Het recht van het milieu Tuindorp Oostman over vier dagen droog Niet in bioscoop, maar op de dijk Amsterdams Oorzaak nog een Rampenfonds: tien miljoen nodig Koningin op plaats van ramp burgemeester: van ramp Ppl M 7! Vliegramp in V.S. (34 doden) veroorzaakt door bom? KOU-BEVING SOLDATEN IN TENTEN Politiebureau 's nachts gesloten wegens personeelsgebrek POMPEN NU OP VOLLE KRACHT Koopt op tijd uw zekerheid r grote moeilijkheden veroorzaken GEURTS' Conserventabriek n.y. Kwakhelweer Minimum-broodprijs voor Haarlem ZATERDAG 16 JANUARI 1960 r JONGE NED. SKIËR OVERLEDEN J. DE VRIES r» «e NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK J NEGENTIENDE JAARGANG No. 4501 A Directeur: H. DK HUIG 55 (Yan een onzer verslaggevers) De oorzaak van deze Chaotisch Alles kwijt Inmiddels was al met pompen begonnen. Om halfzeven gister avond kwam de zuiger Jokra in actie: deze zuiger pompte met een capaciteit van 3000 kubieke meter per uur het water uit het over stroomde gebied in het Noordzeekanaal. Zie verder pag. 3, 2e kol.) ?5 SÉ N,V. Levensverzekering Mij. UBO H.V. Algem. Verzekering Mij. UBO Kromme Nieuwe Gracht 8-10, Utrechi Aan de rand van Tuindorp- Oostzaan wordt koortsachtig ge werkt om het overstroomde ge bied zo snel mogelijk leeg te pom pen. De pijpleidingen aan het Cornells Douweskanaal stuwen reeds duizenden liters water per uur naar buiten en ook elders werken pompinstallaties op volle toeren. I. WORMS vraagt uitstel van betaling Bevriezingsverschijnselen Witte de Wttftstraat 25 l'elel 113700 16 Lj Postbus 1112 Postsuro No 424318 ftlacntendlensi aoonnementen 10.3019 30 uur Zaterdags 1718 uur Telefoon U57O0 Huvgensplein I telefoon 183467 <3 LUnem Postbus 1091 Postgiro No «24887. Klachtendienst 18.3019,30 - Telefoon 362369 Souiwes 13? Teler 4370 Thomiw 3 Kempisstraat BS Telef 63451. Abonnementsprijs 61 cem Der weeft 2.S3 oer maand t IM oer twartnal. Losse nummers 15 eent Verschtint dagelljfts Hottcrdam: ■»-Gravonbage Dordreobt: Schiedam: (Geldig tot zondagavond) VERANDERLIJK Nu en dan opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtin gen. Vannacht en morgenochtend lichte en in het oosten van het ïand plaatselijk matige vorst en hier en daar mist. Morgenmiddag temperaturen om het vriespunt. Morgen zon op 8.41 onder 16.59 Maan op 21.16 onder 10.02 Hontili pfiHciPur- |)r J A H J S BKUINS SLOT WIE als christen, zo voor en na, zich moet bezighouden met het maatschappelijk werk komt, eveneens zo voor en na, voor de vraag te staan waarom dit maatschappelijk werk bij het christenvolk vaak zo weinig be grip en waardering vindt behalve dan vanuit de nog wel verkoopbare gedachte dat het, in moderne tijden, de nieuwe vorm is voor de liefdadig heid waarin in vorige geslachten velen hebben uitgeblonken. Want dat wil men dan nog wel aanvaarden en men kan er zelfs gelukkig mee zijn; ver nieuwingen zijn nodig en we moeten met onze tijd mee; bovendien heeft de beoefening der liefdadigheid zich niet vrij kunnen houden van onsmakelijke, zelfs mensonterende praktijken; laten er dus maar moderne vormen voor worden gezocht. Maar het maatschappelijk werk is nog heel wat meer en heel wat an ders dan de new look van de oude liefdadigheid. Zijn opkomst en ont plooiing hangen samen met een nieuw doordenken van vragen als: Wat is de mens, wat is zijn milieu, wat is de verhouding tussen die twee? En met het antwoord, dat door wetenschappen als de psychologie en de sociologie op deze vragen wordt gegeven. En me nig christen fronst zijn voorhoofd wan neer hij dit antwoord verneemt. DIT antwoord begint hem namelijk ai spoedig te