Een belangrijk rapport REGERING Senaat TE ENG, TE HARD, TE EGOÏSTISCH" laat meer spijtoptanten eenstemmig: toe in Nederland Kritiek op beleid van mr. Plakkerig protest bij Panam lil Maatregel tegen prof. dr. P. Smits vernietigd Curacao: democratische oplossing no Koene kanovaarder na 3 jaar thuis zisd pla n Gewijds voor sanering van Alkmaar Ambtenaren bonden nog niet eens met 6 Supetfd*ivf. faet... Roemruchte Kilroy kreeg een ..broer joods congres: V.S. verzwijgen rol van Duitse ex-nazi's Chroestsjew op reis Da Costa Gomez: bekladdingen kwa j ongens werk Gronchi's overleg in KREMLIN geëindigd Olympische ploeg vertrokken naar Squaw Valley m r 1 WOENSDAG 10 FEBRUARI 1960 NEGENTIENDE JAARGANG No. 4522 Directeur: H. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A H-. J S. BKUlNS SLOT 's Werelds grootste wijn- seliip in nood voor kust van V.S. (Van onze parlementsredactie) ALS ÉÉN MAN heeft de Eerste Kamer er gistermiddag bij de minister van Justitie, mr. A. C. W. BEERMAN, op aangedrongen dat hij ons land voor méér Indonesische spijtoptanten zal openstellen dan hij zich heeft voorgenomen. Woordvoerders van alle fracties gaven uiting aan hun misnoe gen over de regeringsbeslissing, niet meer dan 2000 spijtoptanten per jaar toe te laten. „Kerkorde wijst andere weg'' Gearresteerde advocaat failliet verklaard Bomexplosie in little Rock bij huis van negerleerling NOG 7 JAAR GROTE SCHULD „DROOMBEDRQG" Chessman in hüger beroep SNEEUWVAL IN SQUAW VALLEY Den Haag: vrij royaal ARGENTIJNEN SPEUREN NOG STEEDS NAAR DUIKBOOT Kerkbouwactie chr. geref. kerken zeer geslaagd Botterdam! Witte de SV'löuttraat 23 retei u37O0 u Portbu» U13 Poatziro No. 424519. KLaetsttndienst abonnementen 18.3019.30 uur Zaterdags 17—10 nwr Telefoon 115700. •■-Gra ventage: Huygenapleln l Telefoon 183467 <3 uineai Postbu* 1091 Postgiro No 424867. Klachtendienot 103019.30 Telefoon 362569 Dorareent: Somwee 132 Tetei 4370. Schiedam: Thomas 0 Rempisetraat fis Telet. 65451. Abonnementsprijs 61 een* oer week. 2.65 per maand. 1.90 oer kwartaal Losse nummer» 15 cent Verschijnt dagelijks Tuxum- (Geldig tot donderdagavond) ENKELE BUIEN Veel bewolking met plaatselijk enkele buien. Later pok opklaringen. Hier. en daar mist. Vannacht in het binnenland temperaturen om het vriespunt, morgen over dag dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind tussen west en noord. Morgen: Zon op: 8.05 Maan op: 16.47 onder: 17.44 onder: 7.04 HET kaderblad van de Chr. Vakbe weging „Evangelie en Maatschap pij" heeft een gedaanteverwisseling ondergaan. Dit orgaan, dat sinds 1947 verschijnt, had een populair-weten- schappelijke inslag, bevatte verhan delingen ovér sociaal-economische onderwerpen alsmede beschouwingen over geestelijke stromingen, die op maatschappelijk gebied hun invloed doen gelden. In de loop der jaren zijn in dit ka derblad tal van interessante artikelen verschenen. Ais zodanig leverde het een belangrijke bijdrage aan de me ningsvorming in christelijk-sociale kring. Er is met het blad ook geëxpe rimenteerd. Inhoud, uitvoering en verschijningsfrequentie waren de laatste jaren aan verandering onder hevig. Daarbij zat de bedoeling voor het blad voor grotere kringen van le zers toegankelijk te maken. Dit pogen bleek evenwel niet te be vredigen. Daarom is 'hans tot de oor spronkelijke opzet teruggekeerd. Het blad is In nieuw gewaad gestoken, cr is een keur van medewerkers aan getrokken, er zal op behoorlijk niveau verantwoorde voorlichting worden ge geven. De Chr. Vakbeweging heeft hiermee een goede beslissing genomen. Het re sultaat zoals dat nu voor ons ligt, is een gelukwens waard, want een be weging als het C.N.V. is, kan nu een maal niet zonder een orgaan, dat re gelmatig ook flink naar de diepte af steekt. 