Voorstel: vóór 1955 gebouwde huizen 20 duurder Proef met vrije huur mjwmp-. Politie s auto sasst sss-ttissss peurt naar sieraden Vliegramp bij Ankara in aantal plaatsen A. Stapelkamp «verleden Hulpdijk dwars door verdronken land SS v_ A. Stapelkamp BRANDSTICHTING IN SYNAGOGE TE AMBERG SCHADE AAN VLISSINGSE DIJK Enquête gevraagd onder CHU-leden RTC over Kongo in Brussel begonnen Generaal Massu op het matje bij de Gaulle Ook een Amerikaans vliegtuig in Turkije verongelukt TUINDORP SNELLER DROOG yjg Water is al bijna een meter gezakt r r WOENSÖAG 2C JAMJARI I960 NEGEIWIETOE JAARGANG IVo. 4504 J Directeur: H. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BKU1NS SLOT iSÉü SM St f 1'., Inzake voetbalpool (Van een onzer redacteuren) Te Utrecht is gisteravond over leden de heer. A. Stapelkamp, oud-voorzitter van het Christe lijk Nationaal Vakverbond en een der vooraanstaande figuren in de Anti-Revolutionaire Partij, waar voor hij na de oorlog (van 1946 tot 1956) ook zitting had in het parlement. De heer Stapelkamp, die ridder was in de orde.van de Nederlandse Leeuw en die van Oranje Nassau, is 73 jaar geworden. Hij is voor zitter van het C.N.V. geweest van 1935 tot 1947, toen hij in deze functie werd opgevolgd door de heer Ruppert. Zie ook pagina 5) EN „Caravelle'-straalvlieg- T-1 tuig van de Scandinavische luchtvaartmaatschappij S.A.S. is gisteravond bij de Turkse hoofd stad Ankara op een heuvel neer gestort. Alle 42 inzittenden van het toestel zeven bemannings leden en 35 passagiers zijn om het leven gekomen. HSjlp Witte de Wllbstraaï 23 Xelet. 113700 18 L) Postbus 1112 Postgiro No 424519 Klaentendienst abonnementen 18.3019 30 uttr Zaterdags 1718 uur Telefoon 115700. Huygenspietn 1 Telefoon 183467 <3 ttineni Postbus 1091 Postgiro No 424867. Klnchtendleast 18.30—19.30 Telefoon 362569 Snul weg 132 'Te let 4570. Thomas 6 Ketnplsstraat 6 a Telet. 65451. Abonnementsprijs 61 cent Der week. f 2.69 oer maand. I 100 oer kwartaal T-nstj» nirmmers 15 eent. Verschijnt dagelijlu Rotterdam: 's-Gravenhage Dordrectit: Schiedam: (Geldig tot donderdagavond) RUSTIGER WEER. Opklaringen maar hier en daar ook nog enkele buien. Tot matig afnemende wind tussen noord en west. Temperaturen om het vriespunt en in het binnenland vannacht lichte vorst. Morgen: Zon op: 8.37 Maan op: 0.42 Onder: 11.46 Onder:17.06 ET ontroering zullen velen het jyl bericht vernomen hebben, dat de heer A. Stapelkamp, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en oud-voorzitter van het C.N.V., op 73- jarige leeftijd is overleden. Met hem is een man heengegaan, die gedurende een halve eeuw gestreden heeft voor recht en gerechtigheid in de samenleving. Reeds jong werd hij ge grepen doer het ideaal van de Christe lijke Vakbeweging en hij werd latei- geroepen die beweging op de hoogste post gedurende een reeks van jaren tc dienen. Die periode was een van de moei lijkste in de geschiedenis van de Chr. Vakbeweging. In de benauwende crisisjaren kwam hij aan het bewind. Daarna volgde de periode van onder drukking en geweld door de bezetter. Onder de leiding van Stapelkamp is de Chr. Vakbeweging de bezetting met onbezoedelde banier doorgekomen. Stapelkamp zelf moest door gijzelings- en concentratiekampen heen, maar hij mocht de vreugde van de wederge boorte der Chr. Vakbeweging na de bevrijding smaken. Gedurende twee jaren leidde hij de wederopbouw en consolidatie van het C.N.V. Stapelkamp's bewind kenmerkte zich steeds door grote tact. bedachtzaamheid en wijsheid. Niet zozeer in de storm aanval zocht hij zijn kracht, wel in koppige onverzettelijkheid zodra de beginselen in het geding kwamen. Door overleg en samenwerking naar sociale vrede. Dat was zijn ideaal. En van dat ideaal heeft hij door Gods ge nade veel verwezenlijkt mogen zien Hij behoorde tot degenen, die in de bezettingsjaren de oprichting van de