Evacuatie Een week na de ramp Eyskens: Kongo 1 moet eenheid blijven Mysterie rondom vliegtuig in Golf van Mexico Sowjet raket mist doel Nieuwe concept-regeling werktijden landbouw Een op de vijf heeft TV Agent redt kind dat dreigde te stikken Onderzoek naar echtheid Anne Frank s dagboek r Rondetafelgesprek in Brussel begonnen Vliegongeluk op Jamaica - 38 doelen? Toestand Bevan zeer zorgwekkend F.B.l. arresteert doodgewaande passagier Bij produktschap voor akkerbouw 25 man ontslagen Na bezwaren van overheid: v_ Leger liet zich door ..Wormer mesthoop" niet afschrikken Loonakkoord voor journalisten EISENHOWER 00K NAAR JAPAN Los Angeles pleit iveer voor KLM r HAD TOESTEL BOM AAN BOORD? DONDERDAG 21 JANEARI I960 J Directeur: H. DE EUiG NEGENTIENDE JAARGANG No. 4505 Hoofdredacteur: Ur. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT Tl t \UORe uüstéAAiS, een ■week nadat duizenden Amster dammers moesten vluchten voor het ijzige water, dat het land overstroomde en de wo ningen binnendrong, lang zaam wijkt het water nu uit het verdronken dorp; hoger gelegen woningen zijn reeds drooggevallen en vanmorgen bestond goede hoop. dat het nieuwere deel van het tuin dorp. dal iets hoger ligt. nog vandaag droog zou komen. Militairen houden de ivach.t in het geteisterde dorp. Helpen? Hypnose Proeven begonnen J REEDS PER 1 MEI VAN KRACHT? (Van onze Haagse redacteur) r EX nieuwe verordening inzake I-J de rust- en arbeidstijden in de landbouw is woensdag aan de or de gesteld m de bestuursvergade ring van het Landbouwschap Deze moet de verordening ver vangen. die in februari van het vorig jaar werd vastgesteld en waartegen de SER en de regering bezwaar hebben gemaakt. Het is de bedoeling, dat de nieuwe ver ordeningen uiterlijk met ingang van 1 mei zullen gelden. Snelle behandeling N. J TREINBOTSING TN ENGELAND Zes jagers sloegen om met motorbootje Duitser aangeklaagd Zachter Botterdiua: Witte ae Wlinstraat a felel 11S700 (8 U Postbus 1113 Poutan-o No 421513 Klacntendlenst abonnementen in ju18 30 ut» Zaterdag» 17—1» uw Telefoon 116700, VGrafenbap»: Huvggnsplem 1 Telefoon 183467 (3 Ulnent Postbus 1091 Postgiro No «24867. Klnehtendlenst Ut 3019 30 1 ciefoon 382369 Smmveg 132 Telel «570. Thoms* Kemplfwtraat s Telel. 85451. AbennementsprlJ» 61 eetvt tser week. 2 65 per maand, t 1»0 par kwartaal Losse nummers 15 cent. VersehÖnt dagelUk» DordTecht: Schiedam: Twum' (Geldig tot vrijdagavond) ZACHTER llaif tot zwaarbewolkt met enige regen, In het noord oosten van het tand aanvankelijk ook sneeuw. Matige tot krachtige langs dc kust tiidelUk harde tot storm achtige naar zuidwest draaiende wind. Stijging van temperatuur. Morgen: Zon op: 8.38 Maan op: 1.56 Onder: 17.08 Onder: 12.17 -/ (Van onze militaire medewetker) E overstromingsramp in Amster- u dam-Noard heeft ongezocht de vraag actueel gemaakt welke maat regelen er van overheidszljdc getrof fen zijn om een plotselinge massale evacuatie binnen 24 uur ordelijk te doen verlopen, alsook welke organisa tie daarvoor verantwoordelijk is. We stellen deze vraag omdat, gelijk Uit de berichten te lezen viel, geen! centrale leiding plaatsvond, alles een geïmproviseerd karakter droeg en er aanvankelijk een ernstige verwarring heeft geheerst. Wel kreeg men via de televisie een vaag verhaal te horen van het Hoofd Bescherming Bevolking (BB) maar we kregen met de indruk dat tijdig de nodige maatregelen wa ren genomen en dat men daartoe over de direct beschikbare hulpmiddelen beschikte. Wat zich in Amsterdam-Noord af speelde kan zich op grote schaal her halen bij het plotseling uitbreken van een militair conflict. Op dit plotse linge karakter zijn alle militaire maat