4 HET eerste nummer van het gewij zigde „Evangelie en Maatschap pij" levert daarvan het directe bewijs. Het bevat een uitstekend rapport van een uitgebreide studiecommissie over het probleem van de zondag en de zondagsarbeid. Dit probleem is voortdurend aan de orde In onze samenleving neemt de zondagsarbeid toe Men denke o.a. aan het werken in ploegenstclsels. aan het probleem van de „glijdende werkweek", aan de openluchtrecrea tie ook op zondag, hetgeen in de dienstensector consequenties heeft. Met deze vraagstukken wordt ook de christen geconfronteerd. Hoe moet zijn houding daartegenover zijn? Mag men z eh aan bepaalde zondags arbeid onttrekken? Mag men alleen een bepaalde groep de zondagsar beid laten verrichten? Mag men in verband met de werkgelegenheid het offer van de vrije zondag brengen? Samengevat: Tot welk offer moet men bereid zijn. opdat de zondag even als de sabbat een teken van de rust gehandhaafd blijft en zo het wel zijn-van de medemens wordt gediend? De C.N.V.-commissie aan welker beraad ook van werkgeverszijde is deelgenomen, heeft zich met de hier liggende problematiek diepgaand be ziggehouden. Zij is een duidelijk standpunt niet uit de weg gegaan, na dat eerst het karakter en ,'e beteke nis van de zondag principieel re ligieus, sociaal en recreatief is ge schetst. Zie verder pag. 3. 5e kol. Bij San Francisco is het grootste wijntankschip ter wereld met bijna tien miljoen liter wijn aan boord in nood komen te verkeren. Het 21.800 ton metende schip, de Amerikaanse „Angelo Petri", kreeg in een zware zee motorstoring en dreef op een zandbank, Hefschroefvïiegtuigen hebben 14 van de 40 bemanningsleden van boord ge haald- Twee sleepboten en patrouille boten van de Amerikaanse kustwacht zijn uitgevaren om hulp te verlenen. De „Angelo Petri" was met Californi- sche wijn op weg naar Caraïbische ha vens en de Amerikaanse oostkust. MINISTER BEERMAN hoorde aan dachtig toe hoe de Eerste Kamer gistermiddag felle kritiek op zijn beleid uitte. De scherpste wind waaide uit de li berale hoek: „Voor beschikkingen op grond van humanitaire overwegingen behoeft men bij deze minister niet te rekenen, daarvoor moet men bü mr. Beerman oorlogsmisdadiger zijn", be- loogde de hoogbejaarde mr. dr. baron de Vos van S te en w Uk, kennelijk doelend op 's ministers beleid ten op zichte van de oud-S.D.-er Berends. Ergerlijk noemde deze afgevaardig de het, dat de spijtoptanten hun kin- 7? ONBEKENDEN hebben in de afgclo pen nacht hun ongenoegen over de Amerikaanse weigering aan de KLM. landingsrechten op de Ameri kaanse westkust tc verlenen, geuit door jgrote plakkaten met opschrif ten op de ruiten van 1-ct kantoor van de Pan American World Airways aan het Leidsepiein te Amsterdam te bevestigen. De opschriften waren een persiflage op bekende Engelse en Amerikaanse zegswijzen uit de laatste wereld oorlog, namelijk „What no rights?" (voor het Engelse „What no tea?") en „KLM-roy was here" (voor het Amerikaanse „Kilroy was here'). De Engelsen bedoelden destijds te zeg gen: „Er kan van alles gebeuren, als cr maar thee wordt geschonken Tijdens de strijd in het Verre Oosten vonden de Amerikaanse troepen bij hun landingen steeds een bordje met de woorden: „Kilroy was here op het strand. Dat was een grapje van de kikvors mannen om de troepen te laten we ten, dat de „grote onbekende" er al was geweest. Kilroy was een be kende cartoonist, wiens „handels- merk" bestond uit een mannetje, dat over een schutting keek. De politie heeft er, blijkens de foto, een hele toer aan gehad de plakkaten van de etalageruit los te krabben. lllll!ll!lM!!!!iilt!ll>Hltl!i!llilll!liHlllilt!llll!il!S!lll!!IHIiI!iin!l (Van ccn onzer verslaggevers) De commissie voor het opzicht uit de generale synode der Ned. Her vormde Kerk heeft in hoger beroep uitspraak gedaan In de zaak van prof. dr. P. Smits te 's-Gravenhage, die, sinds 1959 eervol ontheven van zijn