De Gaulle heeft situatie weer in de hand Groepjes verlaten extremisten barricaden PL0ECENT0ESLAG (6'fo) VOOR BUSPERS0NEEL Doorberekening in taneven (na 1 september) RIT „ONDER INVLOED": TWEE DODEN MUZIKALE VERJMRDAGSfiROET Staking van 1 uur als steun voor de Gaulle Mevrouw Colijn's dagboek wordt uitgegeven OPSTAND VOO IN ALGIERS EVC '58 roept leden op toe te treden tot het NYV Terwijl overleg over lonen doorgaat: Personeelsdelegaties vragen rust Opgevolgd Geprikkeld Staking ERHARD TERUG IN BONN Opgesteld in de oorlogsjaren 500 ha bouwgrond ligt onder water éi fftS; SLACHTOFFERS VERKEER 1 NEGENTIENDE JAARGANG No. 4515 MAANDAG l FEBRUARI 1960 Directeur: H, DB RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT Onderhandelingen Prijsbeleid De territoriale troepen die zich bij de muiters in Algiers hadden aangesloten hebben opdracht gekregen rich vandaag in hun kazernes te melden. In het kamp van rebellenleider Ortiz heerst onzekerheid, nu vele oproerlingen dit kamp verlaten. Waarnemers zijn van mening dat het verzet in deze sector vandaag nog ineen zal storten. Maar in het universiteitscomplex, het gedeelte waar de roodgebaarde leider La- gaillarde de scepter zwaait, zijn nog geen tekenen merkbaar die wijzen op een verzwakking van het moreel. Ifj M§ Door trein gedood Geslipt J Breuk in kade: (Geldig: tot dinsdagavond) KANS OP1 MIST Witte Ca WiOutraat 39 Tclet. 116700 (6 U Postbus ma Ftetsaio No. «24310. Klachtendienat m 133018.39 tw» Zaterdags 17—13 me. Telefoon 115700, Huygensplejjs 1 Tetetoea 183467 (3 Mlnen) Posttm* 1001 Postgiro No. 4248S7. Slachtendlenst 13.3010,30 Telefoon 363589. Remweg 1S2 TeJef. 4570. Thomas Keznptssöaat 8 a Telet. 65491. Abontiemenfapirttg «1 cent oer week. 1 2.SJ per maand, 1 T-OC otr kwartaal. Losse nummers 15 cent Verschijnt dagelijks. ■s-Grayanhoge: Doedseelit: Schledetm: Twum> Op vele plaatsen mist, maar 00k hier en daar op klaringen. Overwegend droog weer. Vannacht plaatse lijk lichte vorst, morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Matige tot zwakke wind tussen zuidoost en zuidwest. Morgen: Zon op: 8.21 onder: 17.28 Maan op: 10.37 onder: LEGER VERMIJDT GEWELD IN ALGIERS i- N>: 7S>C Demonstrerende burgers trachtten in Algiers voortdurend door te dringen tot de door de rebellerende Kransen bezette wijk. De parachutisten en infanteris ten, die de wijir bewaakten, moesten af en toe hardhandig tegen de betogers optreden. Zij maakten echter geen gebruik van hun vuurwapens.. Een aantal burgers slaagde er enkele keren in de barricaden te bereiken, maar zij werden spoedig teruggedreven. (Yan onze parlementaire redacteur) TTET college van ryksbemidde- laars zon vandaag beslissen over een wijziging in de collec tieve arbeidsovereenkomst voor bet personenvervoer langs de weg, welke wijziging een toeslag inhoudt voor pïoegenarbeid. Deze toeslag zal, als rijksbemiddelaars er mee akkoord gaan, met terug werkende kracht tot 1 juli 1959 worden uitbetaald. Daar de regering meent dat de grote achterstand bij de chauffeursionen een gevolg Is van de geleide loonpolitiek, meent zij dat het verantwoord is de ploegentoeslag te zijner tijd (niet eer der dan september a-s.) te doen door berekenen in de tarieven. Iedere volgende verhoging^ van de chauffeursionen zal echter niet voor doorberekening in aanmerking ko men. Zo zal de compensatieloonron- de van 2% per 1 april a.s. uit de bestaande middelen der onder nemingen moeten worden betaald. Ook de loonsverhoging van zes pro eent, welke de organisaties van werknemers In het kader van het differentiële loonneieid hebben ge vraagd, zal niet voor doorbereke ning in aanmerking komen. Over die laatste loonsverhoging moet nog worden onderhandeld, maar tij dens de bespreking, welke zaterdag morgen op het ministerie van Verkeer en Waterstaat werd gehouden, is dui delijk geworden, dat