vertellen dat het maatschappelijk werk zich speciaal bezighoudt met de mens, die zoals het is geformuleerd zwak staat in de samenleving en die in zijn eentje of in het verband van zijn groep niet op eigen kracht kan voldoen aan de verlangens, eisen en wensen van de maatschappij als geheel. Welnu, dan denkt menig christen dav hij er al genoeg van weet. Blijk baar is dat maatschappelijk werk zo iets als een verborgen verleider, die hem en zijn medemensen tot een ge ruisloze aanpassing aan zijn omge ving wil oyerhalcD en die zijn. succes sen heeft bereikt, als „de cliënt" zich ëen braaf kameleon betoont. Daartegen verzet zich dan spontaan een aantal van zijn bijbelse noties om trent de mens en zijn wereld. Hij her kent namelijk vaak in dit antwoord zo weinig van wat de bijbel hem leert over de mens als balling en zwer veling, over Abraham die uit zijn land en zijn maagschap ging, over de kin deren Israël® die vreemdelingen en bijwoners waren in het beloofde land, over het hier geen blijvende stad heb ben en over het „repos ailieurs" van Marnix van St Aldegonde. Waar zal het onrustig hart yan de moderne mens 'rust vinden als het niet is in God? En welke andere raad zal hem met veel liefde en geduld gegeven worden dan dat hij in zijn eenzaam- beid het maar rechtstreeks bij God moet zoeken? Het is in de bijbel heel gewoon dat de mens zich niet thuis voelt In de wereld en wil nu dat maat schappelijk werk iedere aanloop tot een gelovig profetisch reageren op de situatie niet laten doodlopen in het mulle woestijnzand van de aanpas sing? WATER DAALT LANGZAAM JUIST omdat we dit verzet serieus nemen, willen we er niet tegen Inbrengen het betoog dat het goede maatschappelijk werk nog heel ande re recepten heeft dan aanpassing en nog eens aanpassing; ofschoon voor zulk een betoog vele goede gronden zijn. Maar waar we wel op willen wijzen is, dat een overigens respectabel be sef van bijbelse noties hier op een be denkelijke manier is gaan doorslaan. Hoewel we er volgende week nader op terug willen komen, zouden we nu reeds aandacht willen vragen voor het verrassende feit, dat uit die Abra ham, die uit zijn land en zijn maag- chap ging, het volk is gesproten dat alle. eeuwen door gekenmerkt is door zijn hecht familieleven en dat onder zijn meest hartstochtelijke liederen de psalm heeft: „Indien ik u vergete, o Jeruzalem, zo vergete mij mijn rech terhand" (Ps. 137). En dat dezelfde apostel Paulus, die door zijn felste opponenten wegens zijn volhardend zich niet aanpassen aan hun tradities „een pest" genoemd werd (Hand. 24), van de opziener ir de kerk van zijn Heer vraagt dat hij „bezadigd, beschaafd, gastvrij" zal zijn en „hij moet ook gunstig bekend staan bij de buitenstaanden" (1 Tim. 3). In andere termen dar die van het maatschappelijk werk erkent toch blijkbaar ook de bijbel zo iets als een milieu met zijn rechtmatige verlan gens. U JR. SCHIPPERS, (Van onze verslaggever) 'T1 IJDENS de vragenstelling aan ,1 B. en W. te Amsterdam naar aanleiding van de watersnoodramp in Amsterdam-Noord beschuldigde de fractieleider van de communis ten, de heer H. Seegers, de wethou der van Publieke Werken, mr. G. van 't Hull, van 'i feit, dat deze op de avond - a'1 de r; rnpdag in de bio scoop zon. Toefd. De ft-, 'cende zijn be schuldig ochtendblad, waarin j, wethouder de «pre van de Is raëlische fika „c.,..iura" (Vrede zij met U) in het Alhambra-theater (donderdagavond) had bijgewoond. Zowel de burgemeester als de geestverwanten van de wethouder sprongen fel voor laatstgenoemde in de bres. „Een grof schandaal, een gore op merking," werd van de zijde van de P.v.d.A.