Stichting van de Arbeid mee hebben helpen voorbereiden. EN reeks van jaren heeft de heer Stapelkamp in de Tweede Kamer zitting gehad voor de A.R. Party. Ook daar vonden de christeiyk-socialt idealen in hem een warm pleitbezorger Zijn talloze redevoeringen, immer ver zorgd en van gedegen karakter, ge tuigden daarvan. Op 12-jarige leeftijd stond hij reeds in de fabriek. Maar wat hem aan ken nis ontbrak, wist hij door yverige zelf studie aan te vullen. Zo werd hij ge vormd in de school van Kuyper, Talma en Sikkel. Het is hem in zijn parle mentaire arbeid te stade gekomen. Zo heeft Stapelkamp steeds met zijn vele gaven van hoofd 'en hart'gewoe kerd. Met vaardige band wist hü ook de pen te hanteren. Hij was lid van de Persvereniging „Trouw" en heeft onder de schuilnaam „Socius'l voor ons blad in de loop der jaren tal van artikelen over sociale ondernemingen geschreven. Wij gedenken deze sympathieke christelijk-sociale voortrekker met grote dankbaarheid. En er is weemoed, dat wederom een der ouderen is weg gevallen. Zyn lichtend voorbeeld blijft. De jongeren heeft hij er steeds weer op gewezen hoe alleen vanuit het Evan gelie de strijd voor nieuwe maatschap pelijke vormen en voor recht en ge rechtigheid in de samenleving kan worden gevoerd. In dat opzicht heeft hij inspirerend gewerkt. Een dankbaar nageslacht kan hem "niet beter in her innering houden dan op de door hem aangegeven weg rusteloos voorwaarts te gaan. Onbekende vandalen hebben in de Westdultse stad Amberg getracht een synagoge in brand te steken. De brandweer wist het gebouw te redden. Ook was gepoogd om een jood se school en een joods tehuis In brand te steken, aldus justitiële autoriteiten. Het incident heeft vorige week woensdag plaatsgevonden. Een woordvoerder voor de justitiële autoriteiten in Neurenberg heeft mee gedeeld, dat de plaatselijke rabbyn cr andere leden van de Joodse gemeente verzocht hadden het nieuws van de brandstichting geheim te houden ui' vrees dat overdreven publiciteit ee' nieuwe golf van incidenten zou ver oorzaken. VOOR 85.000 WONINGEN HUURVERHOGING 0-20% (Van een onzer verslaggevers) De politie in Noord- en Zuid-Hol land en Utrecht speuren sinds gister avond intensief naar een auto vol sieraden die in Amsterdam-West is gestolen. De sieraden zijn 50.000 tot 60.000 waard. De eigenaar van de auto en dc sie raden, een vertegenwoordiger van een' kleine Amsterdamse goud- en zilverfirma, was gisteravond op be zoek bu zyn moeder aan de Jacob van Lennepkade in Amsterdam. De auto een Volkswagen van het model (Van onze verslaggevers) De zware westerstorm (windkracht elf), die de dijkwacht op ver- scheldene plaatsen in het geweer bracht schepen ernstige moei- liikheden bracht en op verscheidene plassen schade aannchtte, hleft vanmorgen jde gereformeerde noodkerk op de hoek Pieter landlaln-LouS Bouwmeesterlaan in Amsterdam-Slotervaart tot een personen, brokkelde later in de morgen steeds verder af. V De mijnenveger Roermond is in de \J "I 1 buurt van Den Helder in ernstige moei- Vpj0 SCllCftCXl lil lijkheden gekomen. Terwyi het schip f V A*-/ J het Schulpengat binnenvoer brak een van de twee roeren. De sleepboo-, Simpson voer ter assistentie uit, even als de reddingboot „Brgndaris Het 7254 ton metende schip weve Vrouwenkerk" van de N.V. Ned. Scheepvaart Mij. seinde, dat het m cl buurt van het lichtschip Terschcllin- gerbank ronddreef en direct hulp ver langde. Nadat het voor anker gegaan was is het van de ankers geslagen en omstreeks het middaguur dreef het schip naar de zandbank. De sleepboot „Holland" is in de buurt. Om halfzes is de reddingboot Presi dent Jan Leis, gestationeerd in Hoek van Holland, uitgevaren, omdat de kustvaarder Bermuda, 199 ton, voor de Nieuwe Waterweg onmogelijk al leen binnen kon komen. Er werden windstoten van 12 gemeten. Bovendien kon de loods ten gevolge van de hoge