Kongo j\a touwtrekkerij over K.L.M.-lijn op Los Angeles Euratom Staatssecretaris S stemde met niets in PRINSENBEEK KRIJGT GEHOOR in DEN HAAG Zuivering in Frankrijk is in volle gang Beestenbendein restaurant komt in P etten I* !l f II ft Israël en VAR richten zich tot Veiligheidsraad Macmillan: Houdt rekening met „veranderde wind in Afrika" i r 1 li Laatste reis van fregat Aler: moeilijk te aanvaarden r Streng optreden tegen rechtse figuren Drie wijzigingen in kabinet? Dineren met een paar leeuwen aan tafel De Gaulle morgen niet naar Algerije Dader van moord te Utrecht bekent Burgemeester: meer dan ik durfde verwachten - Mikojan naar Cuba m .11 B eschuldigingen over en weer Openhartige rede in Zuidafrikaanse parlement WOU NOJR0N IP Raad hield B.enW. aan hun woord... r I Si Jfl DONDERDAG 4 FEBRUARI 1960 NEGENTIENDE JAARGANG No. 4517 ■pi Directeur: H. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J S BRUINS SLOT Overstuur Geen twee uur Op het matje 55 Senaat (Van onze Haagse redactie) BINNEN afzienbare tijd zal in Petten (Noord-Holland) een onderzoekcentrum van Euratom verrijzen. Over de stichting van dit centrum hebben de Euratom- commissie en de Nederlandse re gering in principe overeenstem ming bereikt- Nienw plan fff SP' fil overik-mden worden weer Hagelwit met een flacon «fi «ris vossen .l JN «!i "s1.1' sïif •/fi*. of ,-fij Rotterdam: witte de WlUistraet 25 l'eiet. I137uu ,e u Postbus 1113 Postgiro Mo 434519. Klachtendlenst abonnementen 18.3U19.30 uur Zaterdags 17—18 uur Telefoon 115700. Huvgenspletn 1 Telefoon 183467 13 Ulnar) Postbus 1091 Postgiro No 424B67. Klachtendienst 18.3019.30 Telefoon 362569. Snul wee 132 Telet. 4570. Thomas Kemplsstraat 6 a Telet. 65451. AbonnementsprUs 81 cent oer weelt. t 2.65 oer maand, t 7.90 oer kwartaal. Losse nummers 15 cent. Verschijnt dajtclUh». 'a-Gravenhage Dordrecot: Schiedam: (Geldig tot vrijdagavond) OPKLARINGEN Opklaringen, maar ook enkele verspreid voorkomende buien. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Koudei e nacht, morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Morgen: Zon op: 8.16 Maan op: 12.00 Onder: 11.33 Onder: 2.12 E gescttiedenis van het onafhan JJ keljjk worden van Kongo is wel een schoolvoorbeeld van de triestheid van het ontkoloniseringsproces dat na de tweede wereldoorlog ingezet is. Kongo is een land waarvan de Bel gen drie jaar geleden meenden, dat het over dertig jaar onafhankelijk zou kunnen zijn. Nu is die termijn inge krompen tot een paar maanden. Het is duidelijk dat het Kongolese volk niet beschikt over leiders van formaat en van behoorlijk gehalte om het land te leiden. Kader ontbreekt nagenoeg geheel. In dezen is België in gebreke geble ven en daar plukt het nu de wrange vruchten van. Frankrijk heeft in zijn Afrikaanse gebieden anders gehan deld. Het neeft wel voor kader gezorgd. De zotte geschiedenis van Kasavoe- boe, die van de rondetafelconferentie verdween met medeneming van de delegatiekas, toont de kwaliteit van de mensen aan wie straks het gezag komt. Deze cntkoloniseringsrevolutie is een ramp. Een ramp die niet meer te ontgaan is sinds Amerika en Enge land vlak na 1945 het hek van de dam hebben gehaald. Straks is daar Kongo als onafhan kelijke staat. Een staat die het niet zal kunnen stellen zonder hulp van bui ten. Wie zal die hulp bieden? Zullen het de Belgen kunnen zijn? Voor Kon go zou dat veruit het beste zijn. Maar al te dikwijls komt het echter voor dat de onafhanselijkheidsdrift de banden met het verleden breekt. MEN vergete bovendien niet da Rusland op de loer ligt. Rusland