de werkgevers bereid zijn bepaalde voorstellen In overweging te nemen. Aan de bespreking werd behalve Namens de personeelscommissies, die in tien streekbedrijven zijn. gevormd, is het personeel van deze bedrijven gevraagd niet tot enige actie over te gaan en de delegaties van de perso neelscommissies in de gelegenheid te stellen in een vergadering, die dinsdag zal worden gehouden, de be langen van hun personeel ten volle te kunnen behartigen. De cocamissies zijn gevormd bijde N.B.M., de W.S.M., de 'B.BA., de N.A.C.O., de Citosa, de Twéé Pro vinciën, de G.T.W., de V.AD., de Z.H.V.M. en Maarsse en Kroon. Dins dag zullen de commissies overleg plegen over de thans bereikte over eenkomst van zes percent twee-ploe- gentoeslag voor chauffeurs van streek vervoerbedrij ven. door de ministers Korthals en De Po us en staatssecretaris Koolvink, ook deel genomen door de voorzitter en de secretaris van rijksbemiddelaars, door vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers en door enige hoge ambtenaren. Vrijwel alle deelnemers aan het ge sprek waren het erover eens dat be langrijke resultaten waren bereikt. In een communiqué dat na afloop van de bijeenkomst werd uitgegeven, stond te lezen, dat men op basis van en in overeenstemming met het prijsbeleid van de regering, tot overeenstemming was gekomen. Men sprak de verwach ting uit, dat het overleg van zaterdag en de daarbij bereikte resultaten een einde zouden maken aan de onrust in het personenvervoerbedrijf. De Franse luchtvaartpionier Paul Codos is zaterdag op 64-jarige leef tijd in Parijs gestorven. Hp was de eerste die in beide richtingen over de Atlantische Oceaan vloog. In 1P35 werd hij chef-vlieger van Air-France en in 1938 inspecteur-generaal van deze maatschappij. UIT Algiers blijven optimistische berichten komen. Het ziet er sterk naar uit, dat generaal de Gaulle het pleit in Algerije heeft gewonnen. De meeste winkels in Algiers hebben van morgen hun deuren geopend, niettegenstaande het aandrin gen van de extremisten weer tot een algemene staking over te gaan. Van uur tot uur verlaten groepjes territoriale troepen en andere muiters met hun bepakking de barricaden, onder het wakend oog van parachutisten en leden van het Vreemdelingenlegioen, die de „reheïlenwijk" in Algiers het afgelopen weekeinde hermetisch heb ben afgegrendeld. Kennelijk wil de legerleiding de omsingeling van de oproerkraaiers handhaven totdat zij zich wegens vermoeidheid en gebrek aan voedsel moeten overgeven. De water- en de elektrici teitsvoorziening in de wijk zyn afgesneden. De Franse troepen hebben blijkbaar er verschenen taxi's op straat. Generaal opdracht het gebruik van geweld tegen Crepin had de bevolking zaterdag be de Franse extremisten te vermijden, volen het werk te hervatten. De Toch wordt het niet onmogelijk geacht, scholen zijn vandaag weer geopend, dat vandaag of morgen een aanval mei In Oran, Constantine, Bone Setïg, trsangasbommen op de opstandelingen zal worden ondernomen. f Zie verder pas. 3. 3e kol.) Generaal Jean Crepm, de bevelheb ber van het legerkorps in Algiers, heeft zaterdag van de regering de opdracht gekregen de orde in de stad te her stellen. De 51-jarige Crepin, opvolger van de parachutistencommandani Massa, zei voor de radio, dat het leger zijn evenwicht heeft hervonden en de be velen uitvoert. Hij vroeg de burger bevolking mee te werken aan het her stel van de normale toestand. De opperbevelhebber in Algerije, generaal Maurice Challe, gaf zaterdag middag reeds een algemeen mobili satiebevel uit voor de territoriale re serve-eenheden, die de kern vormen van de opstandige extremisten. Hoewel de oproep, in Algiers aan vankelijk niet veel succes had, heeft hij de rebellerende kolonisten toch een slag toegebracht. Zondag verlie ten namelijk, na lange aarzeling, en kele tientalén territoriale