zee niet aan boord komen. Toen de Bermuda water ging maken is de sleep boot „Gele Zee" uitgevaren om hulp te verlenen. Het schip maakte twintig graden slagzij door het water dat in de machinekamer liep. In Hellevoetsluis waren in alle vroegte schepen uit de haven bij de bouwpunt in het Haringvliet verdwe nen De met radar uitgeruste sleep boot „Delta" is er enige uren later in geslaagd de beide vaartuigen, die hevig worstelden tegen de sterke stroom, vast te maken en naar vei liger oorden over te brengen. De motorpont, die de veerdienst tus sen Genemuiden en Zwartsluis onder houdt, sloeg bij Genemniden van de kabels. De kolos werd enige honder den meters stroomopwaarts gesleurd. Aan boord bevonden zich behalve het personeel een aantal passagiers cn een personenauto. Na veel moeite is het gelukt de pont in de buitenhaven van Genemuiden te brengen. Twee slcep- bootmatrozen sloegen bij die karwei overboord, doch konden terstond wor den gered. Vanochtend om ongeveer acht uur heeft een schip, dat op de Lek op drift was geraakt, met zyn anker de kabel van de pont van Culemborg geraakt en doorgetrokken. In verband met de sterke stroom leek het herstel byzon- Vanmorgen was een beperkte dijk bewaking ingesteld voor verscheidene districten. De nieuwe d«k voor de bonlevardmuur van Vlissingen werd ernstig beschadigd: Over ongeveer honderd meter is de voet van deze asfaltdijk weggeslagen. Brokken van de asfaltlaag zijn vele tientallen meters door dc zee weggeslagen. Vanavond moet gerekend worden op een bijzon der hoge waterstand, doch omdat de boulevardmunr zelf nog intact geble ven is, werd de toestand vanmorgen niet verontrustend geacht. In Amsterdam moest de brandweer tussen vier en tien uur 35 tot 40 ibmI •litrukken in verband met stormschade. Bij Texel stond het water vanmorgen to hoog, dat de toegangen in de diik -iaar de haven van Oudeschild zijn ge sloten. 1957 had hü voor de deur op de kade laten staan. Een monstercollec tie gouden en zilveren sieraden be vond zich in de wagen. Nadat de vertegenwoordiger op het hoofdbureau van politie in Amster dam aangifte van de diefstal van auto plus inhoud had gedaan, speuren de radiowagens van 5x8 heel Amster dam af. Ook op de ryks- en provin ciewegen in Noord-Holland, Zuid- Holland en Utrecht kykt men scherp uit. Het signalement- en het nummer van de auto zijn yia het politietelex- net doorgegeven. SAS-Caravelle stort neer: 42 doden iiiiiiiHiiiHiiHiiiiiüniniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiii der lastig, zodat de verbinding waar- schynUjk pas in de namiddag zou zijn hersteld. In Rotterdam richtte de storm tot het middaguur weipig schade aan. Het hekwerk fondom'het'tentoonstellings terrein van de in opbouw zijnde tuin- bouwexpositïe „Fioriade" begaf het over een lengte van.ongeveer 200 me ter. By een tuindersbedryf in Berg- schenhoek sneuvelden 500 van de 1000 ruiten van enkele warenhuizen. Ook in Utrecht had de brandweer te kampen met weggemaaide dakpannen en om- gwëaaide bomen. In Amsterdam sloeg in de Coen- haven het Panamese stoomschip „Ma- cuto" van de ankers. De boot ramde drie dekschuiten en een binnenschip. Ook de kade liep bij enkele botsingen schade op. Het personeel van de haven dienst slaagde er gauw in het schip in bedwang te krijgen. In de hoofdstad woeien bomen om en een aantal etalageruiten sloeg aan scherven. (Van ee» onzer verslaggevers) Op de dinsdagavond gehouden ver gadering van de Christelük-Historische Kiesvereniging 's-Gravenhagc H is ge sproken over de kwestie van de voet balpool. Men besloot de Unieraad van de CHU te verzoeken of deze bereid en in staat is op korte termijn onder de leden een enquête te houden. Door deze enquête wil men te weten komen hoe de individuele leden van de CHU denken over het wetsontwerp van minister Beerman inzake de toto. (Van onze parlementaire redacteur) De