regelen ingeste'ö. Onze troepen zijn doorlopend voor 75 pet paraat onder de wapenen, dag en nacht zijn Ameri kaanse vliegtuigen tn de lucht ten einde niet verrast te worden. Y N deze zelfde lijn ligt dan ook de 1 eis dat de BB een graad van pa raatheid moet hebben die hiermee harmonieert. Militaire en civiele ver dediging dienen op elkaar afgestemd te zijn. De BB is een van de belang rijkste onderdelen van die civiele ver dediging en daarvan is de evacuatie weer het belangrijkste en moeilijkste facet, zo moeilijk dat men het zelfs jarenlang uit de weg is gegaan. Maar ten slotte nam de regering het vraagstuk toch in studie en dit leidde tot het nemen van maatregelen. Welke dat zijn memoreren wc aan de hand van stellingen welke mr. Mijnlieff, di recteur-generaal voor openbare orde en veiligheid, a^i donderdag zal verde digen voor de Vereniging ter beoefe ning van de Krijgswetenschap te Den Haag: „Preventieve evacuatie van grote steden wordt niet nodig geoordeeld, maar worde wel voorbereid voor be langrijke delen van de. A-kring Rot terdam, de A-kring Den Haag en van Amsterdam opdat een spontane vlucht van de bevolking uit angst voor (thermo) nucleaire aanvallen terstond en adequaat kan worden opgevangen, of opdat in geval van uiterste nood zaak een dgL evacuatie kan worden ge lastZelfs een massale evacuatie van de grote steden zal in ten hoogste 24 uur kunnen worden voltooid. Dit is mogelijk. Bij de opening in het Congres paleis te Brussel van de rondeta felconferentie over Kongo heeft de Belgische premier Eyskens gisteren verklaard, dat Kongo onafhankelijk zal worden, maar dat de uitvoering van deze essentiele fase in de geschiedenis van een natie zorevuldie moet wor den voorbereid. Hij deed een beroep op de Kongolese delegatie de geografi sche en economische eenheid, die in de tachtig jaren samengaan met België in Kongo is gegroeid, niet te verbreken. Alleen indien de fundamentele solida riteit van de verschillende gebieden wordt geëerbiedigd, zat Kongo zijn historische roeping kunnen vervullen: Een grote natie zijn in het hart van Afrika. De heer Eyskens bevestigde voorts, dat de conferentie zich voornamelijk zal bezighouden met politieke vraag stukken en m het bijzonder zal trach ten de regelingen op te stellen voor de nationale structuur van Kongo. Met applaus begroette de Kongolese delegatie de woorden van de Belgische premier, dat de conferentie tot con structieve oplossingen zal kunnen ko men „omdat wij bij de aanvang der be sprekingen bet eens zijn over het es- illilliiillitlllilllliillliilliillllliliilliliiilllliilliilliilitiillHlill T3T rover mr. Mijnlieff. Gelet op de ervaringen van verleden week is men geneigd te concluderen dat de evacuatie van Amsterdam op papter dan wel in orde mag zijn. doch dat daarvan in de praktijk niet veel is gebleken. Er rijzen nu de volgende vragen: 1. Ligt het niet in de lijn van de BB- taak en -organisatie dat elke evacua tie geschiedt door de zorg van en onder verantwoordelijkheid wat de technische uitvoering en voorberei ding betreft, van het plaatselijk hoofd BB? 2. Bestond dit beginsel in Amsterdam en zo ja, waarom is het dan ken nelijk niet nageleefd, zo neen wordt het dan niet hoog tijd dat dit pro bleem wordt aangevat? 3. welke maatregelen zijn voorbereid om een massale evacuatie binnen 24 uur te verwezenlijken en welke middelen staan daartoe ter be^ schikking? 