecht. Een frontale botsing volgde daar met een bestelauto van een Haagse wijnhandel, die van de andere kant naderde. In de uit de richting Den Haag ko mende bestelauto zateD de 44-jarige C, Horvers uit Den Haag en zijn 40- jarlge echtgenote en elfjarig zoontje De vrouw en het zoontje zijn in ern stige toestand overgebracht naar de Ursuiakiiniek, de heer Horvers werd minder ernstig gewond Een scooterbestuurder uit Wasse naar. die krachtig moest remmen slipte. Hy en zijn duopassagier werden ook minder ernstig gewond, doch zij zijn eveneens naar het ziekenhuis overgebracht. De twee auto's werden vrijwel totaal vernield. Het hogedrukgebied boven Enge land nam de laatste 24 uur in om vang af en veranderde weinig van plaats. Aan zijn flank handhaaft zich op de Noordzee een noordwestelijke stroming, die nog tamelijk zachte lucht naar Nederland voert. Een kleine storing trok over Zuic'- Noorwegen en Denemarken naar het zuidoosten. Zij veroorzaakte voor namelijk in Duitsland enige regen. Het Koufront van de storing, waar achter droge en koudere continen tale lucht voorkomt, dringt langzaam in zuidwestelijke richting op en kart morgen het noordoosten van het land bereiken. Het is echter niet waarschijnlijk, dat het front over geheel Nederland zal trekken. Neer slag van enig belang wordt er niet verwacht, terwijl de temperaturen ongeveer dezelfde waarden bereiken als vandaag. NADAT de minister van De fensie. ir. S. II. Visser, zyn eerste werkbezoek aan een lucht- machtonderdeel had gebracht, en wc! aan de vliegbasis Woens- drecht. werd de bewindsman gisteren per Hawker Hunter TM-7 keurig „thuis" gebracht. Nadat men in ijltempo naar Ypenburg gevlogen was, klont de minister monter en wel uit het toestel. Op de ie Arnhem gehouden alge mene ledenvergadering van de ver eniging van boerderijen en pluimvee- fokbedrijven in Nederland heeft men bij acclamatie in principe besloten tot oprichting van een pluimveevakschool. Bij een kleine brand in de Wage- naarstraat 126 in Amsterdam-Oost is vanmorgen de twee weken oude Ro nald van Meerten omgekomen. Toen de brand aan de achterzijde van de (oude) woning uitbrak, was het wiegje jnet het kindje de eerste prooi van het vuur. Het was de ouders, die beiden thuis waren niet meer mogeiijk het kind te redden. Zij zelf, en hun drie andere kinderen, die zich op het ogenblik van de brand in de vooi-kamer bevonden, konden zich til- dig in veiligheid stellen. De oorzaak van de brand, die vr'.j snel door de brandweer werd geblust, staat nog niet vast. grado een vliegtuig van een Russisch type is gegrien, dat wel in gebruik van de Poolse, maar niet in gebruik van de Joegoslavische luchtmacht is. Een officiële woordvoerder van de Joegoslavische regering had dinsdag berichten in de Engelse pers tegen gesproken, volgens welke generaal Frey-Bielecki naar Joegoslavië is ge vlucht. Hij wilde geen commentaar geven op vragen over moeilijkheden tussen de twee landen. Waarnemers zeiden, dat Voetana- nowitsj-Tempo in de eerste plaats naar Moskou schijnt te zijn vertrofc- van de betrekkingen tussen Joego- ken om te spreken» over verbetering slavië en de Sowj«-Unie. In Oosteuropese kringen is gezegd, dat hij tot drie weken in de Sowjet- Unie zou blijven en dat hij om een. onderhoud met premier Chroestsjew heeft verzocht. Een vakantiereis naar de Sowjet-Unie in januari noemde men in deze kxi ngn„ecmfwmfwww men in deze kringen „zeer ongebrui kelijk". President Eisenhower heeft de Ameri kanen voorgehouden zich niet over matig op te winden over Ruslands prestaties bij het onderzoek van de. ruimte. Het leek hem beter als za in plaats daarvan zich meer zouden bezinnen op „de mens als schepsel Gods" en op de menselijke waardig heid. De president zei dit vandaag in een korte informele toespraak tot func tionarissen van de Presbyteriaanse kerk. Na de door hem bijgewoonde kerk dienst zei Eisenhower: „Er wordt veel gesproken over de prestaties van het atheïstische communisme, maar we laten na, te beseffen wat onze eigen overtuigingen zijn. De mensen maken zich zorgen"omdat de Russen de* maan hebben geraakt ea een Spoetnik in een baan om de zon hebben gebracht. Dat rijn opeien- barende prestaties. Maar we moeten ook bereid en geneigd zijn, ons in de filosofie van ons eigen land te verdiepen dat de mens een schepsel Gods is met een eigen waardigheid." Op een overweg te Opole fSiïexlë) is woensdagavond laat een autobus ha botsing gekomen met een trein. Bier- bij zijn vijftien mensen om het leven gekomen en 39 gewond. De autobus werd door de trein over een afstand van honderd meter mee gesleept. Twaalf passagiers werden op slag gedood. Drie overleden üjdens bet vervoerd naar het ziekenhuis. De bus had voor de overweg staan wachten tot een goederentrein was ge passeerd. De overwegwaditer opende, de bomen te vroeg, want toen de auto bus de overweg opreed, kwam van de andere kant een passagiers trein die de bus greep. De overwegwaebter is voortvluchtig Volgende weck zullen enkele leden van de directie der Lockheed-vIIeg- tuigfabrieken vanuit Amerika naar Nederland reizen om het contract af te stutten betreffende de aankoop van F-1D4G-Starflgbters voor de Ko ninklijke Luchtmacht. In het contract zal tevens een. Itcensie voor Nederland worden opge nomen om de straaljagers In samen werking met IVesi-Dutttdand zelf to gaan bouwen. In Sydney (Australië) ia een man in een zwembad, toen een badmeester de uitlaatklep voor verversing van het water opende, door het wegstromende water meegezogen en via de afvoerbuis van het zwembad in zee terechtge komen. Hij kon worden gered. Het avontuur heeft hem echter ernstige wonden aan armen en benen bezorgd. Het proces tegen de marconist Van R.. van bet Nederlandse vrachtschip „Utrecht", die werdt beschuldigd van moord op de Amerikaanse mevrouw Lynn Kaufmann, sal vermoedelijk I maart te Boston beginnen. De moord zou aan boord van de Utrecht" hebben plaatsgehad, toen het schip op weg was van Boston naar New York. Mevrouw Kaufmann maak. te de reis als passagier mee. De mar conist ontkent wat hem wordt tea laste gelegd.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1