Onrust onder buschauffeurs neemt toe op „Gratificatie doorkruist het loonbeleid niet" niet er van ernst Staking niet verantwoord Prinses-studente ;e ontvangst voor MacmiUan in Nyasaland Vliegtuig stort in neer De Franse crisis H Wil leger niet optreden tegen „colons"? DEBRÉ BRACHT IJLBEZOEK AAN ALGERIJE Koopt op tijd uw zekerheid 1 Lonen chauffeurs van bussen KRUPP KRUGT WEER UITSTEL Willen Kongolezen onafhankelijk zijn op 1 juni Regering: Eventueel volgende week praten Zo„o„ NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK Export siergewassen steesf in 1959 Demonstraties van nationalisten r r DINSDAG 26 JANUARI 1960 NEGENTIENDE JAARGANG No. 451® "N V Directeur: H. DB RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT mm ROTTERDAMS OVERHEIDSPERSONEEL: Naar schatting 1.000 a 1.500 ko lonisten hebben een tweede nacht doorgebracht achter de door hen opgeworpen barricaden in Algiers. Tegenover hen staan tot de tan den gewapende Franse troepen en politie. Sympathie Marseillaise Staking Kustvaarder gestrand Gewetensstrijd Commentaar vakbond: O c Algemene staking Niet onder druk N.B.M. weer normaal O Botterdam: Witte de Wlthstraat 23 Telef. 116700 te LI Postbus 1112 Postatro No. 424510. Klacfttendienst abonnementen 18.301950 uur. Zaterdag? 17—18 our Telefoon 115700. •a-Gravenhage: Huvgonsplein I Telefoon 183467 i3 USnen» Postbus 1091 Postgiro No 424867. KI achtend ienst 18.3019.30 Telefoon 382569 Dordrecht: Soulwes 132Telet 4570. Schiedam: Thomas 6 Kempisstraat 6 a Telet. 63451. Abonnementsprijs 81 cent oer wee». 2.65 per maand, f 1M oer tcwsrtaal. Losse nummers 15 cent. Verschijnt dagelijK» (Geldig' tot woensdagavond) IETS KOUDER Op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking. Geen regen van betekenis. Zwakke wind en iets lagere tempe raturen. Morgen: Zon op: 8.39 Maan op: 7.37 onder: 17.17 onder: 16.47 ET regeringssysteem dat we thans in Frankrijk hebben is een riskante zaak. Eat is de laatste dagen weer bewezen. Er moet aan toege voegd worden dat deze riskante zaak de opvolgster was van een geheel mis. lukte zaak. Degenen die treuren over het heengaan van Pinay moeten zich realiseren oat Pinay toen hij onder het vorige regime minister-president was er ook niets van terecht heeft ge bracht. Daarnaast moet gesteld worden dat president de Gaulle hij moge dan dictator zijn en dat is erg genoeg in ieder geval moed en karakter ver toont. Hij houdt vast aan zijn politiek in zake Algerije, waarin hij met grote zin voor de realiteit dwars tegen de opgezweepte sentimenten ingaat. Hij heeft zich radikaal ontdaan van de intrigerende generaal Massu, de man die hem op de befaamde dertien de mei op net kussen hielp. Generaal Massu dacht zich van de Gaulle te oedienen. Dat dachten ook mensen als Bidault. Zij hebben zich vergist. De Gaulle heeft zich niet la ten gebruiken. Hij wil zijn land dienen. En hij wil dat doen naar zijn eigen inzichten en dat doet hij dan ook metterdaad. Het ziet er naar uit dat Frankrijk, en dat met name het Franse leger, dat aanvaardt. Het extremisme van wat in Frank rijk en in Algiers ultra rechts heet, heeft een gevoelige klap gekregen. Dat Is voor Frankrijk en voor Euro pa een gelukwens waard. Een gelukwens, want het ging om de Gaulle of de chaos. INTUSSEN moeten wij er wel de aandacht voor vragen waar mee we ook dit artikel begonnen dat dit systeem een riskant systeem is. Zijn bestaan hangt af van de moed en de karaktervastheid van één man. Er is niets dat de continuïteit ver zekert. De Gaulle heeft moeilijk heden mét generaals en met de Ka mer. Generaals die buiten hun boekje gaan. En een Kamer waarmee de Gaulle het maar niet vinden kan en die het met de regering van de Gaulle niet vinden kan. De Gaulie springt met en door zijn persoonlijke kwaliteiten over die moei lijkheden neen. Dat is knap en geluk kig. Een democratisch regime schittert minder met dergelijke huzarenstuk ken. Maar het geeft als het ook maar enigermate goed is -consolida tie en continuïteit. De eigenlijke taak van de Gaulle