4. weet elk lid van de bevolking wat hem In geval van nood te doen staat en waarheen hij (plus gezin) zal worden geëvacueerd- weten zij die evacué's moeien opnemen daarvan reeds thans? We vrezen dat het antwoord in veel opzichten negatief zal moeten luiden Het lijkt dienstig dat ook de Amster damse gemeenteraad bij gelegenheid eens bij het College van B. en W. in formeert hoe het met deze dingen staat en of het hoofd BB over het gezag en over de middelen beschikt om aan de door ir. Mijnlieff gestelde criteria te voldoen. Een vliegtuig van de Colombiaanse luchtvaartmaatschappij is vanmorgen brandend neergestort op Jamaica. Vol gens de eerste berichten kwamen 38 mensen om het leven en werden «even gewond. Het vliegtuig stortte neer toen het na een vlucht uit Miami in Amerika te Montego Bay wilde landen. Het onge luk gebeurde voor de ogen van de mensen, die op het toestel stonden te wachten. De gezondheidstoestand van Aneu- rin Bevan, de vice-voorzitter van de Britse Labourpartij, gaat achteruit. De 62-jarige politicus onderging op 29 de cember een ernstige operatie, naar ver luidt aan de maag. In een verklaring van het ziekenhuis wordt gezegd dat de gezondheidstoe- «tand van Bevan „zeer zorgwekkend" is. DE Amerikaanse federale recherche (F.BJ.) heeft een man gear resteerd die. naar men aannam, op 16 november van het vorig jaar om het leven was gekomen bij een vlieg tuigongeluk boven de Golf van Mexico. De man, de 63-jarige medicus Robert V. Spears, woonde onder een valse naam in een motel te Phoenix in de staat Arizona. Dr. Spears werd op het tijdstip van het ongeluk, waarbij 42 mensen om het leven kwamen, verdacht van enkele misdaden. Hij was echter pp vrije voeten gesteld tegen betaling van een borgsom van 2300 dollar. De FBI stelt een onderzoek in naar de oorzaak van dit vliegtuigongeluk en naar dat van een ander, dat op 6 januari ji. te Noord-Carolina plaatsvond. Men wil trachten vast te stellen, of deze vliegtuigongelukken door bomexplosies zijn veroorzaakt. Het is bekend dat aan boord van het vliegtuig dat in Noord-Carolina neer stortte een jurist zat die voor een bijzonder hoog bedrag was verzekerd. Ten name van Spears was eveneens een hoge levensverzekering afgesloten. Na het ongeval werd aangenomen dat hij de dood gevonden had. Van de 42 inzittenden van het vliegtuig werden slechts zes lijken geborgen en van het toestel kon men eveneens weinig aan de oppervlakte brengen. De FBI heeft dr. Spears nu ver hoord. Men vermoedt dat hij een „heiper" zijn plaats onder de naam Spears in het toestel heeft laten in nemen, wetend dat een bom, door hemzelf aangebracht, het vliegtuig zou doen verongelukken. Een en ander zou voor dr. Spears een kans hebben opgeleverd om uit de wereld te ver dwijnen en een nieuw leven te be ginnen. Intussen heeft een zekere mevrouw Taylor verklaard dat de man, dif onder de naam Spears in het toeste zat dat op 16 november boven de Goh van. Mexico neerstortte, wel eens haa ex-echtgenoot William Taylor geween kan zijn. Taylor wordt nl. sinds d« ramp vermist. Een in Dallas (Texas) verschijnen blad heeft bericht dat mevrouw Tayloi meent dat haar man er onder hypnose van Spears toe gebracht is onder de naam Spears passage te boeken voor de reis. -1 - "JA sentiele de onafhankelijkheid van Kongo". De conferentie wordt gehouden in de Europa-zaal van het Congrespaleis, waar als regel ook de ministerraden van de Europese gemeenschappen ver gaderen. De 81 Kongolese afgevaardigden van wie er 43 direct aan de besprekingen zullen deelnemen, hadden gistermor gen met de Belgische ministers Mer- chiers, Scheyven en Lilar en de tien Belgische parlementsleden, die aan het overleg zullen deelnemen, plaatsgeno men aan in een vierkant opgestelde tafels. De ingang van het gebouw_ was ge tooid met de Belgische en Kongolese vlaggen. Amerikaanse militaire autoriteiten hebben woensdagavond in Washington meegedeeld dat er klaarblijkelijk een