huren van alle woningen, gebouwd tussen 1918 en 1955, zul len met twintig procent verhoogd worden. De huren van de woningen ge bouwd omstreeks 1955 en daarna zullen zodanig opgetrokken wor den, dat het huurniveau geèijk wordt aan dat van de eerder ge noemde categorie. De huurverho ging voor deze laatste woningen (naar schatting 50.000 woning wet- en 35.000 particuliere hui zen) kan uiteenionen van nul tot twintig procent. Dit staat in het wetsontwerp dat minister Van Aartsen bij de Tweede Kamer heeft ingediend. De -minister stelt verder voor om de mogelijkheid te openen om in bepaalde gemeenten of gedeel ten daarvan een proef te nemen met vrijere huren. Bij algemene maatregel van bestuur zal de werking van de huurwet daar (vooral wordt gedacht aan een aantal plaatsen op bet platteland) praktisch geheel beëindigd kun nen worden en zal de eigenaar na het beëindigen van huur en verhuur in beginsel de vrije be schikking over het panel krijgen. Tezamen met minister Klompé heeft minister Van Aartsen reeds de eerste stap gezet op de weg naar liberalisa tie van de woningmarkt. Zij hebben de gemeentebestoren in Zeeland en wes telijk Friesland gevraagd of er be zwaren zün tegen het buitenwerking stellen van de woonmimtewet 1947 in hun gemeenten. Wat de huurverhoging betreft, voor woningen, gebouwd vóór 1918 en waar van de huumrijs niet meer bedraagt dan ƒ9.—, ƒ8.—, ƒ7.—, ƒ6.—, ƒ5.— (naar gelang van de gemeenteklasse) wil de minister verhoging alleen toe staan na een verklaring van de huur adviescommissie, dat de woning geen gebreken vertoont en het onderhoud niet verwaarloosd is. 'Een dergelijke verklaring moet door de verhuurder worden aangevraagd. Voor woningen, die tussen 1918 en 1945 zijn gebouwd en die niet voldoen de zijn onderhouden, wil .de minister geen huurverhoging toestaan. Eerst als het onderhoud van de wo ning in orde is gebracht zal voor deze groep woningen een huurverhoging van kracht 'kunnen worden. (Zie ook elders in deze editie) Kleumend in de gure stormwind staan met stenguns gewapende militairen aan de rand van het wijkende water in het overstro mingsgebied van Tuindorp- Oostzaan. Deze militairen zün woensdag, samen met een aan tal marechaussees, ingezet om de verlaten woningen te bewaken. Het zakkende water begint even tuele dieven namelijk steeds meer kansen te bieden. In het palels der Congressen in Brussel is vandaag de rondetafelcon ferentie begonnen, die zoals de Bel gische minister De Schrijver de vorige maand in het parlement heeft mede gedeeld „België In staat zal s' 'llen de Kongolezen er van te overtuigen, dat de onafhankelükheid in 1960 door hen zal worden verworven." De Franse paraehutistengeneraal Jacques Massu, die zoals gemeld in een interview met het Duitse blad Süddeutsche Zeitang" scherpe kritiek heeft geoefend op het beleid van ge- heraal de Ganlle in Algerije is door de Franse premier Debré ter verant woording naar Parijs ontboden. De ge neraal is inmiddels al'per 'vliegtuig in de Franse hoöfdstad aangekomen. Het besluit van Debré is genomen in overleg met president de Gaulle, en de minister van Defensie, Guillaumat. Kringen die in nauw contact staan met de Franse president hebben ver klaard dat de Goulle vastbesloten- is het op een krachtmeting te laten aan komen me de Europese exremisten in Algerije, die sedert maanden een cam-: pagne tegen zijn Algerijnse politiek voeren. Het Franse persbureau A.F.P. heeft ondertussen een ontkenning gepubli ceerd van generaal Jacques Massu om trent 't interview met de Süddeutsche Zeitung. Het persbureau deelde mede dat Massu „formeel ontkent, de woorden gebruikt te hebben die aan hem zijn toegeschreven". Massu zegt dat het interview niet juist door de Duitse krant is weerge geven. In Tunis verklaarde de Duitse jour-, nalist Kempski, die het interview had afgenomen, Massu's verklaring onver