is om aan Frankrijk deze democratische consolidatie en continuïteit te herge ven. Daar ziet net nog'ni'et naar uit. Mis schien kan dat ook niet voordat de Al gerijnse crisis de wereld uit is. Maar we moeten wel hopen, voör Frankrijk en voor EuroDa, dat dat dan ook spoedig komt. Want de Gaulle is ook een mens die falen kan. En hij is sterfelijk. STAKING REMT OVERLEG RANSE parachutisten (op de joto links) houden de wacht bij een barricade in het centrum van Algiers. De barricaden, zondag opgeworpen na betogingen tegen het ontslag van de populaire generaal Jacques Massu ■worden grotendeels bezet door jongelui. OP de derde dag van het kolo- mstenoproer in 'Algerije is de onzekerheid over de uitslag toegenomen. Mede als gevolg van berichten dat de onrust ook toe neemt in andere Algerijnse ste den, behalve Algiers, uiten de Fjanse bladen zich vandaag veel voorzichtiger en pessimistischer over de toekomst van de kracht meting tussen de Gaulle en zijn Algerijnse tegenstanders. Het seven van een gratificatie aan het gemecntepersoneel, waartoe de ge meenteraad van Rotterdam donderdag besloot, is volgens het dagelijks be* stuur van de afdeling Rotterdam van de Ned. Chr. Bond van Overheidsper soneel geen maatregel, die het centrale loonbeleid doorkruist. Het bestuur ziet de gratificatie als een incidente e maatregel, die losstaat van het centrale loonbeleid. Dit verklaarde de voorzitter van de afdeling, de heer J. Worst. Het bestuur, dat 3.700 Rotterdamse leden vertegenwoordigt, is zeer verlan gend de argumentatie te vernemen van minister Toxopeus, die het be wuste raadsbesluit ter schorsing aan de Koningin heeft voorgedragen. Bij K.B. is de schorsing toen een feit ge worden. Het bestuur is teleurgesteld, dat de raadsleden die tegen het voorstel wa ren, niet volledig recht hebben gedaan aan het feit, dat de commissie perso neelszaken en het georganiseerd over leg het voorstel steunden. Tenminste dit is niet duidelijk naar voren geko men. De moeilijkheden in de personeels voorziening van Rotterdam kunnen sommige gevallen speciale voorzienin gen eisen, meent het bestuur, dat zijn leden voor een buitengewone leden vergadering op 4 februari a.s. heeft op geroepen. De in het „gemeenschappelijke front" verenigde Kongolese groeperingen op de ronde-tafelconferentie in Brussel hebben, volgens nog niet bevestigde berichten besloten om van de Belgi sche regering te eisen, dat de soeverei niteit op I juni van dit jaar aan Kongo zal worden overgedragen. Dit zou vol gens berichten uit Belgische bron maandagmiddag zijn besloten op een afzonderlijke bijeenkomst van het front, waaraan ook werd deelgenomen door de leider van het „kartel". Kasavoeboc. Inmiddels kwam maandagavond het bureau van de ronde-tafelconferentie bjjeen om wederom te trachten een compromis te vinden voor de uit eindelijke agenda. Vanmorgen heeft zich een menigte van bijna 5000 rechtsgezinde Fransen verzameld bij een standbeeld van Jeanne d'Arc in het centrum van Algiers om niting te geven aan hun sympathie met de opstandelingen ach ter de barricaden. ■De opstandelingen hadden zelf de bevolking opgeroepen tot een solida- riteitsdemonstratie. Aangezien de me nigte zich ordelijk gedroeg, hielden politie en leger zich afzijdig. Boven de betogers hing een helikopter om een oogje in het zeil te houden. In de Westalgerijnse stad Oran zijn ook barricaden opgeworpen. Een deel van de Avenue "general Leclerc, een der hoofdstraten van deze havenstad, is geblokkeerd. Er zijn echter geen on geregeldheden gemeld. Te Sidi bel Abbes, 60 km ten zuiden van Oran, trokken maandagavond on geveer 4000 mensen met bloemen naar bet oorlogsmonument in de stad, waar telegrammen van vooraanstaande bur gers aan president de Gaulle, de re geringsafgevaardigde Delouvrier en generaal Challe wérden voorgelezen. In deze telegrammen werd het ver langen uitgesproken, dat Algerije Frans zou blijven en dat er verder geen Frans bloed zou worden vergoten. De menigte ging heen na de Marseillaise gezongen te hebben. Het