financiert de Assoeandam in Egypte. Daarmee is Egypte politiek aan Rusland gebonden. Nasser moge anti communistisch zijn; intemationaal- politiek staat hij tegenover het Westen en naast net Oosten. Rusland neeft dus al vaste voet in Afrika. Een land als Kongo is straks ongetwijfeld een groot doelwit voor de Russen, tiet land van de uranium- mijnen. Wat er met Kongo gebeurt is niet maar een zaak tussen België en Kon go, het is een zaak waar heel het Wes ten in geïateresseerd is. En het zal zaak zijn, als Kongo straks onafhankelijk is, dat het Westen zorgt dat het op ren of andere wijze, die voor de Kongolezen aanvaardbaar is, be schikbaar blijft voor de ontwikkeling en ontsluiting van het land. Het West'n moet begrijpen dat het veel geld en energie beschikbaar moet stellen om deze onderontwikkelde ge bieden omhiog te brengen. Doet het Westen dat niet, dan doet Rusland het. En dat zou onvoorstelbare gevolgen hebben. scttiedenis van het onafhan- J GEWEIGERD centrum LANDINGSRECHTEN De Verenigde Staten hebben de KLM voor de tweede keer lan dingsrechten in Los Angeies, aan Anierika's westkust, geweigerd. Aan de besprekingen in Washington, die vier weken hebben ge duurd en zeer moeizaam verliepen, is gisteravond een einde ge komen. De Amerikaanse beslissing wordt in Nederlandse luchtvaart kringen algemeen als een ernstige discriminatie ten aanzien van de KLM gevoeld. In Los Angeles zelf was men sterk voor het verlenen van landingsrech ten aan de KLM. Delegaties uit Cali- fornië hebben inwilliging van dit verzoek met klem aanbevolen bij de Amerikaanse regering. Het Neder landse verzoek stuitte echter op felle tegenstand van de Pan American World Airways, die in Washington over een invloedrijke en financieel sterke lobby beschikt. Staatssecretaris E. G. Stijkel, de lei der van de Nederlandse regeringsdele gatie, zal zo spoedig mogelijk naar Ne derland terugkeren. Een .verslaggever van het Amerikaanse persbureau XJPI meldde, dat de heer Stijkel er na het abrupt beëindigen van de onderhande lingen .volkomen overstuur uitzag'' Hij zal vandaag in de V.S. een pers conferentie houden over de invloed van dit besluit op de Amerikaans- Nederlandse betrekkingen. De Amerikaanse en Nederlandse de legaties zijn woensdag nog geen twee uur bij elkaar geweest. De sfeer van deze bespreking was onprettig. En de heer Stijkel moest, na het aanhoren van het betoog van de heer Laurence C. Vass, hoofd van de Amerikaanse de legatie, wel tot de conclusie komen, dat verder praten in dit stadium geen en kele zin heeft. Na afloop verklaarde hij aan de Amerikaanse pers: „De besprekingen hebben geresul teerd In een verklaring' van de Ame rikaanse delegatie dat zij thans niet m staat ls een schikking aan te gaan, die ons landingsrechten geeft voor de Los Angeles-route uit Amsterdam. Ik gaf ten antwoord, dat ik niet bereid was dit standpunt te accepteren, aan gezien ik de redenen, waarop dit standpunt gebaseerd Is, niet kan ac cepteren. Het is onder de huidige omstandigheden niet de moeite waard de besprekingen voort te zetten en ik zal naar Den Haag terugkeren. (Zie verder pag 7e trol.) (Van een onzer verslaggevers) Een moeilijk te aanvaarden realiteit. Zo noemde de heer I. A. Aler, pre sident-directeur van de KLM, vanmor gen de afwijzende beslissing van de Amerikaanse regering. „Eens te meer blijkt", aldus de heer Aler, „dat de Amerikaanse luchtvaart- politiek geïnspireerd wordt door pro tectionisme. Een protectionisme, dat geheel vreemd is aan het algemeen streven van de VS naar vrijheid van economische betrekkingen en het