reservis ten het rebellenbolwerk in Algiers, met de mededeling, dat zij het mo bilisatiebevel zouden opvolgen. Ver wacht werd dat nog meer van hen zich zouden melden na het ultimatum van gisteravond, dat hun beval voor vier uur vanmiddag weer gewoon aan het werk te gaan. De invloed van de regering is in Algiers bovendien toegenomen, door dat de parachutisten, die aanvankelijk de rebellenwijk bewaakten (en zij de den dit niet erg nauwgezet) in de loop van het weekeinde langzamerhand zijn vervangen door eenheden uit het bin nenland, die betrouwbaarder zijn. De parachutisten, die nog steeds ont sticht zijn over het ontslag van hun generaal Massu, werden geleidelijk aan de stad uitgestuurd. De rebellen In Algiers ondervonden het afgelopen weekeinde nog steeds grote morele steun van tienduizenden burgers, die voortdurend voor hen de monstreerden en trachtten de afzet ting van militairen te doorbreken. Dit gelukte een enkele keer, maar de om singeling werd toch steeds steviger. K* li I f Zondagmiddag kwam het tot een handgemeen tussen de soldaten en de burgers, die door hun riien heen trachtten te komen. De militairen raak ten geprikkeld door het voortdurende verzet van de demonstranten en zij traden krachtiger tegen hen op, ech ter zonder van hun vuurwapens ge- brnik te maken. Inmiddels was de positie van de mi litairen versterkt door een rij van trucks, die bumper aan bumper ge schoven een hechte afscheiding vorm den. In het kamp van de oproerlingen schijnt het moreel te verzwakken. De jonge fanatieke Lagaillarde en de meer bezadigde Ortiz zouden het over de te volgen tactiek niet eens zijn. De oproerlingen hebben de beschik king over een helikopter, die pamflet ten in Algiers heeft uitgestrooid, waarin er bij de burgers op aan werd gedrongen zich bij de barricades te verzamelen. Hiervan is echter weinig terechtgekomen door de krachtiger bewaking van de militairen. De avondklok werd gisteravond voor het eerst opgevolgd. Zaterdag beval de rebellenleider Ortiz de burgers om maandag de al gemene staking te beëindigen, doch gisteren werd tot voortzetting van de staking opgeroepen. De staking begon gisteren echter toen al enigszins te verlopen; winkels gingen weer open en Lagaillarde, een van de leiders van de opstandige Fransen in Algiers, heelt zijn parachutisten-uniform weer aangetrokken. Met de caféhouder Ortiz voert hU het bevel in de door de opstandelingen bezette wijk. Op het kruispunt AalsterwegLeo- straat in Eindhoven zijn zondagmorgen vroeg de heer en mevrouw H. Kluit mans (beiden 64 jaar) omgekomen, toen de auto, waarin zü zaten, werd aangereden door een auto, bestuurd door de 22-jarige J. v. d. H. uit Eind hoven, die onder invloed van sterke drank verkeerde. De auto. waarin de heer en me vrouw Kluitmans zaten, en die van rechts kwam, werd bestuurd door hun 22-jarige zoon, A. Kluitmans. Hij werd, evenals een mede-inzittende, de 45-jarige A. v. d. Heuvel, zwaar gewond. Zij zijn naar het St. Joseph- ziekenhuis vervoerd. De bestuurder van de andere auto werd licht ge wond, evenals zijn medepassagier, de 21-jarige C. Z. J. v. d. H. is gearres- teexd. In de nacht van zaterdag op zondag zijn de 28-jarige motorrijder W. G. A. Goossen en zijn duopassagïere de 21- jarige H. P. Camps, beiden afkomstig uit Dieren, op de onbewaakte overweg tegenover de Hofstetterlaan te Ellekom door een. uit de richting Arnhem ko mende personentrein gegrepen en op slag gedood. De beide slachtoffers heb ben vermoedelijk door de sneeuwval de naderende trein niet opgemerkt. Zij werden enige tientallen meters meege sleurd. De motor werd in stukken langs de baan gevonden. Ter hoogte van Zuid-Ginkel is za terdagavond op de verkeersweg Ede Arnhem een personenauto, komende uit de richting Ede, waarin twee ver loofde paren zaten, geslipt en tegen een uit de richting Arnhem