Russische raket in het centrale deel van de Stille Oceaan is terechtgeko men, die haar doel echter gemist heeft. De autoriteiten menen dat de raket in het zuidelijk deel van de Sowjet- Unie, bij de Perzische grens en de Kaspische Zee. is afgevuurd. De raket zou honderden mijlen van het doel zijn neergekomen. Als de raket inderdaad in de buurt van de Kaspi sche Zee is gelanceerd, betekent dit dat zij een afstand van ongeveer 13.000 km heeft afgelegd. De Russen hebben andere landen be richt dat.in het tijdvak te beginnen met 16 januari lange-afstandsraketten wor den beproefd in een bepaald deel van de Stille Oceaan. (Yan een onaer^redacteure») Bij de kastóren Tan het hoofdpro- duktschap voor akkerbouwprodukten in Den Haag rijn 25 mensen ontslagen met behoud van salaris tot aan hun pensioen, of en dat geldt voor een aantal jongeren - met toekenning van "en wachtgeld. Omdat verschillende werkzaamhe den op het gebied van de in- en uitvoer wegvielen, kon het personeel bij dit PBO-orgaan worden ingekrompen, al dus de persdienst van de SER. Sinds voor de landbouw nieuwe PBO-orga nen in plaats van de oude bedrijf schap- oen zijn ingesteld, wordt gestreefd naar inkrimping van het personeel en ees» 'oelmatïg beheer van het geld, dat door heffingen van de bedrijfsgenoten vordt verkregen. Geleidelijk aan is het aantal werkne mers op de kantoren van de PBO voor de landbouw tot enige honderden te ruggebracht. In 1942 was het aantal werknemers neg 1200. (Van onze Haagse redactie) De PTT heeft het 609.000 ste tv-toestel geregistreerd. Eén van de vijf Nederlandse gezinnen heeft nu een tv-apparaat. Hoewel het bestuur van het Land bouwschap «Ie bezwaren van SER en regering tegen het vorige concept geenszins onderschrijft, hebben de be zwaren toch geleid tot het aanbrengen van de volgende wijzigingen: "J De strafbaarstelling van de arbei- der werd in het nieuwe ontwerp niet gehandhaafd. 9 De handhaving van de verorde- ning middels tuchtrechtspraak werd terzijde gesteld en besloten werd tot strafrechtelijke sancties zowel ten aanzien van bedrijfs genoten als van derden. O De werkingsduur van de verorde ning is van vijf tot drie jaar terug gebracht. 4 De verplichting tot overwerk werd geschrapt en het onverplichte overwerk werd beperkt tot het aanvankelijk voor het verplichte vastgestelde maximum van 125 uur per jaar. Behalve deze uit het standpunt dei overheid voortvloeiende veranderin gen, zijn nog enkele wijzigingen aan gebracht Zo werd het systeem voor de bindirg van derden (niet bedrijfs genoten. die landbouwvverkzaamheden verrichten of doen verrichten) ver eenvoudigd. Wanneer het Landbouvvschapsbe- stuur t7 tebruari weer bijeenkomt, zal de nieuwe ontwerp-verordemng m tweede zitting worden behandeld. Wel iswaar zal zij dan niet zolang als voor geschreven hebben „voorgehangen", maar men acht voor het afwijken van deze termijn dringende redenen aan wezig, waarop krachtens de wet een beroep kan worden gedaan. In de vergadering van woensdag is het ontwerp ovei het algemeen gun stig ontvangen. Alleen de leden D. Tiggelaai, P. Schippers, P. Hooger- land en J L. Lukaart dienden een zevental amendementen in. Voorstel lers zagen geen enkele reden waarom voor de inwonende arbeiders voor de arbeid op zaterdagmiddag een andere regeling zou gelden dan voor de uit wonende. Een ander amendement betrof het vrije weekend. Genoemde leden me nen, dat de arbeiders niet eens in de vier weken maar ten minste eens in de drie weken recht op een vrij week end behoren te hebben. Voorts achten zij onder de huidige omstandigheden maximum arbeidstijden van 31Ö0 uur, 2800 uur en 2600 uur per jaar in de landbouw onaanvaardbaar. De