-fractie geïnterrumpeerd. Mr. Van Hall hamerde en zette uitvoerig uiteen, dat de wethouder die avond wel degelijk en ge ruime tijd op de dijk aanwezig is geweest. En niet in de bioscoop! De communist nam daarop zijn beschuldiging terug. RAMP is voor ons een raad sel. Niemand heeft ooit aanlei ding gehad te vermoeden, dat er iels met de dijk die er al ja renlang ligt niet in orde zou zijn. Het zal nog een aantal we ken duren alvorens de bevolking van Tuindorp-Oostzaan naar haar huizen zal kunnen terugkeren. Het gemeentebestuur treedt in overleg met de regering om alle maatregelen te treffen opdat de materiële schade die de 11.000 in woners (verdeeld over 2600 wo ningen) geleden hebben, zo gron dig mogelijk vergoed wordt. Deze mededelingen deed de burge meester van Amsterdam, mr. G. van Hall. gistermiddag bij het begin van de bijzondere raadsvergadering, die ge houden is in verband met de overstro ming van het Tuindorp Oostzaan. De burgemeester ontkende niet, dat in het beginstadium van de ramp „die voor ons allen een verras sing is geweest" een zekere chao tische toestand heeft geheerst. Mr. Van Hall roemde het ingrijpen van de dienst Bescherming Bevolking en deelde mee, dat de gemeente een bureau voor coördinatie van de hulp verlening in het leven heeft geroepen. Ten aanzien van spontane aanbiedin gen van hulp zei de burgemeester, dat de Koningin had aangeboden de „Piet Hein" naar het terrein van de ramp te zenden. De gemeenten op Schouwen en Duiveland, die eertijds zo krachtig door de hoofdstad zijn geholpen, heb ben aangeboden een ploeg gemeente werklieden met een opzichter te zen den. Mr. Van Hall herdacht de tragische dood van de 84-jarige mevrouw Scha- gen, het onige dodelijke, slachtoffer dat te betreuren valt. „Er zijn mensen, die alles kwijt zijn, die in houten nood woningen gehuisvest waren Met grote nadruk wees de burgemeester erop, dat de politie te water gedurig patrouilleert om te verhinderen, dat laaghartige individuen, die menen hun slag te kunnen slaan, dit voornemen kunnen uitvoeren. (Van een onzer verslaggevers) ET water zakt langzaam in Tuindorp-Oostzaan nu vier machtige zuigers bezig zijn de vier miljoen kubieke meter water uit de ondergelopen Amsterdamse polder weg te pompen. Men verwacht dat vier dagen, nadat de dijk (gistermiddag om halfvier) gedicht werd, de eerste straten droog zullen vallen en met het herstelwerk begonnen kan worden. Inmiddels gaan de hulpacties voor de voor het watergeweld ge vluchte Oostzaners onverminderd door. Het bestuur van het Ram penfonds beschouwt de gebeurtenissen in het tuindorp als een „nationale ramp" in de zin van de statuten van het fonds en zal hulp verlenen in dezelfde geest als is geschied na de watersnood in 1953. Voor deze hulp zal ongeveer tien miljoen gulden nodig zijn. Daarvoor is een beroep gedaan op de vrijgevigheid van het Neder landse volk. In de afgelopen nacht is men bezig geweest door kleileem het zandlichaam van de dijk, die na 33 uur gespannen werken weer gesloten kon worden, te versterken. Vannacht om één uur begon een pompstation aan de Oostzanerdijk ie werken, waardoor ook van die kant het water uit de noordelijke U-polder wordt gepompt en.een zuiger van de Ballastmaatschappi) wordt vandaag in gezet. Men kon niet onmiddellijk .op volle kracht - gaan poppen, omdat hét nog zwakke difkl^ihaanL de teséhdruk van. het water inrijkanaal H niét zou ver dragen. Dat gevaar is nu vrUwel ge weken. Met enige zorgjsteid-e jut. Vafh Hall <fe mogelijkheid,*dat bij hfrenge vorst en zakkend water de huizen zullen kunnen dichtvriezen. „Wij kunnen nog voor grote problemen komen te staan,' aldus mr. Van Hall. i!lilllilllllilftllllllllllll!ll!ill|j|||||||||j|||||||ij|||||illllill!l|||||| (Advertentie) DODEVVAAn» DE FIJNSTE FRlffinPR^ÜKTEN UIT DE BETUWSE BOOMGAARDEN Vraagt uw winkelier ons merk Jams, appelmoes, vrachten op sap enz. (Advertentie) Levens-, Studie- en Uitzet-, Lijfrente-, Pensioen, en Begrafenisverzekeringen. Brand-, inbraak-. Ongevallen- en YV-A.