openbare leven in Algiers, en ook in andere Algerijnse steden, werd vandaag verlamd door een algemene staking. Het openbare vervoer ligt ge heel stil. In Algiers hangt een sfeer van afwachting. Ondanks de avond klok liepen vrouwen gisteravond on gehinderd af en aan naar hun mannen, overschillig aan welke kant van de barricaden déze stonden. Van regeringszijde is meegedeeld, dat nieuwe troepen, die „zeer gehard" wor den genoemd, naar Algiers onderweg zijn om stellingen te betrekken tegen over de oproerkraaiers. Dit geeft voed sel aan de verdenking dat de trouw van het leger aan de Gaulle niet zo vaststaat als men in de eerste 24 uur van het conflict wel had gedacht. De ministers van Buitenlandse Zaken van de zes landen van de EEG, die op het ogenblik in Rome bijeen zijn, hebben besloten voorlopig geen poli tieke raad op te richten. Wel zullen zij periodiek politieke gedachtenwis- selingen houden. De Nederlandse kustvaarder „Tuko" is gestrand op de rotsen twee mijl van, Arendai aan de zuidoostkust van Noorwegen. De 384 toa, metende in 1955 gebouw de kustvaarder, die thuis hoort in Eelfzijl, is eigendom van de heer G. Tuil en vaart in charter voor Wijnen en Barends; te Delfzijl. Het blad „France-Soir" weet te mel den dat kolonels van de parachutisten tegen hun opperbevelhebber, generaal Challe, hebben gezegd, dat zij bereid zijn om de orde te bewaren en de op standelingen te beietien hun kamp te verlaten, maar dat vele officieren „voor 'n verschrikkelijke gewetensstrijd" ge plaatst zouden worden, als zij opdracht zouden krijgen om de oproerlingen met geweld te verdrijven. In Algiers deden vanmorgen geruch ten de ronde,, dat het vandaag de be slissende dag zal zijn. Een grond voor De Protestants Christelijke Bond van Vervoerspersoneel heeft zich vanmor gen heraden over het besluit van de regering om het loonoverleg voor het vervoerspersoneelop te schorten. Na afloop van de vergadering, waarbij ook bestuurders van het CNV aanwezig wa ren, verstrekte men ons 'het volgende commentaar: „De PCB is van oordeel dat de stakingen onverantwoord zijn omdat de belangen van de werkgevers en de werknemers hierdoor worden geschaad. De stakingen diehén te worden ver oordeeld op grond van het feit dat er een afspraak met dé. regering liep om morgen het overleg voort te" zetten. De PCB begrijpt dat de regering moeilijk overleg kan voeren onder druk van een wilde staking. Echter betreurt zij dat de regering hierin aanleiding heeft ge vonden de voorgestelde besprekingen met de bona fide organisaties deswege geen doorgang te laten' vinden. De christelijke vakbeweging zal geen mid del .onbeproefd laten om de bespre kingen toch weer op gang te krijgen", aldus bet communiqué van dë PCB. Ook in deze kring is men bezorgd over de oproepen tot staking die in ver schillende bedrijven zijn gedaan. ,,Er gaat een stakingsgolf door het gehéle vervoerswezen", zo zei mén óns. Bij de Katholieke Bond van ver voerspersoneel, St. Raphael, zei men ons, dat het begrijpelijk ls dat de re gering niet onder stakingsdruk wil on derhandelen.'Maar er was'geen alge mene staking. Zelfs het NBM-perso- neel heeft 'eigenlijk niet voor 100 pro cent gestaakt. Bovendien hebben de vakbonden alles in het werk gesteld om uitbreiding te voorkomen. Door het regeringsbesluit worden nu de mensen getroffen, die zich ondanks alles hebben weten te beheersen, die niet in staking zijn gegaan en die ak koord gingen met het' georganiseerd overleg. deze geruchten leek echter niet aan wezig. Het dodencijfer als gevolg van üe gewelddaden van zondag is door de Franse regering thans officieel op 24 gesteld. Het aantal doden onder bur gers en militairen is ongeveer gelijk. Intussen heeft het Londcnse blad „Daily Express" een vraaggesprek ge publiceerd met de echtgenote van ge neraal Massu. Zij verklaarde dat haar man „het slachtoffer van een samen zwering" is geweest. Hij zou nooit het interview hebben toegestaan, dat hem in de schoenen is geschoven. „Het komplot is het werk van mensen, die mijn man sinds