komende auto gebotst. Een inzittende van de eerstgenoemde auto, de 24-jarige mej, R. van den Berg uit Lunteren, werd op slag gedood. Haar verloofde, de heer F. ten Ham uit Lunteren, die de auto bestuurde, werd zwaar gewond, even als de 20-jarige mej. R. Grolleman uit Stroe. Haar verloofde kwam er met lichtere verwondingen af. De 46-jarige wielrijder "W". M. J. Schelle uit Boxtel is bij het oversteken van rijksweg 64 aangereden door een personenauto en op slag gedood. Het slachtoffer was gehuwd en had zeven kinderen. Monaco heeft in principe ingesehre ven voor de Olympische -Spelen .in Rome. Het aantal voorlopige aanmel dingen is daardoor op 83 gekomen. Aan de Olympische Spelen in Mel bourne is meegedaan door 67 naties. ■Qi, Yi Y/i &-H Ludwlg Erhard, de Westdultse mi nister van Economische Zaken, is gis teravond per vliegtuig nit Cairo in Bonn aangekomen, tongontsteking dwong hem zijn bezoek aan Caxro af te breken." De minister liep van hét'vliegtalg naar zijn auto. Hij wilde geen verkla ring afleggen. Zijnechtgenote zei: „Mijn man heeft de reis-.goed door staan. Hij-heeft geen hoge koorts." Voor de eerste maal in het na-oor- logse Frankrijk hebben de arbeiders gestaakt als gebaar van steun aan de regering. Ongeveer dertien miljoen loontrekkenden, de meerderheid van het Franse arbeidsleger, hebben name lijk van elf tot twaalf uur vanmorgen niet gewerkt uit solidariteit met pre sident de Gaulle. Deze éénuursstaking is, volgens de stakingsleiders, een groot gebaar van steun voor de Gaulle, en terzelfdertijd een waarschuwing aan hen, die mis schien plannen zouden maken voor een revolutie in Frankrijk, dat de prijs voor hun succes een verlamde natie zou kunnen zijn. Grote vakbonden, rooms-katholieke, communistische en socialistische, had den hun leden opgedragen een uur niet te werken, om op die manier te tonen, dat zij de Algerije-politiek van de Gaulle steunen. Proteststakingen zijn geen onbekend verschijnsel in dit land. Ze zijn zelfs een veel voorkomend verschijnsel, maar gewoonlijk dienen ze om loon eisen kracht bij te zetten of hebben ze politieke redenen. Doch een. zich tot de gehele natie uitstrekkende staking om de regering te steunen, is wel haast ongehoord. Deze staking staat wel in scherp contrast met de situatie in het voorjaar van 1958, toen de com munisten staakten uit protest tegen de revolutie in Algerije en de machts* overneming van de Gaulle. Thans is er een andere opstand in Algerije en dit maal steunde zelfs de communisten de Gaulle. Op de morgen.' van haar 22ste verjaardag heeft prinses Beatrix, schutsvronwe van de Koninklijke Marechaussee op -het bordes van. het paleis Soestdjjk een muzikale hulde In ontvangst genomen, haar gebracht door het tamboerkorps van „haar" wapen, dat voor de feestelijke gelegenheid in ceremo nieel tenue was gestoken. De -foto laat zien hoe de Prin ses na afloop van deze muzikale verjaardagsgroet de tamboer- maitre,. .wachtmeester-trompetter. A. Boer, vriendelijk dankte.' 1 Vr* Ook koningin. Juliana, prins-B ern- hard en de prinsessen* Margriet en- Marijke waren getuige wan het fleu rige schouwspel, zij,het -vanachter een der paleisramen. De viering van de 22ste verjaar dag van de Kroonprinses is verder een geheel huiselijke aangelegen heid geweest. In een radiotoespraak -heeft staatssecretaris Scholten zich. 's avonds tot de koninklijke jarige gericht met een felicitatie, dié hij besloot met de wens, dat prinses Beatrix „met haar natuurlijke een voud, bevrijdende spontaniteit en hartverwarmende aandacht voor ieder om haar heen altijd een van de onzen mag blijven en zich daar in nog steeds verder magont-. plooien". Het prestige van de Gaulle in Frankrijk is op het ogenblik groot. De „gewone man" is van mening, dat hij een. burgeroorlog heeft vermeden, zijn gezag heeft bevestigd en geen compro mis heeft aangeboden. De volgende stappen van de presi-iDe Franse admiraal Barjof, plaatsver- dent zijn niet bekend. Deze week zali vangend opperbevelhebber van de, hij naar Algerije vliegen, doch het i N.A."V.O.