ambt, de bevoegdheden heeft als van een emeritus predikant der hervormde kerk. De commissie voor het opzicht uit de provinciale kerkvergadering van Zuid-Holland had prof. dr. P. Smits zijn emeritaatsrechten ontnomen vooral vanwege zijn publikatie van Goede Vrijdag 1959 over het sterven van Je zus. Prof. Smits kwam van deze uit spraak van Zuid-Holland in beroep bij de commissie voor het opzicht uit de generale synode. Deze com missie heeft nu in hoger beroep uit gesproken. dat de Zuidhollandse commissie onbevoegd is om over de desbetreffende publikatie van prof. Smits te oordelen, aangezien de kerk orde voor een dergelijke aangelegen heid een andere weg aangeeft, die buiten het terrein van een commissie voor het opzicht ligt en meer ge- eigend is voor de behandeling van vragon het belijden der kerk betref lende. Om dezelfde reden heeft de syno dale commissie zichzelf ter zake on bevoegd verklaard. De uitspraak van de Zuidhollandse ommissie is derhalve vernietigd en op prof. Smits is geen maatregel ter handhaving van kerkelijke tucht toe gepast. Dit is ons van de zijde van de her vormde kerk meegedeeld. De Haarlemse rechtbank heeft failliet verklaard de 49-jarige advocaat mr. J. H, J. te Heemstede, die aangehouden is, verdacht van verduistering van f 50.000. Tot rechter-commissaris is be noemd de president van de rechtbank te Haarlem, mr. F. P. E. Bloemarts, én tot curator mr. A. Bruch, advocaat te Haarlem. Vlak bij de woning van Carlotta Walls -— een van de vijf negerleerlin gen die kortgeleden zijn toegelaten tot de middelbare school van Little Rock, die vroeger alleen blanke leerlingen had is dinsdagavond een bom ont ploft. Niemand werd gewond. De schade is echter groot. Een muur van het huis werd gedeeltelijk verwoest en enkele ruiten werden verbrijzeld. Carlotta en haar ouders waren thuis op het ogenblik van de ontploffing. Het Amerikaanse joodse congres be weert, dat er een stilzwijgende af spraak bestaat tussen het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken en West-Duitsland die ten doel heeft inlichtingen over de rol van voorma lige Nazi's in de Westduitse regering achter te houden. Het joodse congres heeft in een brief aan de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, ge protesteerd tegen het besluit van Amerikaanse autoriteiten in. West- Beriijn, journalisten en particuliere organisaties de toegang te ontzeggen tot het archief in Berlijn, waar docu menten over de nationaal-socialisti- sche partij en de aanhangers ervan worden bewaard. Premier Chroestsjew van de Sow- jet-Unie is in een Iljoesjin-18 straal vliegtuig uit Moskou naar Indonesië vertrokken, waar hij op 18 februari zal aankomen. Op de heenreis zal hij India en Birma bezoeken, en op de thuisreis Afghanistan aandoen. Alle bezoeken geschieden op uitnodiging van de betrokken regeringen. deren beneden 16 jaar niet meer op het paspoort van hun moeder mogen bijschrijven, maar dat deze een apart paspoort behoeven. Dit gaf hem de uitlating in de mond: „De minister viert zijn formalisatie bot op de rug gen van deze jonge kinderen". Nu mr. Beerman slechts 2000 spijt optanten per jaar wil toelaten, zou het volgens de baron nog zeven jaren duren, voordat de laatsten Nederland hebben bereikt. „Dat vindt. de. minis ter niet erg", voegt h(j eraan toe, „want dan zijn er inmiddels een aan. tal gecrepeerd, en dat kan zijn taak alleen maar verlichten". Overigens wilde de heer De Vos van Steenwijk de regering niet verzoeken alle spijtoptanten zonder nader onder zoek toe te laten. Zijns inziens behoor de een commissie te worden ingesteld, die alle visumaanvragen ter beoorde ling zou moeten ontvangen. Deze zou dan moeten bestaan uit geestelijken en uit vertegenwoordigers van het centraal comité Kerkelijk en Particu lier Initiatief (C.C.K.P.). Ten slotte adviseerde de liberaal de minister van Justitie, te trachten, wer kelijk inhoud te geven aan het begrip „christelijk-sociale politiek" en niet te denken: „volgende weck is mijn be groting aangenomen en dan maakt niemand mé meer iets". Minder emotioneel, maar evenzeer kritisch betoonde zich de A.R.