wij vijf jaar geleden naar Algerije zijn gegaan, terzijde hebben willen schui ven. Wij kunnen hier echter niets aan doen. Wij kunnen geen vervolging be ginnen. Niemand zou aandacht aan ons schenken," aldus mevrouw Massu. I OVER LONEN (Van onze verslaggevers) De 24-uurs staking van de chauffeurs van de NBM if voor de regering aanleiding geweest het morgen te houden overleg in zake loonsverhoging bij liet per sonenvervoer op de weg op te schorten. Nadat de stakers geen gevolg hadden gegeven aan het ultimatum van de regering: „Her vat liet werk om vier uur s mid dags!", werd deze ingrijpende be slissing gisteravond laat genomen. De eerste reactie op dit besluit was een tweede proteststaking van 24 uur. De chauffeurs van de West- landse Stnomtramwegmaatschappij (netto-inkomen 225 gulden per maand) besloten in een nachtelijke vergadering te Loosduinen om van daag niet te rijden. De WSM onder houdt busdiensten tussen Rotter dam, Delft en Den Haag via het Westland. Het garagepersoneel en het personeel van het enige West- landse spoorbaantje sloot zich bij de stakers in totaal 220 man aan. O O Ongeveer 250 man personeel van de NACO, die in Noord-Holland bus diensten op veertig trajecten onder houdt, hebben tijdens een nachtverga dering in Alkmaar gedreigd voor vrij dag., aanstaande. een _algejnene.,staking te proclameren, indien bepaalde eisen niet worden ingewilligd. De eisen komen er op neer dat eventuele loons verhoging niet als kostenfactor moet worden beschouwd en clus niet t.z.t- in de taxieven zal mogen worden doorberekend. „Laten we morgen de boel ook plat gooien" zo hoorde men op de vergadering, waar een gespan nen sfeer heerste. Maar besloten werd de eisen ter kennis te brengen aan de directies van alle autobusbedrijven in Nederland en daarbij een ultimatum te stellen tot vrijdag. De regering heeft vanmorgen de organisaties, welke bü de loonon derhandelingen in het personenver voer op de weg betrokken zijn, te legrafisch van haar beslissing op de hoogte gesteld. In een toelichting van de zijde van het departement van Sociale Zaken wordt gezegd dat de onderhandelingen in het be gin van de volgende week zullen worden hervat, mits zich geen nieuwe stakingen voordoen. De re gering wenst niet onder druk te on derhandelen. Intussen komen er steeds meer be richten binnen over onrust onder de buschauffeurs- Uit sommige plaatsen wordt gemeld dat men morgen al een landelijke proteststaking wil houden. Mochten dergelijke acties doorgang vinden, dan zal de regering de onder handelingen verder opschorten. De 275 bussen van de NBM zijn vanmorgen weer normaal de garages uitgereden. Door het stakingscomite in Hilversum was maandagmiddag be slist dat men geen gehoor zou geven Zie verder paft. 3- 5e ktd. I Prinses Beatrix, studente aan de ij Leidse universiteit, begeleidde gisteren te paard de stoet van on- ?|geveer 2500 reünisten, '8 die uit alle delen van 'j het land naar Leiden gekomen waren om I het twaalfde lustrum van de vereniging van vrouwelijke studenten V.V.SX. te vieren. In deze stoet liep ook mee Koningin Juliana, die met haar iaargenoten aan deze viering deelnam. Vla een deel van de binnenstad trok de stoet, langs de akade- mie naar hét clubge bouw van de V.V.SX. 3an het Rapenburg, waar het bestuur en Je lustrumcommissie het voorbijtrekken van de vele .jaargan gen" gadesloegen. Het t astrum werd met 'een rede van de praeses, mej. M. de Vos. tot Nederveen Kappel in de Pieterskerk officieel geopend. In het club gebouw volgde daarna een zeer druk bezoch te receptie. Op het ogenblik verdient de hoogsl- geklasseerde buschauffeur 78,89 per week bruto, hetgeen neerkomt op ƒ64,42 netto. In de vijfde ge- meentekiasse, de laagste, bedraagt het netto-loon echter maar 59.87 per week. Bij de gemeentelijke <t busbedrijven worden veel hogere lonen betaald, namelijk in Amster dam bruto pl.ni, 100 per week en in 'Den' Haag, Rotterdam en Utrecht ongeveer 96,50. De voorzitter van het Produktschap voor Siergewassen, dr. A. J. Verhage, heeft in zijn