-zcestrijdkrachten, Is op60- tijdstip is niet aangekondigd. jarige leeftijd in Neuilly overleden. (Van een onzer verslaggevers) voor haar kinderen. Zij was bang, dat er niemand zou zijn, die haar kinderen van de laatste jaren van haar en haar man zou kunnen ver tellen, als beiden in ballingschap zouden overlijden. Het boek geeft daardoor een per- Bij de uitgeverij Kok te Kampen soonlijke kijk op de laatste jaren verschijnt volgende maand het dag- ?3n dr- boek van wülen mevrouw H. Co- capitulatie van Indie), Ook lijnGroenenberg, de echtgenote "ft™™ Ai<Lee? tt jpniiin eenvoudige vrouw was, een inzicht Mevrouw Colijn is het schrijven 'n haar eigen, diep-religieuze leven. van dit dagboek begonnen op de Het dagboek is van een inleiding dag, dat haar man (in het begin en aantekeningen voorzien door drs. van de oorlog) door de Duitse be- g. Puchinger. Waar het voor een zetters werd weggevoerd. Het loopt goe,j begrip van het volgen van dit tot 1945, als zij verneemt van de dagboek nodig was, heeft de heer dood van twee van haar kinderen. Puchinger in de voetnoten ook ge- Het boek is zeer persoonlijk, om- citeerd uit de briefwisseling van dat mevrouw Colijn het schreef Colijn uit deze jaren. De Franse opstandelingen heb ben bun barricades verlaten, waar mee een einde zonder bloedvergie ten is gekomen aan de anti-Gaul listische opstand in Algiers, zo werd by bet ter perse gaan van deze editie vernomen. De leiedr van de opstandelingen, La gaillarde, verliet zijn vesting gevolgd door de meerderheid van zijn gewa gende strijdkrachten. Met zijn 500 man lïep de 29-jarige opstandelingenleider met zijn parachutisten-uniform aan (hij heeft vroeger bij de parachutisten ge diend) door het cordon van de soldaten dat hem had omsingeld. De soldaten maakten een gat voor hem en lieten hem met strakke gezicb ten passeren. Op de boulevard Lafer- rier stapten Lagaillarde en zijn man nen in een twintigtal legertrucks. Deze zjjn met onbekende bestemming ver trokken. Het Franse persbureau AFP meldde dat de muiters in het centrum van Al giers begonnen zijn een van de grote barricaden af te brenken die ze lan ger dan een week hebben bezet. Nog als gevolg van de hevige storm van de vorige week is een breuk ont staan in de kade tussen de Oude Maas en de buitenpolder van Heinenoord bi) Barendrecht. Een polder van ongeveer 500 hectare bouwgrond loopt met elk til onder water. De wintertarwe is ver loren gegaan. Het buitengewoon congres der Een heidsvakcentrale 1958 heeft met - 223 stemmen voor en drie tegen besloten de EVC '58 om te vormen tot „Centrum van propaganda voor eenheid en klas senstrijd in de vakbeweging". Voorts besloot het congres, waaraan 247 (21 zonder stemrecht) gedelegeerden deel namen, alle leden der bij de EVC '58 aangesloten bonden op te roepen toe te treden tot één van de bij het NVV aan gesloten organisaties. De voorzitter van het NW, de beer D. Roemers, verklaarde naar aanlei ding hiervan: „Dat dit besluit van- de EVC '58 het NVV net heeft verrast, omdat dit een bevel van de heer De Groot (algemeen secretaris der CPN) is. Het is echter duidelijk, dat het NVV geen prjjs stelt op de aanwezig heid van notoire communisten en niet zal nalaten er voor te zorgen, dat deze buiten zyn rijen blijven". De werkzaamheden van het „Cen- trum" dat door de EVC '58 is gevormd, zullen bestaan uit: „Het uitgeven van vakbladen op brede schaal, met voor lichting over loonstrijd, cao-aange legenheden, informaties en voorlichting op internationaal gebied over vak bondszaken en over de noodzaak van eenheid in de vakbeweging". A'Ai

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1