-woord voerder, prof. mr. I. A. Diepen horst. Deze betreurde het ernstig, dat dit kabinet, evenals trouwens zijn voorgangers, mensenlevens die ge spaard hadden kunnen blijven, verlo ren heeft laten gaan. Omdat deze re gering en de vorige hierdoor een „ver schrikkelijke schuld" op zich hebben geladen, zag prof. Diepenhorst zich genoopt, ze beide ten zeerste te laken. Te licht had mr. Beerman volgens de hoogleraar aangenomen, dat assimila tie van de spijtoptanten in Nederland veelal onmogelijk zou blijken. Overi gens verklaarde hij met nadruk, niet deze regeerder in het bijzonder, maar de gehele regering om deze zaak hard te vallen. Haar standpunt omschreef hy als: „Te eng, te - hard en te ego ïstisch". Nogmaals benadrukte deze senator, dat hier niet het beleid van één kabinet, maar van achtereenvol gende kabinetten in het geding is. Ofschoon de christeiijk-historische woordvoerder, mr. dr. 3. van Brug gen, zich op verscheidene punten van zijn liberale collega, baron De Vos van Steenwijk, wilde distantiëren hij had hier kennelijk het oog op diens ongemeen felle bewoordingen hul- Zie verder pag. 5, 5e kol.) 7? IK ben hier gekomen om besprekin gen te voeren met ieder, die een democratische oplossing wenst voor de moeilijkheden op Curasao." Dit verklaarde mr. dr. II. F. Da Costa Gomez, voorzitter van de Curacaose Nationale Volkspartij en leider van de oppositie op het eiland, toen hij op Schiphol aankwam. De heer Da Gosta Gomez wil er meer over te weten komen hoe lang de ter zijdestelling van de gedeputeerden van het, bestuurscollege van het ei land. van kracht zal blijven en wat eigenlijk de strekking is van deze maatregel, die op Curacao nogal wat beroering heeft veroorzaakt. - „Het staat vast. dat in verband met deze maatregel van de rijksregering slechts één partij gehoord is en dat meii gehandeld heeft buiten de frac ties en de gedeputeerden om. Ik zal hier in Nederland de stem van de andere partij, de oppositie, laten ho ren. Volgens ons is er slechts één op lossing; het aanstellen van een rege ringscommissaris, uiteraard met goed vinden van alle partijen, waarna de bevolking door middel van verkie zingen haar wens moet kunnen ui ten." De. bekladding van monumenten noem de rnr. Da Costa Gomez „kwajongens streken van individuele personen". Zijn partij staat er volgens hem ge heel bulten. Hij ontkende, dat hij in Paramaribo, welke stad hij na zijn vertrek uit Willemstad eerst bezocht heeft, over deze zaak verhoord zou zij-n. President Gronchi van Italië heeft dinsdag zijn besprekingen met Russi sche leiders in het Kremlin besloten. Hij brengt vandaag een bezoek aan Leningrad en keert morgen naar huis terug. In een na afloop der besprekingen uitgegeven communiqué wordt ver klaard dat beide partijen de interna tionale toestand hebben bestudeerd en hun standpunten vergeleken. Men geeft uiting aan het vaste geloof dat algemene en volledige ontwapening on der toezicht de veiligste manier is om de vrede te bewaren en te versterken en dat resultaten bij de ontwapening het vertrouwen tussen de staten zou den helpen vergroten. Voorts werd in het Kremlin een overeenkomst getekend waarin de basis wordt neergelegd voor Italiaans-Rus sische samenwerking op het gebied van kunst, wetenschap, techniek en sport. De overeenkomst voorziet in de uitwis seling van geleerden, studenten, jour nalisten en wetenschappelijke en tech nische documenten en gegevens. Het hulpfonds droogtesehade land bouw 1959 zal, als binnenkort de na betalingen van de melkprijsgarantie over het melkjaar 