recht doen wedervaren van het principe van vrije concurrentie". De grootste katoenfabriek ter wereld, de Dunlop-fabriek te Rochdale in Engeland, is woensdag door brand geteisterd. De hulp van de brand weren van Lancashire en Yorkshire moest ingeroepen worden. De brand werd door een krachtige wind aan gewakkerd. De schade wordt ge schat op enkele miljoenen pond Sterling Terwijl de burgemeester van Prinsenbeek gisteren in Den Haag besprekingen voerde, was de politie op haar post bij de gevaarlijke overweg ln de Grind weg. Onder deze bescherming konden de kinderen veilig over steken. Volgens goedingelichte kringen ln Parijs zal president de Gaulle van Frankrijk zeer binnenkort zijn regering wijzigen. De wijziging zon drie minis teries betreffen. Soustelle zou als ge delegeerd minister voor Atoomenergie en de Sahara worden vervangen door de huidige minister van Defensie, Guillaumat, of als deze niet zou willen, door de tegenwoordige minister van Voorlichting, Frey. Guillaumat zon als minister van Defensie worden vervan gen door Messmer, oud-hoge commis saris te Dakar, of door Antonlni, alge meen secretaris van de staatsspoorwe gen. Als kandidaat voor het ministerie van Voorlichting wordt genoemd Terre- noire, voorzitter van de U.N.R.-fractie in de Nationale Vergadering. Inmiddels gaat de actie tegen recht se politici in Frankrijk en Algerije in alle hevigheid voort. Gisteren zijn weer verscheidene rechtse vijanden van president de Gaulle gearresteerd. Het staat vast dat nog meer arrestaties zullen volgen. In Algiers is de rechtse leider Lefevre aangehouden. Hij is voorzitter van de „beweging voor in stelling van een corporatieve orde" en was in 1958 een van de leden van het comité van openbaar welzijn in Al giers. De hoofdredacteur van het dag blad „Echo d'Alger", de Serigny, is on der huisarrest gesteld. Tevoren was hij van boord van een vrachtschip ge haald, waarmee hij naar Frankrijk wilde reizen. De Serigny is een fer vent tegenstander van de Gaulle. Tij dens het oproer van vorige week wer den op last van de Franse autoriteiten verscheidene artikelen van zijn hand door de censors geschrapt. Hr. Ms. fregat Johan Manrits van Nas sau is gisteren zijn laatste reis naar de sloper begonnen. De bodem werd bin nendoor naar Alkmaar gesleept. De Parijsc advocaat Tixier-Vignan court, een voormalige afgevaardigde in de Assemblee, is door Parijsc politie functionarissen op het matje geroepen om nadere uitleg te geven over een verklaring die hij tijdens het hoogte (Van een onzer verslag gevers) LIEDEN, die een groot in casseringsvermogen pa ren aan een avontuurlijke geest en bovendien op sen satie gesteld zijn, kunnen sinds gisteren in Leersum terecht waar een restaura teur zijn gasten desgewenst Iaat dineren in gezelschap van leeuwen. Drie van zulke beesten, thans tien maanden oud en afkomstig nit een circus, dat In Leersum zijn winterbivak heeft, worden tussen de gas ten geplaatst, op een heuse stoel en zoveel mogelijk in een „menselijke" houding, waarna ze alle drie een bord rauw vlees krijgen voorge zet. Maar nu dat incasserings vermogen: het vlees is in lekkers, plompverloren zijn poten in de appelmoes plof fend en zijn staart langs de glazen zwiepend. De consternatie is groot. een wip op en dan kan zo'n beest niet het fatsoen op brengen om rustig op een nieuwe portie te wachten. Dus springt hij op tafel voor een speurtocht naar meer de "sensatie niet minder en het gelach wordt nog uitbun diger. maar dan moeten de dieren eerst in "i kooi zit ten: i" hartelijk lacht men niet, met een leeuw op tafel en