amen dementen werden nog niet in discussie gebracht. (Van onze correspondent) JUADAT het minder gunstige weer en de vorst de laatste iceken een spaak in het wiel hadden gestoken, hebben mili tairen hun onderzoek naar het geheim van het gat te Wormer woensdag onverdroten voortge zet. nog altijd zonder resultact. Bij hun aankomst ronden rij echter de toegangsweg naar het land ran boer Grevers waai de operaties plaatshebben, versperd door een enorme mesthoop, die de boer als een landelijke ver dedigingslinie had opgeworpen, omdat hij vindt, dat het Rijk hem te lang laat wachten op het -gesproken vergoedingsbedrag <-oor het om nloenvn ran zijn 'and door militaire wagens. De ..schatgravers" waren ech- 'er niet voor een kleintje rer- '•aard: met de moed der wan hoop stortten :tj zich oo de kwalijk riekende berg, die spoe- tic het onderspit moest delven. Boer Grevers heeft dus nog teeds geen geld gezien, erger •tog hu zal er nog op toe moeten leggen, want hij heeft een iwoces-vcrbaal gekregen voor het aanleggen van een mesthoop langs de openbare u-egdat mag niet in Wormer. De vereniging de Nederlandse Dag bladpers en de drie bij de Federatie van Nederlandse Journalisten aangesloten journalistenkringen hebben overeen stemming bereikt over een verhoging met drie procent van de minimum- salarissen voor dagbladjournalisten, per 1 januari 1960. De bijslag in ver band met de huurverhoging 1957 zal in de salarissen worden verwerkt. Rijks bemiddelaars moeten de overeen komst nog goedkeuren. Vandaag heeft bij Settle in Engeland een botsing plaatsgevonden tussen een goederentrein en de Glasgow—Londen Express, Vijf personen kwamen om het leven en acht werden gewond. President Eisenhower zal omstreeks 20 juni een bezoek brengen aan Japan, op de terugweg van zijn reis naar de Sowjet-Unie. Het Witte Huis deelde verder mee. dat Eisenhower de Japanse kroonprins Akihito en zijn vrouw uitgenodigd heeft naar Amerika te komen. De Japanse premier Kisji heeft de president ervan verzekerd „dat hij zal trachten het bezoek van de prins en zijn vrouw te arrangeren". (Van een onzer verslazrevers). DANK ztj de «nelle toepassing van K.H.B-0. kon gisteren In een Haag se polttiejeep het leven van een. ander- halfjarig kind gered worden. In de laan van N. O. inölë trof de bemanning van de Jeep een moeder aan. die haar zoontje bewusteloos op hsar arm droeg. De moeder was zeer over stuur. Vit haar stokkende verhaat be grepen de politiemannen, dat het kleine kind iets Ingeslikt had In de ouderlijke woning aan. de Christoffel van Zwol- straat. Het ingesUkte voorwerp was Mijven steken en het kindje was be wusteloos geraakt. Niet wetende wat te doen was de moeder de straat opgerend. De agenten namen de kleine onmid dellijk over. Men reed op volle snelheid in de richting van het ziekenhuis. Onderwijl paste een der agenten E.HJJ.o. toe en plotseling verplaatste het ingesUkte voorwerp zich. Het kind kreeg weer lucht en kwam bij. BU het diaconesgenhais Braitova werd het kind afgeleverd. De agenten redeu terug om de moeder te zoeken. In de woning vonden zij wèl een ander» baby en een draaiende wasmachine, maar geen moeder. Hoewel de agenten haar nog hadden kunnen toeschreeuwen, dat iU naar Bronovo gingen, was zR naar het zie kenhuis Zuidwal gegaan, zo bleek later. De agenten wisten een grootmoeder te waarschuwen, die zich naar de ach tergebleven baby begaf. De moeder werd later gevonden en naar Bronovo gestuurd. De baby maakt het goed. Zes jagers uit Breda zjjn in de nacht van dinsdag op woensdag met hun buitenboord-motorbootje op het Vol kerak omgeslagen. Na een kwartier zwemmen wisten zü een der zeehon denplaten te