1958—1959 worden verricht, op de veehouders een be roep doen om het hun uitbetaalde be drag geheel of gedeeltelijk beschik baar te stellen vöor hun door de droogte gedupeerde collega». DE 26-jarige Australiër Michael Fomenko die vanwege zijn ge waagde kanotochten over de Stille Oceaan de bijnaam „Tarzan" heeft gekregen, is in de Australische stad Sydney aangekomen, voor het eerst in drie jaar weer thuis. Met zijn ruwe kano heeft hij de noordkusten van Australië en de eilanden in de omgeving bevaren. In de Straat van Torres heeft hij, op weg.van het eiland Hornis naar Merauke in Nederlands Nieuw-Gui- nea, drie dagen strijd om zelfbe houd geleverd tegen een tornado. Fomenko zei in Sydney, waar hij door zijn vader werd afgehaald, tij dens deze tocht van 129 mijl werke lijk bang te zijn geweest, „Ik dacht niet dat ik het zou halen." Fomendo is minstens tweemaal in Nederlands Nieuw-Guinea ge weest. De laatste keer wist hij, on der toezicht van een politiebeambte geplaatst, plotseling te verdwijnen, maar kort daarop werd hij in. het heuvelgebiëd bij HoIIandia opge spoord. „Mei de bekladding van monumenten heeft mijn partij niets te maken", zei rar. Da Costa Gomez, druk gebarend. De ter dood veroordeelde Ameri kaan Chessman beeft zijn zaak voor de 14de maal voorgelegd aan het Amerikaanse hooggerechtshof. Het saneringsplan voor de stad Alk maar, dat o.a. voorziet in demping van atle grachten, is belangrijk gewij zigd. Binnenkort zal een nieuwe ver sie van dit in augustus 1958 aanhan gig gemaakte plan. dat ontworpen is door prof. Wieger Bruin, en dat grote tegenstand opgeroepen heeft, worden ingediend. s Het nieuwe plan zal een grotere oppervlakte bestrijken en ook de z.g. noord-zuid traverse is veran derd.. Hét oorspronkelijke plan is slechts ten dele gehandhaafd. Over de plaats van de nieuwe stads schouwburg wordt in het plan nog geen uitspraak gedaan. r De burgemeester van Alkmaar, 'mr.' H.' J. Wytema,"heeft dit in de raad meegedeeld. (Van een onzer verslaggevers) De enorme drukte op Schiphol gister avond gold het afscheid van de olym pische ploeg, die naar Squaw Valley In Californië vertrok, waar volgende week donderdag de spelen beginnen. In het verblindende licht van de felle lampen van de film- en foto- mannen kwamen de kunstrijdsters Sjoukje Dijkstra en Joan Haanappel, de schaatsers Jan Fesman, Kees Broek man, Wim de Graaf, Jeen van den Berg en Henk van de Grift zich nog eenmaal opstellen. Dat gebeurde in de speciaal voor dit doel ingerichte zaal boven de intercontinentale vertrekhal. De voorzitter van de Ned, Sport Fe deratie, jhr. mr. A. Feith, sprak hen namens de 1,3 miljoen" sportbeoefena ren en alle andere Nederlanders toe. Met de ploeg vertrokken ook chef d'équipe Klaas Schenk, de trainer van de schaatsploeg P. Zwaneburg en het jurylid bij het kunstrijden, mevrouw L. Benedict. Voorts nog de heer A. Gerschwiler, de toegevoegde trainer voor de kunstrijdsters. Squaw Valley in Californië, de piaats van de komende Olympische winter spelen is gisteren bedekt met een ruim 35 centimeter dikke sneeuwlaag en volgens de weersvoorspellingen komt er nog wel een veertig centimeter bij. Alle overstromingsproblemen (het was de afgelopen dagen zeer slecht weef geweest) zijn nu verdwenen en alle beschikbare krachten zijn inge schakeld in het sneeuwruimingswerk. De organisatoren in Squaw Valley hebben de gouverneur van de staat Vermont bedankt voor zijn aanbod om de spelen daar te organiseren, als Squaw Valley het te kwaad zou krij gen met de regenval. De winter is nu teruggekeerd, konden de organisato ren opgelucht naar Vermont berichten. Met het voorstel van de regering tot verhoging van de salarissen-voor het..' overheidspersoneel met vijf procent, en tot verbetering van de óverige finan ciële positie met één procent, waar onder begrepen de, .verwerking van de hum-compensatie 1957 In de salarissen,, hetgeen in totaal een verhoging van zes procent zou betekenen gingen gis teren vier van de vijf bonden van overheidspersoneel niet zonder meer akkoord. Zij willen zich nader ovér het voorstel in eigen kring beraden. De vertegenwoordigers van de vijfde - bond achtten geen reden tot nader be raad aanwezig. Zij verklaarden zich tegen het voorstel.