-verzekeringen. UBO voor alle verzekeringen. Naar thans officieel is bekendge maakt is het neerstorten van een DC6-b van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij „National Airlines" op 6 januari jl. in Noord-Carolina, ten gevoige waarvan 34 personen om het leven kwamen, vermoedelijk veroor- In het ziekenhuis van Sankt Johann (Oostenrijk) is de Nederlandse jeugd- skiër, Rem van den Houten uit Wasse naar, een zoon van dr. J. N. van den Houten, de secretaris-penningmeester van het Nederlandsch Olympisch Co mité, overleden. Rem van den Houten verbleef tij dens de kerstvakantie in Kitzbühel en trainde voor de Nederlandse jeugd kampioenschappen, die 4 januari daar zijn gehouden. Enkele dagen voor de wedstrijden- kwam hij bij een slalom- training zeer ongelukkig te vallen. Een slalomstok veroorzaakte een ernstige verwonding aan de buik. Nadat een eerste operatie -was uitgevoerd leek alle levensgevaar geweken. Begin van deze week bleek voor de tweede maal een chirurgisch ingrijpen noodzakelijk. De ze tweede operatie heeft de dood van de jeugdige skiër tot gevolg gehad. zaakt door een hom, die in het toestel was geplaatst door een hoog verzeker de jurist, die wegens financiële moei lijkheden zelfmoord wilde plegen. Deze jurist, de 32-jarige Julian A. Frank uit "W'estport uit Connecticut zou het vorige jaar bij beurstransacties en andere zaken niet minder dan 600.000 dollar hebben verloren. Zijn antecendenten en de verdenkin gen die reeds tegen hem waren geuit hebben aanleiding gegeven tot het vermoeden, dat het vliegtuigongeluk, waarbij ook Frank om het leven is ge komen, door hem is veroorzaakt omdat hij geen uitweg meer wist, waarbij hij het wilde doen voorkomen, dat zijn dood het gevolg was van een ongeluk, opdat zijn weduwe de verzekerlngs- pennirigen ten bedrage van bijna 900,000 dollar (bijna 3% miljoen gulden) zou kunnen incasseren. De heer L. Worms, schroothandelaar te Den Haag, heeft B. en W. van Dor drecht uitstel van betaling verzocht voor de erfpacht, die hij nog schuldig is voor de grond waarop zijn fabriek staat. De heer Worms, die een der eer sten was, die de aandacht vestigde op de schrootfraudes, zegt weer een sprankje hoop te hebben gekregen op grond van reacties, ontvangen na zijn beroep op de publieke opinie. IN" een vlet van de genie heeft ko ningin Juliana gistermiddag een tocht gemaakt door het verdronken Tuindorp-Oostzaan, om zich persoon lijk van de omvang van de ramp op de hoogte te stellen. De Koningin was naar Amsterdam gekomen om een bezoek aan het,ramp gebied "tè SrengeifN IhSSPISSMiRosa- klooster in Amsterdam-Noord, waar vele evacués een tijdelijk onderdak hebben gevonden, sprak zij met ver schillende getroffenen. Van het klooster vertrok de koningin naar het gat in de dijk waar ze ken nis nam van de werkzaamheden, die op dat ogenblik juist vrijwel aan een hoogtepunt toe waren niet veel later plompte de laatste lading zand in het water en had men in elk geval de verbinding van de dijk weer tot stand gebracht. De Koningin bracht onge veer twintig minuten bij het gat door. De Koningin begaf zich na de rond vaart haar het havencomplex van