bereiken en zich mees ter te maken van hun motorbootje. ZU terden het op de plaat vast en zijn daarna bil laag water naar de vaste wal gewaad. *s Morgens ontdekte een landbou wer het motorbootje, dat losgeslagen op de schorren lag. In de boot be vonden zich enige patronen en wilde ganzen, die de jagers geschoten had den. De politie van Dinteloord werd verwittigd en deze kwam na onder zoek achter de toedracht van Kat avon tuur. Het ministerie van. Justitie van Sleeswük-Hoistein heeft twee deskun digen opgedragen, een onderzoek in te stellen naar de echtheid van bet dag boek van Anne Frank, en dc exactheid van de Duitse vertaling die ervan Is gemaakt Het rapport, dat bëSien moeten opstellen, zal deel uitmaken van de stukken in het proces tegen Lofhar Stielau, een leraar te Lübeck en lid van de Deutsche ïteichspartei, die een jaar geleden in een schoolkrant geschreven heeft dat het dagboek van Anne Frank een vervalsing was. Stielau is voorzitter van een af deling van de D-RJ?. Hij kwam tot zy» verklaringen naar aanleiding van een toneelspel, gebaseerd op het dagboek, dat was opgevoerd ia Lübeck, door leerlingen van de middelbare school waar hij aan verbonden was. Er ont stond enorm veel protest, vooral onder de leerlingen, tegen Stielau's kwetsen de uitlating dat bet dagboek van Anne Frank „op een lijn staat met het zoge naamde dagboek van Eva Braun". Stielau is door het ministerie van Onderwijs van Sleeswljk-Holstein uit zijn functie bij de middelbare school geschorst. Er is een aanklacht tegen» hem ingediend wegens smaad. Voor het berechten van deze aanklacht zijn de rapporten van de beide deskundigen nodig. Een van hen zal het manuscript van het dagboek onderzoeken het bevindt zich in het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie de ander zal het manuscript van de Duitse uitgave vergelijken met het origineel. „Geef de KLM landingsrechten in Los Angeles". Dit is het verzoek, dat de Kamer van Koophandel van Los Angeles gericht heeft aan het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Harold Wright, de voorzitter van de luchtvaartcommissie van de K.v.K. van Los Angeles, had in Washington een onderhoud met de heer C. Vasy, die aan het hoofd staat van de Amerikaanse delegatie, die met Nederland onderhandelt. Wright betoogde, dat dn California zowel voor Amerikaanse als voor bui tenlandse luchtvaartmaatschappijen voldoende verkeer is. „Er is ons zeer veel aan gelegen, dat de markt voor luchtverkeer ten behoeve van ons nieuwe vliegveld wordt uitgebreid." zei "Wright. „Bovendien heeft de KLM de reputatie uitstekende service te geven." EEN brede stroom zachte oceaan- lucht dringt thans op over de Britse eilanden in de richting van hei vaste land. De zachtere lucht wordt voorafgegaan door een zone met regen en sneeuw, die vanmorgen het zuidwesten van het land be reikte. Morgen zal het gehele land in de zachtere lucht zjjn gelegen. Deze veranderingen in de weerstoestand hangen samen met de toegenomen depressie-activiteit op de oceaan. De depressies volgen nu een noordelijker baan, waardoor een brede zuidwes telijke luchtstroming i3 ontstaan van de omgeving van de Azoren naar West-Europa. De stormdepressie, die gisteren van de Noordzee naar Noord-DuiIs land trok, is nu boven Polen aan gekomen en bijna opgevuld. Achter de depressie ontwikkelde zich een rug van hogere luchtdruk, die ech ter boven de Noordzee snel wordt aangetast, maar boven Scandinavia vormde zich een afzonderlijke kers, Door het rustiger weer trad in Zweden een sterke afkoeling op, met minimumtemperaturen in Midden- Zweden tot 32 graden onder nul.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1