een lading appel moes in de schoot. Gevaarlijk is het niet, ver zekerde ons de dompteur Bubi Althof. Deze dieren hebben de mens nooit als een vijand ervaren. Goed, ze zijn een beetje wild, naar hun aard, maar dat moet je nemen Welaan, dachten we, dat je het nemen moet ls tot daaraantoe, maar waarom zou je die wlldigheid aan ta fel halen? Nogmaals: alleen voor ietwat gefrustreerde avonturiers en capabele sen satiezoekers. Voldoet men aan die eisen niet, dan wordt men beslist boos en is de maaitijd helemaal bedorven. De voorgenomen reis van president de Gaulle naar Algerije is uitgesteld en een nieuwe datum voor een bezoek is nog niet vastgesteld, aldus een woordvoerder van het Elysée. punt van het oproer in Algiers zou hebben afgelegd. De Londense „Evening Standard" had hem vorige week „het brein" van de Franse rechtse beweging genoemd. Volgens het Britse blad zou hij ver klaard hebben: „In Algiers staat een volledige regering klaar om de macht in Frankrijk over te nemen". Naar ver luidt zou Tixier-Vignancourt de verde diging voeren van de extremistenleider Lagaillarde. die opgesloten zit in de Pa rijsc Santé-gevangenis. Franse bladen meldden vandaag echter dat Lagaillar de een andere pleitbezorger heeft ge kozen. Het hoofd van de afdeling veiligheid dard, is ontslagen. Hij zou tijdens het oproer een te afwachtende houding van het leger te Algiers, kolonel Go- hebben aangenomen. Tegen drie an dere kolonels in Algiers, onder wie Gardes, het hoofd van het vijfde bu reau van de generale staf, zouden even eens sancties zijn genomen op grond van hun houding tijdens de rebellie. Van de voormalige oproerlingen in Algiers die zich hadden opgegeven voor bestrijding der opstandelingen in Algerije is een commando van ongeveer 120 man gevormd dat naar het gebied van Constantine is gezonden. De man nen zullen daar eerst een opleiding volgen. De Franse Senaat heeft gisteren haar goedkeuring gehecht aan het wets ontwerp voor de speciale bevoegdhe den voor generaal de Gaulle. Er wer den 225 stemmen voor uitgebracht en 39 tegen, bij 18 onthoudingen. In tegenstelling tot eerder gemelde berichten wordt thans vernomen, dat het Franse parlement normaal zal blij ven vergaderen. De afgevaardigden zullen zich bezig houden met zaken die niet krachtens de speciaie bevoegd heden van de Gaulle uitsluitend het domein van de president zijn gewor den. De moord op de 40-jarige Utrechtse prostituee A. J. M. is opgelost. Zoals gemeld arresteerde de Utrecht se recherche maandagmorgen in zijn woning een 28-jarige chauffeur, J, C. van D., uit Utrecht, die aanvankelijk hardnekkig ontkende. Na vele verhoren is Van D. bezweken onder de bewijs last die de politie aanvoerde. Uitgangs punt bij de verhoren was, dat Van D. in de nacht van zaterdag op zondag bij de woonschuit van het slachtoffer aan de Vecht, gesignaleerd was. Reeds zon dagavond werd een arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd. Van D. was toen niet te vinden. Maandagmorgen werd hij in zijn woning gearresteerd. Hij heeft thans een volledige bekente nis afgelegd. (Van een onzer verslaggevers) DIT is méér dan ik durfde verwach ten" vertelde ons burgemeester F, J. A. Baetens van Prinsenbeek, nadat hij gistermiddag op het minis terie van Verkeer en Waterstaat in Den Haag besprekingen gevoerd bad over de gevaarlijke overwer-n in zijn gemeente, die dezer dagen wéér een slachtoffer (ditmaal een zesjarig jongetje) eisten. Het belangrijkste resultaat van het overleg vond de burgemeester dat een plan in studie genomen zal wor den om rijksweg 16 tussen Breda en