de N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland" aan de Javakade, om de daar ge- meerde „Zuiderkruis" te bezoeken. Enige tijd later vertrok Hare Majes teit. Het bezoek kenmerkte zich door een informele sfeer. VRIJDAGAVOND is bij Noord- Denemarken een nieuwe storing ontstaan aan het front van een de pressie boven Noord-Rusland. Onder invloed van deze storing nam de bewolking reeds in de loop van de avond en nacht toe en draai de de wind naar westelijke richtin gen. Ten gevolge hiervan kwam al leen in het zuidoosten van het land nog strenge vorst voor. Aan de kust steeg de temperatuur tot enkele graden boven het vriespunt. Overigens hield de vorst overal op het Europese continent aan. In Zuid- en Zuidoost-Duilsland en in Oostenrijk vroor het op vele plaat sen meer dan 15 graden. Ook in Scandinavië komt, hoewel de luchtdruk daar nu laag is ge worden, overwegend strenge vorst voor. De genoemde storing trekt van Denemarken snel over Duitsland naar het zuiden. Achter het front ervan, dat vandaag passeert, zal met noordelijke winden koude lucht over ons land stromen, waarin de komende nacht tijdens opklaringen lichte en in het zuidoosten van het land hier en daar matige vorst zal voorkomen. Morgen overdag kan de temperatuur aan de kust weer tot boven nul stijgen. Aangezien de koude lucht onsta biel is en over IJsland een volgende storing naar de Noordzee trekt, moe ten plaatselijk sneeuwbuien worden verwacht. Bij Koninklijke Besluit van 15 ja nuari is met ingang van 18 januari de heer S. J. van Rooyen, burgemees ter van Sleen, voor drie maanden ge schorst. Bij zes militairen, dié deelnamen aan een oefening bij Oosterbout, zijn lichte bevriezingsverschijnselen ge signaleerd. De betrokkenen .zijn op genomen op een ziekenzaaltje in Gilze Rijen. Men verwacht, dat zü dit weekeinde met verlof znllen gaan. De oefening wordt gehouden door de 12de gevechtsgroep, die daartoe van Arnhem via Oldenzaal is over gekomen naar Oosterhoüt, waar het korps commando-troepen als tegen stander fungeert. De militairen moes ten de nacht in tenten doorbrengen,, maar velen maakten van. de door boeren en burgers geboden gelegen heid gebruik om in stallen en schuren te overnachten. De bevolking ter plaatse heeft ook meegeholpen de militairen warm te houden met erw tensoep en warme melk. De militairen hebben erover ge klaagd, dat men reeds op de reis naar het oefenterrein te veel* kou had op gedaan, omdat de voertuigen onvol doende beschutting boden. Er werd over gesproken, dat vele militairen met bevroren ledematen in het hospi taal moesten worden opgenomen. Ook zouden de rantsoenen, die men had meegekregen, bevroren zijn. (Van een onzer verslaggevers) De staatssecretaris van Economische Zaken heeft vrijdagavond in een ver gadering van de Haarlemse bakkers meicedeeld, dat hij met ingang van maandag of dinsdag een minimumprijs van 39 cent zal vaststellen voor het brood in Haarlem en omgeving. Men verwacht, dat hiermee de brood- strijd zal zijn gestreden, hoewel moet worden afgewacht hoe de situatie zich ontwikkelt, daar Vermaat zijn zegel- tjesactic blijft volhouden. (Advertentie) Commissionairs in effecten O.2. Achterburgwal 173. Telef. 247138 Privé: Olympiakade 60. Telef. 794152 AMSTERDAM. H"T rijkspolitie bureau in Boskoop zal tot nadere aankondiging 's nachts "iet meer bezet zijn wegens gebrek aan personeel. De groepscommandant t e wachtmeesters zün tussen 10 uur 's avonds en 8 uur 's morgens alleen bij dringende aangelegenheden telefonisch thuis te bereiken. Advertentie)

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1