-. - De vijf procent verhoging zal 'vól gens het regeringsvoorstel berekend worden over dp salarissen, waarin de huunbijslag-1957 .reeds zal zytt ver werkt. De salarispositie van het overheids personeel werd gisteren besproken door de centrale commissie voor Ge organiseerd Overlég in ambtenaren zaken die bijeenkwam ónder voorzit terschap van prof. mr. M. H. van Esveld en in aanwezigheid van de mi nisters van Binnenlandse Zaken eh van. Financiën en van de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid Volgens het regeringsvoorstel zou de salarisverhoging van zes procent voor het overheidspersoneeldienen in - te i gaan op 1 januari I960, tenzij achteraf zou blijken, dat de gemiddeldeIn gangsdatum van de 'vernieuwing dér C.A.O.'s en loonregelingen in het be drijfsleven voor genoemde datum zou liggen, in welk geval die datum be palend zou zijn voor de maand waarin de verhoging zou. ingaan. De situatie met betrekking tot de pensioenen acht de regering mede in verband met de1 overigens op dit ter rein zich voordoende problemen der mate ingewikkeld, dat zij hierover op een voor 1 april a.s. gelegen datum een afzonderlijke discussie in hét overleg wil voeren. Over het algemeen beschouwt men in Den Haag het aanbod van de rege ring aan de organisaties als vrij royaal, te meer omdat men van regeringszijde aan de 5% loonsverhoging een mini mum heeft verbonden voor de laagst betaalden, welke neerkomt op onge veer 17.- per maand. Dit minimum kost hét rijk totaal nog eens 0,2% van de totale loonsom van het rijk. De amb- tenarenorganisaties waren bereid na dat de regering dit aanbod' had ge daan, in eigen kring bet voorstel te bespreken, met uitzondering van de socialistische ACOB, die meende dat de regering niet ver genoeg ging. Vrijdag avond om 8 uur zal het georganiseerd overleg opnieuw bijeenkomen om het resultaat van het beraad in eigen kring aan de vertegenwoordigers van de re gering mee te delen. Verwacht wordt dat dan de defini tieve beslissing zal vallen. De thans aangeboden loonsverhoging' kost het rijk, met inbegrip van de huurcompensatie die per I april moet worden verstrekt. (2(4%), ruim 260.000.000 gulden pér jaar. Advertentie Nog steeds wordt de Golfo Nuevo aan de Argentijnse zuidkust door Af- gentijnse militairen in de gaten gehou den. De niet-geïdentificeerde duikboot bevindt zich, naar men aanneemt, nog steeds in de baai. In Argentijnse ma rinekringen wordt erop gewezen dat het er alleen maar om gaat dé iderir titeit van het vaartuig vast te stellen. De omgeving wordt 's nachts met Ben gaals licht verlicht omdat men vreest dat de duikboot in dé nacht boven wa ter komt en zal pogen te ontsnappen. Het schip schijnt nu het diepste punt van de baai te hebben opgezocht en ligt nu op.'ruim honderd meter diepte. Dinsdag is de Golfo Nuevo voor alle schepen verboden, behalve voor die van de Argentijnse marine. Het „streefbedrag" van de chr. geref. kerken, die een kerkbouwzondag ge houden hebben, was één ton. Dat be tekende een minimum van twee gulden, per ziel. De chr. geref. kerken tellen 166 gemeenten. De eerste resultaten wijzen erop dat de aanslag overal werd overtroffen en als alle gemeenten het voorbeeld hebben gevolgd van die waar de collecte reeds geteld werd, dan zou er wel eens twee ton kunnen binnen- komen. 27 kerken van de 166 hebben reeds een bedrag van 52.600 bijeenge bracht.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1