Moerdijk geheel vrij van kruisingen te maken. Juist in de gemeente Prin senbeek loopt deze rijksweg parallel met de spoorlijn, wat de oorzaak is van de bijzonder gevaarlijke situatie Ook voor andere gemeenten zal dit plan, als het tot uitvoering komt, verbeteringen meebrengen. Maar ook op kortere termijn zal er ver betering komen: men zal nl. streven naar het aanleggen van een paral lelweg ten oosten van de spoorlijn. Deze parallelweg zal van de Grind weg in zuidelijke richting lopen tot even voorbij het viaduct Kesteren. Hierdoor zullen reeds enige spoor wegovergangen en wegkruisingen kunnen vervallen, mits zo werd ïn het na het overleg uitgegeven com muniqué gezegd „de onontbeer lijke medewerking van de bevolking wordt verkregen". De sfeer, waarin het overleg werd ge houden, was bijzonder prettig, ver telde burgemeester Baetens ons nog. „Na al die publikaties over deze kwestie had ik eerder enige geprik keldheid verwacht." Het overleg werd gevoerd met verte genwoordigers van het directoraat- generaal van het verkeer, van de rijkswaterstaat en van de Neder landse Spoorwegen. Twee Kamerleden, W. P. G. Assmann (K.V.P.) en C. F. van der Peijl (C.H.U.) hebben de minister ge vraagd te bevorderen dat op zeer korte termijn voor het vraagstuk van de onbewaakte overwegen te Prin senbeek afdoende maatregelen wor den getroffen. De Russische vice-premler Mikojan is per vliegtuig van Moskou naar de Cubaanse hoofdstad, Havana gereisd. Hij zal in Havana op uitnodiging van de Cubaanse regering de opening van een Russische tentoonstelling bijwo nen. Nederland zal aan dit centrum acht miljoen dollar moeten besteden. Eura tom zal voor de overige tien miljoen zorgen. De exploitatiekosten komen voor rekening van Euratom. Binnen enige jaren nadat de .betreffende over eenkomst Is bekrachtigd, zal een groep van GQO personen (het personeel van het Enratoxncentrnm en het R.CN.) zich in Petten bezighouden met de ont wikkeling van de kernenergie. De pro gramma's van beide instituten zuilen worden gecoördineerd. Minister De Pous, die dit in de Eerste Kamer meedeelde, verklaarde tevens, dat het reactorcentrum Ne derland in 1962 zal zijn voltooid. Reeds in' de zomer van dit jaar zal een kleine reactor, die inmiddels be steld is, in gebruik worden genomen. Drs. De Pous zei de indruk te heb ben, dat het R.CN. thans de kinder-* ziekten te boven is. In het algemees, meende hij, dat de eerste fase van de ontwikkeling der kernenergie In ons land ten einde is. De minister kondigde aan, dat bin nenkort een commissie uit bet be drijfsleven een advies zal samenstel len over de industriële toepassing van deze energie. Over de stichting van een tweede hoogovenbedrijf deelde de minister mee, dat een nieuw plan daartoe wordt' voorbereid. Is dit voor de overheid ac ceptabel, dan moet het niet uitgesloten worden geacht, dat zij met financiële hulp bijspringt Allereerst blerit de bewlnd&naüt zijn hoop op het particuliere initiatief te hebben gevestigd. Slechts wanneer fit verstek laat gaan, zal het rijk de eer ste stap ondernemen. fall* iMi èfsg: ill lits Jj Israël heeft woensdag in een brief aan de Veiligheidsraad verklaard, dat de .Arabische boeren" die bij de re cente grensincidenten om het leven zijn gekomen, in werkelijkheid Syri sche militairen waren, bewapend met geweren en mitrailleurs. Terwijl Israël woensdagavond meld de dat de Syriërs in het grensgebied opnieuw hadden geschoten, beschul digden de Verenigde Arabische Repu bliek en Israël elkaar van agressie. Zij deden dit in brieven aan de Veilig heidsraad, zonder dat zij de raad