draaid te hebben weergegeven. Een Franse majoor, „die zeer goed Duits spreekt," was hun tolk geweest. Kempski zei vraaggesprekken met Chroestsjew, Tsjoe En-lai en Adenauer te hebben gehad, maar hier nimmer aanmerkingen op te hebben gehoord. Een groot aantal burgemeesters van steden en dorpen in de provincie Al giers hebben een beroep gedaan óp president de Gaulle om zijn Algerijn se, politiek te wijzigen, daar ze anders, zo nodig, het recht in eigen hand zou den nemen. Het is het eerste ernstige ongeluk met de in Frankrijk gebouwde „Cara- velle", een slank tweemotorig straal vliegtuig dat als bijzonder kenmerk de twee motoren aan weerszijden van het achterste deel van de romp heeft zit ten. Het is tevens het eerste grote on geluk dat de S-A.S. treft, in de twaalf jaar dat deze maatschappij bestaat Het ongeluk is waarschynlijk te wij ten aan een vliegfout Men neemt aan dat de piloot bij de landing teveel hoogte heeft verloren en dat daardoor het toestel tegen de heuvel is gebotst De S.A.S. heeft meegedeeld dat er geen reden is om aan te nemén, cfat een sto ring of een gebrek aan het toestel het ongeluk heeft veroorzaakt. De vluchten met „Caravelles" zullen dan ook nor maal doorgaan. Toen het ongeluk gebeurde was het zicht redelijk goed. De gezagvoerder van het vliegtuig stond bekend als een uitstekend vlieger. Toen het vliegtuig de heuvel raakte, brak eén vleugel af en vloog het toestel in brand. De „Ca- ravelle" kwam neer op eenafstand van ongeveer 2% kilometer van het vliegveld van Ankara. i Drie inzittenden van het toestel wer den door reddingsploegen nog levend uit het wrak gehaaid. Een van hen; overleed in een ambulance. De andere twee stierven in een ziekenhuis. Er waren geen Nederlanders aan boord van het vliegtuig. De bemanning bestónd geheel uit Zweden. Het verongelukte vliegtuig, r dat de naam „Orm Viking" droeg, -was de. jongste door de SA.S. in dienst gék stede „Caravelle". Het was het zesde van de zeventien die door de raaat- «chaopij in Frankrijk zijn besteld. De S.A.S. vliegt sedert verleden jaar zo mer met „Caravelles". Deze toestellen kunnen in de eerste klasse 64 en in de toeristenklasse tachtig passagiers ver voeren met een kruissnelheid van 725 kilometer per uur. Het vliegtuig was op weg van Ko nenhagen naar Ankara. Het liad te Dusseldorf. Wenen en Istanboei tussen- 'andingen gemaakt. Een tweemotorig patrouillevliegtuig van de Amerikaanse marine is naar men aanneemt met zestien inzitten den dinsdag neergestort nabij de vlieg basis van Adana, in Turkije. Het toestel maakte een routinevllfcht. van Napels naar Adana en heeft zich op ongeveer 80 km van het vliegveld voor het laatst gemeld, toen het boven het Taurusgebergte vloog. Vanmorgen zijn reddingsvliegtuigen opgestegen voor een speurtocht langs de route van het Amerikaanse vliegtuig, maar men heeft geen hoop 'voor de inzittenden van het vermiste toestel meer. Eerder dan verwacht, is mep. gister avond begonnen met het aanleggen van eén hulpdijk langs de westelijke kant van het verdronkeu Tuindorp Oost- zaan, dwars door het overstroomde land. Waarschijnlijk zal deze hulpdijk over een dag of vüf klaar zijn. Dan zal daarop een tijdelijke pomptnstallatie worden ingericht om de laatste resten water des te sneller uit de bodem van het Tuindorp weg te kunnen zuigen. Intussen werken alle pompen nog op hun volle capaciteit. Het water daalt gestadig: vanmorgen was het al byna een meter gezakt. Tevens is vanmorgen het watergemaal, dat bij het Zijkanaal H op de grens van de gemeente Zaan dam s>at, inwerking worden gesteld- De bemaiingscapaciteit van dit gemaal die 2000 kubieke meter per uur be droeg, verdubbeld. H.M. de Koningin heeft een gift te* beschikking van het Nationaal Ram penfonds gesteld in verband m«t de overstroming van Tuindorp Oostzaaa,

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1