vandaag gehouden, nieuw jaarsrede meegedeeld dat de totale export van siergewassen steeg yaa 289 miljoen tot ruim 314 miljoen gulden. De bloembollenexport steeg mét onge veer 19 miljoen en. opvallend is dat de Sowjet-Unie en verscheidene lan den in Oost-Europa, al is de export daarheen nog niet groot, meer van onze produkten gingen kopen. Dr. Verhage sprak het vertrouwen uit dat een ver dere ontwikkeling van de Europese markt en de liberalisatie van de in voer in Engeland ook in 1960 tot een gunstige ontwikkeling van de bloem bollenexport zullen bijdragen. Alleen krachtig optreden v3n de po litie heeft kunnen verhinderen, dat vijandige Afrikaanse nationalisten de anto van de Britse premier Harold Macmillan tegenhielden nadat hij gis teren per vliegtuig in Biantyre, Nya saland aangekomen was voor zijn goodwiil-reis. Dit was de meest vijandige ontvangst van zijn hele reis. De moeilijkheden begonnen onmiddellijk nadat het toestel op het Chileka vliegveld in Biantyre gedaald was. Toen Macmillan een erewacht in specteerde probeerde een Afrikaan nationalisten op het vliegveld te brengen. De politie arresteerde de man en leidde hem weg. Later dreigde een met spandoeken zwaaiende menigte door het politie- kordon heen te breken en de limou sine van Macmillan tot staan te bren gen. Maar door snel optreden wist de politie dit te verhinderen. De nationalisten waren leden van de jeugdiiga van de extremistische Ma lawi congrespartij kort geleden ge vormd om de plaats in te nemen van het verboden Afrikaanse Nationale Congres. Op sommige spandoeken stond, dat de premier naar huis moest gaan en op een ander „En neem Armitage mee". Sir Robert Armitage is gouverneur van Nyasaland. De inheemse bevolking van Nyasa land is fel gekant tegen de voorgeno men federatie met Noord- en Züid- Rhodesië. In Zuid-Rhodesië zijn de blanke kolonisten namelijk in de meer derheid en de Afrikanen van Nyasa land vrezendat hen, ten gevolge van de federatie, onafhankelijkheid zal worden onthouden. Een „super pipercub" vliegtuig van de S urinaamse luchtvaartmaatschappij dat vermist werd, is gevonden in de Savanne in de omgeving van de sa menvloeiing van de Tibiti en de Cop- pename-rivier in West-Suriname Over het lot van de beide inzittenden was_ gisteravond nog niets bekend. Ecu militaire patrouille was op weg naar de plek. Het toestel is neergekomen dichtbij de Indiaanse nederzetting Sabanna. Volgens waarnemingen uit de lucht kwam het op de wielen neer, doch sloeg daarna over de kop. De beide inzittenden van het vlieg tuig waren de Surinaamse piloot Ma Ayong en de Surinamer Bieyert, die als opnemer in dienst is van de Ned. Heidemaatschappij. De Westduitse staalmagnaat Al- fried Krupp heeft een jaar uitstel ekregen voor de aan hem opgelegde verplichting tot spreiding van zijn kolen- en staalbezit. Een commissie bestaande uit zeven leden, die vijf landen vertegenwoor digen. heeft de inwerkingtreding van bedoelde onteigeningsopdracht, die, was verstrekt door de Amerikanen, Britten en Fransen, uitgesteld tot 31 jan. 1961. Krupp, wiens concern hééft bijge dragen aan twee Duitse oorlogsinspan ningen, heeft vier jaar als oorlogsmis dadiger gevangen gezeten, nadat hij was veroordeeld wegens gebruikma king van slavenarbeid. Oorspronkelijk zou Krupp reeds op 31 jan. 1959 afstand hebben moeten doen van zijn kolen- en staalbezit. maar ook toen wist hij een jaar uitstel te krijgen. Een woordvoerder van de Ver. Naties heeft meegedeeld, dat secretaris generaal Haiwmersk j oeld bij zijn recente bezoek aan de Ver. Arabische Republiek het standpunt van presi dent Nasser ten aanzien van de door vaart van Israëlische schepen door het Suezkanaal onveranderd heeft bevonden. Israëlische schepen zullen ook in de toekomst niet door het kanaal mogen varen. ENKHUIZEN: Culturele vereni gingen, welke in i960 voor subsidie in aanmerking^wensen te komen, moeten' hun gemotiveerde verzoeken daartoo voor 15 februarl a.s. inzenden bü B. en W. ri:

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1