ver zochten in te grijpen. Omar Loefti ver klaarde namens de VAR, dat Israëli sche troepen het vuur hadden geopend op Arabische hoeren, die zich tezamen met een waarnemer van de VN. in de gedemilitariseerde zone ten noorden van hat meer van Galilea bevonden. De Israëlische afgevaardigde, Tekoah, schreef echter dat Syrische militairen, gewapend met geweren en machine geweren, maar zich voordoende als boeren, de zone waren binnengetrok ken om zich van delen hiervan mees ter te maken. Hij noemde de politiek van de VAR, een voortdurende be dreiging van de vrede in het grensge bied. Hetzelfde zei Loefti van het Is raëlische optreden. De secretaris-generaal van de VN., Hammarskjöld, heeft een gesprek ge had met vertegenwoordigers van Israël De Britse premier Macmillan. heeft woensdag tot het Zuidafrikaanse par lement gezegd dat men bjj de natio nale politiek rekening moet houden met de veranderde wind die over Afrika waait. Macmillan die een reis van 28.000 kilometer door Afrika maakt, sprak op een gemeenschappelijke vergadering van de twee kamers van het parlement. Het zelfbewustzijn van de Afrikanen kan zich op verschillende wijzen mani festeren maar het doet zich overal voor. De opkomst van dit bewustzijn is een politiek feit en allen moeten dit feit aanvaarden. Macmillan verklaarde dat de Brit ten „de idee van superioriteit van het ene ras boven het andere" verwer pen. Ik hoop dat u het me niet euvel zult duiden dat ik er eerlijk voor uit kom dat uw politiek bepaalde as pecten heeft waarmee we het niet eens kunnen zijn. Dan zouden wij onze eigen diepe overtuiging geweld moe ten aandoen over het politieke lot van vrije mensen die wij in onze eigen gebieden trachten te helpen." De Britse premier, die een aandach tig gehoor had, zei zich de bijzondere aard van Zuidafrika's problemen goed bewust te zijn. Premier Verwoerd van Zuid-Airika dankte Macmillan voor zijn openheid. „Wh zouden nimmer kritiek leveren op het toepassen van andere beleidslijnen in andere landen waarvoor u de ver antwoording draagt. Maar nu, nu we open tegenover elkaar staan, kan ik zeggen dat wij er een andere mening op nahouden." Verwoerd voegde eraan (Advertentie) ïrt tik en de VAJt. Naar verluidt heeft hij getracht beide partijen, te bewegen om. hun troepen, uit de gedemilitariseerde zone .terug té trekken. Israël heeft ech ter verklaard, dat het in het betrokken* gebied geen militairen heeft. Het Amerikaanse persbureau UF.I, meldt dat Syrische strijdkrachten een groot aantal met tanks uitgeruste troe-" pen heeft samengetrokken bü de ge demilitariseerde zone, waar de laatste dagen herhaaldelijk schermutselingen tussen Syriërs en Iraëliërs hebben* plaatsgevonden. ■M0 7 ï--« (Van een onzer verslaggevers - De Haarlemse raad behandelde1 gisteren een voorstel van B, en W.:i de ambtenaren op 5 mei de halve dag* vrij te gerven. Een der leden wees er echter op, dat B. en W. zich "niet houden aan de tekst van hun eigen boekje, dat zij aan de scholieren ten geschenke willen geven. Daarin- staaf, zo las hij voor, dat 5 mei een* dag zal zijn, waarop de bedrijven* stil zullen liggen en de overheids diensten niet zullen werken De raad hield zich aan het boekje: de ambtenaren krijgen de gehele dag* vrij "#t|s toe dat er een onafhankeljjkheidsstre- ven onder de volkeren in Afrika be stast maar dat er tegelijkertijd recht: aan allen moet worden gedaan. Onder applaus vervolgde Verwoerd: „Er moet niet alleen recht gedaan worden aan de? zwarten in Afrika maar ook aan de' blanken." «I? i

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1